Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo. 4503. Vrüdag 22 Mei c. DE KEMP Hoedt U voor Nierzwakte. Engstraat HEUSDEN. EJgen Reparatie-inrichting BEHOORENDE BIJ HET Al wordt onnoemlijk veel last veroor zaakt door zwakke of zieke nieren, toch worden de eerste verschijnselen vaak ver waarloosd. De zorgen en eischen van het hedendaagsche leven leiden tot nierzwakte, tengevolge waarvan het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt. Zoodoende blijven ver giften in het lichaam achter, die de zenuwen aantasten, de gewrichten en spieren doen ontsteken en tot pijnlijke en zelfs ongenees lijke nierkwalen aanleiding geven. Rheuma- tische pynen, hoofdpijn, rugpjjn en kwellende blaaskwalen zyn er het gevolg van, gij wordt zenuwachtig, prikkelbaar en moede loos, vermoeid, afgemat en zwak, de een voudigste taak schijnt u een zware last. Het is gevaarlijk deze waarschuwingen te veronachtzamen het verstandigst is de nieren zonder uitstel bij te staan en te versterken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterken de nieren, zij maken u gezond en houden u gezond. Laat een flacon halen en over tuigt u zelftal van menschen in uw omgeving kwamen tot dezelfde ondervinding. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs fl.75 per flacon. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van het Kantongerecht van Vrijdag 15 Mei 1925. Kantonrechter Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het openbaar Ministerie Jhr. Mr. J. jQuarles van Ufïord. Griffier (plaatsvervangend): D. v. Hernert. Voorafgegaan 7 kinderzaken, waarna 39 zaken worden behandeld. De eerste zaak betreft A. d. H. en J. J. O., directeuren van de scheepswerf te Heusden, die in Maart j.l. 90 of minder albeiders 10 uren per dag hebben doen werken, zonder dat daarvoor vergunning was verkregen, W. v. Leeuwen, advocaat te 's Bosch trad als verdediger op en voerde aan dat de dagvaarding onduidelijk, ja een obscuur libel zou zijn, terwijl bij voorts op grond van een aangehaald arrest van den Hoogen Raad beweerde dat beklaagden niet strafbaar waren. De Kantonrechter zeide, schriftelijk vonnis te zullen wijzen op Donderdag 28 Mei a.s. C. J. v. W., bakker te Woudrichem, had 's avonds te 9 uur nog beschuit uit den oven laten balen door drie arbeiders. Veroordeeling 3 X 50 cent of 3 X 1 dag. E. v. d. K., bakker te Almkerk, had op zekeren nacht om drie uur met zijn knecht in de bakkerij gewerkt. ;t Was de 2e herhaling, zoodat ik, aldus de Kanton rechter, ingevolge de wet hechtenis moet geven, maar gelukkig kan ik het nog voor waardelijk doen en daarom kreeg beklaagde één dag voorwaardelijke hechtenis roet een proeftijd van zes maanden, 't Wordt dus nu »oppassen« voor Eimerd L. v. d. Z., vilder te Elshout, gemeente Oudheusden, had te Elshout een in nood geslachte koe vervoerd, welke hij van de weduwe Klyn voor f 35 had gekocht. Beklaagde voerde tot zijn verdediging aan dat hy het grootste gedeelte der koe, die aan houtvuur was gestorven, op het erf van de weduwe Klijn had begraven en slechts een klein gedeelte had medegenomen enkel en alleen om dit aan zijn hond op voeren, die hij zoo graag goed deed. Beklaagde stond waarlijk niet voor zijn pleizier terecht, want hij kreeg zoo'n ont- zettenden uitbrander van den Kantonrechter, als we nog zelden hoorden. Jij bent een krengenslager, aldus de Kantonrechter en als je er kans toe ziet dan probeer je dat krengenvleesch in menschenmagen testoppen. Want waarom heb je geen aangifte van de slachting gedaan Natuurlijk omdat je op een smerige manier geld woudt verdienen, maar ik zal je die viezigheid wel afleeren. Ja, Edelachtbare, hernam beklaagde, ik ben van beroep rietdekker en nog nooit heb ik een doode koe gekocht, maar wel eens een dood kalf, maar nooit voor menschelijk voedsel, doch alleen voor mijn hond. Zoo, zei de Kantonrechter, je wilt me zeker doen gelooven dat je een edele krengenslachter bent, maar ik geloof er heelemaal niets van, want dan zou jij de eerste zijn en daar zie je me heusch niet naar uit. Op 5 Juni a.s. moesten in deze zaak nog twee getuigen worden ge hoord en alsdan voigt uitspraak. J. J. K., landbouwer en lid van den gemeenteraad te Elshout, gemeente Oud heusden. Aan den vorigen beklaagde had K. voor zijn schoonzuster, de weduwe Klijn, een in nood geslachte koe verkocht. Aan den Wachtmeester der Marechaussee Rooms had beklaagde niets willen zeggen en alles geheim gehouden op diens vragen, zoodat Rooms zelf de kuil heeft moeten zoeken, waarin ingewanden en geen vleesch waren geborgen. Beklaagde zei nu dat hij de koe voor zyn schoonzuster niet had laten keuren, omdat hij bang was voor afkeuren. Ook bekende hij de koe onder het villen aan een zekeren van der Zanden, vilder te Elshout, te hebben verkocht. Dat is dus de beroemde rietdekker, rroeg de Kantonrechter. Ja antwoordde beklaagde. Ook deze beklaagde kreeg er geducht van langs en de Kantonrechter zeide hem zijne houding tegenover den Wachtmeester zeer kwalijk te nemen en zulks nog te meer waar het hier betreft een Edelachtbaar raadslid, 't Is meer dan schande, aldus de Kantonrechter, dat gij, raaadslid zijnde, de wet willens en wetens overtreedt en dat nog wel op zoo minderwaardige wyze. De Heer Ambtenaar deed ook nog een duitje in het zakje en vroeg voor beklaagde één maand principale hechtenis. De Kantonrechter zei, dat hij de overtreding zeer ernstig vond, maar waar beklaagde overigens gunstig bekend staat, thans nog met eene geldboete wilde volstaan. Beklaagde kreeg f 100 boete of 50 dagen verstoken zijn van het bewyzen van liefde diensten aan de schoonzuster. M. C. T., weduwe van P, J. K., land bouwster te Elshout, gemeente Oudheusden, was niet verschenen, doch vertegenwoordigd door haar zwager J. J. K. De weduwe was gedagvaard omdat zij geen kennis had gegeven ter bevoegder plaatse van het in nood dooden van een harer koeien. De Kantonrechter zei»ik heb over de zaak al genoeg gezegd, zoodat ik er verder maar over zal zwijgen.Overeenkomstig den eisch van den Heer Ambtenaar veroordeelde de Kantonrechter beklaagde tot eene geld boete van f 60 of 30 dagen hechtenis. Als nu de slager op 5 Juni a.s. ook nog een flinke boete krijgt, wordt het toch wel een duur »krengetje«, A. v. V., landbouwer te Woudrichem, had, zonder daartoe gerechtigd te zijn, eenige kippen laten loopen op een aard beienveld van J. Verdoorn. Getuige Kant verklaart dat hij wel gezien heeft dat er kippen in de aardbeien liepen, maar hij weet niet van vien ze waren. Getuige Verdoorn verklaart positief dat het de kippen van beklaagde waren, wat ook wel bleek uit het feit dat beklaagde's zoon de kippen uit het veld heeft gejaagd, wat hij zeker met de kippen van een ander niet zou hebben gedaan. Beklaagde biyft ont kennen. De Kantonrechter zegt, kippenruzie i3 in den regel burenruzie. Zijn Edelacht bare vraagt of dat hier ook zoo is en warempel 't blykt ook hier weer, dat be klaagde en Verdoorn nu direct geen boezem vrienden zijn. De Kantonrechter vraagt gaan jullie wel eens een kopje koffie bij elkaar drinken, waarop beklaagde zegt »neeje, zoo amekaal zijn we nie, heur«. Beklaagde kreeg f3.00 of 2 dagen. S. H., vleeschhouwer te Amsterdam en V. J. L,, chauffeur te St. Joost van Noode (België), waren den Nieuwendyk langs komen rijden per- auto, met eene snelheid van circa 60 K.M. De Kantonrechter zegt, dat bij eene dergelijke groote snelheid een groote boete past en veroordeelt daarom ieder der beklaagden tot f 50.00 boete of 25 dagen hechtenis. LANDBOUWRUBRIEK. Uitslag; Chiliproefvelden, IV. ProefveldG. A. de Regt Sleeuwyk. Dit veld bestond uit zandgrond, die het vorige jaar flink met stalmest was bemest, waarop een aardappelgewas groeide. De opbrengst op het perceel zonder Chili was hier, vooral voor deze grond, byzonder hoog, n.l. omgerekend per H.A. niet minder dan 38950 K.G. Met het oog op deze opbrengst is het reeds zoo wel te begrijpen, dat de Chili alle zeilen bij moest zetten, om op de andere perc. zijn kostende prijs vergoed te krygen. Dat is dan ook bij geen enkele gift gebeurd. Chili 38950 K.G. f140 200 K.G. Chili 38100 K.G. f 723— f 32 f691. 400 K.G. Chili 39900 K.G. f 758— f 64 f694. 600 K.G. Chili 43500 K.G. f 826— f 96 f 730. 800 K.G. Chili 43500 K.G. f 826— f 128 f698. Een gift van 600 K.G. Chili, was hier dus voordeeliger dan 800 K.G., maar ook beter dan 200 en 400 K.G., doch bleef f 10 in geldelijk resultaat te laag, om met perc. I gelyk te komen. Hoe noodig het is, op eigen landeryen, proefveldjes aan te leggen, moge uit dit, als reclame voor Chili niet-geslaagde proef veld, iedere boer inzien 1 (De ongunstige invloed van de schaduw kwam op treffende manier tot uiting op dit proefveld, doch daarover beter 1) Proefveld J. v. Vuuren, Sleeuwijk. Suikerbieten op kleigroud. In tegenstelling met het vorige zand- perceel, gaf dit kleiperceel, zonder Chili een geringe opbrengst. De Chili had dus hier veel meer kans op rendement. Chili 22300 K.G. f446. 200 K.G. Chili 28850 K.G. f 577— f 32 f545 400 K.G. Chili 29500 K.G. f590— f 64 f 526. 600 K.G. Chili 35500 K.G. f710- f 96 f614. 800 K.G. Chili 30950 K.G. f619— f 128 f 491. Proefveld J. H. Koek Sleeuwijk. Mangels op zavel. Hier waren echter met 3 perc. genomen van IA. De uitslag wordt daardoor niet vergelijkbaar met de andere velden, te meer daar deze grond, meer voor tuin dan landbouwgewassen bemest en behandeld wordt. Met aftrek van een bedrag, genomen als fout, kregen we omgerekend per H.A. Chili 73800 K.G. f985. 300 K.G. Chili 115000 K.G. f 1383 f 48 f1335. 600 K.G. Chili 90800 K.G. f 1089— f 96 f 993. Proefveld J. D. Ouwerkerk Sleeuwijk Mangelwortels op zandgrond. Voorvrucht gerst en stalmest. Het geheele jaar, waren hier de ver schillen heel goed waarneembaar. De opbrengsten verschillen dan ook aanmerke lijk, ja door toediening van 600 K.G. en van 800 K.G., ging de opbrengst tegenover zonder Chili zelfs »over de kop.« Chili 45750 K.G. k fl2 f5i9. 200 K.G. Chili 65750 K.G. f789— f 32 f 757# 400 K.G. Chili 86100 K.G. f 1033 - f 64= f969. 600 K.G. Chili 94000 K.G. f1128- f 96 f 1032. 800 K.G. Chili 97500 K.G. f1170— f 128 f1142. f 32 aan Chili gegeven gaf dus f 208 winst. f64» »»f 420 f96 f483 f128 f 493 Tevens dient hierbij vermeld, dat als soort Groenkraag Japie's geteeld was. En als men nu denkt, dat de bieten nonfat soenlijk* groot waren, dan vergist men zich. Het waren flink uitgegroeide vaste, zware bieten I Met het nog volgende veld van A. de Lorm te Andel was het soort gelijk ook daar wel flink uitgegroeide, maar vaste bieten. Vooraf echter nog een proefveld op Suikerbieten, by C. Verweijs te Andel. Chili 36700 K.G. f698. 200 K.G. Chili 42250 K.G. f 802— f 32 f 770. 400 K.G. Chili 42200 K.G. f801 f 64 f737. 600 K.G. Chili 42250 K.G. f 802— f 96 f706. 800 K.G. Chili 45500 K.G. f864— f 1-28 f 736. f 32 aan Chili gaf een meerdere winst van f 72. f64»»»» f39. f96 »»f8. f128» f38. Alle Chili dus winstgevend geweest200 K.G. het meest Men ziet hier ook weer, dat de grootste afkomsten per H.A. iemand nog niet altyd benydbaar zijn. Het is maar de vraag, met welke kosten heeft men die opbrengsten behaald. 800 K.G. Chili gaf wel 8800 K.G. bieten per bunder meer opbrengst. Doch de onkosten daarvoor gemaakt werden met slecht f38 winst teruggegeven. 600 KG. Chili gaf zelfs maar 10 pCt. rente. Het laatste proefperceel werd genomen by A. de Lorm te Andel. Mangels op kleigrond. Behalve de 5 perc, van 2 A op de be kende wijze bemest, had de proefnemer nog een 6e perc. er by genomen, dat hy totaal onbemest had gelaten. Van perc. I verschilde het dus hierin, dat het geen Super en ook geen Kali had gehad die mesting had f 48 per H.A. gekost. Het vorig jaar had het veld aardappels gegeven in stalmest, het was dus evenals de meeste proefperceelen »goed bij de schoof*. Onbemest 58000 K.G. mangels f 696. Chili 65000 K.G. f780. 200 K.G. Chili 76500 KG. f918— f 32 f 886. 400 K.G. Chili 80000 K.G. f960 f 64 f 896. 600 K.G. Chili 91000 K.G. f1092— f 96 f996. 800 K.G. Chili 90000 K.G. f 1080— f 128= f952. 600 K.G. Chili dus de hoogste opbrengst I F. C. HUIJZER, Landbouwonderwijzer, Woudrichem. PLAATSELIJK NIEUWS. Capelle. Dinsdag 12 Mei n.m. 7 uur hield de coöperatieve Boereenleenbank alhier haar gewone jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter Dr. Ph. J. Kohier. Te ongeveer kwart over 7 opende de voorz. deze bijeenkomst door de aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen waarna werd overgegaan tot afhandeling der agenda Tot secretaris werd voor dezen avond aan gewezen de secretaris van het bestuur de heer P. L. F. Treffers, die op verzoek van den voorz. de notulen der vorige vergade ring voorlas, welke onveranderd werden vastgesteld, waarop volgde voorlezing van de ledenlyst. Hierna werd door den Direc teur finantieel verslag uitgebracht luidende als volgt De totale omzet der bank bedroeg ge durende het boekjaar 1924 f218710,32. Aan spaargeld werd ontvangen f 97964,84 en terugbetaald f 79828,35. De gekweekte rente bedroeg voor de spaarders t 5467,29, waarvan f923,13 in contanten werd uit betaald en een bedrag van f 4544,16 als spaargeld werd bijgeschreven. In 1924 werd aan nieuwe voorschotten uitgegeven een bedrag ad f 28100, Het aantal der reeds uitstaande voorschotten bedragende f 35250 werd door terug- en afbetalingen met f 9414,64 verminderd, zoodat op 31 Dec. j.l. het totaal wegens op deze wijze verstrekte gelden bedroeg f 53935,36, Aan voorschotrente werd ontvangen f2150,96 en aan provisie f36,18, In loopende rekening werd uitgegeven f92023,05 en terugbetaald f87089. Op het einde van het betrekkelijke boekjaar bedroegen de totale uitgaven in rekening courant f135825,39 en de ontvangsten f 16669,78. De in loopende rekening ont vangen rente bedroeg f 5555,69, de be taalde rente f 319,17, de ontvangen provisie f40,09 en de uitgegeven provisie f 147,42. Het bedrag dat bij de Centrale was ge plaatst bedroeg gemiddeld f 100,000. Het aantal spaarders bedroeg per 31 Dec. j.l. 202. In 1924 kwamen er 18 nieuwe spaarders bij, terwijl er 4 door overlijden en andere reden afgingen, zoodat er een vooruitgang was van 14. Het aantal voor schotnemers nam met 10 toe en vermin derde met 7 wegens geheele aflossing Totale toename derhalve 3. zoodat het geheele aantal op het einde des boekjaars bedroeg 62. Het aantal loopende reke ninghouders was op het einde van 1924 vijftien. Er kwamen twee nieuwe bij. De zuivere winst, welke thans weer op de reserve kan worden gebracht bedraagt f 1064,45. Het bestuur heeft gemeend thans weer te kunnen overgaan tot ver hooging der rente voor de verschillende deposito's en wel zoo dat voor daggeld 3| en voor jaargeld 4 pCt, zal worden uit gekeerd, zulks met ingang van 1 Jan. j.l. Ook de raad van toezicht heeft hieraan zijn goedkeuring gehecht. Blijft de bank in bloei toenemen zooals dit afgeloopen jaar ook weer het geval is geweest, dan zal eveneens worden over wogen wijziging van den rentestandaard voor op te nemen gelden. Op de vraag van den voorzitter of iemand te dezer zake nog iets had te vragen of mede te deelen werd door niemand ingegaan en gaf men algemeen zijn uiterste tevre denheid te kennen omtrent den loop der zaken. Alsnu kwam aan de orde de verkiezing van een lid van den Raad van toezicht en van het bestuur. De aftreden den G. voor de Poorte en J. Huysman werden met groote meerderheid van stem men herkozen. Vervolgens werden de heeren J. Timmermans en J. J. Bruissers aangewezen tot het nazien der rekening en balans over het afgeloopen boekjaar, welke in den breede werden toegelicht door den kassier. Beide heeren gaven hunne volle tevredenheid te kennen omtrent de gepresteerde werkzaamheden en deelden de vergadering mede dat een en ander in orde werd bevonden. Ten slotte volgde de gebruikelijke rond vraag, waarvan niemand gebruik wenschte te maken, waarna de voorzitter de ver gadering sloot en iedereen voldaan huis waarts keerde. BETER PLUIMVEE De Ren. In onze vorige artikeltjes hebben we het nachtverblijf behandeld, thans komt het verblijf voor den dag aan de beurt. Ook al weer een zeer belangrijk onderdeel van ons vraagstuk I We herinneren ons, dat we enkele jaren geleden voor een Amsterdamsche Pluimvee- vereeniging een causerie over de Pluim veeteelt zouden houden. Het lag toen in ons voornemen om door de aanwezigen zelf het onderwerp te laten aangeven, doch dit plan werd gewijzigd, toen we 's och tends, zoo omstreeks 11 uur, langs een kippenverblijf kwamen, waar de dieren op een zitstok zaten welke in de ren was aangebracht Tegelijk was ons onderwerp gekozen De verzorging der dieren over dag. De kippen in een beperkte ruimte moe ten bezig worden gehouden, precies als kleine kinderen, omdat ze anders zich aan allerlei ondeugden gaan overgeven als veerenpikken, eieren eten en daarbij nog vetklompen worden, wel etend, doch niet leggend en straks, in den soeppot, dry ven de »vetoogjes* er boven op en moppëH moeder de vrouw, dat de soep zoo mach tig is Hoe moeten we ze nu bezig houden De ren bodem moet los, rul zyn. Dit is gemakkelijk te verkrijgen, door den bodem los te graven en de mestkorst er grondig uit te werken. Daarna brengt men er een laag wit zand, turfstrooisel en vuren houten zaagsel in, liefst alle drie stoffen door elkaar gemengd. Met een hark kan men dan dit bovendek gemakkelijk los houden, 's Ochtends harkt men het graan in het bodemdek onder, zoodat de kippen krabben, dus werken moeten om aan hun kostje te komen. Hoe langer ze daarmede bezig zijn, des te beter het opschrokken van het zaad in éénmaal is dan voorkomen. 's Middags krygen ze groente-afval en de restjes van de tafel. De laatste in een schaal of bak, opdat het niet vermorsen zal. 's Avonds, een uur vóór het naar stok gaan, krygen ze het zachte voer. Op dat voeren komen we later nog terug. Ook kan men 's ochtends het zachtvoer geven, dan tegen een uur of 11 weer wat zaad onderharken en een uur vóór het naar stok gaan de rest van het graan onder- geharkt. Bmdt het groenvoer vast en hangt dat in de ren, zóó hoog, dat ze even springen moeten om er bij te kunnen ko men. Iedereen kan zyn brein laten wer ken om een methode te vinden waardoor de kippen bezig worden gehouden. Dat is een der geheimen van het met voordeel en genoegen bezighouden der dieren in een beperkte ruimte. Hoe groot moet die ruimte zyn Als maatstaf wordt aangeno men 1 vierkante meter per dier. Wordt de ren niet goed onderhouden, dan is dat nog te weinig. Is het omgekeerde 't ge val, nou dan kan er nog wel wat af. We kennen een enthousiast stadskippenhouder die iederen dag met een groote zeef het zand zift, zoodat de kippen steeds een schoonen bodem vinden. Die man heeft niet meer dan een halve vierkante meter per dier en bet resultaat is toch schitte rend Prima dieren, die op de tentoon stellingen vooraan staan en die een uitste kend aantal eieren geven. De ren mag niet inregenen. Dus afdekken, althans een flink gedeelte ervan, met b.v. asfaltpapier, gelegd op strakgespannen gaa3 of een houten betimmering, opdat het asfalt niet doorzakt. Zy die het keurig in orde willen hebben, nemen een gedeelte glasruiten, zoodat de onmisbare zon er in kan komen. '8 Zomers worden die wit gekalkt opdat het geen broeikas wordt. Ook kan men losse bovenstukken nemen, welke alleen bij slecht weer gebruikt worden. Vinding rijkheid is voor een kippenhouder met be perkte ruimte een ding van belang I Weekblad »De Kleinveeteeltc gewijd aan Beter Pluimvee te Arnhem.. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN, Jliettw^blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5