Eerste Blad i VERSCHÜUR-BAEBT, Heusdsn C.1)E~KÉMP S. D. LANKHÜYZEN Go's BANK RAAMSDOHKSVEER. POLITIEK. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Uitgave: Firma L J. VEERMAN, ÏÏeasderu No, 4517. Vrijdag 10 Juli 1925, Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 615-25. Engstraat HEUSDEft. land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f .25, er; franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. Wanneer wij de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, welke de vorige week in ons land werd gehouden, uit een neutraal oogpunt beschouwen, dan kan het niet anders of we moeten zeggen dat bij vele politieke partijen heel wat gebeurt dat nu niet direct „goed fatsoen" kan wor den genoemd. Er wordt geschermd met verkiezingsbeloften, die onmogelijk ver vuld kunnen wordener wordt gelogen alsof het gedrukt staat; er wordt kwaad gesproken op eene wijze die haar weerga niet kenter wordt pressie op kiezers en kiezereseen, die voor zich zelf liefst blanco zouden stemmen, uitgeoefend met dreigementen, waarvan een allerver- dachtst luchtje uitgaaten zoo zouden we nog heel wat kunnen noemen. Zeker is dat een verkiezingsstrijd van heden ten dage nu niet direct bevorderlijk is om het zedelijk peil van een volk te verhoogen en integendeel gelooven we zelfs dat veel v<in hetgeen in een ver kiezingsstrijd geschiedt een nadeeligen invloed op het moreel van een volk in hooge mate doet gelden. Dat de partij propagandisten hun uiterste best doen om stemmen voor hun partij te winnen is de natuurlijkste zaak ter wereld, maar dat velen hunner de onontwikkelde kiezers zooveel op den mouw spelden dat kant noch wal raakt en hen daardoor misleiden, kunnen wij niet genoeg afkeuren. Zoo is ons bekend dat een vurig ij veraar, een beroepsp-o- pagandist van een der drie gecoaliseerde rechtsche partijen aan meerdere kiezers heeft gezegd dat al wie niet op een dier drie partijen zijn stem uitbracht, het eeuwige leven niet zoude kunnen beër ven. Ziet, zulke beweringen wekken eenerzijds onze lachlust op, doch ander- Zuivere Vruchtenwijnen (Fruit Mixture Works) Diverse smaken. Zéér verfrisschend. f 0.70 per flesch. Witte Port en Roode Port met Vruchtenwijn f 0,80 per flesch. JL>rogistery, Wittebroodstr. 52. 145 En in dien tijd leed de kleine Mar- celle misschien vreeselijk, stak zij mis schien vol verlangen de handjes uit naar haar moeder. Marcelle zou sterven zonder dat Car men den laatsten zucht van haar doch tertje had opgevangen. Hélène, diep teneergedrukt door al deze gedachten, gaf zich geen rekenschap meer van wat ze deed. Nooit had zij zoozeer gevoeld als thans, dat de liefde der moeders een gemeen schappelijk goed is, dat de eene lijdt door het lijden der andere te zien. Gehoorzamend aan een hoogere macht, snelde Hélène naar de slaapkamer van haar kind, om te zien, of Fanfan goed sliep. Het kind sliep rustig, met gelijkma tige ademhaling, met den blos der ge zondheid op zijn gezichtje. De waakzame Annette richtte zich op in haar bed, want zij had een lichten slaap, zooals een goede min past. Wat is er, mevrouw? vroeg zij aan de gravin. Niets, antwoordde Hélène, haar zoon beschouwende, en hem een kus op het voorhoofd drukkendik dacht dat Fan- fan schreide. Goede Hemel, riep Annette Kerjean uit hij heeft er heelemaal geen zin in zijds treffen zij ons diep, omdat dat een misbruik maken is van het heiligste, hetwelk voor ons bestaat. Op die manier wordt ons Christendom gemaakt tot een boeman, die dienst moet doen om ver schrikkingen aan te jagen en de onnoo- zele kiezers in eene bepaalde richting te drijven. En wat hebben we geen onverkwikke lijke momenten medegemaakt in vergade ringen, waarin hoogstaande figuren, die op godsdienstig terrein ongeveer dezelfde ge voelens waren toegedaan, elkander op politiek teirein te lijf gingen en wel dusdanig dat we ons afvroegen„welk verschil bestaat er nu toch tusschen deze twee personen en een paar kijvende buurvrouwen in een achterbuurt van eene groote stad En dat waren dan vergaderingen, die met gebed geopend en met dankzegging gesloten werden I Hetzelfde geldt ook voor vergaderin gen van partijen, wier politieke over tuiging niet gebaseerd is op hun gods dienst, want ook daar hebben we mo menten meegemaakt, die ons van alle politiek gedoe afzijdig zouden maken als we er niet van overtuigd waren dat bij alle politieke partijen nog wel vooraan staande personen worden gevonden, die hun meening eerlijk en oprecht durven uiten en zich niet ophouden met scheld partijen, draaierijen en leugens. Dat de politiek in het algemeen eenigs- zins leidt tot minder prijzenswaardige handelingen is wel verklaarbaar, maar niet verdedigbaar. Het doel der politiek toch is om te zoeken naar de juiste middelen tot be reiking van het staatsdoel. Wat dat staatsdoel bij ons te lande is, wordt nergens gezegd, al valt het niet te ont kennen dat er in onze grondwet een paar plaatsen voorkomen, waaruit men met wat veel goeden wil en al is het dan nog wel wat vaag, het staatsdoel kan afleiden. Dit neemt echter niet weg dat ieder zich een apart staatsdoel mag voor oogen stellen en velen zulks doen en dat ieder ook vrij is om den weg te bewandelen die naar het door hem be oogde staatsdoel leidt, mits natuurlijk binnen de grenzen des rechts. Let men nu op het hiervoren genoemde doel der politiek en houdt men daarbij in het oog het onweersprekelijke feit dat de politiek zelfs velen onder overigens flegmatische Nederlanders hartstochte lijk bezielt, dan is het verklaarbaar dat de politiek meermalen minder faire praktijken in het leven roept. Vooral op poliiiek terrein meenen velen dat hun meening de eenig ware is en dat de gebetigde middelen om anderen hunne meening te doen deelen door het doel en zoodra hij wakker wordt, zal hij zin gen. De moeder weer gerustgesteld, ging terug naar haar kamer. Terstond kwam de gedachte bij haar opIndien Carmen zoo over haar doch tertje kon waken, zou dit misschien niet sterven. Hoe vol toewijding een min ook is, het is altijd een loontrekkendehaar toewijding heeft grenzen, die eener moe der niet. Moest Carmen d-.n getroffen worden in haar kind Dat was wel wreed, dat was onrechtvaardig. Mevrouw de Kerlor was te veel Chris tin om langer aan de Voorzienigheid te twijfelen. Zij herwon haar vertrouwen in den Almachtige, die haar nog niet had verlaten. Zij knielde neer en bad. Na gebeden te hebben voor haar echt genoot en voor haar zoon, smeekte zij den Hemel om met Carmen medelijden te hebben en haar de kleine Marcelle niet te ontnemen, die later misschien voor de verdoolde zondares het teeken der genade kon zijn. Zij vergat in haar gebed ook niet de goede gravin- "douairière, die gihds te Kerlor was, bij de zee, wier machtige stem herinnerde aan de machteloosheid der menschen. Het gebed van Hélène was langer dan gewoonlijk, want de jonge moeder beefde voor haar zoonhet was de eer ste maal, dat een vreeselijke angstvoor haar kind haar de keel aichtschroefde. Hélène zeide in zich zelf, met schrik worden geheiligd. Nu kan men wel zeggen, dat de meeste dingen hun verkeerde uitwassen hebben en dat er op alle gebied fana tieke menschen zijn, zeker, wie zal dat ontkennen, maar toch vindt men die verkeerde uitwassen en fanatieke perso nen hceLveel op politiek terrein. Poli tiek verhit nu eenmaal de gemoederen en zet de menschen tegen elkaar op zooals geen andere zaak. Immers ziet men maar al te vaak dat menschen die gewoon zijn rustig en prettig met elkander te leven, in den tijd van verkiezingen voor elkaar uit den weg ga n. En dit vindt zijn oor zaak ook voor een gedeelte in de talloos vele en verschillende politieke inzichten, die tot uiting komen in de vorming van allerlei dwergpartijtjes. Deden de men schen alle wat water in den wijn en sloten ze zich uitsluitend aan bij eene van de vijf of zes groote partijen, waar door dan de dwergpartijtjes zouden moe ten verdwijnen, dan zou zeker veel ge wonnen zijn. Aan kleine partijtjes zonder kans en aan belangenpartijtjes zijn bij deze ver- ki zing ongeveer 150.000 stemmen ver knoeid, zoowat 5 pCt. van het aantal uitgebrachte stemmen. Dit geeft te denken, vooral als men gewaar wordt, dat er zelfs een partijtje was, dat niet meer dan 132 stemmen behaalde. Men mag inderdaad vragen, of er in zulk een geval nog reden is van eene partij te spreken, om dan maar buiten beschou wing te laten, of er aanleiding was aan de verkiezing deel te nemen, en aldus mede te werken, den uitslag te vertroe belen en de verhouding tusschen de kiezers onderling te verslechteren. Van harte hopen wij dat de formateurs van alle mogelijke dwergpartijtjes spoe dig zullen inzien dat hun optreden het algemeen belang schaadt en dat ook in de politiek het eigenbelang want dat zit er bij velen achter behoort te wijken voor het algemeen belang. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. BUITESTLANBSCH OVERZICHT De nota van do geallieerden inzake de Duitsche luchtvaart wordt in Duitschiand in het hart, dat niemand op de wereld bevoorrecht was, dat allen moesten lyden. En thans was het duidelijk, dat het geluk niet meer de trouwe metgezel bleef van de Kerlorsmen moest zich wapenen met moed, om, hetgeen de toe komst dreigde te brengen, onder de oogen te zi*en. De ziekte van de kleine Marcelle was misschien de voorloopster van de meest pijnlijke gebeurtenissen. Hélène de Kerlor was nog niet geheel aan de smart ontwend, ondanks het schitterend geluk der laatste jaren. Welnu, zij zou weer op baar post zijn als de strijd en het lijden terug kwa men en het geluk bedreigden. Zij zou strjjden voor haar huiselijk geluk, voor de eer van haar naam, voor de rust van haar ziel. Hélène herwon al haar kracht, terwijl zij in de verte reeds den donder meende te hooren rol len van het onweer, dat zich over haar zou uitstorten. Vooreerst wil ik dit onschuldig klein kind redden, als er nog tijd voor is. Maar hoe? Wat te doen? Zij dacht na. Niets verhindert mij om naar Villiers- sur-Marne te gaan zonder dat Carmen het weet. Ik zal het rijtuig doen in spannen. Ik heb met niemand rekening te houden. Indien zelfs de Saint-Hyrieix mij ondervraagt over dezen nachteiijken tocht, ben ik vrij om hem de minste verklaring te weigeren. Maar daarna schudde Hélène mis moedig het hoofd. Het waren immers maar droombeelden die ze zich schiep? TELEFOON No. 15 AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden, Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen, Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, msr Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS gesloten wegens beursvacantie, Nadere inlichtingen verstrekt gaarne ongunstig ontvangen. De Duitsche bladen hebben de nota scherp becritiseerd en den Ministerial direktor Brandenburg, die met rijkskanselier Luther te Hamburg vertoefde heeft in een rede te kennen gegeven dat de geallieerden de Duitsche luchtvaart eischen stellen, die niet aanneembaar zijn. Volgens hem draischte de inhoud ervan in tegen de clausules van het vredesverdrag en 8'ond het vast, dat de gezantenraad in de bewuste nota geen steekhoudende militaire gezichtspunten ontwikkelde, die de ver scherping der bepalingen rechtvaardigden. Hy gaf onomwonden te kennen, dat niet militaire, maar economische motieven aan de nota teri grondslag lagen en is het er den geallieerden slechts om te doen de Duitsche burgerlijke luchtvaart zooveel mogelijk hindernissen in den weg te leggen, opdat Duitschiand op dit gebied niet meer met andere landen zal kunnen mededingen. M. a. w.de bewoordingen der nieuwe bepalingen zyn ingegeven door concurrentie- vrees. Vooral constateerde hy het louter economische karakter der nota in die be palingen, welke de Duitsche luchtscheep vaart belemmeren. Z.i. moest op het oogenblik de militaire beteekenis van lucht schepen worden uitgeschakeld. De ge allieerden stuurden het erop aan te voorkomen, »dat de Duitsche luchtvaart in het wereldverkeer de groote rol zal spelen, warrtoe zij is| geroepen.* Het behoeft geen verbazing te wekken dat de heer Brandenberg aankondigde dat de Duitsche regeering de nieuwe eischen zou verwerpen. Wel zou nog worden ge- Zij kende den naam niet van de min. Zou zij, de gravin de Kerlor, midden in den nacht aan elke deur in het dorp gaan kloppen er vragen daar naar het kind. Hélène's hoofd begon te gloeien werke loosheid in een dergelijk oogenblik scheen haar een misdaad toe. Maar nog eens wat moest ze doen Carmen had er dus zelfs geen voorge voel van wat haar te wachten stond De moeder van Marcelle was op twee passen afstands van haar, niet wetend van den misschien hopeloozen toestand van haar kind. En Hélène, machteloos, moest dezen nacht doorwaken zonder iets te kunnen doen, zonder tot Carmen te kunnen zeggen. Indien je je kind wilt omhelzen, ga naar Villiers-sur-Marne. De arme engel wacht op je. O, die vreeslijk lange nacht Mevrouw de Kerlor keek op de pen dule het was nog maar twee uur in den morgen. Zou deze wreede nacht dan nooit ein digen Door vermoeidheid en aandoening afgemat, viel Hélène. die zich op een fauteuil had uitgestrekt, eindelijk in slaap. Toen zij de oogen weer opende, begon een bleeke dageraad de duisternis te ver drijven. De dag zou eindelijk aanbreken! Twee lange, lange uren verliepen nog Hélène keek onophoudelijk naar de kamers van haar schoonzuster. De gor- tracht om langs minnelyken weg schikkin gen met de geallieerden te treffen en een verzachting der bepalingen te verkrygen, maar in den tegenwoordigen vorm waren de eischen echter absoluut onaanvaarbaar. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Dresden gemejd, dat de loonstrijd in de Saksische bouwnijverheid thans is uitgebroken. De arbeiders hadden loonsverhooging verlangd, doch de werkgevers weigerden iedere loons- vei hooging en daar ook de arbeiders tot geen tegemoetkoming bereid waren, kon ook geen scheidsrechterlijke uitspraak wor den geveld. Daar de arbeiders op ver schillende plaatsen tot staking overgingen, besloten de werkgevers tot uitsluiting, daar anders de staking door de werkende ar beiders zouden worden gesteund, die daar toe extra-bijdragen aan de kassen der vakvereenigingen zouden geven. Bij deze uitsluiting zyn ruim 60.000 arbeiders betrokken. Men meldt uit Berlyn d.d. 4 Juli aan de N. R. Ct Uit Krakau wordt aan het Berliner Ta- geblatt gemeld, dat een groot deel van den oogst in Polen ten gevolge van de groote overstroomingen ernstig bedreigd wordt in Golicië en in Poolsch Silezië regent het sinds weken onafgebroken. De aardappels beginnen reeds te rotten. In de drie eerste dagen van de afgeloopen week heeft het zoo sterk geregend, dat het water in de rivieren met 15 20 c.M. per uur stygt- dijnen, waren nog altijd neergelaten geen gerucht liet zich vernemen in het huis. Mijn Hemel, zuchtte de gravin, is het mogelijk, dat de Voorzienigheid one verlaat Het sloeg zeven uur. Ditmaal kwam er leven in het huis. Hélène had niet meer het gevoel, alsol zij in het graf was. Zij ging Carmen waarschuwen. De gravin belde om haar kamermeisje- Zij kwam nu geheel tot haar zelfzij werd minder verstrooid, zij zag, dat haar bed daar nog precies zoo lag als, den vorigen avond. Zij haastte zich het in de war te brengen, opdat men niet op de gedachte zou komen, dat de gravin de Kerlor niet had geslapen. Kleed mij, zeide zij tot haar kamenier die inderhaast was opgestaan, en wiet oogen nog haast dicht vielen van den slaap. Het meisje kon niet nalaten te mompelden Mevrouw is vanmorgen wel vroeg bij de hand! Terwijl zij toilet maakte, wierp Hélène steeds angstige blikken naar de woning van de Saint-Hyrieix. Niets bewoog zich daar nog. Mevrouw de Kerlor besefte, dat ze zich uiterst voorzichtig moest toonen Als zij Carmen liet halen, konden er licht booze vermoedens rijzen, maar als de Saint-Hyrieix vernam, dat zijn vrouw plotseling was vertrokken na een onderhoud met haar schoonzuster, zoit dat een aanwijzing kunnen zijn. NIEUWSBLAD inr lit Laid in Hsisdgi p,i AiteHdoLaiostraal is u Bumelsrwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1