Mijnhardfcls J Slapeloosheid Overspanninó M Gejaagdheid j Prikkelbaarheid J Examenvrees 4 en ik meen dat de heer v. d. Heuvel toen opmerkte het kost wel f250.Nu staan we echter voor het feit en vragen B. en W. een crediet van f 400.dan kan men ook direct beginnen. De stoep die we krijgen naar de landerijen der gemeente wordt bovenaan 6 meter breed, beneden 12 meter, zoodat het af- en oprijden zeer wordt gevermakkelijkt. De berekening is dat 2000 M8 grond moet worden verwerkt Nieuwkoop en Donken nemen daarvan 1000 M8 voor hun rekening. De heer Smits vraagt of 1000 M8 voor de gemeente voldoende is. De Voorzitter antwoordt hierop, dat berekend is dat 700 M8 voor de stoep noodig is, zoodat nog 300 M8 voor an dere doeleinden overblijft. v. d. Schans. Waren er niet meer liefhebbers voor dien grond? Voorzitter. Wij hebben er niet meer gevraagd, de grond die Nieuwkoop en Donken niet willen hebben kunnen wij goed gebruiken, anders loopen wij vast. De heer Smits meent, dat er nog wel meer liefhebbers voor den grond zijn. De heer v. d. Schans vindt het niet in orde, er zijn meer aanvragen voor den grond, die mede hun best hebben gedaan om het werk tot stand te krijgen, als die nu niets krijgen, dan is dat niet in orde. De Voorzitter merkt op, dat slechts 3 personen hebben geteekend, men zou deze kunnen vragen of zij hun aanvrage gestand blijven, misschien dat Nieuw koop en Donken met 700 M8 kunnen volstaan, de gemeente moet in alle geval zijn 1000 M8 behouden. De stoep moet voorgaan en met eenfge andere werk zaamheden dient ook rekening te worden gehouden. De heer Branderhorst meent, dat deze kwestie wel te regelen is, het bezwaar dat er aan verbonden is, bestaat alleen hierin, dat er meer contróle moet worden gehouden. De heer v. Buuren is het er mede eens, dat eerst de stoep klaar moet zijn en zou daarom het overschietende gedeelte grond percentsgewijze verdeelen. De Voorzitter acht dit bezwaarlijk. Men weet niet vooruit welken grond men tegenkomt, is het drijfzand dan zal men het misschien niet willen hebben. De heer Branderhorst gelooft, dat de heer Nieuwkoop en Donken het misschien nu wel voor minder zullen doen. De Voorzitter betwijfelt dit, zij hebben gerekend op 1000 M8 grond, krijgen zij nu minder dan zullen zij misschien daarom meer vragen. Doch B. en W. zullen deze kwestie wel verder afwikkelen, het gaat alleen maar of het crediet wordt toegestaan ja of neen. Met algemeene stemmen wordt het gevraagde crediet van f 400.toegestaan. Verder deelt de Voorzitter nog mede, dat van de P.N.E.M. een schrijven is ingekomen, naar aanleiding van de onderhandelingen die met de Directie zijn gevoerd en waarbij van de zijde van het gemeentebestuur te kennen is gegeven, dat het bedrijf op de manier zooals het thans gaat, niet langer op gang gehouden kan worden, omdat het dan voor de gemeente veel en veel te duur is. In dit schrijven, dat spr. dadelijk in besloten vergadering geheel ter kennis der leden zal brengen, ver klaart de P.N.E.M. zich bereid, om onder zekere voorwaarden het bedrijf over te nemen en de zware zorg van de schou ders der gemeente te nemen. Bij over name stelt de P.N.E.M. zich voor de prijs van het licht van 50 op 45 ets. per K.W. terug te brengen in den spertijd De dood van Rose Foulloux had den goeden Poulot zoo doen ontstellen, dat hij eenigen tijd zich geen rekenschap gaf van wat er gebeurde. Hij deed zijn dienst als gewoonlijk en kreeg ook nu nooit straf, maar bui ten de kazerne konden de kameraden geen woord uit hem krijgen. Den eersten Zondag dat hij vrij was, had hij in zijn zeer volle beurs getast en eenig geld uitgegeven om een een- voudigen ruiker te koopen, dien hij ging leggen op het graf van zijn over leden vriendin. Vanaf het kerkhof zou hij naar de rue des Trois-Conronnes terugkeeren om Claudinet te omhelzen die, naar hij meeende, nog altijd bij den concierge was. Onder het loopen schudde hij treurig het hoofd. Hij herinnerde zich nu de gezegden die hij had moeten hooren op den dag van de begrafenis. Die gezegden worden helaas I maar al te zeer gerechtvaardigd door wat hij zelf gad opgemerktRose bedronk zich. Hoe eenvoudig van geest hij ook was, zocht Etienne niet lang naar de oorzaak van die ondeugd de dood van Francois Champagne. Rose Fouilloux had gedronken om zich te troosten, om te vergeten. En nu verweet de arme jongen zich dat ook hij daarvan voor een deel de schuld droeg. Hij had die verschrik kelijke droefheid moeten voorzien en al zijn krachten hebben aangewend om haar te voorkomen. (Wordt vervolgd). en 20 ets. per K.W. buiten den spertijd, terwijl de meterhuur van 35 ets. blijft gehandhaafd. Voor straatverlichting moet de gemeente een stroomafname garandeeren van 4000 K.W. tegen 45 ets. Na alles gelezen te hebben wat de P.N.E.M schrijft geloof ik dat de gemeente verstandig doet op het voorstel van de P.N.E.M. in te gaan omdat zij daardoor er heel wat gunstiger komt voor te staan. Spr. zou het voor stel dan ook in ernstige overweging willen geven. Hij heeft deze mededeelingen in de openbare vergadering gegeven om de pers in de gelegenheid te stellen er iets van op te nemen, het verdere zal hij in geheime vergadering bespreken De openbare vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten, waarna de Raad in geheime zitting overgaat. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM op Donder dag 7 Mei, n.m. 7,15 uur. Voorzitterde EdelAchtb. Heer W. Beukenkamp. Secretarisde WelEd. Heer J. A. Tim mermans. Afwezig de heer Baggerman. Te 7.30 uur opende de Voorzitter de vergadering. De notulen der vorige vergadering wor den aangehouden. Aan de orde is 1. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van Ged. Staten op het in de vorige raadsvergadering genomen besluit tot herziening van de electriciteits- verordening. Een schrijven van hetzelfde college be treffende het administratief beheer, wordt «oor kennisgeving aangenomen. b. Een verzoek van het bestuur der Vervoornepolder om subsidie tot onderhoud van den Visschersdijk. Op voorgtel van B. en W. wordt besloten f 25 subsidie te verleenen. 2. Onttrekking van het gemeentehuis aan den publieken dienst. De publicatie hiervan heeft plaats gehad en de gebruikelijke afkondiging is geschied. Tegen de ontrekking zijn geen bezwaren ingebracht. B. en W. stellen voor het ge meentehuis aan den publieken dienst te onttrekken met ingang van ingebruikne ming nieuwe gemeentehuis. 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een voorschot op de gemeen telijke vergoeding bedoeld bij art. 401 der Lager Onderwijswet 1920 over de maan den November en December 1924, aan de vereeniging voor U. L. Onderwys. Besloten wordt een voorschot te ver leenen van 80 pCt. Het voorstel van B. en W. om aan de plaatselijke Burgerwacht een subsidie toe te kennen van f 135, ter tegemoetkoming in de gemaakte kosten voor de opgerichte schietbaan op het fort xAltena* wordt toegestaan. Naar aanleiding der circulaire van de Minister van Financiën dat voortaan de betalingen zullen geschieden door tus- schenkomst van de bank van Nederlandsche Gemeenten, wordt besloten met ingang vanaf 1 Juni a.s. een rekeningcourant met die bank te openen. Hierna gaat de raad over in geheime vergadering. Na heropening der vergadering stellen B. en W. voor om het huis, bewoond door den heer Ridderhof aan dezen te verkoo- pen voor f 4800. Met algemeene stemmen werd tot ver koop besloten. Het voorstel van het in de vorige raads vergadering genomen besluit tot publieken verkoop van voormeld huis, wordt inge trokken. Rondvraag. De heer van Wyk. Het is mij gebleken dat aan arbeiders welke in dienst der ge meente zijn een uurloon van f 0,30 per uur wordt gegeven. Ik zou aan B. en W. in overweging willen geven het uurloon vast te stellen op f 0,45. Het staat by my vast dat het loon dat zij thans hebben niet toereikend is voor het gezin. De heer Bogers zegt dat f 0,30 het gebruikelijke uurloon is dat hier in de gemeente bij particulieren betaald wordt. De heer v. Wyk. Ik zeg nog eens, met een uurloon van f0,30 kan niet in het levensonderhoud worden voorzien. Ik stel voor het uurloon te bepalen op f 0,45 per uur. Het voorstel van den heer van Wyk wordt niet ondersteund. De heer Hakkers. Ik geloof dat er weer keuring is voor de militie. De jongens moeten nu naar Tilburg, zouden we er niet voor kunnen zorgen dat de keuring in Woudrichem moet plaats heb ben. Volgens de Voorzitter heeft de keuring te Woudrichem al plaats gehad. Alleen die jongens die toen niet ter keuring zyn verschenen moeten naar Tilburg. De heer de Boon. - Hoe zit het met die gedempte sloot op het Slik De menschen hebben ieder bij hunne erven een stuk van de sloot getrokken. Volgens de Voorzitter zal dit op zijn beloop worden gelaten daar niet met ze kerheid te zeggen is aan wien de sloot toebehoort. De heer Vos zou de afscheiding van den sloot aan den publieken weg wat beter in orde willen laten maken. Niemand meer het woord verlangende, gaat de raad over in vergadering met ge sloten deuren. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende t d| en Zenuwsterkende Zenuwtablefcteru^ BINNENLAND. Een wolkbreuk in luid-Limburg In de omgeving van Simpelveld. heeft 't naar »De Courante meldt Zaterdag zóó geregend, dat van een wolkbreuk kan gesproken worden. Een zware hagelbni en overvloedige regens ontlastten zich boven het land. Een en ander ging gepaard met hevigen wind. Er werd groote schade gebracht aan het te velde staande gewas. Bijna al de jonge groenten gingen verloren. Hon derden ruiten en dakpannen werden ver nield. De beek kon het overvloedige water niet verzwelgeu en trad hier en daar bui ten hare oevers. Verschillende bergwegen zyn onbegaanbaar geworden. De spoordijk kreeg eveneens door het wegspoelen van grond schade. Binnen het kwartier waren de bergbe ken in snelvlietende stroomen veranderd en stortte zich het water van dpn heuvel, naar de lager gelegen landeryen en naar de kom van het dorp. Weldra was de Hoofdstraat in een kokende zee veranderd en stortte zich het water in woeste golven tegen de huizen, de muren beukende, de kelders vullende, zoodat het ten slotte in de gelykvioersche kamers drong. De dorpbewoners zaten in grooten angst, daar iets dergelijks zich nog nooit had voorgedaan. Zij snelden naar de bovenverdieping en namen hun kost baarheden met zich mee. De stroom voerde met zich, klein huisraad, doode kippen en zelfs zware steenen, die overal tegen aanbonkten. Fietsrijders werden door het water verrast en verschillende konden hun leven slechts redden door hun rywiel in den steek te laten en in de huizen te vluchten. Ook automobilisten trof hetzelfde lot. Zoo bevond zich de auto van den Directeur der Staatsmijnen, deD heer Frowein bij Overijst, toen in enkele minuten de van de heuvels links en rechts komende stroom den wagen het voortgaan belette. Het water steeg in hoogstens 5 minuten tot het portier. Eenzelfde lot trof 'n bestel wagen van Vroom en Dreesmann, terwijl verschillende autobussen hun route niet konden vervolgen en in allerijl moesten terugryden. Eensklaps stortte de steenen brug die over de Eyserbeek ligt, ineen en de zware fundeering werd door de in de rivier ver anderde beek meegesleurd. Zoowel te Eys als te Simpelveld moesten verscheidene huisgezinnen met paard en kar door het water naar hooger gelegen huizen worden vervoerd. De 82 jarige juffrouw Bessems, die eveneens door het water verrast was, wilde men uit haar huis haleD, doch men vond eerst een vijf tien jarigen knaap, die door den schrik was flauw gevallen en bracht dezen naar buiten, terwijl de vrouw tijdelijk op de tafel in veiligheid werd gebracht. Toen men terugkeerde om haar te halen, vond men haar in het water liggen. Ztj werd naar huiten gedragen, doch bleek reeds overleden te zyn. o Nekkramp In het Wilhelmina-Ziekenhuis te Assen is de landbouwer B. T., wonende te Nylande, aan nekkramp overleden. o Zomertyd Binnenkort is een Kon. Besluit te ver wachten, waarbij de vervroeging met één uur van den wettelijken tyd zal aanvangen op 5 Juni en zal eindigen 4 October a.s. fare rrieadsthtp De 22 jarige Duitsche opticien W. K. uit Altenburg in Saksen, ontmoette op zijn vacantiereis naar Rotterdam zijn ouden schoolkameraad W. J. Samen met dezen zette hij de reis voort en dineerde aldaar in een restaurant. Zyn vriend verwijderde zich daarna even en toen hij na een poos niet terug was gekeerd, kwam K. tot de minder aangename ontdekking, dat, met zyn vriend, zijn handkoffer, inhoudende kleedingstukken, f 53 en een paspoort was verdwenen. Verkeersongelukken Op den straatweg te De Bildt is de 70 jarige heer J. J. Fisscher, wonende aldaar, terwijl hy de straat wilde oversteken, aangereden door een auto. Hy werd zeer ernstig gewond aan hoofd en beenen. Per ziekenauto werd de gewonde naar de Rijksklinieken vervoerd, waar hij spoedig na aankomst overleed. Het slachtoffer verklaarde nog, voor hij werd vervoerd, dat de chauffeur geen schuld had. In de Puimer, in de nabyheid van Edam, is Zaterdagmiddag een wegwerker van de N. H. T. M. woonachtig te Kwa- dijk, door een vrachtauto gegrepen en ge dood. De man was gehuwd en vader van 3 kinderen. De heer Stelling en zyn tienjarig zoontje die in een auto zaten, die op een onbe- waakten overweg te Apeldoorn door een trein werd gegrepen, zyn beide aan de verwondingen overleden. Al spelende is te Ede een knaapje onder een vrachtauto geraakt. Ofschoon de auto over het jongetje heenging, werden, als door een wonder, geen edele deelen ge raakt en kwam het ventje er bijna zonder letsel af. Op de Voornsche weg te Almelo geraakte de turfhandelaar door verkeerd uitwijken voor een hem achterop rijdende autobus onder zyn wagen. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. De tram van Breda naar Antwerpen is Zondagmorgen bij de halte Stuivezand onder Rijsbergen ontspoord. Verschillende reizigers zijn min of meer ernstig gewond. Een hunner is zwaar gewond. Van Zundert uit werd de eerste geneeskundige hulp verleend en de gewonden zyn vervoerd naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan verkeerden wisselstand. Een der tramrij tuigen brak middendoor. De materieele schade is aanzienlijk. o Door deu bliksem gedood Maandagavond ontlastte zich boven Oss een zwaar onweder. In den Vlashoek werd zekere Z. door het hemelvuur ge troffen en onmiddellijk gedood. Men meldt uit Oostburg In den nacht van Maandag op Dinsdag ontlastte zich boven Oostburg en omgeving een zeer zwaar onweder, waarvan de ge volgen niet uitbleven. Twee groote landbouwschuren werden door den bliksem getroffen, nl. by A. v. d. Plas te Oostburg en bij A. H. de Mil- liano te Waterlandsbergje bij Oostburg. Bij deze branden kwamen om een 5 tal paarden, 2 stieren, 8 kalveren en 1 varken met biggen. Voorts gingen verloren een hoeveelheid stroo, hooi, benevens landbouw gereedschappen. BEKENDMAKING SCHOUW VOERING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HEUSDEN brengen ter openbare kennis, dap op Zaterdag 30 Mei a.s. des namiddags 6 uur schouw zal worden gevoerd over straten en goten in deze gemeente, zullende deze alsdan behoorlijk moeten zyn gereinigd en van gras en on kruid gezuiverd op straffe by de Algemeene Politieverordening bepaald. H e u s d e n, 18 Mei 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligsto adres. Hensden. De kermis, die thans weer tot het verleden behoort, is niet geheel zonder ruzie verloopen. Een woordenwisseling ontstond tusschen zekere W. C. uit Genderen en C. V. alhier, waarby eerstgenoemde een snede over zyn gezicht opliep St. v. E. werd zonder eenige woordenwisseling door B. v. K,, beiden alhier, in den rug gestoken. Naar wij vernemen is van een en ander aangifte bij de politie gedaan. Zaterdagmiddag werd door de schut- tersvereeniging >S'. Blasiusc alhier een schietwedstrijd gehouden. Na opstelling trok het gilde, begeleid door de Heusden- sche Harmonie, door de stad naar het ter rein. Het resultaat van den wedstrijd was, dat A. van Bladel de prys, zijnde een barometer, wist te bemachtigen. Zondan hield de postduivenvereni ging >De Postduif* een wedvlucht vanuit Assen (Dr.). De prijzen vielen P. A. de Graag le, 3e 4e en 8eA. v. Horsen 2e en 5e en J. Toethuijzen 6e en 7e, Donderdag werd met goed gevolg op de scheepswerf van de heeren De Haan en Oerlemans alhier te water gelaten het sleepschip »Wilhelmina«, metende overlangs 80 M. en gebouwd voor Iloil. rekening. Dit is in betrekkelijk korten tijd no. 99, die hier geconstrueerd werd. De heer Rud. Verhoeven slaagde aan de Unieversiteit te Utrecht voor het examen van sami-arts. Zaterdag herdacht de Eerw. Zuster Bonifacio haar gouden kloosterfeest. Aan gezien zy in haar functie van portierster door hare welwillendheid tal van personen verplichtte, laat het zich denken, dat velen opgingen ter receptie en het haar niet ont brak aan geschenken en gelukwenschen. Zondagmorgen bracht de Fanfare der H, Familie haar een serenade. Kermisbezoekers die in den nacht van Zaterdag op Zondag naar Oudheusden huiswaarts keerden, bemerkten dat uit het pand in de Wittebroodstraat bewoond door F. de B. veel rook kwam. Spoedig werd alarm gemaakt en rukte de spuit uit, die zeer spoedig water gaf. Een talrijk publiek was dra op de been, de EdelAchtbare Heer H. J. v. Eggelen, Burgemeester der gemeente en zoowel rijks- als gemeente politie, waren aanwezig. Het verwonderde een ieder, dat niette genstaande de bewoner de B. die schijnbaar op bed had gelegen en in zijn ondergoed rondliep, alles gesloten bleef en de brand weer de ruiten moest stuk slaan en de voordeur met een byl moest openen, om het vuur te kunnen aantasten. Toen eindelijk de toegang vrjj was, hing overal een verstikkende rook en een petroleumlucht. De brandweer had de brand spoedig gebluscht en rukte om kwart voor twee reeds in. Aangezien de politie echter vermoeden had, dat de brand aan kwaad willigheid te wijten was, zij constateerde dat het geheele huis van boven tot beneden, tot zelfs het behang met petroleum was begoten, arresteerden zij denzelfden nacht den bewoner en diens dochter. Zyn echt- genoote was in Rotterdam bij familie. Zondagmorgen werd ook nog in arrest gesteld de zoon van de B. die in de Rid derstraat woont. Later op den dag werden door de politie in de woning van den zoon, en nabij de woning in de Wittebroodstraat, zelfs in den grond verborgen, kleedingstuk ken enz. in beslag genomen. De dochter en de zoon zijn weder op vrije voeten gesteld, doch de B. is Dinsdagmorgen naar de strafgevangenis te 's Bosch over gebracht. Men vermoedt, dat, aangezien alles gesloten was en geen lucht of tocht het vuur kon aanwakkeren, de opzet van brandstichting niet lukte en daardoor groot onheil is voorkomen. De collecte alhier voor den gewa- penden dienst gehouden heeft 14 gulden opgebracht. Maandagavond had in de zaal van Concordia, onder leiding van den heer M. J. Stapelvoort, Voorzitter van de Kamer kieskring te 's Bosch alhier eene lezing plaats. Na door den Voorzitter op ge bruikelijke wyze te zijn ingeleid, en deze de vergadering met gebed had geopend gaf hy het woord aan het Christelyke Historische Kamerlid, den WelEd. Gestr. Heer H. W. Tilanus. Spreker begon met een kernachtige rede het doel en streven van de Chr. Hist. Unie uiteen te zetten, die door de aan wezigen met onverdeelde aandacht werd gevolgd. Jammer dat de vergadering slecht was bezocht. Nadat spr. zijn rede geëin digd had, was er gelegenheid tot debat, of het stellen van vragen. Door Mej. Hansen en den heer B. Thur werden eenige vragen gesteld, welke door Z.Ed.Gestr. op zeer verdienstelijke wyze werden beant woord. Verder werden nog verschillende aangelegenheden behandeld betreffende de C. H. Unie, waarna de Voorzitter, die met den Secretaris dhr. H. Groeneveld uit 's Bosch aanwezig was, dank gebracht voor zyn boeiende rede en tevens voor deze leerzamen avond, waarna ZEd. deze vergade ring met dankgebed sloot. lil i t l>*^*g?^lazern'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2