A. A. COERTSE Fotograaf eind b w Vrouwen en Hf—A Laat uw Platen ontwikkelen, II* /illlCllCUl afdrukjes maken, enz. enz. bij (v. h. J. C. GOE TEALS) Duiiend Drentsche geilnnea naar Twente ïHet Volk* meldtNu de Minister van Binnenlandsche Zaken in de Eerste Kamer, bij de behandeling van de werk- loosheid-interpellatie-Stenhuis, heeft mede gedeeld, dat er plannen bestaan voor 't verplaatsen op ruime schaal van arbeiders uit Drente naar elders, meenen wij geen reden te hebben langer te verzwijgen wat ons omtrent deze plannen bekend is. Zyn wy juist ingelicht, dan bestaat het voor nemen te Enschedé een duizendtal arbei derswoningen te bouwen en daarin Drent- sche arbeiders met groote gezinnen onder te brengen. Het ligt in de bedoeling, de kinderen uit deze gezinnen in de textiel nijverheid te werk te stellen en voor de mannen werkgelegenheid te zoeken bij de uitvoering van de kanalisatieplannen in Overysel, o De arbeid in de Oreryielsehe renen hervat Te Vroomshoop is, naar het »Volk* meldt, Zaterdagavond overeenstemming verkregen tusschen de arbeidersorganisaties en zeven groote werkgevers in de Over- ijselsche venen, leden van den verveners- bond, over een looncontract-1925 op den grondslag van 90 pet. van het loon van 1924 voor persturfwerkzaamheden en 95 pet. voor ander werk. De arbeid by die firma's is thans her vat. Verwacht wordt, dat de overige drie leden van den vervenersbond eveneens het contract zullen aanvaarden. Inbraak aan boord Na verbreking van een hangslot heeft men zich toegang verschaft tot het ruim van een aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam liggenden lichter en daaruit ten nadeele van den Ned. Stoom boot- reederjj 26 lederen damestaschjes ontvreemd. Te Schaesberg is aangehouden en naar het Huis van Bewaring te Roermond over gebracht zekere J. G., verdacht van moord op B. te Bree (België), waar hjj als knecht werkzaam was. De Belgische politie had zyn aanhouding verzocht. o De moord te Culemborg De gearresteerde N. v. W., een achter neef van de slachtoffers van den tweevou- digen moord te Culemborg, is na verhoor van den rechter-commissaris te Tiel, naar het Huis van Bewaring overgebracht. Een vergeten schoolkind Maandagmiddag om ruim vijf uur ont dekten eenige voorbijgangers, dat op de speelplaats van de R. K. school aan de Vnesestraat te Dordrecht een meisje lag. Daar het hek gesloten was, waarschuwden zij den naast de school wonende H., die over een muurtje klom en daardoor bij de 9-jarige C. K. kon komen, die niet in staat was te loopen. Het meisje vertelde hem, dat zij voor de onderwijzeres v. K. moest schoolblijven. Toen de juffrouw lang uitbleef, werd het meisje bang en trachtte uit de school te komen. Alles was echter afgesloten. Ze heeft tenslotte een raam geopend, is daar door geklommen en omlaag gevallen, van een hoogte van ongeveer 8 meter. Het kind werd bij den heer H. binnengedragen, waar het door een der beambten van den Geneeskundigen dienst werd verbonden. Het meisje had haar rechteronderbeen ge broken en bovendien een scheuring in het zitvlak bekomen, waardoor zjj nogal bloed verlies had. Het kindje is per rijtuig naar de ouderljjke woning aan het Kromhout vervoerd, waar het een rustigen nacht heeft doorgebracht. De onderwijzeres was, zooals uit het onderzoek is gebleken, le3 gaan nemen en had toen verzuimd aan de andere onder wijzeressen mede te deelen, dat een van haar leerlingen moest nablijven. De stern Men meldt uit Lemmer Onze visschers hebben tengevolge van bet stormweer van de laatste dagen in de afgeloopen week voor duizenden guldens schade aan hun dure ansjovis beloopen. Van sommigen was het grootste van hun in zee uitstaande ansjovisnetten vernield. Ook kwamen hier visschers met gescheurde zeilen of gebroken zwaarden, terwyl weer anderen hun vlet hadden verspeeld. o Woest r(jder Te Baarn is aan de Pekinglaan de on gehuwde sergeant-werktuigkundige B. van Keulen uit Soesterberg, in volle vaart met zijn motorrywiel tegen de gesloten afsluit- boomen van den spooroverweg gereden. De man, die op de baan terecht kwam, werd aan het hoofd ernstig gewond. Hy moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Brandstichting in een schip Dinsdagnacht is te Zwartemeer brand ontstaan in het met turf geladen schip van J. Beikes. Toen de schipper den brand ontdekte, viel er aan blussshen niet meer te denken. Met moeite heeft de schipper vrouw en kinderen weten te redden. Vermoedelijk moet het onheil in verband worden gebracht met de nog steeds voort durende staking. Door ccb ante gedood Dinsdagmiddag wilde op den Westzeedjjk te Rotterdam de 23 jarige havenarbeider F. Goot, wonende Alberdlnk Thymstraat 9, onder het rijden op een vrachtauto springen. Hij sprong mis en geraakte onder de wielen. Met een schedelbreuk werd hij door den Geneeskundigen Dienst per auto naar het Ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. o Verduistering De 35-jarige P. R., wonende Spekholzer heideKerkrade, had zich voor de Recht bank te Maastricht te verantwoorden, dat zjj op het kantoor van haar echtgenoot, den beheerder van het postkantoor aldaar, een postzak (depêche) had losgesneden en daaruit een aangeteekenden brief had weg genomen, waarin een waarde van f1000. Later, toen reeds anderen werden verdacht n voorloopig in arrest waren gesteld, heeft zy zich als de daderes aangemeld. Dr Jansen, psychiater aan 't krankzinnigenge sticht te Venrajj, heeft bekl. geobserveerd, doch geen enkele afwjjking kunnen con* stateeren, die tot ontoerekenbaarheid zou kunnen voeren. Het O.M. eischte zes maanden gevange nisstraf. o Door ecu rukwind overboord geslagen Dinsdagnacht kwam de zeillogger >K. 105* de haven van IJmuiden binnen. Men wilde het achterzeil stryken, waarbij de stuurman H. van B. op de giek stond om het zeil af te strijken. Door een rukwind is Van B. overboord geslagen en verdronken. HÜ was ongehuwd en woonde te Katwyk. o Ontploffing Een schipper stak onder Bodegraven zijn pijp aan in de nabyheid van eenige blikken benzine. Er kwam een vonk in de benzine, waarop een ontploffing volgde. De schipper kreeg zeer ernstige brand wonden. Zyn toestand is levensgevaarlijk. Ia een teil met kokend water gevallen Te Delft is het IJ jarig zoontje van den werkman C. Maat, uit de Paxlaan, in een teil met kokend water gevallen en is aan de brandwonden bezweken. Onder een auto geraakt Op den Rotterdamscheweg is het 6 jarig zoontje van den heer Van der Minne te Delft onder een vrachtauto geraakt. Met een beenbreuk en bloedend verwond is het ventje naar het Gasthuis vervoerd. Ontploffing Dinsdagmiddag is op de stichting Com- melin Scholten te Baarn bij een proef neming een ernstig ongeluk gebeurd. Door het springen van een flesch, gevuld met ontplofbare stoffen werd de student R. zeer ernstig aan het hoofd verwond. Men achtte het noodzakeljjk hem dadelyk per auto naar Utrecht te vervoeren om behan deld te worden door een oogarts. U.D. Overreden Maandagmiddag is door de stoomtram op de ljjn VaalsMaastricht onder Mar graten de reeds bejaarde man Duysens van Party-Wittem overreden en gedood. De man liep tusschen de spoorrails en bleef daar loopen, niettegenstaande het voortdurend signaal geven van den tram. Ongelukken De 47-jarige zoon von den voerman L, te Vlissingen is van een waterwagen ge vallen, waardoor hij onder een der wielen terechtkwam, In zorgwekkenden toestand is hy naar het R.-K. Ziekenhuis vervoerd. Te Wageningen is Dinsdagnacht E. J. v. d. Berg uit Wekerom, aan zyn ver wondingen bekomen bij het auto-ongeval aldaar op Zondag j.l., overleden. Op enn voetbal geschoten De 21-jarige H. F., te Zand voort, was in het bezit van een buks. Hi) had de onvoorzichtigheid op een voetbal te schieten, die door een anderen knaap in de hand gehouden. De kogel sloeg door den bal heen en stuitte af op een muur. De te ruggeslagen kogel trof den 1 O-jarigen J. K. aan het hoofd in de slaapstreek. Hevig bloedend werd de knaap naar den dokter gebrecht, die hem verbond. Er bestaat geen direct levensgevaar. Het vuurwapen is in beslag genemen en proces-verbaal werd opgemaakt tegen H. F. Het levensgevaar gered. Dinsdagmiddag tegen vieren was de badmeester van het badhotel Kjjkduin met zijn helpers bezig de badhuisjes op te stellen, toen het zijn aandacht trok, dat een 700 meter verder eenige dames ang stig op een golfbreker stonden te zwaaien. Blijkbaar verkeerde iemand in levensgevaar De Zeeuw, de badmeester, bedacht zich geen oogenblik, snelde naar de plaats des onheils en bespeurde inderdaad een dame, die in zee lag en op het punt was weg te zinken. Gekleed sprong hij haar na en hij mocht het genoegen smaken haar behouden op het droge te brengen. De dame kreeg in het Badhotel de eerste ver zorging en werd daarna per hotel-auto naar haar woning te Rijswyk overgebracht. o Be restauratie van de Domkerk te Itreeht B. en W. van Utrecht stellen den Raad voor, een bijdrage aan de gemeente te verleenen ten behoeve van de restauratie van de Domkerk tot een bedrag van 1/15 gedeelte der jaarlyksche kosten gedurende vier jaar, tot een maximum van f 4000 gedurende twee en van f3500 eveneens gedurende twee jaar. Bovendien stellen zy voor, het geheele bedrag van f15.000 dit jaar in eens af te doen. Meisjes I Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Purol PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. flensden. Woensdagmiddag werd, ter wijl eenige jongens aan het spelen waren in een zandkuil op het voetbalveld, een jongetje van D. alhier, doordat een zijner makkers de kuil waarin hy zich bevond, intrapte, onder het zand bedolven. Gelukkig kon een voorbijganger hem onder het zand vandaan halen, zoodat een ernstig ongeluk werd voorkomen. Zooals wy reeds in ons vorig num mer meldden, herdacht Donderdag het echtpaar Blom, inwonende by den heer den Engelse alhier, hun 50-jarige echtver- eeniging, waarbjj het hun aan belangstel ling zeker niet heeft ontbroken. De straat werd door de bewoners der buurt een feestelyk aanzien gegeven door dat Woensdagavond n.l. een eereboog voor het huis werd opgericht, waaraan tot diep in den nacht werd gewerkt. Jammer, dat de regen welke 's nachts was gevallen, veel aan de versiering had beschadigd. 's Middags is door enkele meisjes, uit naam van de bewoners der straat, een mand met bloemen aangeboden, waarna een lied werd gezongen ter eere van het gouden paar. 's Avonds bracht de aHeusdensche Har monie* hun een serenade, welke met een rondgang door de stad werd besloten. Het geheel heeft dezen dag, tot een onvergetelijke gemaakt voor het gouden paar. Tot Voorzitter der afd. Noord- Brabant van den Ned. Bond van gemeente ambtenaren is benoemd de heer H. J. van Eggelen, burgemeester en secretaris alhier met 179 stemmen de heer C. J. A. van Liempt, secretaris van Bergen op Zoom behaalde 30 stemmen. Almkerk. Op Woensdag 13 Mei a.s. n.m. 7 uur hoopt de Herv. School- vereeniging alhier, eene ledenvergadering te houden in de Chr. Herv. School. Naar wy vernemen heeft de verkoop van Emmabloempje8 voor Almkerk en Uit- wjjk opgebracht de som van ruim f 54. De heer W. v. Straten, metselaar alhier heeft naar wij vernemen den verbouw van de Geref. Kerk aan de Voorsteeg aange nomen. Ammerzoden. De vorige week slaagde voor het examen Gemeente Administratie (schriftelijk gedeelte) de heer J. Kempenaars die zyn opleiding genoot van den cursus der R. K. Leergangen. Brakel. Tot/ poldermeester van den dorpspolder Brakel is benoemd de heer B. van der Veer alhier. Capelle. Op a.s. Dinsdag 12Meie.k. zal de algemeene ledenvergadering van de Boerenleenbank worden gehouden in het vergaderlokaal in de openbare lagare school aan de Nieuwstraat des avonds 7 uur. Te behandelen punten1. Opening 2. Aanwijzing secretaris 3. Verslag van den toestand der vereeniging 4. Verkie zing lid van den Raad van Toezicht we gens periodieke aftreding van den heer G. voor de Poorte 5. Verkiezing lid van het bestuur wegens periodieke aftreding van den heer J. Huysman 6. Nazien rekening en balans over het afgeloopen boekjaar 7. Rondvraag. Gedurende de maand April werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkan toor alhier ingelegd f 3376.31 en terug betaald f 317413. Het aantal inlagen bedroeg 43, dat der terugbetalingen 23. Er werden 58 telegrammen behandeld, waarvan 26 verzonden en 32 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken bedroeg 199, waarvan 92 uitgaande en 107 in komende. Gedurende de eerste maanden van het bestaan der eiervereeniging alhier wer den in totaal afgeleverd 95675 eieren. Het aantal eieren, dat by den heer D. Spielings a. d. Loonschendyk, belast met de verzending, door verschillende personen wordt ingeleverd wordt steeds grooter. Ook het aantal leden van genoemde ver eeniging neemt steeds toe. Wel een be- wjjs dat het nut van een dergelijke ver eeniging al meer en meer wordt ingezien en zij in een lang gevoelde behoefte voor ziet. Naar men ons mededeelt zullen de heeren P. en J. Sterrenburg, in dienst van de Ned. Spoorwegen en werkzaam by het station Capelie-Nieuwevaart worden overge plaatst naar Nymegen. Het is de bevol king dezer omgeving te hopen, dat deze overplaatsing niet door zal gaan, aangezien men deze hulpvaardige personen noode uit deze gemeente zal zien vertrekken. De heer J. Smits a. d. Loonschen dyk met een candidatenlijst rond voor de Staatkundig Geref. Staatspartij, ten einde de noodige handteekeningen te verzamelen voor de candidaatstelling. J.l. Woensdagavond half acht werd in de zaal van den heer L. F. van Don gen alhier een vergadering gehouden, waarin de heer A. Braat uit Hekelingen, lid der Tweede Kamer, een lezing hield. Deze vergadering werd geopend door den heer Adr, Rijken, voorzitter van den Boerenbond, die de aanwezigen en in het bijzonder den inleider hartelijk welkom heette. Hierna ving de heer Braat zijn rede aan, die ruim 2 uur duurde en dan de talrijke aanwezigen, de zaal was tot in de hoe ken gevuld, waaronder ook velen uit om liggende gemeenten, met belangstelling ge volgd werd. Aan het eind van zyn rede gaf de spreker gelegenheid tot gedachten wisseling, waarvan gebruik gemaakt werd door de heeren v. d. Wal uit 's Hertogen bosch en de Raadt uit Waspik. Nadat de heer Braat de beide debaters van re pliek gediend had, sloot de heer Adr. Ry ken deze vergadering. Dnsaen. Evenals andere jaren den len Zondag in Mei, had in onze Parochie kerk wederom de grootsche plechtigheid plaats, dien dag n.l. deden de kinderen van het laatste Katechismusleerjaar hun geloofsbelijdenis. Zekere V. alhier reed Zaterdag een kind van A. H. aan met zyn rjjwiel. Het kind wilde juist oversteken en liep toen onder de fiets, waardoor het kwam te vallen. V. stopte onmiddellijk, nam het kind op en zette bet in een juist aanko mende autobus van ïOnzen Dienst*, welke het by Dr. de Groot alhier bracht. Deze constateerde dat een been gebroken was. Onze dorpsgenoot, de heer H. J. H. van Gooi, ambtenaar ter secretarie dezer gemeente, slaagde dezer dagen voor het schriftelijk examen gemeente-secretaris, Gedurende de maand Mei zal er eiken Zondag gelegenheid zyn met een autobus van de »N.A.B.O.« naar den Elshout te gaao. Bij mej. de wed. de B. alhier heeft een vogeltje een nestje gebouwd in een ijzeren buis van circa 20 cM. omvang. Het nestje is er prachtig ingebouwd en zit wel een meter diep in de buis. De buis stond er nog maar eenige dagen tegen een hek. Elshont, Bijna algemeen wapperde Zondag in ons dorp de driekleur ten teeken de eerste Meiprocessies verwacht werden ter bedevaart naar O. L. Vr. van Elshout. Ten 6,30 uur 's morgens kwam de eerste uit Waalwijk met de harmonie van St. Crispijn, na de H. Mis bijgewoond te hebben vertrok deze weder ten 8 uur. Daarna trok eene groote processie van ongeveer 400 pelgrims het dorp binnen, en wel die uit Tilburg met 2 extra stoom trams. Door de fanfare van het Jongens patronaat sHuize Nazareth* begeleid begaf de stoet zich onder leiding van geestelijkheid en bestuur processiegewyze ter kerke. Ten 7 uur vertrokken de pelgrims weder in hare gereedstaande stoomtrammen huiswaarts. In 't geheel een welgeslaagden dag, welke veel drukte in ons dorp teweeg bracht, vooral nu 't weder ook meewerkte. Poederoijen. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school te Aalst in deze gemeente hebben zich naar wy vernemen, een 20-tal sollicitanten aangemeld. Raamsdonkveer. Tot 2en Voorzitter van den Chr. Nat. Werkm. Bond werd gekozen de heer B. A. Kramer. Sleenwijk. Op het hulppostkantoor alhier werden voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 392.30 en terugbetaald f 1520.78 terwyl er 14 telegrammen werden behan deld en 172 gesprekken gevoerd. Sprang. Naar men ons meedeelt, komt men Zaterdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond bjjeen, om te komen tot oprichting van een korfbalclub. Werd voorheen de jeugd der Ger. Kerk onderwezen door ouderling H. Both, thans is dit ond6rwjjs, onder dankzegging aan de heer Both voor de in deze bewezen diensten, opgedragen aan Ds. J, Snoek van 's Grevelduin-Capelle. Men deelt ons mede dat binnen den loop van enkele dagen alhier voor de A. R. Kiesvereeniging met een politieke rede hoopt op te treden de heer van der Wal uit 's Bosch. Waspik. Om ook de arme kinderen der Chr. School in de gelegenheid te stellen het schoolreisje naar Nijmegen te kunnen meemaken, werd een bloempjesdag geor ganiseerd. De opbrengst bedroeg f 32.30. Onze hooggeachte dorpsgenoot, de ZeerEerw. pater E. de Wit, missionnaris bij de Philippijnen, is op 1 Mei scheep gegaan om de terugreis naar het vaderland te ondernemen, zoodat hy omstreeks Juli hier verwacht kan worden. Dat hem na een jarenlange scheiding, een welkome ontvangst te wachten staat, zeker niet het minst van de zjjde zijner geachte familie, valt licht te begrjjpen. Naar wy vernemen zal er in den loop van dezen zomer, na afloop van den oogst, door Eerw. Paters Carmelieten een begin worden gemaakt met het bouwen van een kerk en klooster te Waspik-Boven. De hiervoor benoodigde grond is reeds aangekocht. Hierdoor zal voor de bewoners van dit gedeelte onzer gemeente in eene sinds laag gevoelde behoefte worden voor zien. Werkendam. Wedvlucht, gehouden door de Postd. ver. aWilbelmina* van uit Lier (België) 80 K.M., waarvoor uitgeloofd waren door den heer B. W. Ridderhof 1 zilveren medaille als le prijs en een bronzen medaille als 2e prijs. le prys J. Deesburg, 2e pr. J. Vink, 3e en 10 pr. D. Groeneveld, 4e, 5e en 7e pr. J. Zwets, 6e pr. C. B. v. d. Straaten, 8e pr. G. Visser, 9e pr. A. Kapel. Duiven los uit Lier 1 uur. Eerstaan- komende duif 1 u. 59 m. 35 sec.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2