Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. H9.450-9 ijüao 12 Juni 'arbrande huid door de zon Bronchitis PU ROL DAMRUBRIEK. Tentoonstelling Waalwijk BEHOORENDE BIJ HET VOOE UW TIJD ODD Ontwaakt gij 's morgens met pyn in den rug Zijt gij vermoeid, zwak en ellendig na de minste inspanning Voelt gij u jaren ouder dan gij zijt Zoo kunt gij niet voortgaan 1 Zoek de oorzaak op. Rygpijn wordt vaak veroorzaakt door nier zwakte. Als de nieren door een kou of bijzondere inspanning verzwakt zijn, filtreeren zij de vergiften en onzuiverheden niet uit uw bloed. De spieren in uw rug en ledema ten,' de gewrichten en zenuwweefsels, uw aderen en slagaderen worden alle aange tast door het met vergiften beladen bloed. Rheumatische aandoeningen, waterzuchtige zwellingen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn en hinderlijke blaasstoornissen zijn enkele van de te verwachten gevolgen. Gij moogt deze waarschuwingen niet verwaarloozen. Als gij weder gezond wilt worden, moet gij uw nieren te hulp komen. Waarom dan niet Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruiktDit speciale niergenees middel heeft duizenden nieuw leven ver schaft en moet toch ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zyt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs fl.75 per flacon. Woensdagmiddag ten 2 uur had in hotel Verwiel, onder zeer groote belangstelling der deelnemers uit alle oorden des lands, de verloting der stands plaats, welke uit stekend verliep, terwijl na afloop onder leiding van bestuur en comité een bezoek werd gebracht aan terrein en gebouwen dezer grootsche onderneming. Men was zeer enthousiast over hetgeen wordt daar- gesteld, de inrichting van 't geheel over trof verre ieders verwachting. De laatste dagen en zelfs op den ochtend van den lotingsdag zijn nog verschillende inschry- vingen ingekomen, zoodat de gebouwen nu vrijwel geheel zijn bezet. Nu we reeds meermalen over gebouwen, exposities, enz. hebben geschreven, mogen we ook wel eens een relaas geven van de festiviteiten, die gedurende deze dagen zullen plaats hebben, opdat men zien zal dat men zich ooji na volbrachten arbeid, uitstekend zal kunnen amuseeren. Er heeft plaats een groot festival op Zondag 23 Augustus en Zaterdag en Zondag 29 en 30 Augustus. Onafgebroken muziek dus door verschillende vereenigingen van 3—11 uur. De andere dagen steeds een middag- (4—6) en een avondconcert (8lijsteeds door verschillende en de beste korpsen te geven. Hierbij sluiten direct aan de atracties die gegeven worden in de cabaret-zaal, waarvan het program in de tentoonstellings- week 3 maal wisselt. Verder doorgaans strijkje 's middags (theeuur) en 's avonds in le klasse restaurant en in 2e klasse restaurant. Het voorloopig programma op 't sport- terrein is als volgt Zondag 23 Augustus. Groote voetbal wedstrijd, In voorbereiding is een wedstrijd Zuidelijk XI-talRoode duivels. Dinsdag 25 Augustus. Concours d'ele- gance automobielen en behendigheidswed strijden voor motoren. Daar voor dezen middag reeds talrijke toezeggingen zyn ontvangen, kunnen schitterende wedstrijden verwacht worden. Woensdag 26 Augustus. Korte baan dravery handicap, afstand 350 M. Deze wordt geheel georganiseerd door en gereden onder het reglement der Ned. Harddraverij en Renvereeniging, en belooft juist daarom temeer een groote attractie te zijn. Dit is iets geheel nieuws voor Noordbrabant. Donderdag 27 Aug. 's Morgens vanaf 8 uur paardenkeuringen voor het Militaire Certificaat en de Provinciale Regelings commissie, met verrichtingsproef van plm, 15 K.M. over den weg (BesojjenCapelle SprangWaalwijk). Deze keuringen moe ten worden opgevat als wordende gehouden in den meest uitgebreiden zin. Door bet Bestuur der Tentoonstelling, de Provinciale Regelingscommissie, de Vereenigiog Het Legerpaard, de Vereeniging tot verbetering van het paardenras in het Land van Heusden en Altena, zijn prijzen beschikbaar gesteld tot een bedrag van meer dan t 1000. De voorwaarden zijn te bekomen bij den heer G. J. W. Branderhorst te Eethen. 's Middags 2 uur Groot Concours Hipp'que onder het reglement van het Centraal Comité van Concoursen-Hippïque in Neder land. Nummers Luxe Tuigpaarden, Rij, Jacht- en Springpaarden. Met het oog op voorloopige toezeggingen en gezien de zeer hooge prijzen die het bestuur beschikbaar stelt, beloofd dit concours schitterend te worden. Vrijdagmiddag 28 Augustus. Groote Mode Shouw. Zaterdag 29 en Zondag 30 Aug. Groote Turnteesten waarvoor talryke Vereenigingen uit Brabant enz. hunr.e medewerking hebben toegezegd. Wordt zeer grootsch opgezet waarvoor dan ook twee dager» rijn open gehouden. Maandag 31 Aug. Koninginnedag. Sluiting met grootsch Vuurwerk. Annexe Kermesse d'été. Toegang vrij. Ingeschreven hebben reeds Stoomcarous- sel, Zweefmolen, Cake-walk, Poffertjes kraam, (V. Consael), verschillende kleinere inrichtingen en de r.oodige suiker-, gebak-, zuur en palingkramen, terwijl het Comité nog doende is meer inrichtingen te krijgen. schrijnen, smeHen, slukloopen der Huid. Insecfenbeten.Gebruik [Verkrijqb. bij Apoth. en Drogisten. De toepassing der vainest-controle. In ons vorig artikeltje hebben we me degedeeld op welke wyze de fokkers (al thans de beste er van, want er zijn fokkers en fokkers 1) nagaan hetgeen hun hennen gedurende den len leg hebben gepresteerd. Nu zou het een dood-eenvoudige oplossing van het fokkersvraagstuk zijn, wanneer we maar eenvoudig de beste hennen kon den paien aan den besten haan, daarby er dan op rekenend, dat de nakomelingen van zulke paringen le klasse hoenders zoudeu zyn. Maar zóó eenvoudig is dat nu eenmaal niet We willen nog niet eens stilhouden bij 't geen we daar zoo eenvoudig neerschrijven »de beste haan*, want die hanen-geschiedenis vraagt weer een apart artikeltje. Het is al moeilijk genoeg om uit te vis- schen welke de beste fokhen is, want een leghen en een fokhen zijn twee ver schillende dingen, welke niet altijd in één dier te samen gevonden worden. Da mo gelijkheid is iang niet uitgesloten, dat een hen door de een of andere reden, (waarop we in deze, voor de eerstbeginnende lezers geschreven, artikeltjes niet verder kunnen ingaan) niet in staat is hare uitmuntende eigenschappen op hare nakomelingen over te dragen. Voorts kan de combinatie haan en hen, van welke goede hoedanigheid elk dier afzonderlijk ook moge z»jn, onbevre digende resultaten opleveren. De waarde van een fokpaar valt dan ook alleen na te ga^n door de resultaten der nakome lingen van zoo'n fokpaar te controieeren. Zulks geschiedt door de beste fokkers dan ook wel degelijk. Onze persoonlijke fokkerservaringen heb ben meermalen geleerd, dat de theoretisch- beste paringen slechts middelmatige nako melingen opleverden, terwijl de paringen welke we ons als middelmatig hadden voorgesteld record-legsters gaven. Zien we zulks ook niet bij ons menschen ge beuren De knappe kinderen, de geniëen worden meermalen geboren uit menschen die niet opvallend uitblonken, terwijl uit verstandelijk-uitmuntende ouders de dom ooren kunnen spruiten. Hier komen we op het terrein der genetici en dat gaat voor deze artikeltjes te hoog. We willen het hierbij laten. Het samenstellen der fokparen en foktoomen is een der zwaarte punten der Pluimveefokkerij. Verschillende lezers zullen nu mischien wel gevoeld heb ben, dat Pluimveehouden heel iets anders is als Pluimveefokken. Wanneer dal begrip goed is doorgedrongen zijn we al een stapje verder in de richting van Beter Pluimvee. Zulks zal in 't volgende arti keltje duidelijk worden gemaakt. Weekblad »De Klein veeteelt*, gewyd aan Beter Pluimvee, Arnhem. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, de» rubriek betreffende, aan bovenstaand Jhr7!*rT;7"Qoarlee~^WÜfiërd adres te richten.Grifffier Mr. W. Ruitinga. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van het Kantongerecht van Vrjjdag 5 Juni 1925. Kantonrechter Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het openbaar Ministerie: H G E D 24—29, 38—43a, 43X34, 37—48 I 29—33 of 34, 50—44, 37—48 24—30, 30—34 of?, 23—32, 45-40, 32- 43 I 24 - 30, 30—34 of 34X45, b 1-23,23-37,50—44, 28—32, 32—38, 24—29, 38—43, 44-39, 37-28 43X34. b, 34X25 1-23,23-29, 24—30, 28 -32a7~3 2—38, 38—437 2945 enz. 1—45 45—29, a 28—33, 33—38 (gedw.), 38—43, 29—45 enz. I 34-29, 1-40,50X37 1, C 28—32a, 24X33, 35X44, b 129 29X38, 28—33, 24-30 de beste, 30X39, 38—27, 27-38, 50X39, 35—40 (gedw,), 3944, 40 45, 3833 enz. 1 B b b 34X45, 12—7, 35-40, 24—29, 29—33 de beste, 72 224 enz. wint gemakkelijk 19—23, Het naspel blijft tot een alle varianten heel mooi. Het ontleden vergt echter veel tijd en veel geduld, omdat er nog al wat moeilijkheden zyn te overwinnen. Stand in cijfers^ Zwart (6 schijven en dam) op: 13, 15, j 19, 23, 24, 26 en dam op 14. Wit (9 schijven) op: 17, 30, 31, 32, 33, 34, 37, 47 en 50. Bovenstaand diagram geeft de stand aan van een probleem met eindspel, 't Is een leerzaam stukje van den matador Blankenaar. Ieder dammer weet, hoe moeilyk 't is, om in een stelling als boven staande winst te behalen. De behandeling van dergelyke standen moet met véél zorg en studie geschieden om 't spel tot een goed einde te brengen. We behandelen expres dit stukje, omdat we als laatste wedstrydprobleem dan een probleem met naspel kunnen geven. 't Verloop is dan Wit47—41, 32—28 1 37X28, Zwart24X35, 23X32, 26X46, 33—29, 29X20, 17—12, 12—7, 46X23, 155^24, 19-23AB, 23-28, 7—1, 34X45, 1-23, 23—37 35 -40CD28—33E,33-38F,38-43GH 37—48, 48-30, 50—44, 45X34 43—49, 24X35, 49X40. We beginnen nu de variaties aan te geven bij de laatste (H) en zoo vervolgens tot A. bb beteekent bij 't begin van iedere variatie dat men de gewone zetten doet als in bovenstaande ontleding is aan gegeven tot men komt by de te behan delen variant, door de hoofdletter aange geven. 50-44, 44—39, 37-28 Eene groote zitting van 108 zaken, maar weinig belangrijks. Vóór de openbare zitting worden 11 kinderzaken met gesloten deuren behandeld. In de openbare zitting is de eerste zaak die tegen C. S., schoenmaker te Almkerk, die in den verboden kring van het fort aan deri Uppelschen dijk een gedeelte van een schuurtje had gebouwd. De zaak diende reeds op 6 Februari#j.l., maar de verdere behandeling werd toen door den Kanton rechter uitgesteld om beklaagde nog ge legenheid te geven, vergunning voor den bouw te vragen daar ingevolge de Woning wet by een veroordeelen vonnis afbraak van het schuurtje moet worden bevolen, Beklaagde had vergunning gevraagd, maar deze was hem geweigerd. De Kantonrechter zeide thans niet anders te kunnen doen dan beklaagde te veroordeelen. 't Vonnis luidde nu f 0.50 boete of 1 dag hechtenis met last tot afbraak der schuur, voor zoover deze in verboden kring was gebouwd. L. M. v. d. Z., vilder te Oudheusden. Deze had ongekeurd vleesch van eene in nood geslachte koe vervoerd. Beklaagde zei slechts eene kleine hoeveelheid van het erf van den boer, waar de slachting had plaats gevonden, te hebben meegevoerd voor zyn hond en hei overige op het boerenerf te hebben begraven. De politie verklaarde echter dat zij overal in den omtrek gegraven had, doch slechts inge wanden en geen vleesch in den grond had gevonden. De Kantonrechter zei, Ber is vleesch vervoerd, dit wordt door beklaagde zelf erkend en voor wien dit nu bestemd was, kan my niets schelen. Vervoer van krengen vleesch behoort zwaar te worden gestraft en daarom veroordeel ik beklaagde in Naam der Koningin tot eene geldboete van f 100, bij niet-betaling te vervangen door 50 dagen hechtenis. A. J. S., bakker te Andel, had bij 2e herhaling de Arbeidswet overtreden door deeg te laten kneden door een knecht, 's morgens te kwait over v"ier. Ingevolge de Arbeidswet, aldus de Kantonrechter, kan ik je geen andere straf geven dan hechtenis, zoodat ik je veroordeel tot 1 dag voorwaardelijke hechtenis met proeftijd van zes maanden. A. L. v. W., autobus-ondernemer te Genderen, had voor de variatie een dienst, die op de dienstregeling stond aangegeven, maar weer eens niet laten ryden. Be klaagde zei dat de dienst door een onge lukje plm. 15 minuten later gereden was. De Kantonrechter vroeg of na eena wind stilte nu weer een storm zou gaan los breken, want dat den laatsten tijd nogal behoorlijk was gereden. Maar aldus de Kantonrechter, weet wel dat het hier in deze zaal nog veel harder gaat stormen. De verdere behandeling der zaak werd 14 dagen uitgesteld om alsdan nog te hooren als getuigen de chauffeurs Thur en J. A. van Wijk en den Opperwachtmeester van der Plas. T. v. d. M„ cauffeur te Wijk had in zijn aulobus 19 personen vervoerd, terwijl er maar 16 in mochten. Ja, mynheer de Kantonrechter, zei Teunis, ik had er wel 19 inzitten, maar daarby waren 5 kinderen. Goed hernam de Kantonrechter, ik wil je dit maal gelooven en nog clement zyn daar ge voor dusdanige overtreding voor de eerste maal terecht staatde kinderen zal ik elk voor 'n half rekenen, zoodat ge dan twee en een half persoon te veel in je bus hadt er» je veroordeelen tot f 5.00 boete of 3 dagen opsluiting in een plaats waar ge toch nog ruimer zit dan in een bus met 19 man. G. V. en J. A. P. arbeiders beiden te Almkerk zouden eieren van waterwild heb ben gezocht in griendbosschen in den Ip- pelschen polder en in den polder Hons wijk. Aan het steeds wakend oog van den on bezoldigde iden Büchener* waren ook deze niet ontkomen, want den Büchener gaf hem een bonnetje goed voor het Kantonge recht. Dit bonnetje moest nu ingewisseld worden. Beiden ontkenden en wilden van geen inwisseling weten. Er was niets van waar, zeiden ze allebei, want ze hadden niet door griendbosschen, maar alleen door weiland geloopen. Uit het proces-verbaal bleek dat ook de onbezoldigde T. van Garameren een en ander had gezien en nu werd de zaak 14 dagen uitgesteld ora alsdan van Gammeren als getuigen te hooren. H. B. beter bekend onder den naam van Hendrik van Bette, landbouwer te Hees been, had met zyn hondenkar gereden zonder het nummerbewys by zich te heb ben, BJawelle,* zei Hendrik, ik hè. wel zoo'n 'J Als Uw in den aanvang onbetee- kenende verkoudheid is verergerd tot bronchitis, talm dan niet langer, neem de beproefde Akker'» Abdij siroop die de prikkelende hoest- aanvallen zal temperen, de slijm zal oplossenen Uw ontstoken slijmvliezen volkomen genezen. AKKER'» verzacht zuivert geneest. ding, 't zit in dit duske, kèk mèr* en hy overhandigde den Kantonrechter een vies achtig doosje. De Kantonrechter opende het een en er kwamen liefst drie nummerbewijzen uit te voorschijn, waarvan een het ware was. b'i Is in orde, zei Hendrik, dè ziede wel, mèr ik ha 't bij Bette thuis gelaten,* sterk 't nu in den vervolge bij je, zei de Kan tonrechter, dat is veel voorzichtiger. Hen drik kreeg f 0.50 boete of 1 dag hechtenis, welgemoed stapte hij de rechtzaal uit met het stellig voornemen om voortaan Bet alleen thuis te laten en het nummerbe- wijs mede te nemen. M. K. en J. v. d. H. werklieden te Werkendam hadden aldaar zekeren J. Sjak met de gebalde vuist op zijn hoofd ge slagen. De beklaagden waren niet ver schenen. De gedagvaarde getuigen J. Sjak en C. van Eybergen verklaarden beiden beklaagden hadden geslagen er» flink raak ook. En nu bleek het weer dat Bslaan* altijd nog een dure liefhebberij is, want ieder der beklaagden kreeg f 15.00 boete of 10 dagen naar eene plaats waar men op de witte muren kan slaan zonder iemand te hinderen. L. A. E., handelaar te Brussel had aan den Nieuwendijk onder Almkerk gereden met zijn auto, met een sneltreinvaart van 61 K.M. per uur, terwijl hij er maar 20 mocht ryden. Een duur ritje voor den Belg, want zijne veroordeeling luidde f 40. boete of 20 dagen hechtenis. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Van 1 tot 8 Juni. Geboren: Wilheimir.a Pietronella d. van W. Bouuian en J. de Koning Cornelia Johanna d. van W. van Leeuwen en G. v. Toren Francisca d. van F. de Bruijn en H. Beekmans Gerardus z. van A. J. Schel- lekens en J. van den Dungen. Ondertrouwd: D. M. van Her waarden 25 j. en A. Vaartjes 26 j. Overleden: G. Schellekens. ANDEL. Over de maand Mei. Geboren: Willem z. van Chr, Naaijen en C. van BallegooyenArnoldus Marinus z, van G. van der Vliet en C. van Helden Freederika Aagje d. van A. Verwys en B. Probset. Getrouwd: M. A. Schouten 30 j. en J. Versteeg 25 j. VEEN. Over de maand Mei. Geboren: Godefridus Wilhelmus z. van G. W. Kampen en G. Dammers Adrianus z. van W. Timmermans en J. A. Verbeek Marius z. van G. Dammers en H. Timmermans. DE WERKEN EN SLEEÜWIJK. Geboren: Cornelis Corstiaan z. van A. Ippel en H. Kuup. Getrouwd; P. van den Heuvel 32 j. en T, van Driel 26 j. WOÜDRICHEM. Geboren: Arie z. van A. van der Wiel en A. K. Hartman Dirkje Huibertje d. van H. J. van Gooi en N. S. P. Wilhelm. Overleden: J. C. Viveen 57 j,, echtg. van C. Havelaar A. van der Wiel 3 dagen. BRAKEL. Over de maand Mei. Geboren: Gerrit Antonie Pieter z. van T. den Tek en H. H. van der Ven. Getrouwd: J. Bok 33 j. en A. Grandia 29 j. Overleden: H. van Koojj 16 m, ffienwsblad b 23—32 enz. wint gemakkelijk 33—29a, b b 34X25, 12—7 7—1 enz. A 24-30, 19—23, 23-28, als by Dl Alom verkrijgbaar in koker* van 230 gram 1.50 550 gram ƒ2.75 en 1000 gram ƒ4.50

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5