uitspreker). Toen echter een tolk deze rede wilde vertalen, sprong een officier van politie op een tafel en verklaarde gedwongen te zijn, de bijeenkomst te sluiten. Op dit oogenblik viel een schot. Ook zou van de galerij met een bierglas naar den officier zijn geworpen. Door het vallen van het schot ontstond een geweldige paniek. De agenten begonnen de zaal te ontruimen. De aanwezige communisten gingen hunnerzijds tot den aanval over. Met stoelen, tafels en bierglazen gingen zij de agenten te lijf. Deze moesten daarop van de wapenen gebruik maken, na eerst in de lucht te hebben geschoten. Plots' ling brak de ijzeren leuning van de trap, waar langs de menigte vluchtte en een groot aantal menschen, die de zaal reeds hadden verlaten, vieier. in de diepte. De paniek die nu volgde, was onbeschrijfelijk. Aan den ingang van de zaal vochten de men schen tegen elkaar. Tevens gingen de zakkenroliers aan het werk. Van tal van aanwezigen werden horloges of porteuilles gerold. Met de grootste moeite konden de slachtoffers naar het ziekenhuis worden gebracht. Zeven bezoekers, waarby twee vrouwen, werden gedood, er zijn meer dan 30 gewonden. Aardverschuiving in Zuld-Afrika Hevige stortregens hebben, naar uit Johannesburg wordt gemeld, een groote aardverschuiving veroorzaakt. Op ver schillende plaatsen zijn de spoorwegen ver nield. o Een auto van aluminium Te Rochester in den Amerikaanschen Staat New-York, heeft men een automobiel vervaardigd, waarvan alle metalen onder- deelen uit aluminium bestaen. Het voertuig schijnt door zijn licht gewicht speciaal voor bergtoeren geschikt te zyn. Hongerstaking in de gevangenis De communistische ^Hamburger Volks- zeitungc meldt, dat Zaterdag in de ge vangenis Fahsbütthei alle 75 communisten, die daar hun staf ondergaan, in honger staking zjjn gegaan, als protest tegen het feit dat aan enkelen de hun toegestane gunsten weer zijn ontnomen. Tegen de wolven De Thimes meldt uit Riga, dat 't Rus sische Volkscommissariaat voor Landbouw heeft besloten een uitgebreide campagne te organiseeren tegen de wolven, die vol gens de officieele cyfers het vorig jaar 52.684 paarden, 50.253 koeien en 25.070 andere dieren hebben verscheurd. Voor de campagne zullen militaire detachementen worden gebruikt. BINNENLAND. Doodeiyke ongelukken Te Stavenisse viel de werkman L, v. O. van een wagen en overleed spoedig aan de gevolgen. Zaterdagmiddag geraakte het ruim 3 jarig zoontje van K. te Doetinchem bij het spelen onder de stoomtram met het droevig gevolg, dat hem beide beentjes werden afgereden. De kleine werd in hoogst zorg- wekkenden toestand in het ziekenhuis op genomen. o meer te bemoeien met een betrekking van dien aard Mevrouw de Saint- Hyrieix heeft u dus niet meegedeeld dat ik mijn vijanden heb overwonnen en dat men mij de voldoening niet lan ger onthoudt, die men mij verschuldigd is Hij zag zijn vrouw met een verwij tenden blik aan. Ik wensch u geluk, mijn waarde schoonzoon, hernam de gravin de Ker- lor op hartelijken toon, maar ik ben er nog niet heelemaal in wees zoo goed mij eens uit te leggen, wat u gaat doen bij Koningin Victoria. Firmin begon te spreken. De minister heeft mij gesmeekt om de Fransche regeering te vertegenwoordi gen te Londen op het Internationale congres, hetwelk ten doel heeft om de wisselingen vast te stellen, die de Indi sche rupy heeft ondergaan, zoolang zij bestaat Zooals u weet, is deze geld- quaestie een onderdeel van het koloni aal gebied. De minister wist, dat ik bijzondere studie heb gemaakt van dit onderwerp, daarom zeide hij tot mij „Mijn waarde heer de Saint-Hyrieix, u alleen kunt mij dezen dienst doen En als u terugkomt, zult u ongetwijfeld begrepen zijn in de diplomatieke wijzi gingen Ik heb het aangenomen Indien ik zelf de portefeuille van bui- tenlandsche zaken had, zou ik gelukkig zijn een man te vinden, die mij zijn hulp en voorlichting wilde geven, en die mij niet in de grootste verlegenheid liet. Dat is billijk, zeide Georges glim- Fraudulens bankrect De petten- en bonthandelaar G. J. de B. te Tilburg, wiens faillissement dezer werd uitgesproken, werd door de politie er op betrapt, dat hij te zamen met zijn broer des nachts goederen vervoerde, die aan den faillieten boedel werden onttrok ken. Meerdere op dusdanige wijze aan den boedel onttrokken goederen zijn door de politie opgespoord. De gebroeders de B. zijn door de politie gearresteerd. Zij zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. o Een geheele inbeedel verduisterd De politie te Rotterdam heeft een vrouw gearresteerd, M. v. P. genaamd, die er van verdacht wordt een inboedel te hebben verduisterd. Aan de Diergaardelaan zou zij een gemeubileerd pand hebben gehuurd en daarin een pension hebben uitgeoefend. Na een paar maanden was zij met de Noor derzon vertrokken en zou den haar niet toebehoorenden inboedel, twee verhuiswa gens vol, hebben medegenomen. Pekkeniyder Te Rotterdam in de haven is het stoom schip *Leufieldc binnengekomen met de gele vlag in top uit Garrylle (Spanje) met een lading erts. Er was een pokkenpa- tiënt aan boord en de bemanning is on middellijk in quarantaine gesteld. Brand door schuld Donderdag is brand ontstaan in een manafacturenzaak in de Columbusstraat te Loosduinen. Thans heeft de politie aangehouden als verdacht van het veroorzaken van brand door schuld een 24-jarig chauffeur uit Loosduinen. Aan de politie verklaarde hy dat inder daad het ontstaan van den brand aan hem te wijten zou zijn geweest. Den avond van den brand was hij in een café geweest naast de manufacturenzaak. Hü wilde toen in de manufacturenzaak inbreken en keek door een W.C.-raampje hoe hij dit het beste doen kon. Door een niet opgehelderde oorzaak schrok hij eens klaps, zoodat de brandende lucifer, welken hy in zijn hand hield, viel. De lucifer viel door een geopend raam in de manufac turenzaak en kwam juist op een hoop brandbare stoffen terecht. De chauffeur is in het Huis van Bewaring ondergebracht. Ambtswoning voor den minister van Buiten- landsche Zaken De Tweede Kamer heeft Vrijdag het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het Vile Hoofdstuk B der Staatsbe- grooting voor 1925 (Ambtswoning voor den Minister van Buitenlandsche Zaken, kosten ruim een half millioen) verworpen met algemeene (61) stemmen. Be Koningin en de Prins in Zwitserland De correspondent van de N. R. C. te Gonève meldt De Koningin heeft hedenmorgen hier eenige winkels bezocht en daarna met Prins Hendrik en den Nederlandschen consul, den heer van Notten, een wandeling door de stad gemaakt. De prins bracht een bezoek aan het internationale Roode Kruiscomité en aan het Monument de la Réformation. Het Kon. Echtpaar woonde Zaterdag lachend. De heer de Kerlor, die nooit heel deftig was, had dikwijls pleizier in de deftige welsprekendheid van zijn schoon broeder ook zijn moeder mocht gaarne eens een spottende opmerking maken, maar zij hadden er de Saint-Hyrieix niet minder lief om, die in hachelijke oogenblikken de hand van Carmen had gevraagd. Zal uwe afwezigheid van korten duur zijn vroeg Hélène. Drie of vier weken, antwoordde de heer de Saint-Hyrieix. Hélène en Carmen wisselden een blik, waarin de angst streed met de hoop. U begrijpt, hernam de Saint-Hyrieix, dat ik aan Carmen niet een reis wil op dringen, die haar misschien niet zou bevallen Evenwel, als zij het gaarne wil De jonge vrouw had den moed om te antwoorden Ik zal doen, wat u wil. De Saint-Hyrieix wachtte op deze woorden hij verlangde er naar en hij vond zelfs, een weinig gekwetst in zijn eigenliefde, dat zijn vrouw dadelijk in dezen zin tot hem had moeten spreken maar hij was nu voldaan over deze woorden van onderworpenheid en hij haastte zich te antwoorden Blijf bij je familie, mijn lief kind te meer, omdat in een niet zeer ver wijderden tijd, gij gedwongen zult zijn om u van hen te scheiden en dan zal het voor langen tijd zijn. avond een voorstelling in den schouwburg bij en was gisteren in de Victoria Ha)| onder het gehoor van den bekenden pre dikant Frank Thomas, die ook in Neder land een goeden naam en bekendheid heeft en herhaaldelijk aan het hof ontvangen is. De ervaring leert, dat het Koningin Wil- helmina mogelyk is, ook onder de tegen woordige omstandigheden, het gewenschte incognito strikt te bewaren. o Beigie-lallaad De Zondag te Antwerpen gespeelde wed strijd, welke door 30 000 toeschouwers werd bijgewoond, is door de Hollanders met 1 0 gewonnen. Rust ging in met 0—0. De wedstrijd werd o.a. bygewoond door kroonprins Leopold. PLAATSELIJK~NIEUWS~ Voor Da-na es- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. De Ontvanger der Directe Belastingen enz. alhier deelt mede, dat grossiers, winkeliers en tabaksfabrikanten verplicht zyn uiterlykv. op 1 April e. k. ten zijne kantore aangifte te doen van hun voorraden, die van oude banderolles voorzien zijn en waarvoor de verhoogde accyns niet is betaald. Voor het doen van aangifte zyn formulieren ten zijne kantore verkrijg baar. Zaterdagavond hield de Chr. Jonge- lingsvereeniging »Eben Hfeëzert haar 18e jaarvergadering, die in alle opzichten goed geslaagd is. De belangstellenden, die in grooten getale waren opgekomen, hebben werkelijk genoten. Na het zingen van Psalm 68 vers 10 werd de vergadering door den Eere-Voor- zitter der vereen. Ds. Huygens, met gebed geopend, waarna Z.Eerw. in gloedvolle woorden het doel der vereen, uiteenzette en de ouders aanspoorde om hun kinderen deze vereen, te laten bezoeken. Daarna kregen de Secretaris, de Pen ningmeester en de Bibliothecaris gelegenheid om hun verslag voor te lezen, waaruit bleek, dat de vereen, ook in het afgeloopen jaar met veel moeilijkheden heeft te kampen gehad, maar gelukkig alles goed terecht was gekomen. De kas van den Penningmeester en den Bibliothecaris sloten met een goed batig slot. De vereen, telt 40 donateurs. Verder werden nog geluk- wenschen uiigebracht door afgevaardigden van Waspik, Besoijen en Nederhemert. Na afloop van het gedeeltelyk officieele programma werden wij verrast met eenige voordrachten en samenspraken, die zeer in den smaak van de opgekomenen vielen. Allen te beoordeelen zou te veel plaats ruimte innemen, rnaar laten we dit zeggen, alle leden der Jongel.-vereen. hebben goed hun best gedaan en hun rollen goed ingestudeerd, het was uitstekend. Na de pauze werden de leden en af gevaardigden van de zusterverenigingen onthaald op chocolade en koekjes, waarsan de opgekomen belangstellenden eveneens hun aandeel kregen, waardoor de feest stemming zeer werd verhoogd. By het einde werd nogmaals een Psalm gezongen, waarna Ds. Huijgens alle opge komenen bedankte voor de belangstelling aan de sereen, getoond in dezen avond, waar alle bezoekers zeer over voldaan waren, met gebed sloot. Tot Notabel der Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer A Scholten. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 18 Maart 1925, des namiddags 7.30 uur. Agenda 1. Beëediging van het nieuw gekozen raadslid den heer P. F. Schmiehusen. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Mededeeling van ingekomen stukkeD. 4. Verzoekschrift van Chr. Merkx tot onderhandschen aankoop van gem.- grond. 5. Verzoekschrift van de beide alhier aan wezig muziekgezelschappen om subsidie. 6. Verzoekschrift van de Directie der Holl. Buurtspoorwegen om subsidie. 7. Bezwaarschriften inzake rioolbelasting. 8. Suppletoir-kohier riool belasting over '25. 9. Benoeming van een lid van het Bestuur der Godshuizen in de plaats van wijlen den heer H. van Wijk. 10. Verzoekschrift van W. Bouman om opheffing der onbewoonbaarverklaring der woning gemerkt wyk N no. 99 (Nieuwstraat). 11. Wijziging gemeentebegrooting dienst - 1924. Ammerzoden. Volgens Handelsbe langent telt de crediteuren-lijst in het faillissement N.V. Fabriek van Melkpro ducten iDe Bommelerwaardt te Ammer zoden 494 namen, met een totaal passief van f 72.168. De baten zijn nog niet volledig bekend. Almkerk. A.s. Donderdag 19 dezer hoopt de Chr. Herv. Schoolvereen. alhier een ledenvergadering te houden. Mej. S. de Vries, tijdelijk onder wijzeres aan de Herv. Chr. School alhier is, naar wij vernemen, ingaande 1 Juni a.s. benoemd tot onderwijzeres te Millingen. - Zondag maakte Ds. Röth, Herv- Pred. alhier, vanaf den kansel bekend, dat Z.Eerw. een beroep had ontvangen van de Herv. Gemeente van Hillengom. Beneden Langstraat. Naar aard appelen bestaat wederom flinke vraag. Men besteedt voor Eigenheimers f 4.50 a f4.80 en Btavo's t 5 20 a f5.80 per H.L. Poters worden verhandeld voor f3 a f 4 en Roode Ster voor f 4.25 a f 4 80 per H.L. Brakel, Vorige week werd in het gezin van J. v. d. Ven een drieling ge boren. Twee jaar terug werd dit gezin verblijd met de geboorte van een vierling, welke echter alle vier zijn overleden. Ook van dit diieiing is er een gestorven. Alle zeven waren van het mannelijk geslacht. Bommelerwaard. De werkzaam heden op de steenfabrieken hebben dezen winter een buitengewoon gunstig verloop gehad. Niettegenstaande het er in het najaar donker uitzag, toen opeens alles diep onder water liep, was dit weer bijna even gauw weg als het gekomen was. Dus geen water, geen vorst en geen sneeuw beletten de werkzaamheden. Een enorme hoeveelheid grond is op de plaats van bestemming gebracht, zoodat er nu op mooi weer gewacht wordt en dan met vormen een aanvang gemaakt kan worden. - Met deri handel in aardappelen gaat het minder vlugde laatste dagen of weken geen of weinig vraag. We! zyn er de vorige week nog pl.m. 500 H.L. afgeleverd doch tegen lager prijs dan de vorige. Men besteedde ruim f 4 voor de Wetten, waar alleen naar gevraagd werd. In de Red Star zitten nogal zieke, van daar zijn er de kooplui een beetje huiverig voor. De voorraad is nog groot. Hooi stil, niets in te doen. Capelle. De Gemengde Zangvereen. »Het Rozeknopjet zal heden Woei sdag en Donderdag in de zaal van den heer L. F. v. Dongen alhier, onder leiding van haar Directeur, den heer N. Snijers, haar uitvoeringen geven. Ter afwisseling van het programma worden eenige voordrachten gegeven. Het geheel vormt voorzeker een paar gezellige avonden. Op Woensdag 18 Maart toegankelijk voor honoraire leden en gein trod uceer den, op 19 Maart de bezitters van vrijkaarten en die begunstigers, welke op 18 Maart van hun kaart geen gebruik hebben ge maakt. Huisgenoten en logés hebben toe gang tegen entrée. Donderdagmorgen 1.1, werden we opgeschrikt door het luiden van de brand klok. Het bleek dat er brand uitgebroken was in het aan den Winterdijk staande wconhuis, bewoond door M. V., R. en v. R., Aangewakkerd door den sterken wind, was het woonhuis ir> een oogenblik tijds een prooi der vlammen. Slechts zeer weinig huisraad kon gered worden. De brandweer was spoedig ter plaatse. De bewoners zullen voorloopig des nachts worden ondergebracht in het brandspuit huis onder bet raadhuis alhier. Onze Zangvereen. »Het Rozeknopjet heeft besloten deel te nemen aan het dezen Zomer te Waalwijk, tijdens de groote tentoonstelling, te houden concours. De voorjaarskeuring van Spring- stieren voor de gemeente Sprang-Capelle zal gehouden worden te Waalwijk op 23 Maart e.k. des voorin. 10 uur. De heryk van maten en gewichten zal voor de gemeente Sprang-Capelle plaats hebben op de volgende dagen en uren op Vrijdag 20 Maart e.k. van 10—12 uur en van 13.80 uur in de O. L. School te Vrijhoeve-Capelle voor de be woners van Sprang op Zaterdag 21 Maart e.k. van 9.3012 uur in genoemd lokaal voor de bewoners van Vrijhoeve—Capelle en op Woensdag 25 Maait e.k. van 9.30- 12 uur en van 1 4 uur voor de bewoners van Capelle in het Gymnastieklokaal der oude O. L. School in de Kom aldaar. De j.l. Donderdagavond in de Ned. Herv. kerk alhier gehouden collecte voor de zending heeft opgebracht f 58.16|. Dassen. Zondag 8 Maart hield de Burgerwacht eene algemeene vergadering in Hótel J. Leemans alhier. Er waren nog al eenige leden afwezig, waarvan eenige met kennisgeving. Voorzitter H. J. H. van Gooi. De notulen der vorige vergaderiug, ge houden te Haok; worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen een schrijven over inlevering karabijnen, waarop de Voorzitter bekend maakt, dat hieraan reeds is voldaan. Ingekomen rapport wapeninspectie uit Ginneken, waarin men tevens mededeelde, dat hij destyds te voren bericht had wan neer hij kwam, doch op het afgesproken uur was niemand aanwezig, waarna hij door een scho (jongen iemand heeft laten roepen, waarop toen de Secr.-Penningm. is gekomen, welke hij toen ook heeft laten zien, dat er van de 36 karabynen 20 niet waren ingevet en doorrookt en waarschuwt, de geweren netjes in orde te houden en op tijd in te vetten. P. v. Mierlo, Commandant, wil hier de leden ook nog eens er op wijzen, de ge weren en verdere uitrusting netjes in orde te houden, doch op den loop moet vooral gelet worden, reeds zoo dikwijls heb ik gezegd hoe ze dat doen moeten. Bij iedere inspectie heb ik het gezegd, doch denk er nu om met de nieuwe, nu zyn er geen uitvluchten meer, van dit of dat was al, ze zijn nu prachtig in orde en zoo moeten ze er altijd uitzien. Ingekomen een schiijven over verloren geraakte goederen tot een bedag van f37.91. Hierna nieuwe voorschriften omtrent de- clareeren, van den Commissaris der Ko ningin in deze provincie, waarin ook werd medegedeele, dat voor oefeningsgelden voor het le, 2e en 3e kwartaal f 0.40 wordt betaald, terwij! voer het 4e kwartaal hierover nog zal worden beslist. Voorzitter. Zooals U dan hieruit wel licht gehooid zult hebben, zijn de oefenings gelden al weer vermiudeid en gebracht van 50 op 40 cent. Verder een schryven houdende mede deeling, dat in 1925 maar 75 pet. der gebruikte patronen in 1925 wordt gegeven en hebben nog het liefst dat hier beneden wordt gebleven. P. v. Mierlo. In 1924 hebben wy 1000 patronen verschoten, dus nu mogen wy er maar ten hoogste 75 pet. van 1000 verschieten, wat dan maar 750 is. A. v. Moergestel zegt, te zullen vragen om het gemiddelde der laatste jaren aan te vragen, misschien krijgen wij er dan wel wat meer dan 750. Hierna volgt de rekening 1924. De Voorzitter zegt, dat het batig saldo over 1923 bedroeg fl7.09£. De inkomsten over 1924 bedragen f 205.55| De uitgaven over 1924 f 186.99 Zoodat de rekening 1924 sloot met een batig saldo van f 18.56jj De Voorzitter leest de rekening voor en licht een en ander nader toe, gekomen bij den post van uitgaven voor verloren goederen, zijnde f37.91, zegt de Voorz., dat wy het batig saldo te danken hebben aan het gem.bebestuur, waarvoor hij op de eerste plaats dank wil brengen aan den Burgemeester, den EdelAchtb. Heer J. J. H. Snijders, doch ook aan den Raad dezer gemeente, die hierin hebben toege stemd. Verder vraagt de Voorzitter of de leden weer eene commissie willen benoemen om de rekening te controleeren, doch ik wil er op den voorgrond er bij zeggen, dat ze ook rapport van hun bevindingen moeten uitbrengen. L. v. Moergestel, f 25 voor de schiet baan te Almkerk is toch nog al veel, dunkt mij. Voorzitter. Er was f 50 gevraagd, doch het bestuur heeft 125 verleend, wat hij nader toelicht. P. v. Mierlo. De baan te Almkerk is ook ingericht naar de eischen des tijds. Voorzitter. Het is een bedrag dat niet ieder jaar terugkomt, doch dat is gevraagd, daar ze in orde gemaakt moet worden. A. v. Moergestel. Nu kunnen ze de eerste Zaterdag van elke maand gaan schieten in Almkeik ook en kan de Hank ook met haar eigen afdeeling gaan. P. v. Mierlo. Om prys te schieten is het een beste baan. Voorzitter. Andere jaren hebben wy geregeld f 5 voor Hank en f 5 voor Dussen gegeven als pryzen, doch we zullen van den zomer eens wat meer geven, b.v. elke afdeeling f 10. Met 11 tegen 7 stemmen wordt besloten de rekening dit jaar niet te controleeren, Voorzitter. Het bestuur heeft de reke ning gecontroleerd en alles in orde be vonden, doch ze ligt voor de leden steeds ter inzage en brengt tevens dank aan den Secr.-Penningm. voor de bewezen diensten in 1924 en spreekt de hoop uit dat dit O*-— (Wordt vervolgd Secret.-Penningm.A. vari Moergestel.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2