Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ie. 4525. Vrijdag Augustus DAM RUBRIEK. Plaatselijk Nieuws Binnenland Festival te Herpt. BEHOORENDE BIJ HET HET LIGT NIET AAN HET WEER! Gjj behoeft by vochtig weer niet rheuma* tisch te zyn, als gij slechts zorg draagt voor goed werkende nieren. Onder normale omstandigheden stroomt uw gestel rijk bloed, dat de weefsels herstelt en voedt. Dit bloed zuiver te houden is de taak der nieren. Te veel werk, zorgen en weersverande ringen verzwaren deze taak, en dan kunnen de nieren overspannen worden. Zij kunnen dan niet het urinezuur en andere schade lijke onzuiverheden behoorlyk uit het bloed filtreeren. Scherpgekante kristallen vormen zich in de spieren, gewrichten en weefsels der zenuwen. Dit leidt tot rheumatische aandoeningen bekend als spit, ischias of rheumatiek, naarmate de rug, beenen of andere deelen van het lichaam worden aangetast. Zoodra men urinestoornissen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen of andere ver schijnselen van een nieraandoening opmerkt, gebruike men Foster's Rugpijn Nieren Pil len. Zjj hadden succes, zelfs in gevorderde gevallen van nierkwalen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gy zeker zyt geen verlegen buiten landsch goed te ontvangen. Prijs f 1,75 per flacon. Zaterdag en Zondag werd alhier het 80-jarig bestaan der Harmonie „De Een dracht" gevierd door het houden yan een festival. Zaterdagmiddag om 4 uur had de officieele ontvangst van de deelnemende vereenigingen plaats op het gemeente huis, waarbij tegenwoordig waren de heeren leden van het eere-comité met den Burgemeester als eere-voorzitter, Mevr. v. Éggelen, benevens het bestuur der Harmonie en de vertegenwoordigers der diverse vereenigingen. Burgemeester van Eggelen het woord nemende verklaarde, dat het hem een waar genoegen was om het festival dat hier gehouden wordt te openen. Het liet zich van zelf zeggen, dat dit jaar hier eea festival zou plaats hebben, daar de harmonie haar 80-jarig bestaan viert. Dit is zeker wel een jubilé dat feestelijk moet herdacht worden, en niettegen staande haar hoogen ouderdom heeft zij toch nu eens getoond nog jonge krach ten te bezitten om een groot feest te organiseeren. Ik wensch de harmonie geluk met haar 16e lustrum en hoop dat zij in lengte van jaren moge groeien en bloeien. Tot mijn spijt, zei spr., heb ik eenige dagen geleden in een van onze Provinciale bladen moeten lezen dat met dit festival de harmonie zal staan of vallen. Mijne heeren, ik geef U de ver zekering dat de harmonie niet valt. Zoo-v lang wij hier hebben die goede leiding, die in zeer werkzame handen is, daarbij de achting die de harmonie allerwege heeft, is voor het vallen geen gevaar, wel kan zij struikelen, maar vallen nooit. (Bravo's). Dan, mijne heeren, mocht de harmonie in financieele moeilijkheden geraken, dan zal, ik ben er van over tuigd, bijna de geheele goedgezinde ge meente daartoe het hare bijdragen om de harmonie weer tot bloei te brengen. Neen, de harmonie gaat nooit verloren. Dan wensch ik U, mijnheer de Presi dent, geluk met het festival, dat door U is voorbereid. Ik wil niemand op den voorgrond trekken, maar, mijnheer de President en ook daarbij mijnheer Riteco, die reeds heeft getoond bij dergelijke feesten onmisbaar te zijn, U beiden komt als President en als Secretaris van het festival wel een bijzonder woord van lof toe. Ik breng een woord van lof aan den directeur voor de moeiten en opofferingen, die hij zich voor de muziek getroost, en het verhengt mij, dat ik ook hier tegenwoordig zie den instructeur der harmonie, den heer P. v. d. Akker, wien ik bij deze hulde breng voor het geen hij voor de harmonie doet en die haar op het peil gebracht heeft waarop zij nu staat. Dan mijne heeren vertegen woordigers der deelnemende vereenigin- gen, ik heet U hier allen hartelijk wel- kom. Ik twijfel er niet aan of dit festival zal een aangenaam en goed verloop hebben. Gij zult dit feest medevieren en ik wil hopen dat U hier in gezellig samenzijn dezen dag zult doorbrengen en hierbij, mijne heeren, verklaar ik het festival voor geopend. Hierna werd de eerewijn aangeboden. Vervolgens nam de president der har monie de heer Buijs, het woord. Mijnheer de Burgemeester, mevrouw, deelnemers aan het festival. Wanneer er in een huisgezin feest is, is het hoofd verheugd omdat er festivi teiten plaats hebben. Wanneer zulks in een vereeniging is, geldt dit niet alleen voor den president, doch vooral ook voor de gasten en de leden. En wanneer ik dan bij de gasten de autoriteiten nog aan het feest zie deel nemen, dan stijgt onze vreugde ten top Op de eerste plaats breng ik dan een woord van dank aan den burgemeester, dank voor de sympathie en steun die hij ons heeft willen verleenen. Ook den burgemeester van Elshout breng ik een woord van dank, dikwijls heb ik mijn toevlucht genomen tot hem, daarvoor breng ik hem dank. Bij het organiseeren van zulke feesten heeft men dikwijls den raad van anderen noodig. Ook het eere-comite bedank ik voor hunne belangstelling. Na de woorden van den burgemeester roep ik het wel kom toe aan he harmonieën. Ook dank ik den burgemeester voor de woorden persoonlijk tot mij gericht ik zal blijven werken met onvermoeiden ijver voor de harmonie. Moge dan de aangenaamste herinneringen aan dit fes tival ons bijblijven. Hierna verd voor het gemeentehuis de Herptsche festivalmarech uitgevoerd, compositie van den heer v. d. Akker, onder leiding van den heer P. v. d. Broek, directeur der harmonie, en dat deze zeer bekwaam directeur is, bewijst wel het feit dat de heer v. d Akker, mede tegenwoordig, zijne creatie gerust aan hem toevertrouwde. Zij werd ook keurig uitgevoerd. Na een rondgang door het dorp vin gen de concerten aan die allen zeer prompt en accuraat ten gehoore werden gebracht. Om 8 uur gaf de fanfare „Oefening en Uitspanning" uit Wijk bij Heusden een buitengewoon mooi concert. Telken male viel deze vereeniging een daverend en welverdiend applaus ten deel. „Oefe ning en Uitspanning" heeft hier haar ouden roem hoog gehouden en de heer Baselaar, directeur, heeft weder getoond, dat zijn corps er waarlijk met recht zijn mag. Zonder een enkele wanklank is de eerste dag van het feest verloopen. Den 2en dag werd wederom door den burgemeester ten gemeentehuize officieel geopend in tegenwoordigheid van het bestuur der harmonie, het eere-comité en bestuursleden en presidenten van de deelnemende gezelschappen. De Burge meester heette de aanwezigen welkom en zeide het zich een groote eer te rekenen dit festival dat de harmonie „de Een dracht" geeft te kunnen openen. Tevens wees hij op het best an van den Bond, die in de vijf jaren van haar bestaan zooveel goede vruchten heeft voortge bracht. Spreker bracht den heer Prinsen, voorzitter van den Bond, hulde voor hetgeen hij in dit afgeloopen tijdvak voor den Bond heeft gedaan. Daarna wees spr. op de groote waarde die eene harmonie voor een gemeente heeft. Het verhoogt niet alleen de gezelligheid en de ontspanning in het leven der men- schen, maar ook heeft een harmonie eene groote cultuur waarde. Zij ver hoogt de cultuur van ons volk. Daarna wenschte de burgemeester de harmonie „de Eendracht" geluk met haar festival en spoorde ook de aanwezigen aan om steeds met ijver op den ingeslagen weg voort te gaan. Het is, aldus spreker, dikwijls voor de president lastig om het roer recht te houden, maar ter wille der goede zaak wekte spreker de ambitie op bij presidenten en directeuren. Met den wensch dat allen voldaan mochten huiswaarts keeren met de aangename herinneringen aan dit feest sloot spreker zijne gloedvolle rede welke met 'n luid applaus werd begroet. Daarna werd de eere-wijn rondgediend, waarna de heer Buijs, voorzitter der Harmonie, dank bracht aan de leden van den Bond, aan den Burgemeester, die zoo welwillend en op zoo'n royale wijze de vereeniging heeft willen ont vangen aan de Wethouders, de leden van het eere-comité en de aanwezigen welkom heette. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer Prinsen, voorzitter van den Bond Langstraat en den heer Tacx, voorzitter van de har monie „Concordia" te Vlijmen. Direct na de ontvangst had de uitvoe ring plaats der feestmarsch door de 8 aanwezige muziekvereenigingen. Daarna een kleine rondwandeling waarna direct een aanvang werd gemaakt met de con certen. Wij kunnen hier melden dat, al wat ten gehoore werd gebracht, prach tige muziek kan genoemd worden. Tot genoegen was te constateeren dat alle i vereenigingen goede vorderingen maken. Ook het publiek was in grooten getale opgekomen en gaf telkens in een dave rend applaus blijk van instemming. Des avonds omstreeks 8 uur gaf de Fanfare „St. Cecilia" onder de kundige leiding van haar directeur, den heer Baselaar, een schitterend concert. Onder de pauze had de verloting plaats der geld prijzen. De le prijs f 20 werd gewonnen door „Volharding" Drunen; 2e pr f 15 door Mannenkoor, Vlijmen; 3e pr. f10 door Mannenkoor, Haarsteeg en de 4e pr. f 5 door Harmonie Jongenscongregatie Drunen. Aan het slot bracht de presi dent van de harmonie „de Eendracht" dank aan het corps „St. Cecilia" voor het mooie wat ze ten gehoore had ge bracht. Geen enkele wanklank is ge hoord en de harmonie heeft weder ge toond feest te kunnen vieren een feest dat nog lang aangename herinneringen zal nalaten. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. (Vervolg samenstelling van een eindspel) Na den len teruggebrachten tempozet van Wit kregen we vorige week in het slotdiagram den volgenden eindstand Wit 3 dammen op 15, 31 en 37 en Zwart dam op 47, schijf op 26. Thans gaan we onderzoeken of we deze stelling nog een tempo terug kunnen brengen, zonder aan Zwart zijn gedwongen positie te ontnemen. Gesteld, we brengen den witten dam van 15 op 4 en geven den zwarten op 15 «en plaatsje, dan zien we dat Zwart gedwongen is op 47 te spelen, want hij kan niet »los« gaan staan, d.w.z. op een vrij veld, wegens Wit's dreiging 3746. De stand is dus weer een tempo terug gebracht, zonder dat de winststelling ver loren is gegaan. De stand na den 2en teruggebrachten tempozet is dus Wit dammer, op 4, 31, 37, Zwart dam op 15, schijf op 26. Trachten wjj nu nogmaals de stelling een tempo terug te brengen, dan komen we tot de conclussie dat dit al moeilijker gaat. Nu komt het op de practische kennis van den componist aan. Zonder goed onderricht te zijn in het practische spel wordt het nu ondoenlijk, daar het toeval thans geen hulp kan bieden. De stand goed doorwerkende vinden we nog een tempo, indien de witte dam van 4 op 27 en de zwarte van 15 op 47 wordt gebracht. Hiermede dwingen wij den zwarten dam om op 15 te spelen, omdat nog steeds de zet 3746 dreigt, wanneer Zwart zich wil loswerken. Wij zien nu ook den 3en tempozet ontwikkeld en de oorspronkelijke slotcom binatie steeds vastgehouden, blijkens on derstaand diagram Stand na den 3sn teruggebrachten tempozet. Verder kunnen wij nu den witten dam van 27 op 49 brengen, zonder den slotzet uit het oog te verliezen, dan neemt deze dam een veld in, waardoor het voor de oplossers iets lastiger wordt te begrijpen dat hij op 27 teruggebracht moet worden om de winststelling te forceeren. Het eindspel wordt hiermede dus veel ingewik kelder. De groote vraag is echter nu waar moet de zwarte dam geplaatst worden, om hem te kunnen dwingen veld 47 te nemen Na eenige studie komen we tot de ont dekking, dat de dam indien hy op 15 geplaatstfwordt, vrijwel gedwongen is om op 47 te spelen. Weliswaar kan hij nu ook veld 4 innemen, evenwel zonder succes, wegens 4927 415 (gedwongen) 27—4 15—47 4—15 47—36 154 en de vooropgaande slotzet is langs een weinig afwijkende weg weder verkregen. Hier is dus de eerste variant ontwikkeld zonder de beoogde winststelling ta verliezen 1 Wordt vervolgd. Nienwendijk, De heer S. de Vries, onderwijzer aan de Chr. School alhier, werd benoemd aan een Chr. School te Zwammerdam (Z.H.) De gemengde zangvereeniging »0. K. K.« hoopt 12 Aug. deel te nemen aan het concours te Overschie en het mannen koor »0. G.c aan het concours te Mole naarsgraaf op 26 Augustus. Het zoontje van P. de P. kreeg door dat hy een zweertje open krabde, bloed vergiftiging. Dr. Overbosch verleende hulp. Op 31 Augustus a.s. hoopt de fanfare ^Crescendo* alhier de feestelyk- heden te Werkendam op te luisteren. Het pleegkind van d Wed. L. geraakte deze week in een vollen boezem met water. De dochter van de Wed. B. bemerkte dat de kleine al reeds een eind weg gedreven wasdirect snelde zij er heen en wist de kleine op het droge te brengen. Met veel moeite wist men het weder tot bewustzijn te brengen, De heer D. de R. had het ongeluk doordat hij een rolletje gaas afrolde, een draadje van het afgeknipt eind in een zijner oogen te krijgen. Deze week werden voor de >Eierver. Nieuwendijk en Omstreken* verzonden naar de Rotterdamsche Consumptieveilirjg 7892 stuks, men besteedde voor grooto eieren f 7.15, kleine f 5.75, eendeieren f 6.50, kalkoeneieren f 11.00 alles per lOOstuks, Ganzeneieren geen aanvoer. Bij de verpachting van het nagras in den Biesbosch werden flinke prijzen be- besteed. De regen van den laatsten tjjd deed veel nut aan de weide. De wei- toemaat bracht f 30 k f 50 per H.A. op. Voor het nieuwe hooi wordt thans f 16.50 per 500 K.G. betaald. Werkendam (Biesbosch). De volgende gebeurtenis, die weder bewijst hoe schrander paarden, en in dit geval nog wel jonge dieren, kunnen zijn, mag zeker niet on vermeld blijven. Op den polder vijfambachten liepen eenige veulens, pas gespeend en nog maar 4 maanden oud, welke eenige dagen te voren van den polder Kievitswaard daar heen gebracht waren. Zaterdagmorgen werden twee veulens vermist en later op den Kievitswaard teruggevonden De dieren schijnen langs denzelfden weg on geveer teruggegaan te zijn, waarlangs ze weggebracht waren. Zij zijn over ver schillende polders gegaan, hebben een drietal sloten weten te passeeren, zijn aan het veer op don polder Kroon en Zalm in de pont, waarmede zij eerst overgebracht waren, terecht gekomen, schijnen daaruit in het Boomgat gesprongen en dat over gezwommen te zijn en zijn eindelijk door een rietgors heen op de kade van de Kievitswaard aangeland. Zij, die in den Biesbosch bekend zyn en ook den afstand tusschen beide polders weten, zullen zich verwonderd afvragen, hoe zulke jonge dieren zoo iets hebben kunnen volbrengen. Woensdag 29 Juli vergaderde het bestuur van da Oranjevereniging om de diverse feestelijkheden, welke Woensdag 2 September, ter hendenking van den verjaardag van II. M. de Koningin vast te stellen. Reeds vroeg in den morgen zal een muziekkorps door de straten trekken en alzoo den aanvang van het feest aankondigen. De kinderspelen zullen aanvangen des morgens 9 uur en wel de navolgende spelen zullen plaats vinden tevens worden hierbij da namen van de commissieleden genoemd. Voor jongens tot 16 jaar Tobsteken. Commissieleden de heeren v. d. Horst en v. Dortmond. Wedloop met hindernissen. Commissie leden de heeren Reas en Paap. Touwklimmen. Commissieleden de heeren Nelisse en Bril. Voor meisjes beneden 16 jaar: Stoelendans. Commissieleden de heeren van Oord en Wink. Ringsteken op fietsen. Commissieleden de heeren Koman en Ridderhof. Zikloopen. Commissieleden de heeren van Varik en Timmermans. Voor personen boven 16 jaar wordt georganiseerd een fietswedstryd, hetgeen iets geheel nieuws is. De verschillende hindernissen zullen den wedstryd zoowel voor het publiek als voor de deelnemers, zeer prettig en aangenaam stemmen. Deze wedstryd geldt zoowel voor heeren als dames. De commissieleden voor dezen wedstryd zijn de heeren Reas, v. Dortmond, Bril, Koman, Ridderhof, Nelisse en Tim mermans. Flinke pryzen worden bij genoegzame deelname beschikbaar gesteld. Voor de Werkendamsche athleten is ook weer gezorgd, daar ook de estafetteloop plaats vindt. Commissieleden hiervoor zijn de heeren v. Oord en v. d. Most. 's Middags zal ringrijden voor paren en ringrijden met los paard plaats hebben, waarvoor groote geldprijzen beschikbaar worden gesteld. Waarschijnlijk zullen een 500 tal post duiven worden opgelaten. Het ligt in de bedoeling, dat geljjk met het ringrijden het nienwe nummer fiets wedstryd wordt gehouden. Op het terrein zullen worden verhuurd twee consumptietenten, een fruittent of wagen en een ysco-tentje. De entréj's zijn bepaald als volgt '8 morgens f 0.25 's middags f 0.50 's avonds f 0.40. Drie kaarten tegelyk genomen vóór den dag van het feest fl. 's Avonds zal een concert worden ge geven en na afloop een groot vuurwerk met vele nieuwe nummers. Het bestuur der Oranjevereeniging hoopt, dat iedereen zal meewerken tot het wel slagen van het Oranjefeest en dat niemand zal verzuimen door het uitsteken van de driekleur de feestelijkheden in het dorp verhoogen. Het nieuwe Duitsche tarief van invoerrechten. Het Tweede Kamerlid Lovink heeft den Minister van buitenland- sche Zaken de volgende vraag ge steld: Is de minister bereid mede te dee len, tot welke resultaten de aan II. Ms. vertegenwoordiger te Berlijn ge geven instructies (vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van 9 December 1924) hebben geleid ten aanzien van de regeling van het nieuwe Duitsche tarief van invoerrechten? o— De warmte. Het warme weer van de. laatste maand heeft in den Atlantischen Oceaan en de Noordzee de haaien verder noordwaarts gelokt dan zij zich gemeenlijk vertoonen. In het Skagerak en ter zuidkust van\Noor- wegen zijn zij thans zeer talrijk, zoodat zij een gevaar opleveren voor voor de baders. o— Een strenge winter in zicht? Uit een mededeeling van den heer Gabriel aan de Academie der We tenschappen te Parijs blijkt, daT de winter van 1926 bijzonder streng zal zijn. Dit leidt hij af uit de periodi citeit eener reeks van 144 jaren in verband met de zon en de maan. In deze reeks zijn 2 perioden van 372 en 4 van 186 jaar te onderscheiden. Deze kringloop was tot nu onbekend Gabriel heeft de beteekenis er van voor astronomie en meteorologie ge vonden. De strenge winter 1917 cor- respondeerd bijvoorbeeld met dien van 1544. Die op zijn beurt komt overeen met die van 1539, 988 en 881. Winter 1740 was buitengewoon streng. Seine en Theems bevroren en bruggen bij Rouaan werden wegge slagen. Dit zou zich dus aanstaanden winter moeten herbalen overeenkom stig die van 955 en 1553, welke met 174U correspondeeren. o— Demonstratie loldralnage te Zerenberg- schenhoek Op verzoek der Noord-Brabantsche Maatschappy van Landbouw zal op Dinsdag 18 Augustus a.s. door den heer Prof, M. F. Visser, directeur van het Instituut voor Landbouwwerktuigen en -gebouwen te WRgeningen eene demonstratie worden gegeven met de moldrainageploeg. Deze demonstratie heeft plaats 's namid. 2.30 uur (zomertijd) op het terrein van den heer W. A. de Lint te Zevenbergschen- hoek. Des middags 12 uur zal Prof. Visser in café »Da Zwaan* van den heer R. O. Hermus te Zevenbergschenhoek over de moldrainage eene inleiding houden. Lezing en demonstratie zijn voor iedereen toegankelyk. o Iet bierfleschjes bekogeld Zaterdagavond liep de burgemeester met den gemeenteveldwachter Goossens in de Brandestraat waar eenige personen twist hadden. Ter kalmeering werd hun gezegd geen ruzie te maken en naar huis te gaan. In plaats daaraan gehoor te geven, werd de burgemeester door eenigen bedreigd. Ook werd er naar hem geslagen onder uitroepen die bedreigingen tegen zyn per soon inhielden. De burgemeester weerde zich intusschen duchtig met zijn gummistok. Toen achtte hy het raadzaam een café binnen te gaan. Nieuwsblad rr. rvTif^fiTi-irTar-'r*' TfritT-OTriï«m- vüwhkjsaBSceampsau

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9