Tweede Blad no. m. ürijüao 2/ Maan Asthma voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. DAM RUBRIEK. Die ellendige rugpijn! Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET Hebt gij onophoudelijk pyn in uw rug Zyt gij op van de zenuwen door de mar teling van rheumatische pijnen Voelt gij u oud, uitgeput en ontmoedigd, dof, ter neergeslagen en prikkelbaar? Er moet een oorzaak voor zijn 1 Hebt gij ooit aan uw nieren gedacht Dat moet gjj gedaan hebben I De nieren zyn de filters van het bloed en gij zoudt zonder nieren geen dag kunnen leven. Als uw nieren niet behoorlijk werken, wordt uw bloed vergiftigd en deze vergiften ver spreiden zich door uw geheele gestel. Het is tijd om na te denken tijd om voor zorgen te netnen tegen chronische nier ziekten. Gij behoort uw verzwakte nieren te hel pen, vóór zich meer ernstige ziekten kun nen ontwikkelen. Verwaarloozing is ge vaarlijk en leidt vaak tot rheumatiek, spit, ischias, nier- of blaassteen, en tot water zucht of ongeneeslijke kwalen. Gebruik zonder uitstel Foster's Rugpijn Nieren Pil len, het speciale geneesmiddel voor ver zwakte nieren. Zij hebben duizende ge vallen als het uwe gebeterd. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gjj zeker zjjt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prjjs f 1,75 per flacon. LANDBOUWRUBRIEK. Suikerbieten contracteeren. We zijn thans weer in den tijd, dat de suikerbietenbouwers, door de diverse agenten en bietenkoopers, worden be zocht, met de vraag, denkt u bieten te verbouwen, en zoo ja, kan ik ze van u op contract koopen. Was in het begin van 1925, de ver wachting, dat de prijzen waarmee uitge komen zou worden aanmerkelijk lager zouden zijn, dan die der campagne '24, gelukkig is die gedachte niet bewaarheid. Integendeel, hoorden we prijzen noe men, die heel weinig verschilden van die, welke in 1924 zijn uitbetaald. De vereeniging van Bieten verbouwers alhier, kreeg n.l. een bod, dat in verband met de leveringstijden liep voor f 22, f 20 en f 18. Tevens werd daarbij gegaran deerd 100 pCt. pulp tegen een prijs van f 6 het last, betaling naar uitwicht over de fairbank, met een speling van een paar pCt. De bedragen, die de C. S. M. gepubli ceerd heeft, loopende over verschillende termijnen, geeft als hoogste prijs f 19,50. Vele boeren zullen de laatste weken, tengevolge van het bekend worden der bietenprijzen, er wel over gedacht heb ben, of ze nu niet meer bieten zullen uitzaaien, dan ze aanvankelijk van plan waren. Buiten verband met enkele die beslis sen of de verbouw van bieten uitgebreid kan worden op een bepaalde boerderij, meen ik goed te doen met thans nog eens te wijzen, op het belangrijke afval product, dat de bietenverbouw oplevert «Ie bladeren en keppeu. Op een gemengd bedrijf kunnen die m. i. van zulk een groote belang zijn, dat alleen om kop pen en blaren te verkrijgen, de bieten- verbouw soms rendabel gedreven kan worden. Al te vaak wordt de groote voeder- waarde van die afval artikelen bij lange na niet hoog genoeg geschat. Heeft men een gemengd bedrijf, en beeft men geschikt land voor suikerbie ten, dan zou ik iedere bedrijfsleider in die omstandigheden adviseeren zaai zoo veel bieten, als uw bedrijf toelaat: lo. is de prijs zoodanig, dat bij goede groei de opbrengst aan geld goed ge noemd mag worden. 2o. krijgt gij dan in de komende herfst een uitstekend afval product voor uw rundvee. Om eenigszins een voordeel te kunnen vormen omtrent de geldswaarde van bietenloof, koppen heb ik herfst 1924, daaromtrent eenige cijfers verzameld. Ze {hadden betrekking op één van de Chiliproefvelden, en wel het veld van P. Westerlaken te Woudrichem. De vooropgezette bedoeling was na te gaan, in hoeverre de daar gegeven Chili- bemesting rendabel was geweest. Genoemde proefnemer was n.l. in staat, om het bietenloof te vervoederen aan melk- en jongvee, zoo van het land af. Tegelijkertijd had ik ook enkele andere landbouwers gevraagd eens na te gaan hoe boog zij de geldswaarde van koppen en blad voor direct vervoederen, vonden. Ter controle bad ik zelf onderstaande berekening gemaakt1000 K.G. mangels bevatten 120 KG. D. St. 80 KG, eiwit en amiden en hebhen 63 Z W. 1000 K.G. koppen en blad 162 K^G. D. St. 170 K.G. Eiwit en amiden en 72 Z. W. De Z. „W. verhouden zich bij hoeveelheden van 1000 K.G. dus als 7 8. Bij een mangeleprijs van f 10 is de waarde van 1000 K.G. blad en koppen dus f 12.50. Uit de vergelijking der cijfers van enkele veehouders bleek-mij, dat zij 80 4 90 K.G. bietenblad en koppen per dag aan volwassen vee kon den vervoeren. Een rantsoen dat in voederwaarde over eenkomt met 90 K.G. koppen en blad zou volgens-bovenstaande berekening dus mogen kosten x f 12.50 f 1.12s. Bij de toenmalige prijs van hooi en kracbtvoeder, was de prijs van een ge lijkwaardig rantsoen: 10 K.G. hooi, 20 K.G. mangels, 1 K.G. lijnkoek en 3 K.G. maismeel f 1.40. Daaruit dacht ik gerust de conclusie te mogen trekken, dat een aangenomen prijs van f 12.50 voor 1000 K.G. blad en koppen beslist niet te hoog is. Bij het wegen der koppen en bladeren gingen we als volgt te werk. Nadat het loof eenige dagen op het veld had ge legen, hebben we het gewogen per 16 M8. Van het toen verkregen gewicht hebben we 10 pCt. afgetrokken, als fout. De overgeschoten hoeveelheid werd met 625 vermenigvuldigd om de opbrengst per H.A. te krijgèn. Daarvan is weer 10 pCt. afgetrokken voor het gedeelte dat bij het afruimen op het veld achter blijft. We kregen toen de volgende cijfers Bieten. Blad Zonder Cbili 34 100 KG. 29.000 KG. 200 KG. 37.950 33.000 400 41.000 38.000 600 41.250 43.000 800 40.160 46.000 Alle perceelen hadden per H.A. 800 K G. Super 14 pCt. en 800 K.G. kalizout 20 pC.t ontvangen. Afgescheiden van de opbrengsten aan wortels, vonden we (na 20 pCt. aftrek) dus dat aan blad en koppen een op brengst verkregen was, vertegenwoordi gende naar de boven aangegeven basis een geldswaarde van Perc. 1 zonder Chili 29 x f 12,5 f 362 50 2 200 Kg. 33 x f 12,5 f412.50 3 400 38 x f 12,5 f475.— 4 600 43 x f 12,5 f537.50 5 800 46 x f 12,5 f575.— „Ongeloofelijk hooge getallen", zal menigeen terecht zeggen. En toch ben ik vast overtuigd, dat menigeen, als hij een goede berekening maakt, evenneens tot deze bedragen zal komen, ja sommigen zelfs nog hooger. Doch wat het eigenaardige voor mij in deze cijfers was, was niet de hooge waarde van een H.A, bietenloof en kop pen, doch ditdat de geldswaarde der gebruikte Chili, ruim betaald werd, door de meerdere geldopbrengst in bladeren en koppen. Het verschil in bemestings- kosten der perc. was geregeld f 32, en de vermeerderde bladopbrengst was minstens f 37,5 hooger. Een flinke Chiligift op bieten, die vol doende voorzien zijn van Super en Kali, werkt dus naar twee kansen voordeelig De vaak zoo luchthartig gedane prak tijk uitspraak, „dat Chili dikwijls ten kostte van de wortelopbrengst, de blad ontwikkeling uitermate bevordert." kon wanneer men er juiste opbrengst cijfers van bepaald, nog wel eens eer gunstig dan ongunstig blijken te zijn. We hopen, dat menigeen met het hier boven becijferde, zijn voordeel zal kun nen doen, als bij de vraag overweegt, zal ik met suikerbieten zaaien dan ik aanvankelijk van plan was. Naast een goede Super en kalibemesting, vergeet men de Chili niet. F. C. HUIJSER, Landböuwonderwijzer, Woudrichem. Ik ben gemeente-ambtenaar en heb eervol ontslag uit myne betrekking ge vraagd tegen 1 Juni a.s. Nu bestaat er tusschen Burgemeester en Wethouders en my eene niet al te vriendschappelijke verhouding, zoodat ik bang ben, dat zij de raadsleden zullen bewerken om mij ontslag te verleenen en niet «eervol* ontslagl Nu is myn vraag, of ik recht op eervol ontslag kan doen gelden, indien ik niets op mijn kerfstok heb L. J. d. H. De raad is, naar onze meening, niet verplicht een gevraagd ontslag met het praedicaat «eervol* te verleenen. Deze opvatting werd met zooveel woorden ge huldigd in een Koninklijk besluit van 22 Juli 1904. Evenwel is er een Koninklijk besluit, dat met deze opvatting stryd, n.l. dat van 28 Mei 1909, waaroij werd ver nietigd een door Gedeputeerde Staten van Friesland goedgekeurde besluit van den raad der gemeente Dokkum, waarbij aan den ontvanger dier gemeente ontslag werd verleend, omdat daaraan bet praedicaat «eervol* ontbrak, waarvoor geen voldoende termen waren. Ons komt het voor, dat genoemd Koninklijk besluit van 1904 het juiste inhoudt, wyl er toch geen enkele wetsbepaling den Raad dwingt om een ontslag tegen zyn zin «eervol* te moeten verleenen. Ik heb een windkorenmolen, waarmede j ik reeds ruim 40 jaar myn kost verdien. Nu wordt in de nabyheid van den molen een gebouw gezet dat zoo boog wordt, dat het veel wind tegenhoudt, dien ik voor mijn molen dikwyls goed kan gebruiken. Is daartegen niets te doen, zoo ja, wat H. M. Ik huur een benedenkamer, de zolder daar boven is bij een andere huurder in gebruik. Nu komt de schoonmaak en wordt die zolder dan geschuurd met kalkwater en dat water vloeit bij mij in de kamer en zoo erg, dat ik spiegel, schilderijen, klok en al myn meubels met zakken moet bedekken, wil ik ze voor bederf vrywaren. Vloerbedekking en alles moet ik opruimen voor het vele vuile water dat er doorloopt. Nu is de vraag moet ik dat toestaan Zoo niet. Tot wien heb ik mij dan te vervoegen, om daar een einde aan te maken en is dat een strafrechtelijke of civile zaak W. B. Ik heb gekocht een stuk bouwland en één uitweg daarby onder 2 nummers. Over dien uitweg moet ook een ander uit wegen. Nu wil ik op dien uitweg twee hekkens hangen, daar ik anders mijn vee niet van eens anders grond kan houden. Nu zegt de persoon, die daarover uit moet wegen, dat dat niet mag. Dien uitweg, zoo zegt hij, die moet vry blijven, anders kan hij er niet ongehinderd door. Hoe moet ik handelen M. G. Redacteur: M. J, L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. De oplossing van probleem 25 geven we gelyk met die van no. 26 in het nr. van a.s. Vrijdag. Thans het 10e en laatste wedstryd- probleem van den tweeden oplossings wedstrijd. Onderstaand probleem draagt het motto «De kat en de muis«. In tegenstelling met andere problemen, staat Wit hier in reeds gewonnen stand Probleem no. 27. (10e en laatste Wedstrijd-probleem). Stand in cijfers Zwart (5 schijven) op: 11, 12, 13,15 en 26. Wit (7 schijven) op 20, 23, 24, 27, 28, 38 en 41. Wit, in zyn overmoed, speelt als eerste zet 2319, waarop Zwart 2631 ant woordt, zynde zyn beste zet. Gelijk de kat, die de muis meermalen loslaat, doch niet laat ontsnappen, zoo wint Wit ook het spel 1 Aan onze oplossers, de winst aan te toonen Tot 26 April a.s. worden oplossingen ingewacht. De beroemde speler Blankenaar, van wien wij reeds verscheidene problemen in onze rubriek opnamen, was onder de dam spelers destijds tevens een vermaard dichter. Wanneer.een wedstryd werd gehouden, was Btankenaar er als de kippen by om de overwinnaars te bezingen. Onder meer vonden wij van zyoe hand 't volgend lief gedichtje EEN DAM LEGGEN. (Zinspeling op de uitdrukking «een dam metje leggen*, d. i. een partij damspelen). Een minnaar van het damspel ging Erg druk naar zijn geliefden kring Dat hinderde zyn jonge vrouw Die daarvan hem genezen wou. Zij vroeg hem om haar 't spel te leeren; Een dame met een helder brein Kan licht een knappe damster zyn I De man voldeed aan haar begeeren En 't schrander vrouwtje leerde 't vlug. Nu hield zij dikwijls hem terug Van 't gaan naar sociëteit of vrinden, Omdat hy, aan zijn huis verknocht, Nu immers by zyn vrouw kon vinden Wat hy zoo vaak bij anderen zocht. Een3 kwam een oude vriend hem tegen, Die vroeg hem, of hij voor het spel Geen liefde of tyd meer had «Jawel 1* Was 't antwoord»'k Ben het steeds genegen «Maar de oorzaak zij U gul gezegd «Mijn vrouw, die prijs stelt op haar zaken, «Heeft voor den stroom van mijn vermaken, «Met zachte hand een DAM gelegd AKKER's et t PLAATSELIJK NIEUWS. Almkerk. De heer J. C. Kloosterman hoofd der Chr. school te Waardhuizen (gem. Almkerk) komt voor op een dubbel talvoor Bestuurslid v, d. Bond van Geref. jeugd-organisatie. Op de j.l. Maandag gehouden voor- jaarstierenkeuring alhier, werden 87 stuks aangevoerd, waarvan er 37 werden goed gekeurd. Na een korte ongesteldheid over leed alhier, onze dorpsgenoot de WelEd. Heer P. C. Koekkoek, Directeur van het fanfarecorps «Nooit Gedacht* en van de Zang vereeniging «Ons Genoegen* te Nieu- wendijk. Dassen. Mevr. van Roer-Nabba, Di rectrice en gediplomeerde leerares van eene Mode-Academie gevestigd te Eindhoven zal in onze gemeente persoonlijk eene knip- en naaicursus geven voor huishoudelijke benoodigdheden maar tevens gelegenheid geven om te worden opgeleid tot coupense of leerares. Door den Raad dezer gemeente is aan Prov. Staten een verzoekschrift ver zonden om den z.g. «Krekeldraai* uit den Provincialen weg onder deze gemeente te verwijderen, wat dan ook een prachtige verbetering zou zijn. Naar wy vernemen zullen eenige personen uit onze gemeente vertrekken naar Spitsbergen om daar werkzaam te zyn by de ijzererts en bruinkoolontginning. By den landbouwer v. d. P. heeft een schaap 4 lammeren geworpen. Op 23 April zal bet voor de Pa rochie H. Mariapolder een feestdag worden dan zal Z.D.H. Mgr. L. Kerkhofs, Coadjutor- Bisschop van Luik, Eupen, Malmedy een officieel bezoek brengen aan deze Parochie. Naar wij vernemen zou het plan bestaan Z.D.H. aan de grens der gemeente feeste lijk in te halen. Hedenavond zal in de openb. lagere school alhier de eerste Ouderavond worden gehouden. Gameren. De verpachtingen der hooi en weilanden behooren alweer tot het ver- ledene. De opbrengsten zyn over het al gemeen vrywel gelyk aan die van het voorgaande jaar. De gehouden verpachting voor de Ned Herv. kerk alhier bracht f 7540 of f 35 minder dan den laatsten keer. De boeren schijnen er toch zeker nog wel wat in te zien, niettegenstaande er van het hooi van verleden jaar nog byna niets weg is en er heelemaa! geen handel is. Als daarin niet gauw verandering komt gelooven wij, dat onze boertjes wel wat te optimistisch zijn gestemd. Naar we vernemen zijn de vorige week alhier ongeveer 4100 H.L. aardap- delen (De Wets) verkocht en gedeeltelijk reeds geleverd voor den prys van f 4 per H.L. Herpt. Tot voorzitter van den R. K. Jongen Boerenstand is gekozen P. de Wit, tot afgevaardigde naar de bestuursvergade ringen der afdeeling N. C. B. de voorzitter H. de Wit. Nederhemert. Toen bakker P. Smits Maandag zijn klanten bezocht had en huis waarts reed en het paard uit wilde span nen, nam dit de gelegenheid waar er van door te gaan. Onderweg kwam het een kar tegen, die het aanreed, met het gevolg dat deze in de sloot kantelde. Hierna nam het verder de richting naar de school waar het zich vast reed tusschen heg en heining en niet verder meer kon gelukkig waren er geen kinderen in den omgeving. Marktberichten. GORINCHEM, 23 Maart. Op de veemarkt waren aangevoerd 285 runderen, 8 nuch tere kalveren, 288 overloopers, 562 biggen. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 400f 500 melkkoeien f 300f 400 kalfvaarzen f 250f 300 guiste vaarzen f200f250; pinken f f graskalveren f 125 f 200, nuchtere kalveren f 20—f 35, overloopers f 20f 35, biggen f6 f 12. ROTTERDAM, 24 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 218 paarden, 16 veulens, 1874 magere runderen, 706 vette runderen, 202 vatte kalveren, 2298 nuchtere kalveren, 38 graskalveren, 50 schapen of lammeren, 252 biggen, 8 bok ken of geiten, 70 overloopers. Pryzen per stuk vau mager vee melk koeien f300 400510, kalfkoeien f 360 500, stieren f130480, pinken f140 200, graskalveren f80—160, vaarzen f190270, paarden f250400, slacht- paarden f 100225, hitten f130300, veulens f 80—160, biggen f 817, biggen per week f 1,752, overloopers f 18 40, fok-nuchtere kalveren f 20—30, slacht- nuchtere kalveren f 1317. De Rotterdamgche eierrelling. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende pryzen besteed Kipeieren f 5.35f 6.75 Idem (klein) f f Eendeieren f 5.50f 6.25 Aanvoer 300000 stuks. '8 BOSCH 25 Maart. Boter- en eierpryzen in de Boterhal. Boter f 1.151.40 per pond eieren 57 cent per stuk. 's BOSCH, 25 Maart. Op de markt van heden werden aangevoerd 2114 stuks. 1156 stuks hoornvee, 701 biggen, 112 zeugen, 53 schapen en lammeren, 92 kalveren. De pryzen waren als volgt: Kalfkoeien f 310 A f460, kalfvaarzen f300 a f 450, magere ossen en koeien f 170 a f 270, vette ossen en koeien le kw. 57g, 2e kw. 47J ct. p. p., pinken f 135 k f 225, zeugen f85 f150, biggen f2.25 f 2.75 p. w. schapen f25 a f 55, lammeren f 22 a f 36. Aanvoer ruim. Handel traag. Noteeringen Graanbeurs. Hótel Jan Geertzen, St. Jansstr. 10 's Bosch. BI. Erwten f 15. Zaai Erwten kort stroo f 15. f 17. f 20.— Boonen f 15. Lijnkoeken f 18. Grondnotenkoeken f 18 50 Soja meel f 14.50 Lynmeel f 16. Lynzaad f 25. Haver f 14. Zaaihaver f 16. Tarwe f 18. Voer Tarwe f 15. Rogge f 14. Mais f 13.— Gerst f 16.50 Lynkoekjes Bleu Ster f 16.50 Maishlutenkoeken f16 50 Maishlutenmeel f 16.50 Alles per 100 K.G. Voor Alien die sukkelen met verstopping of moeilijken en onregelmatigenstoelgangzijn Mljnnardt 's Laxeertabletten 'onmisbaar. Werken vlug en radicaal en veroorzaken niet i [de ipinste kramp. Doos 60c: Bij Apofh. en Drogisten.f ffieiiwslilail gaat gepaard met verschillende verschijnselenbenauwdheid, kort-> ademigheid, beklemdheid op de borst bij de minste inspanning. Akker's Abdijsiroop verlicht de aanvallen doordat zij de borst Van de prikkelende slijm zuivert en de ontsteking der luchtwegen weg neemt en daarmede de oorzaken van hoest, bronchitis,keelpijn. Alom verkrijgbaar in Itokm van i 230 gram "".50 550 gram 2.75 en 1000 gram 4.50 -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5