Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. IERS Automobielen, Trucks, Tractors en complete Vrachtwagens. A. DE GRAAFF, Telef. 1, MEEUWEN. A. A. COERTSE, GORINCHEM. 19.4487. vrijdag 27 Maart De GezoiieÉconissig, Firma L. J. Vraagt gratis demonstratie bij y. Eind B 119, v|h J. C. GOETHALS. HET ADRES voor onveranderlijke vergrootingen. Official Ford Service Station. 6 cent. De nieuwe modellen Ford-Auto's zijn uitgerust met 5 ballonbanden, achter uitkijkspiegel, ruitenwisscher en dashbordlampje, Kunnen tevens geleverd worden in verschillende kleuren zonder prijsverhooging BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Een ryke bedelaar De politie te Genua heeft den bedelaar Timeteo Odino, oud 68 jaar, gearresteerd, die sinds ongeveer 40 jaren zijn loonend abedryfc uitoefende. Hij hield zich gewoonlyk op nabij de aanlegsteigers van de haven, waar de zee schepen aankwamen. Dat de vreemdelingen, wier milddadig heid hy placht in te roepen, hem goed bedacht hebben, blijkt wel hieruit, dat men in zijn huis 200.000 lire heeft gevonden en geconstateerd heeft, dat hij een groot paleis te Genua, benevens een villa in den «mtrek dier stad bezat, terwijl hij groote bedragen bij de »Bancodi Romac en by ïCredito* belegd had. Men vond tusschen zyn papieren een paspoort ten name van een baron en en treebiljetten voor een casino. o Ernstig vliegongeluk Drie Bolsje wistische leiders gedood Wolfï meldt uit Moskou Een vliegtuig, dat van Tiflis naar Soe- choem onderweg was, is niet ver van Tiflis naar beneden gestort. Daarbij zijn om gekomen Miasnikow, lid van het presidium van het centraal executie comité der Sovjet- Unie, lid van den oorlogsraad der Unie en vice-president van den volksraad der Trans- kaukaische Federatie; Migilewski, voorzitter der buitengewone commissie voor Trans- Kaukasië en Abarbekow, gevolmachtigde by de post- en telegraafcommissie der Sovjet-Unie voor Trans-Kaukasië, alsmede twee aviateurs. De verongelukte leiders der Trans-Kau- kasische regeering wilden zich naar Soe- choem begeven om aan de opening van het sovjet-congres aldaar deel te nemen. o De radende daad Een autobus, welke den dienst onderhoudt tusschen Bilbao en Marquina^heeft onderweg een aantal spelende kinderen overreden, doordat de chauffeur een botsing met een andere auto wilde vermijden. Het resul taat was, dat drie kinderen werden ver pletterd en verschillende andere min of meer verwond. Het toesnellende publiek nam zulk een dreigende houding aan, dat de politie èn den chaffeur èn de autobus in bescherming moest nemen. De chauffeur is gearresteerd. o Aute en trein tegen elkaar ep Bij een botsing tusschen een expresstrein en een automobiel op een spoorwegkrui sing te Melbourne werden de inzittenden van de auto, bestaande uit 4 mannen, 3 vrouwen en 1 kind, gedood. BINNENLAND. De tariefwet Naar de »AvondposU uit welingelichte handelskringen zegt te vernemen zal de Tariefwet voorloopig niet worden afgekon digd in verband met de vrees voor repres- sailles uit het buitenland. Een vrouw verbrand Dinsdagmiddag geraakten in haar woning, Binnenweg 18 te Rotterdam de kleederen van de 73-jarige weduwe A. v. de Wel in brand, doordat zy in aanraking waren gekomen met een stoof, waarop zy haar voeten warmde. De buren snelden op haar hulpgeroep toe en de brandweer werd gewaarschuwd, waarop de Reddings brigade spoedig ter plaatse kwam, bene vens de Geneeskundige Dienst. Het vuur was inmiddels gedoofd, doch de oude vrouw had hevige brandwonden bekomen, waar mee zij in het Ziekenhuis is opgenomen, 's Nachts is zij daar aan de gevolgen over leden. o INederlandsche landbouwers naar Canada Uit St. Johns (New-Foundland) wordt geseindEen gezelschap van 85 Neder landers, hoofdzakelijk specialiteiten op land bouwgebied, is bier op de doorreis naar West-Canada aangekomen. Doar den trein gedeed Dinsdagmorgen is aan de spoorlijn Dor drecht- Gorinchem, ter hoogte van het Visscherije, het lijk gevonden van een manspersoon, met afgereden hoofd. Het bleek het lijk te zijn van den 20-jarigen S., gewoond hebbende te Dubbeldam. Oorzaak onbekend. Brutaal Zondagochtend verloor mej. J. M. te Eemnes op den Rijksstraatweg haar beugel- tasch, inhoudende en portsmonnaie met ongeveer vier gulden, zakdoek en nog enkele kleinigheden. Enkele ingezetenen, die nabij den tol stonden te praten, wilden mej. K. er op attent maken, dat zij wat verloor, toen een passeerende auto stopte, waarvan de bestuurder uitstapte, de tasch opraapte en zich daarmede ijlings in de richting Baarn verwyderde, o De Zemertyd. De behandeling van het wetsontwerp in de Eerste Kamer. In de Eejste Kamer is heden medege deeld, dat de behandeling van het wets ontwerp tot afschaffing van den Zomertijd Donderdag 2 April in behandeling zal komen. In deze streken, waar de aardappelteelt een der voornaamste takken van bestaan vormt, mankeert nog zooveel aan eene goede behandeling dienaangaande, om tot de beste en meest rendabele uitkomsten te geraken, waarvan zooveel afhangt voor een goeden oogst, is de kwestie van goed pootgoed, zulks is nog voornamer dan de grondbewerking en de bemesting. Een proef genomen bij den heer T. C. Otte- vanger te Oudendyk voor een paar jaren terug, met le klas pootgoed van Roode Ster en pootgoed uit eigen omgeving, ge nomen met een hoeveelheid van 100 K.G. stalmest bemest wordt dan met kunstmest. De degeneratieziekten zijn besmettelijk en de aangrenzende planten worden dus ook aangetast. Men dient pootgoed te houden van gezonde planten (massaselectie). trouwen misbruik is gemaakt of niet. Volgens de heer de Lorm heeft hun Bond correct gehandeld en zooals bij de zaak weergeeft zou het ook geheel in orde zijn. Evenwel is de zaak onjuist weerge* van elk, gaf tot uitkomst in ronde getallen bestrijding geeft de plantenziektenkundigen Deze worden een volgend jaar uitgeplant op geven en daardoor ook de conclusie vcorrect b.v. minstens 1 el afstand van elkaar met tusschenvrucht van boonen of bieten, zoodat de verschillende stoelen niet van elkander kunnen besmet worden. Zieke planten worden zoo spoedig mogelijk verwijderd (stamboomselectie). Het alzoo verkregen pootgoed is zeer duur, nochthans aan te bevelen. Omtrent de aardappelziekten en eigen omgeving 300 H.L, en le klas pootgoed 550 H L. per H A. Deze laatste het volgende jaar verder gepoot gaven weer extra uitkomsten, zoo in kwaliteit als in beschot. te hebben gehandelde foutief. Toen de Bommelerwaard geen melk meer beliefde te ontvangen, kwamen twee Be stuursleden van den Bond van Melkvee houders met een auto met melk aan onze fabriek met het beleefd verzoek de melk te willen ontvangen. Daar ik toen niet aanwezig was, werd ze door den Voorzitter van onze vereeniging aangenomen onder dienst te Wageningen gratis vooriicbting. beding, dat het niet de bedoeling mocht De vaardappelziektec van 1845 ontstaat door zwammen, die zich veoral by vochtig warm weder zeer snel uitbreiden. Deze ziekte De teelt van vroege aardappelen behoort een volgend gewas over. Men zorge vooral tot de tuinbouw en wordt hier maar half voor zuiver pootgoed, waardoor gezonde en gaat niet met pootgoed op uitgenoodigd des avonds den Bond te komen, van gedreven. Op de veiling te Grooteboek (N.-H.) werden op 1 Juli 1924 voor f 99986 verkocht. In die tijd is het hier nog maar een begin en geen voldoend kwantum aanwezig. De bewerking van sterke planten verkregen worden en verder een droogen grond. In den zomer be spuiten met Bordeauxsche pap, zooals dat reeds op vele plaatsen gebeurt. Een goede bemesting voor een aard den grond is in die streken vrijwel eender appelgewas is van 20—40.000 K.G. stai- zooals hier. Een natuurlijk voordeel is dit, mest, 700 K.G. superfosfaat, 300 K.G. dat door het vele water aldaar en de patentkali en 100 K G. chili wanneer de waterdampen, die in de koude nachten aardappels boven den grond komen en zoo PLAATSELIJK NIEUWS. Veen. Maandag 16 Maart j.l. hield de heer Huyser, landbouwonderwyzer te Woudrichem, in de zaal van den heer Jonker alhier eene lezing over »de teelt van aardappelen.* Met genoegen konden we constateeren, dat er vry veel belang stelling was voor dit onderwerp. De heer Hbyser begon met te zeggen, dat de teelt van aardappelen voor den landbouwer in ons land een der hoofd bronnen van bestaan vormt. In 1923 werden 175000 II.A. late aardappelen verbouwt en in 1913 5893 H.A. vroege aardappelen. De landbouwwetenschap heeft in ons land veel gedaan op het gebied van de aardappelteelt. Aan de landbouwhoogeschool te Wage ningen is het prof. Dr. Quanjer die wel eens de ïaardappelprofessor* genoemd wordt. gezeteld te Hensden, ontvangt klachten over onderwerpen de volksgezondheid betreffende, en verstrekt dienaangaande inlichtingen Zij is samengesteld als /volgt: H. PRINSEN te Haarsteeg, oorzitter W. C. STAL te Heusfien. Dr. A. J. OVERBOL Almkerk. P. J. VAN GRIETkuIJZEN te' Werkendam A. VAN DE WlftL te Drunen, W. F. HIL WIG /te Heusden. F. H. RlJPSTRAj te Woudrichem, van de maand Mei over de aardappelvelden hangen, bijna noöit geen schade wordt aangericht door nachtvorsten. Verder wordt er gewerkt met bedekking van riet matten, rieten heiningen, hagen en schut tingen om de teelt zoo intensief mogelijk te maken. Van belang is ook voor het vervroegen, de behandeling der poters. Deze moeten vorstvrij uit den kuil bewaard worden, liefst in het licht. Zij mogen in den winter niet kiemen, door het af- spruiten gaat veel water uit den aardappel verloren. Er zyn kweekers die hun poot goed in het najaar opzettelijk door het zonlicht groen laten worden. Het aardappelgewas wordt door vele ziekten ondermynd, Het zijn vooral de zgn. degeneratieziekten, als bladrol, mozaiek, krinkel en stippelstreep, die een gewas en soort zoo sterk doen achteruitgaan. Meestal worden ook de knollen hesmet, zoodat een volgend gewas dikwijls nog weer sterker door de ziekte woidt aan getast. Pootgoed vroeg rooien is aan te bevelen, vooral voor wat betreft de blad- rolziekte, de kans is dan groot dat de knol nog niet door de ziekte is aangetast, De ziekten ontstaan door schimmels en zwammen en niet door onvoldoende voeding of gevreet, zooals wel eens gemeend wordt. Een andere ziekte is de z.gn. Rhizoetonia, is ook een schimmel die de plant onder aan de stengels aantast en daardoor de sapstroom in de plant afsnijdt. Deze laatste ziekte komt meer voor op land dat met noödig later meer. Er moet steeds naar gestreefd worden een goede bemesting en bewerking van den grond door zuivere pootgoed rendabel te maken. Nadat door eenige belangstellenden vra gen waren gesteld omtrent enkele bijzon derheden welke door den heer Huijser werden beantwoord, werd de vergadering ten bijna 40 ure gesloten. Donderdagmorgen brak brand uit in het houten gebouwtje bewoond door dhr. H. D. Door het luiden der klok was spoedig een groote menigte bij den brand aanwezig, zoodat deze in zyn aanvang ge- bluscht kon worden en daardoor uitbreiding werd voorkomen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mynheer de Redacteur. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer H. de Lorm in Uw blad van 18 Maart j.l. betreffende de melk- levering aan de Coöp. Zuivelfabriek te Genderen, waarin de zaak onjuist is weer gegeven, verzoek ik beleefd eenige plaats ruimte voor onderstaande regels. De kwestie waar het enkel over gaat komt hierop neer of het bestuur van d« Coöp. Zuivelfabriek te Genderen goed of niet goed is behandeld door het bestuur van den Bond van Melkveehouders te Andel, Gie3sen en Rijswijk of van het goed ver zijn, Genderen alleen in tyd van nood maar even te gebruiken. Om die zaak nader te regelen werd ik bij het Bestuur waaraan gevolg is gegeven. Bij die bespreking drong ik er op aan eenige zekerheid te moeten hebben, dat de Bond zijn melk voor een zeker tijdperk bij ons bleef leveren, b.v. in den vorm van een contract. Door den Voorzitter werd dit bezwaarlijk geacht, omdat zij ook een contract hadden met Bommelerwaard en hoewel de Bommeler waard dat zelf verbroken had, meende hy toch voorzichtig te moeten zijn men kon eens niet weten de Bommelerwaard was al eens failliet geweest enz. Bovendien moesten de leden van den Bond dan ook r.og eerst worden gehoord en wellicht zouden die het er niet op hebben zich direct weer vast te leggen, na heigeen zich nu juist met de Bommeler waard had voorgedaan. Evenwel behoefden wij ons heelemaal niet ongerust te maken, dat de Bond zoo maar zou gaan loopen, want dat was nog nooit gebeurd, niettegenstaande soms wel een hoogen prijs voor de melk had kunnen worden bedongen. En wanneer het Bestuur van den Bond bestaande uit 9 leden er zoo onder stond, dan was dat zijns inziens voor ons toch ook voldoende. Hierop heb ik gemeend van een contract af te kunnen zien en zijn wij dus op goed vertrouwen doorgegaan. Waar dan naderhand blijkt, dat de Bond zijn melk gaat verkoopen zonder ons te voren er ook maar iets van te laten weten, dan g«loof ik toch dat de uitdrukking »misbruik van goed vertrouwen* niet ge heel was misplaatst. Met dank voor de plaatsing teeken ik T. KAMPHUIS, Dir. Coöp. Zuivelfabriek te Genderen. H.J. VANEGG1 ?.LEN te Heusden Secretaris. In den Boekhand te HEI «DEN, zijn verkrijgbaar/ Nieuwsblad Jt - Modern Fotografisch-Atelier voor DAG- en AVONDLICHT.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9