w •■and van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4502. Woensdag 20 Mei 1925. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Sproete# Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. AKKER's Kloosterbalsera' Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITEKLANDSCB OVERZICHT De Daily Herald meldt uit goedingelichte Berlijnsche bron, dat de Britsche regeering den geallieerden heeft voorgesteld een ge meenschappelijke nota te zenden aan de sovjet-republiek, waarin de verloochening van de communistische Internationale ge- eischt zal worden, alsmede de uitwijzing van haar hoofdkwartier uit Moskou. Een labour-afgevaardigde zal in het Lagerhuis Chamberlain vragen, of hij met de Fransche en andere regeeringen onder handelt om gemeenschappelijk de diploma tieke betrekkingen met Rusland te ver breken. De diplomatieke correspondent van de Daily Herald verklaart, dat dit bericht niet verrassend is, daar vele symptomen eraan zjjn voorafgegaan. Overal hebben de Engelsche gezanten en ambassadeurs een anti-sovjet-propaganda gevoerd. Chamberlain heeft tijdens zjjn bezoek te Rome propaganda gemaakt voor een Balkan-entente tegen Rusland. De pogingen bleven toen zonder resultaat, daar de Zuid-Slaven en Bulgaren niet mede wilden doen. De poging werd in de Bal- tiscbe landen en op den Balkan hervat. Onder Britschen invloed vonden conferenties plaats van ministers en militairen. In Warschau propageerde Engeland de ver vanging van Sikorski door Pilsoedski. Te Berlijn verklaarde Engeland, dat de verkiezing van Hindenburg van invloed zou zijn op de hangende kwesties, als Duitsch- i land zich by het anti-Russisch verbond zou aansluiten. Er heerscht groote beduchtheid onder de Chineezen in Noord-Cbina gedurende de laatste twee weken wegens de be richten dat Tsang-tso-lin zijn troepen naar Peking zond, waar Feng-joe-siang, de Chris ten-Generaal, zijn troepen heeft opgesteld. Het schijnt zeker, aldus een bericht uit Peking, dat een aanzienlijke Moekdensche strijdkracht spoedig in de buurt van de hoofdstad zal aankomen, maar men neemt algemeen aan, dat Feng joe-siang Tsjang- tso lin Peking zonder gevecht zal laten be zetten. Naar verluidt, is een deel van Feng's aanhangers omgekocht tot het be waren van een neutrale houding. Dien tengevolge zal hy niet sterk genoeg zyri om op het oogenblik te vechten, zoodat hij zich zal tevreden stellen met een vreed zame ontwikkeling in Noord-China. 130 De dokter sprak zacht met de zuster. Onder die jongens, zei Beautreillis, is er tenminste een, dien ik niet geheel uit het gezicht kan verliezen. Ik zal niet zeggen dat het uw gunsteling is, uwe moederlijke zorgen zijn voor allen gelijk, maar, om kort te gaan, ik bedoel Claudinet. Ja, niet waar, antwoordde zuster Sim plice, u zult onderzoek naar hem doen als hij het gesticht verlaten heeft? Dat beloof ik u vast. Wat zal men met hem uitvoeren? Dat weet ik zoo precies nietmaar met mijn gewonnen twijfel aan en ver achting voor het menschendom, veron derstel ik, dat dat kind, door niemand opgenomen toen het zijn moeder ver loor, wel een verren bloedverwant, zal vinden, als men hoort van die vijftien duizend francs. Wat bent u toch hard voor uw naas ten, dokter. Dat kan ik nooit genoeg zijn. Dus u gelooft dat Claudinet Het is niet anders dan eene veronder stelling. Een ding is zeker, de kleine zal geen gebrek lijden. Als er nu eens geen bloedverwant kwam opdagen? Dan zou de administratie wel voor hem zorgen. Dat gaat heel gemakkelijk. Briand heeft de uit Marokko ontvangen berichten aan den ministerraad medege deeld. De tegenwoordige operatie's blijken zich in voor de Fransche troepen gunstigen zin te ontwikkelen. Volgens berichten uit Inlandsche bron blykt, aldus wordt van Fransche zijde uit Rabat gemeld, dat het Fransche offensief van Woensdag op het gebergte van Bibane een geweldigen indruk in het geheele Riff- gebied heeft gemaakt. De zware artillerie heeft herhaalde malen aangevallen en de vliegtuigen hebben den opstandelingen ernstige verliezen toegebracht. Hoewel de gevechten uiterst heftig zijn geweest, heb ben de Franschen maar weinig verliezen geleden tengevolge van gebruik van artil lerie, bommen en mitrailleurs. De groep Colombat heeft de zuivering langs den rand van het Bibanegebergte voortgezet. De verliezen van Woensdag worden gering genoemd. In het Zuiden heeft de groep Freydenberg Woensdag bij haar opmarsch naar het Noorden een ernstig gevecht te doorstaan gehad tegen verschanste tegenstanders, w.o. Riffijnen. De verliezen van den vijand waren zeer groot. Er zjjn meer dan 60 lijker. gevonden op het veld. Er zjjn wapens en gevangenen buit gemaakt. De Intrasigeant meldt, dat alle vooruit geschoven posten, die de Riffijnen in Noord- Marokko hadden omsingeld, door de colonnes Freydenburg en Colombat zijn bevrjjd, op twee na, w.o. eene, die men door het kanonvuur der tegenstanders vernietigd achtte, maar die nog weerstand bood, hoewel er twee officieren en drie kwart van de mannen gewond waren. Men vermoedt, dat deze posten zullen worden ontzet, wanneer de beide colonnes zich bij elkaar zullen voegen. .komen vroed in Het Im het voorja. KoopBjdid een, bij Alle Drogisten Vergadering van den Raad der gemeente EETHEN, op Vrijdag 15 Mei, des voorm. 9h uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune. SecretarisWelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden, behalve de beer Zal er verder voor Claudinet gezorgd worden Het voorhoofd van den dokter fronste zicb. Ja, zeide hij, na een aarzeling. En zal hij weer beter worden? Ach, zuster Simplice, waarom vraagt u me dat? De ongelukkige is dus levensgevaar lijk ziek? Vraag dat aan den goeden God, zus ter Mij zou Hij niet antwoorden om dat ik een beiden ben Dat is bet eenige wat ik u zeggen kan. Hij alleen weet of Claude Fouilloux twintig jaar zal worden. LIX. De voogden. Claudinet was door zijn moeder er kend bij was dus de erfgenaam. Het meubilair van de kaartlegster bad na gerechtelijken verkoop, genoeg opge bracht om alle schuldeischers tevreden te stellen er bleef zelfs iets over om bij de vijftien duizend francs te voegen. Nu moest er alleen nog maar een voogd over het kind benoemd worden. Dit bleef in dien tusschentijd in bet gesticht. Het oogenblik kwam waarop zuster Simplice hare kleine beschermelingen moest vaarwel zeggen. Toen zij voor de laatste maal Claudi net omhelsd bad, weenden beiden. D. van Buuren. Een vacature wegens overlijden van den heer Straver. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen, die de leden zijn thuisgezonden, onveranderd wórden goed gekeurd en vastgesteld. Onderzoek geloofsbrieven A. Vos Cz. De Voorzitter wijst een commissie aan voor onderzoek, bestaande uit de heeren v. d. Schans en Smits en schorst gedu rende dit onderzoek de vergadering. Na heropening verklaart de commissie de geloofsbrieven in orde te hebben be vonden en wordt met algemeene stemmen tot toelating besloten. Ingekomen stukken. Schrijven van den R.K. Politiebond „St. Michaël" om subsidie voor de vakschool te 's Bosch. Op voorstel van B. en W. wordt af wijzend op dit adres beschikt. Schrijven van J. G. v. d. Heuvel, waarin hij verzoekt, hem een stukje ge meentegrond te verkoopen ten zuiden van zijn boomgaard en naast den open baren weg gelegen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten bet bedoelde stukje grond te doen schatten door dezelfde commissie, die reeds vroeger dergelijke perceeltjes beeft geschat, bestaande uit de heeren J. Schreuders, D. v. Wijk en J. Saakes. Verder deelt de Voorzitter mede, dat nog eenige stukken zijn ingekomen van de verschillende kerkbesturen, als ant woord op het voorstel voor overname van dp torens. Deze adressen zijn echter nog niet volledig binnen en hebben der halve ook geen bespreking bij het college van B. en W. kunnen uitmaken. Spr. stelt daarom voor de adressen aan te houden tot een volgende vergadering. Aldus wordt besloten. Een brief van de P.N.E.M. van 4 Mei zou de Voorzitter na afloop der verga dering willen behandelen. Aanbieding verslag toestand der ge meente. Wordt voor de leden ter inzage gelegd. Aangaan kasgeldleening. De Voorzitter zegt, dat het weer het oude liedje is en de gemeente weer zon der geld zit, daarom stellen B. en W. voor, dat de raad hen machtigt een kasgeld leening aan te gaan, naar gelang er be hoefte is, tot ten hoogste f 15000, ren tende 5k pCt. en af te lossen in den loop van het dienstjaar. Met algemeene stemmen wordt de gevraagde machtiging verleend. Wijziging begrooting 1924. Verschillende posten zijn tot een totaal bedrag van f 2062,69 overschreden, zoodat overschrijving biervoor moet plaats hebben uit de posten, waarbij overschot Ik zal je nooit vergeten, bad zuster Simplice gezegd. Daarna was zij vertrokken. Claudinet bad den gebeelen dag ge build en alle voedsel geweigerd. De dokter was bang voor eene weder- instortting. Hij was er echter in geslaagd het kind wat op te wekken. Claudinet bad zijn tranen afgedroogd. Hij was dezelfde niet meer sinds zuster Simplice in dat zieltje eene vrome be rusting had gelegd. Als hij leed, klaagde hij niet meer bij had den goeden God zijn leed te verzachten en zijn geloof was reeds zoo sterk, dat hij er minder door leed. Had de zuster niet op dien feestdag gezegd, dat zij in den Hemel moesten komen Bovendien was Claudinet door het verdriet reeds vroegtijdig ontwikkeld. Hij was wel bedroefd, maar zijn ge zondheid liep er geen gevaar door. De dokter herademde. Hij meende niet, dat hij het gestel van het kind had veranderd, hetgeen trouwens eene onmogelijkheid zou zijn geweest, maar dat hij tegen het vernielingswerk een dijk had opgeworpen, die de noodlottige uitwerking tegenhield. Met een kind als Claudinet kan een dokter altijd tegen de smart strijden. De kleine zieke gehoorzaamde, bij onder ging de behandeling in al hare gestreng heid, hij beging geen van die verschrik kelijke onvoorzichtigheden die in enkele oogenblikken de uitwerking der weten schap wat betreft een verlichting, een merkbare verbetering, zelfs een algeheele genezing, kunnen vernietigen. is. Aldus wordt besloten. De heer van Buuren komt ter ver gadering. Wijziging verordening G.EB. De Voorzitter deelt mede, dat sedert deze verordening is vastgesteld een wijzi ging is gekomen in de gemeentebegroo- ting en gemeenterekening en daarom ook de verordening op het G E B. moet wor den gewijzigd. De wijziging is van wei nig beteekenis en slechts van technischen aard Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt zonder discussie met algemeene stemmen besloten. Benoeming stembureau. De Voorzitter zegt als de heeren er prijs op stellen om niet te stemmen, hij de leden van het stembureau wel wil aanwijzen. Voor Genderen wordt op zijn voorstel benoemd als Voorzitter den EdelAchtb. Heer Brune, als leden de heeren W. J. G. Branderhorst en J. P. Smits. Als plaatsvervangend Voorzitter de heer W. J. G. Branderhorst, als plaatsvervangende leden de heeren J. v. d. Heuvel en A. Vos Czn. bij doorloopea,zorvrvebrat\d zadelpijn, operv Kuld. en irvsectervbeterv verzacht, zuivert ere ger\eest 50ct.p.pol. Voor Meeuwen: Als Voorzitter de heer G. v. d. Beek, als leden de heeren D. A. v. d. Schans en D. van Buuren. Als plaatsvervangend Voorzitter de heer D. A. v. d. Schans, als plaatsvervangende leden de heeren J. A. v. d. Schans en P. Sprong. Aanwijzing localiteiten stemming. De Voorzitter zegt, dat te Genderen hiervoor de secretarie de aangewezen localiteit is en dat B. en W. zich in Meeuwen hiervoor het oude gymnastiek lokaal hebben gedacht. Het ziet er op 't oogenblik wel smerig uit, doch als het wat opgeknapt en schoongemaakt is, dan kan dit best. Oorspronkelijk hadden B. en W. gedacht een der schoollokalen te gebruiken, doch deze zien er zeer keurig uit, en het zou jammer zijn indien 1 Juli een regenachtigen dag is, dat deze dan werden bevuild en smerig gemaakt. Eigenlijk zijn er geen ongeneeslijke ziekten de groote moeilijkheid van den dokter bestaat daarin, dat hij verhindert, dat dezelfde, oorzaken, dezelfde gevolgen hebben. Beautreillis was overtuigd, dat het onmiddelijk gevaar geweken was op voorwaarde dat Claudinet geen ont beringen had te verduren en goed opge voed werd. Hij had zuster Simplice dan ook plechtig beloofd Clauninet niet uit het oog te verliezen, voor zoover dit in de macht was van den dokter, wiens bevoegdhheid wijken moest voor die van den voogd. De taak van Beautreillis was uiterst moeilijk. Claudinet was in wanhopigen toestand in het gesticht gebracht. Nooit had de dokter bij een klein wezen zulk een hevige ziekte geconstateerdalle organen schenen aangetast te zijn. De dokter had er zich dan ook met buitengewonen ijver op toegelegd, om den zieke te verzorgen, want nooit had hij zulk een ernstig ziekteverschijnsel bijgewoond. De dokter was er, voor zoover het in 's menschen macht was, in geslaagd. Zijn geweten was gerustgesteld. Maar de zoo moeilijk verkregen resul taten moesten toch niet vruchteloos verkregen zijn. Op een dag zei de secretaris van het gesticht den dokter aan dat de jonge Claude Fouilloux het gesticht zou ver laten. Zijn oom en tante, het echtpaar Rouil- lard, waren bij de administratie gekomen en hadden hun rechten op hun wetti gen pupil laten gelden. De raad gaat met het voorstel van B. en W. accoord, De Voorzitter zou ook nog willen voorstellen, om in verband met de wets wijziging op de plaatselijke inkomsten belasting, de verordening op de invor dering dezer belasting te wijzigen. Bepaald moet worden, dat de belas ting invorderbaar is in zooveel gelijke termijnen als er na de maand, die in de dagteekening van het aanslag biljet is vermeld, nog maanden van het belastingjaar overblijven. Op den laatsten dag van iedere maand vervalt een termijn. Vermeldt de dagteekening een latere maand dan de 7de, dan is de aanslag invorderbaar in 5 gelijke ter mijnen. De raad gaat met deze wijziging accoord. De Voorzitter verklaart, bij de inge komen stukken vergeten te hebben een schrijven van den heer v. Buuren, waarin deze kennis geeft ontslag te nemen als lid van de schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting. Bovendien is in deze commissie een vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. Straver. B. en W. zouden voor deze vacature willen aanbevelen A. L. de Graaff en A. Vos Czn. Beide heeren worden benoemd. De Voorzitter deelt mede, dat hij eenige dagen geleden een onderhoud heeft gehad met Mijnheer Spanje Inge- neur van den Rijkswaterstaat te Breda en mijnheer Nieuwland, technisch ambte naar te Waalwijk, die beiden hebben medegewerkt om de verlaging van de stoep te Drongelen naar het veer tot stand te krijgen. Deze verlaging kan thans plaats hebben onder voorwaarde, dat de gemeente zal zorg dragen, dat de grond behoorlijk wordt weggehaald. Spr. zegt, dat zooals de heeren weten reeds vroeger de heeren Nieuwkoop en Donken zich bereid hebben verklaard 1000 Ms weg te halen. A.s. Maandag kan met de verlaging worden begonnen, van het hoogste punt kan 2 meter worden afgegraven, dit is dus nogal van beteekenis. Spr. heeft gisterenavond met Weth. Branderhorst, Weth. v. d. Beek was verhinderd, nog een samenspreking gehad met Nieuwkoop en Donken, of zij, nu zij toch voor zich zelf 1000 Ms weghalen, ook voor de gemeente den grond wilden wegvoeren. Zij hebben zich hiertoe bereid verklaard voor f 350.zij zouden dan bovendien ook nog een heul willen graven voor de te leggen buizen, voor be hoorlijke afwatering. Deze buizen komen op f40 i f50, zoodat het geheele werk de gemeente komt op f400.Het is U bekend, dat ik in het begin heb ge zegd geef maar een crediet van f 150. De echtgenooten Rouillard hadden de onkosten die de administratie gemaakt had, betaald en deze had niets verder te doen, dan het kind terug te geven waarmee ze door de politie belast was. Het is goed, had de docter geant woord. Ik zal het echtpaar Fouilloux een bezoek brengen. Het onderzoek dat door den commis saris van politie begonnen was, had geen resultaat opgeleverd. De concierge had wel verklaard, dat Rose Fouilloux een zuster had en dat deze met haar verloofde dikwijls in de rue des Trois-Couronnes kwammaar het onderzoek dat trouwens oppervlak kig was, was vruchteloos gebleven. De commissaris was van plan eenige weken te wachten, en dan zou de vre derechter zich met den toestand van den weesjongen belastenmen zou een offi- ciëelen voogd benoemen, uit de leden der administratie. Het kostbare papier was in bewaring gegeven bij den heer Beaufumet, den notaris uit de rue Saint- Maur, die reeds voor de voorbereidende maatregelen gezorgd had. De commissaris die het zeer druk had had het niet noodig geoordeeld om op zijn bureau de keukenmeid van den boulevard Richard Lenoir en den brand weerman van de kazerne Chateau-Land- om te ontbieden. Vooral van dezen laatste kon hij zeker inlichtingen krij gen* NIEUWSBLAD mr lel Lnl van Heusden en Alteia,ULangstraat en Ie Bommelerwaard gl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1