lliimeiilaiMl Zwaar onweer. Plaatselijk Nieuws Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, op Donderdag 6 Aug. nam. 7,30 uur. VoorzitterEdelAehtbaren H. J. van Eggelen. Alle leden zijn aanwezig als de Voor zitter om 7,50 de vergadering opent. Hierop leest de ambtenaar de notulen der vorige vergadering, die zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen is Goedkeuring door Ged. Staten van het Raadsbesluit tot aankoop van een oblig. N. W. S. De Voorzitter deelt mede, dat Gedep. Staten in een begeleidend schrijven wel bezwaar tegen hebben, om deze obligatie te gelde maken, voor aankoop terrein voor de te bouwen openbare lagere school, omdat het bedrag dan bestemd wordt voor inproductieve uitgaven. Spr. merkt op, dat dit iets van later zorg is, hij kan niet gelooven, dat er overwegend bezwaar tegen zou bestaan. De heer de Mol vraagt, of de obligatie reeds gekocht is, is dit niet het geval, dan zou hij niet tot aankoop overgaan. De Voorzitter zegt, dat de aankoop reeds geschied is, doch wel te gelooven, dat Ged. Staten er in zullen toestemmen. Proces-verbaal van kasopneming bij den gem.ontvanger op 26 Juni, waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden. Goedkeuring door Ged. Staten van de wijziging der gem.begrooting. Deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving. Aanbieding gem.rekening en de reke ning van het vleeschkeuringsbedrijf over 1924, Beide rekeningen worden in handen gesteld, van een commissie bestaande uit de heeren de Mol, de Haan en Sehmiehusen. Voorstel van B. en W. tot het bouwen van een openbare school voor gewoon lager onderwijs. De Voorzitter zegt, dat, zooals de Heeren weten, reeds lang het plan tot het bouwen van een nieuwe openbare lagere school in voorbereiding is en dat B. en W. thans den tijd gekomen achten tot het bouwen over te gaan. Dit college stelt daarom aan den raad voor, in be ginsel te besluiten tot het bouwen van een openb. lagere school, op het terrein kad. bekend gemeente Heusden, sectie A no. 1249, waar vroeger de militaire kazerne heeft gestaan en welks terrein thans in gebruik is bij den tuinier H. Kuijpers en dat eigendom is van de Godshuizen, die het voor dit doel aan de gemeente in eigendom willen overdragen voor een bedrag van f1500. Wat het bouwen der school betreft, hierover zal de raad later in de gelegen heid worden gesteld, zich daarover uit te spreken. Het gaat thans slechts over het beginsel-besluit en de bepaling der plaats. Zonder eenige discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt aldus be sloten. Verzoekschrift van het Bestuur der Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen om subsidie. Op voorstel van B. en W. wordt, niet tegenstaande het groote nut van deze instelling wordt erkend, afwijzend op het verzoek beschikt. Verzoekschrift van de Landstormcom missie „De Meijerij", om subsidie voor het houden van een Landstormdag. Ook hierop wordt op voorstel van B en W. afwijzend beschikt. De Voorzitter merkt op, dat de mede- deeling in het adres, dat aan de afd. van den Landstorm in deze gemeente nog 19 leden zijn verbonden, onjuist is. De afdeeling, waarvan de heer H. Ver hoeven een tijdje de leider is geweest, is in 1920 reeds opgeheven. Rekening over 1924 en Begrooting 1926 van de Gezondheidscommissie. De rekening sluit met een batig saldo van f320,57 en wordt door den Raad goedgekeurd. Met het bedrag van f 99,95 als bijdrage dezer gemeente berekend tegen 5 ct. per inwoner, op de begrooting voor 1926 uitgetrokken, zal bij het op maken der gemeente-begrooting worden rekening gehouden. Nota van Gedep. Staten omtrent de in de vorige vergadering vastgestelde verordening op het beheer van de Vleesch- keuringsdienst. De Voorzitter zegt dat de aanmerkin gen slechts van formeelen aard zijn. Zoo willen Gedep. Staten in de verordening zien opgenomen, dat van de kasopneming procesverbaal wordt opgemaakt en daar van mededeeling wordt gedaan aan den Raad en aan Gedep. Staten. Verder werd er in art. 10 der verordening bepaald dat af- en overschrijving van posten kan plaats hebben, zonder machtiging, dit achten Gedep. Staten in strijd met art. 213 der Gemeentewet. De Voorzitter zegt niet te zullen voorstellen om een twist geschrijf te beginnen, doch acht het wel opmerkelijk, dat de bepaling is opge- nomen, naar aanleiding van een advies, dat afkomstig is van Gedep. Staten van Utrecht, zoodat er naar spr. meening ten deze verschil van meening bestaat tus- schen Gedep. Staten van Noordbrabant en Utrecht. Verder verlangen Gedep. Staten dat bij de rekening van het be drijf een verslag van den Directeur wordt overgelegd. De Voorzitter stelt voor aan het verlangen van Gedep. Staten te voldoen en de voorgestelde wijzigingen aan te brengen. De heer Uhl vraagt wat er gebeurt als zich het geval van art. 10 zich voordoet. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. dan de machtiging tot deze af- en over schrijving daaraan moeten verleenen en Gedep. Staten hunne goedkeuring moe ten hechten. Gedep. wenschen schijn baar aan hunne medezeggenschap vast te willen houden. De raad gaat hierop accoord met de voorgestelde wijzigingen. Benoeming lid der Schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting, in de plaats van den heer A. Verschuur, die ontslag genomen heeft. De Voorzitter deelt mede, van den heer Verschuur een briefje te hebben ontvangen, waarin deze kennis geeft, over niet voldoende tijd te beschikken om de vergaderingen van de commissie geregeld bij te wonen, waarom hij ver zoekt hem ontslag te willen verleenen. Volgens spr., maakt deze mededeeling een eigenaardigen indruk, omdat nog slechts een vergadering door de com missie is gehouden. B. en W. stellen voor het ontslag te verleenen en hebben gemeend den raad ter benoeming aan te bevelen de heeren Johan de Mol en P. Sehmiehusen, hoewel de raad niet aan deze aanbeveling is gehouden. Bij de stemming verkreeg de heer de Mol 5 en de heer Sehmiehusen 2 stem men, zoodat de heer de Mol is gekozen. Verder heeft de Voorzitter nog een punt dat niet op de begrooting voor komt. De ambtenaar ter secretarie heeft zijn diploma behaald en B. en W. heb ben gemeend, hem daarvoor een ver hooging te moeten verleenen van f100, wat de vorige ambtenaar ook heeft ont vangen, zoodat het billijk is dat de tegenwoordige ambtenaar ook deze ver hooging krijgt. De raad gaat met dit voorstel ac coord. Daar niemand verder het woord ver langt sluit de Voorzitter de vergadering. Uit verschillende plaatsen van ons land komen berichten over zware onweders die hebben gewoed. Zondagnacht omstreeks twaalf uur woedde een verschrikkelijk onweer boven Roosendaal, gepaard niet wer velwind en hagelslag. De hagelsteenen ter groote van kippeneieren (er waren er; bij tot een gewicht van drie en een half |Ons) vie len bij menigte uit den hemel. Dui zenden ruiten en dakpannen werden vernield en ook aan den oogst te velde is groote schade aangericht. Uit Roosendaal wordt nog bericht, dat de schade in de stad buitengewoon groot is. Hoewel zij nog niet valt te beramen, zou zij, volgens inlichtingen van het dag blad »De Grondwet®, zeker welf 100.000 bedragen. Ook te Wouw en Oud-Gastel is het een noodweer geweest. In Wouw b.v. zijn alle ruiten, die aan d8 windzijde lagen, vernield. Vooral het raadhuis en het klooster hebben belangrijke schade geleden. Opmerkelijk is, dat op sommige plaatsen, direct grenzende aan straten waar groote schade werd aange richt, geen enkele vensterruit vernield werd. Te Lamswaarde (gemeente Hontenisse) is een werkman door den bliksem getroffen en gedood. Zondag is de bliksem geslagen in de boerderij van den landbouwer Kets te Baak, gem. Steenbergen. De boerderij is geheel afgebrand. Ook heeft er boven Naarden en Huisen een hevig onweer gewoed. In de houten buitenwoning van den heer Van Gelder sloeg de bliksem in. Een felle brand brak uit. Niets kon worden gered. Maandagavond woedde boven het Oosten van ons land een ontzettend onweer. In Hengelo zyn een zeer groot aantal zware boomen door den bliksem getroffen, of door den orkaan ontworteld. Enkele straten waren door getroffen boomen geheel versperd. Talrijke schoorsteenen en hon derden pannen werden van de daken ge slingerd. Voorts is de groote opslagplaats van hout van de houtzagerij van Wesseiink over den Eischedeschen straatweg geslagen. Twee wagons hout zijn uit de rails geslingerd. H t autobusverkeer met de naburige plaat se t stond stil. Ook in Oldenzaal was het een vreeselyk ncodweer. In tal van huizen is de bliksem irteslagen. De materiale schade is overal enorm. De meeste huizen in de stad zijn min of meer ernstig beschadigd. Eenige zyn gedeeltelijk ingestort. De koeltoren van de fabriek der firma Gelderman is door den bliksem getroffen en vernield. Het electriscb licht in de stad is gestoord. Boven Groningen ontlastte zich een bui tengewoon hevig onweder. De bliksem is in tal van boerderyen in de omgeving van de stad ingeslagen, o. a. in die van den heer K. de Boer te Aduard. De bliksem ging bier aan de voorzijde binnen en kwam er aan de achterzijde weer uit. De boer en zijn knecht werden tegen den grond geslagen. De schuur met hooi vatte weldra vlam en brandde geheel af. Het voorhuis kon behouden blijven. Ook in de boerdery van den heer K, de Wit te Oosterhoogebrug hield het on weder geducht huis. Ook hier brandde de schuur met hooi geheel af. Ook boven Doetinchem ontlastte zich een hevig onweder, gepaard gaande met een orkaan. De motorenfabriek >De Vijf® werd totaal vernield. Ook aen het spoorwagstation is alles ontredderd. Geladen veewagens sloe gen om. Alle verbindingen naar buiten zijn verbroken. Nog uit tal van andere plaatsen komen berichten over zwaar onweer. Onder andere uit Didam, alwaar een hevig onweer, ge paard gaande met een soort typhoon, plaats had. Vele hooischelven werden weggevaagd en ook andere te velde staande oogst werd over het land verspreid. De achterstukken van vier boerderyen werden opgenomen en uit elkaar geslagen. De groote gebouwen van de groote Land bouwtentoonstelling, welke hier Woensdag en Donderdag dezer week gehouden wordt, zyn totaal uit elkaar geslagen. Men zal trachten ze voor Dinsdagavond weder op te bouwen. liet dorp Zeeland zvraar geteisterd. Twee dooden. Men seinde Maandagavond uit Zeeland (N.Br.), dat het halve dorp door den or kaan verwoest is. Er zyn twee dooden. De Commissaris der Kopingin is naar de plaats van de ramp vertrokken. Een ontzettende ramp te Borculo Men seint uit Zutphen Eert ontzettende ramp heeft Borculo ge roffen. Daar heeft een windhoos Maan dagavond ongekende verwoesting aangericht. De meeste huizen zijn verwoest. Er zijn 4 personen gedood en verscheiden gewond. Een vliegmachine op weg naar Duitsch- land zou omlaag gestort zijn. De torens der Hervormde en de R, K. kerk zijn als rietjes afgeknapt. De schade is niet te schatten. o— Verdronken Het 8-jarig zoontje van schipper Anton van Dien, is van de »Neutral« in de haven van DuisburgRuhrort over boord geslagen en verdronken. Het lijkje is opgevischt. Onder de gemeente Maasland is het 2j-jarig zoontje van den veehouder Van der Vaart te water geraakt en verdronken. Te Lemmer is door een visscher uit zee binnen gebracht het lyk van den 27-jarigen Willem Jansen, die by het aanwenden van reddingspogingen voor zijn vader, die te water geraakte en eveneens verdronken is, op zee is verdronken. Bij het baden in zee is te Vlissingen Zondag een 20-jarige jongeman uit Middel burg verdronken. Het 9-jarig kindje van den arbeider N. wonende aan de Diestraat te Breda, is in den Tramsingel te water geraakt en verdronken. o— Van den zolder gevallen De broodbakker A. Verloop te Voor schoten is van den meelzolder gevallen. In bewusteloozen toestand is hy naar het Diaconessenhuis te Leiden vervoerd waar hij is overleden. o Onvoorzichtig Op den Oostsingel te Delft is de 46- jarige jongen B. wonende Delfgauwscheweg, toen hij met zfin rywiel zich liet voort trekken door een auto, over den kop ge slagen. In bewusteloozen toestand is hy naar het ziekenhuis Bethel vervoerd. o— Ernstig mijnongeluk, 2 dooden. Vrijdagmiddag heeft in de mijn Maurits een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl mijnwerkers bezig wa ren met het laden van steenkool, lie ten steenen los. De mijnwerkers M. J. Markus uit Berg, vader van 4 kinderen en J. W. Wramers, onge huwd uit Grevenbicht werden door het afvallend gesteente getroffenen onmiddelijk gedood. Twee leeningen van Ameide op- gezegd. Men meldt aan de „N. R. Ct/': De gemeente Ameide is op 30 Juni j.l. in gebreke gebleven, de rente te betalen van een leening, groot f 1500 a 4lj2 pCt., en de aflossing van een leening groot f1600 a 472 pCt beide aangegaan bij de Nutsspaar- bank Ameide-Meerkerk. In de be handeling, die de directeuren der Spaarbank te Ameide van(den burge meester dier gemeente ondervonden hebben, ejfl in de wijze waarop deze burgemeester zich over zijn overle den ambtsvoorganger en die tevens voorzitter van die spaarbank was, heeft uitgelaten, hebben de directeu ren in hun vergadering van 4 dezer aanleiding gevonden beide leeningen, die thans opzegbaar zijn geworden binnen 8 dagen in baar geheel op te zeggen. o— Auto-ongelukken. Te Hardinxveld is. een 6-jarig meis je door een vrachtauto overreden en gedood. De eebtgenoote van den heer J. S. aldaar zat omstreeks halfi negen n.m. met haar 6-jarig dochtertje op den berm van den Alerwe-dijk, toen het meisje plotseling den druk bereden weg wilde oversteken; zij week daar uit voor een auto, komende uit de richting Gorinchem, doch kwam te recht onder een vrachtauto die uit de tegenovergestelde richting kwam. Het meisje werd overreden en op slag gredood. Den bestuurder van de vrachtauto, toebehoorende aan een groentehan- laar te Sleeuwijk treft geen schuld. Q— Brutale inbraak. Vrijdagnacht hebben handige in brekers bun slag geslagen op het Phoenixterrein te Haarlem. Op dit terrein zijn o.m. ook ge vestigd de kantoren van de Petro- leum-Maatschappij „de Automaat'. De ongeiloode gasten, diei het voor al op de brandkast en den inhoud daarvan schijnen gemunt te hebben hebben een listige manier bedacht, om hun buit binnen te balen. Toen Zaterdagmorgen in da vroeg te een koetsier bij het terrein arri veerde vond bij de deur van het kan toor open staan en bij nader onder zoek bleek dat de brandkast die in bet kantoor stond, spoorloos verdwe nen was. Uit een stal had men een paard gehaald en dit vermoedelijk gespan nen voor een platten wagen, die op het terrein bad gestaan en ook ver dwenen was. Daai' er ook een partij hooi wordt vermist, wordt veron dersteld, dat men de brandkast be dolven heeft onder hooi op den wa gen. De politie stelde dadelijk een uit gebreid onderzoek in. Ontdekt werd, dat een automobielketelwagen was opengebroken. Daaruit en van het terrein waar juist gebouwd wordt, hebben de inbrekers zich alle benoo- digde gereedschappen verschaft In de brandkast was een kleine 11000. De vertegenwoordiger van de A. P. C. te Haarlem had gisteroch tend juist afgerekend; anders zou de buit grooter zijn geweest. Voorts was in de brandkast de geheele admini stratie geborgen. Van de daders is nog geen spoor gevonden. ^Verzekering dekt de schade. Het is wel haast zeker, dat de die ven met handschoenen hebben ge werkt want vingerafdrukken zijn niet gevonden. Het paard en de wagen zijn Zater dagmiddag in de Bannesteeg terugge vonden. Het onderzoek duurt voort naar de daders. O Een ernstige ontploffing te Ede. Drie dooden en 13 gewonden, in een der werkplaatsen van de Ne- derlandsche Kuns tzijdefabriek te Ede is .Vrijdagmiddag .2 uur een ontzet tend ongeluk gebeerd. Een paar werklUeden verrichtten bezigheden met en zuurstofcylinder toen plotseling met een geweldigen knal, die ver in dea omtrek te hoe ren was, dit apptiraat uit elkaar sprong. Het bleek al spoedig, dat er drie zwaar vermiinkten waren, die ot reeds dood of stervende waren. Dr. Heijmans van ide kunstzijdefa briek, dr. Van Leeuwen uit Eae en dr. V oerman, dirigeerend «officier van gezondheid te Ede waren spoedig ter plaatse om de vele gewonden te hel pen De vernieling door de rondvlie gende stukken staal was verschrik kelijk Een drietal menschen werd op slag gedood. Zij werden on herkenbaar verminkt. G'ok de zwaar gewonden kregen vreestelijke kwets uren. Door den luchtdruk werd een groote hoeveelheid glas- van bet dak vernield dat in zijn val de meeste aanwezige arbeiders licht verwondde. De zwaargewonden wrerden naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht Onmiddelijk werden de plaatselijke-, burgerlijke-, en militaire-geneeskun- digen gewaarschuwd, terwijl geeste lijke hulp direct werd ingeroepen. De namen der overledenen zijn B. M. Mos 29 jaar, bankwerker, ge huwd te Ede; H. Foykar, 25 jaar, on gehuwd, een Oostenrijker van ge boorte; A. Möller, 28 jaar, gehuwd te Wageningen. Het parket uit Arnhem was in den namiddag reeds aanwezig. Naar verondersteld wordt, is de Oostenrijker Foykar waarschijnlijk op minder oordeelkundige wijze te werk gegaan bij het behandelen van den zuurstofgeleider. Meermalen ge waarschuwd zijnde voor de gevolgen schijnt hij hieraan echter geen ge hoor te hebben geschonken. De man was tusschep twee machines bezig, waardoor het ongeluk eenigszins ge- is gelocaliseerd. Hensden. De commissie voor de Kin derspelen op 31 Augustus a. s. maakt bekend, dat by genoegzame deelname 2 wedstrijden gehouden zullen worden, waar aan ook door niet-schoolgaande kinderen deelgenomen kan worden en wel 5. een costuumwedstrijd voor meisjes van 1015 jaar, (voor de vervaardiging mag zoowel stof als papier gebruikt worden). Voor beide wedstryden kan men zich opgeven tot 20 Augustus bij Mevr. Auër. Uitslag loting lichting 1926. 1 Cornelis Schaap. 2 Godefridus Hoogendoorn 3 Leonardus Kuijpers 4 Hendrikus Johannes van Overbeek 5 Antonius J. M. G. Duysters 6 Andreas L. Smits 7 Meindert B. Bax 8 Aart M. van Horssen 9 Pieter A. Maas 10 Adrianus J. Merkx 11 Petrus Th. M. A. Geene 12 Koenraad Lantinga 13 Cornelis v. d. Oever Andel. De winkel van den rijwiel handelaar P. Riiger alhier is 's avonds door tientallen verschillend gekeurde elec- trische lampjes schitterend verlicht. Het is te begrijpen dat een en ander veel be langstelling trekt. De prijs der vette varkens bedraagt in de gemeente thans 86—88 cent per K.G. Almkerk. Nog slechts weinige dagen en gy Zangers van het Mannenkoor »Exelsior« (Directeur de Heer N. Snijders van Raams- donksveer) zult weer uwe eer op het groot nationaal Concours te »De Meern» )Utr.) hebben te verdedigen Door veel geduld, en aanhoudende repi- tities hebt gij het zoo ver gebracht, dat gy 18 Aug. a.s. zult uitkomen in de 2de afdeeling (Zang) op bovengenoemd con cours. Dus deze enkele dagen nog eens flink gestudeerd, misschien wordt daardoor uw Succes nog grooter Luister goed naar uwen talentvollen Directeur, en de Glorie zal niet uitblyven. "Wij wenschen uw Zangers van »Exelsior« een schitterend succes toe in de Meern Nog steeds breidt zich in deze ge meente het zoozeer, gevreesde mond en klauwzeer onder 't vee uit Beneden-Langstraat. De prijzen der vette varkens zijn wederom terugloopend. Men besteedt thans tot f0.80 per K.G. Jonge biggen worden thans niet druk aan gevoerd Deze blijven aan den prys van f 15.tot f 20.per stuk. Dassen. Vrijdagmorgen had onder groote belangstelling de begrafenis plaats van de Eerw. Zuster Diderica welke hier ongeveer 30 jaren in het Liefdegesticht verbleef. Deze Eerw. Zuster kende iedereen tot zelfs de kleinste kinderen, vele echter ken den haar nog van hunne schooljeugd, daar zij langen tijd als hoofd der school heeft gestaan. Zuster Diderica was door een ieder bemind, dit heeft men nog Vrijdag morgen bewezen, het stoffelijk overschot werd gedragen door 10 leden van de H. Familie van Vrouwen en werd gevolg door eene groote menigte, voorop de Eerw. Zusters, daarachter de schoolkinderen en toen nog tal van oudleerlingen. De Eerw. Zuster Diderica zal nog lang in dankbare herinnering blijven by alle Dussenaren doch vooral bjj hare mede Zusters en oudleerlingen. Zij ruste in vrede. Zaterdag a.s. zal onze oud dorps genoot den "WelEd. Heer W. Rietra, zoon a. een vliegerwedstrijd voor jongens van 40--45 jaar, en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2