Eerste Blad VERSCHUUR-BAERT, HeusdBR S. D. LANKHÜYZEN Co's BANK cTdëTgëmp FEUILLETON „Het Kasteel van Kerlor". RAAMSDONKSVEER. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4511. Vrijdag 19 Juni -* 1925. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneer en, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS *-AND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Werkloosheidbestrijding in Noordbrabant en de zalm- visscherij te Woudrichem. (Slot) Het lid Gulden wil, in aansluiting aan hetgeen het lid Mr. van Ommeren zeide, de aandacht vestigen op de criteria, die Gedeputeerde Staten hebben overgenomen van de Regeering. Wil men de moge lijkheid scheppen, dat Gedeputeerde Staten gelegenheid krijgen, in dergelijke gevallen steun te verleenen, dan zal men in die criteria punt a moeten aanvullen. Daar staatadat de omvang der plaat selijke werkloosheid het verleenen eener bijdrage wettigt". Wanneer men dit vast legt zullen Gedeputeerde Staten nooit vrijheid vinden, in de omstandigheden, waarin Woudrichem verkeert, tegemoet te komen. Toch is deze kwestie van buitengewoon belang voor de bevolking, en zij sluit ook een provinciaal belang in zich. Er is daar geen sprake van werkloosheid, zooals men die hier heeft bedoeld. De moeilijkheden zijn een ge volg van den toestand, waarin de Berg- eche Maas verkeert, tengevolge waarvan de visschersbevolking, waaruit deze ge meente speciaal bestaat, werkzaam is zonder succes. Wanneer het nu de be doeling is van Gedeputeerde Staten en van deze vergadering, dat er steun wordt verleend bij de bestrijding der werkloos heid, en speciaal van de crisiswerkloos heid, moet het toch ook de bedoeling zijn, dat men steun verleent ter voor koming van verdere inzinking van de provinciale bevolking. De toestand van de Bergsche Maas, waarbij de inruiling voor een stuk van den Maasmond ten nadeele van de bevolking is uitgeloopen, maakt, dat de visscherij sinds 1906 voor de visschersbevolking van Woudrichem een minimale bron van inkomsten is geworden. Men staat hier voor een zeer speciaal geval, want de provincie Noord- brabsnt kent geen andere visschersbevol- 139 Ofschoon Mariana een meer onmiddel lijk resultaat verwacht had, begreep zij toch, bij eenig nadenken, dat de afwe zigheid van Georges van zeer groot belang was. Zij had een licht gevoel van verach telijk medelijden met dien armen de Kerlor, die niet wist, waaraan hij zich blootstelde, door zijn vrouw over te le veren aan alle beproevingen eener alleen levende vrouw. De redenen voor deze reis moesten wel gebiedend zijn. Komaan, ondanks alles, had de slag door Ronan Guinee toegebracht dan toch vruchten gedragen. De Kerlor's hadden geveinsd niet ernstig getroflen te zijn zij hadden in hun leven niets veranderd, maar blijk baar was de bres in hun vermogen nog grooter geworden, wijl Georges gedwon gen was in de verte de piasters te zoeken, die aan de Penhoets ontbraken.. Hélène zou dus zoo goed als alleen zijn zij zou niet aarzelen verstrooiing te zoekendat was de noodlottige loop der zaken. Omdat Mariana haar echtgenoot be droog, dacht zij dat iedereen dat deed. Zij ondervroeg snel Pélagie. Deze deelde haar een belangrijk nieuws mee, dat was zoo, maar zij had toch zeker king dan deze. Sinds die visBchers in de Bergsche Maas zonder succes werken, heerscht daar als het ware een perma nente werkloosheid. De nood van het platteland, waartoe ook Woudrichem behoort, is wel van dien aard, dat men uit dat bedrag van twee ton aan derge lijke gemeenten een tegemoetkoming zou mogen verleenen. De Commissaris der Koningin heeft als Voorzitter der Statenvergadering, de Heeren Van Ommeren en Gulden als volgt beantwoord De leden Mr. van Ommeren en Gulden hebben sterk gepleit voor Woudrichem. Dat is echter geen werkverruiming. Het is best mogelijk, dat door het werk, dat daar tot stand komt, Woudrichem sterk gebaat is, en dat dit voor de visscherij van belang is. Voor Gedeputeerde Staten is het echter de vraag of dit werk gesteund moet worden uit het voor werkloosheidsbestrijding gevoteerde be drag, overeenkomstig den geest en de bedoeling, waarmede de Staten dit bedrag beschikbaar hebben gesteld. De Staten kunnen natuurlijk hun goede hart laten spreken, maar Gedeputeerde Staten meenen, dat het niet overeenkomstig de bedoeling van het besluit is, omdat het geen werkverruiming is, maar geschiedt in het belang van de visscherij. Zij ontraden daarom, in te gaan op hetgeen door de leden Mr. van Ommeren en Gulden is gevraagd. Het voorstel van Gedeputeerde Staten om Woudrichem geen subsidie te geven, werd in stemming gebracht en aange nomen met 36 tegen 19stemmen.zoodat aan Woudrichem's aanvrage niet werd voldaan. Wij betreuren den gang van zaken van de subsidie aanvrage van Woudri chem en met de Heeren Mr. Van Om meren en Gulden zijn wij de meening toegedaan, dat met een weinig goeden wil Woudrichem geholpen had kunnen worden. Woudrichem is de eenige plaats Zuivere Vruchtenwijnen (Fruit Mixture Works) Diverse smaken. Zéér verfrisschend. f 0 70 per flesch. Witte Port en Roode Port met Vruchtenwijn f 0.80 per flesch. Drogistery, Wittebroodstr. 52. ook nog wel wat anders te zeggen Had de huishoudster steeds alle mo gelijke waakzaamheid betracht, die Mari ana haar had aanbevolen Het was bijna niet mogelijk, dat er niets nieuw was gebeurd in de beide gezinnen. De weduwe Crépin antwoordde opge- heimzinnigen toon, dat zij iets ernstigs op het spoor meende te zijn, maar dat zij voorloopig, om geen teleurstelling te bereiden, het stilzwijgen zou bewaren. Mevrouw Vernier kon dit onderhoud niet langerr ekken en begaf zich daarom naar Hélène. Georges was bij zijn vrouw. Hij deelde aan zijn nicht zijn ophanden zijnd ver trek mee. Mariana slaakte een kreet en scheen zeer getroffen. Zij overstelpte Georges met tegenwer pingen en beklaagde Hélène, die veel zou moeten lijken onder deze wreede scheiding. Het zou mij onmogelijk wezen het te verdragen, verklaarde zij, indien er sprake van was, dat Paul heenging. En daar de arme Hélène nu zoo al leen zou zijn, zou zij zich in 't vervolg permitteeren om haar vaker een bezoek te brengen. Zij zouden beiden spreken over den dierbaren afwezige. Zeer bewogen antwoordde de jonge gravin, dat zij altijd gelukkig zou wezen Mariana bij zich te zien. Voortaan, maakte deze laatste zich sterk, zou zij gemakkelijk het geheim ontdekken, waarvan zij een voorgevoel had. Het zwakke gebouw harer ver wachtingen zpu nu rusten op een etevi- in Noordbrabant, waar de bevolking voor namelijk van de vischvangst leeft en wanneer nu door bijzondere omstandig heden zulk een bron van inkomsten voor een goed deel ophoudt te vloeien, maar door bepaalde werken weer meer op leverend kan worden gemaakt, dan ge tuigt het zeker niet van wijs beleid, om den noodigen steun te onthouden. Woudrichem telt onder zijn inwoners zeer weinig kapitaalkrachtigen en niet tegenstaande de gemeente-huishouding er met zuinigheid wordt gevoerd, is de plaatselijke inkomstenbelasting er enorm hoog en heeft er de grens van het „mogelijke" vrijwel overschreden. Financieele steun van Rijks- en Pro- vinciewege is voor Woudrichem een bestaanseisch en daarom moet geholpen worden al zou daarbij dan ook het „for- meele" mogelijk eenigszins in het gedrang komen. BUITENLANDSCB OVBRJ&XCHT Eindelijk is de kabinets crisis in België opgelost en is het Poullet gelukt een ministerie samen te stellen. Het is als volgt samengesteld Poullet (katholiek) premier en economi sche zaken Vandervelde (socialist) buiten), zaken Rolin Jacquemins (liberale neigingen) binnenlandsche zaken Kamiel Huysmans (socialist) kunsten en wetenschappen 1 schoften (katholiek) justitie Albert Jansens (katholiek) fioanciëo Generaal Kestens (liberale neigingen) nationale verdediging Anseele (socialist) spoorwegen Laboulle (socialist) openbare werken; Van de Vyvere (katholiek) landbouw Wauters (socialist) industrie en arbeid Carton (katholiek) koloniën. Ofschoon het twee en een haive maand geduurd heeft, alvorens men er in is ge slaagd een ministerie samen te stellen, kan van het kabinet-Poullet aanstonds gezegd worden, aldus het »Hbld.«, dat het een sterk kabinet is, althans wat de personen, betreft, die er zitting in hebben. Zelden maakten zulk een groot aantal mannen van beteekenis deel uit van éénzelfde re geering. Burggraaf Prosper Poullet, de nieuwe premier is een bekende figuur uit het Belgische politieke leven. Hij behoort tot een familie van intellectueelen. Zijn vader was een der beste historici en evenals hy ger fondament. De vriend van Carmen was zeker Robert d' Alboize. Hoe zou die van Hélène heeten Zoodra Georges vertrokken was, zou, meende Mariana, mevrouw de Kerlor, die geen voorzichtigheid had te betrachten zich gemakkelijk verraden. De weduwe Crépin had met voldoening gezien, dat mevrouw Vernier meer recht- treeks deel nam aan de handeling. De rol van spion, door de huiehoudster gespeeld, werd steeds moeilijker. Of men wantrouwde haar, of hetgeen men elkaar mee te deelen had was zeer ernstig, want de dames handelden slechts met de uiterste omzichtigheid. Twee- of driemaal was Pélagie bijna gesnapt, dat zij aan de deur luisterde, en nog wel door mevrouw de Saint Hyrieix, die korte metten met haar zou hebben gemaakt. Indien zij haar op heeterdaad had betrapt, zou Carmen zonder vorm van proces de huishoudster aan de deur hebben gezet, en de goede gravin was er niet om zich te erbarmen over de onbescheiden dienstbare. In afwachting, dat haar kleine specu laties aan de beurs haar een bescheiden bestaan verzekerden, was het goed, dat zij op haar hoede was, opdat zij niet gesnapt werd, zij, die haar meesterressen wilde snappen. Mevrouw Vernier zou, als zij zich inniger in de zaak mengde, weldra be grijpen, dat het raadsel niet zoo gemakke. lijk was op te lossen als zij eerst had ge. dacht, maar dat men er met vereende TELEFOON No. 15 AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, sar Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS gesloten wegens beursvacantie. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne DE DIRECTIE T BOONSTRA. zelf hoogleeraar aan de Leuvensche uni versiteit. Poullet behoort in de Kamer tot de katholieke rechterzijde. In 1908 onderscheidde hy zich door zijn actie tot afschaffing van het stelsel der remplacanten en ten gunste van den persoon !y ken dienst plicht. Toen de oorlog uitbrak, was Poullet sedert drie jaren minister van kunsten en wetenschappen. In deze functie toefde hij vaak in Nederland, om de leergangen, welke voor de kinderen der Belgische vluchtelingen hier te lande waren ingesteld, in oogenschouw te nemen. Na in 1918 korten tyd minister van economische zaken te zyn geweest, werd Poullet voorzitter der Kamer om in Dec. 1919 als minister van spoorwegen tot het kabinet-Deiacroix toe te treden. Een jaar later trad hy af, doch keerde in Maart van het vorig als minister vart binnen!, zaken terug. Op de eerste Vergadering van den Volkenbond trad Poullet als Belgisch ge delegeerde op. Uit Madrid wordt gemeld, dat de eerste zitting der Fransch-Spaansche conferentie heeft plaats gehad. Op voorstel der Fransche delegatie is generaal Jordane tot voorzitter benoemd. De gedelegeerden van beide landen hebben in het algemeen van gedachten gewisseld over het eerste punt der agenda de onderdrukking van den smokkelhandel krachten wel zou komen. Wij moeten het vinden I had Mariana op beslisten toon uitgeroepen. Hoe meer zij het doel nader kwam, hoe meer zij haar intriges vermenigvul digde. Deze vrouw, deze feeks liever, hoe schoon zij ook was, leefde alleen om kwaad te doen, sinds zij zich bedrogen had gezien in haar eerzucht en haar trots. Zij wantrouwde allen en iedereen, zij beoordeelde haar naaste, zooals zij zelf moest worden beoordeeld, zij geloofde aan geen enkel gevoel van trouw en eerbaarheid, maar schreef alle daden der menschen aan zelfzucht toe kortom, mevrouw Paul Vernier, geboren Mariana de Sainclair was een mooi monster ge worden, dat niet zoo spoedig den weg van verderf zou verlaten, waarop haar gebrek aan zedelijk gevoel haar had doen afdwalen. LXV, De Meineed. Mevrouw Vernier was vroeg van huis vertrokken, omdat zij bij haar kleeder maker wilde zijn, voor dat de salons daar vol zouden zijn. Daarna ging zij naar haar hoedenmaak ster in de Rue Royale. Mariana had Paul gewaarschuwd, dat zij eerst in den namiddag thuis zou komen want zij was van plan naar het huis in wapenen ter zee eveneens is gesproken over bet tot stand brengen van gemeen schappelijk overleg tusschen de bevelhebbers der zeestrydkrachten. Voorts zijn nog ver schillende bizonderheden ter sprake gekomen, waarvoor nader advies van technische des kundigen noodig is en die in de op 19 dezer te houden zitting verder zullen worden besproken. Painlevé heeft den ministerraad ingelicht over zyn reis naar Marokko en de maat regelen meegedeeld, die zijn getroffen om den duur en de gevaren van de militaire operaties tot een minimum te beperken. De minister van marine deed mededeeling van het feit, dat Fransche oorlogsschepen in de territoriale wateren van het Rif ver toeven. Na afloop van den ministerraad heeft Painlevé verklaard, dat er in de Kamer geen debat zou worden gevoerd. Hij zou alleen met alle mogelyke voorzorgen in de commissie de resultaten van zijn reis naar Marokko uiteenzetten. Hij voegde eraan langstraat HEUSDEN. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Rnime kenze in FANTASIE- en TROUWRINGEN, Eigen Reparatie-inrichting. der Kerlor's te gaan, om te zien, of er een brief van Georges was gekomen en zeker zou men haar daar houden om te ontbijten. Paul hield er niet van, dat zijn vrouw niet thuis was bij de maaltijden maar hij maakte slechts flauwe tegenwerpingen, waarbij hij spoedig in de rede werd gevallen door Mariana, die haast had om te vertrekken Daarna ging zij heen. Tegen zes uur kwam mevrouw Vernier weer thuis, zij zag den coupé van Silvèr- stein voor de deur staan. Nu al, zeide zij met een smadelijken glimlach Hij gunt me geen tijd om eens even uit te blazen. De bankier wachtte op haar. Hoe, zeide Mariana, u bent er, geheel alleen Paul is dus niet aanzijn werk in het atelier? Hij antwoordde met een gedempte stem, waarin zijn toorn zich verried Ik wilde u zien Waarom is u niet in de Rue d' Astorg geweest Mevrouw Vernier wreef zich over het voorhoofd. Ik heb me vergist, beweerde zij, ik meende dat het morgen was Vroeger was je niet zoo verstrooid. Mijn hemel, mag ik me niet vergissen Ik heb op u gewacht. Dat spijt me zeer. Er zijn mij duizend dingen door het hoofd gegaan, toen ik zag dat u niet uw woord hield. Vergiffenis Eerst dacht ik aan een ongeluk 1 Wat is u bezorgd over mij I r het Lgnd vaii Hsusüon en AltenaJeLansstraat en de SoniDielerwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1