Eerste Blad NU JOL A. Verschuur-Baart, S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Tegen Verstopping. RAAMSDONKSVEER. Uitgave: Firma L* J.' VEERMAN, Heusden. No 4499 Vrijdag 8 Mei 1925, Dierenbescherming op de Veemarkten. bij De Olympische spelen. '-AND VAN ALTENA Int. Telefoon no< 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1 .40. Afzonderlijke Qummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. We leven in een tijd van „Vereen i- gingen" d.w.z. voor tal van doeleinden worden vrijwillige verbindingen van een aantal personen gevormd, die een ge meenschappelijk doel beoogen. Nu zijn er onder de Vereenigingen veel zeer nuttige, maar er zijn er ook onder waar van het soort op zijn minst genomen hoogst twijfelachtig is te noemen. Zoo lazen we kort geleden o a. van eene vereeniging, die wedstrijden in het rooken organiseert en als we dan zoo iets onder de oogen krijgen, rijst bij ons onwille keurig de» vraag welk nut, zelfs in zeer verwijderd verband, kan men met zulk een vereeniging toch wel op het oog hebben". En bij dit voorbeeld zouden we nog vele andere kunnen voegen. Onder de thans bestaande buitenge woon nuttige vereenigingen neemt de Vereeniging voor Dierenbescherming zeker wel een der eerste plaatsen in. Wat zij al reeds heeft gedaan om het lot der redelooze dieren te verzachten is zeer veel en met groeienden ijver tracht zij de nog steeds veelvuldig voor komende mishandeling van dieren tegen te gaan. Zoo heeft bedoelde vereeniging te Utrecht eene marktcommissie in het leven geroepen, die speciaal tot taak heeft haar toezicht te doen gelden op de Utrechtsche veemarkten. Eenige weken geleden is zij voor het eerst in functie geweest en van hare bevindin gen heeft zij een rapport opgesteld, dat alleszins verdient gelezen te worden en waarvan wij 't een en ander willen mede- deeleD, opdat velen, die de Bossche en Gorinchemsche wekelijksche veemarkten geregeld bezoeken, er hun nut mede kunnen d jen 't zij door zelf, zoo noodig, de beesten minder wreed te behandelen, 't zij door anderen er op te wijzen dat dierenmishandeling behoort tot het ge meenste wat zich denken laat. 't Geeft stellig geen gunstigen kijk op onze jeugd dat de commissie rapporteert dat de jeugd zich in de vacantie in grooten getale naar het marktterrein begeeft om gewapend met stokken van allerlei slag en soort, haar lust tot slaan op de dieren te kunnen botvieren. Zoo dra de dieren de markt verlaten worden zij omzwermd door kleine dnjvertjes, die ze tot aan de plaats van bestem ming met onnoodige stokslagen verge zellen. Bedoelde marktcommissie treedt nu in zoodanige gevallen handelend op en ontneemt aan de baldadige jeugd haar slagwerk, dat meermalen een ruimen oogst oplevert. Dit slagwerk bestaat uit gordijnlatten, bezemstelen, fijne dunne rietjes, maar ook knuppels van een arm dikte enz. enz. Eigenaardig zeker is de bekoring, die er voor een Hollandschen jongen schijnt uit te gaan van de com binatie stok en koe. En opvallend ook is dat er op de veemarkt steeds jongens en nimmer meisjes worden aangetroffen, hetgeen wel duidt op het verschil in gemoedsgesteldheid der beide sexen. Een nader onderzoek werd ingesteld naar de koptouwen. Daarbij bleek, dat het overgrootste gedeelte der op de markt aangevoerde dieren nog voorzien is van touwen om de hoorns, waarvan de meeste dermate knellen, dat zij de dieren pijn veroorzaken. Bij sommige was dit zelfs zóó erg, dat de dieren reeds schrokken, wanneer men slechts naar hun kop wees. Op dit gebied alléén reeds kan Dieren bescherming zich zéér verdienstelijk maken, door hierop des morgens bij den aanvoer nauwlettend toe te laten zien. De meest practische en minst tijdroo- vende weg hiervoor zou zijn, als de keurmeesters, bij aankomst toch elk dier onder handen krijgen, zich hiermede zouden kunnen en willen belasten. Maat regelen hiertoe te beramen, zij het actief bestuur van Dierenbescherming warm aanbevolen. Op meerdere plaatsen werd door de commissie geconstateerd hoe verschil lende dieren herhaaldelijk vielen en zich zichtbaar bezeerden. Oorzaak daar van is de glibberigheid der straten, ver oorzaakt door allerlei vloeistoffen en mest, hetwelk nog verergerd wordt door het vele gerij van vrachtauto's en karren. Zandstrooien van gemeentewege zou het veilig gebruik van gladde straten zeer ten goede komen. Tegen het voeren naar en van de markt van hoogst drachtig en in ern stige mate kreupel vee wordt vaak geen been gezien en toch is zulks eene wreede handelwijze, die strenge afkeuring ver dient. Wat het vervoeren van kalveren be treft, dit geschiedt meermalen op zoo danig pijnlijke wijze dat we ons verwon deren dat de politie hier niet veel vaker ingrijpt. Het binden der pooten met touwen geschiedt op eene wijze, die niet anders dan erge pijn kan veroorzaken. En zulke is totaal onnoodig, want bond men de kalveren in flinke zakken, die om de halzen werden dichtgemaakt, dan zou alle pijn veroorzaking worden voor komen. Over het ruwe, onoordeelkundige ontactische en ergerlijke vervoer van troepen van vee, dikwijls twintig der tig stuks losloopende koeien, door een paar drijvers, is de commissie ook lang niet te spreken en de beschrijving van de ellende, die de dieren daarbij door gaans ondervinden, ongerekend nog de schrik van vrouwen en kinderen, die dergelijke troepen op hun weg ontmoe ten, wil de commissie ons liever be sparen. En waar het ons bekend is, dat het op de veemarkten in onze omgeving n.l. te 's Hertogenbosch en te Gorinchem al niet anders toegaat dan te Utrecht, door zouden we de vraag willen stellen of eene marktcommissie, uitgaande van de Vereeniging voor Dierenbescherming, ook in die geinefenten geen recht van be staan heeft en er hoogst nuttig werk kan verrichten. Wij voor ons beant woorden die vraag volmondig toestem mend. In verzegelde flacons verkrijgbaar Drogisterij, HEUSDEN BUITEMLANDSCH OVERZICHT Maandag is te Genève de conferentie begonnen, die zich bezig houdt met het toezicht op den wapenhandel. Aan deze conferentie wordt door ruim 40 staten deelgenomen, ook door landen die geen lid van den Volkenbond zyn, zooals b.v. Duitschland en Amerika. Reeds in den zomer van 1919, kort nadat de vredesconferentie was gehouden, werd te St. Germain een conventie uit gewerkt, die door de vertegenwoordigers van 20 staten werd onderteekend. Dit geschiedde op grond van art. 23 van het pact, volgens hetwelk de Volkenbond met de algemeene contróle- op den wapen- en munitiehandel met zulke landen, waarin het toezicht in het algemeen belang onont beerlijk is, werd belast. De2e conventie kon echter, al werd door een aanvullend protocol bepaald, dat zij terstond van kracht werd, niet in werking gesteld worden, omdat de meeste der belangrijke staten spoedig meedeelden alleen de conventie te kunnen ratifioeeren, wanneer de andere groote staten het ook deden. Maar niemand wilde ermee beginnen. Ook van de uu begonnen conferentie heeft men niet veel verwachting. De Frankfurter ZeitiDg stelt allereerst vast, dat uit de samenstelling der delegaties valt op te maken, dat de regeeringen der voor namelijk in aanmerking komende landen een groot gewicht aae de conferentie hechten. Tal van afvaardigingen bestaan uit enkele militairen van hoogen rang, hooge regee- ringsambtenaren en ministers. Helaas moeten zich, aldus het Duitsch blad, onder de afgevaardigden ook verscheidene heereu bevinden, die noch het ontwapeningsdenk- beeid, noch den Volkerbond over het alge meen gunstig gezind zijn. Daarom zijn allerlei, denkelijk scherpe, discussies te ver wachten en ook achter de coulissen zal er worden gewerkt. Evenals indertijd de belanghebbenden bjj den opiumhandel, zullen stellig naar deze conferentie ook de machtige oorlogsindustrieelen hun waar nemer* zenden, die vermoedelijk niet stil zullen zitten. Welke beteekenis de wapen handel heeft en hoe de ontwikkeling hier van is, kan men uit de volgende cjjfers opmaken in 1920 werden in de geheele wereld voor 140 millioen dollars aan wa pens en minutie uitgevoerd, maar voor slechts 32 millioen ergens ingevoerd, ter wijl niemand weet, waar het overige oor logstuig terecht is gekomen 1 Zooals wjj reeds in ons vorig overzicht mededeelden hebben de Rifkabilen een inval gedaan in Fransch-Marokko. Het schynt dat de oogst niet is medegeloopen, bovendien passen de Spanjaarden, die tot de kust zijn teruggetrokken, de honger blokkade toe, waardoor de opstandelingen honger schjjnen te ljjden en hebben zjj daarom inval in het Fransch gebied gedaan. Er werd gestroopt en geplunderd en de Fransche posten hebben zich tegen deze handelwijze verweerd. Het schjjnt, dat de Franschen een dergeljjken inval reeds hadden voorzien en daarom bev6ilings- maatregelen hadden genomen. Deze waren ook inderdaad noodig, want terwijl het er den schijn van had, dat alleen stammen, door materieelen nood daartoe genoopt, doordrongen op Fransch- Marokkaansch gebied, in de hoop daar levensmiddelen, enz. te kunnen rooven, wettigen de latere gebeurtenissen veeleer de conclus8ie, dat Abd-el-Krim, na de Spanjaarden klop te hebben gegeven, het thans tegen de Franschen willen opnemen. Tenminste, de Rifkabylen ontplooien een zeer levendige activiteit en er hebben dan ook talrijke botsingen plaats gehad tusschen de opstandelingen uit de Spaansche zóne en de Franschen waarbij al heel wat bloed is gevloeid en de Franschen er ook geens zins zonder kleerscheuren zyn afgekomen. De laatsten brengen zooveel mogelijk troepen bijeen, teneinde te trachten definitief af te rekenen met de indringers. Mocht het erger gaan nypen, dan zullen Fransche versterkingen ongetwijfeld niet uitblyven. Inmiddels zal de ontwikkeling der dingen moeten uitwyzen, of de raids der Rifka bylen inderdaad moeten worden beschouwd als een hongerinvasie, dan wel of het er Abd-el-Krim om te doen is met de Franschen oorlog te voeren en deze in de zelfde positie te brengen als waarin zy de Spanjaarden hebben gebracht. In beginsel is het niet onmogelyk, dat Abd-el-Krim, die over modern oorlogsmateriaal tot vliegtuigen zelfs toe in overvloed schijnt te beschikken, ook de Franschen uit Noord-Afrika wil verdryven of althans tot beperkt kustgebied terugdringen. De Franschen hebben maarschalk Lyautey naar het oorlogsterrein gezonder, dat is wel een bewys dat men den toestand ernstig inziet. BINNENLAND. HBT MILLIOEN AFGESTEMD. De Tweede Kamer heeft onder groote spanning zoowel in de Kamer als op de overvolle tribunes het regeeringsvoorstel om 1 millioen gulden beschikbaar te stellen voor de te Amsterdam te houden Olym pische spelen, verworpen. TELEFOON No. 15 AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. &ÊT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne DE DIRECTIE T BOONSTRA. Tegen het voorstel stemden 48, voor het voorstel 36 leden. Ook Mr, Troelstra, die sinds geruimen tyd wegens ongesteldheid de vergaderingen niet bywoonde, was aanwezig om zijn stem vóór het voorstel uit te brengen. Onvreer te Amsterdam Dinsdagmiddag omstreeks half 2 ont lastte zich boven de hoofdstad een hevig onweder. De bliksemflitsen en donderslagen volgden elkander met steeds korter tus- schenpoozen op. In dezelfde mate vermeer derde de regenval, gepaard gaande met hagelslag. Ongeveer 2 uur had het onweder zyn hoogtepunt bereikt. Slechts zij, die noodzakelyk de straat over moesten, ver lieten hun woningen. Velen kwamen ten gevolge van het onweder te laat op de plaats hunner bestemming. Tientallen kei ders iii de binnenstad liepen onder water. Geheele straatgedeelten stonden blank en vooral in de buitenwijken was het bijna niet doenlijk de straten te passeereri. Het aantal malen dat de hulp van de brand weer werd ingeroepen, was zoo groot, dat zij niet aan alle aanvragen kon voldoen. Voor zoover ons bekend is, is de bliksem nergens ingeslagen en de assistentie van de brandweer werd dan ook uitsluitend ingeroepen voor overstroomingen en derge lijke. Tegen half 3 verminderde het on weder. De regen hield nog geruimen tijd aan. Boor den stroom gedood De vijftienjarige zoon van een koper slager te Lichtenvoorde was Zaterdagmid dag bezig een electrische verlichting aan te brengen in zyn duivenhok. Met beide handen greep hij den kabel, die onder stroom stond, vast. Hij bleef aan den draad hangen. De moeder die alleen thuis was, deed vergeefsche pogingen hem te bevrij den. o De storm en de bespuitiug van de ooftboomen De Plantenziektenkundige Dienst deelt het volgende mede De storm, die van 1 op 2 Mei over ons land heeft gewoed, heeft evenals hier en daar de hagel, min of meer ernstige beschadiging, o.a. be staande in verwondingen der opperhuid der bladeren, toegebacht aan de ooftboo men. Daarom zy hun, die voornemers waren hunne boomen ter bestryding van de schurftziekte te bespuiten met Bordeaux- sche of Bourgondische pap, aangeraden hiervan af te zien en met Californische (zwavelkalk) pap te spuiten. De ervaring heeft n.l. geleerd, dat bla deren met geschonden opperhuid na een bespuiting met een der eerstgenoemde papsoorten brandvlekken krygen en zelfs afvallen. Californische pap heeft deze uitwerking niet of slechts in geringe mate. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de elders in den lande bij dien Dienst werkzame ambtenaren. o Paard en wagen te water Een knecht verdronken. Maandagnamiddag heeft te Maarseo een zeer tragisch ongeval plaats gehad, waarby een menschenleven valt te betreuren. De veehouder C. Spelt kwam van het melken terug met zijn knecht en een paar kinderen en was dicht bij huis, toen het paard, dat voor den melkwagen was ge spannen, plotseling schrok en regelrecht de Vecht insprong. De chauffeur van den heer Tjebbes, die met de auto achter den melkwagen had gereder», zag, toen hij op de buitenplaats gekomen was, eensklaps niets meer op den weg. In allerijl ging hij terug, zag van menschen, paard en wagen niets meer en besefte toen iri welke gevaarlijke positie zijn buurmenschen zich bevonden. Zelf niet kunnende zwemmen, kon hy geen hulp beiden. Door hulpgeschreeuw wist hij de aandacht op het gevaar te vestigen. De oudste zoon van den heer Tjebbes, die op zijn studeerkamer het geroep hoorde, sprong zonder zich te bedenken te water. Na eerst een keer vruchteloos gedoken te hebben, dook hy nogmaals en kwam met een der kinderen boven. Inmiddels had de veehouder zichzelf en een kind kunnen redden. Nog altoos was de knecht in het water. De heer Tj. waagde voor dezen ook nog een poging, doch door het zware ge wicht en door reeds to veel verspilde krachten moest hy het opgeven zoodat op jammerlijke wijze de 19 jarige knecht het leven er bij moest laten. Andere toe- gesueide hulp moest den heer Tj., die zelf bewusteloos geworden was, uit het water haien. Het paard was inmiddels ook los gesneden en levend op het droge gebracht. Het lijk van den knecht is later opgevischt en door den ontboden arts, den heer 't Hoen geschouwd. Veer verlaging der posttariereu Wij vernemen, dat er een comité ge vormd is tot het voeren van een actie by de regeering ter verkrijging van verlaging der posttarieven. Dit comité werd gevormd uit de Nederlandsche Maatschappij voor Nyverheid en Handel en andere bij den Nijverheidsraad aangesloten vereenigingen en uit de pers. De commissie besloot o.m. gegevens te verzamelen, waaruit met cyfers is te bewijzen hoe handel en industrie ge drukt worden door het hooge posttarief. Voor het verkrijgen van deze gegevens roept de commissie de medewerking in van den handel en heeft zy een vragenlyst rond gezonden. Besmettelyke huidziekte Op geneeskundig advies is de openbare school te Geesteren (Borculo) wegens het voorkomen van een besmettelyke huidziekte onder de leerlingen, gedurende enkele weken gesloten. NIEUWSBLAD nor Ie! Lui ill Htislti 8i AiteiajeLnostrast n dt Buntltrwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1