Uitgave: Firma Lc J. VEERMAN, Heusden No, 4508 Woensdag 10 Juni 1925 JT „Het Kasteel van Kerlor". land van altera Zijdie zich op dit Blad wem eken te abonneer en, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS VREEST GEEN EXAMEN Dit blad verschijnt WOENSDAG er. VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De Belgische Crisis nadert hare oplossing. Zaterdag ongeveer der. geheelen dag heeft de socialistische partij beraadslaagd over de vraag, of zij haar medewerking zal verleenen aan een socialistisch-katholiek mimsteiie. Het congres heeft de ministerieels sa menwerking met de katholieken daarop met 495.841 legen 108.325 stommen en 21.952 onthoudingen, goedgekeurd. De Vereischte meerderheid van twee derde is dus belangryk overschreden en Poullet kan r.u zijn ministerie definitief samenstellen. Aan het einde van het congres bracht Weikhoven de groeten van de Nederland- sche socialisten aan de Belgische broeders over. Op het oogenblik zijn 9 van de 11 port< feuille's toegewezen die van Land- verdediging en Koloniën moeten nog worden toegewezen. De Kamers zullen voor 16 dezer worden bijeengeroepen om de regeeringsverklaring aan te hooren. De moeilijkheden, waarmede men te kampen heeft bij de keuze van den minister van Landsverdediging, spruiten voort, uil de kwestie van den duur van den militairen dieristtyd. Generaal Kestens, op wiens medewerking men had gerekend, heeft de portefeuille geweigerd De minister van Koloniën van het afge treden kabinet, Carton, weigert deel uit te maken van de nieuwe combinatie. Tot dusverre zijn de volgende porte feuilles toegewezen Poullet (Kath.) premier en Economische Aangelegenheden. Vandevelde (Soc.) vice-premier en Bui- tenlandsche Zaken. Tschofïen (Kath.) Justitie. Anseele (Soc.) Spoorwegen.* Wouters (Soc.) Arbeid en Industrie. Janssen (Kath.) Financiën. Laboulie (Soc.) Binnenlandsche Zaken De Liedekerke (Kath.) Landbouw en Openbare Werken. ïr 136 Het is zonderling, zei Firmin, er in berustende, maar ik zou nooit gedacht hebben dat jij het eerst naar het bui tenland gingt Ik vertrouw je Hélène en mijn kind toe, antwoordde Kerlor. Je kunt gerust vertrekken, beste Geor ges, ik zal toonen dat ik voor mijn taak berekend ben Ik ben met je zuster getrouwd, jij hebt me het leven gered ik ben iemand die zoo iets niet vergeet. Het uur van scheiden was daar. Hé lène had al haar moed te hulp geroe pen om niet in zwijm te vallen. De arme vrouw dacht, het hart vol droefheid, aan den dag, waarop haar vader, markies de Penhoët, Bretagne voor de laatste maal verlaten had. Ook hij had zijn vrouw verzekerd dat hij spoedig terug zou komen. Hij ver trok vol vertrouwen, niet twijfelende aan zijn welslagen. Hij had de markiezin met dezelfde ontroering omhelsd, die Georges getoond had. Hij had langen tijd zijn dochter aan het hart gedrukt, evenals Georges dat met Fanfan deed. Zou Mexico, dat Hélène haren vader ontnomen had- haren man teruggeven Maar zij mocht niet moedeloos wor- r den en vooral ook hem niet ontmoedi gen, want hij ging immers voor haar, Huysmans (Soc.) Kunsten en Weten schappen. De Chaotische toestand in China duurt nog steeds voort en het schynt zelfs of den toestand er nog dagelyks gevaarlijker wordt. De groote mogendheden gaan voort, Engeland voorop met het nemen van mili taire maatregelen, en h't spreekt vanzelf waar een van de leuzen van dezen opstand is »dood aan de vreemdelingen,* dat daar door de haat en de vijandelijkheid eik oogenblik toenemen. Overal worden dan ook betoogingen gehouden door de malcon tenten, waarbij het dikwyls niet vreedzaam toegaat. Wat nog uit deZen heksenketel geboren zal worden, is in de verste verten niet te voorzien. Het zou niet onmogeiyk zijn, dat het nog zal komen tot een ge wapend ingrijpen van Engeland en Japan. Dan zijn de poppen eerst recht aan het dansen, en zijn de consequenties niét te overzien, want in dat geval is de kans niet gering, dat Sovjet-Rusland r.u openlyk over de brug zal komen als mentor van de op standige elementen, welke rol van Moskou al lang wordt vermoed. En een openlyke oorlog tusschen Rusland en Japan ligt dan in de lijn der ontwikkeling, daar de in vloed van Rusland in Azië dan te gevaar- lyk wordt voor het eilandrijk. Het is evenwel te hopen, dat het zoover niet komt 1 Naar berichten uit Spanje melden is er een aanslag op den koning beraamd. Reizigers, die uit Barcelona komen, mel den, dat er politie by Barcelona een bom zou hebben ontdekt, die ten doel had op 4 Juni den koninklijken trein in de lucht te laten springen. Veertien studenten en beambten, die tot extremistische Cataloni- sche vereeriigirigen behooren, zijn gearres teerd, doch ontkennen alles. Zij zullen voor den krijgsraad gebracht worden. Er moeten wapens en pai tronen gevonden zijn in huizen dicht by den spoor weg, op korten afstand van de plaats waai de bom ontdekt is. Uit Fransche kunstplaatsen aan de Spaan- sche grens zyn over den beraamden aan slag op den koning van Spar je telegram men ontvangen, die door de censuur in Spanje waren geweigerd. Gemeld wordt, dat de politie in een tunnel, 25 myien van Barcelona, op de spoorlijn tusschen voor Jean? De gravin de Kerlor moest in haar lot berusten en door flinkheid toonen een man met zulk een vast ka rakter waardig te zijn. Een hartverscheurend afscheid zou hunner onwaardig zijn geweest. Georges omhelsde vrouw en kind voor de laatste maal en vertrok. LXII Het huis in de rue de Chazelles. Mevrouw Vernier kwam -uit het bad haar kamenier had haar in een gemak kelijke japon gehuld, die haar welge vormd lichaam goed deed uitkomen de beeldhouwer had dan ook geen ander model willen gebruiken voor de Bac chante die hij met succes in de „Salon" tentoongesteld had en waarvoor hij eene medaille verworven had. Mariana was op een sofa gaan zitten voor met haar toilet verder te gaan, vond ze het noodig wat uit te rusten. Annie, de Engelsche kamenier, wachtte op de bevelen harer meesteres. Paul Vernier kwam binnen. De kamenier ging bescheiden heen. O, ben jij het 1 riep Mariana uit, met een gebaar van moeheid. Zij verwaardigde zich haren man de hand toe te steken. Ik ben toch niet onbescheiden vroeg Paul met zijn goedigen glimlach. Niet erg, antwoordde zij. Ik heb je van ochtend haast niet ge zien. Je sliep toen ik opstond en ik heb je slaap niet willen storen. Barcelona en Madrid een bom san 66 pond heeft gevonden, met een electrische ontsteking, die van een afstand in werking kon worden gesteld op het oogenblik, dat de trein met de koninklijke familie den tunnel zou passeeren. Eenige studenten zijn onder verdenking van medeplichtigheid aan dit complot gearresteerd. Bovendien is in de kathedraal te Barce- loua een bom gevonden, kort voordat de koning het gebouw betrad. In verband hiermede zijn vier geestelijken aangehouden. Volgens latere berichten zijn in het geheel 14 personen gearresteerd, meerendeeis stu denten en arbeiders, die behooren tot de radicale separatische partij in Catalonië. Toen de koning laat in den avond van een schouwburgbezoek naar het Pedralbes paleis in een voorstad van Barcelona te- ruhreed, werd de auto met vyf detectie- ven, die voor de koninklijke auto uit reed, door een electrische tram aangereden. Een der detectieven is in het ziekenhuis overleden, de toestand der vier anderen is hopeloos. De koninklyke auto is ternau wernood aan het gevaar ontsnapt. [fllJflHAROT'5 Zenuw-fableDenJ maken Ukalm en houden 'U ruMifl.lervuijl UwqeeM iM., nelder blijPh BINNENLAND. Verdronken Te Smilde is het 4-jarig zoontje van den heer H. Dik in het kanaal geraakt en verdronken. Den 24 jarige Urker visscher wilde Zaterdag gaan zwemmen in de binnen haven vaD Scheveningen. Zoodra hij te water sprong, zonk hij Het lijk is door den geneeskundigen dienst naar het politiebureau aan de Duin straat gebracht. Te Pekelder Zuiderveen, by Winschoten, is Zaterdag de Arbeider Drenth verdronken. Te Klazienaveen is Zaterdag het 7 jarig zoontje van den arbeider R in het kanaal verdronken. Een 13 jarig meisje S. J., dat leerde fietsen, is Zaterdag bij de Derde Sluis in Heb je me iets te zeggen Ja, lieve Mariana. Paul aarzelde een oogenbliktoen nam hij een moedig besluit en riep uit Lieve vriendin, je zult misschien den ken dat ik kleingeestig ben, maar ik moet je bekennen dat ik ongerust ben. Vertel op, vriend. Wij geven veel geld uit, Zij keek hem aan met een trotsche uitdrukking in het gelaat, waartegen hij nooit bestand was, en antwoordde Verdienen we dan niet veel ook Dat is waar Maar ik ben altijd een beetje bang. Mariana haalde de mooie schouders op. Sedert wij de wijk van het Observa- toire verlaten hebben, om in dit aardige huisje in de rue de Chazelles te gaan wonen, ben ik altijd een beetje duizelig. De voorspoed maakt je bang. Dat moet ik bekennen. Bij mij veroorzaakten juist onze be krompen middelen dat. Ik ben daarom ook gelukkig, lieve vrouw, je in zulk een rijke omgeving te zien. Wat wensch je nog meer? Maar toch ben ik bang dat we te hard van stal loopen. Nu, biecht eens op, waar ben je baDg voor Over een paar dagen is het betaaldag Maak je daar maar niet bezorgd over. Waarom niet? Zoek in mijn kast, rechts Mag ik wel Een vrouw heelt geen geheimen voor de Schoterlandsche Compagnonsvaart gere den en verdronken. Zaterdagavond ongeveer 8 uur is een meisje, dat zich aan boord bevond van een sleepboot van de sleepbootmy. »Roode Ster,* welke aan den Hoornschen steiger aan de Ruyterkade te Amsterdam lag, te water geraakt en verdronken. Het kind was onder den steiger verdwenen, waardoor het niet oogenblikkelyk opgehaald kon wordeD. Zaterdagmiddag is onder Westervoort een tragisch ongeval gebeurd. De twee broers B., oud elf en zeventien jaar, wonend bij de scheepswerf, waren in den Mssel gaan zwemmen. De oudste van het twee tal was reeds weer aan land gegaan, toen hy opeens tot zijn groote ontsteldenis be merkte, dat zijn broer in een kolk was gekomen en meegesleurd werd. Zonder zich een oogenblik te bedenken sprong de oudste teen gekleed te water, doch njn pogingen tot redden n ochten niet meer baten. Hij onderging heelaas hetzelfde lot als zyn broer en werd eveneens door den stroom meegesleurd. Bside jongens ver dwenen in de diepte. Hun lijken zijn nog niet teruggevonden. o Branden In het complex gebouwen der fa. C. G. te Maasniel bij Roermond ontstond Zondagmorgen een groote brand, di« de bierbrouwerij, de woning, mede de stal ling, in asch legde. Bij de bierbrouwerij was een nieuwe installatie geplaatst voor de ijsfabrikatie, welke ter waarde van f 3000. nog niet verzekerd was en ge heel verbrandde. De machines der brou werij, de voorraden en bet gereedgemaakte bier voor den Roermondsche kermis, alles kreeg de volle sporen van den brand, die tevens het woonhuis vernielde. De huis raad kon nauwelijks door de spoedig toe geschoten knechts en buurlui gered wor den. De ammoniak en koolzuur flesschen sprongen met zoo'n luchtdruk uit elkaar dat de muren aan de voorzijde gedeelte lijk neervielen. Zelfs ruiten 20 meter in den omtrek sprongen door den luchtdruk. De aanwezige hulp verliet dan ook het terrein van de ramp voor erger te voor komen. De brandspuit uit het dorp kon weinig doen, zoodat men tenslotte de vam- men heer en meester liet. Te Opheusden is Zaterdagmiddag een complex woningen afgebrand, 3 huizen, haar man. Hij opende de lade en zag een pakje bankbiljetten. Tel maar na, sprak Mariana, het zijn vijftienhonderd francs. Het gezicht van Paul klaarde op. Ik dacht dat ik tegen je gezegd had, hernam zij, dat ik voortaan voor het huishouden zou zorgen. Ik heb dat besluit wel moeten nemen, omdat mijn man, als beroemd kunstenaar, zich moei lijk met stoffelijke dingen kan bemoei en. Ik moet eerlijk bekennen dat het me eerst wel wat tegen de borst stuitte, maar later vond ik het toch wel aardig en heb ik gedacht dat het mijn plicht was Maar daarvoor moesten wij be ginnen met ons krot in de rue Cassini te verlaten Wij konden er haast niet meer leven. Ik begreep nog maar niet hoe je daar hebt kunnen werken. Ik verzeker je dat ik het er best had- Dat bewijs al weer je egoieme Ik En ik denk alleen aan jou, wat jij wilt doe ik, ik werk alleen voor jou. Och, wees zoo goed me te begrijpen en mij geene bedoelingen toe te schrij ven die ik nooit gehad heb. Wij woonden daar best Wij aan baden elkaar. Maar in die vredige om geving was het mijn plicht niet in te slapen. Dus dat beken je Maar ik vroeg me dikwijls af of we later weer niet naar die gezellige woning zouden verlangen En ik mijnheer, ik streefde naar iets hoogers, in verband met je talent, met de familiegewoonten. een boerdery en een bakkerij. In enkele oogenblikken stond het geheele complex in brand. De brandweer uit Arnhem ver leende assistentie. Men schryft ons uit Made Zondagmorgen geraakte door onbekende oorzaak een rietschelf van den heer. M. van der Zanden te Drimmelen in brand. Weldra verbreidde zich het vuur, zoodat een tiental schelven verbrandden, benevens verschillende voorwerpen, die op den ha venkant vcapreid lagen. Door onbekende oorzaak zyn de groote stallen afgebrand, behoorende bij de boe renhofstede van Kemps op den Bakelschen weg onder Helmond. Het vee kon gered worden 45 kippen met al het landbouw gereedschap werden evenwel een prooi der vlammen. Vrijdagmiddag brak brand uit in de V .keniersbosschen onder Oosterbeek. Door het krachtig optreden van personeel van de Westerbouwing kon de brand in den aanvang gestuit worden, zoodat slechts enkele ares bosch verloren gingen. Da boerdery van M. Vermeer onder Haaren is met den inboedel geheel in asch gelegd. Een paard en 13 varkens kwa men in de vlammen om. Het huis was verzekerd doch de inboedel niet. De oor zaak «hii den brand is onbekend. Door het spelen met lucifers door kin deren is brand ontstaan in den hooiberg van T. de Jong te Stolwyk. Hooiberg en hofstede werden een prooi der vlammen. Niets was verzekerd. De daling ran den frank In verband met de nieuwe koersdaling van den frank, wordt thans weer, naar de correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt, een sterke toeneming van den uitvoer naar Nederland waargenomen. Vooral groenten worden, in groote hoeveel heid, op de markten te Brussel, Mechelen door Nederlandsche handelaars opgekocht en onmiddellijk verzonden. o De Koniukltyke Familie De Koninklyke familie denkt 5 Juli a.s. uit Zwitserland terug te keeren en zich dan eerst voor eenige weken naar Den Ruigenhoek te begeven, om tegen midden Augustus het paleis Het Loo weer te be trekken. Ik buig me ervoor. Het landelijke huis van Kernies was, hoewel we er heerlijke oogenblikken door gebracht hebben, niet mijn ideaal van eigen huis. Mijn oom de rector was zoo gelukkig dat hij het ons kon aanbieden. Die goede abt Victorien I Hij dacht zeker dat hij je een kasteel gaf. Dat der Saintclairs is wel wat grooter. Daar twijfel ik niet aaa. Het was grooter dan dat derKeriors. Het zal, dunkt mij, wei prachtig zijn. Niets bewijst dat wij het niet weer zouden kunnen opbouwen, Paul Vernier zette van verwondering groote oogen op Wel zeker, zei zijn vrouw, mijn idee is niet zoo ongerijmd als je wel denkt. Een kasteel Waarom niet? Ik vind het goed, zei hij met een ver makelijke nederigheid, altijd als het geen luchtkasteel is. Zij haalde de schouders op. Dus, hernam zij, wil je maar nietge- looven dat wij op weg zijn om fortuin te maken? Integendeel, dat geloof ik wel Reken je dan niet Ik zal maar niet alles bij elkaar tellen. Och kom, hernam zij met een scha duw van minachting, het zijn jou wer ken niet alleen die ons rijk gemaakt hebben. - Het is het werk geweest van Silver- stein. Zij keek hem aan, maar de brate man had, toen hij die woorden uitsprak, ïosr het LiRd van Heisdei si AltoiaJeLanostraat en tig Bomieierwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1