naar het feestterrein wil gaan of niet. Het vereenigingsleven wordt door enkelen hier nog te slecht begrepen. Joist door het vereenigingsleven ontstaat een goede harmonie, men krygt daardoor een gevoel van waardeering voor zyn evenmenscb. Hoe was het voor 20 of 25 jaar, toen de muziekvereeniging nog niet bestond, in deze gemeente gesteld. Op Paasch-Maandag, Pinkster-Maandag en bij feestelyke ge legenheden, stond de bevolking van de verschillende deelen der gemeente vyandig tegenover elkaar en werd er bij zulke ge legenheden altyd gevochten. Tegenwoordig hoort men daar niet van, juist door het vereenigingsleven is daardoor verbetering gekomen en onze muziekvereeniging heeft daartoe voor een groot deel medegewerkt. Onze muziekvereeniging die zoowel in, als ver buiten de gemeente een goeden naam heeft, heeft steeds bij alle feestelijkheden belangeloos beschikbaar gesteld. In de 20 jaar van haar bestaan heeft zy steeds zich zelf weten te redden, behalve dan de steun harer donateurs en nu vraagt zij slechts een blijk van waardeering van de zyde van het gemeentebestuur. v. Wijk. Ik heb uitgedrukt dat de Hemelvaartsdag geen geschikte dag was in een plaats als deze. Wat het schenken van een medaille betreft, een gedeelte der ingezetenen is voor de muziek, doch ook een gedeelte is daar tegen, daarom kan ik niet vóór stemmen. Daarby komt als een particulier een lauwerkrans van f 35 schenkt, dan vind ik het voor de gemeente vernederend met een medaille van 8 of 10 gulden voor den dag te komen. Roza. Ik ben het hiermede met v. Wijk niet eens. Het gaat niet om die doode medaille, die kan de vereeniging als het daarop aankomt zelf nog wel koopen, doch het is alleen te doen om een blijk van sympathie van de zyde van het ge meentebestuur, of dit een medaille is van een rijksdaalder of f 25, dit doet aan de waarde der medaille zelf niets af. De Voorzitter stelt hierop voor een be drag van f 40 beschikbaar te stellen voor een medaille. Dit voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 3 tegen 2 stemmen. Voor stemden de beide wethouders. Uitbreiding electrisch net van A. Bax naar J. C. Wink. Wethouder Roza zegt dat op het con vocatiebiljet staat Uitbreiding van het Electr. net, doch dat hy het meer als een gewone aansluiting beschouwt, zoodat de raad hierin feitelijk niet gekend behoefde te worden. Het gaat z. i. alleen over de vraag of de raad wil besluiten tot nieuw bouw of tot verplaatsing van een gedeelte van het bestaande net dat renteloos staat. Het college van B. en W. is er volgens spr. voor, om het gedeelte van het net, dat renteloos ligt te verplaatsen. Voor deze verplaatsing zou dan in aanmerking komen het gedeelte aan den Molendijk naar Veen. De verplaatsing van het net van het Uilensteegje naar de Wijksche Steeg, heeft met de bijkomende kosten f 200 bedragen. Nu kunnen aan den Molendijk 2 bokpalen met 8 gewone palen worden gehaald, de afstand van Bax naar Wink bedraagt 200 Meter, zoodat hoogsten- 7 palen noodig zijn en er dus een overs blyft. De heer v. Wijk vraagt of er indertijd niet over gesproken is, dat het net aan den Molendijk zou blyven bestaan met het oog op een eventueele vereeniging van Wijk en Veen. De heer Roza zegt dat vroeger wel in dezen zin is gesproken, hij heeft hiernaar echter eens geïnformeerd en men heeft hem verzekerd dat er dan een hulptrans formator zou moeten worden geplaatst. Deze is belangrijk goedkooper dan een transformator, doch zekerder voor het be drijf zou dan echter zijn een transformator te bouwen en hoewel men daar nu niet over behoeft te praten zou spr. er dan voor zijn een ondergrondschen kabel te leggen. De Voorzitter deelt mede, dat nog een adres is ingekomen van D. Hoeflaken, M. v. Bergeyk, A. Mans en W. Heudriks, allen eveneens bewoners der Veldstraat, die ook om aansluiting van het net vragen. De heer v. d. Pol meent, dat hoe gaarne men deze ingezetenen ook ter wille zou zijn, men met het oog op den langen afstand en de groote kosten, daaraan niet kan denken. Alleen als alle beweners daar zouden aansluiten zou men er aan kunnen denken. Ook de heer Roza acht inwilliging van dit verzoek onmogelijk, de afstand van Wink tot Hendriks bedraagt zeker 2 K.M. De heer v. d. Velden brengt in het midden, dat ook M. Bouman, die een nieuwe woning in de Oudestraat gaat bouwen, gaarne aan het net zou aansluiten. De heer Roza zegt, dat hij er is geweest en beeft bevonden dat de afstand van den eindpaal tot Bouman 180 meter en tot R. v. Rijswijk, die eveneens zou willen aan sluiten, 250 meter bedraagt, zouden de andere bewoners daar ook willen aanslui ten, dan was daaraan te denken. De Voorzitter brengt hierop het voorstel om het gedeelte van het net aan den Molendyk over te plaatsen naar de Veld straat in stemming, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Thans zou de Voorzitter gaarne de wyze van uitvoering vernemen, moet men het evenals de vorige verplaatsing in eigen beheer laten uitvoeren of zal men het publiek aanbesteden. De heer Roza acht het noodzakelijk, dat allereerst het advies van de P.N.E.M. in deze wordt gevraagd. Is deze gekend en heeft zy een begrooting gemaakt, dan zou men het nog kunnen aanbesteden. De heer v. Wyk is by de P N.E.M. op het bureau geweest, daar deelde men hem mede, dat de gemeente gerust kan afbreken en opbouwen. De heer Roza brengt hiertegen in, dat art. 2 der verordening heel iets anders zegt, bovendien bij de vorige uitvoering is het gemeentebestuur door de P.N.E.M. op de vingers getikt. De heer Bouman vraagt of men er ook van bewust is, hoeveel stroom de heer Wink zal afnemen, waarop de Voorzitter antwoordt dat deze in zijn geheele woning electrisch licht laat aanleggen en bovendien met motoren gaat werken, hoeveel zijn stroomverbruik zal zijn kan spr. niet zeggen, wel gelooft hy dat deze aansluiting de kosten zal dekken. De heer v. d. Velden verklaart zich voor aanbesteding. De heer Roza meent dat men hierover wel eens mag denken, het getal erkende electriciens is te klein en de werkzaam heden te gering. De heer v. Wyk is het met deze op merking eens. De heer v. d. Velden brengt hiertegen in, dat het bedryf de gunning toch aan zich zelf heeft. De heer v. d. Pol is het met Weth. v. d. Velden eens en verklaart zich voor publieke aanbesteding, onder ingezetenen der gemeente. De Voorzitter vindt dit voorstel nog gekker. De heer v. d. Velden stelt hierop voor de uitbreiding publiek aan te besteden. De heer Roza zegt niet veel voor dit voorste) te voelen. Het voorstel van Weth. v. d. Velden hierop in stemming gebracht, wordt aan genomen met 4 tegen 4 stem. De heer Roza stemde tegen. Aanbieding gemeenteverslag. Dit verslag wordt voor de leden ter inzage gelegd. Goedkeuring rekening Burgerlyk Arm bestuur. Deze rekening wordt in handen gesteld van de heeren Roza en v. Wyk voor onderzoek. Vaststelling van het vermenigvuldigings cyfer voor de Gemeentel. Inkomstenbel. De Voorzitter zegt, dat het vermenig- vuidigingscyfer het vorig jaar 2 heeft bedragen, dat volgens berekening het thans 2,4 zou moeten zyn, dat echter de Wet houders het gaarne op 2 zouden handhaven in de hoop dat de belasting zal meevallen, lager gaan durven zij echter ook niet. De heer Roza merkt op, gezien het groote nadeelig slot der rekening 4923 men dankbaar mag zijn, het op 2 te kunnen handhaven. Met algemeene stemmen wordt hierop het vermenigvuldigingscyfer vastgesteld op 2. Bij de rondvraag dankt de heer G. v. d. Pol den Voorzitter voor de correcte uitvoering van de werkzaamheden op den' dijk en vraagt of deze in zijn hoedanigheid van hulpofficier, de herbergiers zou willen gelasten, hunne herbergen by de intrede van Ds. Bus te Aalburg op aanstaanden Zondag, te sluiten van half een tot half vyf. De Voorzitter belooft dit verzoek in overweging te zullen nemen, voor welke toezegging de heer v. d. Pol dank zegt. De heer Boaman vraagt waarom het raadsbesluit tot plaatsing van waarschu wingsborden voor den gevaarlijken bocht bij Boender nog niet is uitgevoerd. De heer v. Wyk merkt ep dat er nog zooveel zaken zyn die niet zyn uitge voerd. De Voorzitter kan de noodzakelijkheid van de plaatsing der borden niet inzien, en als men spreekt van tekortkomingen, dan meent hy, dat het Bestuur van den Polder van Wijk in deze te kort schiet. Spr. geeft toe dat het by Boender een gevaarlyke bocht is, doch er is slechts één manier om den toestand daar te verbete ren, door den scherpen bocht iets weg te nemen, zooals men dat in Drongelen op twee plaatsen heeft gedaan. Als de weg in den bocht een meter breeder wordt gemaakt, wat raar spr. meent zonder groote kosten kan geschiedeo, dan is dat een veel betere oplossing dan plaatsing van alle borden, waaraan men zich toch niet stoot t. De heer Bouman wil aan het polderbe stuur wel voorstellen om den weg te verbreeden doch acht zich niet verantwoordt zoolang de borden niet zijn geplaatst. Is men eenmaal gewaarschuwd en er gebeurt dan een ongeluk dan is spr. van de ver antwoordelijkheid af. Daarby de raad heeft eenmaal tot plaatsing besloten en dit besluit zag hy gaarne uitgevoerd. De Voorzitter zegt dat de waarschu wingsborden de gemeente veel geld kosten, zonder dat zy veel nut opleveren. Als men een bord ziet, denkt men, zoo dat is in orde en rijdt men zooveel te harder. Wil men echter de borden geplaatst hebben dan is spr. dit goed en zal hij ze doen plaatsen. De heer v. d. Velden merkt op dat het besluit genomen is in de raadsvergadering waarin hij als Voorzitter fungeerde en dat men nu vertelt dat daarom de borden nog niet zyn geplaatst. De Voorzitter ontkent ten stelligste, dat om deze reden de uitvoering van het raads besluit achterwege is gebleven. De heer Bouman vestigt ook de aandacht op de buis van de benzinetank by den autobus-ondernemer Furster en merkt op, dat hij daar buiten minstens 40 vaten benzine zag liggen en vraagt den Voorzitter of dit mag. De Voorzitter zegt, dat geen vaten benzine mogen buiten liggen, doch is Bouman er van overtuigd, dat het volle vaten zijn De heer Bouman zegt dit niet te weten, waarop de Voorzitter toezegt Furster te zullen doen aanzeggen, dat geen volle vaten mogen buiten liggen en deze direct by aankomst in de tank moet worden geledigd. Verder protesteert de heer Bouman er tegen, dat B. en W. zich gemengd hebben in een zaak, die naar zyne meening tot het terrein van het Burgerlyk Armbestuur behoorde. De Voorzitter antwoordt hierop, dat dit met de beste bedoeling is gebeurd, doch dat hij in 't vervolg de menschen steeds naar het Armbestuur zal verwyzen. Ook Weth. v. d. Velden zet de reden uiteen waarom B. en W. zich voor die zaak hadden gespannen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Vervolg Raadsverslag der gemeente WERKENDAM. Punt 3. Aanvrage van de vereeniging voor U. L.O. onderwys alhier, om beschikbaar stelling van f 477,77 als meerdere kosten van eerste inrichting harer school. B. en W. stellen voor deze kosten toe te staan. De heer van Wijk. Zyn dit de kosten van eerste inrichting, behalve de vorige die toegestaan zijn. Voorzitter. Ja. De heer de Waard. Wordt de noodige bezuiniging betracht, zooals door ons be doeld is. De Voorzitter verklaart dat alles zuinig wordt aangelegd. De heer de Waard. Mynheer de Voor zitter, kunt U mededeelen wat het onder wijs kost per leerling, in elk geval zeker boven het gedachte bedrag. Voorzitter. Dat geloof ik niet. Maar U moet niet vergeten dat de kosten tegen woordig heel wat hooger zijn dan vroeger. De kosten kan ik U op het oogenblik niet zeggen. Vervolgens wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt 4 der agenda. Aanvrage om een voorschot op de ge meentelijke vergoeding over 4925, ingevolge art. 404 der Lager Onderwijswet 4920, van de vereeniging voor U. L. onderwys alhier. Per leerling zou f 27,64 verstrekt worden. Door B. en W. is ook bij andere dergelyke inrichtingen naar de kosten geïnformeerd. Zoo draagt de gemeente Sliedrecht in de kosten by voor f25,43; Aalsmeer voor f27,64 en Terneuzen voor f34,68. Volgens de wet moet de school van Aalsmeer tot maatstaf genomen worden, daar niet de duurste, ook niet de goedkoopste als voor beeld mag worden genomen. De Voorzitter vindt het bedrag echter wel wat hoog. De heer de Waard. Wat was de raming van de kosten in het eerst Voorzitter. Ik meen van f 20. De heer Bogers. Het college van B. en W. vinden het bedrag nog wel wat aan den hoogen kant, wij hadden gedacht dat het ook wel met f20 kon. Wy hebben bij. het schoolbestuur er op aangedrongen zooveel mogelyk te bezuinigen. Wy zouden dan ook maar voor 4 jaar deze kosten willen geven. Het volgend jaar zullen wy ons niet houden aan bovengemelde gemeenten, maar zullen wij eens by andere informeerep. De heer de Waard. Hoeveel school gaande kinderen uit Werkendam bezoeken de school. Volgens den heer v. Oord 47 kinderen. De heer de Waard. De kinderen, niet uit deze gemeente, moeten die zelf de hoogere kosten dragen Voorzitter. Neen, dat wordt betaald door de gemeenten. De heer v. Oord vindt het nu niet zoo'n verschrikkelijk hoog bedrag. De heer Bogers. Maar ik vind het aan den hoogen kant, andere gemeenten kunnen het lager doen, dus wy moeten het ook lager kunnen doen. De heer Hakkers. Als zy f20 noodig hebben zullen ze die andere f 7.64 toch niet gebruiken. De heer Bogers. Maar ik veronderste toch, dat als er f 27,64 beschikbaar ge steld wordt, dat zij dan niet minder zuilen gebruiken. Na deze bespreking wordt het voorschot beschikbaar gesteld. Punt 5. Voorstel tot het aangaan eener geld- leening, groot f 24000.voor schoolbouw, inrichting U. L. O. school, rioleering, uit breiding waterleiding en aankoop veerrecht wordt aangehouden tot een volgende ver gadering. Naar aanleiding van punt 6, ontwerp besluit tot wijziging der Gemeentebegrooting dienst 4924, wordt besloten deze wyziging goed te keuren en de post onvoorziene uitgaven te verminderen met f 3299,50 te verminderen, B. en W. stellen voor punt 7 der agenda, voorstel tot wyziging der Bouwverordening (in verband met verplichte rioolaansluiting) aan te houden tot een volgende vergadering en zouden deze verordening dan eens ge heel willen herzien. Punt 8. Voorstel tot wyziging der verordening op het beheer van het Gem. Electr. Bedryf wordt goedgekeurd. B. en W. brengen nog eens in de ver gadering het verzoek van de Prov. Brand- weerbond. B. en W. stellen voor tot den Bond toe te treden. De contributie be draagt f5 per jaar. Dit voorsUl wordt aangenomen. Dan is er nog een verzoek van de »Middernachtzending« om hun een subsidie toe te staan. Besloten wordt f40 subsidie per jaar te verleenen. Rondvraag. De heer de Boon. Fop Smit gaat accoord met ons voorstel tot het verbeteren van de Veerstoep, maar wanneer wordt daarmee begonnen Volgens den Voorzitter zal spoedig een aan vang met de verbetering van den weg worden gemaakt. De heer Holster. Onlangs is aanbesteed de levering van boompjes voor het kerkhof, hoe komt het dat die nu maar 0.75 M. lang zyn In het bestek werd toch een lengte van 4.25 M. genoemd. Volgens den Voorzitter is de leverancier in overleg getreden met den gemeente-architect om lagere boompjes te leveren. Dit geeft nu een besparing van f 40. B. en W. meenden hiertoe over te moeten gaan, daar de besparing in de kosteR nog al groot was. De heer Holster. Ik wil er niet veel meer van zeggen, maar zooals ze nu zyn moest de prijs de helft minder zyn. Daar niemand meer het woord verlangt, gaat de raad over in geheime vergadering. Wees liever verstandig dan spytig waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prys per flacon van vyftig versuikerde pillen f0.65; in apthekeu en drogistzaken. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Men verzoekt ons te willen berichten, dat de Uitvoering van de Kin deroperette »Een dag Khalifniet ten bate van het Groene Kruis is gegeven, doch dat het batig saldo zal worden be stemd voor den aankoop van muziek voor een nieuwe operette. Nogmaals herinneren wy aan de Emmabloem collecte, die heden wordt ge houden. Een sncces voor ons blad. Naar wy vernemen heeft het bestuur van het Departement Werkendam der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, r.aar aanleiding van ons hoofdartikel van 48 April >Een nuttige instelling te Heusdenc by het bestuur der Teekenschool alhier nadere inlichtingen ingewonnen en wil men trachten reeds volgenden winter aldaar met een teekencursus te beginnen, Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, zal de »Heusdensche Harmonie® Donderdag a.s., des avonds half acht, een muzikale wandeling maken door de stad. Bij de op Zondag 26 April ge houden internationale hondententoonstelling te Waalwyk, behaalde C. L. Smits met zyn Dobermann Pincher »Chimmy« ingeschreven in de jeugdklasse, een derden prijs met praedicaat goed. D. v. Kuijk alhier met zyn Duitschen herdershond Taler van Urberg, ingeschreven in de nieuwelingsklasse, een vierden prys met praedicaat goed. Uitslag verloting, gehouden op Maandag 27 April, ten bate der fanfare der H. Familie te Heusden. 4e pr., no. 493, hoofdprijs rijwiel, Ant. v. Dijk 2e pr., no. 63, Bolle 3e pr., no. 361, Baaijens4e pr., no. 251, v. Bladel, Oudh.5e pr., no. 257, Piron Oudh.6a pr., no. 301, Brehm 7e pr., no. 275, 8e pr., no. 345, M. Schmie- hausen 9e pr., no. 388, v. Ravensteijn Waalwyk 40e pr., no. 126, L. de Mol. De houder van lot no. 275, 7e pr kan na inlevering van zijn lot deze prijs be komen bij den Secretaris der vereeniging, Joh. v. Laarhoven alhier. Almkerk. Naar wy vernemen zal deze week alhier langs de huizen door enkele Dames, de verkoop van ïEmraa- bloempjes® plaats vinden. Toen de Heer J. v. D. te Nieuwen- dyk j.l. Vrijdagavond, naar huis keerde van zyn werk, bemerkte hij dat zijn voet zeer opzwolde en moest geneeskundige hulp, worden ingeroepen welke bloedvergiftiging constateerde: Andel. In de vacature van onderwij zer aan de Chr. School alhier, ontstaan door het vertrek van den heer H. Redert, zal niet meer worden voorzien, zoodat thans aan gemelde school slechts 3 leer krachten meer verbonden zyn, Ter gelegenheid van het 25 jarig Ambtsjubileum van den Heer Boer hoofd eener School te Giessen, zal Andei's Fanfare corps®, daartoe door het betrokken feest comité uitgenoodigd, op Woensdag, 28 April a.s. des namiddags uur een con cert geven op het terrein der openbare School aldaar. Nu de Landbouwcursus, die gedu rende de wintermaander van Rjjkswege daar den Heer F. C. Iluijser, landbouw- onderwijzer te Oudendijk gegeven werd, is geëindigd, hebben de leerlingen, die ge- melden cursus volgden, onder de gemeente Giessen een proefveld aangelegd voor den verbouw van verschillende gewassen. Reeds eerder werden voor gezamelijke rekening eenige landbouwwerktuigen aan geschaft. We wenschen deze jeugdige landbouwers, wiens doel het is den land bouw op hooger pijl te brengen, veel succes toe. Aalburg en Heesbeen. Na eene vacature van bijna drie jaren had j.l. Zondag te Aalburg de bevestiging en intrede plaats van den nieuwen predikant. De bevestiger Ds. N. C. Bakker,, had voor deze gelegenheid tot tekst gekozen Spreuken 11 vers 30b. Na de predikatie volgde de bevestiging. Nadat door den bevestigde predikant het plechtig »Ja ik, van ganscher harte« was uitgesproken, werd ZynEerw. toegezongen Psalm 20 vers 1. Naar aanleiding van Johannes 3 vers 14 en 45, hield Ds. Bus zijn intree-rede. Na de gewone predikatie hield ZijnEerw. nog toespraken tot verschillende personen in 't bijzonder en tot de gemeente in 't algemeen. Daarna sprak de Consulent, Dr. Tjalma uit Veen, nog enkele woorden tot den nieuwen predikant en de gemeente, waarna hy verzocht den nieuwen herder en leeraar toe te zingen Psalm 134 vers 3. Doordat er nog drie vacatures in den Ring zyn, waren er slechts 2 Ringbroeders aanwezig, namelyk Ds. Gobius Du Sart en Ds. Huygens. Was de opkomst des morgens reeds groot, des middags was, trotsch het on gunstige weer, de belangstelling zoo groot, dat het kerkgebouw ze niet allen kon bevatten. Beneden-Langstraat. Naar vette var kens blyft redelyke vraag bestaan aan de prijzen van 77 k 79 cents per K.G. Voor jonge biggen besteedt men f12 f 16 per stuk, nuchtere kalveren f9 f 14 per stuk en jonge lammeren f 20 a f 22 per «tuk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2