land van altena FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Doorloopeiv Uitgave: Firma L. J, VEERMAN, Heusden* Wo, 4500 Woensdag 13 Mei 1925, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Maandag is Hindenburg uit Hannover naar Berlyn vertrokken om het president schap der Duitsche republiek te aanvaarden. De politie had uitgebreide maatregelen getroffen om ordeverstoringen te voorkomen, niet minder dan 10.000 politieagenten in burgerkleeding bevonden zich op den weg, waarlangs de stoet zou gaan. Honderd duizenden hadden zich opgesteld in de nabyheid van het station, de meeste voor zien van ridderorde en eereteekenser heerschte een paradestemming als vroeger op den verjaardag van den keizer, overal zag men zwart-wit-roode vlaggen, slechts hier en daar was een republikeinsche vlag te zien. De Schupo's hadden overal hun plaatsen ingenomen, in de zijstraten stonden zij in massa gereed om ter versterking toe te snellen, waar zulks mogelyk mocht blijken. De nieuwe Rijkspresident kwam om by 6 uur aan het station Herstrasse, waar rijkskanselier Luther, verschillende rijks ministers, leden der Pruisische regeering van het gemeentebestuur van Berlyn ter begroeting aanwezig waren. Kort na zes uur kondigen de boven de huizen circelende vliegtuigen aan, dat de president op komst is. In tamelijk snelle vaart rijden de vier auto's, waaraan een voorhoede van motorrijders voorafgaat, langs de Bismarckstrasse. De vaandels neigen zich ter begroeting van den Rijks- presidenthoerageroep weerklinkt. De mannen ontblooten het hoofd, terwijl de vrouwen met zakdoeken wuiven. In de nabyheid van den Brandenburger tor is de drukte zeer groot. Het publiek dreigt, het politiecordon te doorbreken, waarop bereden politie moet aanrukken. Onder geestdriftige toejuichingen van de menigte rydt de auto onder den Brandenburger Tor door en zwenkt de Wilhelmstrasse in. In de nabijheid van het Paleis van den Rijkskanselier bleef een groote menigte, die byna uitsluitend uit jeugdige personen bestond, tot ongeveer 9 uur 's avonds byeen toen eindelijk slaagde de Schupo er in, d« menschen er van te overtuigen, dat de Rykspresident rust noodig had en zij beter hun gezang en hoerageroep konden staken. Kort na den intocht van den Rijkspresident had een bloedige botsing plaats in de Kaiser Friedrlch Strasse. Een in gesloten formatie marcheerende Völkische afdeeling overviel daar plotseling zonder eenige reden 129 De arme jongen die met een holle maag voortliep, snoof de lucht op, om ten minste den reuk van die heerlijke din gen in zijn neus te krijgen, met welker afval hij blij zou zijn geweest. Het was dien dag buiten erg koud. Een ijskoude wind vulde de gangen van het gesticht. De kinderen waren onder dak in een zaal waar de thermometer even boven de gewone temperatuur stond. Gustave, de oppasser, schonk telkens in, en zeide bij zich zelf. Laat ze maar feestvieren, die jongens. Als ze bij de boeren zijn, zullen ze zoo'n schrik niet meer hebben. Och, ze we ten niet wat hun te wachten staat. Toch was onder die twaalf kinderen er een die niet in de algemeene vroo- lijkheid scheen te deelen. Het was een ventje van ongeveer zes jaar, maar die nauwelijks vijf leek, zoo "klein en zoo min zag hij er uit. Hij heette Fadart. Zijn vader was voddenraper en woonde in de rue Cha- tillon in een krot, waar een heele troep kinderen rondkropen tusschen allerlei vodden. De kleine Fadart, die nooit bij zoo'n feestmaal geweest was bleef slecht in zijn humeur. Hij vond dat er niet genoeg te eten een groep arbeiders die lij elkaar stonden te praten, Eenige hunner werden door slagen met een met yzer beslagen wandel stok ernstig gewond. De politie heeft talrijke vlugschriften in beslag genomen, die door communisten in de Charlotten- burger Chaussée werden uitgedeeld. Hindenbuig heeft na zijn aankomst in het huis van den Rijkskanselier tegenover dr. Luther uiting gegeven aan zijn groote voldoening over de zeer hartelijke ontvangst, die de bevolking van de hoofdstad des Ryks, oud en jong hem heeft bereid. h De uitslag van de Fransche gemeente raadsverkiezingen is geweest, dat in 31 districten voor den Parijschen gemeenteraad de conservatieven 4 zetels hebben gekregen (verlies 4 zetel), de republikeinen 14 zetels (onveranderd), de links republikeinen 23 (verlies 2), de onafhankelijk radicalen 6 (winst 1), de socialistisch republikeinen 5 (winst 1), de socialisten 14 (onveranderd) en de communisten 8 zetels (winst 1 zetel). Hoewel de uitslagen van de provincie nog niet ten volle bekend zijn, kan over het algemeen een verder verschuiven naar links worden geconstateerd. De pers van links is natuurlyk met dit resultaat zeer ingenomen. Zoo schrijft L'Oeuvre, dat de laatste verwachtingen van het nationalistisch bloc door de overwinning der realiteit thans definitief weggevaagd zijn. De Ere Nou velle constateert, dat de winsten van links de verwachtingen overtroffen hebben. Het volk heeft in het kartel van links zijn vertrouwen uitgesproken en tevens het communistische gevaar doen verdwynen. Daarentegen zyn de rechtsche bladen met den uitslag niet zeer tevreden. De Gaulois schryft, dat de patriotten er niet in ge slaagd zyn om het voorbeeld van hun tegenstanders te volgen, om een bloc te vormen en een groote party van orde tegen de revolutie te stichten, waarin de meer derheid der Franschen bijeen te brengen zou zijn. BINNENLAND. Belastingen, Iuvecrrechten en Acctynzen Met ingang van 1 Juni 1925 is benoemd tot Rijksklerk te 's Gravenhage le kantoor D. B. J. J. H. Eijkhoudt, thans particulier klerk te Woudrichem. o Verjaardagen Koninklijk gezin Zooals men weet, heeft indertijd de en te drinken was. Hij verwachtte zeker een liederlijk feestmaal, zooals de familie Fadart hield wanneer er in de vodden een voorwerp van waarde gevonden werd, dat natuur lijk niet naar de politie gebracht werd. In dit vak komen de buitenkansjes veelvuldiger voor dan men zou denken een onverschillige huishoudster of een dienstmeid die aan haren beminde denkt, vergeten dikwijls om, wanneer zij een kleedingstuk afschuieren, de zak ken eerst leeg te halenen wat er uit valt wordt natuurlijk opgeveegd. De kleine Fadart dacht dat men niet genoeg op zijn nietig persoontje lette. Hij verbeeldde zich dat, omdat hij klei ner dan de anderen was, men hem klei nere koekjes en minder wijn gaf. Als hij openhartig gesproken had, zou hij gezegd hebben, dat hij alleen bij het feest had willen zijn. Als hij gedurfd had, zou hij de porties van zijn buren weggenomen hebben. Gustave, die den jongen deugniet zeer nieuwsgierig gadesloeg, naderde hem en vroeg op hartelijken toon: Gaat het niet beter? Fadart dronk zijn glas leeg en zeide Het begint. Kom, wees wat vroolijker Kijk liever eens naar je vrienden. Ik vind alleen maar dat er te veel zijn. Och komHet drinken is er niet slechter om. Dat moet je toch maar bekennen. Maar het zou veel aardiger geweest zyn als er bijvoorbeeld meisjes inplaats ministerraad besloten, dat alleen op den verjaardag van de koningin de Departe menten van Algemeen Bestuur den gehee- len dag gesloten zouden blijven, doch op de verjaardagen der overige leden van het koninklijk Huis aan het personeel dier departementen geen vrijaf meer zou worden gegeven. Thans verneemt het Hdbl. dat laatst bedoelde bepaling door den ministerraad is gewyzigd in dien zin, dat voortaan op de verjaardagen van de koningin-moeder, den prins en prinses Juliana na 1 uur nam. vrijaf zal worden gegeven, voor zoover de dienstbelangen dit zullen toelaten. Yerkeers-eugevalleu Twee jeugdige wielrijders te Arnhem hielden op den Schelmscheweg een wed strijd. Bij het nemen van een bocht hielden beiden links, juist toen van de andere zijde een auto naderde die rechts reed. Een van hen kon nog bijtijds uit wijken, doch de ander botste in volle vaart tegen den wagen. Hij vloog van zyn zadel over de motorkast door de voorruit van de auto en kwam precies naast den chauffeur terecht, waar hij bewusteloos op de bank bleef liggen. Hij liep ernstige verwondingen aan zijn handen op. Zijn rywiel werd vernield. Nadat geneeskundige hulp was verleend is er procesverbaal opgemaakt. Te Delft is Zondagavond, vermoedelyk door het springen van een voorband, een personenauto tegen een boom gereden en geheel vernield. De inzittenden, die ernstig aan het gelaat werden verwond, zijn per auto naar Rot terdam vervoerd. Een chauffeur, die met zijn auto over den Rotterdamschen weg reed, vond op dien weg een motorryder, die ernstig ver wond was. Hy heeft hem opgenomen en met zijn auto naar het Gasthuis te Delft gebracht. De motorryder, de heer L. uit Voorburg, werd later per auto naar zijn woning vervoerd. o De zaak Willem Siebers De Bossche rechtbank uitspraak doende veroordeelde W. A. S., vertinner alhier, thans gedetineerd, wegens ontucht met eigen minderjarige kinderen tot vier jaar gevangenisstraf conform den eisch met aftrek van voorarrest, Wegens het in 1924 en 1925, telkens op verschillende tijdstippen te dezer stede van jongens gevraagd waren. Wil je je mond wel eens houden, Klein-Duimpje, antwoordde Gustave, als de zuster dat hoorde Er was besloten, dat de uitdeeling der kleedingstukken zou plaats hebben na het feestmaal. De laatste koekjes werden met een glas Bourgogne besproeid, opgegeten. De gasten waren zoo vroolijk, zoo luidruchtig geworden, dat men zijn eigen woorden niet meer kon verstaan. Zus ter Simplice was genoodzaakt in hare handen te klappen om stilte te gebieden. Gustave bracht de kleeren binnen, die zooveel mogelijk gelapt en versteld wa ren. De arme kinderen deden hun servetten af, zoodat ze weer in hunne lompen voor den dag kwamen. Ze keken elkan der verwonderd aanze waren hun ar moedige plunje vergeten en meenden dat ze werkelijk net zoo gekleed waren als de andere jongens. Elke verpleegde bood zijn geschenk aan, daarbij rekening houdende met de grootte van den jongen dien hij uit koos. Claudinet gaf zijn buis aan Baptiste Gorju, een jongen die aan tafel een liedje gezongen had. Pas goed op dat je het niet scheurt hoor 1 zei de zoon van Rose Fouilloux. Wees gerust, antwoordde Baptiste, die al begon het bijna nieuwe buisje aan te trekken, ik zal het dragen tot aan mijn trouwen. Óch, domkop, dan ben je immers al veel te groot, hernam Claudinet. wegnemen van een hoeveelheid tin eigen dom der N.V. Grasso's Machinefabrieken werd W. A. S. veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De eisch luidde 3 jaar gevangenisstraf. o Brand Zaterdag is te Hees bij Nymegen de grooie chocoladefabriek der firma Versteeg en Zoon totaal afgebrand. De brand is ontstaan door het omvallen van een petro leumstel. Verzekering dekt de schade. doorzittea, zadelpijn.,] kui\t gij afdoende et\vlugI genezenmet AKKER^j Kloosterb&UenVj 5ijt niet. 20,000 steencu vernield In een loods der steenfabrieken van de Gebr. Hennekamp te Etten, Bremberg, werden des nachts pl.m. 20,000 steenen vernield, welk6 te drogen lagen. Daar men hier aan moedwil denkt, is de zaak in handen der politie grsteld. o Diefstallen in scholen De Haarlemsche recherche heeft te Arnhem een Belg aangehouden, die in het bezit werd bevonden van meisjesondergoed en andere voorwerpen, afkomstig uit ver schillende scholen, waar den laatsten tijd inbraak is gepleegd. Ook was hij in het bezit van een bedrag aan geld. o Vergiftigd De veehouder A. D. te Harich (Friesl.) had Fransch groen op zyn land uitgestrooid tegen de emelten. Zonder dat iemand het bemerkte liepen zyn beide zoontjes van 5 en 3 jaar het land op om bloemen te plukken. De kinderen kregen Parijsch groen aan lippen en tong, tengevolge waar van zich ernstige vergiftigingsverschijnselen voordeden. Na een ziekte van enkele dagen zijn beide knaapjes overleden. Zou je denken? vroeg Goria besluite loos. Plotsling kwam Fadart er tusschen en hield Baptiste tegen op het oogenblik dat hij de tweede mouw wilde aantrek ken. De zoon van den voddenraper riep uit Geef mij dat buisje. Hij was half dronkenhij had niet alleen zijn glas tot op den laatsten drup pel leeggedronken, maar bemerkende dat er nog drank in de flesch was, had hij dat gulzig opgedronken, gebruik makende van het oogenblik dat Gustave het goed was gaan zoeken. Claudinet antwoordde den kleinen deugniet op zachten toon Ik heb mijn buis aan dien jongen gegeven, en hij mag het houden. Ik wil het hebben, herhaalde Fadart met brutale koppigheid. Zijn zenuwtrekkende mond, zijn schit terende oogen en zijn houding als die van een panter die tot springen gereed is, maakten Gorju volstrekt niet bang. Hij duwde Fadart weg. Jij krijgt ook wat, zeide Baptiste. Laat mij met rust. De twist had maar even geduurdde uitroepen van de andere kinderen had den hem overstemd, maar eensklaps weerklonk een kreet van schrik. Fadart had in zijn woede, van de tafel een mes opgenomen en was op Gorju toegesneld. Voor men er tusschen kon komen, had de kleine deugniet het andere kind ge troffen. Gelukkig had Fadart, wiens hand Belastingdruk 1924/25. Naar aanleiding van een tot ons gericht verzoek geven wy hieronder een uitgebrei der staatje van den belastingdruk van verschillende gemeenten in onze omgeving. Kolom 1 geeft aan het bedrag by een gewoon inkomen van f 1000, kolom 2 van f 2000 en kolom 3 van f5000 voor ge- huwden met twee kinderen. Atmkerk 7, 42,- 193,— Ammerzodan 6,97 46,30 209,05 Andel 5,- 35,— 171.— Brakel 16,20 96,20 450,— Dinteloord 0,50 10,50 63,50 Drunen 8, 48,— 191,— Dussen 10, 60,— 256,— Eethen 10,50 70,50 273,50 Engelen 0,20 4,20 25,40 Giassen 33,50 118,50 419,50 Gameren 4,50 60,62 291,58 's Gravemoer 17,- 57,- 200,— Hedel 40,64 61,47 234,51 Hedikhuizen 16,50 60,75 273,60 Herpt en Bern 12,48 64,48 301,92 Heusden 2,67 20,856 98,715 Kerkwijk 15,20 80,30 335,02 H. en L. Zwaluwe 12,20 35,40 129,90 Nieuwkuijk 16,50 60 75 282,30 Nederhemert 8,71 36,85 145,11 Oudheusden 12,48 64,48 301,92 Poederoyen 27,75 455,626 597,37B Raamsdonk 4,20 34,20 170,20 Rijswyk 37,— 137,— 483,— Sprang-Capelle 7,75 52,87 245,396 Veen 25,50 85,50 288,50 Vlijmen 10,92 69,81 340,21 Waaiwyk 10,71 50,96 213,71 Waspik 7,- 47,- 213,— Werkendam 9, 49,— 215,— de Wei ken en Sleeuwijk 25, 105,— 391,— Wijk en Aalburg 5,75 77,46 374,30 Woudrichem 15,80 72,80 289,80 Zaltbomme! 6,655 49,39 221,815 Zuilichem 18,- 78,— 281,— 0— Door het hemelvuur getroffen Te Marum werd de 28-jarige echtgen. van den landbouwer v. d. D., toen zij haar man koffie wilde brengen door het hemel vuur getroffen en onmiddelijk gedood. Boven de omgeving van Dinxperloo woedde dezer dagen een zwaar onweer, dat groote verwoestingen heeft aangericht. In Isselburg sloeg de bliksem in het post kantoor en vernielde daar de telefoonleiding en toestellen. Op 60 plaatsen werden de van woede beefde, geen steek kunnen toebrengen en had alleen maar het buis ter hoogte van den schouder ge scheurd. De jonge schruk maakte zich gereed opnieuw te stootenen ditmaal zou de steek beter toegebracht zijn, als niet een stevige vuist op hem neer was ge komen en hem eenige passen verder op den grond had doen rollen. Het was dokter Beautreillis, die juist op tijd gekomen was en niet bij het maal aanwezig was geweest, om de kinderen niet verlegen te maken. Welnu, riep de dokter uit, mijn vriend de ambtenaar is niet erg gelukkig in zijn keus geweest. Fadart was klagend opgestaande bestraffing had hem ontnuchterd. Zuster Simplice, die erg onthutst was, legde den dokter uit wat er ge beurd was, terwijl deze zich gereed maakte den gewonde te verbinden. Neen maar, riep Beautreillis uit, die jongen heeft ook gelukde voering van zijn buis heeft hem beschermd. Eensklaps hield hij op en maakte ge baren alsof hij zeer verrast was. Hij hernam Wat zit er toch in die voering? Een papier kwam voor den dag uit de opening, die door den messteek ver oorzaakt washet was het stuk dat Rose Fouilloux in de voering genaaid dad. Beautreillis haalde het stuk, dat maar even door het mes geraakt was, eruit. Vijftien duizend francsriep hij uit. En zich tot Baptiste Gorju wendende, NIEUWSBLAD loir let Lain! vai Housdei en AileiaJeLaigstraat ti in Biimtlermrf

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1