Tweede Blad Kiettw;blad voor het Land van Keusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ie. 45!9 ïrüdeo 17 Juli HOOFDPIJN gSBBfflg VERSGHUUR-BAERT, Heosdei cTde~këmp Engstraat HEtlSDEN. BEHOORENDE BIJ HET SLACHTOFFERS VAN RUGPIJN! Duizenden voelen zich rampzalig door rugpijn. Kruipen de dagen voor u zonder dat uw rugpijn ooit ophoudt Wordt gy gekweld door ontstoken en rheumatische ledematen, pyn in het hoofd en de schou ders, waterzuchtige zwellingen en urine- stoornissen Geen wonder, dat gij u over dag zenuwachtig, zwak en ziek voelt en 's nachts te naar om te slapen of zelfs te rusten. Waarom zoudt gij het slachtoffer blijven van dergelijke ongemakken en pyn Die afmattende rugpyn, weet gy, is dikwijls de eerste waarschuwing van verzwakkende nieren. Andere zullen spoedig volgen hoofdpyn, duizeligheid, zenuwachtigheid, graveel, blaaszwakte en waterzuchtige zwel lingen. Wacht niet, tot het te laat isIedere minuut uitstel kan gevaar voor ontwikkeling tot ernstige nierkwalen beteekenen, Herstel uw gezondheid tijdig en gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen hebben duizenden geholpen en kunnen ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrygbaar), waar door gy zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. LANDBOUWRUBRIEK. Juni 1925. Vervolg. Als 3o. punt, dat my sterk getroffen heeft, noem ik «De verpleging der gewas sen tijdens den groei Dat is een heel teer punt. Tenminste op lezingen en vergaderingen. Als men daar spreekt overGewassenverpleging, zijn er altijd hoorders, die een min of meer scherpe aanval op de «vuile boeren* niet goed velen knnnen. Bij sommigen werkt ze op de lachtspieren, anderen worden er door geprikkeld, om de een of de ander, een kwinkslag naar het hoofd te werpen, Hoe het zij, ik ben altijd blij, als die tirade achter den rug is. Toch is het noodig, en blyft het noodig voortdurend de aandacht te vestigen op het noodzakelijke van een degelijke gewassenverpleging. Als ik daartoe ooit een aansporing noodig had gehad, heb ik er op mijn zwerftochten, door de diverse polders meer dan één kunnen vinden. Zeker, ik heb perceelen aangetroffen, die goed schoon lagen en tegelykeriyd diep los. Maar ik heb eveneens stukken land aangetroffen, waar je bijna moest ra den naar de schoof, die er gezaaid was. En^ ook trof ik land aan, dat hoewel on- kruidvrij, toch zeer slecht behandeld was niet losgemaakt. Inplaats van er doorheen te hakken, had men 't korstige maar los gemaakt. En op hoeveel plaatsen stond nog gras langs greppel- en slootkanten, dat al lang gemaaid of gesneden had moe ten zyn En hoe sterk benadeelt dat alles de rendabiliteit van lo de wintergrondbewerking 2o de toegediende bemesting 3o het gebruikte zaaizaad en pootgoed. In den tyd die er lag tesschen het schryven en plaatsen van royn vorige be schouwing, is het weer omgeslagen. De tyd van droogte en warmte is gevolgd door regen en koude. Na deze weersverandering heb ik de verschillende velden, die my by het schrij ven, van het voorafgaande voor den geest zweefden, niet meer gezien. Toch kan ik mij wel eenigszins voorstellen, hoe het daar thans gesteld zal zijn. Te meer geef ik, aan die door my voorgestelde toe stand, een groote mate van waarschynlyk- heid, omdat we uit ervaring weten, dat, als de hooibouw is aangevangen, er aan het hakken der bouwlandgewassen niet veel'meer gedaan wordt. Het behakken en weiden der bouwak- kers is om verschillende redenen even zoo goed een eerste vereischte, als grondbe-1 werking en bemesting. De onkruiden nemen water en voedsel tot zich. Het laatste zoowel uit den grond als uit de lucht. Daarnaast benemen ze I de cultuurplanten, veel van het onmisbare zonlicht. Door de aanwezigheid van on kruid wordt de stand veel dichter, met als gevolg, dat de gewassen door dauw of regen bevochtigd, niet zoo spoedig als ge- wenscht is, opdrogen. Daardoor ontstaat een goede levenstoe stand voor de lagere organismen schim mels, bacteriën enz. o.a. voor de roest- zwammen in het koren. Ik behoef echter niet verder te gaan, met opsommen van de nadeelen, die het onkruid te weeg brengt. Ze zijn aan alle boeren bekend. Doch waarom, groeien er dan nog zoo vaak, bij sommige gewassen onder het «vuil* Is dat alleen uit verkeerd begrepen zuinigheid Wordt het spreekwoord «De schaad' moet voor de baat gaan*, niet geheel en al als waarheid aangenomen. Of is de boerenstand in deze vruchtbare landouwen financiëel niet bij machte om hun land onkruidvrij te maken en te houden Een antwoord op deze vragen, Iaat ik aan de belanghebbenden over. Als land bou wonder wijzer geef ik, een andere kwestie in deze streken, een veel overwegender plaats in de rij der oorzaken van ontstaan en 't instand blijven der onkruidplagen. M. i. ligt de oorzaak van het «vervuilen van veel land in de belange na niet vol doende ontwatering in herfstwinter en voorjaar. Belanghebbenden moeten bij het lezen van bovenstaande cursiefgedrukte woorden eens ernstig met zich zelf te rade gaan, of zy het met die woorden eens zijn. Lees er niet vluchtig over heen. De zaak is van te groot economisch belang daarvoor. Denk er eens ernstig over na, of gij soms zelf mede oorzaak van uw vervuild gewas bent, doordat gij geen voldoende aandacht besteed hebt, aan een diepe ont watering. Met ontwatering bedoel ik nu niet al leen polderontwatering. Neen, ik bedoel er meer mee, al die werkzaamheden, welke een boer persoonlijk verrichten kan en moet, om de ontwatering van zyn land te bevorderen en een goede polderontwatering mogelijk te maken. Lezers, denk eens over dit vraagstuk na. Alle verbeteringen in den economischcn toestand van het landbouwbedrijfzijn afhankelijk van de maatregelendie ge nomen worden, om een diepe en vlugge ontwatering te bevorderen. Ontwatering is de hoeksteen van de boerenwoning.. F. C. HUIJSER, Landbou wonder wyzer, Woudrichem. 5 verdwijnt spoedig door «oker 6cd. b, Apoth en QrQ^J jVraaq vooral de echte voorzien I van den naam P1IJN HARDT. PLAATSELIJK NIEUWS. Babiloniënbroek. Het Mannenkoor «Volharding* hoopt deel te nemen aan het Groot Nationaal Concours voor Muziek- en Zangvereenigingen te Ammerzoden op 14, 15 en 16 Aug. e.k. Beneden Langstraat. Vette varkens zyn weinig voorhanden en dientengevolge is de prijs de laatste weken zeer oploopend, Naar gewicht en kwaliteit besteedt men van f 1.04 tot f 1.10 per K.G.Jonge biggen blijven ook op goeden prys en gelden van f 15 tot f 20 per stuk. Capelle. Bij de op Maandag 13 dezer ge houden aanbesteding van gemeentewerken, werd als volgt ingeschreven Metselwerk M. in 't Veld. Sprang f 185. C. Michaël, Vryhoeve-Capelle f176. M. v. Kampen, Capelle f160. Timmerwerk C. P. Treffers, Capelle f 602.60 C. B. Timmermans, Sprang f 498. F. Willemz, Vryhoeve-Capelle f417.50 Gebr. Van Willigenburg, Sprang f 376.30 C. Michaël, Vrijhoeve-Capelle f375. Zuivere Vruchtenwijnen (Fruit Mixture Works) Diverse smaken. Zéér verfrisschend. f 0.70 per flesch. Witte Port en Roode Port met Vruchtenwijn f 0.80 per flesch. .Drogisterij, Wittebroodstr. 52. Glas- en Verfwerk J. de Groot, Capelle f 274. Wed. J. J. van der Waals, f 239.99 J. Klaasse, Sprang f 237.35 T. den Hollander f 189.20 Smidswerk C. van Veen, Capelle f 67. J. A. Dekkers, Capelle f 64. Het uit te voeren werk werd aan de laagste inschryvers gegund met uitzondering van het smidswerk. De gunning hiervan werd nog aangehouden. De gem. Zangvereen. »;t Rozeknopje* te dezer plaatse heeft besloten aan het door de liedertafel «Oefening en Vermaak* te Waalwijk uitgeschreven Festival deel te nemen en Wel op 29 Aug. e.k. J.l. Vrijdag hebben de leerlingen van de hoogste klasse der Chr. School aan den Loonschendyk onder leiding van het personeel een uitstapje gemaakt naar Den Haag en Scheveningen. Verschillende ge bouwen, zooals de Tweede Kamer, museums, enz,, werden bezocht. Zij keerden des avonds hoogst voldaan huiswaarts. Voorwaar een voorbeeld ter navolging waardig in het belang van de algemeene ontwikkeling voor de kleinen. Namens ouders en verzorgers dan ook een woord van dank voor de leiders. Giessen. Dinsdag j.l. behaalde mej. E. S. Boer alhier aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Gorinchem het diploma 3- jarigen cursus H. B. S. 's-Gravetnoer. Zaterdagavond geraakte het 8-jarig dochtertje van den smid Quirijns spelenderwijze onder een omvallende motor fiets, waardoor een beentje werd verbrijzeld. Dr. Koert inmiddels ontboden deed het arme wicht aanstonds naar het Diaconessen- huis te Breda overbrengen, alwaar het been werd gespalkt. Vorige week hielden stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap «De Lage Weg met de Velden* vergadering tot het vaststellen van rekening en begrooting. Nadien werd eene uitvoerige bespreking gehouden over de waterverversching in den polder en het uitbreiden van den polder weg, teneinde voor meerdere hooilanden een behoorlijken uitweg te verkrijgen. Hedel. De loting van de ingeschrevenen voor de lichting van het jaar 1926 zal alhier plaats hebben op 26 Augustus voor onze gemeente en Kerkwyk, Ammerzoden, Nederhemert en Driel. Herpt. By de Zaterdag j.l. gehouden inspectie vanwege het N. R. S. werd by Chr. van Herpt alhier een koe in het stamboek opgenomen met 79.6 punten- Ra&msdonksveer. Mej. J. v. Dongen P.Ad. slaagde bij het examen voor onder wijzeres. De heer Chr. v. Gerven behaalde het diploma Engelsche Handelscorresponden tie. Vanwege het Bestuur van het Gr. Kruis worden twee kinderen naar de vacantie- kolonie Oostvoorne gezonden. Bij het afbreken van het circus kwam een der werklieden met den elec- trischen stroom in aanraking. Toepassing van kunstmatige ademhaling redde den ongelukkige. Zaterdag geeft de Chr. Gemengde Zangvereeniging uit Breda op 't Veer een uitvoering, Rijswijk. De hooibouw is, dank zy het gunstige weder der laatste weken reeds afgeloopen. Over het algemeen valt over de opbrengst niet te klagen. Het gunstige weder stelde den landbouwers in de gelegen heid het hooi keurig binnen te halen, wat aan de kwaliteit van dezen ongetwijfeld zeer ten goede komt. De muziekvereeniging «Kunst en Vriendschap* alhier is voornemens 15 Au gustus a.s. deel te nemen aan het Groot Nationaal Concours te Ammerzoden. De vereeniging zal uitkomen in de 2e afd. fanfare. Sleenwijk. De drie maandeiijksche levering van aardappelen voor het garnizoen A en Hr. Ms, Schorpioen te Gorinchem en voor het garnizoén te 's-Bosch is opgedragen aan den heer Ph. v. d. Giessen, aardappel handelaar alhier. Sprang. 14 Augustus a.s. is het 25 jaar geleden dat de Edelachtbaren Heer C. G. H. H. Meijer als Burgemeester van voormalig Sprang werd benoemd. Ten blyke van waardeering over zijn wijs en goed bestuur is door de iogezetenen van voormalig Sprang een feestcommissie uit geroepen om dien dag feestelijk te doen doorbrengen en zijne EdelAchtbare dank te betuigen voor hetgeen hy gedurende deze periode voor Sprang is geweest. Burgemeester Meijer was voor zijne be noeming in Sprang reeds een zeer ge waardeerd ingezetene. Tot commissieleden werden gekozen de heeren Joh. Moreval, A. J. v. Dongen, H. Chabot, J. L. v. Santen, J. C. Gouw, D. Smids, G. L. Vos, Q. Bax, M. Versteeg. W. J. Nieuwenhuizen, H. Snijders en Am, Treflers. Uit deze commissie zijn benoemd de heeren J. L. van Santen, Q. Bax en D. Smids resp. tot Voorzitter, Secretaris en Penningmeester en tot Qe Voorzitter en 2e Secretaris de heeren G. L. Vos en J. C. Gouw. Het benoemde eere comité is samenge steld uit de heeren J. C. Maijers, B. Ver hoeven, J. Av Haverhals, F. M. de Jong, G. J. Willigenburg, M. Zwart, Jac. Rijken en J. de Roon, waarvan tot Voorzitter is benoemd de heer J. C. Maijers. De H.H. eereleden zijn allen oudraadsleden van Sprang, waarvan enkelen gedurende de 25 jaar met den E.A. Heer Burgemeester op zeer gewaardeerde wijze hebben samen gewerkt en samenwerken. Well-Ammerzoden. Donderdag 9 Juli was voor onze gemeente een dubbele feestdag. De heer L. van Run te Well vierde op dien dag zijn 25 jarig jubileum als gemeenteraadslid, terwyl de heer F. van Hemert, brievengaarder te Ammerzoden, tevens gemeente-ontvanger, dien dag ook jubileerde. Het Fanfarecorps «St. Caecilia* begaf zich 's avond vanaf haar oefeningslokaal eerst naar den heer Van Hemert, waar 't Volkslied gespeeld werd. De heer Baselaar, dirigent van de Fanfare, richtte enkele woorden tot den jubilaris, welke door deze beantwoord werden. Er werd nog een marsch ten beste gegeven, waarna de muziek, al spelende, naar Well marcheerde. Voor het huis van den heer Van Run werd wederom eerst 't Volkslied gespeeld. Ook nu richtte de heer Baselaar zich weer tot den jubilaris. Deze bedankte de Fan fare (in welker Bestuur spr. een functie bekleedt) en sprak de beste wenschen uit voor het muziekgezelschap. Nadat de muzikanten eenigen tijd binnen hadden vertoefd, werd onder vroolijken marsch afgemarcheerd en nog een rond gang door Wel! gemaakt. Het is te begrijpen, dat er op dezen prachtigen zomeravond veel volk op de been was. Een echte bijzonderheid voor de platte landsdorpen, 't brengen van een serenade, waaruit zoo duidelijk de samenleving spreekt. Well. De Fanfare «St. Saecilia* te Ammerzoden, alsmede de Fanfare «Oefe ning Baart Kunst* alhier, zullen beiden deelnemen aan het te Herpt te houden Festival op 1 en 2 Augustus e.k. «St. Caecilia« zal er tevens een concert geven. Door omstandigheden zal onze Zang vereeniging «Semper Crescendo* aan het Festival niet kunnen deelnemen. Onze vroegere predikant, de Wel Eerw. Heer Ds. B. Tichelman, thans pre dikant te Scheveningen, hoopt 12 Aug. a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum te her denken. 12 Aug. 1900 toch hield ZijnEerw. hier zyn intreerede, om deze gemeente in 1905 met Vlissingen te verwisselen. In 1908 werd Ds. T. predikant te Uithuizen (Gr.) welks gemeente Z Eerw. weer verliet (Mei 1915) om in Scheveningen het Evangelie te brengen. Naar wy vernemen hoopt Z.Eerw. hier 16 Aug. e.k. 2 kerkdiensten te leiden, voormiddags te Ammerzoden en namiddags alhier, waarin Z.Eerw. dan een gedachte nisrede zal uitspreken. Het ligt in de bedoeling dat èn de Wellenaren èo de Ammerzodenaren hem een stoffelijk bljjk van waardeering zullen aanbieden. Woudrichem. Bij besluit van Ged. Staten dezer provincie zyn voor goed vrij gesteld van den dienstplicht wegens broeder- dienst de dienstplichtigen van de lichting 1926 dezer gemeente H. Hartman, A. C. van Tilburg en Jac. Viveen en tijdelijk vrygesteld de dienstplichtigen J. A. de GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- en TROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. Joode, C. Kant, J. Kant, C. Viveen, Jan Viveen, J, C. Wilhelm en B. C. Wynbelt. Het Mannenkoor Woudrichem's Liedertafe!* zal op 15 Aug. a.s. deelnemen aan het concours te Ammerzoden. Zalt-Bommel. Bij het gehouden overgang8-examen der Rijks Hoogere Burgerschool met 5 j. cursus alhier, zijn o. m. bevorderd van de 1ste naar de 2e klasse: mej. J. de Bres, Bruchem mej. G. Dingemans, idemmej. C. Heijstek, idemmej. J. Heijstek, idemmej. P. Kuintjes, ZuilichemM. Westerlaken, Zuilichem. Niet bevorderd 9. Van de 2de naar de 3de klasse mej. A. van Dalen, BrakelG. den Hollander, mej. M. Petter, alhierO. van Ryswijk, Gameren. Voorwaardelijk bevorderd mej. B. Rut gers, Bruchem. Van de 3e naar de 4e klasse E. Prins, PoederooijenE. v. d. Werken, Neder hemert. Van de 4de naar de 5de jdasseC. van Dee, alhier, J. de Geus, Bruchem mej. Nine van der Giessen, Gameren G. J. van Wijnen, Zuilichem. Voor den cursus 1925—1926 aan de Rijks Hoogere Burgerschool met 5- jarigen cursus alhier zyn toegelaten tot de le klasse: Mej. G. F. van Dee, D. C. Dingemans (Bruchem), B. Cornet (Brakel), J. J. van Veenendaal (Brakel), mej. J. M. van der Kolk (Nederhemert), G. W. van Steenbergen (Nieuwaal), H. Verkuil (Bru chem). Onze stadgenoot, de heer A. D. J. Makkink, slaagde te Utrecht met lof voor het candidaatsexamen klassische letteren, terwijl aan de Hooge school te Delft de heer N. Knipscheer slaagde voor werktuig kundig ingenieur en de heer F. W. K. de Klerk met lof voor Scheepsbouwkundig ingenieur. De heer De Klerk, bestemd tot ingenieur bij de Koninklijke Marine, is de eerste die in de laatste 23 jaar met lof slaagde. De loting van de ingeschrevenen voor de lichting van het jaar 1926 zal alhier plaats hebben op 27 Augustus voor onze gemeente en Rossum, Hurwenen, Poederoijen, Brakel, Zuilichem, Gameren en Heerewaarden. Op den Rijksstraatweg ter hoogte van den Tol kwam L. B. met een voer hooi, bespannen met twee paarden, aan gereden, toen do dieren voor een passeerende auto schrikten en op hol sloegen. De wagen sloeg om en was geheel vernield. De paarden werden tot staan gebracht. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Michiel Maarten z. van J. J. Homberg en W. J. van de Wetering. Getrouwd: H. J. C. van der Hejj- den 28 j. en G. J. A. M. Spierenburgh 26 j. W. Baaijens 28 j. en D. Bax 32 j. Overleden: H. W. van der Horst, echtg. van J. W. Boskamp, 72 j. WOUDRICHEM. Geboren: Jacoba Charlotta, d. van G. Spoor en J. A. Bax. Ondertrouwd: Ph. Baks, 24 j., en H. Verhey, 21 j. F. Hartman, 28 j,, en A. Struik, 27 j. Getrouwd: H. v. d. Vygh, 31 j., en D. P. Groeneveld, 28 j. J. Viveen, 25 j., en W. Viveen, 24 j. Overleden: Wouterina v. Dijk, 8 m. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Arie z. v. R. van Arkel en D. A- BrasHendrik Cornelis z. v. J. H. Groeneveld en T. de KeizerLaban z. v. F. Duijnhouwer en A. Paans Govert Arie z. v. P. van Elzelingen en P. G. Versluis Willemina Cornelia d. v. P. van der Stelt en C. van Mastrigt. Ondertrouwd: W. Brouwer 20j. en L. Potters 16 j. Getrouwd: B. van den Heuvel 27 j. en M. van den Heuvel 25 j. Overleden: A. Kooymans 1 j. E. Verschoor 50 j., wed. van B. voor den Dag, ZUILICHEM. Overleden: S. Lobregt 77 j.H. K. Schriever 85 j.G. van Aalst 74 j. G. Schaap 3 m. 's GRAVEMOER. Geboren- Johanna Wilhalmina d. van K. Faro en M. A. SpieringZwanius Gerrit z. van W. van Oene en J. C. BegeerAntonius Theodorus z. van J. Akkermans en P. Smits Adriaan z. van A. van Suijlekom en A. Rosenbrand. Getrouwd: C. Riemers 23 j. en S. W. Prins 22 j.A. den Dekker 28 j. en J. H. Blom 30 j. Overleden: Z. Verhagen echtg. A. J. Venis, 78 j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5