Eerste Blad Ons kiesstelsel A. VERSGHUUR-BAERT, Hen C. DE KEMP S. D. LANKHUYZEN Go's BANK RAANISDONKSVEER. Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS gesloten wegens beursvacantie. „Het Kasteel van Kerlor". Uitgave: Firma L. J. VEESMAN, Heusden. No, 4513 Vrijdag 26 Juni 1925 Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Engstraat HEUSDEN. T BOONSTRA. Schrammen KloosterbaSseml land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. We meenen als bekend te mogen veronderstellen dat de verkiezingen voor leden onzer openbare lichamen sedert eenige jaren geschieden volgens het stelsel der „evenredige vertegenwoordi ging". Het doel der evenredige ver tegenwoordiging is een vertegenwoor diging te verschaffen van alle stroo mingen en richtingen in het kie zerscorps, welke naar verhouding van haren invloed, op vertegenwoordiging recht hebben en de vertegenwoordiging van iedere strooming of richting tot stand te brengen in dier voege, dat zij zooveel mogelijk geëvenredigd is aan den invloed, waarover elke strooming of richting te beschikken heeft. Over het vraagstuk der evenredige vertegenwoordiging is veel geschreven en de belangstelling er voor is aan zeer sterke wisselingen onderhevig geweest. In de laatste jaren evenwel is in ons land de overtuiging vrijwel algemeen geworden, dat voor de samenstelling der vertegenwoordigende lichamen het stelsel der evenredige vertegenwoordiging boven het vroegere meerderheidsstelsel aanbe veling verdient en als een eisch des tijds moet worden beschouwd. De ver anderde tijdsomstandigheden vorderen dat de verschillende schakeeringen van het politieke en rechtsbewustzijn van het volk, welke zich in de partijen consolideeren, in het parlement in de zelfde relatieve kracht tot uiting komen, die zij in het volk zelf kunnen ontwik kelen, Bovendien zijn de vertegenwoordigers minder vertrouwensmannen van districts kiezers dan vertegenwoordigers van par tijen, zoodat, aldus velen, het' vroegere districtsstelsel, dat wij hadden toen het zgn, meerderheidsstelsel nog in zwang Zuivere Vruchtenwijnen (Fruit Mixture Works) Diverse smaken. Zéér verfrisschend. f 0 70 per flesch. Witte Port en Roode Port met Vruchtenwijn f 0.80 per flesch. Jörogistery, Wittebroodstr. 52. 141 Ja, zeide hij. Zwijg, zooals ik zal zwijgen. Mijn zoon, mijn Paul. Hij is mijn leven. Wilt u dat vernietigen! Kan ik het helpen, indien u op mij de wreedste beschuldiging werpt, die er voor een fatsoenlijke vrouw kan zijn Ja, 't is waar, zeide de grijsaard met een fluisterende stem. Kom, meneer Vernier, u hebt gehan- I deld onder den indruk van een vergis sing, u zult het berouwen. Beken, of uw zoon zelf u niet zou vervloeken, indien ik alles zeide, wat u mij naar het hoofd hebt geslingerd? U bent onschuldig? Ik zweer het voor God, die ons hoort. Indien u geen ongeloovige bent, zult u de waarde van zulk een eed moeten begrijpen. De arme vader voelde dat zijn over tuiging week. Hij kon niet denken dat deze vrouw een valschen eed zwoer. Hij stamelde, geheel in de war Indien u liegt zult u nooit meer ge lukkig kunnen zijn. Ik heb gezworen, meneer, hernam Ma riana, nog meer cynisch, sedert zij ge voelde het verloren terrein te hebb en herwonnen. De grijsaard boog het hoofdzijn was, een karakter gaf in strijd met den feitelijken toestand. Onder meerderheidsstelsel verstaan we dan dat kiesstelsel, waarbij de can- didaat, die de meeste stemmen verwerft, gekozen is. Nog meerdere bezwaren tegen het vroegere meerderheidsstelsel, waarbij dus de persoon van den can- didaat in meerdere mate dan zijn partij op den voorgrond trad, zouden we kunnen noemen, maar we zouden te uitvoerig worden indien wij zulks deden. Tegenwoordig bestaat er eene stroo ming, die hevige grieven uit tegen het zgn. evenredigheidsstelsel en weer meer en meer begint te gevoelen voor het vroegere meerderheidsetelsel. Het be gint er soms naar te gelijken dat van ons tegenwoordig kiesstelsel niets deugt en de oude stelsels veel beter waren. Maar kleven er dan werkelijk be zwaren aan ons evenredigheidsstelsel En dan zeggen wij„ja zeker wel, zelfs meerdere". En één der grootste is wel. dit, dat bij de stemming de persoon van den candidaat in te groote mate wordt opgeofferd aan de partij beginselen. De partij is No. 1 en de candidaat is van zeer secundair belang, 't Gevolg hiervan ie, dat de kiezers veel minder belang stellen in de verkiezingen dan vroeger, Zeker, er wordt percentsgewijze wel meer gestemd dan voorheen, maar dit vindt zijn oorzaak in het vrouwenkies recht en den stemplicht. Maar als deze twee er niet waren zou het percentage stemmende mannen heel wat lager zijn dan vóór 1917. Maar was onder de oude stelsels dan alles zoo goed? We meenen van niet en dit kunnen we ook lezen in een hoofdartikel in een der jongste nummers van de Groene Amsterdammer, hetwelk is van de hand Prof. Dr. Kernkamp. Deze zegt daarin o.m. „De Kamer van nu is niet populair, niet waar? daarover zijn wij het allemaal eensin de dagen, toen Dr. A. Kuyper en Dr. Schaepman in hun volle kracht stonden, een jaar of veertig geleden, was dat anders. Maar wat schreef in 1884 de Leidsche hoogleeraar Mr. J. T. Buijs destijds een der vocalen in de liberale wereld „Men moge over de Tweede Kamer denken zoo als men wil, aanhaar klimmende impopu lariteit valt niët te twijfelen liberale, conservatieve, anti-revolutionaire en roomsch-katholieke bladen, hoe overi gens ook onderscheiden, zijn eensgezind in hun oordeel over de volksvertegen woordiging." Het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen schijnt aan velen een dwaas heid toe, en zij zouden het gaarne weer oogen vulden zich met tranen hij mom pelde Vergiffenis 1 LXVI. Liefde. Carmen had haar dochter omhelsd, des avonds te Villiers-sur-Marne. De kleine Marcelle was zeer vroolijk en scheen heel gezond. De min verklaarde, dat zij nooit een kind had gezien, dat zoo gemakkelijk was op te voeden het schreide nooit. Carmenhet hart vol vreugde, had eenige uren doorgebracht bij Eugenie, Repiquet, die meende of veinsde te mee nen, dat deze mooie dame de tante was van de kleine. Wanneer zij bij Marcelle was, scheen het mevrouw de Saint-Hyrieix toe, dat haar leven in het prachtige huis te Parijs slechts een pijnlijke en verre droom was. Zij dacht zich de vrouw van d' Alboize, zij woonde te Villiers, het huis der min behoorde tot de bezittingen van den officierCarmen leefde slechts, droomde van Robert en Marcelle, De uren gingen daar voorbij met de snelheid van minuten. Tot op het laatste oogenblik wilde de jonge moeder den tijd vergeten, maar ondanks haar zelve werden haar kussen, naar mate de tijd voortschreed, heftiger, vuriger. Eiken keer vond Carmen, als zij haar dochtertje terug zag, dat de trekken er door een census-kiesrecht, d i. het stel sel, waarbij het kiesrecht afhangt van het betalen van een bepaalde som in de belastingen, vervangen, als- zij er maar kans toe zagenhet berust fimmers op de fictie, dat de kiezers genoeg inzicht hebben om zelf te bepalen, aan welke politieke partij zij hun stem willen geven. Wordt vervolgd. BUITENLANDSCH OVERZICHT Dinsdag heeft Painlevé in de Fransche Kamer zijn met spanning verwachte rede gehouden over Frankrijks Marokkiaansche politifk, In deze zitting ging het er warm naar toe en men kan nu niet zeggen dat de incidenten die zich voordeden zeer aan de waardigheid van het Fransche parle ment ten goede kwam. De communisten en hun tegenstanders zijn elkaar te lijf gegaan en hebben elkaar ferm toegetakeld. Dit incident greep plaats tijdens de rede van den communistischen interpellant Doriot, wiens woorden den kolonel Picot, die tydens den oorlog ernstig is gewond, der mate mishaagden, dat hij den discipel van Moskou in den kraag pakte, waarna een handgemeen tusschen rechts en links ont stond, hetgeen leidde tot ontruiming der publieke tribune en een tydeiyke schorsing der zitting. Belangrijker echter dan het kloppartijtje waren de redevoeringen, die in de Kamer zijn gehouden. Allereerst trekken de be schouwingen van den ministerpresident de aandacht, die niet een bijster gelukkigen dag had blijkbaar werd zijn betoog .be- invloed door het feit, dat het socialistische referendum de samenwerking der socialisten met de regeering ernstig in gevaar heeft gebracht. Wat Painlevé te berde bracht, kwam o.a, hierop neer, dat niet Frankrijk spontaan den oorlog tegen Abd-el-Krira was begonnen, maar dat tot den strijd pas was besloten, nadat de Riffjjnen Fransch gebied waren binnengedrongen, met het klaarblijkelijk doel zich ten slotte van Fez meester te maken. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. van meer en meer begonnen te gelijken op die van Robert. Nooit had de jonge vrouw geloofd, dat men op de wereld zulk een geluk, zulk een weelde kon smaken. Helaas, de tijd was onbarmhartig, het uur naderde, dat zij vertrekken moest, Carmen werd somber en droevig. Zij sprong op, drukte nog een laatste maal het kind aan haar hart, beval Eugenie Repiquet aan om er alle mo gelijke zorg voor te dragen en ging heen, zonder om te zien. Gedurende eenige oogenblikken vloei den rijkelijk haar tranen; daarna deed zij een beroep op haar wilskracht en wist weer den schijn v&n koelheid aan te nemen. Mevrouw de Saint-Hyrieix kwam in haar huis, zij moest haar man een kalm gelaat toonen en geduldig luisteren naar zijn lange redeneeringen over zijn gelief koosde onderwerpen. Sedert zij schuldig was, gevoelde Car men niet meer het recht te hebben aan Firmin te verwijten, dat hij haar niet nad geroepen. Zij wilde voortaan zich alleen zijn edelmoedig gedrag herinneren, toen hij haar trouwde. En dus, uit gebrek aan liefde, beproefde Carmen zich goed, zorgzaam en vriend schappelijk jegens hem te toonen. Niet zonder moeite had zij deze nieuwe houding aangenomenhaar karakter was er niet op berekend om op derge lijke wijze gevoelens te veinzen; toen, terwijl zij kalm nadacht, erkende zij, tot haar voldoening, dat zij geenerlei TELEFOON No. 15 AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM DE DIRECTIE Daarom dacht Frankrijk, welke leger slechts op een paar punten de Wergha had overschreden, er niet aan de tegen woordige positie te verlaten, omdat een evacuatie gelyk zou staan met het opgeven van geheel Noord-Afrika en zou uitloopen op het vermoorden van alle Franschen. Ook bracht Painlevé de kwestie van onderhandelingen met den aanvoerder der Rif-Kabylen ter sprake en liet daarbij uit komen, dat, al bestaan er geen officieele relaties tusschen Frankryk en Abd-el-Krim, niettemin Fransche afgezanten dezen laatste duidelijk hebben gemaakt, dat Frankrijk niets liever zou zien dan in een goede ver standhouding met de Riffijnen, wien het gaarne faciliteiten zou verleenen, wat de handelsralaties betreft, te leven. Bovendien was aan Abd-el-Krim een stuk gezonden, waaruit bleek, dat de Fransche regeering gaarne spoedig in overleg met Spanje haar vredesvoorwaarden openbaar zou maken. Maar van zwakheid tegenover Abd-el-Krim, waarvan hy eventueel een verergering van den toestand voorzag, om dat de strijd daardoor langer zou duren, wilde Painlevé niets weten, temeer niet, daar de toekomstige uitroeping van den heiligen oorlog nog steeds tot Abd-el-Krim's plannen behoort. schijnheiligheid toonde. Een gewone vrouw zou, als ze haar man had bedrogen, hem veracht hebben, om daardoor rechtvaardiger te schijnen in eigen oogenCarmen kon dat niet, zij droeg het hart op de rechte plaats. Overigens waakte Hélène over haar zij had de laatste oproerige opwellingen barer zuster overwonnen, door tot haar de taal van het gezond verstandje spreken. Mevrouw de Saint-Hyrieix besefte, dat zij verkeerd gedaan hadzij had Hélène beloofd het kwaad zoo goed mogelijk te herstellen. Zij verzette zich niet meer als Firmin haar oplegde om naar vervelende par tijen te gaanzij bood geen weerstand meer. Hij had gewild dat zij zich meer in het wereldsche leven mengde, zooals hij dat begreepzij gehoorzaamde lijdelijk. En sedert Georges vertrokken was, gevoelde zij minder moeilijkheid daarin. Vroeger, als zij van Villiers kwam, en zich bevond in tegenwoordigheid van haar broeder, gevoelde zij diepe gewe tenswroegingen. Zij sidderde, als Georges haar om helsde zij was altijd op het punt hem toe te roepen, dat zij die broederlijke genegenheid niet meer waard was. Tegenover haar echtgenoot leed zij minder, wijl zij hem niet zoo liefhad. Carmen vroeg zich soms met ontzet ting af, wat er gebeurd zou zijn, indien haar moeder te Parijs was gebleven. Met de helderziendheid der oude menschen, zou de gravin-weduwe geëin Het tweede deel van Painlevé's rede hield zich bezig met de communistische agitatie, in verband met den oorlog in Noord-Afrika. Volgens Painlevé hebben de communisten de zeelieden in de havens bewerkt, opdat het vervoer van manschappen, munitie en materiaal naar het tooneel van den 8tryd vertraging zou ondergaan, terwyl zy verder in geheel Noord-Afrika een intensieve propaganda voeren door ver spreiding van brochures in de Arabische taal. J Zijn beschouwingen gingen lynrecht in tegen den later aan het woord komenden communist Doriot, die in de Fransche actie in Marokko een koloniale uitbuiting door de Westersche beschaving zag, Lyautey voor het uitbreken van den oorlog verant woordelijk stelde en een ongunstige be schouwing gaf over de militaire positie van Frankryk, een gunstige daarentegen van die der Riffijnen. Voordat Doriot echter het woord nam, drong Painlevé aan het slot zijner rede er bij de socialisten nadrukkelijk op aan de regeering niet in den steek te laten en zich niet van de natie af te scheiden, waar het erom ging op te komen voor de Westersche, inzonderheid voor de Fransche beschaving. Blijkbaar heeft Painlevé's beroep op de socialisten zijn uitwerking niet gemist, er werd n.l. een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen met 540 tegen 30 stemmen. digd zijn met zich rekenschap te geven van de veranderingen in den geest van haar dochter. Zij zou Carmen gevraagd hebben op het oogenblik, dat deze zich onherroepe lijk verloren waande; de ongelukkige had een ongelooflijke poging moeten doen om de waarheid niet te bekennen. Het was gelukkig, dat de moeder naar Bretagne ging, anders zou een bekentenis de lippen van Carmen zijn ontsnapt. Zeker, indien Hélène niet zooveel grootheid van ziel had getoond, zou Car men niet in staat zijn geweest om de vreeselijke bekentenis te weerhouden. Eindelijk had de Hemel medelijden gehad met mevrouw de Saint-Hyrieix. Hij had de beproeving doen ophouden op het oogenblik, dat zij onverdragelijk werd. Carmen kon haar smartelijk geheim bewarenhaar oneer viel op niemand terug. Robert d'Alboize had van zijn kant ook niet weer de kwellingen van Carmen willen doen herleven. Zij had een be sluit moeten nemen. Het hart werd hem samengenepen, toen hij afstand moest doen van zijn eerste eischen. Hij gaf een heldhaftige proeve van zijn liefde, wijl hij in een dergelijke op offering toestemde. (Wordt vervolgd.. voor ht Laad ui Heusden y AitgiaJeLaiostraat n u Bimltrviirl Alle Bankzaken en andere kwetsuren genezen da delijk zonder litteeken na te laten met den pijnstillenden AKKER'.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1