O. DE KEMP ^nd van altenA UitgaveFirma L. J. VEERMAN, Heusdem No* 4526 Woensdag 12 Augustus 1925, Ituitenlaixlscli Overzicht buitenland Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 6!5£5. Engstraat HEESDEN. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur an Vrjjdagmorgen 9 uur ingewacht. Painlevé heeft de pers ingelicht over de gebeurtenissen in Syrië, aan de hand van telegrafische gegevens van generaal Sarrail. Wegens een levendige agitatie onder de Drusen wegens oneenigheden tusschen de voorstanders van 't Fransche bestuur en die van de onafhankelijkheid, werden kleine afdeelingen uitgezonden om de orde te handhaven. Een kolonne van 166 man, die het gebied binnentrok, werd omsingeld en verpletterd door de overmacht. Slechts 60 man ontkwamen. Een sterker kolonne, gevolgd door een konvooi munitie, dat onder dekking van tirailleurs uit Syrië en Mada gascar wat langzamer marcheerde, werd uitgezonden om de rebellen te straffen. Dezen vielen, daar de afstand tusschen kolonne en konvooi h.i. groot genoeg was, het konvooi aan met zulk een élan, dat de dekkingstroepen weken en de vyand zich van het konvooi kon meester maken. De commandant pleegde zelfmoord om niet in handen van de aanvallers te geraken. Daar de kolonne infanterie thans geen munitie meer had, moest zjj al vechtende terug trekken. De Fransche verliezen staan nog niet vast. In strijd met de berichten, uit Engelsche bron, zijn de Fransche troepen nog steeds in het bezit van de hoofdstad Sueida. Painlevé besloot zijn mededeelingen met de verklaring dat de toestand veel minder ernstig is dan beweerd wordt. Hij prees tevens de houding van de Engelschen in de grensgebieden van Palestina en Trans- jordanië, die zeer correct en bizonder vriendschappelijk is. In verband met het bezoek van Brilland aan Londen vestigen de meeste bladen in hoofdartikelen de aandacht op het belang der besprekingen, die thans gevoerd zullen worden. De Morning Post betoogt de wenschelijkheid van een gemeenschappelijk optreden van Engeland en Frankrijk en vermaant beide landen om een gemeen schappelijke politiek voor de gemeenschap pelijke belangen van beide landen te blijven volgen. De Westminster Gazette hoopt, dat door de conferentie van Chamberlain en Briand de onderhandelingen met Duitsch- land bespoedigd zullen worden en dat de besprekingen tot gevolg zullen hebben, dat een uitnoodiging tot Stresemann zal worden gericht om in September te Genève een samenkomst met Chamberlain en Briand te hehben, teneinde het vraagstuk van Duitschlands toetreding tot den Volkenbond tot een oplossing te brengen. De diplo matieke medewerker van de Daily Chronicle is van meening, dat de gedachtewisseling tusschen beide staatslieden ten hoogste drie dagen zal duren en noemt deze besprekin gen de belangrijkste, die er sedert den oorlog hebben plaats gehad. Painlevé heeft aan de pers de conclusies medegedeeld van het rapport van Pétain, inzake Marokko. Pétain zegt daarin, dat de Franschen, die in het begin weinig in aantal waren, de moeilyke en ondankbare taak hadden de onverwachtsche aanvallen te keeren van een zeer machtigen vijand, wiens strijdkrachten bestonden uit afvallige Riffijnen en een reserve van 30 a 40.000 krijgslieden uit de bergen, die het moeiljjke terrein kenden en beschikten over kanonnen, mitrailleurs en een overvloed van munitie. De wachtposten benoorden de Wargha braken de eerste aanvallen en wisten de frontstamm6n tijdelyk trouw te doen blijven. De beschikbare troepen moesten vóór alles die posten helpen en ravitailleeren en de afvallige stammen in bedwang te houden, die Fez en den weg naar Algiers bedreigden. De aankomst van nieuwe versterkingen maakt het thans mogelijk de eenheden af te lossen, die reeds drie maanden strijden en de toebereidselen te voltooien om weldra derf* vyand te verdrijven en overal het Fransche gezag overal te herstellen, als mede om een soliede organisatie in het leven te roepen, die een waarborg bevat tegen nieuwe invaller. Het rapport wenscht tenslotte Lyautey geluk en wijst er op, dat de vijand geen enkele zjjner politieke oogmerken heeft bereikt. Fez en Taza zjjn veilig tegen elke vgandelgke poging en het Marok- kaansche binnenland bl|jft trouw aan Frankryk. Kinderen deer een vleedgolf verrast. Zes slachtoffers. Vrijdagmiddag namen 35 kinderen van de vacantiekolonie van Wattralos bij Rou- baix (Frankrijk), 'n gemeenschappelijk bad in zee, toen plotseling 16 van hen door een vloedgolf werden verrast en meege sleurd. Onmiddellijk begaven zich vier priesters te water, die er in slaagden 10 kinderen te redden, 5 kinderlijkjes zijn reeds aan gespoeld. Omtrent het ongeluk nabij Boulogne zijn nog de volgende bijzonderheden te melden Volgens de laatete berichten uit Boulogne zjjn 10 kindsren omgekomen. Men ver moedt echter, dat het aantal slachtoffers 11 bedraagt. Men is daarvan niet geheel zeker daar bjj het ongeluk een wilde paniek onder de kinderen ontstond en een aantal van hen in de duinen vluchtte, waar ze met veel moeite werden teruggevonden. De vier priesters, die met de grootste inspanning nog 10 kinderen wisten te redden waren de abbé's Leclerck, Gham- penois en Delforge van het diocees Ryssel en abfcé Thomas van het diocees Atrecht. De ramp had plaats op het strand van Hardelet nabij Boulogne. —o Tien duizend francs in het water Een vrouw uit Noord-Vlaanderen kwam te Antwerpen om op een bank geld te storten. Toen zij uit de boot stapte liet zij haar geldzak in het water vallen. Er bevonden zich f 10,000 in. Ondanks de ernstige pogingen om het geld op te halen slaagde men hierin niet. o— The Excelsior Springs (Missouri) is Vrij dag een neger door een mei igte van bijna duizend personen gelyncht. Den vorigen avond was hij door de politie wegens mis handeling van een blank meisje gearre steerd. De menigte brak de deuren der gevangenis open, sloeg de deur van de cel, waarin de neger zat stuk, sleurde hem er uit en hing hem buiten de stad aan een eikenboom op. Vijftig gewapende agenten die uit de Kansas waren geboden, kwamen juist een kwartier te laat aan, om de lynchpartij te kunnen beletten. o— V|jf en veertig urea in de lucht De vliegers Drouhin en Landr zjjn 45 uren, 11 minuten en 59 seconden in de lucht gebleven en hebben in dien tjjd een afstand afgelegd van 4400 K.M. o— In Syrië waar de bewoners tegen de Fransche bezetting in opstand zjjn gekomen, werd deze bezetting te Lucida aangevallen, terwijl z|j alle aanvallen van ontzetting hebben teruggeslagen. Dat de toestand ernstig moet zijn wordt bewezen door het feit dat troepen die dringend noodig waren voor Marokko naar Syrië zjjn gezonden terwijl verdere versterkingen naar den Levant worden gezonden. o Hevige vulkanische uitbarstingen in Nicaragua Uit Managua (Amerika) wordt gemeld dat op 't eiland Ometepe in het Nicaragua- meer hevige vulcanische uitbarstingen plaats vinden. Al het te velde staande gewas in den geheelen omtrek wordt totaal vernield door de vallende aschregens. Openbare vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK op Dinsdag 4 Aug., n.m. 3 uur. Afwezig de heer A. v. d. Stelt. Voorzitter de E.A. Heer J. W. Egberts, burgemeester. Secretaris de heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde is ingekomen stukken. Een schryven van de R.K. Vereeniging ïMoederschapszorg* te Heerlen, waarin den Raad wordt verzocht een subsidie voor dit jaar te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor dit schryven voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Voorts wordt aangeboden de rekening en begrooting van de Gezondheidscommissie te Heusden. Deze worden goedgekeurd. Ged. Staten berichten hunne goeokeuring aan het raadsbesluit, waarbij aan den heer S. Dekker alhier een gedeelte bouwgrond in erfpacht is afgestaan. Het lid Koekkoek informeert wie de eigenaar is van den grond waarop de boomen staan, waarop het lid van Leeuwen antwoordtvqp den heer van Tienhoven. Het lid Donker geeft in overweging voorzichtig te zijn met het verleenen van erfpacht dan krjjgen we later geen moeite. Spreker vraagt tevens welk bedrag Dekker aan erfpacht moet betalen, waarop de Voorzitter antwoordt f 2.50 per jaar. Wethouder Ottevanger zegthet wordt hem verleend met lusten en lasten. Op voorstel van B. en W. wordt aan den Plaatselijken Landstorm alhier eön subsidie van f 30 toegekend. De Rekening der gemeente over 1924 wordt den Raad daarna aangeboden en er wordt tot nazien daarvan een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Walraven, Snoek en Donker. Thans komt in behandeling een door B. en W. ontworpen instructie voor den gemeente-secretaris. Na een korte bespre king wordt deze instructie goedgekeurd. Voorstel van B. en W. om aan T. de B. alhier afschrijving te verleenen van Hondenbelasting over 1925, op grond dat het desbetreffende aangiftebiljet per order was geteekend, zonder toestemming van den vader. Besloten wordt de afschryving te ver leenen. Daarna komt ter tafel een voorstel van B. en W. tot aankoop van een motor brandspuit. De Voorzitter zegt, dat bij het blus- schingswerk van den brand bij de Wed. Buizer, hem gebleken is dat de brandspuit niet in orde was. Spreker heeft later de spuit uit elkaar doen nemen en kwam toen tot de conclusie dat een cylinder was doorgeroest. In verband hiermede heeft spreker eenige prysopgaven gevraagd van een motorbrandspuit, waaruit blijkt dat voor een bedrag van f1735 een zoodanige spuit kan worden aangekocht, waarmede met twee stralen gewerkt kan worden. Er is 100 Meter persslang bjj. In de gemeenten Staphorst, Zuidwolde en Hoo- geveen heeft spreker geïnformeerd naar de resultaten van het gebruik van een dergeljjke motorbrandspuit, die over 't algemeen gunstig waren. Het lid van der Meijden vraagt of zulk een spuit met de hand vervoerd kan worden. De Voorzitter antwoordt hierop, dat deze achter een auto of zware motorfiets kan worden voortbewogen. Het lid Donker brengt in 't midden, dat zoo'n motorspuit toch zeker steeds nauw keurig in orde gehouden moet worden, want wanneer er b.v. in een jaar geen gebruik van gemaakt zou behoeven te worden en er werd Diets aan gedaan, dan kon de motor wel eens niet in orde zijn, als het noodig was. Op de vraag van het lid Verschoor, hoe sterk de motor is, antwoordt de Voorz. 5 paardekrachthetgeen de heer Verschoor te weinig vindt. Het lid Snoek is voor aanschaffing van een flinke motorspuit, daar de wielen van een kleine machine niet zouden sporen op alle wegen, welke meening het lid van Leeuwen ook is toegedaan, maar deze zou de zaak willen verdagen tot nader onderzoek. De Voorzitter zou een uitspraak van den Raad willen hebben, of deze in beginsel tot aanschaffing wil besluiten en deelt tevoren mede dat een der firma's een demonstratie wil houden, op voorwaarde dat bjj niet aankoop een schadeloosstelling van f25 wordt betaald. Op voorstel van den heer Ottevanger wordt na eenige discussie de zaak tot een volgende vergadering uitgesteld. Bij de gebruikelijke rondvraag blykt het lid Snoek zeer ontstemd te zjjn over de werkzaamheden van het stembureau aan den Nieuwendijk, bij de laatst gehouden stemming. Spr. vraagt, uit hoeveel leden het stembureau bestond, want er zaten 4 personen aan de tafel en hij meent dat er toch maar 3 mogen zijn. Ook bewoog zich daar steeds de heer van Helden in de omgeving van de stemhokjes, hetgeen volgens spr, niet te pas komt en ook in strijd is met de wet. De heer Ottevanger (die als Voorzitter van bedoeld stembureau fungeerde) zegt, dat niet vier maar drie personen aan de tafel hebben gezeten. Wel heeft de heer A. v. d. Stelt hem gevraagd, aan de tafel te mogen plaats nemen, maar spr. heeft zulks geweigerd. Die rnan heeft niets gedaan, aldus spreker. Het lid Snoek zegt, waargenomen te hebben, dat niet alleen slechtzienden, maar ook personen, die niet konden schrijven, maar wel zien, geholpen werden. Helpen, zegt de Voorzitter, is zeer rek baar. Nietzienden mogen geholpen worden. Het lid Verschoor informeert welke eigendommen de gemeente heelt en waar die zijn gelegen, waar de Voorzitter op antwoordt, dat zulks op de kaart te zien is. Het lid de Jong vraagt aan den heer Verschoor: »Waar ligt dat dan wat U bedoeld waarop de heer Verschoor zegt »Daar bij de Boer*. Spreker vraagt, of de gemeente daar een hek geplaatst heeft, van meerdng zijnde dat het aldaar gem.- grond is. De Voorzitter zegt, dat de gemeente geen hek heeft laten zetten. Het lid Donker vraagt, of de grond, gelegen tusschen de kerk en het muurtje aldaar, gemeentegrond is. De Voorzitter zegt zulks niet te weten, maar zal er naar informeeren en onder zoeken. Het lid van Leeuwen vindt, dat de stemhokjes op het stembureau te Almkerk pok bij de laatste stemming niet goed 'geplaatst waren en acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het publiek kan af kijken welke candidaat wordt gestemd. De Voorzitter zegt, dat het onmogelijk voor hem is overal op te letten. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den raad der ge meente DUSSEN. Aanwezig alle leden. Aan de orde: Ingekomen stukken. Verslag van de schoolcommissie. Door de rapporteurs wordt er op gewezen dat de onderwijskrachten flink voor de belangen van het on derwijs werken en dat de scholen zonder onderscheid er keurig en goed onderhouden uitzien. Door het hoofd der'school, de heer Kohier is gevraagd het schoolhuis wat te wilen laten opverven daar dit er zeer haveloos uitziet. De Voorzitter zegt dat B. en W. besloten hebben dit in het najaar te laten doen. Verslag van de Gezondheidscom missie te .Waalwijk, houdende de me- dedeeling dat deze gemeente dit jaar f 109 aan die commissie moet bijdra gen. De heer van der Koppel acht deze uitgaven ongemotiveerd aangezien men hier nooit iets ziet of hoort van deze commissie. De Voorzitter is het daar niet me de eens en deelt mee, dat een der leden steeds komt kijken bij het bou wen van huizen. Zou dit niet het geval zijn, dan moest de gemeente daar zelf voor zorgen en zouden de kosten, die nu door verschillende gemeenten worden gedragen, zeker heel wat hooger zijn. Vervolgens deelt de Voorzitter me de, dat voortaan alle uitkeerihgen der gemeente door de bank van Ne'd. Ge meenten gaan. Het rekening-courant- bedraagt bij die Bank voor deze ge meente f 10.000. Echter moet nu een post van f6000 worden afgelost en aangezien de inkomsten zeer slecht zijn binnengevloeid is er niet vol doende geld aanwezig waarom' B. en W'. voorstellen het crediet bij de bank met f6000 te verhoogen. Daartoe wordt besloten. Verhuring woningen. De Voorzitter zegt dat de woning staande tegenover de school inwijk B. aan den commies v. Rijswijk is verhuurd op conditie dat hij deze moet verlaten zoodra er een veld wachter komt. Deze is er nu bijge komen en daarom is aan Van Rijs wijk met ingang van 1 October de woning opgezegd. De heer Middelkoop merkt opdat door den veldwachter het oude schoolhuis is gehuurd. De Voorzitter geeft zulks' toe maar merkt op dat dit slechts voor tijde lijk is aangezien het een raadsbesluit is dat de veldwachter in bedoelde woning moet komen. De heer Van Drunen geeft zulks toe, doch zegt, dat toen geen reke ning is gehouden met de onderwijze ressen. Deze toch wonen ook daarin en waar zullen die onderdak vinden. De Voorzitter merkt opdat dit een zaak is waarvoor de onderwijzeres sen zelf zorg moeten dragen. De veld wachter heeft die dames in huis ge nomen omdat hij het gezellig vond dat, als hij des nachts op surveil lance was, zijn vrouw' niet alleen be hoefde te blijven. De heer Van Dijk vreest dat een van de onderwijzeressen dan weer buiten deze gemeente zal gaan wonen wat niet in* het belang van het onder wijs is en van de gemeente. Na nog eenige discussie wordt be sloten het huis pas op te zeggen in plaats van 1 October! met ingang van 1 Maart. Kwestie Ivrekeldraai. De Voorzitter deelt mede, van Ged Staten een schrijven te hebben ont vangen, waarin wordt aangedrongen om den dijk te verleggen teneinde de draai aldaar tot een minimum terug te brengen. Ged. Staten geven in overweging verschillende daarvoor in aanmer king komende vereenigingen aan te vragen in de kosten daarvan eenige bijdrage te willen verleenen. Alleen de onteigeningskosten ko men al op f 6700 en omdat het met den financieelen toestand der ge meente allesbehalve rooskleurig ge steld is heeft hij er nog geen werk van gemaakt. De heer Middelkoop geeft toe dat het een zeer goede verbetering zou zijn. Echter acht hij den tijd er ook nog niet voor gekomen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- ENTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. voor liet Land ^an Heusden en Altena,deLangstraat en dg Bommelgrwaar f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1