Een bait ru f 1.8® De Arnbemsche rechtbank veroordeelde de Doetinchemmers H. G. H., H. D. en M. v. d. S., die ingebroken hadden in het kantoor van een fabriek te Doetinchem met het doel zich meester te maken van de uit te betalen loongelden, doch zich met een bedrag van f 1 80 tevreden moesten stellenwat de beide eerste beklaagden betreft, tot 10 maanden gevangenisstraf en v. d. S. tot 6 maanden gevangenisstraf. Onnauwkeurige administratie. Het gemeentebestuur van Epe heeft, naar het V. D.-bureau meldt, een accoun tantsonderzoek doen instellen naar de administratie van den gemeenteontvanger, daar vermoed werd dat door zeer onnauw keurige administratie voornamelijk in den distributietijd een aanzienlek kas-tekort moest bestaan. Dit bestond inderdaad en beliep een som van ruim f29.000. De gemeenteontvanger zal dit bedrag, met de rente, uit zijn borgstelling aanzuiveren. Voor de zooveelste maal is op een ge deelte van den inboedel van ds. Fraanje te Barneveld, beslag gelegd, wegens weigering van betaling van het verschuldigde ingevolge de Invaliditeitswet. Werkseekers. 100 arbeiders uit de Noordelijke pro vinciën vertrokken naar Elzas-Lotharingen, om daar werk te vindeD. Door uiaiieu geruïneerd. Bij de alleenwonende mej, B. te Ryssen is door de muizen een doos bankpapier ter waarde van f 6000, zoodanig stuk ge knaagd, dat de nummers onherkenbaar zijn en de biljetten dus waardeloos zyn geworden, o Een fabriek van Stinnea in Holland. Een Duitsch-Nederlandsch consortium waarin Stinnes sterk vertegenwoordigd is zal in Maastricht een nieuwe industrie vestigen die den naam zal dragen van Vereenigde Rhizinus-Olie-zeep en Soda- fabrieken. Een Utrechtseh notaris wegens verduistering aangebonden. Naar de Tel. verneemt, heeft Zondag middag de Utrechtsche recherche aange houden notaris H. A. B. alhier. De aangehoudene is overgebracht naar het parket van den Officier van Justitie. Notaris B. wordt verdacht van verduiste ring van gelden ten nadeele van verschillende personen in zyn kwaliteit van bewind voerder of executeur. Op last van de justitie is hy in voorloopige bewaring ge steld. o— Een oplichter aangehouden. De recherche heeft naar het U. D. meldt in de op het Stationsplein te Utrecht staande autobus naar IJselstein aangehouden een 29-jarig varensgezel, gedomicilieerd te Nijmegen, die in het Politieblad gesigna leerd stond wegens twee door hem gepleegde oplichtingen te Haarlem en in Den Haag. Bedragen van f 600 en f 800 waren hiermee gemoeid. Bij het verhoor ver klaarde hij, zich tevens nog schuldig ge maakt te hebben aan een verduistering van f 400, gepleegd te Rotterdam, en een was wel niet aan te nemen, dat mevrouw de Kerlor haar reisje van den vorigen dag zou hervatten, maar men kon nooit weten. Mariana vroeg zich zelf af, of ze droomde, toen weer de coupé van Hélène haar voorbij ging. Zij volgde weer het rijtuig der Kerlor's. Ditmaal ging Hélène niet naar het station St. Lazare, maar naar het Noor derstation. Veel meer vernam zij daar ook al niet want zy verloor mevrouw de Ker lor uit het oog. Doch één ding had ze gewonnen, ze wist nu, dat Hélène er prijs op stelde haar uitstapjes zeer ge heim te houden. Mariana wilde echter weten, wat hier omging. Zij dacht daarom een nieuw stelsel van bespieding uit, in overeen stemming met Pélagie Crépin. Intusschen had Hélène het zeer druk met Carmen. Vier dagen nadat deze zich had teruggetrokken, werd zij moe der van een meisje. Carmen wilde zich niet van het kind laten scheiden en al de overredingskracht van Hélène en van Robert d'Alboize was noodig, om haar te doen terugkeeren naar haar huis in Parijs en aan den officier de zorg over te laten voor het kindje. Drie weken nadat zij vertrok kwam mevrouw de Saint-Hyrieix weer in het huis aan het Parc-aux-Princes. Mevrouw Vernier noch Pélagie Crépin hadden iets ontdekt. Toen evenwel Mariana Carmen van f 40, gepleegd te Amsterdam. Nederland en Belgie. De correspondent te Brussel van de »N. R. C.c meldt Er is overeengekomen, dat de tekst van bet in Den Haag geteekende verdrag tusschen Nederland en België op dit oogen- blik nog niet zal worden bekend gemaakt de primeur daarvan wil men laten aan de parlementen. De tekst zal dus niet worden bekend gemaakt, voordat het verdrag ge deponeerd is op de bureaux van de Kamers. Paul Hymans heeft zijn hartelijken dank uitgesproken voor de hem in Den Haag bereide ontvangst. o De P. N, E. I. Men schrijft van hier aan de N. R. Crt De P. N. E. M. is met verschillende, vooral kleinere gemeentebesturen van Noord- Brabant in onderhandeling om het net over te nemen en dan voor eigen rekening de afnemers van stroom te voorzien. Verscheidene gemeentebesturen hebben te kennen gegeven, dat ze dit voorstel toe juichen maar er niet in kunnen treden, omdat te weinig voor de bestaande leiding wordt geboden. Verslag van de Gemeenteraadsvergadering, gehouden te SLEEUWIJK, Vrydag, 27 Maart j.l., des namiddags 2 uur. Tegenwoordig 40 leden. Afwezig de heer Pellikaan. Voorzitterde heer W. Beukenkamp, Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De Secretaris leest de notulen der ver gadering van 16 Maart j.l. De heer van Arkel meende dat het be sluit tot verkoop van het Gemeentehuis in gesloten vergadering genomen was, hetgeen door den Voorzitter en eenige leden wordt ontkend, en heeft bezwaar dat het ge meentehuis in het verkoopbesluit als bouw vallige is aangeduid. De heer Gulden zegt dat het Gemeente huis oud is en veel reparatie eischt. De heer Walraven vindt het woord ^bouwvallige te erg. De Voorzitter zegt dat het gebouw overal gescheurd is en reeds meermalen plannen gevormd zyn geweest voor een nieuw Ge meentehuis of het bestaande te verbouwen. Ingekomen is 1. Een schryven van Ged. Staten, waar in verzocht wordt het maximum renteper centage in het besluit tot het aangaan eener geldleening ad f 4200.van 6 op 5| te willen stellen. Wordt besloten zulks te doen. 2. Besluiten van Ged. Stalen tot goed keuring der raadsbesluiten tot wyziging begrooting voor 1924 en tot het aangaan eeuer kasgeldleening ad f 5000. 3. Verslag van de Commissie tot we ring van schoolverzuim te de Werken over 1924. 4. Verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der Volkshuisvesting over 1924 in deze gemeente is verricht. 5. Wordt vastgesteld eene herziene verordening op het beheer van het Ge meentelijk Electriciteitsbedryf. 6. Wordt benoemd tot lid der com missie tot wering van schoolverzuim te de Werken de heer G. Pruissen. 7. Definitieve keuze bouwterrein Ge meentehuis. terugzag, had de eerste een zonderlingen glimlach om de lippen. LVII. Teeder afscheid. Mulot en de Slak waren weer even goede goede vrienden als vroeger. Een dag later zouden zij, volgens afspraak, naar Normandië vertrekken. De toer, dien de herkules ingestudeerd had, moest uitgevoerd worden in Saint- Pierre-du-Régard, een klein plaatsje in Calvados, van Condé-sur-Norreau door de beek Norreau gescheiden. De twee vrienden zouden per spoor gaannatuurlijk namen ze Zéphyrine mee. Troppmann zou achterna gestuurd worden tot Fiers. Nooit zou het oude paard bij zoo'n feest geweest zijnna zooveel andere menschen voortgetrokken te hebben, zou hij, op zijn beurt eens gereden worden. Dat deed de Slak pleizier; hij riep uit Wat zal mijn knol schudden van pret. Maar Eusèbe was altijd op regelmaat gesteld en had daarom nog eenige vra gen aan Mulot gedaan. Zou dat zaakje in Calvados wel ge noeg opleveren, want de kosten zijn nogal aanzienlijk Mulot stelde zijn makker gerust. Men zou natuurlijk slagenze hadden alle kans. en het drinken was er goed. De Voorzitter geeft een overzicht van de ligging, prijzen en geschiktheid van enkele terreinen waar een Gemeentehuis gebouwd zou kuunen worden. Het komt hem voor, dat het terrein naast de woning van den heer G. F. van 't Sant het geschikste ter rein is om daarop een Gemeentehuis te bouwen. Van den heer van 't Sant is 800 Ms grond te koop ad f 1.50 per M2. De frontbreedte is 42 M. Aen het noord einde moet aan den heer van 't Sant een uitweg van 3 M. breedte verleend worden. Op deze 3 M. kan dus niet gebouwd worden. De Voorzitter deelt mede, dat door A. van Wyk alhier een plan is opgemaakt voor het nieuwe Gemeentehuis, waarvan een schetsteekening aan den Raad wordt ge toond. De bouwkosten, waaronder begrepen f 75.voor het maken van het bouw plan en f 200.voor opzicht, zijn ge raamd op f 7697.Het werk zal pu bliek worden aanbesteed. Blijkt alsdan dat de laagste inschrijver voor een hooger be drag heeft ingeschreven dan f 7697. verminderd met f 275.zynde de kosten van het bouwplan en van opzicht, dan zal het werk worden uitgevoerd door genoemde van Wijk. De heer van 't Sant vraagt of het pu bliek mag worden w< Ike de geraamde bouwkosten zullen zyn. De Voorzitter acht geen reden aanwezig om het geraamde cyfer te verzwijgen. De heer Walraven merkt op, dat er nogal oppositie is in de gemeente tegen een nieuw Gemeentehuis. Als het ver koopbesluit door Ged. Staten niet wordt goedgekeurd heeft men dezen grond niet noodig. Mn 8-2 stemmen, die van de heeren van Arkel en Dekker wordt besloten tot aankoop 800 M* grond van den heer G. F. van 't Sant. Na de stemming blijkt er verschil te bestaan of met het besluit tot aankoop van grond tegelijk de goed keuring van het bouwplan is bedoeld. Daarom verleent de Voorzitter aan de genen die daar nog iets over willen zeg gen het woord. De heer Gulden wyst er op dat er op architectonisch gebied mooie teekeningen zijn. Hij zou liever meerdere teekeningen zien, alvorens een bepaald plan goed te keuren. Hij is er echter niet voor om meer te besteden. De Voorzitter zegt, dat in teekenporte feuilles mooie teekeningen voor kunnen komen, die meestal veel geld kosten. De heer Gulden zegt, dat men over architectuur van meening kan verschillen. De arichitectuur van de Burgemeesters woning heeft geld gekost. De heer Koman zegt dat hem door een deskundige is geadviseerd, geen luxe ge bouw te stichten, dat kost altijd geld. De heer van 't Sant vraagt of de ge meente aan van Wyk verbonden is. De Voorzitter zegt, dat de gemeente in dezen geheel vrij is. De heer van 't Sant wil alle gemeente- naren, die een bouwplan kunnen maken, op gelijken voet stellen, door dezen in de gelegenheid te stellen een teekening in te leveren. De Voorzitter zegt dat de indeeling van het plan van van Wijk mooi is. Hoog stens kan men by andere teekeningen ver anderingen in de architectuur krijgen, daar het geraamde bedrag niet mag worden Welnu zeide Eusèbe, ik zal hopen. Zij hadden met een handdruk het verbond bezegeld, volgens het oude ge bruik van menschen die geen notaris noodig hebben om een koop te sluiten. Mulot wilde toch eenige bijzonderhe den geven. Hij rekende erop minstens 60,000 francs te vinden bij den boer, dien ze zouden gaan bestelen. Toen hij deze som hoorde noemen, maakte Eusèbe een luchtsprong. Hij was hoe langer hoe minder geneigd spijt te hebben van de eerste onkosten, die hij gemaakt had. Maar, zeg eens, riep hij opgewonden uit, weet je wel, dat wij na zoo'n buiten kansje van ons geld kunnen leven? Wij zijn te jong om er mee uit te scheiden, antwoordde Mulot. Jij, dat is mogelijk, maar ik niet 1 Je schertst Wel neen, oude jongen Ik heb niet meer dat jeugdige vuur. Och kom I Het is zoo Jij hebt nog illusies Jij bent nog voortvarend je wilt voor uit Mulot trok een blij gezicht. Ik zie wel, zeide hij, dat je zoo slecht niet meer over mij denkt. Ik wilde je eens polsen, antwoordde de „Slak" Het speet me dat je zoo lusteloos werdt Ik dacht al, dat dit maar voor een oogenblik zoo was Maar heusch, voor een moment heb ik ge dacht dat je schitterende loopbaan ver nietigd was Dat zou jammer geweest zijn, voor iemand die zoo'n toekomst heeft. (Wordt rxrvolgd). overschreden. De heer Gulden vereenigt zich met het denkbeeld van den heer van 'tSant, mits daaraan financieele bezwaren verbonden zijn. De beer van 't Sant meent dat van Wijk voorrang heeft, daar hem het opzicht is gegarandeerd. De Voorzitter merkt op dat indien het huis door van Wyk wordt gebouwd het opzicht aan een ander wordt opgedragen. De heer van der Straaten veronderstelt dat van Wijk, indien bet buis door hem wordt gebouwd, een goed opzichter zal zijn. De heer Walraven wil o a. ook van Breugel in de gelegenheid stellen eene teekening met bindende begrooting in te leveren. De beer Koman zegt dat van Wijk zijn cyfer nu bekend is en dat misschien niet gestand zal doen als er meerdere plannen gevraagd worden. De heer Gulden zegt dat van Wyk daar tegen geen bezwaar zal hebben, dat hij juist by den bouw van de Burgemeester- woning heeft opgemerkt, dat ieder inwoner het recht moest gegeven zijn om daarvoor een teekening enz. in te leveren. De Voorzitter zegt dat B. en W. nooit het standpunt van van Wyk hebben ge deeld en handelen daarom consequent. Die hebben goedgevonden het plan door van Wyk te doen vervaardigen. De heer Dekker zegt dat aan het door van Wyk ingediende plan niets geen sier lijkheid is. Een ander plan zou misschien f 1000 meer kosten, doch het gebouw zal daardoor wel f 3000 meerdere aanzien kunnen verkrygen. Na nog eenige discussie trekt de heer van 't Sant zijn voorstel in. Het voorstel tot aanvaarding van het door van Wyk ingediende bouwplan wordt met 7 tegen 3 stemmen, die van de heeren Dekker, Gulden en Walraven aangenomen. Na de gebruikelijke rondvraag wordt de vergadering gesloten. BEKENDMAKING Herijk van Maten en Gewichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS VAN HEUSDEN maken bekend: dat dit jaar voor den heryk der Maten en Gewichten zitting zal woi den gehouden te HEUSDEN in het locaal naast het Gemeentehuis (Pelsestrwat) op Vrijdag 17 April van 912 en 15 uur voor hen, wier geslachtsnaam begint met een der letters A—S. Zaterdag 18 April van 811 uur voor hen, wier geslachtsnaam begint met een der letters T Z, Aan belanghebbenden wordt in herinne ring gebracht: le. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aange boden om onderzocht te kunnen worden IJzeren maten van binnen en van buiten geverfd. Blikken maten blank geschuurd. Koperen gewichten afgewasschen en ook de gaten gereinigd. IJzeren gewichten mogen niet gepotloood zijn, doch moeten roestvry zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie 2e. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1925 gestempeld moeten zyn met de letter b en dat bij verzuim of verhindering om van de zittting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te iaten herijken aan het ijkkantoor te 's Hertogenbosch, Postelstraat 60, eiken Woensdag en Donderdag van 91 uur 3e. dat de maten en gewichten, welke worden gestempeld met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. mogen terugge bracht worden 4e. dat betaald moet worden voor het onderzoek van maten en gewichten (ykloon) en voor het justeeren van gewichten (justeerloon) en wel ten bate van 's Ryks schatkist 5e. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijkkantoor herykt kunnen worden. Op zending per post franco, met insluiting van een postbewys tot een bedrag over eenkomende met de som van 10 cent voor eik gewicht plus porto voor terugzending. Ook is mede te zenden de by de laatste verificatie afgegeven gezegelde enveloppe, daar de gewichtjes anders aan de eischen, gesteld voor nieuwe, zullen moeten voldoen. H e u s d e n, den 7 April. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, VAN EVERDINGEN H. J. v. EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Op 31 Dec. 1924, telde deze gemeente 1999 inwoners, n.l. 978 mannen en 1021 vrouwen. 5 April. In de byeenkomst der R K. Debatingsclub hield de heer A. Riteco, ten vervolge van het in de vorige vergade ring behandelde, een causerie over electri- citeit, waarmee hij veel succes had. Toe gezegd werd door den Eerw. heer Van der Vleuten, dat by in 't begin van Mei voor de vereeniging een spreekbeurt zal vervullen met het onderwerp Radio. Zaterdagavond had de prijsuitdeeling plaats aan de teekenschool. Uitgereikt werden voor de afdeeling bouwkundig tee kenen 2e kl. le pr. B. Smits, Neder- hemert2e prijs L. v. Ry, Heusden 3e kl. 2e pr. T. van Horen, Herpt en G. v. Helden, Veen 3e pr. D. Colet, Genderen. Machine- en smitsteekenen le kl. le pr. L. v. Hoften, Heusden 2e pr. A. v. d. Werken, Nederheroert 3e prys N. Garst- man, Giessen 3e kl. 2e pr. H. de Bont, Nieuwkuik. Scheepsteekenen le kl. le prijs A. v. Gerven, Herpt2e pr. J Schouten, Veen en J. Boeren te Heusden 2e kl. 3e pr. N. Gouda, Eethen 3e kl. 3e pr. A. Vonk Heusden. Handteekenen le kl. le pr. J. Deurloo, Heusden 2e pr. B Smits, Nederhemert 3e pr. J. Hobo, Nederhemert2e kl. 2e pr. L. van Ry, Heusden en N. Gouda te Eethen 3e kl. le pr. C. de Joode, Meeuwen 2e pr. K. Deurloo, Heusden Pryzen voor de minste verzuimen voor volledig onderwijsA. v. d. Wiel en N. Nieuwkoop, Heusden. Loffelijke vermeldingen H. Bouman te Wyk, B. Smits te Nederhemert en L. v. Hoften te Heusden. Getuigschriften W. van Wyk, Neder hemert en J. Steenbergen, Heusden. Almkerk. De heer J. C. Buizer wagen maker alhier, overkwam j.l. Donderdag middag een ongeluk met een cirkelzaag. D^or het verschuiven van een plank, die onder een zaag lag sloeg deze plotseling naar boven, met het gevolg dat de middej vinger van de rechterhand werd gebroken, terwijl hij tevens zoodanigen slag tegen den buik kreeg, dat hij nog steeds hevige pijnen in dat lichaamsdeel heeft. Beneden-Langstraat. Naar hooi be staat wel iets meerdere vraag. Men be steedt voor het goede handelshooi f 18. k f 19.per 500 K.G. Bij de vei pachtingen van weiland werden hooge pryzen uitgeloofd, zelfs tot meer dan f 200.per H.A. Capelle. J.l. Woensdagavond half acht hield de afdeeling SprangCapelle e. o. van Volksonderwijs in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier een openbare Vergadering, die door een groot aantal be langstellenden werd bijgewoond. De zaal was tot in de hoeken gevuld. Nadat de heer Colet, voorzitter, de vergadering had geopend, werd het woord gegeven aan den heer H. Groenewout uit Santpoort. In een warme en zakelijke rede behandelde de geachte inleider op kalme en duidelijke wijze de vraagOpenbaar of Sectarisch onderwys Na afloop der lezing, die onge veer twee uur in beslag genomen had en door de aanwezigen met de grootste aan dacht gevolgd werd, werd gelegenheid gegeven om met den spreker van gedachten te wisselen. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt door Ds. Meyers, Ned. Herv. predikant te dezer plaatse en den heer H. Kerst. Nadat de inleider de beide debaters van repliek gediend had, werd de vergadering door den Voorzitter met een woord van dank gesloten. In het café van Mej, de Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwevaart alhier, werd j.l. Woensdagmiddag voor den heer J. Boeser te dezer plaatse aanbesteed het bouwen van een huis met schuur op een perceel grond in de Molensteeg. Ingeschreven werd als volgt 1. J. Michael, Capelle f8210, 2. C. Musters, Waspik 8150, 3. H. Willems, Vryh.-Capelle 7849, 4. C. Roovers, Waspik 7685, 5. C. Michael, Vryh.-Capelle 7665, 6. P. de Grauw, Waspik 7433, 7. H.v Dongen, Raamsdonksveer 7180, 8. C. P. Treffers, Capelle 6845,— De raming bedroeg f 7740,Het werk is aan den laagsten inschryver ge gund. Behalve de propagandawedstryd tusschen het vertegenwoordigend Oostelyk en Westelyk twaalftal van den Noordbr.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2