Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. la. 4513. Vriidao 26 Juni kinkhoest. DAMRÜBRIEK. Laat Uw lieveling niet kwellen door den Geef het dadelijk VREEST GEEN EXAMEN BEHOORENDE BIJ HET NIERKWALEN BIJ VROUWEN. Nierkwalen by vrouwen treden vaak op na de geboorte van een kind. Op zulke tydstippen en ook bij vele andere lichame lijke stoornissen, waaraan vrouwen onder hevig zijn, hebben de nieren veel te ver dragen. Vaak verzwakken deze overwerkte organen hierdoor, en dit veroorzaakt ver schijnselen, die licht verward worden met vrouwelyke kwalen. Zenuwachtigheid, aanvallen van duizelig heid, hoofdpijn, urinestoornissen, blaask walen, pijn in den rug en de zijden, rheumatische aandoeningen en waterzuchtige zwellingen kunnen alle ontstaan, als de nieren het bloed niet behoorlijk zuiveren. Grijp in bij het eerste teeken van nier zwakte. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, zij versterken de nieren, kalmeeren de blaas en dragen zorg voor de zuivering van uw bloed. Zoodoende worden ernstige kwalen als spit, ischias, rheumatiek, water zucht, steen en nier- en blaasontsteking overwonnen. Doch herinner u, dat het gemakkelijker is deze kwalen te voorkomen dan te ge nezen. Iedere vrouw behoorde nu en dan een dosis Foster's Pillen te gebruiken. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrygbaar), waar door gy zeker zjjt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prys f 1.75 per flacon. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Ande! (N.-Br.), Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. In Frankrijk wordt over 't algemeen meer en beter gedamd dan in ons land. Vooral de laatste drie jaar heeft ook in ons land het damspel téél aan populariteit gewonnen. Toch wint Frankryk het nog van ons. Zeker, ons land telt ook zyn beroemdheden. Denken we alleen maar aan den wereldberoemde blindspeler Springer, die onlangs te A'dam in het openbaar een party speelde tegen een hoofdklasse-speler, zonder bord en schijven voor zich te hebben, dus geheel uit het hoofd, en die partij remise maakte Verder Herman de Jongh, de kampioen van Nederland, met goede kansen om nog eenmaal wereldkampioen te worden. Toch staat in Frankryk het spel-gehaite hooger dan by ons. Reden daarvan is, dat daar byria geen party gespeeld wordt ook niet op de clubs of 't gaat om geld. Vanzelf wordt dan minder roe keloos gespeeld. Heeft het spelen om geld vele dingen tegen, vooral voor den nuchteren Hollander, de luchthartige!) Franschman bekommert zich daar weinig om. Eén goede zijde heeft 't voor 't spel beter kijken en méér studie van de partij maken. Van den Franschman Raphaël kregen we onderstaande partijstand te zien Wit Zwart 35—30 24X35 34-3035X24 27-22 18X27 32X21 23X34 44-40 16X27 40X161 Mooi gezien in een spelende stand 1 't Getuigt wel van stadie, evenals het volgende stukje van den Franschen kam pioen Bonnard. De stand was Zwart 11 schijven op, 5, 6, 8, 11, 13, 15, 18, 19, 23, 26, 29. Wit 11 schijven op, 27, 28, 30, 32,35, 36, 37, 38, 43, 45, 49. Bonnard, met Wit, speelde als laatste zet zijn kroonschijf op 4843. Zwart volgde dit voorbeeld, nu echter verkeerd 3-8. Wit Zwart 38—33 29X38 30-24 19X30 18X19 13X24 37—31 26X28 43X3 11 Raphaël speelde met Wit en haalde uit dezen stand een fraaie slagzet, 't geen hem de party deed winnen, als volgt VOOR SCHAKERS De oplossing van 't geplaatste probleem isDg2fi. Wanneer dus de witte dame op veld g2 naar veld f 1 gebracht wordt, volgt op iedere zet van Zwart, mat I Zeer verrassend I Blykbaar worstelen velen van degenen die een partytje schaak kunnen spelen met de moeilijke notatie. Ja, dat is weer wat ingewikkelder dan by het damspel en vereischt méér studie dan de opgave van een damprobleem-oplossing. In het a.s. najaar en den komenden winter, hopen wij U eens volledig op de hoogte te brengen met de notatie en de volgorde der zetten. Beter leenen de winteravonden zich daarvoor LANDBOUWRUBRIEK. Juni 1925. Tot nog toe, gaat het met het ^eer, die alles beheerschende factor in het boerenbedrijf, bijzonder naar wensch. Wel zou een malsch regenbuitje, opfris- schend werken. Doch op de goedbe- handelde landerijen, is er nog zoo goed als niets, wat nu direct lijdt door de zomersche zonnewarmte. Er is echter wel een enorm verschil tusschen de stand der gewassen op het eene en het andere perceel grond. Bij aan elkaar grenzende perceelen, bezaaid of bepoot met hetzelfde gewas, is soms een zoodanig verschil in stand op te merken, dat men er verbaasd bij stil moet blijven staan. En dat men zich afvraagt zouden die landgebruikers, dat nu zelf nog nooit in vroeger jaren gezien hebben. En zouden die nog nooit er eens over nagedacht hebben, wat er de oorzaak van zijn kan of is. De laatste veertien dagen heb ik mijn vrijen tijd voor bet grootste gedeelte op de fiets in de polders doorgebracht. Mijn hoofdbedoeling was eeus na te gaan of er al verschillen op de proefvelden le zien waren. Daar die proefvelden, zoo als een vorige maal opgegeven is, liggen van Dussen (Hank) tot Veen, heb ik dus tevens gelegenheid gehad, om een groot gedeelte van 't Land van Altena in oogenschouw te nemen. De indrukken, die ik daarbij heb op gedaan, kan ik natuurlijk niet alle in één artikeltje weergeven. Het is dan ook slechts mijn bedoe ling, om thans de aandacht te vestigen op enkele cardinale punten. lo. Is het mij opgevallen, dat hier in deze omgeving, óf te weinig vee wordt gehouden, óf nog geheel op onoordeel kundige wijze geweid wordt. Nu valt een definitief oordeel daarvoor thans niet gemakkelijk: er is toch in korten tijd, verbazend veel gras gegroeid. Het valt dan natuurlijk niet gemakkelijk om zijn weiland voldoende aan te scharen, zonder zich tijdelijk van meer vee te voorzien. Dat is voor een boer echter steeds riskant. Uit gesprekken, die ik zoo hier en daar met boeren heb gehad, meende ik echter te moeten opmaken dat het velen juist naar den zin was, „dat de koeien tot de knieën of nog beter tot den buik door het gras gaan". Op mijn vraag „waarom" kreeg ik dan meestal geen direct helder antwoord. Vooral kwam het hier op neer, dat men zei„Als we nu geen overvloed hebben, dan ko men we over een maand te kort." „Zeker, dat geloof ik ook, maar die overvloed van gras is niet synoniem met hooiland." En daarop lijken vele gras kampen op het oogenblik. Om het hoogste rendement van zijn weiland te halen, moet men zoo weiden, dat men geen hooi uit behoeft te maaien. Zoo kort houden als moge lijk is, dat geeft het hoogste rendement, maar dan moet men daarnaast het wei land ook goed onderhouden en bemesten Dan stoelt het gras uit, geeft veel bladen en hoogstens fijn opschietend gras, dat niet zoo spoedig hard wordt. Op verschillende bedrijven, zou men dan meer vee kunnen houden dan thans. Daar moet het heen, door betere manier van beweiden, bemesten en onderhouden van de weilanden, de prodactie per H A. opvoeren, (natuurlijk binnen de renda- i biliteit grenzen. Alle weilandgebruikers moesten zich daar eens opgaan toeleggen. Hoe ver bazend verrast zouden ze dan voor 10 jaar, als ze nog eens een blik terug sloegen naar de jaren van thans. Laten alle weilandgebruikers thans er vooral om denken, dat die groote gras- groei van heden, zoo maar niet uit de lucht is gekomen. De bodem is er sterk door in kracht geminderd. Met het oog op de rest van het seizoen moet men daar rekening mee houden, door elke wei die in den loop der volgende we ken, afgegraasd komt en gebloot wordt, een stikstofbemesting te geven. 100 K.G. Chili per H.A., zal de weide weer nieu we kracht geven. Vooral als Super of Slakkenmeel gegeven is, moet men be slist niet verruimen, daaraan thans nog eens Chili toe te voegen. Voor Zw. Ammoniak is het wel wat laat, doch heel gewaagd is het nog niet. Bij de lage prijs van het oogenblik wordt er dan ook in sommige streken van ons land veel van gebruikt. Geeft men thans nog een Chilibemes- ting (om daar nu maar alleen bij te blijven) dan weet men zeker alles gedaan te hebben, om te voorkomen, dat de overvloed van voorjaargras, zich wreekt, in een te kort van het herfstseizoen. 2o. Is het mij opgevallen dat er een zeer groote verscheidenheid van, „haver- standeu", op te merken zijn. Velden met een heel goed gewas, en velden met een treurig slecht gewas. Wat de oorzaken van die {verscheidenheden zijn, kan ik natuurlijk niet weten. Doch wel weet|ik, dat vele haverakkers schreeuwen om {stikstoftoevoer. Eigenlijk is het er m. i. al te laat voor. Doch er zijn nog vele perceelen, die nog rendabel met een gift Chili gediend zouden kunnen worden. Zoo onontwik keld zijn ze nog. Vele haverakkers hebben het tevens ook wel wat droog. Zou de oorzaak daarvan voor een deel ook niet liggen aan de grondbewerking Zou die wel diep genoeg geweest zijn? Zou die wel in overeenstemming geweest zijn met het karakter van de haverplant, n.l. tamelijk waterbehoevend Zouden velen de haver nog steeds niet blijven beschou wen, als een „stop" gewas Men zegt immers wel„O, daar kan dan nog wel haver groeien". Men neemt dan echter niet in aanmerking dat met wat beter grondbewerking, en een ietwat zorgvoller samengestelde bemesting, en iets beter zaaihaver, minstens een eens zoo goed ha vergewas te verkrijgen was geweest. F. C. HUIJSER, Landbouwonderwijzer, W oudrichem. Marktberichten. 's BOSCH, 24 Juni. Op de markt van heden werden aangevoerd 1630 stuks. 470 stuks hoornvee, 962 biggen, 57 zeugen, 38 schapen en lammeren, 108 kalveren. De pryzen waren als volgt: Kalfkoeien 285 k f f450, kalfvaarzen f275 a f430, magere ossen en koeien f 180 f 285, vette ossen en koeien le kw. 60 2e kw. 52, ct. p. p., pinken f135 a f220, zeugen f 85 k f130, biggen f2.50 f 2.75 p. w. schapen f 25 k f 45, lammeren f 12 a f 20. Korte aanvoer. Handel traag. Be Rotterdangehe eierreiling. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende pryzen besteed Kipeieren f 5.30f 7.05 Idem (klein) f f Eendeieren f 5.05-—f 6.45 Aanvoer 225.000 stuks. ROTTERDAM, 23 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 301 paarden, 21 veulens, 568 magere runderen, 684 vette runderen, 292 vette kalveren, 702 nuchtere kalveren, graskalveien, 171 schapen of lammeren, 192 biggen,7 bok ken of geiten, 54 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee melk koeien f 290475, kalfkoeien f 300 480, stieren f 120600, pinken f 110 160, graskalveren f vaarzen f 170250, paarden f200350, slacht- paarden f 100200, hitten f150300, veulens f80—120, biggen f1222 biggen per week f 2,252,75, overloopers f 20 30, fok-nuchtere kalveren f 20 35, slacht- nuchtere kalveren f 18 22. GOR1NCHEM, 22 Juni. Op de veemarkt waren aangevoerd 408 runderen, 2 nuch tere kalveren, 144 overloopers, 636 biggen. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 450f 525 melkkoeien f 300f 400 kalfvaarzen f 250f 300 guiste vaarzen f 200—f 250 pinken f 150 f 200 graskalveren f f nuchtere kalveren f 25f 30, overloopers f 25f 35, biggen f15f25. Akkcr's Abdijsiroop RECHTZAKEN. BOSSCHE RECHTBANK. Uitspraken van 11 Juni. P. J. v. A., Sprang-Capelle, diefstal, uitgesteld tot 25 Juni a.s. L. C. v. E., Vlymen, idem, vryspraak. L. C. v. E., idem, idem, f25 sub 14 dgh. POLITIERECHTBANK. Uitspraken van 8 Juni. M. L., Kaatsheuvel, mishandeling, f 10 sub. 10 dgh. P. J. v. A Sprang-Capelle, beleediging, geschorst tot 15 Juni a.s. M. v. d. P., Capelle, mishandeling, f 10 sub 6 dgh. POLITIERECHTBANK VAN DEN BOSCH. Uitspraken. W. de V., Werkendam, diefstal, f20 sub 20 d. h. H. M., Drunen, diefstal, f 20 sub 20 d. hechtenis. P. J. v. A., Sprang, beleediging, ge schorst tot 22 Juni a.s. BOSSCHE RECHTBANK. Uitspraken van 5 Juni 1925. P. v. D., Dussen, 1 mishandeling, 2 vernieling, 2 mnd. gev. straf voorwaardelijk. o Stroopery. P. van L. gemeenteontvanger wonende te Elshout. Beklaagde ter zake dat hij op 10 October 1924 te Oud-Heusden zich heeft schuldig gemaakt aan een jachtwetovertreding. Beklaagde ontkende, en beweerde op zijn eigen terein te zyn gebleven. Vanwege het O. M. is 1 getuigen ge dagvaard. Vanwege beklaagde 2 getuigen. Eisch 2 keer f 5 boete of 2 keer 3 dagen hechtenis (overeenkomstig uitspraak kantongerecht). Verdediger mr. H. J. v. Leeuwen Jr. te 's Bosch pleitte vryspraak, Uitspraak 30 Juni a.s. Vonnissen uitgesproken door de Arr.- Rechtbank te Tiel op 11 Juni 1925. H. W. v. d. M., K. v. M., D. J. v. H., S. L., allen te Zuilichem, opzett. niet vol doen a. e. vordering gedaan d. e. ambtenaar, ieder f25 of 10 d. h. A. V. te Nieuwaal, overtr. vleeschkeuringswet, 2 X gepl., vonnis Kantonr. Zaltbommel vernietigd, vrijgesproken. A. W. v. K. te Nieuwaal overtr. vleeschkeuringswet, 2Xg*ph, vonnis Kantonr. Zaltbommel vernietigd, ontslagen van rechtsvervolging. PLAATSELIJK NIEUWS. Andel Onder de varkens is in deze gemeente de vlekziekte uitgebroken. Bij de Wed. van Andel zyn op een dag aan gemelde ziekte twee zware varkens ge storven. Dassen. De meest gedecoreerden uit den laatsten wereldoorlog een Hollander. Het is n.l. serg. Louis van Iersel ge boren alhier den 19 Oct. 1893. Afgekeurd voor het Nederlandsche leger vertrok hij naar Amerika en nam daar vrijwillig dienst in het leger. Op deze reis, redde hy met nog andere personen, 5 menschenlevens met eigen levensgevaar, waarvoor hun toen een medaille werd ver leend van de Britsche en een van de Ame- rikaansche Regeering. In het geheel werden hem voor betoon den moed en dapperheid niet minder dan 14 medailles en nog 8 eervolle vermel dingen toegekend. Thans vertoeft hij met gezin voor plei- zier in zyn geboorteplaats Dussen en is daar by zyne ouders thuis, om na een paar maanden vacantie weer naar Amerika te vertrekken. Onze dorpsgenoot de heer J. J. Leemans, hotelhouder alhier behaalde op de Zondag te Raamsdonksveer gehouden hondententoonstelling niet minder dan 3 pryzen met Duitsche staande hond »Snel« n.l. den lsten prys nieuwelingsklasse, 1ste prys fokkersklasse en een specialen prys zijnde een zilveren medaille. By de twee eerste pryzen stond tevens nog vermeld zeer goed. Wel een mooi succes. Zekere S. K. had het ongeluk bij een draai in den weg te vallen met zijn rij wiel en kwam in het water terecht. Met den schrik en een nat pak kwam hij vrij. By de op Maandagavond gehouden besprekingen inzake de voorgenomen op richting van een groot waterschap het Noorder-afwateringskanaal waren 22 be- langstellenen aanwezig van welke 20 tegen standers en 1 voorstander bleken te zijn. De discussie's waren zeer geanimeerd en hadden een aangenaam verloop. Elshout. Tot majooor der Brigade der Rijksveldwachters is alhier benoemd de heer A. d. Houdt, die te Maastricht Brigadier was, terwyl de Majoor Voorbraak met pensioen is gegaan. Wij wenschen hem nog een aantal jaren van rust. Genderen. Dinsdag 30 Juni a.s. 's avonds half zeven (Oude Tyd) houdt de A.-R. Kie8vereeniging alhier een vergade ring in de Oude school, waar met mede werking van den electricien Uithoven alhier, gelegenheid is, tot het beluisteren der radio rede van Zyn Excellentie Minister Colijn. De toegang zal vry zyn voor personen van 16 jaar en ouder. Ongetwijfeld zullen velen vrouwen, zoowel als mannen van deze gelegenheid gebruik maken, om den A.R. leider voor het laatste in dezen ver kiezingsstrijd te hoorei). Reeds vernamen we van verschillende vrouwen, dat ze het plan hadden, dien avond ter vergadering te komen. Hedel. Zaterdag j.l. slaagde te Venlo op onderwys-examen L. O. onze dorpsge noot de heer H. v. Hekesen. De heer C. van den Anker heeft zijn ontslag als raadslid genomen. Nieuwendijk. Dezer dagen zag men de krasse wed. B. v. Honk nog veldarbeid verrichten. Voorwaar een zeldzaamheid I De heer A. v. d. S. reed dezer dagen aan den Karnemelksche polder met zijn fiets in een diepen sloot, doordat hÜ de schapen van de eene weide naar de andere moest brengen liep een dezer schapen voor de fiets en kwam zoo in het water terecht. Zaterdag 27 Juni zal voor de S. D. A. P. optreden op den loswal (Kille) den heer Drop. Raamsdonksveer. Op den vooravond der verkiezingen zullen de leden der Kies- vereenigingen in de. gelegenheid gesteld worden de rede van de heeren Colyn, Jhr. de Geer en Baron van Wijnbergen door de Radio c te hooren. fflcnwsMad Wordt vervolgd). [nunHARDT'5 Zenuw-lableUer maken Ukalm en houden 'U rustig,terwijl Uw geest i/fcu nelder blijft, Kom de natuur te hulp de taaie kleverige slijm los te maken en te verwijderen. De telkens terugkee- rende krampachtige, benauwde hoestaanvallen maken licht van Uw stevige kleine een zwak poppetje. Overal per koker. fl.50 f2.7514.50 De groote Bacons zijn voordeel ge* 'a Gravenmoer. In verband met de aanstaande bessencampagne hield Maandag avond de Tuin- en Landbouwvereeniging eene vergadering, waarby tevens opgave werd gedaan voor de benoodigde mandjes en het vervoer naar Drunen werd besteed, Na de bestelling nog van kunstmest voor de najaarslevering, werd eene bespreking ge houden over een te houden wintercursus.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5