Eerste Blad ~~NUJ0L7 L Verschuur-B aert, TSwüining in den Biesöf O. DE KEMP S. D. LANKHUYZEN Co's BANK RAAMSDONKSVEER. Tegen Verstopping. Uitgave: Firma L. J, VEERMAN, No4487. Vrijdag 27 Maart Heusden, 1925. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Ungstraat HEUSDEN. T BOONSTRA. ^nd van altena Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In verzegelde flacons verkrijgbaar bi/ DrogisterjÖ, HEUSDEN Het is een merkwaardig verschijnsel dat er in onze omgeving nog zoo enorm veel menschen wonen, voor wie de Bies- bosch een gansch onbekende plek is. Natuurlijk kennen ze hem wel van naam en hebben er ook wel eens 't een en ander over gehoord, maar den Biesbosch bezocht hebben zij nimmer. En toch is dat werkelijk jammer, want vooral des zomers, wanneer het koren er over den akker golft en de natuur er zich in al hare pracht ontplooit, is het inderdaad een genot om in den Biesbosch te zijn. Stellig zou een bezoek aan den Biesbosch de voorstelling, die velen zich er van maken, wijzigen, want niet weinigen denken nog steeds dat de Biesbosch een moeras, een onherbergzaam oord is, waarin dan mogelijk bij uitzondering een stuk bouw- of weiland wordt aangetroflen, Kn inderdaad is zulks zoo gansch anders, waar immers de Biesbosch is een samensteld van vruchtbare polders, gescheiden door soms smalle, soms breede wateren, veelal „killen" geheeten, terwijl enkele minder vruchtbare stukken als grienden worden gebezigd. Tot in het begin van de 15e eeuw maakte de Biesbosch een gedeelte uit van den Groot en Zuidhollandschen Waard, die bijna 7 geografische mijlen opper vlakte besloeg en door de Oude-Maas werd doorsneden. Maar de vloed, die hier den 18en November 1421 de ont- zettendste veranderingen te weeg bracht en onder den naam van den Tweeden St. Elisabethsvloed bekend is, overstelpte 72 parochiën, waarbij meer dan 100,000 menschen den dood vonden. Wel werden weer 38 dorpen door groote en aanhou dende inspanning teruggewonnen, doch 34 waren voor altijd te gronde gegaan. De stad Dordreeht lag naar alle zijden in het water en een stuk dijk buiten de 116 Vooral verweet zij zich, dat ze zich niet dadelijk rekenschap had gegeven van de voortdurende verzwakking harer goede moeder. Maar zij was toch niet alleen in het hötel van het Pare des PrincesGeorges was er in de eerste plaats en Hélène. Georges geest werd in beslag geno men door zijn ideeën over Amerika en zijn zuster begreep dat hij zich geen rekenschap had gegeven van een drei gende toekomst; mannen hebben ook nooit zulk een bang voorgevoel, wanneer zij bezorgd zijn voor een bemind wezen. Georges kon dus, hoewel hij zijn moe der aanbad en hoewel hij het betreur de dat ze er niet zoo goed uitzag als vroeger, onderstellen dat ze van ouder dom zoo zwak wasmaar hoe kwam het dat Hélène, die zoo bevattelijk was, niet in de ongerustheid van Carmen deelde Dat kon mevrouw de Saint-Hyrieix maar niet begrijpen. Carmen snelde op hare moeder toe en omhelsde haar bij zonder hartelijk. De jonge vrouw beefde geweldig. En de oude gravin vergat in hare liefde voor Carmen haar lijden en zeide Lijdt je, arm kind De tranen sprongen Carmen in de oogen toen zij dat heldhaftig onderdruk- Rietdijksche poort was langen tijd de eenige wandeling, die de inwoners der Merwestad konden maken. Evenmin als de 38 dorpen, die teruggewonnen zijn, weder onmiddellijk na den ramp aan het water zyn onttrokken dit was slechts met 10 het geval evenmin is het grondgebied der 34 verdronken dor pen geheel door water bedekt gebleven. Van tijd tot tijd zijn verschillende aan wassen in den plas bekaad of bedijkt en door het opkomen van platen is de watervlakte meer en meer binnen een kleineren omvang besloten. De eigen lijke Biesbosch bestaat nu uit vele grootere en kleinere schiereilanden en eilanden, met breedere en smallere plas sen, kreken en killen daartusschen, waar van een, die door kunstwerken wordt gevormd, de Nieuwe-Merwede, een statige rivier is geworden. De Biesbosch behoort thans onder 8 gemeenten, n.l. Dordrecht, Dubbeldam en Sliedrecht in Zuidholland en Wer kendam, de Werken c. a., Dussen, Made en Drimmelen en Hoogeen Lage-Zwaluwe in Noordbrabant. Eenige jaren geleden werd in opdracht van het bestuur van „de Vierpolders" een plan ontworpen tot indijking van een complex gronden in den Biesbosch, dat voor ongeveer de helft in eigendom aan dien polder behoort en gelegen is onder de gemeente Dubbeldam, terwijl het grenst aan het Zuid-Oostelijk deel van het eiland van Dordrecht. Deze gronden bestaan in hoofdzaak uit riet en griendlanden en nu is uit een zeer nauwkeurig ingesteld onderzoek gebleken dat die gronden in uitnemend bouwland kunnen worden herschapen. Door bij zondere omstandigheden evenwel werd aan bedoeld plan geen uitvoering ge geven. En thans is het gemeentebestuur van Dordrecht voornemens de koe bij de horens te pakken. Dit gemeentebestuur verkeert n.l. in de meening dat de om zetting van bedoelde gronden in bouw land, waardoor de vruchtbare opper vlakten van Nederland met 900 bundets zouden worden vermeerderd, niet alleen de welvaart van het eiland van Dordrecht zal bevorderen, maar ook het algemeen belang zal dienen, terwijl tevens de uit voering van het werk uit een oogpunt van werkverschaffing alle aanbeveling verdient. Het gemeentebestuur van Dordrecht heeft in samenwerking met de commissie- Nolens tot verruiming van de gelegen heid tot werkverschaffing een plan doen ontwerpen tot het geheel vloedvrij maken van een complex gronden gelegen langs ken van eigen lijden zag. Wel neen, lieve moeder, zeide zij op gewekt. Toen voegde de moeder er op^sussen- den toon, dien ze vroeger aannam om hare kinderen, als ze meenden erg veel verdriet te hebben, te troosten, bij Maar, waarom huil je dan Carmen veegde zich de oogen af en glimlachte om haar moeder niet te la ten bemerken wat er in het hart harer dochter omgingdaarna antwoordde zij Het is alweer over! Hadt je er dan een reden voor P En de moeder drukte haar kind aan de borst. Carmen voelde het gevreesde oogen- blik naderen de gravin zou haar onder vragen. Wat zou zij hare moeder ant woorden Georges kwam met Hélène binnen. Deze laatste ontroerde hevig toen ze naar de gravin keek. Carmen vergiste zich als zij twijfelde aan de scherpzinnigheid harer zuster. Er was wel een reden voor dat de vrouw van Georges niet gezien had dat de oude weduwe ongesteld wasdit kwam doordat zij des ochtends nog heel wel was geweest en de zieke pas tegen den middag was opgekomen. Hélène had juist twee uren bij Fanfan doorgebracht, opgehouden door een lichte ongestelheid van het kind. Georges zag, dat zijn vrouw met zijn znster een blik wisselde, en nu keek ook hij naar zijn moeder. Hij werd getrofien door de verande ring in hare trekken. den bandijk van de Nieuwe Merwede aan de Zuid-Oostzijde van het Dordtsche eiland. Daarvoor moeten worden ont eigend 1044 bunders grond, waarvan ongeveer 162 bunders zullen moeten worden gebruikt voor dijken, wegen, waterleidingen enz., zoodat aan bouw land een complex van 882 bunders zal overblijven. De kosten van uitvoering van het plan van indijking worden ge schat op ruim 3 millioen gulden, terwijl gerekend wordt dat de opbrengst van het ingedijkte bouwland bij verkoop f2600 per bunder zal bedragen, zoodat het tekort op ongeveer f 775,000 wordt geraamd. Dit tekort zal door het Rijk, de provincie Zuidholland en de gemeente Dordrecht gezamenlijk worden gedragen. Het Dordtsche plan is echter lang niet van alle zijden met sympathie begroet; integendeel zijn er ernstige bezwaren tegen ingebracht. Vooral de besturen der omliggende gemeenten Sliedrecht, Giessendam, Hardinxveld, Papendrecht, Werkendam en Sleeuwijk c. a. zijn in ernstig verzet gekomen omdat zij in het onttrekken der gronden aan hunne tegen woordige bestemming als griendland een groot gevaar zien. Tal van ingezetenen van genoemde gemeenten toch vinden in griendlanden gedurende een goed deel van het jaar een bestaan, hetzij als hak kers, hetzij als schillers, hetzij als hoepel makers en wat al meer met het griendbedrijf annex is, zoodat het tewerk stellen van de Dordtsche werkloozen in den te bedijken polder op niets anders zou neerkomen dan op een verplaatsing van de werkloosheid, terwijl het ook betwijfeld wordt of de verschillende categorieën werkloozen uit Dordrecht zich wel zullen kunnen aanpassen aan de werkzaamheden aan eene bedijking ver bonden en of de groote afstand van het werk van de gemeente Dordrecht niet als een ernstig bezwaar moet worden aangemerkt. Voor de bezwaren van genoemde ge meentebesturen kunnen ook wij veel gevoelen en vooral het bezwaar, ver plaatsing van de werkloosheid is naar onze GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime h euze in FANTASIE- EyfROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. Maar de twee kinderen en Hélène be grepen elkaar dadelijk; men moest niet aan de zieke laten merken, hoe bevreesd men was voor haar gezondheid. Dit medelijden was echter onnoodig, de oude gravin werd plotseling ernstig ongesteld en weigerde alle voedsel. Haar gezicht werd smaller; haar hart werd gemarteld door pijn, die hoe lan ger hoe erger werd. Georges, Carmen en Hélène verdron gen zich om hunne moeder, terwijl er een dokter gehaald werd. De gravin behield hare kalmte en eveneens haar gewone vriendelijkheid zij wilde, als altijd, niet, verzorgd wor den maar het was duidelijk dat hare pogingen haar zeer afmatten. De crisis duurde voort. Op een oogen- blik werd de gravin doodsbleek en hare oogen vielen dicht door een inwendige ontroering. Het duurde maar een oogenblik de pijn die op zijn ergst was geweest, begon in hevigheid te verminderen en kwam daarna slechts bij tusschenpoozen. Moesten de kinderen zich geruststel len Dat durfden zij niet. Het was niet voor de eerste maal, zooals wij weten, dat de arme gravin zulk een aanval van haar vreeselijke hartkwaal had, die zelfs door de uit stekende zorgen van dokter Laroche niet kon genezen. De dokter uit Bretange maakte zich volstrekt geen illusies, maar als oud dok ter meende hij met zijn troostende phi losophic, dat de gevaarlijkste aandoenin- AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9—12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Effecten (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen Grootboek Assurantiën Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEPOSIT-IN RICHTING (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en Inbraakvrjje Lipsklnis). Prijzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK. 8W Spaarbankboekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE meening klemmend. Wieb.v het griend bedrijf te Werkendam en omstreken van nabij kent weet dat tal van personen in dat bedrijf een flink Btuk brood ver dienen en dat bijna al die personen, van jongs af in het griendbedrijf opgevoed, voor weinig werk van anderen aard de noodige geschiktheid hebben. Daarbij komt|0ok nog dat het griendbedrijf in zeker contact staat met het bedrijf van aanneming van waterwerken (b.v. het leggen van zinkstukken, het maken van beschoeiingen enz) en dat beide bedrij ven, te zamen beschouwd en in hoofd zaak hier te lande gevestigd in de Merwe- streek, eene niet slechts nationale, maar ook eene internationale vermaardheid hebben verkregen. En nu gaat het maar over de vraag of eene benadeeling van het griendbedrijf op eene wijze als boven aangegeven en dan nog door het toestaan van gelden uit de Rijks- en de Provin ciale kas, wel gewettigd is in verband met de te verwachten voordeelen. Zonder twijfel is het van groot alge meen belang dat een complex vrucht bare gronden wordt aangewonnen en in cultuur gebracht. Maar waar dit niet anders kan geschieden dan ten koste van de materieele belangen van velen en met het scheppen van mindere veiligheid van reeds bestaande polders en van de op die polders wonende bevolking, daar komt het ons voor dat geen overhaast besluit mag worden genomen, maar dat het instellen van een allernauwkeurigst onderzoek naar de gegrondheid der inge brachte bezwaren een absolute eisch is. Zeker, oogenschijnlijk is het Dordtsche gen niet altijd den dood van de zieke veroorzaken. Maar ongelukkigerwijze moet men met het toeval rekening houden. Carmen dacht aan de aanbevelingen van den dokter, die gezegd had Vooral geen tegenspraak. Mevrouw de Saint-Hyrieix peinsde langen tijd. Zou zij niet bijna zeker haar moeder dooden als het verschrikkelijk schan daal voorviel De tranen kwamen Carmen in de oogen. Het scheen haar toe dat aller verwen- schingen op haar neerkwamen. Hélène keek haar met innig medelij den aan, maar zij vertrouwde tevens op de flinkheid harer zuster. Mevrouw de Saint-Hyrieix gaf niet aan haar wanhoop toe. Zij leed echter boven alle beschrijving Niet alleen was haar moeder in ge vaar, maar van de reddende reis kon niets meer komen. Het noodlot zweefde boven Carmen's hoofd en het net werd hoe langer hoe meer onontwarbaar. Mevrouw de Saint-Hyrieix vroeg zich af hoe ze haar verstand kon houden bij zulk een noodlottigen samenloop van omstandigheden. De dokter kwam, hij schreef een kal meerenden drank voor, stemde in met de behandeling van zijn Bretonschen colle ga en toonde veel terughoudendheid toen mijnheer de Kerlor hem onder vroeg. Eenige dagen verliepende angst van plan erg mooi, doch 't is maar de vraag of door het behartigen van de belangen van velen niet nog de belangen van meerderen worden geschaad. BUITBNLANDSCH OVERWICHT Minister Chamberlain heeft in het Eu- gelsche Lager een verklaring aangaande de Britsche buitenlandsche politiek afgelegd, die op 't oogenblik het onderwerp van allerlei commentaren van de pers. Deze verklaring was uitgelokt door Henderson (arbeiderspartij), die vroeg hoe het nu eigenlyk stond met het protocol van Geneve. In zijn verklaring oefende Chamberlain kritiek uit op het protocol van Geneve en noemde dit onaanvaardbaar. Volgens hem was de geheele tekst van het protocol opgesteld. Inzake de Duitsche voorsteilen zei Cham berlain »Ik beu overtuigd, dat de Duit sche regeering een ernstige en eerlijke poging doet om te komen tot een beteren staat van zaken en in de hoop, dat wij kunnen meewerken om die poging tot een vruchtbaar besluit te brengen, zijn wjj in een ernstige bespreking van haar voor stellen getreden. In groote trekken zijn de Duitsche voorstellen als volgt Duitschland heeft belang by een speci aal verdrag als grondslag voor vreedzame betrekkingen met Frankrijk. Het is be reid een wederzydsch verdrag aan te gaan met de mogendheden, die belang hebben bij den Rjjn. Soortgelijke abritageverdra- Carmen werd onbeschrijfelijk. Gerorges meende dat zijn zuster zich de ziekte harer moeder erg aantrok, want hij begreep het vreeselijke geheim niet. Ondanks haar dapperheid, werd de oude weduwe toch moedeloosvoor de eerste maal begreep zij het ernstige van haren toestandzij gevoelde zich over wonnen en hare wilskracht begaf haar. Ondertusschen werkte het geneesmid del en kwamen de aanvallen slechte bij onregelmatige tusschenpoozen, en bovendien was de hevigheid van de ziek te veel verminderd, maar nu was ook de geest aangetast. Carmen vergiste zich als zij meende dat de slagen die haar troffen niet er ger konden worden, Er kwam een brief van de Saint-Hy- rieix, waarin hij schreef dat hij over twee dagen terugkwam. Dat alleen zag mevrouw de Saint-Hyrieix in den brief die door den diplomaat in zulk een on- berispelijken stijl was geschreven, alsof hij in de ernstige en vervelendste tijd schriften moest geplaatst worden. Het was alsof hij een verslag had ge schreven. Alleen op de laatste bladzij de stond een tiental regels van meer intienen aard. Georges was op het punt zijn schoon broeder in te lichten omtrent de ziekte zijner moeder, maar hij bedacht zich. Omdat de Saint-Hyrieix zoo spoedig terugkwam, was het onnoodig hem al vooruit ongerust te maken, te meer om dat er eene verbetering merkbaar was. Carmen werd plotseling zenuwachtig, NIEUWSBLAD voor liet Laid m Heusden en AiteHdeLanostraat en n Boimelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1