Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo, 4517, Vrijdag 10 Juli Werkmansgoederen Firma JOH. DE MOL Heeren Mode-artikelen Firma JOH. DE MOL Jan Geertzen, WAT IEDEREEN BEHOORT TE WETEN. Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Nierkwalen worden vaak verkeerd begre pen, en bijgevolg worden onnoodig veel last en pijn geleden. Het is de taak der nieren om het bloed te filtreeren, en als zij hierin falen, kunnen urinezuur en an dere vergiftige onzuiverheden in het lichaam achterblijven en uw gestel van streek brengen. Daarom is het zoo gevaarlijk om de eerste verschijnselen te verwaar- ioozen, zooals urinekwalen, blaaszwakte (vooral bij kinderen), voortdurende of nu en dan voorkomende rug- en lendepijn, rheumatische aandoeningen, hoofdpijn, dui zeligheid en zenuwachtigheid. Deze verschijnselen komen gewoonlijk niet alle tesamen voor, doch als gij twij felt, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Riskeer niet de ontwikkeling van rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, nier- zand of steen, en andere erstige nierkwa len. De bestanddeelen, waaruit Foster's Pillen zijn samengesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp, welke zij noodig hebben om haar gezondheid te herstellen en om ze gezond te houden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar,) waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch 'goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Waterschap het Noorderafwateringskanaal Bij brief van 15 April 1925 stelden Ged. Staten in handen der Bijzondere Commissie uit de Prov. Staten voor de waterschappen een tweetal ontwerp besluiten 1. tot oprichting van het watersïbap »het Noorderafwateringskanaak en 2. tot opneming van dat waterschap in den staat bedoeld in artikel 1 van het Algemeen Waterschapsreglement voor Noordbrabant 1904. Gevolg gevende aan de opdracht van Ged. Staten, heeft de Hoofdingenieur van den provincialen Waterstaat in een uitvoerig en met bijzondere zorg opgemaakt rapport de werken aangegeven welke door het op te richten waterschap zouden zyn uit te voeren om in den watersiaatstoestand van het gebied benoorden het Noorderafwate ringskanaal verbetering te brengen. Daarbij is door den Hoofdingenieur terecht het standpunt ingenomen, dat, waar de hooge zoowel als de lage gebieden dat kanaal met water bezwaren, beide belang hebben bij eene verlaging van het kanaal- peil en bij de uit te voeren werken, welke hun in staat zuilen stellen van die verlaging te profiteeren. Naast de verbetering van de waterlossing zal het op te richten waterschap mede tot taak krijgen in de watervoorziening der tot zijn gebied behoorende gronden ver betering te brengen. In droge perioden was het tot heden practisch ondoenlijk de hooggelegen gronden, die watergebrek hadden, van goed drink water voor mensch en dier voldoende te voorzien, omdat dit over grooten afstand van beneden naar boven moest worden opgestuwd in dezen toestand zal verbetering worden gebracht door den bouw eener inlaatsluis onder den Maasdijk naby Wijk, zoodat het water niet langer van beneden naar boven, doch op gemakkelyke wjjze van boven naar beneden zal kunnen worden aangevoerd, zonder dat de waterlossing van sommige gebieden wordt belemmerd of geschaad. Waar door het verschil in hoogteligging Her gronden de belangen betrokken by eene verbeterde waterlossing en watervoorziening sterk uiteenloopen, spreekt het vanzelf dat de lasten, welke later zullen moeten worden geheven tot bestrijding der kosten van de uit te voeren verbeteringswerken, niet gelykelijk zullen mogen worden verdeeld, en dat die gronden naar de mate van het belang, dat zij bij de uit te voeren werken hebben, in verschillende klassen zulien te dragen krijgen. Uit de ingekomen bezwaarschriften is met betrekking tot deze lasten verdeeling aan de Commissie gebleken, dat by som mige belanghebbenden de meening heeft post gevat, dat de in het ontwerp-oprichtings- besluit opgenomen klassificatie als een definitieve zou moeten worden aangemerkt, welke blijvend zou gelden voor de in de toekomst te beffen lasten. Het schijnt de Commissie noodig te dezer plaatse nog eens uitdrukkelijk vast te leggen, dat dit niet het geval is, doch dat de aangeboden klassificatie een voor- loopig karakter draagt, en slechts zal dienen tot heffing van lasten, noodig tot goed making der algemeene bestuurs- en op richtingskosten, welke uiteraard gering zullen zijn. Eene definitieve klassificatie zal nader door de Staten worden geregeld en vastgesteld, nadat de voorgenomen werken geheel of gedeeltelijk naargelang de behoefte zullen zyn tot stand gekomen en rekening zal zijn gehouden met het voordeel hetwelk zij aan de betreffende gronden zullen brengen, eventueel ook met bestaande rechten, welke de belanghebbenden reeds hebben verkregen. De Commissie heeft de tegen het aan geboden ontwerp oprichtingsbesluit inge brachte bezwaarschriften nader onder het oog gezien, verschillende inlichtingen inge wonnen en daarbij kennis genomen van de door den Hoofdingenieur gegeven weer legging van de bezwaren. De Commissie maakt dexe weerlegging geheel tot de hare. Resumeerende meent de Commissie, dat de voordeelen, welke by eventueele uit voering van de door den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat aange geven verbeteringswerken voor het geheele afwateringsgebied benoorden het Noorder afwateringskanaal zullen worden verkregen, veel grooter zijn dan de nadeelen, welke in enkele bezwaarschriften tegen de op richting van het waterschap zijn naar voren gebracht, en dat eindelijk de strijd tusschen de tegenstrijdige belangen en waterlossing en waterinlating zal zijn beëindigd. Dit moge ten slotte nog nader blijken uit de ter kennis van de Commissie gebrachte mededeeling, dat pl.m. 2589 H.A. van het gebied benoorden het Noorderafwaterings kanaal op onvoldoende wyze hun water kunnen lossen, terwijl pl.m. 3079 H.A. van dat gebied behoefte heeft aan betere watervoorziening. Waar de beide ontwerpen ter voldoening aan het bepaalde in artikel 13 der Water staatswet 1900 gedurende 14 dagen voor belanghebbenden ter visie blijken te hebben gelegen en ook de Hoofdingenieur in over- weging geeft de noodige stappen te doen, welke kunnen leiden tot de oprichting van het waterschap »het Noorderafwaterings- kanaak, stelt de Bijzondere Commissie voor de waterschappen voor de beide ont werpen ongewijzigd vast te stellen en hierop de Kon. goedkeuring aan te vragen. Manchesterbroeken 425 475 495 j Pilobroeken 450—475 Grijze Jasjes 295—325 Grijze broeken 275 Werkmansboezeroenen 159 Blauwe Jassen en Broeken 295 Strafzitting van het Kantongerecht te Heusden van Vrijdag 3 Juli 1925. Kantonrechter Mr. C. W. van Ommeren Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Jhr. Mr. J. Quarles van Ufford GriffierMr. W. Ruitinga. Hoewel er 79 zaken te behandelen waren, was het toch een lauw zittinkje. Weinig beklaagden en weinig publiek, wat zeker zijn oorzaak vond in het mooie hooiweer, waardoor velen van buiten Heusden het maar beter oordeelden thuis te blijven werken. Eerst kwamen er 9 kinderzaken en vervolgens werden er 70 gewone zaken door den deurwaarder uitgeroepen. Een jongnaensch uit Werkendam, J. G. genaamd, had op een stuk weiland ge- loopen, had vervolgens zonder toestemming van den eigenaar en niettegenstaande her haalde waarschuwingen van den veldwachter Meyer op een vensterbank van een winkel gezeten en had ten slotte aan Meyer een valschen naam opgegeven. Voor een en ander kreeg hy nu f 3,00 boete of 1 week tuchtschool, f 5,00 boete of 1 week tucht school en f 15,00 boete of 3 weken tucht school. L. C. H. landbouwer te Dussen had op den berm van den provincialen weg een heining geplaatst. Beklaagde voerde aan dat het geen provincialen weg is doch eigen terrein. R. Hofman, technisch ambtenaar van den provincialen Waterstaat te Waalwijk, verklaarde als getuige gehoord dat het hier wel degelyk provincialen grond betreft en hij toonde dit met den legger duidelijk aan. Getuige beweert dat de heining wei 2 meter op provincialen grond staat. Beklaagde zeide dat hij, nu hij op den legger zag dat de heer Hofman gelijk had, de heining zou opruimen. Beklaagde had 3 processen-verbaal. De Kantonrechter zeide dat hij beklaagde ge legenheid wilde geven om vóór Donderdag a.s. de heining op te ruimen en in verband daarmede uitspraak te zullen doen op 17 Juli a.s. Aan den heer Hofman verzoekt de Kan tonrechter of hij a.s. Donderdag of Vrijdag wilde gaan kijken of beklaagde de heining had weggeruimd en dan van het bevondene rapport uit- te brengen. T. WT. vischhandelaar te Woudrichem had ondermaatsche aal in voorraad gehad en wel gemiddeld 31 exemplaren in de 4 kilogram. Die aaltjes kosten Teunis nu f 5,00 of als hij het prefereert mag hy voor die vyf gulden ook drie dagen gaan zitten. D. B. schipper te de Werken was niet verschenen. Hij had op 13 Mei j.l. den gemeente-veldwachter Meyer, terwijl deze een arrestant beet had, in diens vrijheid van beweging belemmerd door zich tusschen Meyer en den arrestant te dringen. Boven dien had hij den arrestant aangezet om niet mede te gaan. De verbalisant Meyer verklaart als getuige dat hij beklaagde meerdere malen had gewaarschuwd, dat het afgesproken werk was om zich tegen hem te verzetten, en dat beklaagde on gunstig bekend staat. De Kantonrechter zeide dat hy in eens en voor goed een eind wil hebben aan al dat lijdelijk verzet tegen de politie te Wer kendam en dat hij daarom al de lastposten streng wil straffen, Dorus zal zeker niet erg vroolyk kijken als hij verneemt dat hij f 40,00 boete moet betalen of anders 20 dagen te 's Bosch doorbrengen op een plaats, waar de gezelligheid w^l wat te wenschen overlaat. A. v. a. S., arbeider te Werkendam behoort ook al niet tot de meest rustige burgers der gemeente. Deze beklaagde, die ook niet verschenen is, heeft liefst 4 processen-verbaal opgeloopen en wel alle voor zitten in vensterbanken van winkels. De verbalisant Meyer zeide dat hij be klaagde meermalen had gewaarschuwd, maar dat zulks niet hielpbeklaagde is erg lastig als hij dronken is en laat zich opstoken door kameraden. Wat ik bij den vorigen beklaagde zeide, aldus de Kanton rechter, geldt hier ook en ik wil het niet herhalen. Beklaagde kreeg 4 straffen n.l, f3,00 of 2 dagen, f5,00 of 3 dagen, f5,00 of 3 dagen en f 10,00 of 5 dagen. Op deze manier wordt Meyer voor meerdere Werken dammers toch een dure veldwachter B. K. arbeider te Werkendam, had op de openbare straat gevloekt en deri rijks veldwachter Van der Brugge en den ge wezen gemeente-veldwachter Van der Ruit beleedigd. Een en ander komt Basje duur te staan, want f 15,00 boete of 10 dagen hechtenis is zijn deel. Meerdere schapen van G. J. W. B. landbouwer te Eethen schijnen het gras in het weiland van G. van der Beek te Genderen lekkerder te vinden dan dat in het land van hun baas. Eenmaal waren twee schapen en eenmaal vier schapen van beklaagde in het Weiland van Van der Beek geweest. De Ambtenaar eischt 2 X f 10,00 boete, doch de Kantonrechter meent te kunnen volstaan met 2 X f 5,00 of 2 X 3 dagen hechtenis. I J. C. H. monteur te Zuilichem had te Nieuwendyk de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht door aldoor zyn 2-wielig motorrijtuig met een vaartje van 60 K.M. te rijden. Beklaagde's verontschuldigingen waren dat hy snel reed om de pont te kunnen halen en dat als motorengel op de duo fungeerde een gemeente-veldwachter uit Zuilen, die niet gezegd had dat be klaagde te hard reed. De Kantonrechter antwoordde hierop dat noch het een noch het ander een excuus is en dat hij zich niet kon begrijpen, dat een gemeente-veldwachter beklaagde niet zou hebben gewezen op diens roekeloos rijden in een volkrijke buurt. Veroordeeling f40,00 boete of 20 dagen hechtenis. Beklaagde verklaarde niet in hooger beroep te willen gaan. A. v. S. autobus-chauffeur te Heusden, had zyn collega en concurrent W. G. van Wyk die naby de boterfabriek te Herpt met een autobus achter hem reed niet willen laten passeeren, toen deze beklaagde inhaalde, door met zyn bus midden op den weg te gaan staan, toen hy passagiers uitliet. Gevolg van een en ander was toen dat de chauffeurs eerst hun eigen rechter waren geweest, door toepassing van de bokskunst en dat nu de Kantonrechter een woordje moest komen meepraten. De getuige van Wyk verklaarde dat hij niet zeker kon zeggen of beklaagde wist dat hy achter hem reed, terwijl hij voorts zegt, dat hij dacht dat als beklaagde 't geweten had, deze het dan opzettelijk gedaan zou hebben. Op grond van deze zwakke getuigen verklaring vroeg de Ambtenaar vrijspraak, terwijl de Kantonrechter zeide nog eens over de zaak na te willen denken en uit spraak te zullen geven op 17 Juli a.s. T. v. d. M. chauffeur te Wijk, kwam in verzet van een vonnis, waarbij hij 14 dagen geleden werd veroordeeld tot f 10,00 boete of 5 dagen hechtenis, omdat hij in den vroegen morgen van 16 Mei j.l. plna. een kwartier te vroeg met zijn autobus uit Heusden zou zyn vertrokken. Teunis had thans tot zijn verontschuldiging aan te voeren dat hij het strafbaar feit wel gepleegd kan hebben, waar dit dan aan de Heusdensche kermis was te wijten, omdat hy in Heusden zelf wegens weg versperring door kramen en tenten een anderen dan den gewonen weg moest rijden en daardoor niet op de klok had gelet. De Kantonrechter gaf als zyne meening te kennen dat beklaagde wel stond te fantaseeren, maar dat hij desniettegen staande dat toch ditmaal nog eens clement wilde zyn en daarmee zijn vonnis van vóór 14 dagen bevestigde behalve wat de straf betrof en deze thans verminderde tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Zeg echter aan al je collega's, aldus de Kantonrechter, dat voortaan het te vroeg vertrekken met antobussen veel zwaarder zal worden ge straft dan zulks tot nu toe het geval is geweest, want 't gaat er tegenwoordig weer wild naar toe en 't wordt weer tijd dat ik er me mede ga bemoeien. Petten, moderne ruiten en gabardine 155 165-175—185 Overhemden met boord en manchetten 225250-275- 295 Dassen zelfbinder 36-50-60 Strikjes 45 - 50- 60 - 65 ANDEL. Geboren: Peter, z. van H. de Fijter en N. de Fijter Cornelis, z. van B. van Andel en P. M. Verwijs. Getrouwd: L. Baks, 26 j., met G. Rochat, 27 j. Overleden: Arie Naayen, 75 j., echtg. v. J. A. D. Vermeulen. WOUDRICHEM. Geboren: Marinus, z. van C. Baks en C. J. Pippeling Jan Willem, z. van M. Schaap en A. C. van Vugt. Levenloos aangegeven kind van J. A. Kentie en C. M. Schaap. Overleden: Marinus Baks, 1 dag. BRAKEL, over Juni 1925. Geboren: Hendrina d. v. H. v. Kooy en A. Brand Jan z. v. G. v. d. Linden en M. v. d. LindenStientje d. v. A. Versteeg en C. v. d. Linden Grietje d. v. H. Vervoorn en L. Bok. Getrouwd: J. v. Hemert 32 j. met G. de Vries 30 j.D. J. de Vries 26 j. met A. v. Willigen 24 j. POEDEROIJEN. Geboren: Gerrit z. v. G. v. Ooyen en J. v. Dyk Marinus Adrianus z. v. G. v. deWerken en I. v. d. MaasAaltje d. v. J. v. d. Zalm en D. v. Ballegoijen. NEDERHEMERT, over Juni 1925. Getrouwd: D. Groeneveld 29 j. en J. v. d. Werken 28 j. SPRANG-CAPELLE, over Juni 1925. Geboren: Hendrik Marynus z. v. D. de Bie en P. v. Campen Arie z. v. G. Boer en C. v. d. Kolk Cornelia Teuntje d. v. A. Vos en T. v. CampenPetronella d. v. P. v. d. Kolk en M. v. Enkhuizen Maria Wilhelmina d. v. J. T. v. Rooy en A. TaktorJohannes Hendricus z. v. J. H. Kuysten en H. KleinloogAdriana Joostdina d. v. J. v. d. Hoek en A. H. Treffers Hendricus Johannes z. v. A. H. Aussems en M. A. v. Dongen. Getrouwd: J. den Ilartog 46 j. en I. M. Oerlemans 30 j. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel, Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEEUWIJK-'s BOSCH Overleden: M. M. in 't Veld 25 j. P. v. Esch 21 j. echtg. van W. M. de Bie A. Ophorst 68 j. weduwn. van A. de Jong. DUSSEN, over de maand Juni. Geboren: Antonia Aleida d. v. A. W. Leeggangers en A. van den Bosch Nicolaas Antonius Cornelis z. v. A. J. H. van Honsewijk en M. P. de BontElisa beth d. v. H. J. Verhoeven en C. J. Stange Bartholomeus Pieter z. v. P. A. van Ach terberg en P. M. Kommers. Overleden: A. A. H. v. Honsewijk 66 j., wedn, van W. H. de Bodt A. J. de Vries 64 j., echtg. v. A. van Drunen. BIJffNBNLAND. Een ekster als kuikendief Bij den heer Ant. Leenen te Asten zijn door een of meer eksters binnen eenige weken tijds meer dan 50 kuikentjes ge stolen. Overal in de buurt vindt men geraamten van de beestjes. De morfine-smokkelhandel Eenige maanden geleden werd te Rotter dam een groote partij moifine in beslag genomen, die van Zwitserland in de dubbele bodems van brandkasten werd doorgezonden naar Amerika. Althans, dit was de be doeling der afzenders. Men wist echter den toeleg te verijdelen. Er is weder een zending uit Bazel aangekomen, een party van 31 kisten zeep, waarvan de inhoud stond aangegeven als gecondenseerde melk, zeep etc. Bij de douane achtte men het gewenscht, de kisten eens nader te inspec- teeren en het bleek, dat alle kisten met blikjes en busjes morfine waren gevuld. De morfine, die een waarde van ongeveer f 25000 heeft, is in beslag genomen. Spoorwegongeluk Woensdagmorgen om 8 uur is op het stations emplacement aan den W. Parkweg te Amsterdam een personentrein uit Aals meer op een rangeertrein, komende uit de richting Hoorn, geloopen. Verschillende wagens werden in elkaar geschoven en een 7-tal personen gewond. De heer Kroon, uit Amstelveen, beambte van de Rotterdamsche Bank, werd zoodanig be kneld, dat hij moest worden uitgezaagd, wat na een uur gelukte. Hij moest, evenals de stoker van de locomotief van den personentrein, de heer J. Maaten uit Hoofddorp, naar het Wilhelminagasthuis worden vervoerd. Eenige andere personen, waaronder een dame, werden licht gekwetst. De schade is vrij beiangryk. De oorzaak is, vermoedelijk het niet hooren van een signaal geweest, waardoor de locomotieven recht op elkaar inliepen. o— Waterverontreiniging Uit Gorinchem schrijft men aan de »N. R. Ct.« Op de Waal en de Merwede vertoont zich den laatsten tijd vuil in het water, dat vermoedelyk afkomstig is van chemi sche fabrieken, die aan de Ryn in Duitsch- land zijn gelegen. Het water wordt ver ontreinigd door vetachtige vezels en vellen, die stroomafwaarts drijven en zich aan de vischnetten hechten. Het rivierwater is zoo vol vau dat vuil, dat met drijfnetten niet meer naar zalm gevischt kan worden. Ongeluk Twee wielrijders te Arnhem, vader en zoon, zijn bij het rijden van de helling van den Roosendaalscheweg over het stuur geslagen en bewusteloos blijven liggen. De vader liep een schedelbreuk op en de zoon waarschijnlijk een hersenschudding. Per autobrancard zyn de slachtoffers naar het ziekenhuis vervoerd. ienwsblad .-•JL - w-v.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5