Eerste Blad r Ons kiesstelsel COEKEMP S. D. LANKHÜYZEN Co's B. RAAMSDONKSVEE! A. fERBGHUUB-BAËl FEUILLETON. „liet Kasteel van Kerlor". Uitgave: Firma L h VEESMAN, Heusden. No. 4515 Vrijdag 3 Juli 1925, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Engst raat HEUSDEN. *-AND van altena f Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt /4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Slot Maar, al ware om die reden het alge meen kiesrecht te verwerpen, viel er dan tegen het consus-kiesrecht niets aan te voeren Riep dit ook niet een groot aantal kiezers naar de stembus, wien men de vereischte ontwikkeling kon ont zeggen om met oordeel des onderscheids hunne stem uit te brengen Sloot dit niet een groot aantal personen uit, aan wie niemand die bevoegdheid zou be twisten Spreekt het niet boekdeelen, dat in J880, bij het kiesrecht-debat in de Kamer, drie Kamerleden, en nog wel de heeren van Kerkwijk, Keuchenius en Goeman Borgesius, niet de minsten onder het gezelschap, moesten verklaren dat zij zelf het nog niet tot kiezer hadden kunnen brengen Is men verder heelemaal vergeten, hoe er vroeger met de politieke schaar werd gewerkt, als, wegens de toeneming der bevolking, de kaart moest worden verknipt, d,w.z. de indeeling van het land in kiesdistricten moest worden her zien P hoe de partij, die dan de meer derheid in de Kamer had. er op uit was om, door toevoeging van sommige ge meenten en afvoering van andere zich van bepaalde districten te verzekeren Denkt men niet meer aan de onbil- lijkheid, dat sommige districten tezamen een even groot aantal vertegenwoordigers naar de Kamer zonden als een gelijk aantal andere, hoewel de bevolking van deze laatste vier of vijf maal zoo groot was als die van de eerste Weet niemand meer, hoe er vroeger kiezers werden gekweekt door bedriege- lijke aangiften voor de belasting En als men klaagt over den grooten invloed van de partijbonzen en over het en petit comité beslissen over de volgorde van de candidaten op de lijst, is dan de herinnering van onpas, dat het vroeger GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- en TROUWRINGEN, Eigen Reparatie-inrichting 143 Daar hij wist dat zij Donderdags naar Villiers-sur-Marne ging, verzocht hij Carmen om er toch vooral op dien dag te zijnals de dienst Robert niet in staat stelde haar bij de min te ontmoeten, zou hij schrijven of aan die vrouw tele- grafeeren, dat zij aan de zoogenaamde zuster van den officier den juisten datum van zijn aankomst moest zeggen. Dan zou Carmen naar Ormesson gaan, naar het huisje waar Marcelle geboren was en dat d'Alboize gekocht had. In dat stille dorp, dat als onder bloe men bedolven was, kwamen de minnen- den bij elkaar, als de omstandigheden hun, dat een enkele maal veroorloofden. De brief van Robert was zeer harts tochtelijk Carmen las in eiken regel dat zij hoe langer hoe meer bemind werd, maar niet wilde gelooven dat de liefde, als alle gevoelens, zekere gren zen kon overschrijden. Zij had met de!grootste wilskracht gestreden,'i toen Robert haar gesmeekt had zich te laten beminnen. Carmen had eerst ontsteld geweigerd, hem herinnerende aan de overeengeko men voorwaarden. d' Alboize was er echter in geslaagd dien toon te treffen, waartegen een vrouw die vurig bemint, niet bestand is. De kapitein wilde wel dat mevrouw niet veel anders toegingalleen waren het toen menschen uit andere kringen, die de lakens uitdeelden. Ook de om geving, wvarin dit geschiedde, was een andere, dikwijls de sociëteiteen nu verdwenen maatschappelijk, maar in haar tijd van groote beteekenis in een be schavingsgeschiedenis van de negentiende eeuw zal haar nog eenmaal een plaatsje worden ingeruimd. Twintig jaar geleden kende men al de ongerechtigheden, waartoe de destijds heerschende wijze van verkiezing aan leiding gaf, opperbest. Men kan ze op gesomd vinden in het rapdort over het kiesrechtvraagstuk, in 1903 uitgebracht door een commissie uit de Liberale Unie, waarin Mr. H. Ph. de Kanter, Mr. R. J. H. Patijn en Mr. P. Rink zitting had den. Van deze beide laatste heeren Mr. de Kanter is reeds overleden zal men ook nu nog geen lofzang te hooren krijgen op het vroegere stelsel wel zullen zij vermoedelijk toegeven, dat de ook door hen aangeprezen evenredige vertegenwoordiging lang niet aan alle Ver keerdheden een einde heeft gemaakt zij zullen er dan tevens misschien op wijzen, dat vele bedenkingen, die thans tegen de evenredige vertegenwoordiging rijzen, evenzeer reeds golderf tegen het vroegere stelsel." Met het vorenstaande hebben we willen zeggen, dat noch het vroegere kiesstelsel, noch het tegenwoordige vol maakt kan wordan genoemd en dat aan beide fouten, en wel zeer groote, kleven. Het evenredigheidsstelsel in zijn tegen- woor.digen vorm leidt tot onverschillig heid bij de kiezers en dat is jammer. Maar is er dan van dat kiesstelsel niets goeds te brouwen Zeker wel, en zulks is gelukkig ook ingezien door eenige Tweede Kamerleden. Deze nu hebben een voorstel tot wijziging der Kieswet ingediend, hetwelk o.m. beoogt om bij een grooter aantal kieskringen gereede- lijker een lokaal verband tusschen kie zers en gekozenen te vestigen, wat o.i noodig is om de belangstelling van het volk in verkiezingen te verhoogen. Dit voorstel wordt dit zittingsjaar wel niet meer behandeld, doch het heeft toch zijn goede zijde en wel deze: dat hij, die succes wil hebben met eene her ziening der Kieswet, zorg moet dragen er vroeg bij te zijn. Het ontwerp kan nu nauwgezet worden overwogen en in het eerste jaar van de nieuwe aanstaande parlementaire periode worden behandeld. o— de Saint-Hyrieix een openlijk schandaal vermeed, maar hij wilde zich niet alleen opofferen. Carmen zou geen rekening gehouden hebben met die argumenten, als zij niet in een plotselinge verlamming van haar wil, gevoeld had dat elke tegenstand onmogelijk w s. Was het hun beider schuld dat het lot, dat hen te vroeg gescheiden had, de ironie zoo ver dreef met hun bij el kaar te brengen op het oogenblik dat hun verboden was zich aan de eerste indrukken over te leveren? Hélène en Georges die zoo nauw aan elkaar verbonden waren, waren voort durend lief voor elkaar, en Carmen was telkens ontroerd als zij zag hoe zij ekaar kusten. Hare wanhopige tegenwerpingen be stierven op hare lippen als Robert haar die teedere tooverwoorden toefluisterde, die al hare kracht verlamden, al haar wilskracht deden verloren gaan. Robert had Carmen opnieuw voor zich gewonnen. Mevrouw de Kerlor wist het nog niet, mevrouw de Saint-Hyrieix hoopte dat zij het nooit te weten zou komen maar als Hélène de waarheid zou ontdekken, dan zou Carmen haar de hand op de lippen leggen en tot haar zeggen Je bemint en je wordt bemind. Je hebt er recht op. Jouw kind behoeft zich niet voor zijn geboorte te schamen. Welnu, in jnaam van al dat geluk, ver bied ik je mij te veroordeelen. Hélène en Carmen lieten de Saint-Hy rieix te midden zijner lieden en in BUITENLANDSCH OVERZICHT Engeland zwicht nog steeds onder de zorgen van de werkeloosheid, die eerder toe- dan afneemt. Op 22 Juni bedroeg het aantal inge schreven werkloozan op een paar honderd na 4.300.000, hetgeen bijna 20.000 meer was dan een week geleden en ongeveer 286.000 meer dan op hetzelfde tijdstip in 4924. Dit zijn stellig cyfers, die te denken g8ven en geen al te schitterend tafreel ophangen van de huidige economische toe standen in Engeland, dia sinds den oorlog, dus al zes jaren lang, de tendenz vertoonen teikens ongunstiger te worden. Van alle kanten wordt geroepen om een remedie voor de ernstige kwaal, waaraan Engeland op het oogenblik lijdt. Inderdaad zal het geneesmiddel stellig bestaan, maar even zeker is hst tevens, dat wat eenmaal door den oorlog is vernietigd, niet zoo maar in een oogwenk zal kunnen worden ver holpen. Engeland zal alleen baat kunnen hebben bij een geleidelijke verbetering, een stabilisatie, van den Europeeschen en wereldtoestand, die door den oorlog droevig in verwarring is gebracht. De hoofdoorzaak van de Britsche economische ellende is dan ook het feit, dat nog steeds niet in de wereld de vroegere »normale« situatie, die bevorderlijk was voor een vlotten handel, is teruggekeerd. Hieruit volgt ook, dat Engeland er economisch alleen bovenop zal kunnen komen, wanneer alles wordt ge daan om de pacificatie van Europa in de hand te werken een redelijke internationale politiek, dia op herstel en vrede aanstuurt, zal op den duur alleen heil kunnen brengen. Omtrent den toestand in Marokko wordt gemeld, dat de vijandelijke druk in de richting van Msila is toegenomen, doch de vijand stuitte op sterke Fransche strijd krachten, die de heuvels ten Noorden van Msila bezet houden. In de buurt van Daher zijn dreigende invallen door de stammen, die aan Frankrijk trouw biyven, versterkt door Fransche strijdkrachten, tegengehou den. Het gros der vijandelijke troepen richt thans zijn aanvallen op den Fran- schen Oostelyken sector en op het centrum. Ten Oosten van Kelag doen vijandelijke afdeelingen voortdurend invallen. Ten Noor den van de Ouerga richt de vijand loop graven in. Bij Loekkos werpen de vijandelijke strijd krachten, die ongeveer 4500 man tellen, vroolijke stemming vluchtten zij naar een kamer die niet omver gehaald was het was de kinderkamer van Jean de Kerlor, die onder het waakzaam oog der min, bezig was te spelen met den den grooten Zweedschenhazenwindhond dien onze lezers kennen. De komst van zijn mama en zijn tante scheen hem niet te storen, maar met een glimlach zond hij ze beiden een kushand toe. Jean de Kerlor liep reeds en hij begon reeds woordjes te stamelen, die ieder moederhart in verrukking brengt. Mama en tante omhelsden Fanfan. Wat ben je toch gelukkig I zuchtte Carmen. Arme zuster I antwoordde Hélène, als ik het geluk deelen kon, zou ik jou graag de helft afstaan. Carmen hernam op bitteren toon: Ook ik ben moeder, ook ik bemin en word bemind en toch moet ik mijn dochter in 't geheim omhelzen. Het is verschrikkelijk I moest Hélène erkennen. Mevrouw de Saint-Hyrieix ging voort Ik vergeet wel alles, als ik mijn kleine Marcelle op den schoot heb, maar als dat moederlijke voorbij is dan bedenk ik dat het arme schepsei nooit de liefde van familieleden zal hebben, dat zij slechts haar vader en mij zal hebben. Helaas I Carmen ging met een doffe stem voort Haar vader is soldaat. Op een goeden dag kan hij sterven- Ik heet mevrouw de Saint-Hyrieix. Als mijn man be noemd wordt tot de betrekking, waar TELEFOON No. 15 AGENTSCHAP VAN DE AMSTERHAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nad^overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen-yen Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en^rarkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Codpons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden èJDéposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt/Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK.^ BfST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS gesloten wegens beursvacantie. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne evenwijdig met den keten van Fransche posten verdedigingswerken op, vooral te genover Rehana. De overstroomingen in Zuid-Polen, ten gevolge van de aanhoudende regens, nemen, naar uit Warschau aan de »Tel.« wordt bericht, een catastrofalen omvang aan en overtreffen zelfs die van het voorjaar van 4903. Duizenden menschen zijn dakloos en hehben geen gelegenheid gehad levens middelen en huisraad te redden. In Oost en West-Galizië tot vlak by Krakau en in Tsjechisch Silezië zijn overal de wegen en de spoorwegen vernield en de bruggen weggespoeld. In Przemysl stroomt het water over den grooten spoorwegbrug heen. In de geteisterde streken zijn overal militairen voor hulpverleening aangekomen. De regeering te Warschau bereidt een uitgebreide hulp- en steunactie voor. In de overstroomde gebieden zijn vele dui zenden hectaren te velde staande gewassen vernield en weggespoeld. Ook in andere deelen van Polen, die voor overstrooming bewaard bleven, zijn tengevolge van de regens ie tarwevelden door brand aangetart. Te Athene is reeds thans, nog pas enkele dagen na het gewelddadig ten val brengen van het zittende kabinet, de rust volkomen weergekeerd. Aan zijn politieke vrienden heeft de nieuwe premier, die volgens geruchten het voorbeeld van zijn Spaanschen collega Primo de Rivera wil volgen en een directorium in het leven wil roepen, verklaard, dat hij de macht alleen hij dag en nacht aan deukt zal hij me mee willen nemen, en ik zal hem moe ten volgen maar wat zal er dan van Marcelle worden Carmen liet het hoofd in de handen zinken en mompelde Als moeder het eens wist. Als mijn broer de waarheid vernam Georges is zoo goed 1 Hij zou onvermurwbaar zijn. Mevrouw de Kerlor zweeg. Carmen ging voort: Hij zal dan ook nooit weten wat er gebeurd is, je begrijpt dat hij mij an ders zou veroordeelen. En met den ouden karaktertrek der Kerlors riep zij uit. Hij zou trouwens gelijk hebben. Ik ben een ellendige. Als we nog in den tijd waren dat het hoofd der familie het recht op leven en dood van de zijnen had, zou mijn broeder mij dooden. En dat zou ik verdiend hebben. Ik bid je, zei Hélène, denk toch niet aan zulke verschrikkelijke dingen. Kal meer je! Je weet hoe het mij pijn doet wanneer je zoo bitter bent. Ja omdat je in mijn aanvallen van toorn het karakter van Georges terug vindt. Hélène protesteerde Je moet niet lasteren. Als ik er bij ben, wordt hij nooit driftig. Je bent er in geslaagd hem te temmen, hernam Carmen, en ik heb de overtui ging dat je weldadige invloed lang zal duren. Waarom kan ik dat zelfde won der niet aan mij zelf doen ondergaan Plotseling was de verbittering van Port aari zich had getrokken om zyn land ein- delyk den vrede te geven. Zyn regeering zou vrij zyn van alle imperialistische smet ten. Mocht de president der Grieksche republiek, Kondiriotis, het beter oordeelen onder de huidige omstandigheden af te treden, dan zou volgens Pangalos admiraal Hadjikirakis tot zyn opvolger worden gekozen. De vraag is alleen maar of Pangalos er in zal slagen den toestand meester te biyven, want men tast nog steeds in het duister omtrent de plannen der monarchisten en met name laat de houding van generaal Kondilis aan duidelijkheid zeer veel te wenschen over. In het parlement toch heeft deze reeds verklaard, dat hy Pangalos niet zal steu nen, doch zal hy het hierby laten, zal hy slechts in het parlement oppositie gaan voeren of broeit hy soms op plannen van verder strekkenden aard Mocht Kondilis andere plannen hebben, dan een parle mentaire oppositie, dan zal hy een gevaar- "Ztiivere Vruchtenwijnen (Fruit Mixture Works) Diverse smaken. Zéér verfrisschend. 70 per flesch. Witte Porteen Roode met Vruchtenwijn f 0.80 per^flesch. H>rogistei*4j, Wittebrooc Carmen verdwenen; haar gezicht ver ried even een teedere ontroering, zij mompelde als sprak zij in zich zelve Robert kan met mij doen wat hij wil Altijd die mijnheer d'Alboize ant woordde Hélène op pijnlijken toon. Ja, altijd 1 zei Carmen, met glinste rende oogen. Weer zweeg mevrouw de Kerlor. Carmen veroorzaakte haar verbriet en zij hoopte dat het gesprek een anderr wen ding zou nemen. Maar mevrouw de Kerlor vergiste zich. Carmen hernam weldra Luister Hélène, en geloof niet dat ik vooruit reeds een onherroepelijk besluit genomen hebals de Saint-Hyrieix Frankrijk moest verlaten en mij zou noodzaken mee te gaan, dan weet ik nog niet wat ik doen zou. Hélène, ik heb je raad en je hulp noodig. Hélène haalde de schouders op, ter wijl Carmen voortging. Ik heb vertrouwen in je verheven gevoelens. Met wanhopige banaliteiten kan met een toestand als de mijne niet veranderen. Ik heb je reeds alles gezegd, wat dit betreft, liefste. Ja, je geweten beveelt je natuulijk mij tot gehoorzaamheid te roepen aan de eeden die ik voor God en de mensch- heid heb Afgelegd. Zeker. Maar daarvoor hoef ik niet te rekenen op een zuster die weet wat ik lijd en wat ik nog zal moeten lijden I De eerste de beste zou zoo tegen mij spreken. Maar beste Carmen, het past my nie t NIEUWSBLAD vonr k\Lui ui Heusden ti AltgiaJeLaiptrast en is BQiiiinglerwaard L

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1