Eerste Blad S. D. LANKBUYZEN Co's BANK CTDE KEMP A. Verschuur-Baert. Heeren Mode-artikelen Firma JOH. DE MOL Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. Wo, 4533 Vrijdag 4 September 1925, Drogisterij HEUSDEN. Ruitenlaiidsch Overzicht Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. T. BOONSTRA. liiiiiieiihiml Engstraat HEUSDEN. UND VAN altera Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, er- franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Pebeco-Tandpasta, Foster's Maagpillen Kukirol-pleister Knkirol-voetbad Stoelen vernis Hoedenvernis. Limonade Siropen. De laatste paar jaren heeft zich een sterfte onder onze hoornen voor gedaan, zooals niemand zich herin nert ooit gezien te hebben. Reeds eenige jaren hadden de iepen een onrustbarende ziekte vertoond, die vooral in het jaar 1924 met onge kende heftigheid weer tal van hoo rnen deed sneuvelen, maar bovendien zag men langs velden en wegen de populieren met doode kruinen staan. In de knotwilgen langs de slooten verdorden de takken en de eiken stonden ziekelijk dun in hun blad. Het scheen wel een boomenpest. Maar deze opvatting werd al spoe dig te afgezaagd gevonden als meest i modern begrip kwam toen de „ra- |J diondood"; de electrische golven wa ren de schuldigen. Boomenpest kennen we niet, maar wel algemeenc oorzaken, waardoor de groote massa hoornen is verlo ren gegaan. Het zijn oorzaken van klimaat en bodem, waar wij in liet groot wel iets van af weten. Oimkort te gaan, de meeste boomen zijn ver droogd. En nu wil ik iels aanhalen uit een stukje van een bekende op hel gebied van plantkunde n.l. Prof. Dr. Johanna Westerdijk. Deze zegt o. m.: Het is ontegen zeggelijk, dat de groote droogte van 1921)1921 haar invloed nog lang op den plantengroei heeft doen gevoelen vooral daar zij gevolgd werd door eenige droge lentes. Het is duidelijk dat in dien Lijd van sterke sapstroo- ming de boomen erger de droogte gevoelen dan in den laten zomer. Gedurende enkele jaren heeft het grondwater ook veel lager gestaan dan vroeger; dit was duidelijk aan allerlei poelen en meertjes, die jaren lang droog zijn geweest en nu ein delijk weer op peil komen. Vele be ken zijn langen tijd schijnbaar ver dwenen. Ons is een aanplant van kastanjes e.n esschen bekend aan een van de droge Veluwe-beken, waar de boomen nu al sinds eenige jaren met uitgestorven takken staan^ ter wijl ze daar vroeger welig tierden. Geen enkele ziekte teistert deze boo men: ze zijn chronisch verwelkt. Die droogte nu ,van 1921 en volgen de voorjaren werd gevolgd door de zeer lange vorstperiode van 1923-'2l. Deze laatste is niet anders geweest dan een voortgezette droogte, omdat de wortels uit den hardbevroren bo dem geen water kunnen opnemen. Ook weten wij dat bij het bevriezen van een plantendeel er water aan de cellen ontrokken wordt en het plan tendeel verwelkt. Verdrogen en be vriezen geven dus dikwijls dezelfde verschijnselen; in elk geval heeft de vorst cle droogte in haar werking versterkt. Wil men zich oriënteeren over de intensiteit van de droogte van de laatste jaren, dan slaat men allicht de cijfers van den regenval op. Deze geven echter geen volkomen duidelijk beeld, omdat het droog blij ven of droog worden van den grond niet zuiver afhankelijk is van de hoe veelheid regen, die neervalt:: plas regens of langdurige motregens, hel al of niet samengaan van regen met wind, brengen groot verschil in bodemvochtigheid teweeg, zoodat de regencijfers in dit geval niet duide lijk spreken. Wel hebben wij in vele van onze arme bodems jarenlang kurkdroge lagen gezien. Arme zand gronden, die toch al geringe opzuig- kracht voor water hebben, schenen dit vermogen bijkans verloren ie heb ben. De natte, koele herfst van 1923 had al eenig kwaad hersteld, toen de" lange winter van '24 weer een droog teperiode gaf. Na regens in April en Mei kwamen er toen vier weken van droogte en hooge temperatuur in Mei-Juni, en toen zag men weer tal rijke boomen verdrogen. Ontegenzeggelijk reageerden de ver schillende boomsoorten op uiteen- loopende wijze op deze invloeden. Sommige soorten bleken in het begin van '22 al schade te hebben geleden, anderen gingen eerst in de komende jaren achteruit Stellig moet naast [de droogte en de vorst nog aan andere invloeden wor den gedacht en wel in de eerste blaats aan de boomstammen. Bij een groot aantal gestorven boomen toch is gebleken, dat bijna alle inwendig ziek waren jen |met izwamdraden door- groeid. Boomen, die nog uiterlijk ge zond leken, bleken bij veiling van de stammen verkleuring van het hout te vertoonen. Op boomen met zulk ziek aangetast hout moet een droge periode van cnormen invloed zijn. Boom zwam men komen bij ons zeer algemeen voor en naar veler mec- ning meer dan in ons omringende landen, waar men veelal boseh op goeden grond aanlegt. In Nederland ligt veel bosch op zeer armen grond en onze Utrechtsche bosschen zijn een typisch voorbeeld van zwam- bosschen. Vooral de iep heeft na hetdroog- tcjaar van 1921 sterke ziekteperioden doorgemaakt. De iepenzieklc Heeft een epidemisch karakter en inaakt dadelijk den indruk van een besmet telijke ziekte. Het kenmerkende van de iepenziekte zijn de 'bruine strer pen in het splinthout, veelal in den jongsten jaarring; deze is door en door ziek. En waar nu de iep waar schijnlijk alleen door dezen ring wa ter doorvoert is het verkloarbaar dat juist door het localiseeren van de ziekte de groote sterfte optreedt. Op doorsneden van den stam ziet men een of meer jaarringen verkleurd, terwijl uit de zieke bast bruin vocht naar buiten treedt. Het merkwaardige van de iepen ziekte is dat zij vanuit jonge takken naar beneden verloopt en eerst ten slotte het jonge wortelhout aantast. ZÜ verloopt heel anders dan de boomstamziekten, waarbij de zwam op elke wondeplek van stam of wor tels naar binnen kan gaan en zich of naar boven of naar beneden uit breiden. De heftigheid van de iepenziekte hangt waarschijnlijk met de droge jaren samen; ze is echter een infec tieziekte met een geheel ander ver loop den de verdroging onzer zwam- boomen. Daarom zal ze zeker van langduriger en veel grooter invloed op onze boomen zijn dan de droogte en de vorst. Petten, moderne ruiten en gabardine 155 —165 -175—185 Overhemden met boord en manchetten 225250 - 275—295 Dassen zelf binder 36—50 60 Strikjes 4550 -60 - 65 Engeland heeft op liet oogenblik weer te kampen met een zeelieden- staking die zich geleidelijk uitbreidt. Niet alleen in het Europeesche gedeelte van het Britsche rijk, maar ook in fcle dominions kunnen de sche pen voor een deel niet uitvaren; het ernstigst schijnt de toestand te zijn j in Australië en Zuid-Afrika, terwijl1 Canada daarentegen door de bewe ging nog niet is aangetast. Uit hetgeen over deze stakingen bekend wordt blijkt dat bij de ac tie stellig communistische invloeden in het spel zijn. Tot goed begrip van de oorzaken /van het huidige conflict worde in herinnering gebracht, dat op 3 Juli door bemiddeling van den nationalen scheepv. raad, een instelling, waarin werkgevers en werknemers (leden van den nationalen bond van zeelie den en stokers) zijn vertegenwoor digd een accoord is gesloten, hierop neerkomende, dat van 1 Aug. j.l. af de loonsverhooging van één pond sterling per maand, die de leden van den nationalen bond in 1924 hadden wetetn te verwerven, weer zou wor den ingetrokken. Aanvankelijk had den de reeders hel maandloon veel meer willen verlagen, doch toen de bond op zijn stuk stond en hiertegen protesteerde, waren de scheepseige naren er voor te vinden, dat de ver laging zich slechts zou bepalen tol een bedrag, gelijk aan den toeslag, dien de reeders verleden jaar loc- stonden, daar zij destijds verwacht ten, dat er een gunstiger keer in het scheepvaartbedrijf zou intreden. Deze bleef evenwel uit en de bond van zeelieden en stokers legde zich bij de loonsverlaging neer. Bovenbe doelde regeling van 3 Juli werd dan ook op de jaarvergadering van den bond, waar'driekwart der leden wa ren vertegenwoordigd, bekrachtigd. Dit geschiedde eveneens op verschil lende vergaderingen door afdeelingen van den bond belegd. Het bestuur van den Britschen zeeliedenbond js dan ook tegen de huidige staking, die zij als een contractbreuk be schouwt, gekant en het schrijft de beweging toe aan de roerigheid van communistische agitatoren, die steun ontvangen van de Amerikaansche In dustrial Workers of the'World (I. W. W.) Met was dan ook opmerkelijk, dat, toen de vertegenwoordiger van de I. W. W. onderscheidenlijk in Londen en Southampton van deze stad uit plegen vooral veel mailbooten naar Amerika te varen aankwam, de staking in deze steden onmidde- lijk uitbrak. Ook naar Hull en Bris tol is de beweging inmiddels over geslagen, terwijl eveneens Liverpool wordt bedreigd. In Australië en Zuid-Afrika heeft inmiddels het conflict de ernstigste vormen aangenomen. De Australische bondsreg. zou namelijk van plan zijn twee yan de voornaamste leiders der zeelieden van Australië (Walsh (en Johanssen) in verband met hun acti viteit buiten het Australisch gebied te zetten en denzelfden maatregel toe te passen op andere Australiërs die er toe bijdragen het scheepvaart geschil te verscherpen. Verschillende Australische arbeidersgroepen heb ben deze voornemens reeds beant woord met de bedreiging, dat, mocht de regeering inderdaad tot deporties overgaan, een algemeene werkneer- legging hiervan het gevolg zou zijn. Men ziet dus, dat het conflict nog op onverwachte wijze kan worden uit gebreid tot andere takken van het maatschappelijk en bedrijfsleven. In Zuid-Afrika, waar eveneens ver scheidene schepen niet uit kunnen varen, dreigt het conflict nog gecom- liceerder te worden door liet feit, dat de reeders van plan zijn wij maakten reeds eerder gewacht yan dit voornamen Britsch-Indische werkkrachten te requireeren, die dan de plaats zouden innemen van het scheepsvolk, dat weigerachtig is op nieuw te monsteren. Het Zuid-Afri- kaansche publiek over het algemeen is eb ten zeerste tegen gekant, dat men de stakers wil vervangen door Britsch-Indiërs; men wenscht niet dat Aziaten (kleurlingen) worden ge bruikt om hel werk der blanken te verrichten. Zelfs is al een beroep op TELEFOON No. 15 - It AAMSDO.MiSVEElt. AGENTSCHAP VAN DE AMSTEBDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, s®*" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS gesloten wegens beursvacantie. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie de regeering van Zuid-Afrika gedaan om te voorkomen, dat de reeders aan hun voornemens uitvoering geven; vermoedelijk zal zij deze bezwaren ernstig overwegen, want doet zij dit niet en laat zij de scheepseigenaren rustig hun gang gaan, dan kan wor den aangenomen, dat het publiek de partij der stakers kiest. En dit zou juist den toestand verergeren. Concours te Gorhichein. Ilippique Ojp Woensdag 9 September q.s. zal te Gorinchem een Groot Concours Ilippique worden gehouden, dat in dien het weer wil meewerken schit terend belooft te worden. De Com missie ontziet geld noch moeite om de deelname zoo ruim mogelijk te doen zijn en om een collectie paar den van prima klasse in den ring te doen verschijnen. Het concours, dat den geheelen dag door goede muziek zal worden opgeluisterd, vangt aan des voorin, te 10 uur (zomertijd) terwijl des nam. te 2 uur wordl begonnen. Het programma ziel er als volgt uit: 1. Concours M. C. merriën 1925. gedekt door M. C. hengst, met ver- richtingsproef 16—17 K.M. 2. Concours Eenspannen Dekheng sten, (type landb. tuigpaard). 3. Concours Eenspannen Merriën (warmbloed) niet in eenig stamboek ingeschreven en nimmer aangespan nen een prijs gewonnen hebbende. 4. Concours Eenspannen Merriën (koud bloed). 5. Beoordeeling M. C. Merriën '25, na afgelegden afstandsrit. 6. Concours Eenspannen Fokmer- riën (N. S. T. G.) 7. Concours Eenspannen, voorge reden door vrouwen of dochters van landbouwers. 8. Concours luxe Eenspannen (open klasse) stokmaat ten (minste 1.55 M. 9. Concours Tweespannen warm bloed voor boerenwagens. 10. Concours luxe Tweespannen. 11. Carousselnummer plm. veertig deelnemers. Leider de heer Klebe. Dir. der Rotterdamsche Manege. 12. Concours voor Springpaarden (Springconcours B.) Indien de voorteekenen niet be driegen zal het Carousselnummer dal onder de bekwame leiding van den Heer Klebe, Dir. der Rotterdamsche Manege, wordt ingestudeerd, op zich zelf reeds een bezoek aan hel Con cours waard zijn. Tot slol wordt een avondfeest georganiseerd, waarbij zal optreden het gezelsch. van Louis Da vids, terwijl daarna een bal zal wor den gegeven. Vermelding verdient nog, dat de Gorcumsche Algem. Winkeliers en Etalage Tentoonstelling (G.A.W.E.l:) welke iaarlijksch in de Doelen wordt gehouden op 9 Sept. voor het eerst voor het publiek opengesteld zal zijn. Ook deze tentoonstelling is een be zoek ten volle waard en zoo biedt Gorcum op 9 September veel moois en leerzaams voor de bezoekers, zoo dat de kleine moeite en kosten die een reisje naar Gorcum vragen geen beletsels mogen zijn. Dus op Woensdag 9 ^September al len naar het Concours-Ilippique (te Gorinchem. Zie verder de advertentie elders in dit blad. o— Een geheimzinnige misdaad in den Ü-Trein Amsterdam-Herlijn. In den nachttrein Amsterdam-Ber lijn, trein D. 171 heeft zicli een sen- sationeeie misdaad die Lot ,nu toe onopgehelderd is gebleven, afge speeld, waarvan het slachtoffer j.s geworden een Amsterdarnsch dienst meisje, dat vermoedelijk op vacanlie ging naar haar ouders en volgens de Tel. mei. Lampenbach geheeten, het slachtoffer is geworden. De „Vossische Zeiting" weet om trent dit geheimzinnig drama nog de volgende bijzonderheden te vertel len. Het meisje reisde in een coupé met nog een'drietal andere dames. Aan liet station Stendal verliet zij dat compartiment. Toen het meisje na verloop van een paar uur nog niet was terugge keerd begon een der dames ongerust te worden over haar uitblijven en stelde den conduct, er van in kennis. Onmiddellijk werd de geheele trein doorzocht, doch van het meisje was geen spoor te ontdekken. Eerst eenige uren later vernam men haar tragisch einde. Omtrent den vermoedelijken dader schijnt men eenige aanwijzingen te bezitten. Men heeft namelijk opgemerkt, dal het meisje na haar appartement ver laten te hebben is aangesproken door een man van gedrongen gestalte. Toen de trein te Berlijn aankwam was die man niet meer te vinden. Vermoedelijk heeft hij zich, loen de trein voor een onveilig signaal te Spandau moest stoppen, daaruit ver wijderd en is onder de mengte ver dwenen. Verondersteld wordt dat deze per soon het meisje in een ledige coupé heeft gelokt en haar daar heeft ver moord. Op het lijk werden echter geen ernstige wonden gevonden, zoodat, zij vermoedelijk overleden zal zijn aan inwendige kneuzingen, opgedaan bij haar val uit den trein. o— Ongelukken. Maandagmorgen is bij Varsseveld de postbode Ditzel door een trein bij een overweg overreden en gedood. Dinsdag heeft op den Utrechtsch. straatweg bij Oosterheek een auto die uit de richting Arnhem kwam, den fietsrijder Van Vlaanderen uit GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- en TROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1