KERKBOEKJES Uitgave: Firma L» J. VEERMAN, Heusdem No, 4488 Woensdag 1 April 1925 „Het Kasteel van Kerlor." lilt. Telefoon no. 19. Postrekening no- 61525. land van altena I u Dit blad verschyni WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Zondag heeft in Duitschland de eerste stemming plaats gehad voor het Rijks* presidentschap. Deze eerste stemming heeft plaats gehad onder betrekkelijk geringe deelneming. Overal was men van meening dat aan deze eerste stemming geen betee- kenis was te hechten, daar in verband met het groote aantal candidaten in elk geval een tweede stemming noodig zou zijn. Ongeveer 68,8 pCt. der stemgerechtigde kiezers heeft aan de stemming deelgenomen. Uitgebracht zjjn 26 812.537 geldige stem men daarvan verwierven dr. Jarres van het rechtsche blad 10,387,593 Otto Braun der sociaal-democraten 7,785,678Marx van het centrum 3,883,676Heilpach, democraat, 1,565,163, Tbalmann, com munist, 1,869,553; Held van de Beiersche Volkspartij 1,002,278 Ludendoiff van de Völkische party richting Hitier 284,471 stemmen. Aangezien geen der zeven candidaten de volstrekte meerderheid behaald heeft, is een tweede stemming noodzakelijk ge worden. Deze zal op 26 April plaats vinden. Bjj deze stemming is de candidaat gekozen, die het meeste aantal stemmen behaalt en is deze dus aangewezen om als opvolger van wjjlen Friedrich Ebert zeven jaren lang het hoogste gezag in den Duitschen staat te bekleeden. Wien zal deze eer te beurt te vallen Aangenomen kan worden, dat ditmaal zoowel de partjjen van rechts zich onder ling met elkander zullen verstaan als de groepen van links. Vermoedelijk zal ook voor de definitieve stemming Jarres weer door rechts op de Ijjst worden geplaatst en de groot-industrieelen, tot wier partij (Duitsche Volksparty) hy behoort, kondigen nu reeds een intensieve propaganda aan. De vele stemmen, die de kiezers op hem hebben uitgebracht, doet de rcpublikeinsche party natuurlyk op tegenweer bedacht zijn. Terwyl vooralsnog moeilijk is uit te maken, hoe uiterst rechts (nationaal-socialisten) en uiterst links (communisten) bij de tweede stemming zal handelen, is het zoo goed als zeker, dat de republikeinsche partijen met elkander in overleg zullen treden over een gezamenlijk te stellen candidaat. Op grond van een buitengewoon hoog stemmencijfer zouden de sociaal-democraten aanspraak kunnen maken op de benoeming van Braun. Practisch is zulk eene op lossing uitgesloten, omdat een groot deel 117 Ja, antwoordde mevrouw de Saint- Hyrielx. Je zult weldra weer je echtgenoot kunnen omhelzen. Dat is waar 1 O, ik voor mij, ik zou de minBte scheiding niet kunnen verdragen. En evenwel, als het moet, hernam Hélène. Dan zou het zeker moeten, maar het zou me zeer hard vallen. Komaan, u zelf, waarde nicht, wat zoudt u zeggen, indien de heer de Kerlor een maand afwezig bleef? Mariana voegde er bij Ik houd zooveel van mijn echtgenoot I Vervolgens scheen ze zich te bezin nen. Maar wat praat ik I U bemint den uwen evenzeer Mevrouw Vernier maakte haar be zoek niet zoo heel lang; zij moest ook nog spreken met de huishoudster. Het onderhoud met deze was zeer kort Pélagie had nog niets nieuws kunnen opdoen. Mariana dankte haar vriendschappe lijk en wekte haar op, om haar waak zaamheid te verduddelen, in het belang der zedelijkheid en der welvoegelijk- heid. Carmen haalde verruimd adem, toen Mariana was heengegaan. van de Centrum-stemmen voor een sociaal democraat niet te winnen zijn. Dit hebben de sociaal-democraten ook ingezien. De »Vorwërt8« stelt met recht vast, dat de sociaal-democratie een schitterend moreel succes behaald heeft, doch zegt dan, dat de sociaal-democratie bij de tweede ver kiezing zich niet met een moreel succes tevreden kan stellen. Zy moet den vyarid van de republiek verslaan en overwinnen. Bleek, dat de sociaal-democratie geen kans heeft by de tweede verkiezing zooveel kiezers van het midden mede te sleepen, dat zij het Jarres-bloc kan verslaan, dan moet dit noodzakelijk resultaat bereikt worden door het stellen van een candidaat door alle republikeinsche partijen. Zoo blijft Marx de centrumsman, die als rijkskanselier in binnen- en buitenland een tamelijk geziene persoonlijkheid was, nog steeds de meeste kans houden om de definitieve overwinning te behalen. Vergadering van den Raad der gemeente EETHEN, op Donderdag 26 Maart Dm. 2 uur. Voorzitter: EdelAchtb. heer D. F. Brune Secretaris: WelEd. heer D. A. van der Schans. Aanwezig alle leden. Een vacature wegens overlijden van den heer Straver. Na opening der vergadering, wordt door den Voorzitter met enkele woorden herdacht het overlijden van den heer Straver en de verdienste door deze aan de gemeente bewezen. Spreker kenschetste den overledene, die lange jaren raadslid en wethouder van Meeuwen is geweest en een der eerste raadsleden van de nieuwe ge meente, als een man van weinig woor den, die echter ten allen tijde voor het belang der gemeente is opgekomen; die zoowel in als buiten de gemeente tal van vrienden had, zoodat zijn overlijden dan ook allerwege met leedwezen is ver nomen. Hierna vraagt de Voorzitter, of een der heeren op- of aanmerkingen heeft op de notulen der vorige vergadering. Daar dit niet het geval is, worden deze on veranderd vastgesteld. I. Ingekomen stukken a. Goedkeuring door Gedep Staten wijziging begrooting 1924. b. Goedkeuring door Gedep. Staten van het raadsbesluit tot verkoop van een perceel grond aan J. v. d. Mooren en T. Broekhuizen. c. Wordt voorgelezen een verslag van Je zoudt niet kunnen begrijpen, hoe zeer Mariana mij opwindt, zeide zij tot Hélène. Zij wist niet, wat er in je binnenste omging Des avonds, toen de schoonzusters zouden gaan slapen, bracht Alain, de kamerdienaar, op een zilveren bord een telegram binnen, hetwelk Georges hard op voorlas. „Terugkeer uitgesteld. Brief volgt. de Saint Hyrieix". Carmen slaakte een doffen kreet en voelde zich herboren. Hélène haalde diep adem. Het onge luk wendde zich af. Er was weer ruim te voor de hoop. Den volgenden dag kwam de verwachte brief aan. Hij bevatte zes bladzijden. De conferentie was op het punt te worden gesloten, toen de Saint-Hyrieix een leemte ontdekte in het verslag der laatste zitting. Daaruit was een levendig dispuut ge volgd. De vertegenwoordiger van Frank rijk had al zijn overredingskunst moe ten inspannen om de tegenstanders te overtuigen. Eindelijk had hij ze klein gekregen met zijn even geleerde als onweerstaan bare redeneerskracht Met een overstelpende meerderheid had men al hetgeen er in de laatste drie weken was uitgevoerd van nul en geener waarde erkendmen moest van voren af aan beginnen op een nieuwen de commissie tot wering van school verzuim, waaruit blijkt, dat het school verzuim van weinig beteekenis was. a, b en c wordt voor kennisgeving aangenomen. II. Aanmerkingen door Ged. Staten begrooting 1925. Door Ged. Staten werden enkele aan merkingen gemaakt op de begrooting 1925, die dit college niet wil goedkeuren, omdat naar hunne meening het percen tage voor de plaatselijke inkomsten belasting, gezien de groote uitgaven der gemeente, voornamelijk ten gevolge van het electrisch bedrijf, niet hoog genoeg is geraamd. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten, het ver zoek van Ged. Staten in te willigen en wordt het percentage op 5 gesteld. III. Verzoek van het Kerkbestuur te Heesbeen, om herstel van den toren. In het adres bericht het Kerkbestuur, dat de toren eigendom der gemeente is en zich in zeer slechten toestand be vindt, zoodat herstelling zeer noodzake lijk is. Dat, indien de kerkelijke flnan- tiën zich in betere omstandigheden had den bevonden als thans het geval is, bet Kerkbestuur de gemeente niet met dit verzoek zou hebben lastig gevallen. De Voorzitter zegt, wel te gelooven, dat de toren eigendom der gemeente isdat evenwel de geldmiddelen der gemeente er niet rooskleurig voorstaan, zoodat B. en W. meenen, dat niet op het verzoek kan worden ingegaan. Het college zou echter aan het Kerkbestuur willen voor stellen, dat dit de toren met uurwerk geheel gratis in eigendom overnam. De Voorzitter zet uiteen, dat het eigen lijke eigendom der torens twijfelachtig is, want het eene oogenblik beweert men dat hij aan de Kerk behoort, het andere aan de gemeente, al naar dit het beste te pas komt. Napoleon heeft in zijn tijd gelast, dat alle torens aan de burger lijke overheid moesten overgaan, doch hieraan schijnt men niet overal gevolg te hebben gegeven. In Meeuwen b.v. is de toren altijd als gemeente-eigendom beschouwdin Genderen noch Heesbeen heeft de gemeente ooit iets aan den toren ten koste gelegd. Nu den toren door den jongeten storm hoog noodig reparatie behoeft, komt de kwestie van eigendom weer aan de orde en is hij weer eigendom der gemeente. De Voorzitter zegt, dat men de torens beter niet dan wel in eigendom kan hebbenmen heeft er niets aan als onderhoud. Zou men echter den toren in Heesbeen willen afbreken, dan zal daartegen van de zijde der burgerij wel grondslag. Georges, die den brief gelezen had, riep uit Die economische wetenschap is heel mooi, maar ik geloof, dat ze mij nooit zou aantrekken. De heer de Kerlor ging naar zijn moe der, om aan deze in 't kort te vertellen, wat er in den brief stond. Toen hij bij zijn zuster en zijn vrouw terugkwam, lag er op zijn gelaat een eenigszins bezorgde uitdrukking. Hij riep uit Mama wil naar Kerlor In den toestand waarin zij verkeert vroeg Hélène. Juist, hernam Georges, zij is overtuigd, dat alleen dokter Laroche haar de ge zondheid kan teruggeven. Carmen bleef sprakeloos, maar hijgen de staan, zij durfde niet kiezen tusschen haar kinderlijke liefde en haar hoop. De moeder verscheen. Ja, mijne kinderen, in werkelijkheid heb ik nooit een anderen geneesheerver- trouwd, dan mijn ouden dokter in Bre- tagne Hij behandelt mij reeds zoolang, hij heeft een manier om mij te troosten. Bovendien heeft de zeelucht altijd een gunstigen invloed op mij uitgeoefend. Indien wij eens aan dokter Laroche schreven opperde Georges zijn mee ning. Hij is een bejaard man, antwoordde de gravin, welke ook zijn toewijding zij voormij, ik mag niet van hem verlan gen, dat hij zich blootstelt aan de ver moeienis van zoo'n lange reis. Dat is zoo, hernam Georges. Bovendien, hij kan mij hier niet de Voor de a. s. BELIJDENIS zijn ver krijgbaar in den Boekhandel van de FIRMA L. J. VEERMAN te HEUSDEN, een pracht volle sorteering in verschillende soorten en bindingen, met en zonder gouden kram. Van de duurste tot de goedkoopste soorten. GROOTE KEUZE G0EDK00PE PRIJZEN oppositie komen, en zal men beweren, dat het geen eigendom van de gemeente is. Iedereen zal toch moeten zeggen, dat'een toren bij de kerk behoort. De heer Smits acht het billijk, dat, als de toren op de eene plaats door de gemeente wordt onderhouden, dit in alle geschiedt. Men behoort overal dezelfde rechten te hebben. De Voorzitter brengt hier tegen in, dat men daarmede geen rekening kan houden, daar ongelijkheid van gemeenten niet zijn weg te nemen. Hierop wordt het voorstel van B. en W., om afwijzend op het verzoek te be schikken, aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Schans en Smits. Daarna stelt de Voorzitter voor, dat B. en W. het Kerkbestuur zullen voor stellen, den toren in zijn geheel kosteloos over te nemen. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem De heer Smits stemde tegen IV. Verzoek om subsidie Groene Kruis. B. en W. stellen voor, eerst bij het bestuur van het Groene Kruis er op aan te dringen, een rekening over het afge- loopen en het loopendejaar in te dienen, ten einde hieruit te kunuen beoordeelen of subsidie noodzakelijk is. De Voorzitter zegt, dat deze instelling een zeer nuttige zaak is, en B. en W. in beginsel voor subsidieverleening zijn. Alle leden verklaren, indien subsidie zeelucht brengen. Neen En eindelijk is mijn oude vriend La roche niet alleen de geneesheer der fa milie Kerlor Hij heeft andere zieken. Ondanks alle genomen voorzorgen ben ik ook een beetje bang, dat mijn armen in het dorp lijden door mijne afwezig heid Ge ziet, ik heb goede redenen en ik ga niet alleen wegens een gril van een zieke. Zij voegde er zachtkens, maar met groote droefgeestigheid bij, zoodat het een pijnlijken indruk maakte op haar kinderen Wie weet, of ik over eenige dagen nog wel zal kunnen reizen Moeder, hernam Hélène, de handen harer schoonmoeder grijpende, u zoudt ons zeer bedroeven, indien we niet wis ten, dat uw ziekte maar eenige dagen zal duren. De gravin dankte haar schoondochter zeer men is zoo gevoelig voor de woor den van hen, die ons gezond noemen als we ziek zijn. De gravin-weduwe hernam Welnu, ik zal te Kerlor nog gauwer genezen. Men kon nu eigenlijk geen tegenwer pingen maken. De goede gravin zou zich gelukkig gevoelen, indien zij zich weer in haar kasteel bevond, en daar zou zij misschien ten volle haar gezond heid weer erlangen. Carmen dacht na. In Bretagne kon zij rekenen op toe gewijde en bescheiden bedienden, die zwijgen zouden. Vervolgens dacht zij aan Robert. verleening noodzakelijk wordt geacht, hier niets tegen te hebben. V. Machtiging tot verhuring van lan derijen der gemeente, Het lid Smits zou voor willen stellen, om de landerijen te verhuren voor den tijd van plm. 7 jaar, daar deze met 2 of 3 jaar steeds slechter worden, vooral voor weiland. Het lid v. d. Schans zegt, hiertegen eenig bezwaar te hebben. Men zou b.v. bij werkeloosheid den dijk kunnen slech ten ten einde werk te verschaffendit zou echter bij verhuring van plm. 7 jaar slecht gaan. Na eenige discusie wordt machtiging tot verhuring verleend. I Na afwerking der agenda zegt de Voor- zitter, een wenk te hebben gekregen, dat de tijd is aangebroken ter verbete- ring van de stoep te Drongelen naar het veer en tevens de weg naar die stoep. Reeds meermalen is deze kwestie in den raad van Drongelen besproken. Thans bieden de heeren Donker en Nieuwkoop te Drongelen aan, elk 500 M8. grond weg te halen, zoo de verlaging vóór 20 April een aanvang neemt. Geschat wordt dat totaal 2000 M3. grond weg gereden moet worden. Spreker stelt voor, B. en W. te machtigen tot uitvoering van het werk, indien de kosten niet hooger dan f125 zullen worden. De heer Smits vindt f 125 wel wat laag en zou willen voorstellen, een be drag van f 200 of f 250 te besteden, waarmede de Voorzitter zich wel kan Hoe zou de heer d'Alboize over die verplaatsing denken Hij had alle maatregelen genomen voor haar, zooals hij had geschreven in zijn laatsten brief. Hij had Carmen verzocht om zich zoo spoedig mogelijk naar Ormesson te be geven, om het huis te bezoeken, waar zij eenigen tijd zou doorbrengen, en zij zou er reeds heengegaan zijn, indien de verschrikkelijke tijding van de terug komst van den heer de SaintHyrieix haar niet daarin had verhinderd. Wat zou hy nu zeggen, als zij naar Kerlor ging? Carmen haalde echter ruimer adem toen haar moeder zeide Georges zal er mij heenbrengen Tot geen prijs zou ik er in toestemmen om u deelgenoot te maken van mijn kluizenaarsleven U zult te Parijs blij ven tot den dag, dien ik heb vastgesteld. De tijd zal me wel wat lang schijnen, maar ik zal geduld oefenen. Hélène wou spreken, maar de gravin liet haar daarvoor geen tijd. Wat u betreft, mijn kleine Hélène, vervolgde zij, ik zal u geenszins toestaan om Georges te vergezellen, verondersteld zelfs, dat Fanfan mocht reizen, wat ik niet zou aanraden. Mijn zoon zal ook niet langer bij mij blijven den enkele dagen Kom, mevrouw de Kerlor, hetinner u de heldhaftige tijden toen uw voorouders vaarwel zeiden aan hun echtgenooteia voor heel langen tijd zelfs. Ik zal u gehoorzamen, mama, hernam Hélène. t Land ui Heusden ei AilgnaJsLanostrait on dë Boinrnelorwaar Wordt vervolgd),

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1