Eerste Blad Oprichting van een Waterschap jet Hnarfleratiateringsianaal." A. VERSuHUUR-öAERT, iüSÉen land van altena Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. Nf-, 4503 Vrijdag 22 Mei 1925 fki m.Kim „Het Kasteel van Kerlor", MAN, VROUW en KIND Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijk* nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur *n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Allen, die in de streek liggencle tus- schen HeusdenVeenAlmkerk en Dus- sen eenigszins bekend zijn, kunnen weten dat het verzoek aan de Staten van Noord brabant van G. Branderhorst te Eethen en anderen om oprichting van een water schap „Het Noorderafwateringskanaal", heel wat monden en pennen in beweging heeft gebracht en nog brengt. Bij besluit der Statenvergadering van 27 Juli 1922 werd overeenkomstig het voorstel der Statencommissie voor de waterschappen aan Gedeputeerde Staten gerenvoyeerd het voorstel van deze laatsten om af wijzend te beschikken op genoemd ver zoek. Dat afwijzend voorstel vond zijn grond in de geringe instemming, welke het denkbeeld van oprichting van een waterschap als gewenscht in de betrok ken streek had. Gedeputeerde Staten komen thans met een geheel ander voor stel bij de Staten n.l. adviseeren zij om wel over te gaan tot de oprichting van een Waterschap „Het Noorder afwate ringskanaal". Die ommekeer motiveeren zij dan met het volgende De kennisneming van de vele tegen de oprichting van het Waterschap „Het Noorder afwateringskanaal" ingekomen bezwaren deed bij de Statencommissie voor de Waterschappen de vraag rijzen of bij belanghebbenden wel een juist inzicht aanwezig was omtrent des zelfs doel en strekking. Die commissie was van oordeel, dat, wanneer zij zouden kennisnemen van welomschreven plan nen voor de door het waterschap uit te voeren werken, zij hun tegenstand gjrooten deels zouden laten varen en inzien, dat het waterschap hunne belangen zou die nen in plaats van die te bedreigen of te Zuivere Vruchtenwijnen (Fruit Mixture Works) Diverse smaken. 2éér verfrisschend. f 0 70 per flesch. Witte Port en Roode Port met Vruchtenwijn f 0 80 per flesch. .Orogisterij, Wittebroodstr. 52. 131 Maar juist op het oogenblik dat hij werkzaam had kunnen zijn, was de zus ter van Rose voor den dag gekomen met haren beminde. Dit tweetal was ook de oorzaak geweest van den twist tusschen den brandweerman en de kaartlegster; in den tijd dat hij niet meer kwam was Rose aan den drank geraakt. Etienne had niet zooveel gewicht moe ten hechten aan de beleediging; als hij haar maar aan Francois herinnerd had, zou Rose wel kalm geworden zijn en de oogen misschien geopend hebben. Voor de eerste maal dacht Etienne eraan dat hij Champagne had kunnen vervangen en met Rose trouwen, wan neer hun verdriet door den tijd wat gelenigd zoo zijn. Maar komhernam Poulot een wei nig nadenkende, Rose was een vrouw die geld had. Francois loog niet eenige dagen voordat hij dat ongeluk kreeg, vertelde hij me wat zijn kennis verdiende en hij voegde er bij dat ze erg zuinig was. Ik zelf heb trouwens gezien, toen ik bij haar te eten werd gevraagd, dat ze het ervan nemen kon. Zou zij al haar geld opgegeten of opge dronken hebben? In zoo korten tijd? Dat komt me zonderling voor, zouden haar zuster en de schoonbroer haar schaden. Het maken van de noodige plannen voor welk werk de Staten een crediet van f 4000 toestonden werd opgedragen aan den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, die in Februari j.L een uitvoerig rapport bij Gedeputeerde Staten indiende. O.m. houdt dit rapport in de verschillende voor bet op te richten waterschap uit te voeren werken, noodig om in dien waterstaatstoestand van het gebied, be noorden het Noorderafwateringskanaal verbetering te brengen. Dit rapport, vergezeld van de noodige teekening en een uittreksel uit de hoofdpunten van het rapport heeft voor belanghebbenden ten raadhuize van de gemeenten en ten kantore van de secretarissen der water schappen, over welker gebied het nieuwe waterschap zich zal uitstrekken, ter visie gelegen. De bezwaarschriften tegen een en ander kwamen van het Bestuur van den Zuid-Hollandschen Polder onder Dussen van den Heer D. den Dekker te Andel, van het Bestuur en Ingelanden van het Waterschap „Het Oud- en Nieuw- land van Babiloniënbroek, van het Be stuur en Ingelanden van het Waterschap „Den Hill", van Ingelanden van den polder „Meeuwen," van Ingelanden van den „Polder van Eethen", van Mejuffrouw P. J. van der Hoeve te SprangCapelle, van den Toorn te Rotterdam, van Inge landen van het Waterschap „De Binnen- polder van Drongelen", van Ingelanden van het Waterschap „De Buiten Mille- naarspolder," van het Bestuur van het Waterschap „de Waarden", van Inge landen van het Waterschap „de Waar den", van het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap „Het Aalsveld", van het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap „De Polder van Ganderen", van Inge landen van het Waterschap „De Polder van Genderen" van het Dagelijksch Be stuur van het Waterschap „De Polder van Aalburg", van Ingelanden van het Waterschap „De Polder van Aalburg", van het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap „De Polder van Wijk", (dit bezwaarschrift is later ingetrokken) en van het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap „De Polder van Veen" (ook dit bezwaarschrift is later voorwaardelijk ingetrokken, doch daarna is aan de Staten weer medegedeeld dat het Water schap, „De Polder van Veen" niet wenscht toe te treden tot het Groot-Waterschap). Men ziet dat geen gering verzet ge rezen is tegen de voorgenomen oprichting van het Groot-Waterschap. De Hoofdingenieur van den Provinci alen Waterstaat zegt nu iu zijn rapport als antwoord op de ingediende bezwaar schriften o m. het volgende„De be- soms geholpen hebben Men ziet hieruit dat Poulot wel in 't bezit was van een zekere helderzien- heid. Als de Slak en Zéphyrine hun slag nog niet geslagen hadden, dan kwam dit doordat de omstandigheden het niet veroorloofden. Toch was Eusèbe Rouillard er niet minder in geslaagd zijn doel te bereiken want hij had Rose ertoe gebracht zich hoe langer hoe meer te bedrinken, op dat de noodlottige ontknooping plaats greep. De schelm wist niet, dat hij geslaagd was, maar als een voorzichtig man had hij zekere maatregelen genomen, waarvan wij de bijna onmiddellijke uitwerking hebben gezien. Etienne kwam in de rue des Trois- Couronnes; hij werd droevig gestemd, en zag in zijn geest het sombere tooneel van de begrafenis weder. Hij onderdrukte zijne ontroering en kwam het kamertje van den concierge binnen. Juffrouw Duriveau sneed stuk jes kalfstong voor haar kat, die miauwde en zich oprichtte om de sappige stuk jes op te eten. Etienne's oog zocht Claudinet. Dag juffrouw, zeide hij, is de kleine jongen hier? Best. dank u, antwoordde zij verstrooid. U ook? Dat doet me pleizier. En zich tot haar katje wendend, zeide zij Kom, poesje, niet zoo gulzig, asjeblieft of je krijgt niet meer. De bedreiging was tevergeefsch, poesje zwaarschriften van particulieren personen die Ingeland zyn in Waterschappen welke geen bezwaar hebben gemaakt, betref fen betrekkelijk kleine oppervlakten, veel kleiner althans dan de perceelsopper vlakten van voorstanders van het nieuwe waterschap, gelegen in polders, welke bezwaar hebben gemaakt. Laat men voor een beter overzicht de reclame's van particulieren achterwege, dan is het volgende resultaat verkregenTegen op richting van het Groot-Waterschap wordt geen bezwaar gemaakt door Waterschap pen met een totaal oppervlakte van 2725 H.A. terwijl tegen de oprichting bezwaar hebben gemaakt, Waterschappen met een totaal oppervlakte van 3210 H.A. Bij beide groepen zijn evenwel opgeteld de gebieden, welke slechts een zijdelingseh belang van watervoorziening bij het ontworpen waterschap hebben, terwijl hunne waterloozing plaats heeft op den Alm en Gantel en pp den Vier- banschen boezem. Het zijn de polders van Wijk en Veen, den Hill en het deel van Babiloniënbroek, genaamd Nieuw- land (groot 170 H.A. Deze gebieden behooren niet tot het waterlossing8gebied van het Noorderaf wateringskanaal, en zullen weinig of niets aan de peilsverlaging van dat kanaal behoeven bij te dragen. Men komt derhalve tot eene meer zuivere vergelijking, wanneer deze ge bieden buiten beschouwing worden ge laten, in welk geval eene oppervlakte van 2135 H.A. instemt met en eene oppervlakte van 2250 H.A. bezwaar maakt tegen de oprichting van het Wa terschap. Echter is er mede rekening gehouden, dat de oppervlakten van 2125 en 2250 H.A. zijn afgeleid uit de hou ding der waterschapsbesturen. Kon men over het geheele gebied eene stemming houden, dan zou naar dezerzijdsch ge voelen ongetwijfeld eene meerderheid vóór de oprichting van het waterschap stemmen. De oppervlakte van 2250 H.A. bestaat voor een groot gedeelte uit hoogere ge bieden, welke overeenkomen met de hooge gronden in de rivierwaterschappen en welke naar mijne meening bij het waterschapsverband behooren te worden betrokken, omdat zij waterlast veroor zaken aan de lage gebieden." Het is werkelijk jammer dat plaats ruimte ons verbiedt de verschillende stukken in ons blad af te drukken, om dat men daardoor een veel beter over zicht over het voorstel van Gedeputeerde Staten zoude krijgen. We moeten thans volstaan met de eenvoudige mededeeling dat èn Gedeputeerde Staten èn de Staten commissie voor de Waterschappen èn de miauwde nog harder. Is de kleine jongen hier vroeg Etienne opnieuw. Welke jongen? De zoon van juffrouw Fouilloux Het portie vleesch was op en juffrouw Duriveau luisterde oplettender naar haren bezoeker. Zij begreep dadelijk dat hij niet op de hoogte was van wat er gebeurd was Wel neen! antwoordde zij. De zoon van de kaartlegster is weggegaan. Waarheen? Ginds naar het huis in de rae Denfert, naar het Bestedelingenhuis 1 Arme jongen 1 riep Etienne op be droefden toon uit. U begrijpt wel, dat ik hem hier niet kon houden. De politie is aan het werk geweest. Ze hebben me schadevergoe ding gegeven en daarmee uit. Maar ik mag Claudinet toch zeker wel bezoeken hernam Poulot. Ja, ziet u, dat weet ik niet 1 Als je eenmaal in het gesticht bent, weet ik niet of dat mag. En dat ik hem niet eens heb kun nen omhelzen voor hij wegging 1 zuchtte Etienne. U hield zeker veel van hemDat verwondert mij niet, iedereen vond het zoo'n aardigen jongen. Maar, wat er aan te doen? Men kan er niets aan doen, niet waar? Het gesprek werd afgebrokeneen man kwam het kamertje binnen. Hij zag er knap in de kleeren uit, maar hij had een gebrekhij was Bcheel. Juffrouw Fouilloux? vroeg hij. Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat vóór de oprichting van een Groot-Waterschap zijn. Het rapport van dezen laatste is hoogst belangrijk al geeft het ook eenigermate den indruk van een te groot optimisme betreffende het aantal voorstanders en tevens dat meerdere malen de door tegenstanders aangevoerde bezwaren te licht worden aangeslagen. Men begrijpe toch dat meerdere van de tegen standers op waterschapsgebied waarlijk geen quantité's negligeables zijn, maar menschen, die van waterschapszaken vol komen op de hoogte zijo, dit nu wordt in het rapport wat te veel uit het oog verloren. Zeker is dat er voor de oprichting vele voorstanders zijn, maar, naar onze meening even zeker dat er zich onder be langhebbenden nog meerdere tegenstan ders bevinden. Wie gelijk heeft is eene vraag, welke wij thans niet kunnen be antwoorden, doch na bestudeering van een en ander waartoe ons vooralsnog de tijd ontbreekt, komen we op de zaak terug en hopen alsdan onze meening te zeggen. Jammer is het dat de tegenstanders hun bezwaren en grieven niet in één des kundig rapport hebben doen neerleggen. Maar nog kan zulks, indien de noodige spoed wordt betracht. hebben 's zomers last van het schrijnen der huid. Dit kan gemakkelijk verholpen wor den door 's morgens en 's avonds de roode plekken goed te wasschen en er daarna Kloosterbalsem op te doen. Akker's Klooster- balsem is een prachtmiddel bij ontvellingen, ontstekingen, uitslag, doorloopen, zonne brand, doorzitten en zadelpijn. Overal ver krijgbaar in groote 50 ets. potten. 8UÏTENLANDSCH OVERZICHT De zitting van den gezantenraad, die Woensdag zou plaats hebben, is uitgesteld iri verband met de nog bestaande meenings- verschillen tusschen Engeland en Frankrijk ter zake van de aan Duitschland te richten nota. Heden zal het Eugelsche kabinet beraad slagen over de Fracsche nota aan Duitsch- De concierge hief de armen op, ter wijl zij een gelegenheidsgezicht trok. Ik zou haar willen raadplegen, zei de onbekende. U bent dus niet van de familie Ik heb niet de eer. Men heeft me verteld dat ze erg bekwaam in haar vak was en nu kom ik bij haar, om mij de kaart te laten leggen. U komt te laat, mynheer. Is ze des Zondags niet thuis Etienne antwoordde Juffrouw Fouilloux is dood. De onbekende sidderde, zijn schele oogen schenen een oogenblik recht te worden en hij kneep de lippen op elkaar om een lage voldoening te onderdrukken. Echter veinsde hij ontroerd te zijn. Dood, herhaalde hij, dat is wel onge lukkig. Het spijt me, juffrouw, dat ik u ge stoord heb. Etienne Poulot had niets meer bij de concierge te maken, toch zeide hij nog Ze kunnen me toch niet weigeren, mijn kleinen vriend te bezoeken. Als ze het u toestaan, antwoordde juffrouw Duriveau, beloof me dan dat u me op de hoogte zult houden van den toestand van het kind. Dat beloof ik u. Nu vertrok ook Etienne. Nauwelijks had hij een paar stappen in de straat gedaan, of hij werd aange sproken door den man, die juist bij de concierge geweest was en die hem be spiedde. Mijnheer, zei de onbekende, was u niet de vriend van Rose Fouilloux? land inzake het veiligheidsvraagstuk waar van de tekst heden ter kennis van de Britsche regeering is gebracht. Bij deze besprekingen zullen twee opvattingen in het geding worden gebracht. Een deel der ministers is van oordeel dat de Engelsche regeering aan Frankrijk geen voorstellen kan doen tot wijziging van den tekst der nota, omdat Engeland daardoor een zekere verantwoordelijkheid op zich zou nemen, terwijl de nota van Frankryk alleen uit gaat en niet als een gemeenschappelijke stap der geaillieerden kan worden beschorwd Andere ministers vreezen echter, dat de Fransche uota van invloed kan zijn op den verderen loop der onderhandelingen met Duitschland en ook dat het voor Duitsch land zeer moeilijk of onmogelijk zou kunnen zijn, de eischen van de Fransche nota te aanvaarden. Van Fransche zyde wordt uit Fez het volgende officieele legerbericht verspreid omtrent de krijgsverrichtingen in Marokko In het Westen is de toestand onveran derd gebleven met een neiging tot ver betering. De Beni Mguilba, gerustgesteld door de aankomst van versterkingen, be ginnen hun vertrouwen te herwinnen. Genoraal de Chambrun heeft zich naar Feoelbali begeven, waar hy vaststelde, dat er rust heerscht onder de inlandsche be volking, die haar gewone bezigheden ver richt. Men meldt, dat de Djebala's onder den indruk van hun verliezen naar hun dorpen terugkeeren. Er drongen enkele vijandelijke afdeelingen door in de richting van Achir- kane en men heeft eenige vjjandeljjke troepenverzamelingen vastgesteld bij Amjot. In het centrum drongen vele afvalligen door in den omtrek van Taonnat. De vyand versterkt zyn strijdkrachten op de hoogte van Ouergha, De groep Freydenberg was den 18e te Ainaicha gelegerd. In het Oosten zijn groepen, die zich bij de Franschen hadden aangesloten, onder begunstiging van den mist aangevallen door dissidenten in de streek van Babelha. Door bondgenooten van Branes gesteund sloegen zij de aanvallers af. De vijand versterkt zich in den omtrek van Kiffane en op de hoogte van Moun. De Belgische bladen bevatten telegram men uit de provincie, waarin melding wordt gemaakt van zware onweren, die de laatste Hoe weet u dat vroeg Etienne ver wonderd en reeds op zijn hoede. De manier waarop u mij den onver- wachten dood van die arme vrouw hebt aangekondigd, deed me vermoeden dat u dat was. Welnu, ja, mijnheer, ik was de vriend van die ongelukkige. Veroorloof mij dat ik u vertel, dat de reden die ik bij de concierge opgaf, niet die was welke mij in dat huis voerde. Ik begrijp u niet. Waarom die om weg Omdat ik de kaartlegster persoonlijk moest spreken. Waarover Als u de vriend bent van Rose Fouil loux dan ben ik de vriend van haar zuster Zéphyrrne. Etienne beefde en mompelde Ik had toch wel gelijk toen ik een schelmenstreek vermoedde. Hoe komt het, zei de man, dat Zép hyrine niet gewaarschuwd is Men wist niet waar zij was, antwoordde de brandweerman levendig. Dat is waar, moest de man erkennen. U weet dat zij een somnabule is en dat zij nu hier dan daar is. Waar wilt u naar toe vroeg Etienne, die openhartig wilde spreken. Drommelsdat ,begrijp je even goed als ik. We moeten de zuster der overledene waarschuwen. Daar moet u voor zorgen. (Wordt vervolgd). AltenaJoLan miBlerwaar ■in lm mi m*.m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1