Eerste Blad C. DE KEMP S. D. LANRHUYZEN Co's BANK RAAMSDOhfCSVEER. NU JOL A. Verschuur-B aert, Vervolgonderwijs. Tegen Verstopping. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4495. Vrijdag 24 April 1925, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Ëngstraat HEUSDEN. m - ^nd van altena Dit blad verschjjot WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprgs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. „Aan hen, die het gewoon of buiten gewoon lager onderwijs hebben genoten en niet meer onder de verplichting vallen dit onderwijs te volgen, kan ge legenheid gegeven worden tot het ge nieten van vervolgonderwijs", alzoo lezen we in artikel 21 der Wet op het Lager Onderwijs. En nu is het werkelijk te betreuren, dat er nog zooveel gemeenten ten platteiande zijn, wier besturen het groote nut van goed vervolgonderwijs niet inzien en in hunne gemeenten dan ook geen vervolgonderwijs doen geven. Het vervolgonderwijs is de opvolger van het vroegere herhalingsonderwijs. In aard en wezen bestaat er zeer weinig verschil tusschen deze en 't is niet veel meer dan een onderscheid in naam. Goed en doeltreffend lager onderwijs is een stut voor de maatschappij en zulks vooral op het platteland. Nu is een 6 jarige leerplicht niet voldoende als ondergrond voor de kennis, die het maatschappelijk leven tegenwoordig van den doorsnee-mensch verlangt. Er moet dus n& de lagere school nog een instituut zijn, waar men wat meer kennis kan opdoen van datgeen, dat de menschen in hun later leven van groot nut kan zijn. Dat instituut vinden we ten deele in het vervolgonderwijs. Eene perfect ingerichte lagere school moet het punt van uitgang zijn. Maar al is de lagere school nog zoo goed, de praktijk leert dat de opgedane school kennis snel vervliegt. En nu is het vervolgonderwijs daar om en zulks vooral ten platteiande, waar in den regel geen andere onderwijs-inrichtingen dan de lagere school zijn te zorgen, dat het op de lagere school geleerde er wat vaster in komt en dat het geleerde bo vendien nog wordt aangevuld. Het vervolgonderwijs behoort onmid dellijk aan te sluiten bij het lager on derwijs, doch het moet meer staan in het volle, practische leven. Zoo kan het lees- en rekenonderricht daarop b.v. zijn ingericht. Speciaal kunnen bij het vervolgonder wijs allerlei plattelands en landbouw belangen ter sprake worden gebracht, evenals gezondheids- en voedingsleer, tuberculosebestrijding, sociale kennis in het algemeen, enz. Door goed. ver volgonderwijs kan vooral ten platteiande nog heel wat vooroordeel worden weg 124 Ja, ja, stotterde zijhet is een hoop geneesmiddelen die zoo bitter zijn als gal En zijn die duur? Heel duur. Een goed glas wijn zou misschien beter voor 'je zijn. Geloof je dat Men zegt het. Bij het regiment zijn kameraden, die alleen op die manier voor hun gezonderheid zorgen, als hun iets mankeert. Maar dat doe jij toch niet, Etienne Ik ben nooit ziek geweest Francois was net als ik. Hij keek naar het portret van zijn kameraad. Ja, hij weigerde nooit met de kame raden te klinken en hij gaf ook gauw zelf een rondje; maar hij en ik zijn nog nooit dronken geweest. Arme Rose 1 die woorden troffen haar in het diepst van haar hart. Wat zou Champagne gezegd hebben als hij ge zien had, dat zij zoo dikwijls dronken was Zij dacht met een ongerust hart: Dat is toch vreeselijk wat ik daar be denk. Als Francois eens niet dood was, zou ik dan getracht hebben mijn smart al drinkende te vergeten? Nu keek ook zy naar het portret van genomen en daardoor veel nut gesticht. In verband met de plaatselijke om standigheden moet het leerplan zoo vrij en zoo soepel mogelijk zijn, d.w.z. zoo min mogelijk bindend voor den onder wijzer, terwijl de lesrooster ook de noodige vrijheid aan den docent moet laten. Evenmin als het vroegere herhalings onderwijs heeft het latere vervolgonder wijs zich tot nu toe bij de meisjes op het platteland in groote waardeering mogen verheugen. Lange wegen vaak af te leggen in de avonduren, bleken te groote belemmeringen te zijn voor het volgen van het vervolgonderwijs, dat bovendien te weinig aansluiting gaf en, voor zoover het thans nog gegeven wordt, nog geeft aan de praktijk van het leven en daardoor niet zeer populair is. Toch is een breeder en solider fun dament van kennis dan de zesjarige lagere school kan geven, noodzakelijk ook voor de vrouw van het platteland, ook al omdat ze daarmee pas in staat zal zijn voldoende profijt te trekken van de opleiding tot huisvrouw en moeder. Het is te betreuren dat het Rijk sedert eenigen tijd alle steun aan het vervolgon derwijs heeft ingetrokken, zulks uit bezui nigingsoogpunt. Door die intrekking werd wel is waar een millioen bespaard, maar toch gelooven we, dat we hier te doen hebben met eene bezuiniging, die de wijsheid bedriegt. Waar nu de gemeenten de kosten van het vervolgonderwijs thans in hun geheel hebben te betalen en zij geheel vrij zijn om dat onderwijs al of niet te doen geven, daar is' het begrijpelijk dat in vele gemeenten geen vervolgonderwijs meer wordt gegeven. Een onderzoek naar de scholen, waarop vervolgonderwijs wordt gegeven, leverde hoogst bedenkelijke resultaten op. Geconstateerd kon worden, dat van de 1383 openbare scholen, die een ant woord zonden, er tot 1924 in totaal 968 vervolgonderwijs gaven. In 1925 nog 164. Van de Prot. Chr. Scholen gaven er in 1924 146 vervolgonderwijs, nu nog 64, van de R.-K. scholen eerst 207, nu nog 56. Over het algemeen een achter uitgang over het geheele land van 80 pet. ongeveer I Het particulier initiatief trachtte aan het gebrek tegemoet te komen en allerlei curcussen werden opgericht, met dit resultaat, dat het tekort van 1717 scholen werd terugge bracht tot 1247v Uit dit laatste valt wel af te leiden, dat over het algemeen door ouders en belanghebbenden groote waarde aan vervolgonderwijs wordt toegekend, al is zulks dan ook niet steeds in den door het slachtoffer van zijn plicht, als wilde zij dat de overledene haar raad gaf. Komaan, vriendinriep Poulot uit, ik moet naar het kwartier terug. Dan moet je morgen terugkomen, zeide Claudinet. Rose voegde er bij Daar rekenen wij op. Ik zal mijn best doen, antwoordde Etienne. Hij had zijn koppel omgegespthij nam Claudinet in de armen en omhels de hem. Je wordt zwaar, zei de brandweerman tot het kind. Niet waar? antwoordde Rose, hij groeit bij den dag. Hij zal weldra een groote jonge wor den. Ik wil ook soldaat worden, verklaarde het ventje Brandweerman I Neen I riep Rose bevende uit. In dat vak loop je gevaar dood te gaan en de genen die je beminnen, bedroefd te ma ken. Zij nam het kind uit de armen van Poulot, als deze van plan was het kind naar de kazerne mee te nemen. Wij hebben den tijd er over na te denken, antwoordde Etienne Wij zul len er nog wel eens over spreken. Hij drukte Rose's hand en vertrok. Claudinet mompelde: Wat is die Etienne toch aardigik houd van hem.„ Je houdt ook van je bed, zeide Rose en het is bedtijd. Het ventje keek haar aan zijn ge zichtje straalde van vreugdezijn moeder de wet op het Lager Onderwijs aange geven vorm, Gelukkig beseffen velen dat men de gansche resultaten van het onderwijs kan en zal vernietigen, als men na het 12e jaar plotseling een einde aan het onderwijs maakt. Het eenmaal geleerde moet, zooals we reeds zeiden, na het door loopen der lagere Bchool, worden bevestigd en verwerkt en daarna uitgebreid in verband met de behoeften der streek, waarin de gemeente is gelegen. Wat de meisjes betreft is het vervolg onderwijs ook van zeer groot belang voor het met succes kunnen volgen van cursussen in landbouwhuishoudkunde, die nu gedurende ongeveer 12 jaren in verschillende plaatsen van ons land worden gegeven en thans plus minus 2000 leerlingen tellen. Het aantal dezer cursussen zou veel grooter kunnen zijn, indien niet de bezuiniging elke verdere uitbreiding had stopgezet. Goed opgezet en uitgevoerd kan het onderwijs in de landbouwhuishoudkunde een krachtige factor zijn om den achterstand, waarin het platteland in vele opzichten verkeert, te helpen opheffen. Vervolgonderwijs, in welken vorm dan ook, maar ingericht zooveel mogelijk op de praktijk van het leven, ziedaar eene aangelegenheid, die wij aanvoelen als een hoogst nuttig instituut. En waar ons in onze omgeving meerdere gemeenten bekend zijn, waar een bloeiend vervolg onderwijs zonder meer werd opgeheven, omdat het Rijk zijn financieelen steun introk en de gemeenten het dus zelf hadden te bekostigen, daar willen wij die gemeenten den goeden raad geven „stapt over de kostsn heen en zorgt voor een doelmatig vervolgonderwijs, te geven door bekwame leerkrachten, want daarbij zullen uwe inwoners wel varen." GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. BUITENLANDSCH OVERZICHT Dinsdag heeft Painlevé in de Fransche Kamer, de regeeringsverklaring voorge lezen van de Nieuwe regeering. Daar'de regeering-Herriot wegens de financieele kwestie ten val is gebracht, behoeft het niet te verwonderen, dat hoestte niet meer en zij dronk in het geheel niet. En u dan? vroeg hij. Ik? Ik ga ook naar bed. Zij kleeede Claudinet uit en bracht hem naar beddaarna dekte zij hem zorgvuldig toe. Na een paar woorden gezegd te heb ben, sliep het kind in. Het gezicht van Rose Fouilloux ver anderde van uitdrukkingzij werd weer uiterst wanhopig. Het is gedaan 1 zeide zij, ik voel dat ik verloren benl Zij viel op een stoel neer en snikte. Opnieuw overviel haar een ijskoude rillinghet was haar, alsof haar het bloed in de aderen stolde. Mijn God 1 bad zij, is het waar, dat gij mij geen tijd zult laten om mijn kleinen Claudinet op te voeden Haar kwellingen werden onhoudbaar zij werd oproerig; zij wilde niet langer zoo lijden. Haar goede voornemens verdwenen. Daar, in de glazenkast, stond de vurige drank, die haar zou verwarmen. Gretig greep zij de fiesch cognac en bracht haar aan de lippen, zonder zelfs een glas te zoeken. De brandewijn brandde haar in de keelRose dronk nog een paar teugen. Ah, zeide zij, ik wist wel dat dat beter zou gaan. Het ongelukkige schepsel wachtte op het oogenblik waarop haar laatste vlaag van verstand verdwenen was maar dien avond werkte de alcohol niet zoo snel. Rose Fouilloux bemerkte met een TELEFOON No. 15 AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredleten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en verzorgt alle Assurantiën. Neemt gelden A Depositio, rentevergoeding volgens overeenkomst. Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne DE DIRECTIE T BOONSTRA. Verhuurt SPAARBANK. vooral van deze aangelegenheid is ge rept in het document, waarin de premier de politiek, door de regeering te volgen, uiteenzette. Als voornaamste taak, waar voor Caillaux, de minister van financiën, zich zal zien gesteld, wordt het hand haven van het evenwicht der begrooting vermeld. Er zal, naar in de regeerings verklaring wordt beloofd, worden ge streefd naar de besnoeïng der uitgaven tot het hoogst noodzakelijke en zonder dat de schatkist daarvan de nadeelige gevolgen ondervindt, dienen de uitgaven te worden gedekt door belastingen. Van het land en deze aankondiging is van een eerlijken ernstzullen groote financi eele offers worden gevergd met andere woorden; de fiscus zal zooveel mogelijk trachten te innen om den toestand van het Fransche geldwezen weer gezond te maken. Is op deze wijze bijgedragen tot het budgetair evenwicht, dan zal na de realisatie hiervan getracht worden het passief tot geringer afmetingen terug te brengen. Onvermijdelijk zal de be snoeiing der uitgaven meebrengen, dat niet al te groote bijdragen kunnen worden gevoteerd voor sociale maatregelen, die schatten gelds verelinden. Alleen zullen de sociale verzekeringen, om een voor beeld te noemen niet in het gedrang raken. De tweede kwestie, die vooral in het middenpunt der openbare meening van Frankrijk staat, is het vraagstuk der veiligheid, waaraan in de regeeringsver klaring eveneens enkele woorden zijn gewijd. Kort samengevat komen de voor waarden voor Frankrijk's veiligheid, die wanneer deze verzekerd is, dit land in staat stelt mede te dragen tot den wereld vrede en de wereldstabiliteit, neer op arbitrage en ontwapening. Men ziet, dat ook de regeeging-Painlevé, evenals kabinet-Herriot, vasthoudt aan de be ginselen, die in het door Engeland van de hand gewezen protocol van Genève zijn vervat. Blijkens de regeeringsver klaring acht Frankrijk het mogelijk, dat, wanneer ten aanzien van de veilig heidskwestie aan het Fransche standpunt wordt tegemoet gekomen, de Fransche weermacht aanmerkelijk kan worden in gekrompen en op de uitgaven, die daar mee verband houden, besnoeid. Belangrijk is ojk wat de regeerings verklaring inhoudt met betrekking tot de relaties tusschen den Quai d'Orsay en het Vaticaan. Terwijl de regeering- Herriot voorstandster was van een op heffing van het gezantschap bij het Va ticaan, heeft de regeering-Painlevé be sloten, dat te Rome „een vertegenwoor diger, die voor zijn taak alleszins be voegd is", een vertegenwoordiger met In verzegelde flacons verkrijgbaar bij Drogisterij, HEUSDEN soort van schrik dat de dronkenschap niet kwam. Zij keek naar de fiesch en beschuldigde den verkooper ervan dat hij haar slechte waar gegeven had maar den vjrigen dag had zij er toch ook uit gedronken. Wat scheelde haar dan? Behaalde hare ziekte de over hand op dezen drank? Ik begrijp het al, zeide zij plotseling ik had met absint moeten beginnen. Zij nam de fiesch met de groene vloei stof en wilde haar juist aan de lippen zetten, toen zij ophield. Neen I stotterde zij, dat niet. Dat zou misschien niet goed zijn. Zii kreeg een laatste vlaag van ge zond verstand. Het is verschrikkelijk, zeide zij. Ik verkort mijne dagen nog meer. Ik ben wel gek het ia min. De jongens zou den me weer naschreeuwen, als ze me zagen. Ik wil niet meer drinken. Ik ga naar bed. Zij stapte op haar bed toe en kwam langs het kastje waarin haar speelkaar ten geborgen waren. Zij stond, diep ademhalende, stil. Daar, zeide zij, met den vinger eene lade aanwijzende, ligt het boek van mijn lot Ik vergis me misschien als ik meen, dat ik doodelijk gekwetst ben. Die Etienne zou je van streek maken met zijn sombere verhalen. Zou de dok ter heusch meenen dat ik zoo ziek was? Dan zou hij het wel gezegd hebben Dat was zijn plicht Moet ik niet ge nezen worden om voor Claudinet te zor gen Hij kan niet buiten mij Zij kreeg een hevigen steek in de lin- kerlong en liet een zucht ontsnappen. Waarom zou ik de kaarten niet raad plegen? Omdat ik er bang voor ben ze te raadplegen aangaande mij of Clau dinet, sedert zij mij den dood hebben aangekondigd van Francois Champagne. Zij deed een paar passen achteruit, kwam daarna weer naar het meubelstuk toe, alsof het haar aantrok. Ik mag toch niet in die onzekerheid blijven, die mijn kwaal verergert. Zou ik bang zijn? Ja dat is het Ik wil het niet weten. Ik wil niet. Zij verwijderde zich opnieuw, maar de aantrekkingskracht werd er des te grooter om. Met bevende hand draaide zij den sleutel van de lade om. Zij verzette zich nogmaar het was tevergeefsch. De kaarten liegen nooit, mompelde zij. Ze hebben mij mijne ziekte aange kondigd, waarom zouden zij niet mijn aanstaande genezing voorspellen Zij hebben mij niet gezegd, dat ik aan de gevolgen van mijn verkoudheid zou sterven. Maar, waarom ben ik dan bang In een paar minuten ben ik klaar. Zij nam het spel en legde het op de tafel. Voortaan zou geen menschelijke macht haar verhinderen het orakel te raadplegen. Zij streed niet meerhare donkere voorgevoelens werden bewaarheid. De ongelukkige, die feitelijk reeds met een voet in het graf stond, kreeg nog een laatste opflikkering van veratand en hoop. NIEUWSBL voor het Land van Heusdsn en A!tena,deLanostraat en de Bontmelerwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1