'■And van altena Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heugden* No, 4492. Woensdag 15 April 1925, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLAXDSCH OVERZICHT In ons vorig overzicht spraken wy de verwachting uit, dat het kabinet Herriot nog zware noten te kraken zou krygen en het te voorzien was, dat het Fransche kabinet zich niet staande zou kunnen houden, dat het echter zoo spoedig ten val gebracht zou worden, hadden wij niet kunnen voorzien, want op Vrijdag is het kabinet reeds van het terrein verdwenen. Dit geschiedde naar aanleiding van het feit, dat de senaat met 456 tegen 132 stemmen een motie van, vertrouwen in de regeering verwierp en een motie van wantrouwen aannam met 163 tegen 0 stemmen. De ontslagaanvrage van het geheele kabinet werd onmiddellijk door den president der republiek, Doumergue, ingewilligd. Had Herriot alleen te maken gehad met de Kamer, dan zou zijn positie niet zijn geschokt, aangezien in dit deel der Volks vertegenwoordiging een vrij groote meerder heid op de hand van den minister-president was. Dit bleek onder meer nog, toen Herriot, in verband met de nieuwe financieele voorstellen, een motie van vertrouwen in het regeeringsbeleid zag aangenomen met 290 tegen 246 stemmen. Deze meerder heid was wel niet verbijsterend groot, maar stelde hem nochtans alleszins in staat te blyven voortregeeren. De Senaat echter is veel feller gekant tegen de regeerings- politiek en lag reeds geruimen tyd als een leeuw op den loer om op Herriot als een prooi toe te springen. Vrijdag dan viel deze als slachtoffer van de ontstemming der Fransche Eerste Kamereen te ver wachten afloop van het reeds geruimen tyd durende geschil tusschen de regeering en den Senaat. Laatstgenoemd instituut had verscheidene bezwaren tegen Herriot's beleid. De meer rechts zich oriënteerende groepen in den Senaat waren vooral op Herriot gebeten, omdat hy h.i. niet een nationale politiek voerde, die allen Franschen burgers ten goede kwam, maar een partij politiek, die aanstuurde Op de verwerke lijking der inzichten, dis de partijen van het cartel des gauches huldigen. De houding van Herriot's regeering met be trekking tot de opheffing van het gezant schap by het Vaticaan en de leekewetten zetten vooral kwaad bloed bij rechtsmen achtte door de regeeringsmaatregelen, ondanks de ontkenning van Herriot, de godsdienstige vrijheden aangetast. De 121 Zij had zich onbillijk getoond tegen over Etienne Poulot, den metgezel van Fran§ois. Eensklaps begreep zij haar ongelijk. Die goede kerel had zachtzin nig tegen haar gesproken als een oprecht en belangloos vriend. Zij was kwaad geworden en had hem zoo geantwoord dat Etienne vertrokken was en niet meer terug was gekomen. Rose beschuldigde zich ervan, dat zij de bescheiden toegenegenheid en de be proefde trouw van den brandweerman was vergeten. Hij toch hield van Claudinet, bracht speelgoed voor haar mee, speelde met het kind, dat dikwijls op bedroefden toon vroeg, wanneer zijn vriend Etienne terugkwam. Poulot zou, op den dag voor zijn ver trek niet vergeten hebben het knaapje te ombelzen. Toch had die brave man goed'gedaan met haar te waarschuwen. Hadden de kaarten niet het wantrou wen bevestigd, dat Etienne het eerst had durven uitspreken? Waarom had de moeder van Claudinet daar niet naar willen hooren? Wat be- teekende die verblindheid? Eusèbe en Zèphyrine dachten er sterk over op kos ten der kaartlegster te leven; wie weet of zij geen duistere plannen tegen haar regeering is echter thans met name ge- struikeld over haar financieële politiek. Omtrent de senaatszitting na afloop waarvan het ministerie-Herriot zijn ont slag heeft ingediend, valt nog het volgen de te melden Er waren twee moties ingediend, waar van over die, welke de regeering had overgenomen, het eerst gestemd werd. Aangenomen werd echter de motie van de oppositie, die door senator Chéron was ingediend. Deze zeide, dat de senaat in de overtuiging, dat de oplosssing van het financieele vraagstuk nauw samenhangt met de algemeene politiek, zijn vertrou wen slechts aan een regeering kan schen ken, die het samengaan van den binnen* landschen vrede en de internationale een dracht weer herstelt. Nadat deze motie aangenomen was, hield het ministerie nog een vergadering op het Ely^ée, na afloop waarvan een communiqué werd uitgege ven, waarin gezegd wordt, dat tengevolge van de stemming in den senaat Herriot gemeenschappelijk met zijn medewerkers om 40 uur het ontslag van het geheele kabinet heeft ingediend. President Dou mergue heeft dit ontslag aangenomen en den ministers verzocht zich voorloopig met de leiding der zaken te blyven belasten. Het aftreden van het kabinet-Herriot wordt door de meeste Engelsche bladen met leedwezen vermeld. De Westminster Gazette zegt in een hoofdartikel, dat het onmogelijk is voorspellingen te maken om trent een koers, die de Fransche politiek thans zal inslaan. Herriot was voor den grooten strijd, dien hjj waarschijnlijk zal moeten beginnen, niet sterk genoeg meer en het was ook geen geheim, dat hij zich langer op zijn post heeft gehandhaafd dan men verwacht had. Ook is het bevraag, of hij bjj nieuwe verkiezingen wel de overwinning zou hebben kunnen behalen. De aanhangers van Poincaré hebben ach ter de schermen gewerkt met het voor wendsel, dat Duitschland gedwongen moet worden een behoorlijke schadevergoeding te betalen en met de beschuldiging, dat Herriot deze politiek niet heeft gevoerd. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Poederoijen, gehouden 9 April 4925, v.m. 44 uur, ten ge- meentehuize te Aalst. Tegenwoordig de heeren P. W. Bok, A. J. H. Maas, G. A. J. Bok, W. v. d. Sluis, G. C. Haasakker, M. v. Ooijen en gesmeed hadden? De kaarten hadden duidelijk gespro ken. Het gerecht 'was in den dood van Eusèbe gemengd; zij had den dood door geweld gezien. Rose Fouilloux huiverde toen zij zich den graad van vriendschap herinnerde dien zij zoo maar blindelings had toe gelaten. Het speet haar nu dat zij Zèphyrine geen kaart had gelegd; waarom had zij er niet aan gedacht? Krachtens het spreekwoord „soort zoekt soort", zou het orakel op overeenkom stige wijze over Zephyrine geantwoord hebben. Rose zeide in zich zelf: Wat is het toch vreeselijk, maar één zuster te heb ben en dan in zulke omstandigheden Maar is dat mijn schuld? Ik herinner me nu beider achterdochtige houding, als zij meenden, dat ik niet naar hen keek. Ze had werkelijk meer dan eens op gemerkt dat zij fluisterdenzij had er zelfs een aanmerking op gemaakt. Eusèbe had heel bedroefd geantwoord, dat hij niet kon beletten dat Zèphyrine hem woorden van liefde toefluisterde. En bovendien noemden ze elkaar al tijd met jij en jou dat stuite Rose tegen de borst, die er niets tegen gehad zou hebben wanneer Eusèbe en Zèphyrine openlijk bekend hadden dat zij wettig wilden huwen. Maar zij spotten met haar, door te beweren dat zij pas verloofd waren; zij moest toch alle gezond verstand ver loren hebben als zij zich zoo door hen Th. ten Hagen. Voorzitter de EdelAchtb. heer S. van Dalen, Burgemeester. De vergadering wordt om elf uur precies door den Voorzitter geopend, waarna worden voorgelezen de notulen der vorige vergadering. Op de vraag van den Voor zitter of een der leden op- of aanmerkingen omtrent die notulen heeft, zegt de heer G. A. Bok dat daarin is vermeld dat hij op »luidruchtige« wijze stemming heeft gevraagd over het rapport der commissie van onderzoek van de begrooting. Hy protesteert tegen de vermelding van het woord »luidruchtigc. De Voorzitter. U en de heer Van Ooijen hebben zitten schreeuwen »stem- men over het rapporu, noem dat maar eens niet luidruchtig. Doch wilt U dit woord liever niet in de notulen hebben, dan kan het er uit blyven. Van Ooijen. fk meende dat Maas eerder luidiuchtig was geweest toen hy het over vrome menschen had, die niets aan het byzonder onderwijs geven. Die sloeg ten minste op tafel. Voorzitter. Maas heeft gezegd, dat sommigen voor de Christenen van Aalst willen doorgaan, doch handelingen pleegden, die daar niet mee overeenstemden waar het betrof de contributie eener Christelijke schoolvereeniging. Ik wensch echter hier over verder geen onzinnigheden te hooren en sluit de discussie. De notulen worden overigens goedge keurd. Ingekomen a. Schrijven van Ged. Staten houdende besluit tot vaststelling der gemeentereke- ning 4923 in ontvangst f 55,544,62, in uitgaaf f58,744,42|, met nadeelig slot f 3499,50J. G. A. J. Bok. Ik meende dat het nadeelig saldo 3404 gulden en zooveel cent was. Waar komt dit verschil vandaan Voorzitter. U weet heel goed dat de raad geweigerd heeft de rekening vast te stellen en dit is dus later door B. en W. gedaan. Het is mogelijk dat het nadeelig saldo definitief kleiner is gebleken dan toen de rekening aan den raad is aangeboden. Wilt U weten waar dat verschil zit, dan moet U maar bij Ged. Staten informeeren of kom anders ter secretarie, daar kunt U ook inzage krijgen. b. Brief van Ged. Staten houdende mededeeling dat het raadsbesluit van 26 Februari j I. waarbij is besloten mede te liet bedotten. Bovendien gedroeg Eusèbe zich slecht; hij was erg slordig gekleed zonder te begrijpen, dat de klanten zich eraan ergerden als zij de kaartlegster, die er zelf altijd heel nesjes uitzag, kwamen raadplegen. Men had al gezegd, dat zij er rare kennissen op nahield, en men liet haar schieten voor concurrenten die ver be neden haar stonden, onwetenden, zonder overtuiging, die ten koste van de domme menschen leefden. En waB dan ook de eerste indruk dien zij van het tweetal gekregen had, niet ongunstig geweest? Zèphyrine had haar geërgerd, doordat ze telkens om geld vroeg j Rosa was nu vastbesloten zich niet meer te laten af zetten. Hoe kwam het dan, dat ze zou gauw van idee was veranderd Was het misschien omdat de verloofde van Zèphyrine tegen zijn toekomstige schoonzuster altijd zoo lief was Rose hield er niet van om gevleid te wordenFrancois Champagne had haar eraan gewend, openhartig te spreken. Waarom was zij dan zoo dwaas ge weest dien goeden Etienne Poulot zoo te behandelen? Zij wilde zich zelve niet bekennen dat de Slak doordat hij haar aan het drin ken van absint gewend had, haar een bij zonderen invloed had doen ondergaan en dat zijne heerschappij steeds toenam, vanaf den avond dat de kaarten zulk j eeu verschrikkelijk vonnis hadden uit- gesproken. werken tot stichting eener byzondere school in de voormalige pastorie te Aalst, op voordracht van den Burgemeester door hun College ter vernietiging is doorgezonden naar H. M. de Koningin wegens stryd inet de wet. Aangenomen voor kennisgeving. c. Besluit van hetzelfde College houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot kas- geldleening ad. f 4000.alsvoor. d. Brief der oudercommissie te Aaist, met verzoek aan de school aldaar zoo spoedig mogelijk een vaste onderwijzer aan te stellen daar het toevertrouwen der leer lingen aan een telkens wisselende tydelijke leerkracht niet in 't belang van 't onder wijs is. De Voorzitter zegt dat B. en W. van dezelfde meening zyn. Met het oog op de plannen tot bouw eener byzondere school is de vaste aanstelling uitgesteld, doch niemand weet hoelang die zaak nog han gen kan. Zjj zullen binnenkort met een voordracht bij den raad komen. Aan de orde is de vaststelling van het kohier der hondenbelasting over 4925, Na artikelsgewyze behandeling stelt de heer P. W. Bok voor, de belasting te ver- hoogen tot f 5 voor een plezierhond en f 3 voor een waak- of trekhond. Thans zyn deze bedragen f 3 en f 4. Het voorstel wordt verworpen met 6 tegen 4 stem, die van den voorsteller. Het kohier wordt daarna vastgesteld op f 484.—. Naar aanleiding van door H.H. Gedep. Staten gemaakte opmerkingen by de ge- meentebegrooting, stelt de Voorzitter voor, teneinde eene billijker verdeeling van lasten te verkiijgen, over te gaan tot heffing van 400 opcenten op de Vermogensbelasting. G. A. J. Bok. Ik meèn dat dit ook al op de agenda van 24 Jan, heeft gestaan. Voorzitter. Ja, dat is zoo. Toen is besloten deze kwestie by de begroeting te bespreken, maar daar jullie de vorige maal geweigerd hebben de begrooting te behan delen, zijn deze voorstellen ook blyven liggen. In stemming gebracht wordt tot heffing besloten met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de leden P. W. Bok, A. J. H. Maas en W. van der Sluis. Vervolgens stelt de Voorzitter in dit verband voor, het aantal opcenten op de personeele belasting te verhoogen van 50 tot 400 volgens progressief tarief. Het lid P. W. Bok wil 80 opcenten Nu de man ver weg was en hoewel Rose nog voortging zich te bedwelmen met den groenen drank, schaamde zij zich onder den invloed te zijn geweest van dien kerel. Wat kon het haar schelen of hij al of niet met Zèphyrine trouwde Zij had wel wat anders aan haar hoofd. Voor alles moest zij zich echter in- achtnemen. Ze had, per slot van rekening, ver keerd gedaan, met den dokter af te schaf fen zij zou weer naar hem teruggaan het was een goede man, die geen wrok tegen haar zou gevoelen. Maar zij kon het niet ontkennen, dat, toen zij niet meer die drankjes met dien vreeselijken smaak kreeg, zij wat beter werd. Bisschop, punch en grog hadden haar goed gedaan wat jammer dat die ver betering niet doorging Weliswaar gaf in de eerste dagen het bezoek van Eusèbe en diens verloofde ■haar wat afleidingzij vergat haar bitter leed een weinig, dat moest zij bekennen maar toen had zij nog het lot niet ge raadpleegd over haar nieuwe vrienden. Zij had slechts een werkelijken, op rechten vriend, dat was Etienne zij had hem verongelijkt en ze maakte het zich tot een plicht het kwaad te erkennen en te herstellen. Ongelukkigerwijze nam Rosa een glas absink en verdronk haar goede voor nemens. Met veel moeite bereikte zij haar bed twee keer viel zij neer voor zij er kwam. Vóór zij begon te drinken, gaf het heffen. Het voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. De Voorzitter zegt dat aanvankelyk ge vaar «bestond, dat het vermenigvuldigings- cijfer voor de plaataelyke inkomstenbelas ting verhoogd zou moeten worden. De opbrengst heeft echter doen zien, dat dit voor den komenden dienst niet noodig is en de begrooting sluitend kan worden ge maakt zonder verhooging. Spreker stelt voor dit cyfer dus wederom vast te stellen op 3.75. G. A. J. Bok. Ik vind dat wy niet hooger mogen gaan dan 3. De Voorzitter zet uiteen dat men er dan niet zal komen. Al behoeft het cyfer niet verhoogd te worden gelukkig, van verlaging is geen sprake. G. A. J. Bok. Dan zou ik er liever nog maar een paar jaar langer over doen en nog maar wat met tekorten werken. Van Ooijen. We hadden al lang eerder opcenten op de vermogensbelasting moeten heffen, dat was beter geweest. Er ontstaat eene discussie over de hef fing der Inkomstenbelasting, waarbij het lid G. A. J, Bok van het onderwerp af dwaalt en zeer persoonlyke en beleedigende uitdrukkingen gebruikt. De Voorzitter sluit daarom de discussie en brengt het voorstel in stemming om het vermenigvuldigingscyfer vast te stellen op 3.75. Dit voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de leden P. W. Bok en G. A. J. Bok. Benoeming van stembureaus. Tot leden van het stembureau te Aalst worden benoemd de heeren G. D. van Os, Voorzitter, W. van der Sluis en G. Op stelten Jzn., en te Poederoyen de heeren J. v. Westreenen, Voorzitter, W. Groene- veld en G. ten Hagen. Plaatsvervangende leden de heeren M. van Ooijen en W. Bok. Rondvraag. Het lid P. W. Bok zou willen voorstel len stappen te doen om ook hier vereeni- ging van gemeenten te krygen. Zooals het nu is blyft de toekomst voor Poede roijen duister. De belasting is te hoog. De leden moeten hier maar eens over den ken. Een volgende maal kan dan eens verder daarover gesproken worden. Maas. Er zijn veel dure dingen. Zoo staat daar in Poederoijen een school die menige duizend heeft gekost. moederlijk gevoel haar altijd in, haren zoon naar bed te brengenzij meende dat het kind onmiddellijk insliepzij vermoedde niet dat het kind, met een verstand boven zijn leeftijd, opmerkte wat er in de eetkamer voorviel en dat het erg verdrietig was, toen het bemerkt had dat zijn moeder in dit opzicht van idee veranderd was. In dat kinderhoofdje vormden zich treurige gedachten en zijn niet reeds goede gezondheid werd er nog zwakker door. En bovendien, al had hij willen slapen, hij kon nietRose Fouilloux was, zoodra zij begon te drinken, ruw aan het werk geweest; zij gooide alles omver, zoodat geen stoel op zijn plaats bleef, stootte tegen het buffet aan zoodat een flesch of een glas brak. Overdag hield ze zich in, om hare klantendat ging toch al niet gemak kelijk, maar na het middageten, wanneer er geen klanten meer kwamen, nam zij geen enkele voorzorg meer. In stilte weende Claudinet, steeds bang dat zijn arme moeder zou vallen en niet meer op kon staan. Het ventje werd hoe langer hoe ma gerder hij zag er bleek en afgevallen uit, en Rose Fouilloux zou er bang voor zijn geworden, als ze maar even scherp zag als vroeger. Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD voor het Laid ?ae Heisden en AlteiaJeLasflstraat on de SBiiiHelBrwaarü

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1