Eerste Blad A. Verschuur-Baert C. DE KEMP S. D. LANKHUYZEN Go's BANK Uitgave: Firma L* J. VEERMAN, Heusden, No. 4525. Vrijdag 7 Augustus 1925, Tuberculose bestrijding in Noordbrabaut. Drogisterij HEUSDEN. „Het Kasteel van Kerlor". fiuiteiilaiitfsch Overzicht ^ND VAN ALTENA Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Sinistra at HEUSDEN. T. BOONSTRA. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het is wel van algemeene bekendheid dat de Provincie Noordbrabant eene van die provinciën van ons land is, die wel erg door de tuberculose worden getroffen. En nu is het een gelukkig verschijnsel te noemen dat de tuberculosebestrijding in onze provincie, vooral door het on vermoeid en propagandistisch streven der Provinciale Noordbrabantsche Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose, meer en meer wordt een gewichtige taak van de talrijke vereenigingen van zieken verpleging en niet minder gelukkig is het dat in de laatste jaren tevens hier mede gepaard gaat de bescherming der zuigelingen, eene zaak, welke zeer nauw verband houdt met de tuberculose be strijding, omdat juist de besmetting met het tuberculose-gif zoo dikwijls plaats vindt op den jeugdigen leeftijd. Ander zijds blijkt uit een en ander dat het aantal tuberculose patiënten in Noord brabant een grooter percentage bereikt dan wij in vergelijking met andere pro vinciën hadden mogen verwachten, zoodat dus onvermoeid moet worden gewerkt aan het bereiken van het schoone doel dat genoemde vereeniging nastreeft. De oprichting van nieuwe vereenigingen verdient dan ook van harte toejuiching. Al zijn wij overtuigd dat de slechte woningtoestanden, gebrek aan goede voeding en onzindelijkheid bij een ge deelte onzer plattelandsbevolking factoren zijn van overwegend belang en ook hierop dus voortdurend de aandacht moet blijven gevestigd, toch meenen wij zonder besmetting geen tuberculose. De onwetendheid in dit opzicht moet plaats maken voor helder inzicht, pro- pageerende geschriften en populaire voordrachten moeten in de hand gewerkt Pebeco-Tandpasta, Foster's Maagpilien Kukirol-pleister Knkirol-voetbad Stoelenvernis Hoedenvernis. Limonade Siropen. 153 brief Zij had het telegram en den van Robert d' Alboize gevonden. Mariana meende, na den brief haastig gelezen te hebben, dat zij gek zou worden van blijdschap. Ditmaal'was haar zegepraal volkomen Mariana had een reden om den strijd ten einde toe vol te houden metdezelfe stijfhoofdigheider was iets, dat haar zeide, dat zij eindelijk zou slagen. Zij verborg de papieren tusschen de plooien van haar japon, en verliet haas tig het kleine vertrek, want plotseling overviel haar een hevige angst. Zij haalde met moeite adem, zoo bang was zij, zich plotseling onder vier oogen met Hélène te bevinden, die de waarheid zou gissen en zich verzetten tegen haar wraakneming. Maar niemand viel de ellendige vrouw lastig, die weldra weer bij mevrouw Cré- pin was. Mevrouw Vernier had tijd gehad om zich te herstellen en achtte het nu ge heel nutteloos om haar medeplichtige op de hoogte te stellen met haar ont dekking. Pélagie had er reeds dikwijls aan ge dacht om dergelijke onderzoekingen in te stellen, en zij dacht wel dat die niet vruchteloos zouden blijven, maar het ontbrak haar aan moed. worden, de opleiding der verpleegsters tot huisbezoeksters op de provinciale cursussen dient krachtig te worden ge steund, omdat door haar, wanneer zij haar taak juist opvatten en het vertrou wen der patiënten weten te winnen, een gunstige invloed kan worden uitgeoefend Eene groote gebeurtenis in 1924 voor Noordbrabant was wel de oprichting door bovengenoemde vereeniging van het Districts-Consultatie-Bureau voor geheel Oostelijk Noordbrabant* te Eindhoven En dat het bureau hoogst nuttig werk verricht, moge hieruit blijken dat vanaf begin December 1924 tot 15 April 1925 625 patiënten werden ingeschreven. Door den leider van het Bureau worden de patiënten met groote zorg geschift, ter wijl voor hen, die in aanmerking komen voor een sanatorium, de hulp van ge meente, armbestuur en vereenigingen wordt ingeroepen. Maar niet alle kunnen op deze wijze worden geholpen. Het Districts Bureau, dat zooals we zeiden te Eindhoven is gevestigd, omvat kringbureaux te Veghel, Oss, Boxmeer en Helmond. De kostelooze spreekuren door den speciaal tuberculose-arts ook in de kringbureaux gehouden, worden druk bezocht en voorzien in een ware behoefte. Het korte bestaan van het Consultatie bureau heeft zijn groot nut reeds ruim schoots bewezen en een ruimeren kijk gegeven op den omvang van het kwaad, maar meteen de wenschelijkheid doen zien, dat in sommige bij consultatie ge constateerde gevallen steun worde ver leend, n.l. die gevallen, welke de Rönt- gendiagnostiek als zeker geneeslijk aan wijst door wellicht korte sanatoriumver- pieging, welke echter wegens geheel of gedeeltelijk gebrek aan middelen achter wege zoude blijven. Het bestuur der vereeniging heeft ge dacht door de stichting van een verple- gingsfonds, waarvoor zij bereids zelve f1000 op de begrooting heeft gereser veerd, dergelijke lijders, die niet voor rekening der Raden van Arbeid of door ondersteuning van andere zijde de ge- wenschte verpleging kunnen bekomen, te ondersteunen. Men verwacht hiervoor medewerking van het Rijk en van allen, die voor dit nuttig werk voelen, om dan binnen enkele jaren reeds patiënten daarmede te kunnen helpen. Lijders zijn er te veel, plaats in de sanatoria is er voldoende, maar meestal ontbreken de middelen tot bestrijding der kosten van opname. Eenige jaren geleden werd door de Staten van Noordbrabant terecht afge wezen de drang naar het stichten van En misschien had zij ook valsche sleutels noodig, indien de laden gesloten, waren en dat zou nog gevaarlijker zijn. Ik heb niets gevonden, verklaarde Mariana. De dunne lippen van Pélagie spitsten zichmevrouw Vernier had inderdaad ook geen tijd gehad om een diep onder zoek in te stellen. 't Is jammer, mompelde de huishoud ster. Evenwel, hernam Mariana, nadat zij had nagedacht over al wat er gebeurd was, ik ben overtuigd, dat onze po gingen niet vruchteloos zullen blijven. De Hemel zij met ons. Het is nu de vraag om te weten, waar mevrouw de Kerlor is heengegaan. Hoe dat te ontdekken Het hangt alleen van u af, mijn beste mevrouw Crépin, om dat gewaar te worden, Ik zie niet in op welke wijze. Omdat je altijd even bang bent, ant woordde Mariana op verwijtenden toon. Ik verzeker u, mevrouw. Ik zou waarlijk denken, dat je bang bent mij te helpen. Ik ben u met ziel en lichaam toege daan. Er zijn hier dingen gebeurd, die u hadt moeten zien. Ik zweer u, mevrouw, dat ik alles in het werk heb gesteld om iets gewaar te worden, voorzoover de omstandigheden mij dat toestonden. Er is mij niets te verwijten. Mariana gaf geen antwoord. Zij was wel gedwongen te bekennen, dat Carmen haar ook had bedrogen, een provinciaal sanatorium, wat in dien duren tijd tonnen gouds gekost en voort durend bezwaring van de provinciale begrooting medegebracht zou hebben. Dat langs den thans ingeslagen weg getracht wordt de volkskwaal, die ook in dit gewest vele slachtoffers maakt, goed te onderkennen en op minder kost bare wijze te bestrijden, verdient o.i. van de zijde van het provinciaal bestuur waardeering en daarom verheugt het ons ook dat de Staten in hunne jongste zomerzitting voor 1925 eene bijdrage van f 1000 in het door de vereeniging te stichten verplegingsfonds uit de provin ciale kas hebben verleend. Hierdoor is het fundament gelegd van een insti tuut, dat het mogelijk maakt onbemid delde patiënten op te nemen in een sanatorium of ziekenhuis en het bedreigde kind in eene gezondheidskolonie of hospitium, waardoor dan de mogelijkheid wordt geschapen om het verloren weer standsvermogen te verhoogen. Waar Oostelijk Noordbrabant nu zulk een uitnemend voorbeeld gaf op het gebied van tuberculose bestrijding, hopen wij van harte dat ook in 't Westen der provincie het voorbeeld spoedig navol ging moge vinden. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Rnime keuze in FANTASIE- en TROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. De correspondent van de Daily Telegraph te Tanger meldt, dat de toestand aan het Fransche front in Marokko niet als ten volle bevredigend kan worden beschouwd. De Fransche mobiele colonnes hebben wel- is-waar een uitgestrekt gebied ten Noord Westen van Wezzan gezuiverd, de steliingen van Aijen ingenomen en den vjjand ernstige verliezen toegebracht, door welke operaties het gebied ten Zuiden van Wezzan, waar enkele op zich zelf staande gehuchten en dorpen aan vervallen bloot stond, beveiligd zijn geworden, doch thans ontwikkelen de Rifkabylen op het andere uiterste van het front grootere activiteit. Ten Noord-Oosten van Taza is de spoorweg reeds op één punt aangevallen en is een station korten tijd in handen van den vijand geweest. In de buurt van Taza maken de Rifftjnen veel evenals iedereen. Zij had haar fout voor de geheele wereld kunnen verber gen. Mariana begreep nu eerst, waarom mevrouw de Saint-Hyrieix soms zoo bleek, zoo zenuwachtig, bewegelijk, zoo wanhopig er had uitgezien. Welbeschouwd, erkende mevrouw Vernier, is zij niet de eerste vrouw, wie het gelukt om een misslag te verbergen. Maar dat zijn dan meestal jonge meis jes, die geen echtgenoot bedriegen. Mevrouw, hernam Pélagie Créprin, de gravin kan elk oogenblik binnenkomen, zeg mij, wat u verlangt. Welnu, hernam Mariana, mevrouw de Saint-Hyrieix zal morgen uitgaan. Gelooft u dat? Ik ben er zeker van. Het feest van heden heeft haar veroordeeld om hier te blijven. Mevrouw de Kerlor is zoo goed geweest haar plaats in te nemen Maar morgen, en waarschijnlijk vroeg in den ochtend, zal ook mevrouw de Saint-Hyrieix den trein van het Ooster station nemen. Ik verlang, dat je te weten zult komen, naar welke plaats zij een spoorkaartje neemt Voor 't an dere zorg ik. Mariana dacht, dat zij den naam der min heel gauw zou uitvinden, als zij den naam van het dorp maar eerst wist. In den grond beschouwd, waren deze inlichtingen van ondergeschikt belang, maar het was goed, dat zij er iets van wist. De weduwe Crépin antwoordde Reken op mij. Ik wil, dat je mij blindelings zult gehoorzamen. TELEFOON No. 15 - 114A.HJSDO\IiSVEF.lt AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. jHF* Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS gesloten wegens beursvacantie. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie propaganda onder de verschillende stammen. Ook achter de Fransche linies duiken af en toe vijandelijke benden op. die wiliswaar de Fransche stellingen niet aanvallen, maar het land toch onbewoonbaar maken voor de daar gevestigde stemmen. De Times- correspondent te Tanger meldt, dat de roerigheid der Ka^ylen over het geheele front voortduurt, waardoor invloed wordt geoefend op enkele stammen, die tot den laatsteu. tijd loyaal schenen. H6t Spaan- sche Oostelijke front in het district van Melilla schynt door een aanval te worden bedreigd. Echter zijn hier alle voorzorgs maatregelen genomen. De Matin stelt ondanks de tegenspraak van het ministerie van buitenlandsche zaken vast, dat de lezing, welke het blad van de Fransch-Spaansche vredesvoorwaarden heeft gegeven, juist is. Het blad meent verder te weten, dat de Fransehe regeering den tekst der voorwaarden binnenkort openbaar zal maken. Daarvoor is nog slechts de toestemming der Spaansche regeering noodig. Deze publicatie door de Parijsche Matin van de Fransch-Spaansche vredesvoorwaarden heeft groote sensatie verwekt in Londen- sche kringen. Beweerd wordt, dat deze voorwaarden den status van Marokko ge heel zouden veranderen. De meeste onder teekenaars van het verdrag van Algeciras zouden hierover zeer ontevreden zyn, vooral Engeland en Italië. Ook de politiecontrole door Frankryk zou voor Italië onaanneme lijk zijn. De Neue Freie Presse meldt uit Sofia Ik heb dat tot nog toe altijd gedaan. Bij de minste weigering van uw kant onttrek ik u mijne bescherming. Wat zou er dan van mij worden Ik zou u aan uw ongelukkig lot over laten. Wat zou er worden van mijn neef Prosper, wiens geluk het eenigst doel mijns levens is? Dat moet jij weten. Ik bezweer u, mevrouw Vernier, twij fel niet aan mijn toewijding. Mariana hernam op vriendelijken toon Komaan, 'tis goed, ik geloof aan de oprechtheid van uw beweringen. Pélagie hernam, zich plotseling op richtend Zooals ik geloof aan de verwezenlij king der beloften, die u me gedaan hebt, dat ons doel zal worden bereikt. Ik heb maar een woord, zeide Mariana hooghartig. Dat is mij voldoende, mevrouw. Het kan zijn dat u gedwongen wordt, dit huis te veriaten. Ik zal het met vreugde doen, mevrouw indien u het beveelt. Ik ben er niet op gesteld om langer in deze onreine omgeving te blijven, die voor mijne deugd niet past. Ik zal morgennamiddag terugkomen, besloot Mariana, je zult mij meedeelen, wat ik wil weten. Daarvoor zal ik zorgen. Mevrouw Vernier verliet het huis en richtte zich naar den tuin, waarin het feest eindigde. Ik heb Carmen in mijn macht, zeide Op 25 Juli werd in de omstreken van Stanimaka de Griek Nikolaida door onbe kende daders vermoord. Waarschijnlijk behooren de moordenaars tot dezelfde bende, die kort daarvoor den plaatsver vangend burgemeester van die stad gedood heeft. Griekenland heeft direkt bij de Bulgaarsche regeering geprotesteerd, en de arrestatie en strenge bestraffing van de moordenaars geëischt. 2 Augustus werd het protest hernieuwd. Gelykiydig liep hier het gerucht, dat uit Saloniki en Kavalla troepen naar de Bulgaarsche grens gezon den zijn. By den opmarsch dier troepen zou bet tot demonstraties tegen Bulgarije zijn gekomen. De Bulgaarsche regeering heeft alle maatregelen tot de arrestatie der moordenaars genomen. De berichten over de militaire maatregelen van Griekenland hebben hier een pijnlijken indruk gemaakt temeer, waar de Atheensche pers de be zetting verlangt van Bulgaarsche grensplaat sen, tot het incident is bijgelegd. Het Bulgaarsche Telegraaf Agentschap dementeert het bericht over een ultimatum van Griekenland aan Bulgarije, evenals het Agence d'Athenes. De wederzijdsche diplo matieke vertegenwoordigers te Weenen weten niets van een ultimatum, ook niets over het afzenden van troepenafdeeiingen naar de Bulgaarsche grens. Berichten in de Budapester bladen uit Athtene melden, dat de moord Nikolaida met voorbedachten rade is gebeurd om een conflict uit te lokken, dat de onmiddelyke uitwijzing van de Grieken uit Bulgarije tot gevolg zou hebben, waardoor het hun onmogelijk zou worden gemaakt, hun vermogens te gelde te maken. Mariana tot zich zelf, terwijl zij de hand drukte op de verborgen papieren. Indien het haar alleen gold, zou ik onmiddel lijk deze bewijzen ter hand stellen aan de Saint-Hyrieix Dat zou een mooi slot zijn van deze partij. De journalis ten, die er zijn, konden er een mooi verslag van geven in hun bladen. Maar ik moet niet zoo vlug te werk gaan. Ik heb te lang gewacht, ik ben te wanho pig geweest om nu zoo met overhaas ting te handelen. De schande van me vrouw de Saint-Hyrieix berust ia mijn handen, nu moet ik nog de oneer van mevrouw de Kerlor aan 't licht brengen. Ik wil en moet een dubbele wraakne ming hebben Mariana had de stoutmoedigheid om naar Carmen te gaan, en haar met be wogen gelaat aan te zien. Ik heb Hélène niet gezien, zeide me vrouw, Vernier, wetende, dat zij daar mede den dolk in het hart der onge lukkige moeder stak. De genoodigden namen afschied van de Saint-Hyrieix en zijn vrouw. Men zou elkaar op het officieele dinen terugvinden, men zou er zich minder amuseeren, verklaarden de jonge vrou wen, het tuinfeest was te vroeg geëndigd. Mariana omhelsde Carmen met de grootste innigheid. Hoe jammer, fluisterde zij aan het oor van haar nicht, datje mij een beetje hebt verschrikt gemaakt. Zonder dat zou mijn pleizier volmaakt zijn geweest. Ik zal morgen eens bij u komen, om te zien, of u hersteld bent. Wordt vervolgd). voor let Laid van Heisden en AlteiaJeLBiin-strait en esislervnr

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1