Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo, 1513, ïriidap 26 Juni Heeren Mode-artikelen Firma JOH. DE MOL Werkmansgoederen Firma JOH. DE MOL Jan Geertzen, BEHOORENDE BIJ HET Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van Vrijdag 19 Juni 1925. Kantonrechter Mr. C. W. van Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Jhr. Mr. J. Cuarles van Ufford, GriffierMr. W. Ruitinga. Te behandelen zijn 82 zaken, waarvan er 14 personen beneden 18-jarigen leeftijd betreffen en die dus met gesloten deuren worden behandeld. De autobussen zijn het eerst aan de beurt en wel allereerst de in de vorige zitting uitgestelde zaak contra A. L. v. W., autobusondernemer te Genderen, wiens chauffeur in den middag van 29 April j.l. een kwartier te vroeg uit Haarsteeg naar Heusden zou zijn vertrokken. Twee ge tuigen werden gehoord n.l. Arie Thur en Jan Arie van Wijk. Beiden verklaren dat er een bus 15 minuten te vroeg en een 15 minuten te laat was vertrokken en dat de eerste een extra-bus en de tweede een bus was, die volgens de ge wone dienstregeling reed. De Opperwacht meester der maréchaussée van der Plas, als getuige-verbalisant gehoord, zegt dat getuige van Wijk hem heeft verklaard dat de eerste bus den gewonen dienst reed en niet de tweede, zooals hij nu verklaart. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie zegt dat hij dat geknoei met autobussen een ellende vindt en er gaarne een eind aan zou gemaakt willen zien. Hij eischt f 25.00 boete subsidiair 25 dagen hechte nis naar eene plaats, waar alles precies op tijd gaat. De Kantonrechter zegt den 3den Juli a.s. schriftelijk vonnis in die zaak te zullen geven. T. v. d. M. chauffeur te Wijk was op 16 Mei j.l. ai te haastig geweest door des voormiddags te 5,11 en niet te 5.25, zooals de dienstregeling aangeeft, uit Wou- drichem te vertrekken. Zulks verdroot zijn concurrent M. B. chauffeur te Aalburg, die van een en ander aangifte deed bij de politie. M. B. werd thans ais getuige gehoord evenals P. P. v. B landbouwer te Wijk, die beiden zeiden gezien te hebben dat beklaagde te 5,11 Woudrichem den rug had toegekeerd. Haastige spoed is zelden goed* en dit moet Teunis, die niet verschenen was, nu ook weer ondervinden, want 't kost hem f 10,00 boete, of anders 5 dagen brommen. H. J. B. chauffeur te Aalburg is blijk baar niet zeer bevriend met een der man schappen der Koninklyke Marechaussée te Woudrichem, hetgeen uit zijn woorden viel af te leiden. Bovendien prefereert hij den ouden of nieuwen tijd (welke kan hem niet schelen) boven den Woudrichemschen, die hij belachelijk vindt en de Woudrichem- sche torenklok vindt hy heelemaal geen ding, omdat die maar één wijzer heeft, zoodat men nooit precies den tijd kan waarnemen. Wat had beklaagde nu misdreven? op 12 Mei j.l. had hy 5 minuten te vroeg Wou- drichem's veste verlaten en was in plaats van 8.15 te 8.10 met zyn autobus weg gereden. De Kantonrechter verzocht de politie in den vervolge zooveel mogelijk rekening te houden met den postkantoortijd, die én te Heusden én te Woudrichem gemakkelyk kan worden opgenomenwe hebben dan geen last meer dat beklaagden hunne ver ontschuldigingen kunnen vinden in dorps klokken, die meermalen het willekeurig instrument zijn van de vingers van een je hebt het afgekeurde vleesch meegebracht uit Raamsdonk en natuurlijk heb je dat gedaan met de bedoeling om het in vreemde magen en niet in je eigen maag te stoppen. Jij als varkenskoopman, zult heusch wel goed vleesch en geen krengenvleesch eten. Alle handelingen met krengenvleesch moeten zwaar gestraft worden en daarom geef ik je f 200,boete of 2 maanden hechtenis. De Ambtenaar had f 300,boete of 3 maanden hechtenis geëischt. H. V. te de Kille had haren hond niet teruggehouden toen deze Pietje Sterken- burg aanviel, ze in het been beet en dit verzuim van Helena was oorzaak dat de Kantonrechter nu een woordje moest mee spreken Lena had haren hond meege bracht ais stuk van overtuiging. Kanton rechter tegen beklaagde: Je hebt je dag vaarding zeker wei gelezen en wat heb je daar nu tegen te zeggen Lena Ja, Edelachtbare, ik heb nie ge zien dè ra'n hond Pietjes beet, want dan zo'k 'm wel geroepen hebben. Mér 't is d'r ègen schuld, want heuren hond vecht altijd met den mijnen en gaat den mijnen ook zijn gang. En heuren hond is nie aangegeven voor de belasting en den mijnen wel. De KantonrechterDus jouw hond vecht met dien van haar, omdat hij weet dat voor haar hond geen belasting wordt betaald; dat is een wyze hond die veel geld waard is. Maar of er al dan niet belasting voor is betaald, daar heb ik niets mee te maken. LenaOf er veur betaold is, dè wit ie natuurlijk nie, mèr ik wo het hier mér is te barde bringen, dan wit Mijnheer Kantonrechter wè Pietje er veur eene is. Pietje (getuige)Heuren hond heè mijn in mijn hand en in mijn been gebeten en zoo mèr, want mijnen hond was in huis. Mèr Lena is een kwaai en ze had er schik in toen de hond me beet. Trui (getuige)Ik heb gezien dat Lena's hond Pietje beet, toen Pietje's hond in huis was. Pietje kon er niks aan doen en Lena riep den hond nie. Kantonrechter tegen Lena en Pietje Gaan jullie bij elkaar wel eens buurten of koffie drinken Lena en Pietje als uit uit één adem ten hoogste verontwaardigd vneeje, nooit, we hebben geen bemoeienis met mekaar*. Kantonrechter Of nog te veel bemoeienis. LenaKèk nou is hier, Edelachtbare, zie de wel dè dit hondje niks doet (En Lena tilde haren hond by zijn vel van den grond op en liet dier nog meer blijken van makheid geven). Doe me nou het plezier en vat h'm nou zelf ook is beet, dan zulde zien, dèt ie heelemaal geen kwaad doet. 't Is immers een stokoud beestje. De Kantonrechter tegen Lena Jij bent ger n katje om zonder handschoenen aan te pakken en je hond pak ik ook niet zonder handschoenen aan. Maar de zaak is voldoende bekeken en ik geloof dat we hier meer -e doen hebben met vrouwen in eikaars buurt, die elkaar zoo nu en dan eens trachten onaangenaam te zijn. De Rijksveldwachter Thevisse, vroeger aan de Kille en thans te Dussen, zei, het volkomen met den Kantonrechter eens te zyn, dat Lena niet mak i3 en Pietje ook niet direct uit de hand eet, maar dat Lena's hond niet tot de kwaadste behoort. Nadat Lena zich had hooren veroor- deelen tot fl.—of 1 dag, verlieten Lena, Pietje en Geertrui de hond de zaal, maar de blikken die de vrouwen elkaar toewierpen getuigden niet van groote toe genegenheid jegens elkaar, maar waren werkelyk onheilspellend. W, v. Bmandenmaker te Vlijmen, was in den laten avond van 19 April j.l. ook weer eens aan den gang geweest. B. is een oude bekende op het kantonge recht, hoewel we hem er den laatsten tyd niet gezien hebben. Beklaagde had liefst tegen het middernachtelijk uur een raam in de woning van G. van den Bosch te Hedikhuizen willen openschuiven, maar ongelukkigerwijs werd hij juist getrappeerd door de zoons van het oude echtpaar. Beklaagde kreeg een geducht standje van den Kantonrechter en bovendien f 15. boete of 10 dagen naar 's Bosch. G. J. L., arbeider te Babiloniënbroek, had op 31 December j.l. zijne oudejaars dorpsklokkenist, die van alle zaken verstand avondvreugde geuit door vloeken en tierep heeft behalve van klokken. Blijkbaar had en tegen de planken van het achterhuis beklaagde's pleidooi indruk gemaakt want van zijn buurman de "Witt te slaan. Deze met f 1.00 boete of 1 dag kwam hij er af. Opgewekt verliet beklaagde de rechtzaal, blijkbaar met een gevoel van groote zelf voldoening, J. v. L. koopman te Almkerk had plm. 170 pond afgekeurd varkens vleesch in voorraad gehad. Beklaagde beweerde dat hij het ingezouten had voor eigen gebruik. De Kantonrechter vroeg aan beklaagde dacht je nu werkelijk dat ik je geloof zaak heeft in Februari j.l. reeds gediend, maar de verdere behandeling werd toen uitgesteld, omdat de vroöw van de Witt wegens eene te wachten blyde gebeurtenis niet als getuige kon verschijnen. Thans verscheen vrouw de Witt en vertelde dat Govert op den jongsten oudejaarsavond lang had staan razen en tieren en dat zjj zijn stem goed herkende. Ook had zij gehoord dat er steenen op het dak werden gegooid. Zij was naar buiten gegaan en had Govert gewaarschuwd en deze had toen gezegd»Maak dat je weg komt of je sterft hier.* Dat Govert met deze woorden tegenover een lid van het zwakke geslacht erg vriendelijk is geweest, kan nu niet direct worden gezegd, 't Wordt nu nog een dure oudejaarsavond vreugde, want Govert kreeg de keuze tusschen f 15.boete of 10 dagen verplicht logie's in de Brabantsche hoofdstad. Petten, moderne ruiten en gabardine 155-165 175-185 Overhemden met boord en manchetten 225250-275 295 Dassen zelfbinder 36-50-60 Strikjes 45—50—60 65 BUITENLAND. Eeu koelbloedige vliegenier Het vliegtuig dat oefeningen maakte in de streek van het vliegkamp te Rochefort kreeg op 2000 M. hoogte panne aan den motor. De landing was daar zoo gevaarlyk dat zij den dood van beide vliegeniers zou gekost hebben. De piloot had de zelfbeheersching het toestel in de Charente te dirigeeren. Na den val in de rivier heschen beide officieren zich op de vleugels van het vliegtuig en werden opgepikt door een sleepboot. o Een trein loopt op een auto Vrijdagmorgen is de auto van de heer J. Paul. handelaar te Hanmois op de on bewaakte overweg op de spoorlijn Statti Hamois door een goederentrein overreden. De auto werd bestuurd door den heer Paul terwijl zijn 15-jarige zoon Gaston naast hem zat. Van den naderenden trein hadden ze niets gemerkt, evenmin de machinist die nog eenige oogenblikken voortreed, de on- gelukkigen meesleepend. De zoon was zoo ernstig gekwetst dat hij eenige uren nadien overleed. De vader is doodelijk gewond doch leeft nog. Vijf kampengs weggespoeld 13 dooden Aneta seint uit Makassar Tengevolge van zware bandjirs in het Palopposche nabij Makassar zijn dertien personen verdronken. Er is zwar schade aan vee en huizen toegebracht. Vijf kam pongs zyn vrijwel weggespoeld. Vier brug gen zijn stukgeslagen. Bandjirs versperden den Soebangpas, sloegen de waterleiding van de Cement fabriek Indaroe van de Ned. Indische Pot- land Cement Mij. stuk. Het bedrijf is voor verscheidene dagen stopgezet. o1 Een wanhopige tegen-strubbelaar Een tragedie had te Arlor op de lyn van Luxemburg plaats. Een baanwachter bemerkte toen hij over de haan wandelde, een individu van een vreemd type, die heel raar deed. De wachter beval hem zich uit de voeten te maken. De onbe kende luisterde niet of begreep het bevel niet. Wat het ook zij, hij bleef op de baan tot op het oogonblik dat de trein uit Brus sel arriveerde. Toen de locomotief kort genaderd was sprong de onbekende tus schen de rails om te worden verpletterd. Op 't zelfde oogenblik slaagde de wachter er nog in hem bij de voeten te grijpen en wilde hem naar zich toe trekken. Het individu greep de rails krampachtig vast en wilde niet los laten. De wanhopige was het sterkst en verdween onder het convooi en werd vermorzeld. Het slachtoffer scheen van Italiaansche natio naliteit en was 30 jaar. Men vond geen enkel identiteitsbewijs op hem. BINNENLAND. Grtete brand te Rotterdam Dinsdagmorgen om 7 uur werd brand ontdekt in het ketelhuis der oliefabriek der N. V. Schiedamsche Oliefabrieken De Haan, op den hoek van Westerkade en Nassaustraat. In zeer korten tijd greep het vuur snel om zich heen en binnen een kwartier stond het vier verdiepingen hooge pand in lichte laaie. De Schiedamsche brandweer, die spoedig ter plaatse was, pakte met al het beschik bare materiaal de geweldige vuurzee aan. Na een half uur bezweken de balken der eerste verdiepingen. Daarop stonden twee groote tanks gezamenlijk ruim 30.000 liter raapolie bevatten. Een der muren bezweek en de tanks met olie vielen omlaag, ten gevolge waarvan de vlammen opnieuw voedsel kregen en een hevige hitte ver spreidden, die de brandweer een oogenblik deed terugdrijven. Een groot pakhuis, dat op 25 meter afstand stond, aan deo overkant der Nas saustraat werd door de hoog oplaaiende vlammen aangetast. De brandweer wist in die richting verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. Aan de andere zjjde van de oliefabriek lag de mouterij Maassluis. Ook daar hadden de vlammen het dak aangetast. Meer dan een uur werd met 15 stralen water gegeven, doch van vermindering van den brand was nog niets te bespeuren. Eerst om half negen, toen alles, wat maar eenigszins brandbaar was, een prooi der vlammen was geworden, nam het vuur af. Daar zij gevaar opleverden voor de voorbijgangers achtte de brandweer het noodzakelyk om deze muren om te halen. Om half tien kon men zeggen het vuur meester te zyn en kon de brandweer het aantal stralen verminderen. Den ganschen morgen werd met enkele stralen op de stoomspuit de ruïne nat ge houden. Verzekering dekt de schade, die op ongeveer f 100.000 wordt geschat. Het auto-ongeval der Koningin Omtrent het auto-ongeval van H.M. de Koningin meldt de Zwitsersche correspondent van de ^Maasbode* nog dat volgens een mededeeling van bevoegde zijde de schuld by den chauffeur ligt, die van de auto afstapte, voordat de Koningin uitgestegen was, daardoor den auto onbestuurd latend met alleen Hare Majesteit er in. Gelukkig hebben eerst een boom en daarna een droge sloot den auto spoedig tot stilstand gebracht, daardoor grooter onheil voorko mend. Hare Majesteit was uitgereden met een hofdame en een dienaar om op een mooi plekje in de buurt van den Glacier des Bossons*, rustig te schilderen. Hare Maj'esteit draagt thans de rechterhand met uitzondering van den duim in een verband. De Koninklijke familie Het koninklyk gezin zal begin Septem ber een bezoek aan Ameland brengen. Het verdrag NederlandBelgië Een V. D.-bericht uit Brussel d.d. 23 Juni meldt Bij de debatten naar aanleiding van de regeeringsverklaring waarin werd mee gedeeld, dat het Nederlandsch-Belgisch verdrag aan het parlement zal worden voorgelegd heeft Carton de Wiart aan de regeering gevraagd het tot stand komen van het Nederlandsch-Belgisch verdrag te willen bespoedigen. Economische moeilijkheden tusschen Nederland en Dnitsehiand De berichtgever van het »HbId.« te Berlyn meldt Naar de ïVossische Zeitung* verneemt, hebben de moeilijkheden op economisch gebied tusschen Nederland en Duitschland, die reeds geleid hebben tot eventueele financieele maatregelen van de Nederland- sche Bank, tengevolge gehad, dat er nu besprekingen tusschen de Duitsche en Ne- derlandsche regeering zijn begonnen. Van Duitsche zijde heeft men verklaard, dat 't niet in het voornemen van de ryksregeering ligt om de Nederlandsche belangen nadeel te berokkenen. Overigens heeft men zich van Duitsche zijde bereid verklaard, eenige bepalingen van het nieuwe tariefontwerp, die bijzonder nadeelig voor Nederland zyn te -verzachten. Ten aanzien van de speciale spoorweg tarieven voor de Noord-Duitsche zeehavens zyn de onderhandelingen nog gaande. Naar men weet hebben deze onderhandelingen tevens ten doel het nog uit het jaar 1851 stammende Duitsch-Nederlandsche handels verdrag aan de veranderde tijdsomstandig heden aan te passen. Het verloop van de besprekingen schijnt niet ongunstig te zyn. Een ontaard vader De 36 jarige H. v. d. M. te Harkema- Opeinde, is, zoo schrijft men aan de •Leeuw. Crt.« voor den tweeden keer getrouwd. Uit dit huwelijk zyn drie en uit het eerste zes kinderen geboren, van wie drie inmiddels overleden zijn. Behalve 't jongste kind van het drietal, dat bij de grootouders wordt verzorgd, verblijven een 12 jarige jongen en een 11 jarig meisjein dat gezin. De opvoeding van dit tweetal laat blijkbaar veel te wenschen over. Dikwijls doen geruchten de ronde, dat de vader zich op onmenschelyke wyze aan mishandeling schuldig maakt. De politie heeft meermalen een onderzoek ingesteld en hoewel het dien stumperds was aan te zien, dat zij aan verwaarloozing leden, kon zij geen termen vinden, om in te grijpen. Dezer dagen werden de buren andermaal Manchesterbroeken 425 475 495 Pilobroeken 450—475 Grijze Jasjes 295—325 Grijze broeken 275 Werkmansboezeroenen 159 Blauwe Jassen en Broeken 295 opgeschrikt door een vreeselijk gejammer. Buiten komende, zagen zij den vader den jongen schoppen en slaan. De vader gaf den jongen met den geschoeiden voet eeu zoodanigen trap, dat hy in een sloot terecht kwam. Bovendien kreeg de stumperd nog een gevóeiigen stomp op zijn tenger lichaam. En waarom een zoodanige behandeling De jongen moest voor de stiefmoeder de soep omroeren. Biykbaar door honger gedreven, proefde hij er van, wat de vader gezien had. De stiefmoeder die van haar eersten man is gescheiden en aan de slechte verhouding ook geen goed doet, vond het te erg en weerhield haar echt genoot, omdat zij, volgens haar verklaring aan de politie, bang was, dat hij den jongen dood zou slaan. Een dikke stok dreigde reeds boven het hoofd van den knaap. De moeder zegt, dat deze zeer onhandelbaar is. Het is den kinderen aan te zien, dat voldoende voedsel achterwege biyït. De buren voorzien beiden nu en dan van brood. De jongen is dan erg schuw en bevreesd voor zijn moeder, om de boterhammen in ontvangst te nemen. Het onderscheid tusschen de kinderen uit het 2de huwelijk en deze twee is zeer groot. Terwijl laatst genoemden schuw, vermagerd en wezenloos om zich heenstaren, zijn eerstgenoemden levenslustig eu zien er welvarend uit. De Chef-veldwachter te Sur huister veen, en de gemeenteveldwachter te Harkema Opeinde, die zich met het geval bemoeiden, hebben reeds voldoende bewijsmateriaal verzameld, dat ontzetting van den vader uit de ouderlijke macht wettigt. Van schoolgaan is byna geen sprake. floordaanslag In den nacht van 21 op 22 Juni is een moordaanslag gepleegd op den arbeider Jan Eiken, wonende in het Valtherveen meldt de Asser Crt.« Omstreeks twaalf uur in den nacht werd er van buiten af door een ruit een schot naar binnen gelost. Eiken werd ge troffen aan de linkerzijde van het aange zicht en aan den hals door een schot hagel. Door den rijksveldwachter B. de Poel te Nw.-Weerdinge en den gem. veldwach ter Lever werd als vermoedelijke dader aangehouden Roelof K arbeider te Nieuw- Weerdinge gem. Emmen, die later een vol ledige bekentenis heeft afgelegd. Het schot was gelost uit een dubbelloops pistool (z.g.n. voorlader). K. had dit wa pen, na het gebruikt te hebben in een veen- put geworpen, alwaar het door de politie mannen opgedregd werd. De dader zal ter beschikking van justitie worden gesteld. o Geen aanvulling van de kieswet De Eerste Kamer heeft Dinsdag met 24 tegen 14 stemmen verworpen het wets ontwerp tot aanvulling van de kieswet (tegemoetkoming aan gemoedsbezwaren(. Rechtzaken De rechtbank te Zwolle heeft J. S. be schuldigd als gevangenbewaarder brieven en boodschappen van verdachten overge bracht te hebben, veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, comform den eisch. Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9