land van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, 4486 Woensdag 25 Maap Int. Telefoon no< 19. Heugden, 1925 FEUILLI „Het Kasteel van Kerlor." WYBÉRT m aap Postrekening no. 61535. lp® Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlyke oummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent, Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITBNLANDSCB OVERZICHT Vrijdagmorgen is overleden Markies Curzon lord-president van den geheimen raad en leider van het Engelsche Hooger- huis. Curzon begon zijn politieke loopbaan als conservatief Lagerhuislid in 1886 toen hy 27 jaar oud was. Zijn eerste regeerir.gsambt bekleedde hy in de jaren 18911892 als onderstaats secretaris van Indië, terwyl hy van 1895 1898 verbonden was aan het departe ment van buitenlandsche zaken als onder staatssecretaris. In het volgende jaar maakte hij echter een promotie, die zeer belangrijk wasimmers op pas veertig jarigen leeftijd viel hem een bizorider groote onderscheiding, die een sprekende erken ning van zijn bekwaamheden inhield te beurt de benoeming tot vice-koning van Indië, een ambt, waaraan Curzon, die veei in het Oosten had gereisd en gestudeerd en een belangwekkend werk over het Perzische vraagstuk had geschreven, zes jaren lang zijn beste krachten gaf. In Indië streefde Curzon ernaar voor lange jaren er de heerschappij van Engeland te verzekeren hij maakte, dat de administratie in Indië vlotter functioneerde, hervormde het ambtenarenlichaam, zorgde voor uit breiding der spoorwegen, waardoor nieuwe waarborgen voor de grenzen van het rijk werden geschapen, bracht verbeteringen tot stand op het gebied van landbouw, bevloering, politiewezen, enz. Opstanden werden door hem onderdrukt en hy zette militaire betoogingen ep touw tegen Rusland, toen de invloed van dit land in Azië een gevaar voor Engeland scheen te worden en de Engelschen hun blikken wendden naar de Perzische Golf en het achterland daarvan. Ook hy is het weer geweest, die den Russischen invloed op Tibet door een gewapende militaire expeditie naar Lhassa trachtte te vernietigen. Succes op succes wist hy te behalen, maar de tegen slagen bleven echter soms evenmin uit heel wat beroering wekte zyn verdeeiing van Bengalen in October 1905, welke heel noodlottig was, omdat de Bengalen die beschouwden als een pro-Islamitische daad, die tegen de belangen der Hindoes inging. Id 1905 kwam er evenwel een einde aan zyn vice-koningschap. Hij kwam n.l. in dit jaar in conflict met den her vormer van het Indische leger, lord Kitchener, en by dit geschil kcos het 115 Hij had afgesproken haar te ontmoe ten in het park Monceau om elf uur in den morgen bij de oude zuilenrij. Carmen was precies op tijd. Toen hij haar daar zag, bleek, afge mat en wankelend, scheen het hem toe dat zijn hart in zijn borst stilstond. Zij vergat echter haar lijden en haar angst toen ze hem terugzag en hartelijk begroette ze hem. Koortsachtig gaven ze elkander de hand. Arme Carmen, begon hij, verwensch je mij niet Zij glimlachte droevig en antwoordde Je weet wel, dat dat mij onmogelijk-is. Liefste Carmen, hernam de officier, de oogenblikken zijn kostbaar. Ik luister, Robert. Heb ie aan je ouders gezegd dat je vertrok Nog niet Ik wilde het doen, maar ik wachtte op een brief van je En nu ik hem gekregen heb, wilde ik eerst met je spreken Zij aarzelde, en tranen vloeiden over hare wangen. Voor dat ik een leugen vertelde, voor het eerst in mijn leven De rechtvaardige, ridderlijke officier voelde dat hij een kleur kreeg. De toestand van beiden was de vol Britsche ministerie de partij van den militair. Zijn naam blijft echter onaf scheidelijk verbonden aan de Britsche politiek in Indië. Het verlaten van zyn belangryke post in Indië beteekende echter geenszins het einde van zijn politieke loopbaan, In 1898 tot pair verkozen, zag hy zich de deuren van het Hoogerhuis geopend, waarvan hij geruimen tyd de leider is geweest. Maar een nieuwe belangryke rol begon hij echter pas weer tijdens den oorlog te spelen in 1915 namelijk werd hij lord-president van den geheimen raad in het eerste coalitie-kabinet van Lloyd George, wiens beste helper hij een tijdlang is geweest. Toen de oorlog ten einde w?.s, verving hij den toenmaligen minister van buitenl, zaken, Balfour, die aan de vredesconferentie deelnam. De plaats van dezen nam -hij tenslotte definitief in, toen Lloyd George zijn laatste kabinet samenstelde. Ook in de volgende kabinetten van Bonar Law en Baldwin was hij minister van buitenl. zaken, doch toen het tweede kabinet- Baldwio, dat de regeering Macdonald ver ving, aan het bewind kwam, werd Curzon gepasseerd en aan Chamberlain de voor keur gegeven zag Curzon zich bij deze gelegenheid dus den post van minister van buitenlandsche zaken ontglippen, niettemin werd hij tot lord-president van den ge heimen raad en leider van het Hoogerhuis benoemd. Raadsvergadering der Gemeente DUSSEN. Onder voorzitterschap van den EdelAchtb. Heer Burgemeester vergaderde de raad dezer gemeente j.l. Zaterdagmiddag. De notulen der vorige vergaderingen werden voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Voor kennisgeving werden aangenomen, eenige ingekomen stukken o. a. een schrijven van de commissie tot wering van 't schoolverzuim, waaruit bleek dat 32 per sonen waren opgeroepen, 11 opkwamen terwijl slechts in 2 gevallen gegronde reden tot verzuim werd aangenomen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, op een vergadering te Tilburg omtrent de Vrijwillige Landstorm f10 te hebben toe gezegd door den Voorzitter wordt te kennen gegeven dat de gemeente Almkerk f 20 en de gemeente Dongen f 60 heeft toege zegd, de raad kan zich hiermede vereeni gen. De raad besluit tevens tot verkoop gende Een moedig en eerlijk officier was ge noodzaakt de vrouw die hij aanbad, in het geheim te ontmoeten. En die vrouw, die een deugdzame echtgenoote zou ge dweest zijn als haar man haar had weten te begrijpen, was genoodzaakt in het ge heim met dezen, haren vriend te spreken. Welnu, zeide d'Alboize, het staat aan mij te handelen. Hoe dan Ik zal in den omtrek van Parijs wel een huis vinden waar je gerust kunt komen als je niet meer thuis kunt blijven. Zij luisterde met een bedrukt gemoed, zonder dat zij de kracht had een tegen werping te maken. Carmen, zeide hij op een toon die haar diep deed ontroeren, ik wil niet herhalen wat ik je al zoo dikwijls ge schreven heb Ik eiech niet van je dat je de echtelijke woning verlaat Zij haalde ruimer adem. Je hebt nagedacht Je hebt ge meend, dat je wel bij je man kon blij ven. Dat heeft mij pijnlijk verrast, maar nog eens, ik wil die kwestie niet aan raken. Met doffe stem antwoordde zij Mijn vlucht zou den dood mijner moeder veroorzaken. Dan berust ik er in, hoewel je mij het hart breekt Robert I Maar. pas op Nu hield ook hij op hij had zijn hef tige gevoelens niet kunnen onderdruk ken, hij beheerschte zich echter, vast TL verdwijnt de on aangename smaa in den mond dir door gebruik //atv de verfrissc^iende TABLETTEN van eenige stukjes land aan de heeren A. Akkerman, A, v. d. Pluim en J. v. Veld hoven tegen f 1,40 per M2. De Voorzitter zegt dat het gemeente bestuur op 't oogenblik op den bodem van onzen kas, zit, daarom stellen B. en W. voor, tot uiterlijk i Aug. '25 een laening te sluiten groot f 6000 tegen een rente van 4 pCt., 't welk door den raad besloten wordt. De heer F. C. J. H. Kohier, onderwijzer te Hardinxveld (het alhier nieuwbenoemde schoolhoofd), deelt mede zijn ontslag als onderwyzer aldaar te hebben ontvangen. B. en W. stellen voor f 100 te *er- leenen tot oprichting van een Landarbei dersstichting, waardoor de landarbeiders in gelegenheid komen om te bouwen wanneer zij willen bouwen betalen zy direct 5 van den kostprijs. Het gemeentebestuur stelt dan J beschikbaar, welke som in 30 termijnen terug kan worden betaald, waarna het huis in eigendom aan den landbouwer overgaat. De heer van Drunen zegt, dat het geld door Rijk wordt gegeven, doch de ge meente blijft borg, dus als ze niet betalen, is de gemeente er voor aansprakelijk. De Voorzitter zegt, dat dan de hypotheek kan worden opgezegd hetgeen door den heer van Drunen wordt bestreden. De heer Middelkoop zegt, dat de ge meente in deze hypotheekhouder is, 't welk de Wet haar oplegd. De heer van Drunen zegt, du3 het is onverschillig wie of er komt, wanneer J van een bedrag wordt betaald, kan er gebouwd worden, waarop de Voorzitter antwoord dat hiervoor een commissie noodig is tot beslissing. Over dit onderwerp wordt nog geruimen tijd gesproken en vragen gesteld, welke door den Voorzitter worden beantwoord. De Voorziter schorst hierna de openbare vergadering. Nadat de vergadering door den Voor besloten kalm te blijven. Daarna, weer meester over zich zelf, hernam hij Ik wil niet twisten, ik leg me bij je uitspraak neer Maar let wel, Carmen er is slechts sprake van jou en mij op 't oogenblik. Tot geen prijs wil ik heb ben dat ons kind in gevaar is. Twijfel je aan mijn moederlijke ge voelens Neen dat zou al te verschrikkelijk zijn. Wees gerust Wat er ook gebeuren moge, ons kind zal de verantwoordelijk heid, voor onze schuld niet dragen. Zweer je dat? Ja, ik zweer het I WelnuNeem nu eens aan, Carmen, dat je man eerder thuis komt dan je denkt. Zij huiverde. Zie je, vervolgde hij, nu beef je al. Neenzeide zij. Welk besluit neem je? Ik zal vluchten. Altijd, als er nog tijd is. Robert 1 ik smeek je, geloof niet, dat ik geen moed hebmaar ik moet on dersteund, aangemoedigd worden Be grijp je dat niet? Zeker begrijp ik het, liefstemaar de omstandigheden zijn zeer droevig en ik wilde dat je alleen je heil bij mij zocht. Voor de laatste maal, als je ver rast wordt door den terugkeer van je man Dan zal ik vertrekken En voortaan zal niemand ons meer scheiden. 1 Dat is goed I zitter weer heropend is, wordt voor deze stichting f100 beschikbaar gesield. Hierna wordt het kohier van de honden belasting vastgesteld tot een bedrag van f1116 met 241 aanslagen. De Voorzitter zegt daarna dat de weg Heusden—Werkendam, 'in een toestand veikeerd welke niet overeenkomt roet de eisch des tijds, naar aanleiding hiervan stellen B. eri W. voor een verzoekschrift in te dienen, tot het recht maken van de z.g. Krekeldraai. Spreker zegt dat het onbegrijpelijk is, daar het snelverkeer steeds toeneemd, dat daar niet meer ongelukken gebeuren, zelfs zegt spreker, heeft één der heeren Wethouders, daar zijn neus ook al eens gestooten, doch het liep nogal goed af. Door den Voorzitter wordt daarna het bovengenoemd schrijven voorgelezen, waarin wordt vermeld dat 2 scherpe bochten in deze gemeente reeds ongevallen voor de ingezetene hebben veroorzaakt. Spreker zegt er ook al eens met den Hoofdingenieur v. d. Waterstaat over gesproken te hebben, welke beloofd had eens by mij te komen, doch ik heb dien man nooit meer gezien. Volgens de heer Berm heeft de heer Gulden van Sleeuwijk er ook al eens in de pro vinciale staten er over gesproken. De heer van Dyk vraagt of het weg nemen van die bochten door de Provincie wordt gedaan, waarop de Voorzitter ant woordt dat indertijd met de »Dussen« de provincie 90 pCt. heeft gegeven en de gemeente 10 pCt. Volgens den heer Middel koop hebben ook de Polderbesturen daaraan betaald. De Voorzitter vind het lofwaardig, zooals de provincie nu doet, wat betreft de ver breeding van de wegen, en het wegnemen van de kronkels in deze gemeente. De heer Berm vraagt, hoe of het toen gegaan is met dien weg op de Baan alhier. De Voorzitter zegt dat zulks door de provincie geheel is gedaan, doch wanneer wij ons nu weer eens laten hooren, dan zullen Provincialen Staten overtuigd worden dat er in deze gemeente aan dien weg (Krekeldraai) iets moet gebeuren. De heer van Dijk is van meening dat er onteigend zal moeten worden, waarop de Voorzitter antwoordt, daar vroeger ook al eens over bezig te zijn geweest met het huis van Wetering. Wy zouden meer gedaan kunnen krijgen, doch als ze tegen over de Provinciale Staten vragen ze zoo veel geld, dat men er niet mee voor den dag durft komen. Zij drukten elkaar de hand en keken elkaar diep in de oogen. Ga naar huis terug, riep Robert uit ga morgen naar het postkantoor, dan zal ik u den uitslag van mijne pogin gen melden. Zij scheidden van elkaar. Robert d'Alboize ging naar het Noor derstation en nam een kaartje naar Ormesson. Zijn oppasser Brisquet, een inwoner van Epinay-sur-Seine, die juist een week bij zijne familie had doorgebracht, had den officier verscheidene te huur staande woningen aangewezen op eenigen afstand van het station. De heer d'Alboize vond spoedig wat hij zocht. Het huis was net gemeubileerdop den hoek der straat woonde in een net huis een dokter. De officier ging naar den dokter toe en vroeg hem of hij wou zorgen voor iemand, die hij hem be schreef. Dit werd afgesproken. De uit gaven werden zondeg verdere uitvoerige besprekingen geregeld. De heer d'Alboize kwam in Parijs terug, schreef aan Carmen wat bij ge daan had en vertrok weer naar Tours. Mevrouw de Saint-Hyrieix was wat bedaarder thuisgekomen. Haar liefde voor Robert was grooter geworden, nu zij den officier weergezien had. Nooit had hij haar edeler, schooner en verhevener toegeschenen. Hoe donker de toekomst er ook uit zag, voelde de jonge vrouw toch dat zijn steun haar nooit zou begeven en De heer van Dijk vraagt wie er feitelijk voor aangewezen is de lijkwagen, kleeden enz. te onderhouden, waarop de Voorzitter antwoordt de wegwerker en Kamp. De heer van Dijk zegt, dat hem bekend is geworden, dat deze zoo slecht worden onderhoud<n. Spreker zegt de wagen moet op tyd gesmeerd en schoon gemaakt wor den en de kleeden flink gelucht. De heer v. d. Koppel is van meaning dat Kamp beter de wagen kan smeeren, dan de wegwerker. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter deze openbare vergadering. Vergadering der Kamer van Koophandel en [Fabrieken voor de Langstraat te WAALWIJK, gehouden opl9Maart j.l. Tegenwoordig waren 14 leden, waarvan 6 der afdeeling Grootbedrijf en 8 der af- deelig Kleinbedrijf. VoorzitterB. Tirnmers-Verschure. Secretaris M. A. J. van Liempt. De Geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid voor de afdeeling Kleinbedrijf, de heer B. Roza te Wijk, worden onderzocht en goedgekeurd, waarna tot toelating werd besloten. Aan het Station voor Maalderij en Bak kerij te Wageningen werd voor 1925 een subsidie verleend van f 100. Besloten werd om door den heer B. Berger, Officier-vlieger te Soesterberg, voor de ingeschrevenen in het Handelsregister eene voordracht met lichtbeelden te doen houden over het belang van handel en in dustrie, betrokken bij de ontwikkeling van het luchtverkeer. Besproken werd het ontwerp bedrijfs- register, ontworpen door eene Commissie uit de Vereeniging van Secretarissen van Kamers van Koophandel. Besloten werd eenige aanvullingen en wijzigingen betreffende de schoen- en leder branche voor te stellen. Mededeeling werd gedaan van het adres, spoedshalve door het Bureau der Kamer aan de Tweede Kamer gezonden, waarin werd aangedrongen op behoud van den Zomertijd. Besloten werd thans een gelijksoortig adres te richten tot de Eerste Kamer. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het ontwerp tot wijziging van de Zegelwet, speciaal wat betreft de voor schoenwerk getrokken grens van f 15,—. Voor solied schoenwerk, dat geenszins aan spraak maakt op de betiteling »Luxe dat ze hem alles kon vragen. Zij was op het punt Hélène te ver tellen wat deze nog niet wistmaar Car men hield zich inhaar zuster, hoe vriendelijk en toegenegen zij ook was, mocht niet weten dat zij nog altijd met den kapitein in verbinding stond. Den volgenden morgen haalde me vrouw de Saint-Hyrieix den laatsten brief van Robert van de post Carmen kon haar vertrek met meer uitstellenzij zou gaan zeggen dat zij wegging. Zij had het etensuur uitgekozen om te spreken. Zij beefde niet meerde leugen die ze zou vertellen was nood zakelijk. Toen ze echter hare moeder aanzag, was ze aan een groote ontroe ring ter prooi. Het was niet meer de vrees over het voor wendsel die Carmen zoo deed ont roeren, maar wel het terneergeslagen gezicht van de oude gravin. Carmen werd pijnlijk getroffen door de verandering in de gelaatstrekken harer moeder en zij vroeg zich af, hoe het kwam dat juist op dit oogenblik, de toestand der weduwe haar zoo op viel, terwijl deze toch al sinds eenige dagen zoo veranderd was. Ze maakte zich er een nieuw verwijt van j zij ver beeldde zich, als altijd gereed om haar verwijt te overdrijven, dal ze een deel van de verantwoordelijkheid droeg in die verontrustende verschijnselen. (Wordt vervolgd). t>v; V - 1 ajgLsisstraet en që Benimelerwaar Groote doozen 65 Cts iinnniiniiiniinniiiiniiiiiiiiiinimiiniiiniiiimnimninmimiminminmnimnnnu>'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1