Eerste Blad '•And van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4510, Woensdag 17 Juni 1925. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61535. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS Zonnebrand Kloosterbalsem Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur §n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Bestond er begin der vorige week ge gronde hoop dat er een eind zou komen aan de Belgische regeeringscrisis, thans moeten wjj berichten, dat deze verwachting niet bewaarheid is geworden en Poullet zijn taak als kabinetsformateur heeft op gegeven. Het begon voor goed mis te loopen, toen mr. Tschoffen kwam verklaren, dat hg niet langer in de Katholiek-Socialistische re- geerir.gscombinatie kon zetelen. De doodelijke slag is echter toegebracht in de vergadering van de Katholieke groe pen van kamer en Senaat, waar na een zeer gernimeerd debat, de democraten op een nieuwe motie van vertrouwen maar 63 stemmen voor en 62 tegen en 6 ont houdingen konden halen. Poullet zag in dezen uitslag terecht een tegenwerking van zijn pogingen en hij is dan ook onmiddellgk aan den koning zijn ontslag als kabinetsformateur gaan aan bieden. Vandevijvere is bij den Koning ontboden, doch heeft niet het plan om de leiding van het nieuwe kabinet op zich te nemen, en heeft voor deze eer bedankt. Vermoedelgk zal nu Poullet worden geroepen het Kabinet samen te stellen, hetwelk zou worden gevormd door twaalf ministers. Het ministerie van Landbouw zou namelijk worden gescheiden van dat van Publieke werken. De katholieken zouden er vijf portefeuilles in hebben, de socialisten eveneens en de liberalen twee. In tegenstelling met hetgeen is aange kondigd, zijn de linksche liberalen tot op heden niet bijeengeroepen, maar volgens inlichtingen schijnt het zeker, dat de par lementaire liberalen hun medewerking zul len weigeren aan de politieke persoonlijkheid, die zal worden belast met de vorming van een regeering. Het biykt eehter, dat de liberale partij, 138 Het is goedik vergeef het je, zei zij op vermoeiden toon. Zij stak hem de hand toe. Wacht eens I zei Mariana alsof zij nog iets vergeten had, je weet immers dat wij een rijtuig hebben? Een rijtuig riep hij uit, vol verbazing. Ja, sprak zij op nederbuigenden toon, ik heb gemeend dat dat noodzakelijk was. Heusch Ik heb uitgerekend dat dat zuiniger was. Dus Het is natuurlijk maar een gehuurd? Als we vanavond naar mijnheer Sil- verstein gaan, behoeven we geen koet sier te roepen, die ons wacht voor de deur. Maar je bent een fee I Waar is je tooverstaf, waar je al die wonderen mee doet? Niemand zal ons dus meer vernederen, ging Mariana voort op trotschen en ze gevierenden toon. Niemand zal ons meer aanbieden ons thuis te brengen. Dan ben ik toch wel een gelukkige sterveling, riep Paul glimlachende uit. Binnen eenigen tijd, ging Mariana voort, zullen we een echt eigen rijtuig hebben. Maar we moeten niet te hard van stal loopen gehoor gevend aan het verlangen van den koning, zich niet zal verzetten tegen toe treding tot het Kabinet van liberale per soonlijkheden buiten het parlement staande. Vandaar, dat generaal Kerstens en Nolf zich resp. de portefeuilles van de Nationale verdediging en Kunsten en Wetenschappen zullen zien toegewezen. De toestand van Ghina blijft zonder twgfel ernstig en er is met geen moge lijkheid te voorspellen wat uit die onlusten die er plaats grijpen nog zal voortvloeien. In Kioe Kiang, een der verdraghavens aan de Jangtse-kiang zijn door opstande lingen Engelsche en Japansche consulaten aangevallen en in brand gestoken. Op het Engelsche consulaat kon de brand gestuit worden. De opstandelingen plunderden en verwoestten later talrjjke gebouwen van buiteniandsche vereeuigingen. Er is een afdeeling Japansche matrozen geland, welke de orde herstelde. De relletjes vingen aan met een aanval op de Britsche concessie, door eenige dui zenden opstandelingen, waar de studenten en arbeiders groote verwarring stichtten, totdat Chineesche troepen arriveerden, die hen uiteendreven. In Kanton zjjn de Kantonneezen thans meester van de geheele stad, waar Yoe- nanneezen of zij, die hun taal spreken, worden aangetroffen, worden deze doodge slagen. De Ijjken worden in de. rivier geworpen. BUITENLAND. Een ïyk ontdekt in de kast van een geneesheer Het lijk van kassier J. Rumebe, die sinds 44 Maart verdwenen was, toen hij des avonds 30.000 francs moest halen, is gevonden in de kast van geneesheer P. Bougrat, Senacstraat 7, Marseille. Het lijk verkeerde reeds in verregaande staat van ontbinding. Een tragische bruiloft Zaterdag had te Oeleghem bij Antwerpen een bruiloft plaats, waarbij zich een bloedig ongeval heeft voorgedaan. Een jonge man Hoeveel kost het rijtuig per maand vroeg Vernier. Zij haalde de schouders op. Den gewonen prijs, beste manbe moei je toch niet met die bijzonderheden Zij gaan alleen je arme vrouw aan, om- datje haar vrijheid van handelen gegeven hebt. Kom, ga naar je atelier terug, en ga maar weer aan je meesterwerken voort Paul deed wat zijn vrouw zeide. Hij ging welgemoed aan het werkzijn hoofd was vol van nieuwe denkbeelden. Wat is de liefde toch een groote too- venaarster, riep hij verheugd uit, mijn vrouw is een allerbekoorlijkst heksje. LXIII. De illusie van het vermogen. Toen Mariana en Paul bij Silverstein kwamen, was deze nog niet thuis. Mevrouw Silverstein ontving Paul en Mariana met de gewone vriendelijkheid. Zij verontschuldigde haar echtgenoot, die langer dan hij dacht, werd opge houden in de rue Lafitte. De vrouw van den bankier behoefde zich niet lang uit te putten in vriende lijkheid, een rijtuig hield stil voor de deurSilverstein kwam weldra binnen, hijgende en zich het kale hoofd afdro gend. Hij drukte Paul en Mariana de hand. Ik had gedacht dat ik nooit vrij zou komen, begon hij met heesche stem van Wgneghem,de49 jarige Louis Franssen, huwde een meisje van Oeleghem en de buurlui hadden salvo's voorbereid. Een inwoner, zekere Ch. Verhaegen, wilde er zich van verzekeren of zgn pistool, een oud wapen van 4830, geladen was en trok aan het ouderwetsch slot. Het schot ging af en Franssen, de gehuwde bruidegom werd getroffen in de maagstreek. De ongelukkige was op slag dood. De onvrij willige dader van dezen moord werd aan het parket overgeleverd. o De bliksem in eeu schoolgebouw geslagen Tengevolge van het inslaan van den bliksem in een schoolgebouw in Brecking- bridge in Texas zijn drie personen gedood en een aantal gewond, waarvan vyf of zes waarschijnlijk doodelijk. Op het oogenblik van de ramp waren toevallig zeer veel menschen in het gebouw bijeen. Gevecht met smokkelaars Zaterdag is te Chicago een gevecht ontbrand tnsschen de politie en een troep biersmokkelaars, die zich in een groote snelrijdende auto bevonden. Over een af stand van anderhalve mijl werden schoten gewisseld. Ten slotte reed de auto te pletter in een ijzeren hek, terwijl de in zittenden bleven vuren. Twee politiemannen zijn gedood en een gewond en van de smokkelaars is er een gedood en zijn er twee doodelijk gewond. BINNENLAND. Federatie-Examens Voor de op Dinsdag en Woensdag 23 en 24 Juni a.s. te houden Federatie- Examens in Boekhouden hebben zich aan gemeld 4859 candidaten. o Een ernstig drama In de Delftsche straat te Rotterdam heeft zich een ernstig drama afgespeeld. Een sleepbootkapitein uit 's Hertogenbosch ont moette op den Schiedamschensingel een tweetal beruchte beroofsters, die hem aan spraken. Hij liet zich overhalen met haar in een slop te gaan. Toen hg daaruit kwam bleek hem, dat een portefeuille met f 2250 hem ontroofd was. Hij begaf zich onmiddellijk naar de politie, die uit het opgegeven signalement kon opmaken wie de beroofsters waren. Zij waren spoedig aangehouden. Zij deelden mee 's avonds tevoren te zijn uitgeweest met een tweetal Ik vraag u wel verschooning Ach, het is niet altijd zoo pleizierig daar op mijn kantoor Vernier, mijn vriend, ik benijd je lot. Laat ons ruilen, zeide schertsend de kunstenaar. U zoudt daarbij verliezen, antwoordde de bankier, want u bent de gelukkigste man van de wereld. Hij voegde er bij met zijn gewone ruwheid U bent jong, u wordt gevierd, wat wilt u meer? Hij veranderde van toon Wij zullen naar den Variété-schouw burg gaan. Mevrouw Silverstein vouwde de han den van pleizierzij hield van vroolijke stukken. Mariana riep uit Maar ik ben niet gekleed Heb ik den tijd even naar huis te gaan? Neen, hernam Silverstein op levendi- gen toen, u ziet er zoo heel goed uit, vraag uw man maar. Paul bevestigde dit krachtig mevrouw Silverstein verklaarde eveneens, dat Ma riana zeer goed gekleed was. Zij zelf kleedde zich zeer eenvoudig de Variété was geen schouwburg, waar voor men bijzonder toilet maakt. Had u ons niet vroeger kunnen waarschuwen vroeg Mariana op een toon van zacht verwijt. Ik houd er van mijn gasten te ver rassen, hernam de bankier op vroolijken toon. Men ging aan tafel, Silverstein was weer ernstig als de man, die gebukt souteneurs. Ze zouden zich ophouden in de Schiestraat en daar den buit deelen. De politie zette onmiddellgk de blok af en trad de woning binnen, waar zij echter de beide mannen en het geld niet vond. De mannen hadden het huis aan de achterzijde verlaten. Een ladder stond tegen de schut ting van den tuin. Ook de politie volgde dien weg en kwam in een maalderij waar van de deuren openstonden. Ook daar werd niets gevonden. Men ging daarop een gang in, die aan het einde door een deur was afgesloten. Door het gestommel was intusschen de bewoner, de 38-jarige molenaar G. Ambrosius in dienst van de firma Van der Meer en Schoep, wakker geworden. Hij vermoedde waarschynlyk, zegt de »Crt,«, dat zich inbrekers in het gangetje bevonden, althans de politie hoorde zeggen: »Daar komen ze«. Deze op haar beurt meende, dat de beruchte mannen zich achter de deur ophielden en riep »Politie«. Maar inplaats dat toen door A. werd opengedaan, hoorden de politiemannen plotseling hevig schreeuwen. Eensklaps klonk een hevige slag, alsof een schot viel en even later weer een. De inspecteur riep nog eens »Poiitie«, maar ook nu hield het lawaai niet op. Wederom een slag, een gekraek en een deel van een der paneeleri van de deur kwam terecht voor de voeten van den inspecteur van politie. Men zag door het ontstane gat een man, maar wie dat was wist men niet. En daar vermoed werd dat de twee boeven een uitval zouden wagen, lostte de inspecteur eerst een schot in de lucht, daarna een om laag en vervolgens een op zij, om schrik aan te jagen. Het kabaal duurde voort en waar men absoluut geloofde met gevaarlijke lieden te doen te hebben, die voor niets terugdeinsden, richtten de politiemannen hun revolvers op de deur en losten enkele schoten. Onmiddellijk werd het stil en nu begaf de politie zich naar binnen. Maar wat zij daar zag was ontzettend. Want niet de gezochte souteneurs bevonden zich daar, maar meergenoemde Ambrosius, die door een der kogels getroffen in elkaar was gezakt. Het bleek, dat hij in het hart was geraakt en enkele oogenbllkken later overleed de man. Getroffen door dit treurige ongeval, stonden de politiemenschen in de slaapkamer van de familie A. De echtgenoote van het slachtoffer was naar beneden gegaan om de politie telefonisch te waarschuwen en gaat onder den last zijner millioenen. Ofschoon hij aangenaam babbelen kon, nam hij somtijds geen deel aan het ge sprek, maar staarde zwijgend voor zich. Mariana zag hem dan aan met een zijdelingschen blik, als een vrouw, die zich sterk gevoelt, maar tegenover een man staat met wien zij toch haar krach ten moet meten. Hij, van zijn kant, bemerkte, dat me vrouw Vernier naar hem keek, en hij dwong zich tot een artistiek gesprek met den beeldhouwer* Mevrouw Silverstein stond het eerst van tafel op en ging zich kleeden. Paul wilde eens zien, hoe de arbeiders een zeer moeilijk werk hadden uitge voerd volgens zijn meening en ging ook heen, na zich verontschuldigd te hebben. Silverstein en Mariana bleven alleen. De zware oogleden van den bankier lagen nu niet langer over zijn oogen hij hief het hoofd op en keek de jonge vrouw in het gelaat. U kent Pontbriant? vroeg hij. Zij hield den blik uit en antwoordde eenigzins uit de hoogte Ja, ik ken hem Is het geen be kend man? Hij sprak mij dadelijk over u. Dat mocht hij. 'tls door hem, dat ik zoo laat kwam. Dus, de rue Lafitte Was een voorwendsel, om mij te ver- ontschulnigen. Men moet wel denken, dat Pontbriant u heel wat belangrijks vertelde. Hij vond u een mooie vrouw. Is dat alles? was dus niet in de kamer aanwezig toen haar man werd getroffen. De geneeskundige dienst rukte na waarschuwing uit en bracht het lijk naar het ziekenhuis over. In de kamer trof de politie een groote wanorde aan, zoodat vermoed wordt, dat A. door schrik bevangen niet meer heeft geweten wat hij deed. Een waschtafel- garnituur was vernield, de waschtafel omver gesmeten, gordijnen afgerukt. Waarschijn lijk heeft hij met een hard voorwerp tegen de deur geslagen, zoodat de politiemannen den indruk kregen alsof er geschoten werd. De vluchtelingen waren dus na over- klimming van de schutting een anderen kant uitgegaan en hadden langs den spoor dijk een goed heenkomen gezocht. De verslagene laat een vrouw met 3 kinderen achter. Door electrische stroom gedood Men schrijft uit Breda Zaterdagavond is de ongeveer 12-jarige v. H. uit Ginneken in een paal der elec trische geleiding bij het seminairie Ypelaar geklommen. Toen de jongen nadat de stroom was afgesloten met veel moeite naar beneden was gehaald, bleek hg overleden te zgn. Een bijenzwerm aan het Zandvoortsclie strand Vrijdagmiddag omstreeks 3 u?fc kwam te Zandvoort uit zee een groote zwerm bijen, die zich op een viertal strandstoelen vastzette. Het publiek nam in allerijl de vlucht. De strandstoelenman ondervond hierdoor natuurlijk groot nadeel. Voor zoover bekend is dit verschijnsel daar nog nimmer voorgekomen. Niemand dorst eenige maatregelen te nemen, terwijl hier geen gmkers zijn, die vakkundige assistentie kunnen verleenen. Getracht zal worden de dieren door onderdompeling van de badstoelen te ver wijderen. Ook de expresse bestelling goedkooper Het recht verschuldigd voor expresse bestelling van poststukken, thans 40 cent bedragende, zal bij de in uitzicht genomen algemeene postverlaging ook verminderd worden. Vervroeging der loting voor de militie De minister van Oorlog heeft aan Gedep. Staten bericht, dat het plan gevormd is Hij deed mij eenige vragen, waarover ik mij verbaasde. En gij hebt hem geantwoord Ik moest het wei doen. Mariana hernam eenigzins spottend: Je hebt hem gezegd, dat de deugd van mevrouw Vernier onoverwinnelijk was Zoo ten naastenbij, Wel, ik dank u zeer, mijn vriend Maar daarvoor waren weinige woorden voldoende, en het gesprek heeft lang geduurd, zooals u zelf hebt bekend. Dat is de waarheid De houding van dien jongen heeft me verrast Ik zou u willen waarschuwen Waarom Opdat u tegenover hem niet onvoor zichtig bent. Mariana knipte met de oogen. Ah zoo, je bent dus jaloersch riep zij uit. Heb ik daartoe geen recht vroeg hij met een veelbeteekenende uitdrukking op zijn gelaat. Mijn man is het niet. Mijn vrouw ook niet Dat is geen reden. Uw verdenking zou ten zeerste be lachelijk zijn en ik zou dat niet verdragen. Ik heb niet gezegd, dat ik u verdenk, Ik zou het ook niet hebben verdragen. Zij stond op. Ik bid u, vervolgde Silverstein, zeer teleurgesteld, wees niet kinderachtig en luister naar mij. Zij wilde opnieuw tegenwerpingen ma ken, maar hij liet haar daartoe niet den tijd. NIEUWSBLAD voor liet Lanil ?en Heusdai on AlteiajgLangstraBt on ü8 Bsmnielerwaarl smetten, puistjes, oude en nieuwe wonden genezen spoedig met AKKER's

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1