Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. IS. 4525, Jan Ma, Ingezonden Rechtzaken Faillissementen Kinderlijke Stand Ruime a garage BEHOORENDE BIJ HET Zomerzitting der Provinciale Staten van Noordbrabant. De zomerzitting werd j.l. Donderdag 30 Juli voortgezet. Subsidieaanvragen van de vereeniging voor Stalverbetering en voor een te Breda te houden studieweek op het gebied der kunst en een adres der commissie tot bestrijding van de zuigelingensterfte, werden r.aar Gedep. Staten gerenvoyeerd, evenzoo een voorstel tot wijziging van het reglement voor het waterschap Heem raadschap van den Roosendaalschen en Steenbergschen Vliet, waarin de com missie van rapporteurs eenige verande ringen wenscht. Aan de Tramweg Mij. De Meijerij is een bijdrage van f25,000 verleend tot verhooging van de bedrijfsvaardigheid der door haar geëxploiteerde onder neming. Met 44 tegen 12 stemmen werd af wijzend beschikt op een subsidieaan vraag van de Nederl. Vereeniging voor Afschaffing van Alcoholhoudende dran ken. Aan de dioc. federatie Wit-Gele Kruis in de bisdommen Den Bosch en Breda werd een subsidie onderscheidenlijk van f 1500 en f 1300 verleend aan het Groene Kruis f 600 en aan elk nog f 1000 voor de federatieve commissie voor bestrijding van zuigelingen sterfte. Aan de R.K. Kweekschool voor Vroed vrouwen te Heerlen is een subsidie van f2000 toegekend. Subsidie over 1925 werd toegekend aan den Bosschen Dioc. Mariabond, den Bosschen Dioc. Drankbestrijdersbond en den Bredaschen Mariabond en Breda's Dioc. Kruisverbond, tezamen f1200; het Prov. Comité der Nat. Chr. Geheelonth. Vereeniging f100; den Volksbond tegen Drankmisbruik f150; de Noordbr. Prov. Prop. Commissie van den Volksbond tegen Drankmisbruik f 150de Noordbr. Prov. Prop. Commissie van de Vereen, van Geheelonth. onder Ned. Spoor- en Tramwegpersoneel f 50de Nat. R. K. Vereen, van Geheelonth. onder Ned. Spoor- en Tram- en v. Gend en Loos- personeel f100. Subsidie over 1925 is verleend aan de Noordbr. Vereen, tot bestrijding der tuberculose, groot f 5000 voor de gewone uitgaven, f2000 als tegemoetkoming in de kosten van het districts-consultatie- bureau te Eindhoven en f1000 in het te stichten verplegingsfonds. De sociaal-democratische leden stellen voor om dit laatste op f 2000 te brengen, welk voorstel werd verworpen met 35 tegen 22 stemmen. Gedeputeerde Staten stelden voor af wijzend te beschikken op het verzoek van de Noordbrabantsche Propaganda- Commissie der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende dran ken om een subsidie over 1925, groot f 100. Tegen dit voorstel verklaren zich de de leden Gulden, Putman Cramer en Foppele, die gaarne de gevraagde sub sidie zagen toegekend. Het lid van Susante verklaarde dat de Commissie van Rapporteurs had ge meend te moeten adviseeren tot afwij zing van het verzoek omdat zij met het doel niet kan meegaan en voorts omdat er in de kas der Commissie een bedui dend voordeelig saldo is. Het voorstel van Gedeputeerde Staten wordt aangenomen met 44 tegen 12 stemmen. (Tegen stemden de leden Putman Cra mer, van der Schans, Arts, Jansen, Gruys, Verpalen, Gulden, de Broekert, Foppele, van Rijen, Hyen en Spitsen). Aan de R. K. Militaire-vereeniging werd een subsidie van f400 toegekend en aan de Protestantsche militaire te huizen f225. Afgewezen werd een subsidieaanvraag voor het openluchtmuseum te Arnhem. Bij de subsidieaanvraag om f 200 voor de Heilige Landstichting verklaarde het lid van Tuyll van Serooskerken zich niet met het voorstel te kunnen ver eenigen. Het lid Jansen zeide namens zijn fractie, dat hare stem niet aan het voor stel verleend kan worden zoolang voor de volksgezondheid, die het meer noodig heeft, niet meer gedaan wordt. Het lid Putman Cramer meende dat vroeger het Openluchtmuseum subsidie had en de H. Landstichting niet. Thans is het omgekeerd en dat vond hij on billijk, waarom hij zich niet met het voorstel kon vereenigen. Het lid Mr. v. Ommeren vroeg welk provinciaal belang er voor Brabant aan de H. Landstichting verbonden is. Het lid Foppele verdedigde het voor stel, wijzende op het groote cultureele belang dezer stichting. Het voorstel werd aangenomen met 40 tegen 17 stemmen. (Tegen stemden de leden Van Tuijll van Serooskerken, Verheijen, Van Stenis, Mr. v. d. Biezen, Bax, Mr. van Ommeren, Putman Cramer, Aarden, v. d. Schans, De Wit, Van Beek, Mr. Coovels, Jansen, Gruijs, Van Hout, Verpalen en Gulden). Gedeputeerde Staten stellen vervolgens voor om het restant van het bij Staten besluit van 10 Januari 1924 tot bestrijding der werkloosheid te hunner beschikking gesteld crediet van f 200.000 ten bedrage van ruim f148,000 aan te spreken voor uitgaven wegens werkloosheidsbestrij ding, welke door gemeenten in 1925 zijn gedaan of nog zullen worden gedaan. Het lid van Ged. Staten, Mr. v. d Biezen, merkt op, dat de meening schijnt post te vatten dat de groote gemeenten van deze subsidie gebruik kunnen maken voor hunne werkverschaffing. Spr. zeide dit naar aanleiding van de voorstellen van B. en W. van 's-Hertogenbosch Spr. waarschuwt daartegen, omdat zulks niet in het besluit der Staten ligt. Het lid Mastboom meent dat er in de provincie genoeg te doen is de werk loosheid zal er niet beter op worden als het aan de groote gemeenten wordt gegeven. Het lid Foppele herinnert eraan ge vraagd te hebben werkverschaffing op eigen terrein te doen verrichten. Dat was echter heel moeilijk in verband met waterschappen, enz. Spr. gelooft dat bij de Staten de meening bestaat dat het met deze 2 ton is afgeloopen. Den Bosch zal voor zijn werkverschaf fing waarschijnlijk 40 °/o van de loonen der werkloozen van het Rijk ontvangen. Hij merkt op dat Den Bosch kan weten dat het met deze twee ton is afgeloopen. Voorts wijst hij erop dat er nog groote werkloosheid in die stad heerscht en dat het daar moeilijk is productief werk te verschaffen. Men heeft thans deze plantsoenaanleg aangegrepenhij gelooft toch wel, dat naast de 40 van het Rijk, de provincie ook wel haar deel zal bijdragen. Ten slotte wijst hij er op dat het een heel nuttig werk is de verfraaiing van Den Bosch, waarvan de Statenleden ook kunnen genieten als er hier vergadering is. (gelach). Het lid Gulden geeft in overweging werkverschaffing te zoeken bij verbetering van wegen. Het voorstel van Gedeputeerde Staten wordt ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Besloten werd voorts tot het voeren van een rechtsgeding tegen den Staat, inzake hinder door telefoondraden aan provinciale beplantingen. Afgewezen werd een subsidieaanvraag van de Kon. Ned. Brandweervereeniging. De volgende subsidies werden verleend f 200 en een zelfde bedrag in het tekort der rekening over 1923 aan het doof- stommeninstituut te St. Michielsgestel f 1500 aan het Blindeninstituut te Grave f2500 aan de handelsdagschool van het St. Odulphuslyceum te Tilburgf 2500 aan de gemeentelijke hoogere handels school te Eindhoven; f2500 aan de R K. land- en tuinbouwschool te Tete- ringen, plus f 425 voor den proeftuin en f 1000 als tegemoetkoming in den druk- kenden schuldenlastf 2500 en een tijdelijke tegemoetkoming van f2500 aan het Carmelcollege te Oss f 10,500 aan de R. K. leergangen te Tilburg; f4000 aan de R. K. landbouwschool te Roosendaal; f2500 en een tijdelijke tegemoetkoming van f2500 aan elk der handelsdagscholen van de Vereeniging Ons Middelbaar Onderwijs te Waalwijk, Bergen op Zoom, Eindhoven, Helmond, Den Bosch en Roosendaal. Na de pauze wordt door den Voor zitter aan de orde gesteld de behandeling der begrooting 1926. De gewone ont vangsten bedragen f 3,529,540.79s, de uitgaven f3,485,311,846, zoodat voor on voorziene uitgaven f44,228,95 overblijft. De buitengewone ontvangsten en uit gaven bedragen f2,128,100. In de Me morie van Toelichting zeggen Ged. Sta ten dat ofschoon ook voor 1926 de ge wone uitgaven hooger moesten zijn ge raamd in vergelijking met 1925 stegen zij met ruim f48CKX) hoofdzakelijk ten gevolge van de hoogere kosten onzer wegen en de subsidies voor krankzinni genverpleging is verhooging van provinciale opcenten andermaal voor komen kunnen j worden, voornamelijk door de hoogere opbrengst van het weg geld en van de opcenten op de personeele belasting. Eene wijziging op deze begrooting ver geleken met de vorige is, dat de kosten van oppervlaktebehandeling der wegen voortaan als gewone onderhoudskosten worden aangemerkt, terwijl de kosten van wegenombouw niet meer als gewone uitgaven worden beschouwd, doch uit buitengewone middelen worden bestreden Voor het gewone onderhoud is f918,800 voor reconstructiewerken (buitengewoon) f334,000 uitgetrokken. De heer Panken drong aan op ver betering van de wegen, bevordering der grondontginning, verbetering van den waterafvoer en subsidieering van ge meentelijke kunstwegen. De heer Jansen wenscht namens zijn fractie een kort woord te zeggen, alhoe wel spr. vooraf moet opmerken, dat de aangeboden stukken en voorstellen geen aanleiding geven er diep op in te gaan. Den financieelen toestand der provincie meent spr. gunstig te mogen noemen. Spr. acht het den juisten weg om de kosten voor reconstructie der wegen te brengen onder „buitengewoon". Wat de loonpolitiek betreft moet spr. mededee- len, dat de wijze wakrop Ged. Staten ge meend hebbeD de loonen en salarissen van het provinciaal personeel veilig te moeten stellen, de volle instemming van spr.'s fractie heeft en daarom heeft haar verwonderd het woord van hulde door den vooratter aan minister Colijn ge bracht in de rede ter opening van deze zomerzitting. De loonpolitiek als zoo danig heeft evenwel niet volledige in stemming in de afdeelingen gevonden. Spr.'s fractie is tegen loonsverlaging omdat zulks niet noodig is in deze pro vincie en omdat het provinciaal perso neel gezien zijn salarieering niet in een gunstige uitzonderingspositie verkeert. Het lid Mr. Arts geloofde dat het toezicht van Gedeputeerde Staten op de financieele instellingen in de provincie niet voldoende is. Hij gewaagde van de gevallen van fraude bij gemeenten en vroeg aanstelling van een provincialen accountant. Het lid van de Westerlaken meende dat de heer Arts te ver ging en dat het niet aangaat het Gedeputeerde college eene bemerking te maken als hij deed. De heer de Broekert besprak den slechten afwateringstoestand in Noord brabant. Hij klaagde over de z, i. on juiste maatregelen, genomen in het Waterschap „de Dommel" en drong er op aan de lagere gronden te beschermen die last hebben van het water der hoo ger gelegene. Het lid van der Schans zeide de poli tiek zooveel mogelijk buiten de Staten zaal te willen houden, omdat de Staten hebben te behartigen de oeconomische belangen der provincie. Echter vond hij in de woorden van den heer Jansen aanleiding om thans van zijne meening af te wijken. Spreker betoogde dat de heer Jansen niet had behoeven terug te komen op de woorden van den Voorzitter bij de opening van de Zomerzitting over Minister Colijn. Spreker trad in eene nadere beschouwing van de politiek van den heer Colijn, er daarbij op wij zende dat deze door de noodzakelijkheid gedwongen was de loonen te verlagen, iets wat niet alleen door hem is gebeurd. Ten slotte hield spreker een betoog om aan te toonen dat politiek overal door dringt, zelfs bij de vergaderingen, die het lid Mr. van Ommeren heeft gehou den te Dussen en te Heusden in zake de tot standkoming van het Waterschap „het Noorderafwateringskanaal". Bij die vergaderingen wilden vele anti-revolu tionairen niet aanwezig zijn, zooals meerdere aan spreker mededeelden, om dat zij bang waren dat Mr. van Ommeren er van zijn politieke richting zou doen blijken. Bovendien, zei spreker, waren die vergaderingen juist in den tijd toen overal in het Land van Heusden en Altena aan boomen en palen aangeplakt stond„Stemt Mr. C. W. van Ommeren." Dat alles wijst op politiek. De heer Mr. van Ommeren noemde hetgeen de heer van der Schans gezegd had omtrent zijne besprekingen met be langhebbenden betreffende het Noorder- afwateringski naai „slap gezwam" (voor welke woorden Mr. van Ommeren zijne excuses aan de vergadering aanbood) en brabbeltaal. Spreker verzekerde dat alles wat hij in zake het Noorderafwaterings kanaal deed, door hem is gedaan zonder eenige politieke bedoeling en dat bij de gehouden besprekingen niets is gezegd, door wien ook, wat naar politiek zweemde. De meeste personen, bij de besprekingen aanwezig, waren partijgenooten van den heer van der Schans en nu ziet spreker in de woorden van den heer van der Schans niets anders dan een minder fraaie manier om een politiek fortuintje te oogsten, omdat de heer van der Schans benauwd is dat hij wegens zijne houding in zake het Noorderafwateringskanaal over twee jaren stemmen zal verliezen. Het tot stand komen van het Noor derafwateringskanaal hadden de heer van der Schans en enkele vrienden er in de Statenvergadering zoo maar zonder slag of stoot door denken te drijven en dat is nu mede door mijn toedoen, aldus spreker, mislukt en dat is natuurlijk een groote tegenvallereen en ander moet spreker nu ontgelden. Maar, aldus spreker, die zich tot den heer van der Schans wendde, wees er van verzekerd dat ge na het door U gezegde van heden middag nog niet van mij af zijt. Het lid Mr. v. d. Mortel besprak het „stroomgebied van den Dommel". Hij meent dat die zaak ter dege in studie moet worden genomen. Hij hoopt dat men nu niet zal denken dat het be stuur er is om de werken tegen te hou den. Het lid Aarts merkt op dat het be stuur van het waterschap hard werkt. De iieer Gulden protesteert tegen de rede van den heer v. d. Schans, die de politiek buiten deze vergadering wil houden, doch wiens betoog desniette min droop van de politiek. De heer De Broekert oppert nog als bezwaar tegen het bestuur van het wa terschap het Stroomgebied van de Dom mel, dat het proeven neemt, die niet stroken met den opzet van het water schap en welke de verbetering van de afwatering in deze streek tegenhouden De heer v. d. Schans vraagt het woord. De Voorzitter wil hem gaarne het woord verleenen, doch spr. moet de hee- ren dringend verzoeken toch vooral de politiek buiten de discussies te laten, omdat we er hier niets mee opschieten en de heeren elkaar toch niet overtuigen. De heer van der Schans repliceerde met te zeggen dat hij niet heeft gezegd dat Mr. v. Ommeren met zijne besprekin gen met belanghebbenden in zake de oprichting van het Waterschap „het Noorderafwateringskanaal" politieke be doelingen had, maar alleen dat de poli tiek er volgens velen toch in zat al was dat dan misschien tegen den wil van Mr. van Ommeren. Het Lid Mr. van Ommeren zeide nog dat wat de heer van der Schans precies gezegd had hem niet kon schelen, maar dat het zeker is dat hij op zeer afkeu- ring8waardige wijze een politiek fortuintje heeft willen maken en dat hem dat te zijner tijd nog wel zal opbreken. De Voorzitter de verschillende spre kers namers Ged. Staten beantwoordend, merkt allereerst den heer Panken op, dat als er eene provincie is, die het groote belang van goede wegen inziet en dit bevordert, het juist de provincie Noord brabant is, die jaarlijks een millioen uitgeeft voor onderhoud en onder „bui tengewoon" tonnen voor verbetering van wegen, enz. In zooverre begrijpt spr. het betoog van den heer Panken niet. Van meer belang nog acht spr. goede waterleidingen. Spr moet dan ook pro testeeren tegen het betoog van den heer Panken in zooverre daarin doorschemert, dat hier niet voldoende voor onze wegen zou worden gedaan, terwijl juist onze provincie zich daarvoor zoo groote of fers getroost. Het fpijt spr. zich te hebben laten verleiden in zijn openingswoord hulde te brengen aan minister Colijn hij zou het niet gedaan hebben, zoo hij had kunnen vermoeden, dat het zooveel po litieke eloquentie zou uitlokken, (gelach) Een provincialen accountantsdienst, door den heer Mr. Arts bedoeld, moet spr. ontraden, want dat zou er op den duur toe kunnen leiden, dat de gemeen ten zich gingen onttrekken aan de finan cieele verantwoordelijkheid ten aanzien van hare bedrijven. Spr. kan mede- deelen, dat van het gouvernement uit behoorlijk toezicht op de kleine gemeen ten wordt gehouden. Wat de Dommelkwestie betreft zou spr, willen opmerken, dat men het nieuwe bestuur den tijd moet geven om te toonen wat het wil en kan. De algemeene beschouwingen worden gesloten, waarna wordt overgegaan tot artikelswijze behandeling der begrooting 1926, Na nog de begrooting artikelsgewijs behandeld te hebben, wordt zij in stem ming gebracht en zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De agenda is hiermede afgehandeld en de zitting wordt gesloten. (Buiten verantwoording der Redactie). Mijnheer de Redacteur. Mag ik alsnog voor onderstaande een plaatsje in Uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Van Doorn in 't nummer van 15 Juli, hetwelk in 't kort saamgevat bier op neer komt, dat myn betoog onjuist is en dat de debater der A. R. in de bekende vergadering der S, D. A. P. van hun beginsel afweken. Maar, mijnheer v. Doorn, heeft er dan niemand die zich voor 't debat heeft op gegeven, den spreker steeds hinderlijk in zijn rede gestoord Toch wel zoo, dat de Voorz. herhaalde malen prijzenswaardig is opgetreden om de orde te handhaven. Heeft bedoelde debater blykbaar door onkunde, niet een volkslied luidruchtig aan geheven Maar de heer v. D. wil de geheele A. R. party onschuldig houden, daarom brengt hij naar vorendit waren geen debaters. Ik reken echter allen, die zich voor 't debat opgeven en ook zy, die 't woord verzoeken tot debaters, al zyn het dan ook zenuwachtige debaters. Maar toen ik Uw ingezonden stuk las, dacht ik aanstondsziet, deze brengt het zelfde in praktyk wat Mr. Troelstra doet, want heeft die ook niet de gewoonte, als men hem over de Novemberdagen van 1918 te na komt, om te antwoorden er is niets gebeurtDoch om zich bij 't lezend publiek onschuldig te houden, geeft v. D. voor, dat de Voorz. zijn beginsel bewierrookte en dat van anderen bekladde. Maar hier vergeet U toch ook al weer, dat er een mededebater was, die spreker er een verwyt van maakte, dat hij de scherpe puntjes van het socialisme afliet. Kwamen hier de beginselen der A. R. niet in het gedrang, dan vraag ik my af: wat houdt v. D. en anderen er dan wel voor een beginsel op na Dat IJ de on schuld betracht, is verklaarbaar; maar dat U er niet voor terug deinst als men blijk baar in 't nauw zit, de aangehaalde Bijbel teksten als onjuist te betitelen, is my on verklaarbaar. Er was in 't kamp der A. R. een bizonder sterk lucbje van die per soonlijke liefde, want toen de Voorz. ten minste beloofde, om in oi:s stille rustige dorp eens terug te komen, kreeg hij aan stonds ten antwoord, dat hij dan met de kopstukken der boeren te doen zou krijgen. Hartelijkheid is maar alles, zoo dacht blijkbaar ook onze dorpsveiligheidsdienst er over en maakte aan alle persoonlyke ge negenheid jegens elkander een einde. Dat rayn antwoord zoo laat is, vindt zyn oorzaak daarin, dat mijn vorig stuk te veel plaatsruimte vroeg, daardoor heeft de uitgever mij geadviseerd, om zooveel mogelyk te bekorten. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte. DE TOEHOORDER. B, K., arbeider te Werkendam, kwam iemand dien hy niet kon uitstaan met kar en paard tegen en reed hem opzettelyk aan en er volgde mishandeling. Beklaagde werd veroordeeld tot f 20 boete. Gerechtshof te 's Bosch. Het gerechtshof heeft P. S., gewezen directeur der Middenstandsbank in Limburg, te Venlo, wegens verduistering van effecten ten nadeele van mevr. de wed. Verhoeven, veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Arie Paans, koopman te De Werken. Rechter-Commissaris Mr. W. Ummels Curator Mr. S. J. Lion. A. Klis, winkelier te Kaatsheuvel. Rechter-Commissaris Mr. L. L. Becke- ringh van LoenenCurator Mr. P. P. M. Loeff. VEEN. over Juni. Geboren: Marius z. v. J Verbeek en W. van Kuijk. WOUDRICHEM. G o b o r e n Maria d. v. M. A. Krentie en A. Wijnbelt. Ondertrouwd: H. J. B. Scheur water 24 j. en A. M. Vink 21 j. Overleden: A. M. de Jong de Bos- son 47 j. echtg. van A. H. W. Sonneveld. ANDEL, over Juli. Geboren: Metta Johanna d. v. G. Sterrenburg en A. M. van der WielCor nells z. v. A. Kraay en L. Bok Elisa beth Christina d. v. F. Tonkers en M. M. Schouten. Gehuwd: G. Heystek 26 j. met C. J. den Dekker 25 j. Overleden: A. J. Schouten 41 j., echtgen. van H. Crielaard. Bezoek van ouds bekend HÓte* Café Restaurant Uitspanning. 8t. Jansstraat 10-12 's BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A SLEEÜWIJK-'8 gr Kicuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5