Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No, 4490 Woensdag 8 April 1925. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel mw 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITBNLANDSCH OVERZICHT De Belgische verkiezingen zijn in de grootste kalmte verloopen. Uit de tot heden bekend geworden uitslagen blijkt, dat voornamelijk de sociaal-democraten de grootste successen hebben te boeken en de liberalen de meeste verliezen leden. Met het oog op het groot aantal inge diende lijsten en het enorme aantal voor keurstemmen vorderde het openen der stembriefjes veel tyd, zoodat gisterenmiddag eerst eenig denkbeeld van den uitslag was te vormen. Vermoedelijk zal de nieuw- gekozen Kamer bestaan uit 82 katholieken, 76 socialisten, 25 liberalen, 3 leden van de Frontpartij en 1 communist. De ontbonden Kamer bestond uit 80 katholieken, 68 socialisten, 4 leden van de Frontparty en 33 liberalen en een oudstrjjder. De nieuwe Kamer zal zyn samengesteld uit 187 leden en derhalve een zetel meer bevatten dan de oude Kamer, hetgeen een gevolg is van de inlyving van de Kantons Euper en Malmedy by het arrondissement Verviers. De minister-president Theunis heeft Zondagmorgen half 12 den Koning het ontslag aangeboden van alle leden der regeering. By een mynwerkersbetooging in Moravië Tsjecho-Slowakye, waaraan 12,000 men- schen deelnamen, zyn vijftien schoten op de gendarmen gelost. Dezen maakten toen van hun wapens gebruik. Daarby werden twee menschen gedood en eenige gekwetst. Van de gendarmen werden er twee gewond. Een afgevaardigde, die zich onder de menigte bevond, is wegens ophitsing in hechtenis genomen, maar weer vrijgelaten nadat zijn identiteit was vastgesteld. Uit Berlijn wordt d.d. 3 April aan de N. R. Ct. gemeld De Pruisische Landdag heeft vandaag den sociaal-democraat Otto Braun als minister president herkozen. Vanochtend waren de leiders van de sociaal-democraten, het cen trum en democraten het eens geworden en de verkiezing van Braun was het ge volg van deze eensgezindheid. Toen de voorzitter het resultaat van de stemming mededeelde gaven de pai tijen van de coalitie van Weimar groote blijken van geestdrift. Spottend riepen enkele afgevaardigden der oppositie»Hoe lang zal het duren ?t 119 Mariana haatte Carmen en Hélène steeds meer, maar zij vond niet zoo spoe dig gelegenheid om dien haat te koelen, als zij eerst gedacht had. Zij had opnieuw de huishoudster op gedragen om haar meesteressen te be spieden. Pélagie Crépin deed haar best, zonder evenwel het geheim te ontdekken, dat deze beiden hadden. Mevrouw Vernier kon niet zoo vaak meer komen in het huis der Kerlor's en door het gewoel van feesten, waar aan ze zich overgaf in de wereld, die voor haar was geopend, bleef haar geen tijd over om veel aan haar wraak te denken. Toen mevrouw Vernier de huishoudster zag aankomen, meende ze eerst, dat de ze haar inlichtingen kwam vragen over de beursnoteeringen. Zij nam zich daar om voor om haar zoo gauw mogelijk weg te zenden. Maar bij de eerste woor den der oude vrouw was mevrouw Ver nier geheel oor en in haar oogen schit terde een duivelech vuur. Het vertrek van Georges met zijn moeder had, hoe onverwacht het ook was, niets abnormaals. Maar de haast, waarmee de beide jonge dames op reis gingen, was minst genomen zonderling. Had mevrouw Crépin zich niet be Braum zal de benoeming aannemen en dus zal voorloopig geen nieuwe verkiezing noodig zyn. Het seniorenconvent, dat den laatsten tyd over zooveel verkiezingen van minister-president heeft moeten beraadsla gen, had namelyk al bepaald, dat de eerst volgende verkiezing op 15 April zou ge houden worden in geval Braum voor de eer mocht bedanken. De verbazing van den Landdag was groot, toen bleek, dat geen herstemming noodig was. Bij de rechterzjjde had men namelyk op deze herstemming gerekend en men schijnt daar zelfs van plan tê zyn geweest de zaal te verlaten op het beslis sende oogenblik. In dit geval zouden niet voldoende afgevaardigden meer aanwezig zijn geweest en zou men de verkiezing van den minister-president weer hebben moe ten uitstellen. Het interessantste van de verkiezing van Braun is, dat er nu weer geen spra ke meer is van ontbinding van den Land dag. Braun zal zyn verkiezing tevens als een motie van vertrouwen beschouwen en hij kan dit gerust doen, daar hy de vol strekte meerderheid heeft verkregen. Zyn politiek programma is allen partyen vol doende bekend. De Landdag is tot 28 April, dus tot na de verkiezing van den rykspresident, op reces gegaan. Het was voor het overige vandaag de vijfde maal in twee maanden tyds, dat in Pruisen een minister-president werd gekozen. BUITENLAND: Het mynengeluk te Essen. Zaterdagmorgen omstreeks 6 uur heeft in de myn «Mathias Stinnesc te Karnach, naby Essen een ernstige mijnramp plaats gehad, waarby vermoedelijk 12 ad 14 personen om het leven zyn gekomen. Toen 4 kooien met mynwerkers in de nieuwe schacht no. 5 afdaalden geraakte door onbekende oorzaak de electrische installatie buiten werking en stortten de kooien naar beneden. De onderste kooi zakte in het moeras onder in de schacht weg. In deze kooi zaten ongeveer 14 arbeiders. De 3 andere kooien blijven op de onderste kooi steken. De zich daarin bevindende personen kor,den reeds worden geborgen. Van hen zyn 2 gedood en 46 gewond onder wie 16 tot 20 ernstig. Tot nu toe is 't niet gelukt de onderste kooi op te trekken. Slechts eenige der inzittenden hebben zich drogen? Waren het wel de dames de Kerlor en de Saint-Hyrieix, die zij met een rijtuig naar het Noorderstation zag gaan Was het niet mogelijk, dat Pélagie zich vergist had, waar er zoovele reizi gers waren? De huishoudster verklaarde, dat er van een vergissing geen sprake kon zijn geweest, zeker was het beter geweest, dat zij Carmen en Hélène tot in het station was gevolgd, maar dat was te gevaarlijk vóórhaar geweestbovendien was Pélagie er van overtuigd,dat mevrouw de SaintHyrieix haar man ging afhalen. Indien mevrouw de Kerlor vertrok, al zou dat slechts voor een dag zijn, dan zou ze haar huishoudster toch niet zon der de noodige instructies hebben ge laten. Over 't geheel, hernam de weduwe van den grifiier, ben ik bij u gekomen om u mee te deelen, dat de heer de Kerlor en de oude gravin naar Bretagne zijn vertrokken. Ik dank u zeer. Wat de dames de Kerlor en de Saint Hyrieix aangaat, ik beken, dat ik niet anders dacht, of dezen gingen beiden uit, gebruik makende van de afwezig heid harer echtgenooten. Nog eens, ik ben u altijd zeer dank baar voor uwe inlichtingen ze heb ben misschien meer waarde dan ge wel denkt. Pélagie maakte nog even gebruik van haar bezoek om over efiecten te spre ken, en daarna moest zij zoo gauw mo- gelijk naar huis terugkeeren om daar er uit kunnen werken. Zeer waarschijnlijk zyn de overige inzittenden gedood. —o Een nieuwe burgereerleg ia China. Naar de »Morning Postc uit Tientsin verneemt, zyn er alle aanwyzingen, dat opnieuw een burgeroorlog tusschen Tsjang Tso Lin en generaal Feng zal uitbreken. Prairiebrand. Een nieuwe verwoestende prairiebrand heeft Maandag in Nebraska gewoed. Kostbaar hooiland, over een gebied van ongeveer 100 vierkante mylen, werd door het vuur verwoest, voordat men den brand meester was. BINNBNLAND. Te driftig genaakt. Toen het hoofd der Openbare School te Oudelande, de heer de Jonge, zich boos maakte op een zyner leerlingen, werd hy plotseling onwel en overleed byna onmid- delijk. Het droevig ongeval veroorzaakte groote consternatie in de school en in het dorp. He Zemertyd De »Tel.< meldt dat in Zomertyd èn nieuwe dienstregeling der Spoorwegen beide ingaan op 5 Juni a.s. Bedreiging Dezer dagen ontdekte de landbouwer M. V. te Nispen bij Roosendaal 's morgens in zyn schuur een kistje met een duif erin. Aan de poot droeg het dier een briefje, waarin f 50 werd geëischt, onder bedrei ging, dat indien de duif zonder geld terug kwam, de boerdery in brand gestoken zou worden. Na losgelaten te zyn zonder geld nam de duif de richting Roosendaal. De politie houdt een oog in het zeil. Gestikt Te Schaesberg is het lj-jarig zoontje van den groentenhandelaar V. by het eten van olienootjes gestikt. Gedssd In de Dominiale mynen te Kerkrade is de arbeider Hamer, uit Bocholt, onder los rakend gesteente bedolven en gedood. lu brand geraakt De kleeren van de 18-jarige dienstbode der familie Hendriksen aan de Singel te te zijn, voordat de twee uren verloopen waren, die zij had vastgesteld voor het nazien harer rekeningen. Zij zou het huis der Kerlor's binnen treden door een weinig bezochte gang mocht zij de jonge gravin ontmoeten, dan zou zij zeggen, dat zij een der leve ranciers even had bezocht om inlichtin gen in te vinden omtrent zijn rekenin gen. Je zult mij wel een woordje per post zenden, zeide Mariana, om mij op de hoogte te houden Natuurlijk, als er groote haast bij is, telegrafeert gij mij wel. Pélagie liet zich weer naar Boulogne brengen Mariana, alleen gebleven, dacht na. Was Carmen naar Londen vertrokken Mevrouw Venier brandde van verlangen om dat te weten en om bovendien te vernemen, waar Hélène heen was. Haar nieuwsgierigheid deed haar kort en goed een besluit nemen. Zij zou naar het huis aan het Parc-aux-Princes gaan. Zij zou er Hélène ontmoetenzij zou na tuurlijkerwijze aan de vragen, waar Car men washet was onmogelijk, dat me vrouw de Kerlor niet zou antwoorden op deze vraag. Indien Hélène beweerde dat Carmen naar haar echtgenoot was gegaan, zou Mariana aan den heer de Saint-Hyrieix schrijven en vragen of zijn vrouw bij hem was. Op het vastgestelde uur ging mevrouw Vernier op weg. Zij had geen brief van Pélagie ontvangendaaruit bleek, dat er niets bijzonders was voorgevallen. Bussum raakten in brand, terwijl ze met haar rug naar de kachel, bezig w*a de kinderen te kleeden. Het vuur werd ge- bluscht door haar in een vloerkleed te rollen. Met ernstige brandwonden werd het meisje per ziekenauto naar de Majella- stichting vervoerd. —o Auto-ongelak Uit Batavia wordt geseind, dat de heer J. Ruelle, hoofd-administrateur van de Senna Rubber Coy, te Laboean Bilib, met zijn auto, door het springen van een band, in een ravyn is gestort. Hy bleef ongedeerd, doch zyn echtgenoote werd ernstig gewond. Zy is in het hospitaal te Medan opge nomen. o Eea Hollander te Antwerpen gearresteerd De gerechtelyke brigade van Antwerpen merkte de laatste dagen een particulier op, die zich schuldig maakte aan grove verteringen. Dit individu, zekere M. Hol lander, bezocht by voorkeur nachtgelegen heden en deed daar champagneflesschen knallen tot fabelachtige bedragen. Hy logeerde in eerste rang hotels en veran derde om den dag van adres. Gisteren arriveerde aldaar een Hollandsch inspecteur van politie om M. te zoeken, die verdacht was van zich te hebben schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte by een bank te Amsterdam. De som op deze manier verduisterd beloopt 3 A 4 millioen guldens. De Ant- werpsche politie, vergezeld van den Nederl. inspecteur snapten hem in een groot hotel en voerden hem gemakkelijk weg tot af wachting zyner uitlevering, welke bereids gevraagd werd. Overreden Het vyfjarig kind van J. d. W., te Hoornsterzwaag, werd door een auto over reden. Het kind werd bewusteloos opge nomen. De toestand is vrywel hopeloos. Uitstapjes-biljetten veer kinderen. De Nederlandsche Spoorwegen hebben bepaald, dat voor zoover rijtuigen beschik baar gesteld kunnen worden, uitstapjes biljetten voor kinderen dit jaar in de maanden Juni, Juli, Augustus en Septem ber ook afgegeven zullen worden voor reizen op Zon- en feesdagen, of op den den dag, die onmiddellijk vooraf gaat aan of op dien, welke onmiddellijk volgt op een Zon- of feestdag. Mariana's overtuiging won veldzij was op het spoor van een galant avon tuur, van een dubbel avontuur waar schijnlijk. Mevrouw Vernier was gelukkigzij zou zich kunnen opheffen uit den toe stand van minderheid, dien zij altijd gevoelde tegenover de beide adelijke dames. Hélène en Carmen zouden haar niet meer uit de hoogte aanzienzij zouden minstens gelijk staan. Carmen en Héléne waren rijk zij be weerden Firmin en Georges te bemin nen Mariana had Paul alleen uit spijt gehuwd en sedert haar huwelijk was er geen dag voorbijgegaan, of zij had moeten worstelen met de middelmatig heid, die haar omringde. Waren de Sainclair's niet even goed als de Kerlor's en de Phenhoëts Was juffrouw Hélène, toen zij met Georges trouwde, ryker dan jijffrouw Mariana Toen Mariana bij de versterkingen van Auteuil kwam, kruiste een rijtuig haar weg. Mariana slaakte een zachten kreet zij zag Hélène, die alleen was en er droefgeestig en peinzend uitzag. Met de snelheid van begrip, waardoor mevrouw Vernier zich kenmerkte, deed mevrouw Vernier, wat den vorigen dag de oude Pélagie Crépin had gedaan. Volg dit rijtuig, zeide zij tot haar koetsier. De koetsiers te Parijs zijn heel ge woon aan dergelijke dingen het bewijst voor hen alleen, dat hun drinkgeld zal Belastingdruk. Door het Centraal Bureau voor de Statis tiek te 's Gravenhage is tegen f 0.75 de belastingdruk van alle Nederlandsche Ge meenten over 19241925 verkrijgbaar gesteld. Wij geven bier een overzicht van enkele gemeenten uit onze provincie voor gehuwden met 2 kinderen. Kolom 1 geeft aan het bedrag bij een zuiver inkomen van f 1000, koiom 2 van f2000 en kolom 3 van f5000. Almkerk Ande) Bergen op Zoom Dinteloord Dongen Dussen Etten en Leur Eethen Fynaart Geertruidenberg Giessen 'r Gravenmoer Halsteren Hedikhuizen Heusden Hoeven 7.— 42.— 493.— 5.— 35— 171. 5.50 40.50 191.50 0.50 10 50 63.50 23.85 99.22 471.15 10.— 60— 256.— 4037 48.62 225.50 10.50 70.50 273.50 1._ 21.— 127.— l._ 21.— 127.— 33.50 418 50 419.50 17.— 57.— 200.— 9.— 49.— 215.— 16.50 60 75 273 60 2 67 20 83 98.71 16.75 71.75 282 75 H. en L. Zwaluwe 11.40 35.40 129.90 Klundert 2.70 18.22 101.92 Nieuwvosmeer 18.58.178. Oudenbosch 41.05 41.20 153.25 Oud en N. Gastel 7.36 30.98 413.03 Raamsdonk 4.20 34.20 170.20 Rijswijk 37.137.483. Roosendaal 5.28 61.92 273.84 Rucphen 10.10 54.80 261.30 Sprang Capelle 7.73 52.87 245 39 Steenbergen 9.75 54.75 224.25 Waspik 7.— 47.— 213,— Werkendam 9.49.215. Wouw 9.50 34 50 132.50 Wijk en Aalburg 5 75 77.46 374.— Willemstad 5.12 33.— 170.12 Zevenbergen 4 80 34 44 147.92 St. Filipsland (Z.) 18.87.335. Men klaagt graag over de hooge Rijks belastingen zou het geen tijd worden, dat de gemeentebesturen zich ook eens met hun belastingvraagstukken gingen bemoeien Noodlottig ongeval. De heer H. Kremer, kastelein en com- missionnair te Winsum (Gr.) kreeg te Schouwerzijl een z.g. ponterboom, die van een voer vlas afgleed, op zijn hoofd. De heer K. stortte neer. Hij is aan de ge volgen overleden. worden vermeerderd. Mariana dong niet af, haar beurs was goed voorzien. De ren begon. De koetsier van Mariana moest zich zeer inspannen om het rijtuig van me vrouw de Kerlor niet uit het oog te ver liezen Hij had een zeer slecht paard. Mariana had gezien, dat mevrouw de Kerlor geen bagage bij zich had. Het was dus zeer weinig waarschijn lijk, dat zij naar een station ging. Maar hierin bedroog zij zich toch Hélène stapte af bij het station St. Lazare. Mariana, die er zich geen ge wetenswroeging van maakte, zooals Pé lagie Crépin, besloot haar te volgen. Zij ging het station binnen, maar Hélène was reeds verdwenen. Het was elf uur op de spoorklok. Toen Mariana Hélène terugzag, verdween deze, die een kaartje had genomen, in een wachtkamer. Alles, wat Mariana begreep, was dat de gravin een trein had genomen naar den omtrek van Parijs, maar naar welke plaats wist ze nog niet Mevrouw Vernier begaf zich van het station naar het Parc-aux-Princes, naar het huis der Kerlor's. Zij sprak daar met de huishoudster, die zij echter niet in vertrouwen nam. Pélagie Crépin kon haar volstrekt niets bijzonders meedeelen. Het is goed, hernam Mariana, ik zal morgen terugkomen- Spreek vooral niet over mijn bezoek tot de gravin. Den volgenden dag zette mevrouw Vernier haar onderzoekingen voort, maar begon ze nu een kwartier eerder. Het MElWSItLAB voor liet Land in HbisIbi ti Altena,deLanostraat n it Biniielerwiaro

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1