Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. m. ïrüdag April Alle voorkomende DRUKWERKEN F:. L. J. VEERMAN BEHOORENDE BIJ HET buizen in brand. Alle in bet dal beschik* bare brandweerkorpsen werden gerequireerd, hetgeen echter niet kon beletten, dat 44 huizen en 43 stallen in de asch werden (gelegd. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. De schade bedraagt ruim 2 millioen francs. BUITENLAND. Cenmunisteii gearresteerd Te Warschau en in het district Wilna zyn in de laatste dagen tal van communis ten gearresteerd. Naar uit het by de huis zoekingen gevonden materiaal zou blijken, moet door de communisten een groote Putch in Oost Polen z|jn voorbereid. Onder den indruk der gebeurtenissen in Bulgarije is men te Warschau natuurlijk zeer op zyn hoeds tegen dergelyke verrassingen. Cemministisehe organisatie Uit Belgrado wordt gemeld, dat de politie aldaar er in is geslaagd, een wydvertakte comministische organisatie op het spoor te komen, die ten doel heeft het leger syste matisch voor te bereiden voor de com munistische wereldrevolutie. Tal van per sonen werden gearresteerd. Koude in Amerika In het gedeelten van het noorden van New-Engeland, New-York en Ontario heerscht een ware winterkoude. Pensyl- vania, Ohio, West-Virginië en Illinois worden door stormen geteisterd. 25,009 Slachtoffers In de Ver. Staten zyn in 1924 25.000 menschen om het leven gekomen tenge volge van verkeersongelukken, onder wie 10.000 kinderen, gewond werden 700.000 personen. Geheeie stad in de asch gelegd Door een brand, die Dinsdagmorgen in Cananea (Arizona) uitbrak, zyn 2000 per sonen dakloos geworden. Het grootste deel der stad is met den grond gelyk gemaakt. De schade wordt op een kwart millioen dollar geschat. Vier personen hebben, naar gemeld wordt, hun leven verloren. o Een wervelstorm Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat te Mercedes in de provincie Corrientes ongeveer 100 huizen zyn verwoest door een wervelstorm. Vier personen werden gedood en er is veel vee omgekomen. Eeu wanhoopsdaad Op het landgoed Berkenhof by Neu Munster in Sleeswyk-Holstein heeft de 50- jarige rentmeester Neuman onder een voor wendsel het heele personeel weggezonden. Vervolgens schoot hy met zijn revolver 5 paarden, 20 melkkoeien en 5 varkens dood. Daarop begaf hij zich naar zijn woning, waar hij zyn vrouw en schoondochter dood schoot. Nadat hy het huis aan alle hoeken in brand had gestoken, jaagde hy zichzelf een kogel door het hoofd. Zijn lyk werd uit het brandende gebouw gehaald. Zijn ongunstige financieele positie schijnt Neuman tot deze dwaze wanhoopsdaad te hebben gedreven. j oi Relletjes te Bloemfontein De arbeidersleiders der inboorlingen hebben een staking van 22.000 inboor lingen georganiseerd. De communistische propaganda neemt steeds in kracht toe. jj gelegenheid van een massademonstratie is besloten den prins van Wales te boy cotten tydens zyn bezoek aan Zuid-Afrika. De ourust In Eogelseh-ludië Een rooverbende is by Peerome over de grens gekomen. Zy werd afgeslagen door de Indische militie, die te Pangjur gesta- tionneerd was. De roovers vochten flink, maar er werd hevig teruggevochten. Ten slotte vluchtten zy weer over de grens met achterlating van 14 dooden en 8 gevan genen. Van de nationale militie werden twee man gedood. Dorp ia brand Waarschynlyk tengevolge van onvoor zichtig omgaan met vuur is Zuoz in het 1 Engadin-dal (Zwitserland) voor driekwart i afgebrand. In een half uur stonden 30 Geen 8-urea-dag vesr Nevia Seetia De Wetgevende Vergadering van Nieuw Schotland weigerde met 136 stemmen de tweede lezing te doen houden van het door een arbeiderslid ingediende wetsont werp tot invoering van den 8-uren-dag. levige braad in bet Engadia. Waarschynlyk tengevolge van onvoor zichtig omgaan met vuur is Zuoz, in het Engadin-dal, heden voor driekwart afge brand. In een half uur stonden 30 huizen in brand. Alle in het Engadin-dal beschik bare brandweerkorpsen werden gerequireerd, hetgeen echter niet kon beletten, dat 44 hui zen en 43 stallen in de asch werden gelegd. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor' De schade bedraagt ruim 2 millioen francs. RECHTZAKEN. BOSSCHE RECHTBANK. De Bossche Rechtbank eischte tegen W. A. Siebers, vertinner te 's Bosch, be klaagd dat hy in de jaren 1924 en '25 telkens op verschillende tydstippen te 's Bosch heeft weggenomen een hoeveelheid tin, eigendom der N. V. Grasso's Machine fabrieken, een gevangenisstraf van 3 jaar en tegen dezelfde beklaagde 4 jaar ge vangenisstraf, wegens niet te noemen handelingen met aan zyn zorg toevertrouwde kinderen. Tegen L. v. L., eveneens te 's Bosch, beklaagd van heling in de eerste zaak, een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 mnd. Vergadering van den Raad der Gemeente WIJK op Dinsdag 21 April v.m. 10 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig de heeren K. v. d. Velden, B. van Wyk, G. P. L. Bouman, G. v. d. Pol en B. Roza. Afwezig de heeren J. v. d. Pol en R. v. Ryswijk. De Voorzitter opent om 10.15 de ver gadering met gebed. De Secretaris leest hierna de notulen der vorige vergadering, die daarna onver anderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken In de allereerste plaats komen in be handeling de verdaagde stukken. Verzoek Groene Kruis om subsidie. Dit verzoek was in de vorige vergadering aangehouden omdat de raad graag eerst inzage had van een exploitatie begrooting. Deze begroo ting is thans ingekomen, onder de ont vangsten staat als contributie der leden een bedrag van f 600 aangegeven en is als subsidie der gemeenten Wyk en Veen uitgetrokken f150. De ontwerp begroo ting sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f1255,lig. Op de vraag van den Voorzitter of een der heeren nog het woord verlangt over dit adres, zegt Wethouder van der Velden dat hy gelooft dat in de vorige vergade ring voldoende is kenbaar gemaakt dat men er voor is, om subsidie te verleenen. De beer v. Wijk zegt hierop, dat hy zich in de vorige vergadering heeft uitge laten voor subsidieverlening van het Groene Kruis te zyn, omdat hij als bestuurslid de vergadering dier vereeniging heeft bij gewoond, waarop werd aangetoond, dat de aanstelling van een Zuster noodzakelijk is en spr. toen meende, dat de gemeente aan het tot stand komen van deze nuttige in stelling behoorde mede te werken en het zeer zeker aanbeveling verdient dat een Zuster mede helpt, ziekten te bestrijden. Hoe het nu echter zit, weet spr. niet, vanaf 1 Maart is de verpleegster reeds in functie en tot op heden heeft zij nog geen enkelen dienst bewezen. Het is evenwel een bewys, dat de zaak nog niet goed in orde is. Spr. is daarom blij, dat het adres in de vorige vergadering is verdaagd en de vereeniging gelegenheid werd gegeven, de zaak in het reine te brengen. Hy gelooft wel, dat het ongeluk dat de heer v. d. Maaden heeft gehad, het zyne er toe heeft bygedragen dat dit niet is gebeurd, doch zoolang de vereeniging niet werkt zooals zy behoort te werken kan spr. zyn stem er niet aan geven subsidie te verleenen. In andere plaatsen is men van den grond af begonnen, met materiaal aan te schaf fen en een magazyn in orde te maken en eerst daarna werd een pleegzuster aange steld. Spr. wil niet beweren dat zij niet noodig is, hy gelooft wel dat een ver pleegster hier thuis hoort en hy wil niet de Zuster daarvan de schuld geven, doch er zijn hem gevallen bekend, dat de Zuster er had moeten zyn en dat zij er nog niet is geweest. Voorzitter. Is door U ook gevraagd waarom zij er niet is geweest. v. Wijk. Dat is niet aan mij om dat persoonlyk te onderzoeken, daarom hgd ik gaarne een vergadering van het Groene gehad vóór deze raadsvergadering. Ik ken de verpleegster hieraan geen schuld toe, doch het is jammer. Voorzitter. Voor het Gr. Kruis in de eerste plaats. De dokter werkt niet mee, ik geloof dat het daar hapert. De Zuster is nog nergens geroepen omdat de dokter geen kennis geeft. v. Wyk. Ik wil zeggen dat als het goed in orde was, dat ik dan nog tegen subsidie zou zijn, doch als het niet loopt zooals het loopen moet kan ik royn stem er niet aan geven. Voorzitter. Is er ook moeite voor ge daan om het te laten loopen zooals het loopen moet. v. Wyk. Daar is geen moeite voor gedaan, er is geen vergadering geweest. Ik ben gisteravond nog bij den Voorzitter van het Groene Kruis geweest, om een vergadering te beleggen, doch kreeg ten antwoord er valt geen vergadering te be leggen er is niets te behandelen.Zooals het nu loopt, gaat het niet zooals het gaan moet. Voorzitter. Ik vind het jammer dat het Groene Kruis nu het eenmaal op zyn poo- ten staat, mislukken moet omdat de dok ter er tegen is. v. Wyk. Ik beken dat het jammer is, maar als het niet marcheert, zooals het marcheeren moet mogen wy geen subsidie verleenen. v. d. Velden. Misschien is v. Wijk niet op de hoogte waarom de dokter niet medewerkt. Ik heb dr. Schmitz de reden gevraagd, omdat het Groene Kruis in hoofdzaak in het leven is geroepen voor de mingegoeden, de me6rgegoeden kunnen zelf als er iets noodig is, dit wel aan schaffen, doch het is hoofdzakelijk in het leven geroepen voor den werkman, daarom behooren wij alles te doen, de zaak in orde te krijgen. De groote fout schuilt hierin, dat niet gehandeld is zooals er gehandeld had moeten worden. Dr. Schmitz is onzen adviseur en deze hadden wy niet mogen pa8seeren, die hadden wij moeten raad plegen, doch deze verzekerde mij dat bij nog nooit tot eene vergadering was uit- genoodigd. Alles is aangeschaft voor het Groene Kruis zonder hem er in te kennen. Ik heb toen gezegd dat voor alle artikelen waaraan dringende behoefte was, toch niet een vergadering kon worden belegd. De dokter heeft mij toen gezegd, dat het niet noodig was dat daarover het geheeie be stuur geraadpleegd werd en het uitvoerend bestuur dit alleen wel kan afdoen. Als alles wordt afgehandeld buiten den dokter om, dan geef ik deze weliswaar toe, dat wy hem dan ook niet als adviseur noodig hebben. Voorzitter. Ik geloof dat zoo is gehan deld omdat men in die zaken onwetend was. v. d. Velden. Ik heb verschillende in gezetenen gesproken die het er over eens waren dat het geld voor de pleegzuster beter op een andere wyze was besteed, bijv. voor verstrekking van versterkende middelen. Als wy daar ziek ter neer lig gen zeggen zij, dan kan het heel goed en nuttig zijn, dat een Zuster ons komt ver plegen, doch de grootste behoefte bestaat dan aan versterkende middelen. Ik zeg niet dat ze daar direct ongelijk in hebben, want een eerste eisch voor T.B.C. lijders is versterkende middelen en waar moet de arbeidersklasse die vandaan halen Roza. Mag ik even van de heeren raadsleden tevens bestuursleden van het Groene Kruis weten, door wie de Zuster is aangesteld, toch zeker door alle leden v. Wyk. Zeker door alle leden. v. d. Velden. Twee bestuursleden uit Veen waren op deze vergadering niet aan wezig. v. Wyk. Op deze vergadering is het zelfde besproken wat thans hier door v. d. Velden overmingegoeden is uiteengezet. Er werd toen echter beweerd, dat de ver pleegster noodig was, omdat deze de lysten moet invullen, daar men anders geen subsidie van het ryk kreeg. Dat blyft nu achterwege, de zuster is nog bij geen enkele zieke geweest. Ik heb gehoord dat zy indertijd in Eethen of Meeuwen twee werksters medebracht, om de ziekenkamer op te ruimen. Gedachtig aan de spreuk xeendracht maakt machu, heb ik er toen voorgestemd, omdat het een nuttige ver eeniging is. Het gaat thans echter niet goed en daarom kan ik er myn stem niet aan geven. Roza. Dan zou ik in het belang van het Groene Kruis willen voorstellen, om het adres nogmaals uit te stellen, om het bestuur gelegenheid, te geven, de zaak als nog in het reine te brengen. v. Wijk. Het is niet om my te ver schuilen, ik zeg net zooals het is, doch is uitstellen wel goed, dan zal het toch te laat worden voor subsidie van het Rijk. Ik heb den Voorzitter er over gesproken en ook over den adviseur, ik geloof niet dat het vergeten is. De dokter heeft my gezegd, dat hij tot vandaag nog niet weet, dat er een Zuster is aangesteld, ja wel uit de courant, maar dat is toch geen gezonden toestand. Voorzitter, Ik heb v. d. Maaden er ook over gesproken en die zegt dat het gebeurd is, omdat hij onwetend is in die zaken. Op de begrooting is een bedrag aan subsidie uitgetrokken groot f150 voor de gemeente Wijk en Veen. B. en W. hebben gemeend de subsidie te bepalen op f 100, zoodat er door Veen een subsidie zou zyn te verleenen van f 50, doch Weth. Roza heeft het voorstel om het adres nog maals urit te stellen. v. Wyk. Staat Veen f 50 subsidie toe? Roza. Daar moeten wy naar raden Voorzitter. Als het te Veen vergadering is wordt het adres daar behandeld. Roza. U behoeft daarnaar hier uwe houding niet te bepalen. v. Wijk. Is het wel noodig nogmaals uit te stellen Slot in het volgend nummer. BINNENLAND. Oen e&n ecA<S Treinbotsing Op de Ijjn MaastrichtVaals van de Limburgsche Tramweg Mij. is een ernstig ongeluk gebeurd. Een goederentrein, be staande uit tien geladen wagens kwam uit de richting Vaals van het station Wylre, op de verbindingsbaan van dat station en de hoofdbaan naar Vaals in botsing met een personentrein. De beide locomotieven kwamen met groote kracht tegen elkander. Het rijtuig van den personentrein viel daar bij gedeeltelyk van den spoordyk, en werkte zich met het achterste gedeelte in de klei. De machinist van den personentrein Huur derman uit Gulpen sprong van de machine en bekwam geen letsel. De machinist van den goederentrein Muller uit Maastricht brak een knieschijf, en liep nog eenige andere kwetsuren op. In den personentrein bevonden zich ge lukkig slechts twee dames. Een dezer, de 21-jarige apotheker-assistente Schils, in be trekking te Gulpen, kreeg een zeer ern stige hoofdwond de ander was zoo geluk kig geen verwonding op te loopen. De beide gewonden werden na verbon den te zijn, naar het hospitaal Calvarieberg te Maastricht vervoerd. De materieele schade is groot. 9p z(jd schoonzoon geschoten Dinsdagmiddag kwam de schoonvader van den landbouwer G. K. te Veendam bij zijn schoonzoon om hem te onderhouden over de wyze, waarop hij zich gedroeg te genover zyn vrouw. G. K. sloot zich echter in een kamer op en trachtte door het venster A.J P.s ROMA-PüDDIN<? naar buiten te klimmen. De schoonvader werd hierover zoo woedend, dat hij twee schoten loste. Het eene miste, doch het andere trof in het gezicht. Er kwamen niet minder dan 29 hagelkorrels in zyn linkerwang. Beiden zyn daarop naar het politiebu reau gebracht. K. is niet erg gewond. Bleedrergtftiging Een werkman van de zuivelfabriek te Weststellingwerf, zekere K., kreeg een puistje in zijn gezicht. Hy krabde het open, kreeg bloedvergiftiging en overleed na vreeselijke pynen. Ongelukken. Een vierjarig meisje te Maastricht ging in een onbewaakt oogenblik op een gloeiend kacheldeksel zitten, dat de moeder juist op den grond had gelegd. De arme kleine kreeg hevige brandwonden. Een gehuwde werkman viel op de gas fabriek te Vlissingen van een 6 meter hooge stelling en brak eenige ribben. In zorgeljjken toestand is hy naar het zieken huis vervoerd. Door het vallen van een amarilsteen in de machinefabriek xHollandiac te Hardings veld, had de werkman P. Sleuters van Gorinchem het ongeluk deze steen op de borst te krygen, waardoor hy achterover viel en een hersenschudding bekwam. De 60 jarige Adr. Seele te Nieuwerkerk a. d. IJsel is, varende met een schouw met gier, te water geraakt en verdronken. Enkele personen en de dokter hebben nog tevergeefs getracht de levensgeesten op te wekken. De letterzetter F. W. te Roermond viel zoo ongelukkig van een trap, dat hij aan de gevolgen is overleden. Uit Bandoeng (Ned. Indië) wordt geseind: *,vDe Sergeant-schryver A. L. StofFner is by een ongeluk met een motorfiets levens- ge vaarljjk gewond. Te Baarn is Dinsdagmiddag de 14 jarige dochter van den caféhouder H. J. Kuyar bij het overzetveer in de rivier de Eem gevallen en verdronken. In het Merwedekanaal is de schippers knecht W. Verwey, uit Mijdrecht, over boord geslagen en verdronken. Ongeluk De landbouwer Van Nooyen te Leeuwen reed met een wagen, waarop o.a. zijn zestienjarige dochter zat, naar de uiter waarden. Onverwachts sloeg de wagen om. Het meisje geraakte er onder. Zy werd dood opgenomen. zooals J aarverslagen Bestekken Verordeningen Reglementen Prijscouranten Catalogussen Rekeningen en Begrootingen voor Water- sohappen enz I S HET ADRES bij de Vraagt monsters en prijsopgaaf. NET en GOEDKOOP. Jfiwwsblad —O— ■vooUzan Sen 9\zddimg Vwn t/xvn 'T mat. A PUDD/tiGFABRIEn A.J.POLAn-OAONtNBEN SMPAKT ALS flOOM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9