Derde Blad voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. üo, 4499. ïriiüao 8 Mei FEIJILLEI „Het Kasteel van Kerlor". BEHOORENDE BIJ HET LANDBOO WRUBRIEK. Uitslag Chiliproefvelden, II. Thans willen we de vraag bespreken, hoe het komt, dat de bouw- en weilan den de een eerder, de ander later, ge brek kunnen krijgen, aan opneembare stikstof. (Scheikundig stelt men stik stof voor door de hoofdletter N.) N. geeft men in deze omgeving in hoofdzaak nog alleen door middel van stalmest en gier, terwijl van de N. hou dende kunstmeststoffen, hier en daar een enkele baal Chilisalpeter of Zwavel zure Ammoniak gebruikt wordt. Van onze 10 proefvelden, hadden zelfs 8 het vorige jaar stalmest ontvangen. En toch werd dit jaar met voordeel, chilisalpeter toegevoegd op 7 van die 8 velden. Op één veld slechts, bleek de Chili zich niet te kunnen betalen. Dat de grond, voor den maximum- oogst geen N. genoeg leveren kon, be wijst dus de uitslag van zelf. Ons rest dus nog maar alleen aan te geven, koe het te verklaren Is, dat onze bouw- en weilanden, die toch zelfs van tijd tot tijd, nog een flinke hoeveelheid stalmest ont vingen, toch geen N. genoeg blijken te bevatten, om er een maximale oogst van te voorzien. De grond bevatte bij haar oorspron kelijk ontstaan, absoluut niets geen stikstof. Alle stikstof, die een bepaald stuk grond thans bezet, is van buiten af daarop ge komen. Dat de planten (op één uitzonderings familie na) zich niet kunnen voeden met N. die in zulke enorme hoeveelheden in den dampkring voorkomt, mogen we als bekend veronderstellen. De planten kunnen de zoo absoluut uoodigc stikstof, niet anders bekomen, dan door middel yan hun wortels, n.l. als één in water oplosbare verbinding van een bepaalde soort, het zoogenaamde uitraat, schei kundig voorgesteld door N03. Van de 3 hier gebruikelijke stikstof meststoffen stalmest en gier, chilisal peter en Zwavelzure Ammoniak, bevat alleen de Chilisalpeter, de stikstof als nitraat, indirect voor tie plant opneembaren vorm dus. Alle stikstof, die dus van buitenaf, aan het land wordt toegevoerd, op welke wijze en in welken vorm dan ook, moet dus, willen de planten er iets aan hebben, in den grond veranderen, omgezet worden, in den nitraatvorm. Tot de scheikun dige verbinding, waarin de N. voorkomt in Cnilisalpcter eu Morgi. Brengt men dus stalmest, gier of zwa velzure ammoniak op zijn land, dat moet de N. daarin voorkomende, eerst een verandering ondergaan. Ze moet omge- 128 Den volgenden morgen kleedde zuster Simplice hem aan en stelde hem voor aan zijn kleine makkers van de slaap zaal. Er waren er een twaalftalieder had een mooi wit bed, net als Claudinet. De kennis werd gauw gemaakt. Daar was geen enkel kind in levens gevaar zij waren in een ellendigen toe stand naar het huis in de rue Denfert- Rochereau gebracht, maar alleen door honger en gebrek waren zij zoo verzwakt. Claudinet had dat lijden nooit gekend en toch was hij het, die den dokter het meest verontrustte. Eenige dagen verliepen. Het kind werd minder zwak. Hij kreeg weer eet lust. De zuster deelde den dokter alles om trent den toestand van den zieke mee mijnheer Beautreillis luisterde oplettend en sprak geen woord. Zuster Simplice had gewild dat hij een geruststellend woord sprakmaar hij maakte zich vol strekt geene illusies. Het was zeker dat de verandering in leefwijze, de zorg voor de gezondheid en bovenal de verstandige geneeswijze, eene onmiddellijke uitwerking hadden. Het bleef nog te bezien, of de ziekte, die zoo met alle macht onderdrukt werd niet binnen zekeren tijd, terug zou komen. zet worden van den Anmoriiakvorm in den Salpetmorm. Dat geschiedt in alle gronden door de hulp van heel kleine wezentjes, die men Bacteriën noemt. Zonder op dat wonderlijke bacterie leven dieper in te gaan, kan ieder zich nu wel voorstellen wat de reden is, dat Stalmest en Zwavelzure Ammoniak lang zamer werken dan Chilisalpeter. Cbiti geeft de N. indirect opneembaren vorm en bij de andere moet de N. eerst in dien vorm gebracht worden. Tevens heeft de bedoelde bacterieele omzetting alleen plaats bij aanwezigheid vanvoldoende warmte, vocht, lucht, benevens een niet zure bodemreactie. Als eindproduct van de N bemesting in welken vorm dan ook gegeven komt er ten slotte dus nitraat met scheikundige teekens aangeduid door N03. Wordt het land dus beqpest met stal mest, dan moet de N. die zich daarin bevindt, vervormd worden tot N08, vóór de planten er wat aan hebben. Daar is echter tijd voor noodig, ja vaak heel reel tyd. Reeksen van proeven genomen in verschillende landen toonen dan ook duidelijk aan, dat we van de N. in stal mest het eerste jaar maar gedeeltelijk nut mogen verwachten. Aangenomen wordt dat V* deel van de stalmrststikstof, het eerste jaar tot zijn recht komt. Er wordt wel meer N. tot N03 omge zet, maar dat gaat verloren door uitspoe ling. Ontstaat er n.l. tijdens de groeiperiode op zeker oogenblik meer NOs, dan de planten kunnen opnemen dan kan dat uit den bodem wegzakken naar de diepere, lagen die niet door plantenwortels bereikt wordenmet het regenwater kan het ook in greppels en slooten terecht komen. In het kort samengevat komen we dus tot de volgende conclusie lo Alle N. worden van buiten af aan de bodem toegevoerd '2o Alle N. gaat op bijna alle gronden langzamerhand over in den N03 (nitraat) vorm 3o Alle N. die niet door de planten worden opgenomen, staat ten slotte bloot aan uitspoeling. En in deze conclusie vindt men met een het antwoord in algemeenen zin op de door ons in het begin gestelde vraag: Hoe is het te verklaren, dat onze bouw en weilanden, die toch van tijd tot tijd nog een flinke stalmest bemesting ont vangen, geen N. genoeg blijken te be vatten, om er een maximale oogst, van te voorzien. Daarbij komt nog, dat de meeste gron den te weining N. ontvangen. Met cijfers is dat als volgt overduide lijk aan te toonen: Wij geven per H.A. 60000 K.G. stal mest van uitstekende samenstelling. We onderstellen daarbij, dat alle stikstof ter beschikking van de plant komt. Dat er dus niet verloren gaattijdens het rijden uitspreiden en onderploegen en ook niet door uitspoeling. Met 60000 K.G. stal mest geven we volgens cijfers uit Sta- rings-Almanak 60 5,8 stikstof 348 K.G. Verbouwen we nu achtereenvolgens suikerbieten tarwe aardappelen haver dan moet er voor die 4 oogsten willen ze een hooge opbrengst geven be schikbaar komen165 KG. 92 KG. 76 KG. 102 KG. 435 KG. stik stof. Daartoe is dus 90 KG. te weinig in de stalmest gegeven. Zonder vervluchtiging en uitspoeling zelfs in aanmerking te nemen, is het duidelijk, dat met enkel stalmestbemes- Twee kinderen in de slaapzaal waren geheel en al hersteldzij konden niet in de ziekenzaal blijven en werden daarom naar het departement du Nord gestuurd, waar zij een bestaan zouden beginnen, misschien even naar als dat wat zij gevoerd hadden, voordat zij van de straat opgenomen werden. Zij zeiden hunne kameraden onver schillig goeden dag. Zij waren de kwellingen van vroeger reeds vergeten en verbeeldden zich dat zulk een vaderlijk bestuur steeds hun onbekende of verdwenen familie zou ver vangen. Toen Claudinet hen zag vertrekken werd het hem benauwd om het hart. Hij zeide tot zuster Simplice U zult mij toch niet wegzenden, wel? Helaas, arm kind. Ik wil altijd bij u blijven. Hoewel de zuster voor alle andere zieken even zorgzaam was, hechtte zij zich toch het meest aan Claudinet. Zij gaf hem boterhammen met over geschoten confituren, zij bleef langer bij hem zitten als zij hem naar bed bracht, en was ook vriendelijker tegen hem dan tegen een der anderen. Zij had gemerkt dat dit kind nog een reine ziel had. De arme ongelukkigen verrieden, hoe jong zij nog maar waren, reeds hun afkomst. In die hoofden zat reeds koppigheid, huichelarij of een geest van opstand. Zuster Simplice onderdrukte die gevoe lens met de grootste zachtheid, als zij het verdienden. Zij had veel invloed ting een boerderij niet aan het stikstof te kort kan ontkomen. F. C. HUIJSER, Landbonwonderwijzer, Woudrichem Marktberichten. ROTTERDAM, 5 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 236 paarden, 19 veulens, 1716 magere rundereD, 760 vette runderen, 275 vette kalveren, 1576 nuchtere kalveren, graskalveren, 267 schapen of lammeren, 334 biggen, 14 bok ken of geiten, 52 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee melk koeien f 350530, kalfkoeien f 350 525, stieren f150510, pinken f130 200, graskalveren f vaarzen f150275, paarden f200400, slacht- paarden f 100225, hitten f150275, veulensflOO160, biggen f 1021, biggen per week f 2,002.75, overloopers f 23 40, fok-nuehtere kalveren f 20—40, slacht- nuchtere kalveren f 15 —20. GORINCHEM, 4 Mei. Op de veemarkt waren aangevoerd 316 runderen, 18 nuch tere kalveren, 168 overloopers, 1019 biggen, De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 450f 550 melkkoeien f 350f 425 kalfvaarzen f 325f 400 guiste vaarzen f 200f 250 j pinken f f graskalveren f 130 f 180, nuchtere kalveren f 25f 30, overloopers f 25—f 40, biggen f 15f22. 's BOSCH Marktbericht. Dinsdag werden aangevoerd 32,500 kilo boter. Hoogste prijs f 2.06laagste prjjs f 1,86 rniddelprijs f 2.02. 's BOSCH, 6 Mei. Op de markt van heden werden aangevoerd 2393 stuks. 970 stuks hoornvee, 1035 biggen, 85 zeugen, 210 schapen en lammeren, 93 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien 295 f f 445, kalfvaarzen f 285 a f 440, magere ossen en koeien f 180 f 285, vette ossen en koeien le kw. 60, 2e kw. 50 ct. p. p., pinken f145 k f225, zeugen f 85 f145, biggen f2.75 f3.p. w. schapen f30 f 55, lammeren f 15 a f 25. Handel kalfvee traag, overigens vrij goed. Noteeringen Graanbeurs. Hótel Jan. Geertzen, St. Jansstr. 10 's Bosch BI. Erwten f 15. Zaai Erwten kort stroo f 15. f 17. f 20.— Boonen f 15.— Lijnkoeken f 16. Grondnotenkoeken f 18.50 Soja meel f 14.00 Ljjnmeel f 46. Lynzaad f 25. Haver f 44. Zaaihaver f 16. Tarwe f 18. Voer Tarwe f 15. Rogge f 44. Mais f 43 Gerst f 16 50 Lijnkoekje8 Bleu Ster f 16,00 Alles per 100 K.G. ZALTBOMMEL, 21 April. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 205 biggen, prys van f 14 tot f 22, 88000 eieren, prys p. st. 5J a 6J ct. 860 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter fl.15, boerenb. fl.10—f0.90. op hen en het gelukte haar altijd die ondankbare naturen te temmen, er voort durend aan denkende, dat ze niet altijd bij heil zou zijn om hen te leiden en te laten bidden. Met Claudinet had zuster Simplice in het geheel geen moeitenooit had ze zoo'n lief, zoet kind gezien. Hij had gauw zijn gebedje geleerden hij knielde eiken avond voor zijn bed neer om het op te zeggen. Zijn kameraden die eerst wel wat ja- loersch op hem waren, toen hij op de ziekenzaal kwam, hadden toch ten slotte zijn meerderheid erkend en hielden veel van hem. Als het mooi weer was speelden zij allen op een klein pleintje, afgezonderd van de andere kinderen. Zij deden allerlei spelletjes alsof ze op een speelplaats waren, en de dokter vergunde hun dat, als ze zich maar niet al te veel vermoeiden. Zuster Simplice was bij hun spelen tegenwoordig. Als ze soms oneenigheid kregen, dan kwam zij tusschenbeiden en trachtte den twist bij te leggen. Die lichaamsoefeningen waren heil zaam voor Caudinetzijne spieren vorm den zichhij groeide zonder die koorts aanvallen te krijgen welke Rose Fouil- loux zoo ongerust maakten. Reeds waren er drie of vier keer nieuwe kinderen op de kamer gekomen Clau dinet bleef nog maar altijd. Op een dag zeide dokter Beautreillis tegen de zuster Over acht dagen moet hij ook ver trekken. le Retteriamehe eimeiiiig. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende pryzen besteed Kipeieren f 5.f 6.80 Idem (klein) f f Eendeieren f 4.80f 5.95 Aanvoer 210.000 stuks. INGEZONDEN. „HET GROENE KRUIS" Wijk, Aalburg en Veen. Geachte Redactie, Waar, volgens verslag in uwe courant, de Burgemeester van Wjjk in een openb. raadsvergadering gezegd heeft, dat het met ïhet Groene Kruist wel beter zou loopen, als de dokter maar niet tegen werkte, en waar, naar my gezegd is, later de Voorzitter van ïhet Groene Kruist ook in het openbaar gezegd heeft, dat hjj een ieder tart om te bewijzen, dat de dokter opzettelyk gepasseerd is, daar meen ik voor ditmaal mijn tegenzin in courantengeschrijf te moeten overwinnen en U een plaatsje in uw blad te moeten verzoeken om de volgende feiten te constateeren 1. Kort na de oprichting van ïhet Groene Kruist kreeg ik van het Bestuur de schrifteljjke meededeeling, dat ik be noemd was als adviseerend lid van dat Bestuur, die benoeming heb ik schriftelijk aangenomen. 2. Tot op heden heb ik voor geen enkele van de daarna gehouden bestuurs vergaderingen een uitnoodiging ontvangen. Het eenige teeken van leven, dat ik ont vangen heb, was een uitnoodiging tot het bywonen van een kinderoperette. Daar dat met myn functie van adviseerend lid niets ie maken heeft, meende ik, met alle waardering voor die operette, myn tijd nuttiger te kunnen besteden. 3. Naar ik uit de courant vernam, heeft het Bestuur een verpleegster benoemd. Tot op heden weet ik evenwel nog niet tegen wanneer die benoeming ingaat, of dat de verpleegster misschien reeds in functie is. Het Bestaar heeft mij over die benoeming niet geraad pleegd, heeft het zelfs niet eens noodig gevonden mij daarvan kennis te geven. Evenmin heeft de verpleegster het noodig gevonden, zich als zoodanig by my aan te melden en te informeeren of ik ook werk voor haar te verrichten had. Alleen heb ik vernomen, dat zy, buiten my om, een paar van mijne patiënten heeft bezocht. Deze onweerlegbare feiten be wijzen, dunkt mij, voldoende, dat men op mjjne medewerking geen prijs st3lt, en mjjne medewerking dan ook niet gezocht of verzocht heeft. Dat ik als arts de werking van een goed Groene Kruis ten zeerste op prys zal stellen, hoef ik wel niet nader uiteen te zetten. Wanneer dan ook ïhet Groene Kruis* te Wijk, Aalburg en Veen door oorzaken waaraan ik niets kan veranderen, mocht mislukken, dan zou mij dat zeker spijten. Met beleefden dank voor uwe plaats ruimte, Hoogachtend, J. E. SCHMITZ Arts. VEEN, 7 Mei 1925. De knaap hoorde die woordenhij verviel in een stille droefheid die een wederinstorting tengevolge had. Zuster Simplice trok het zicherg aan. De dokter begon weer met de behande ling die hij vroeger gevolgd hadmaar Claudinet bleef ruim een maand in bed. Langzamerhand kwamen zijne krach ten terughij stond op en was aan de betere hand. Als het weer eens gebeurt, zal ik wat zachter spreken, zei de dokter bij zich zelf. Ik kan dien armen jongen toch niet eeuwig hier houden. De winter was gekomen het zou bin nenkort Kerstmis zijn. Zuster Simplice werd op haar beurt bedroefd. Men had haar gewaarschuwd dat zij zich gereed moest houden om bij het begin van het volgend jaar te vertrekken. Zij zuchtte toen zij er aan dacht dat ze genoodzaakt zou zijn Claudinet te verlaten. Maar de plicht riep haar zij berustte erin maar voor zij haar kleine bescher melingen verliet, wilde zij toch nog iets doen. De kinderen waren in de eetzaal, waar zij onder vroolijk gepraat aten, want men gaf hun alles, om hun de herin nering aan de vroegere ontberingen te doen vergeten. Zuster Simplice zeide tot hen Wil jelui me een groot pleizier doen Ja zuster, antwoordden alle kleinen. Welnu 1 luistert dan Jelui bent erg arm, kinderenvelen onder jelui hebben ellende gekend voor ze hier kwamen. Heb je je zelf wel eens PLAATSELIJK NIEUWS. Andel. De heer G. Versteeg alhier werd de vorige week goedgekeurd voor Kommies by 's Rijks Directe Belastingen. De inwijding van de door Andel's Fanfarecorps gebouwde muziektent, zal plaats hebben op Zaterdag 16 Mei a.s., des namiddags 7 uur. Ingeschrevenen der lichting 1926 worden opmerkzaam gemaakt, dat op de Secretarie dezer gemeente op Woensdag 13 Mei a.s. gelegenheid bestaat om vrij stelling aan te vragen wegens broederdienst. Oudendijk. Het van ouds bekend café ïSchippers welvaren*, dat meer dan een eeuw aan de familie Vink heeft toebehoord, is by verkoop overgegaan in handen van den heer A. v. d. Wiel. Hiermede wordt een stuk .geschiedenis van een schippers- familie, die naast het café het overzetveer op Gorinchem bedienden, en dat by alle mogelyke weersgesteldheden hebben uit gevoerd. Over dit veerrecht werd jaren geleden door de Stad Gorinchem contra wjjien de heer Vink, nog een procedure gevoerd. Door het stoombootveer Sleeuwijk en Wou drichem is dit veer hier echter geheel komen te vervallen en wordt door de na bestaande alleen het schippersvak uitge oefend. En met dit al is ook het oude uithang bord verdwenen om plaats te maken voor een nieuw, waarop wjj het volgende lezen Voorzyde. Heb nat in mjjn vat Voor atheist en vromen Wie ïknokken* haat En ïpoffen« laat Mag vrij binnen komen. Achterzijde Slecht van ïonthouden* is een kruis Voor tyk en arm, groot en klein Doch wie strikt alles tracht te ïonthouden* Ook die weer sticht vaak venyn, En daarom matig zjjn in alles 't Zy matig grof of matig fijn Matig dus ook in onthouden Doch nooitiGeheelonthouder* zyn. Wondrichem. Van het hoofdbestuur van den Bond van Melkveehouders in Zuid- Holland, gevestigd te Rotterdam, werd bericht ontvangen dat met ingang van 8 Mei a.s. de melkprys met 1 cent per Liter zal worden verhoogd. De rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1923 is door Ged. Staten dezer provincie vastgesteld in ontvangst op f62360.936, in uitgaaf op f64121.76, zoodat deze een nadeeiig slot oplevert van f 1760.826. De ingeschrevenen voor de lichting 1926 worden opmerkzaam gemaakt, dat zij, die voor vrijstelling van den dienstplicht wegens broederdienst in aanmerking wen- schen te komen, zich tusschen 16 en 31 Mei a.s. ter gemeente-secretarie moeten vervoegen tot het doen opmaken van de vereischte stukken. Speciaai zal hiertoe gelegenheid worden gegeven op Zaterdag 23 Mei a.s., tusschen 11 en 12 uur voor middag. De heer J. J. H. Eijkhoudt, werk zaam ten kantore van den Rijksontvanger in deze gemeente, is met ingang van 1 Juni a.s. aangesteld tot rijksklerk bij 's Rijks directe belastingen te 'sGravenhage. afgevraagd of er misschien uog wel ongelukkiger schepsel zijn? De kinderen luisterden oplettend. Sommigen begrepen het nog niet, maar anderen, met een helderder verstand, voelden een lichte huivering. Zuster Simplice vervolgde Heb jelui er wel over gedacht dat je ook liefdadig kondt zijn Zij keken elkaar aan, hoe langer hoe meer onder den indruk. Het gesticht heeft jelui kleeren gege ven toen je opgenomen werdt Jelui hebt mooie blauwe buisjes, nieuw lin nengoed en goede sehoenen. Dat is waar, erkende het oudste der kinderen. Ik heb nog nooit zulke goede kleeren gehad. En op echten straatjongenstoon voegde bij erbij. Nu lijk ik wel op den zoon van een kapitalist. Toen ik kwam, droeg ik lompen. Ik had nog een goede broek, zei een tweede. Ik had een borstrok die nog nieuw was, zei een derde. Zuster Simplice liet hun uitspreken. Je ziet dus, lieve kinderen, dat je in de mogelijkheid bent om wat weg te geven. Hoe dan Door de kleeren die je niet meer aan trekt aan arme kinderen uit de buurt te geven. Ja, natuurlijk, zeide Claudinet goed keurend. De jongens vroegen niet verder. Ze zouden voortaan alleen de kleeren dra- ftfenwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9