Schoonmaak Vragen op rechtskundig gebied L(jk aangespeeld Dinsdagmorgen is op het strand te Hoek van Holland naby het Noorderhoofd aange spoeld het lyk van een man. De geraeente-politie deed het lyk bergen en naar de algemeene begraafplaats over brengen. Hy is later herkend als te zijo van den 28-jarigen P. J. Hoffmann, laatste lijk gewoond hebbende te Maassluis en werkzaam by de berging van de »Soera- hartac en die op 24 Maart daarby van de stormladder viel en verdronk. 0-— Verdronken Het 3j-jarig zoontje van den heer K. v. d. Wetering te Oud-Beierland, is in de haven vlak voor de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM, op Vrij dag 17 April 1925 'b avonds 7 uur. Voorzitter de EdelAchtbare Heer W. Beukenkamp. Secretaris de heer J. A. Timmermans. De Voorzitter zegt dat bericht is ont vangen van den heer Baggerman waarin deze mededeelde nog steeds wegens on gesteldheid verhinderd te zijn de verga dering bij te wonen. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter spreekt de wensch uit en zegtzeker ook wel namens de Raad te spreken, dat de heer Baggerman weer spoedig hersteld mag zijn. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde is 1. Mededeelingen a. door de P.N.E M. is bericht ge zonden dat de lasschen der draden van het electrischnet sterk zijn en voor af breking geen gevaar is b. schrijven van de N.V. Fop Smit Co. waarin zij mededeelen accoordte gaan met het voorstel van de gemeente en f 65.zullen bijdragen in de kosten tot verbeteringen van de veerstoep c. de Voorzitter zegt, dat de kwestie over het te lang arbeiden van den machinist der waterleiding nog altijd niet in het reine is gebracht met de Arbeidsinspectie en merkt op dat de machinist te lang moet werken aan dat bezwaar moet tegemoet gekomen worden. De heer van der Wiel, machinist der waterleiding, zou een 2^3 P K. motor aan willen schaffen die zich automatisok inschakelde en het water dan zelf op pompte, zoodoende zou hij des Zondags niet behoeven te werken. De kosten zouden ongeveer f 500. bedragen. Volgens den Voorzitter zijn er ook inlichtingen ingewonnen bij de firma Maabeg, deze raamden de kosten volgens hun plan op f 2.300 f 2 400. Volgens de heer van der Wiel hebben wij zoo'n groote motor niet noodig en is die van f 500 beslist voldoende. De Voorzitter vraagt of de Raad het college van B. en W. willen machtigen om deze zaak af te doen, door hen zal de meest voordeelige en afdoende weg worden ingeslagen. Nadat door den heer van Wijk gein- formeerd is wat de firma Maabeg voor een Maatschappij is, wordt de gevraagde machtiging van B. en W. verleend. 2. Ingekomen stukken. a. schrijven van Ged. Staten waarin zij goedkeuren, het in een vorige verga dering genomen besluit waarbij de ge meente zich tot borg heeft gesteld ten behoeve van de Woningbouwvereeniging alhier b. schrijven van hetzelfde college d.d. April 1925, waarin de gemeentebegroo- ting dienst 1925 wordt goedgekeurd c. een dankbetuiging van Mej. Tim mermans voor het in haar gestelde ver trouwen, tevens meldende dat zij haar 'benoeming als onderwijzeres aanneemt d. een schrijven van den heer Reas waarin deze mededeelde zijn benoeming als lid der commissie tot wering van schoolverzuim aan te nemen e. het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim f. een adres van den heer Leemans waarin hij te kennen geeft dat zijn beide kinderen de R. K. school te Dussen be zoeken. Op grond van art. 13 der L.O. wet 1920 verzoekt hij nu om f 4.ver goeding per week voor de gemaakte kosten vanaf Mei 1924. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor de vergoeding te bepalen op f2. per week met ingang van 7 April 1925. De vergoeding kan niet verstrekt wor den vanaf Mei 1924, zooals gevraagd is. Het voorstel van B. en W. wordt ver volgens goedgekeurd. Vorvolg Raadsverslag volgend nummer. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WASPIK op Vrijdag 17 April 1925. Afwezig de heer J. Ruijtenberg. Voorzitter Burgemeester Dekkers. Secretaris B. van Schijndel. Om 6 uur opent de Voorzittter de vergadering met gebed, De armmeester de heer W. Klaren, wordt beëedigd. De voorzitter feliciteert hem met zijn be noeming. Een schrijven van de gemeente Raams- donk, waarbij de rekening van het vleeschkeuringsbedrijf wordt behandeld. Na voorlezing blijkt, dat de totale uitgaven bedragen f 8775,52. De opbrengst der huurwoningen wordt vervolgens behandeld. De voorzitter zegt, we hebben elk jaar een tekort. Van der Rijken. Dat is ook weer voor de gemeente. Is dat, omdat het vroe ger een misleiding is geweest? Voorzitter. Wij hebben het voorschot geaccepteerd. De minister zal steeds f 1309 bijbetalen. Van der Rijken. De minister is niet aan zijn woord gebleven, 't Is een mis leiding geweest, want de werkelijke huur zou een dagloon bedragen. Brokx. 't Is een schoon werk, dat we zoo weinig woningen hebben. Van der Rijken. Het tekort wordt ieder jaar erger. De voorzitter deelt vervolgens mede De vorige vergadering is het voorstel van der Rijken aangenomen om def4311, ontvangen voor het huis bewoond door den heer Raad, te gebruiken voor aflos sing der leening van f16000. De voor zitter heeft inlichtingen ingewonnen ter provinciale griffie en vernomen dat het gerust mag. Spr. brengt in stemming om voor f 9500 effecten te verkoopen, daarbij f4311 te voegen en deze som op de lee ning af te lossen. In stemming gebracht zijn allen voor. Aan de orde komtOntwerp heffing straatbelasting. De voorzitter heeft den vorigen keer meegedeeld, dat de plaatselijke belasting zeer verminderd is. Er moet tot andere belasting worden overgegaan. De mindere opbrengst komt hierdoor, dat de indu strie en den middenstand moeilijke tijden doormaken. B. en W. meenden eerst het voorstel te doen, den hoofdelijken omslag met 1 pCt. te verhoogen. Dan drukken we echter de industrie. Het cardinale punt is echter, dat de sehip- Eers, waarvan er nog 50 hier belasting etalen, de gemeente zullen verlaten. Dan zullen we nog minder beuren. We hopen echter op betere toestanden. De straatbelasting brengt betrekkelijk weinig kosten mee. Alle bebouwde en onbebouwde eigen dommen worden belast. Gebouwen en landerijen langs de wegen der ge meente worden dit altijd, langs de pro vinciale wegen alleen, wanneer die wegen verlicht of gerioleerd zijn. Brokx. Ik vind het een billijke be lasting. Verschuren. Ik vind ze onbillijk. Ze treft hoofdzakelijk arme menschen en boeren. De effecten worden hierdoor niet belast. Het land wordt belast en dit komt op den huurder. Het ziet er voor den boer toch niet zoo rooskleurig uit Waarom den H. O. niet met 1 pCt. verhoogd. Voorzitter. De belasting is niet druk kend en het is niet meer dan billijk, dat zij, die van den weg profiteeren, er ook wat aan betalen. Van der Rijken. Waarom wordt er voorgesteld voor de gemeentewegen 5 en voor de provinciale wegen 372 pCt. te heffen. Voorzitter. Anders wordt het niet goedgekeurd. De verlichting moet ook betaald worden. Van der Rijken. Ik moet daartegen protesteeren. Ik kan het niet goedkeu ren. In Den Haag maken ze ook wetten, maar wij kunnen ze niet alle goedkeuren. Ik vind het onbillijk de gemeentewegen met 5 pCt. te belasten. Pruissens. Ik ook. In stemming gebracht wordt het voor stel verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voorzitter. Dan stel ik voor bet per cent van den H. O. van 2 op 3 pCt. te brengen. Dit voorstel wordt aangeno men met 7 tegen 3 stemmen. Ingekomen is een schrijven van Piet Vinck, waarin hij verzoekt om verlaging der belasting op de publieke vermake lijkheden. In stemming gebracht wordt met 6 tegen 4 stemmen besloten hem 10 pCt. te laten betalen. Daarna wordt verder gegaan met de behandelingen der noodslachtingen. Voorzitter. Ik heb me gewend tot den Burgemeester van Sprang-Capelle. Uit diens antwoord blijkt, dat daar de ver ordening dezelfde is als hier. Ik heb ook den directeur der vleeschkeurings- wet te Raamsdonksveer geschreven. Deze wijst op het finantiëel voordeel der vleeschkeuringswet. Verschuren. Art. 9 der verordening kan toch gewijzigd worden en dan kunnen we toch voldoen aan art. 5 van de wet. Iedere noodslachting brengt hooge on kosten mee, 't is een ontzettende schade post de boeren zijn bang voor een noodslachting. 't Is een groot voordeel als zulk een slachting aan huis kan plaats hebben, te Capelle gebeurt d^t toch ook. Voorzitter. De verordening moet worden goedgekeurd door Ged. Staten. Wanneer dat gebeurde, dan zou de slachting steeds hier plaats hebben en het vleesch ook hier worden verkocht. De vleeschkeuringswet is juist voor de gezondheid en in welke panden hebben er al geen huisslachtingen plaats gehad Ik vrees, dat eene wijziging van art. 9 niet goedgekeurd zal worden. Wij kunnen toch zelf het vleesch niet keuren. Ik acht het in het belang van de boeren, wanneer het naar de slachtplaats wordt vervoerd. Wij zien tegen een wijziging niet op. Dan maakt u er een voorstel van. Het lid Verschuren stelt voor art. 9 in dien geest te wijzigen, dat noodslach tingen aan huis kunnen plaats hebben. Het voorstel Verschuren instemming gebracht wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen Rubbers, Vloeimans en Brokx. Een voorstel-Brokx in stemming ge bracht, em het meerijden op een kon- denkar in de kom toe te staan, behalve op het Dijkje, wordt aangenomen. Van de RijkeIs het u bekend, M. de V., dat de overweg op het kerkpad straks vanaf het station bediend zal worden. Voorzitter. Ik heb zoo iets hooren mompelen, B. en W. zullen er op wijzen dat dit gevaarlijk is. Brokx. Volgens het rapport Nolting zou het postkantoor hier mogelijk in een bijkantoor veranderd worden. Was het niet mogelijk, dat B. en W. eens een request zonden aan de Kamer van Koophandel. Van der Rijken. Van de provincie worden wel orders gegeven om die sluis op het Vaartje te verbeteren. Zullen zij het ook betalen? Voorzitter. De kosten zullen vrij aanzienlijk zijn. Kon het uitgesteld worden met het oog op de belasting, dan zou dit gebeuren. Smits. Ik heb den vorigen keer ge zegd, dat verbetering der industrie in het belang der gemeente is. Nu las ik dezer dagen, dat de gemeente Dordrecht in onderhandeling was met een Oosten- rijksche firma over de oprichting eener wapenfabriek. Brokx. Nu we 3 pet. belasting moeten betalen, zal er van industrie wel niet veel komen. Daarbij gaan de schippers weg. Verschuren. 'tGaat hier maar over de manier, hoe ze verbeterd kan worden Ik moet er op wijzen, dat Capelle toestemming is verleend, om het water daar te mogen lossen. Rubbens. Hoe dikwijls zou die sluis opengaan. Ze is misschien in geen 20 jaar open geweest. Verschuren, 't Water loopt van buiten naar binnen, 't Moet toch een uitlos- sing blijven. Rubbens. Ja, maar doof een spleetje. Verschuren. Maak een voorstel om uit te baggeren. Ik zal er mijn stem wel aan geven. Pruissens. De deuren werken niet. A. Kamp. De eene is dichtgespijkerd. Rubbens. Ja, maar 'tkon niet ge maakt worden. A. Kamp. Het had allang veranderd moeten zijn. Voorzitter. Wij zijn het er allemaal over eens, dat er verbetering aangebracht moet worden. Laat ons echter het rap port der deskundigen afwachten. Elk oogenblik kan er een antwoord komen van hoogerhand. Brokx. Ik ben geen deskundige, maar kan die sluis niet heelemaal vervallen en kan die polder niet in het kanaaltje uitwateren Vloeimans. Als we eens een polder bestuur aanstelden. Verschuren. Laat dan de gemeente die f 5000 die ze vroeger getrokken heeft ook maar teruggeven. Rubbens. Alles bij mekaar, ook de wegen, dan ben ik er voor, wie de lus ten deelt, moet ook de lasten willen dragen. Voorzitter. De oprichting van een polderbestuur kan uitgaan van den raad. Van der Rijken. Eerst diende toch onderzocht voor welke voorwaarden de gemeente komt te staan. Voorzitter. Laat ons voorloopig het rapport afwachten. Na nog eenige opmerkingen gaat de raad over in geheime vergadering. Na afloop der geheime raadsvergade ring werd in openbare vergadering met algemeene stemmen besloten het school huis voor f6000 te verkoopen aan het R. K. Kerkbestuur. Tevens werd be sloten aan de plaatselijke vereeniging „Het Groene Kruis" gedurende 4 achter eenvolgende jaren telkens eene subsidie te verleenen van f 200. Openbare vergadering van den Ge meenteraad van BRAKEL, gehouden op Woensdag 22 April 1924 v.m. 11 uur. Tegenwoordig de Heeren E. Klop, A. van Daalen, D. W. van Brakei, L. van Wijgerden, J. van Wygerden en F. A. van Veenendaal. Afwezig de Heer R. van Veenendaal. Voorzitter: de Heer S. van Dalen, Burgemeester. De vergadering wordt door den Voor zitter geopend, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en vast gesteld. bezorgt menige vrouw ruwe en roode werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Hierop doet de Voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. Schryven van Ged. Staten, houdende bericht van ontvangst der wijziging van de politieverordening (herbergsluiting op Zon dag). b. Besluit van datzelfde College houden de vaststelling der gemeenterekening over 1923 in ontvangst op f 68354.92, in uit gaaf op f f 47902.01, alzoo met een batig slot van f 20452.91, c. Schryven van den Heer Mr. Vonken- berg, advocaat en procureur te Gorinchem, houdende bericht dat de Geërfde van de polder van Brakei niet zyn te vinden voor minlyke schikking inzake de procedure der gemeente tegen dien polder. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een adres van verschillende inge zetenen, woonachtig op 't Hovend alhier, om ter plaatse verbeterde drinkwatervoor ziening te verkrygen. De Voorzitter zegt dat het water der bestaande pomp is onderzocht en dat ge bleken is, dat dit hoogst schadelyke Jbe- standdeelen bevat. Met algemeene stemmen wordt op zyn voorstel besloten een nieuwe pomp te doen slaan. Aan de orde Vaststelling kohier hondenbelasting 1925. Na artikelsgewyze behandeling wordt dit kohier met algemeene stemmen vastgesteld op een bedrag van f 157. Schryven van de Oudercommissie der L. O. School te Brakei, met verzoek over te gaan tot instelling van het gebruik van schoolrapporten. Voorzitter. Ik geloof niet dat het van groot belang is, of rapporten worden ge geven of niet. De heer Veenendaal. Ik vind het wel iets goeds en geloof dat het Hoofd der School er ook zoo over denkt. De heer Van Daalen. Het zal door sommige ouders wel op prys worden ge steld. Hoeveel zouden de jaarlijksche kosten bedragen De Voorzitter. Ongeveer 40 gulden. Na nog eenige discussie wordt met al gemeene stemmen tot invoering van rap porten besloten. Komt thans in behandeling een adres van de afd. 's-Bosch van den Ned. Bond van Koffiehuis en Restauranthouders, waarin wordt te kennen gegeven, dat vergunning houders in deze gemeente onnoodig in hunnne broodwinnig worden getroffen door de verplichte sluiting op Zondag; dat op dien dag te Brakei geen misbruik van sterken drank te vreezen is en de maat regel dus achterwege had kunnen blyven, waarom verzocht wordt dien weder in te trekken. De Voorzitter. De motieven zyn juist. Ik heb er altyd zoo over gedacht. De heer Van Dam. Bovendien komt er nog iets by. Het veerhuis, waar ook ver gunning is, mag volgens de voorschriften geopend zijn voor doorgaande reizigers. De Raad heeft er, toen de verordening ge maakt is, niet voldoende aan gedacht dat op deze wyze de veerman Zondags kan verkoopen en anderen niet. Hierdoor ont staan onbillijkheden. De heer Van Daalen. Ik geloof wel dat op Zondag van de menschen hier geen misbruik van sterken drank is te vreezen. Maar een tijd geleden hadden we veel last Van personen uit Zuilichem die hier naar toe kwamen. Daar is nu iets tegen ge daan. De heer Klop. Ik vind het niet goed de Zondag-sluiting weer op te heffen, 't Is net als met het dansen, dat had ook al lang afgeloopen moeten zijn. De Voorzitter, 't Is eigenlyk toch ook te gek, zooals de heer Van Dam al gezegd heeft, dat b.v. het veerhuis open is. Brengt men nu menschen naar de boot, dan zou den die wat mogen gebruiken, doch de begeleiders, die in Brakei thuis hooren, moeten buiten biyven staan. Ik zal het voorstel om de Zondag sluiting te doen vervallen in stemming brengen. Tegen stemmen de heeren Van Daalen, Klop en J. v. Wygerden. Voor stemmen de heeren Van Dam, L. v. Wygerden en Van Veenendaal. Aangezien dat de stemmen staken, wordt de volgende vergadering eene beslissing ge nomen. Electriciteitsvoorziening. De Voorzitter zegt dat naar aanleiding van de reeds vroeger gevoerde besprekin gen met de Prov.-Geld.-Electr. Maatschap pij over het betrekken van electrischen stroom van die maatschappij, thans een schryven van de Directie is ingekomen met ontwerp overeenkomst. Volgens dit schryven kan de P.G.E.M. in de gemeente geen voldoende handteekeningen krjjgen van menschen die aan willen sluiten. Zij moet 230 aansluitingen hebben om den kabel hier te brengen. Zijn deze er niet, dan neemt zy genoegen met eene garantie door de gemeente te betalen van f 16.per elke aansluiting die er minder is. De Voorzitter. Op deze voorwaarden wil de P.G.E.M. bier de kabel brengen en dan krygen we het licht zoo gauw mogelyk. De heer Klop. Ik vind de garantie van f 46 per aansluiting te hoog. De heer v. Daalen. In beginsel ben ik vóór het betrekken van licht van de provinciale centrale. Maar eene dergelyke garantie is voor de gemeente te bezwarend. We zouden dan beter eerst nog eens met ernst in de gemeente moeten trachten meerdere aansluitingen te verkrijgen. Er hebben er nog maar 60 geteekend. De heer v. Dam. De menschen teeke nen niet zoo gemakkelijk. Zij verbinden zich liefst niet van te voren. Ik denk niet dat we er veel by zullen krygen. De heer Klop. Ook klaagt men b.v. in Herwijnen over duur licht. En dat waren menschen die nog maar 1 lichtpunt hadden. De heer v. Dam. Men kan er door een verstandig gebruik veel af of toe doen, dat het licht duur wordt. De heer Klop. Maar men gaat tegen woordig niet meer om 7 uur naar bed. De Voorzitter. Deze zaak is al lang en breed besproken en conferenties en verga deringen zijn gehouden, doch we komen op deze manier niet verder. Ik zou wil len voorstellen aan de P.G.E.M. eene ont vangst te garandeeren van 230 X f 16. Veel menschen nemen meer dan ëén licht punt, ik geloof niet dat het bezwaar dan zoo groot is. De Voorzitter brengt dit voorstel in stemming. Wordt verworpen met 5 tegen 1 stem, die van den heer v. Dam. Benoeming stembureau. Worden benoemd tot leden van het stem bureau S. van Dalen, Voorzitter, E. Klop en R. van Zanten. Plaatsverv. ledenA. van Daalen, M. Weststrate en J. v. Wygerden. De Voorzitter doet vervólgens mededee ling dat nog zyn ingekomen enkele ver zoeken van vrijstelling van schoolgeld. Burg. en Weth. hebben overwogen, dat het wenschelijk is, menschen die elders b.v. te Gorinchem hun brood verdienen en derhalve extra kosten hebben van rijwiel of dergelijke en die een groot gezin heb ben, vrij te stellen. Als de Raad aan B en W. hierin mach tiging zou willen verleenen, behoeven der gelijke verzoeken niet telkens in den raad behandeld te worden. Wordt met algemeene stemmen aldus besloten. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt, De Voorzitter zegt nog dat door den heer v. Dam van Brakei, lid dezer vergadering, aan de gemeente een schilderij is ten ge schenke gegeven, voorstellende plaatselijke tafereelen by den watersnood in 1876. Deze schildery zal op het gemeentehuis worden opgehangen en spreker betuigt den gever namens den Raad hiervoor dank. De vergadering wordt daarop gesloten. Ik ben aannemer van een werk, doch heb dit werk weder aan een ander onder aanbesteed. Ik lever wel de materialen, doch de tweede aannemer voert met zyn werkvolk het werk uit. Wie is nu ver plicht rentezegels te plakken voor dit werk volk ik als eerste aannemer of de onder aannemer H. W. Door my werd van een zekere heer Remmelink, papierhandel te Zelhem, ge kocht een partijtje artikelen, welke bij ontvangst niet bleken te zyn datgene het welk ik gekocht had. B.v., ik kocht van hem een partytje schriften, waarvan ik hem een monster raedegaf. Hy leverde my wel goede, doch veel duurdere; alsook 100 potjes inkt, waarvan hy my echter 150 stuks zond, terwjjl van de eerste doos, welke ik openmaakte 4 stuks leeggeloopen waren schrijfbloc's 100 veis gekocht, stuurt hij my 50 veis. Toen ik hem hierover schreef, berichtte hjj my, dat ik alles zoo gekocht had en by weigering der wissel, my door den deurwaarder zou laten vervolgen. Ik weigerde de wissel en ontving nu heden een deurwaardersaanschry ving, waarin mij werd aangemaand binnen 3 dagen het bedrag (f67,—) te voldoen, daar ik anders in moeilijkheden zou raken. 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 10