Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. io, 4533 Vrüdag k September Werkmansgoederen Firma JOH. DE MOL Fraude bjj de Gemeenten. fËIJfLLETOjV. „Het Kasteel van Kerlor". Binnenland Burgerlijke Stand 2_j. Plaatselijk IVieiiws BEHOORENDE BIJ HET VOOR UW TIJD OUD? Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug? Zijt gij vermoeid, zwak en ellendig na de minste inspanning? Voelt gij u jaren ouder dan gij zijt? Zóó kunt gij niet voortgaan! Zoek de oorzaak op. Rugpijn wordt vaak veroorzaakt door nierzwakte. Als de nieren door een kou of bij zondere inspanning verzwakt zijn, fil- treeren zij de vergiften en onzuiver heden niet uit uw bloed. De spieren in uw rug en ledematen, de gewrich ten en zenuwweefsels, uw aderen en slagaderen worden allen aangetast door het met vergiften beladen bloed. Rlieumatische aandoeningen, water zuchtige zwellingen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn en hinderlij ke blaasstoornissen zijn enkele van de te verwachten gevolgen. Gij moogt deze waarschuwingen niet verwaarloozen. Als gij (weder ge zond wilt worden moet gij uw nie ren te hulp komen. Waarom dan niet Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikt! Dit speciale niergeneesmid del heeft duizenden nieuw leven ver schaft en ;moet toch ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed fte ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Wie in den laateten tijd de Dagbladen heeft gevolgd, kon daarin meermalen lezen van fraude door gemeente-ambte naren ten nadeele hunner werkgeefster gepleegd. Hoewel het uiteraard niet mogelijk zal zijn aan dit euvel geheel en al paal en perk te stellen, zoo dringt zich daarbij toch de vraag wel eens aan ons op of er wel voldoende contróle op de comptabele gemeente-ambtenaren wordt uitgeoefend. Ingevolge artikel 181 der Gemeentewet worden boeken en kas van den Gemeentenontvanger minstens één keer in elk kalenderkwartaal opge nomen. Artikel 179 belast Burgemeester en Wethouders met die taak, terwijl de Raad, onder goedkeuring van Gedep. Staten aan B. ea W. de bevoegdheid kan geven die opname aan een lid van hun college of een daartoe aangewezen ambtenaar op te dragen. Bovendien kun nen Gedep. Staten te allen, tijde kasop name bij den Gemeente-Ontvanger van hunnentwege gelastten. Voor de bedrij ven is de driemaandelijksche kasopname niet imperatief voorgeschreven. Wat komt in de praktijk evenwel van de controle op de comptabele gemeente- 159 Zij zagen elkaar neerslachtig aan, lij dend onder een drukkend voorgevoel, ofschoon ze pas aan een groot gevaar waren ontsnapt. Je hebt mij den brief teruggegeven vroeg Hélène. Je hebt je overspannen, de mensche- lijke kracht heeft ook haar grenzen, de lichamelijke vermoeidheid oefent een neerdrukkenden invloed uit, ofschoonje in de ure des gevaars zeer moedig bent. Kom, ik zal je naar je kamer brengen. Jij zult eenige uren slapen en dan zul je al je moed terugvinden. Ja, laat ons gaan, zeide Hélène, reeds moediger geworden door de koelbloedige houding van Carmen, die zoo in con trast was met hare neerslachtigheid van den vorigen avond, laat ons gaan. Het eerste wat Hélène, deed, toen zij in haar kamer kwam, was de lade te openen, waarin zij den brief dacht te vinden van Robert. Toen zij, eenige uren te voren terug gekomen was had zij na Carmen om helsd te hebben, haastig van toilet moeten verwisselen, om bijtijds aan het ontbijt te zijn. Overigens dacht zij op dat oogenblik nauwelijks aan de kostbare papierennu eerst, na het vertrek van Firmin, maakte ze zich plotseling onge- rust. Iambtenaren terecht? In vrijwel de meeste gemeenten van ons land geschiedt de kasopname bij den Gemeenteontvanger nog door de Colleges van B. en W. zelf, terwijl slechts weini gen dit aan een ambtenaar hebben opge dragen. Bij die opname door B. en W. gaat het in de meeste gevallen anders toe, dan de wet heeft gewild. Te veel wordt deze taak nog beschouwd als een verplichte, door de wet nu eenmaal ge wilde, formaliteit, zonder dat daarbij voor zit de prikkel om boeken en kas, in 't belang der gemeente aan een gron dig onderzoek te onderwerpen. Vooral is het de ontvanger zelf, die het tijdstip van kasopname bepaalt of wel hij wordt vanwege het College van B. en W. van te voren met dat tijdstip in kennis ge steld. De ontvanger heeft dan tijd te over onregelmatigheden te herstellen of te verdonkeremanen. Gedep. Staten van Noordbrabant hebben dit euvel gezien en bereids ging er dan ook een circulaire naar de Gemeentebesturen uit, waarin zij op kasopname op bij den Ontvanger te voren niet bekende tijdstippen aan drongen. Wij betwijfelen dat ook deze aanwijzing, zeer zeker geheel in overeen stemming met de bedoeling der wet, voldoende uitwerking heeft gehad, waar ook wel eenige reden voor bestaat. Niet zelden toch is in een gemeente beneden 5000 zielen de Gemeenteontvanger tevens Gemeentesecretaris. Uit den aard van laatstgenoemde functie werkt hij dage lijks met het College van B. en W. samen en dient B en W. op administratief ge bied, vaak van voorlichting, waardoor het secretariaat der gemeente als het ware in een vertrouwensfunctie wordt her schapen. Veelal toch zal het 't College van B. en W. in die omstandigheden tegen de borst stuiten onverwachts bi/ den Ontvanger „binnen te vallen" om zijn financieele administratie te contro leeren, terwijl het evengoed begrijpelijk is, dat op een dergelijk optreden van B. en W. den Secretaris-Ontvanger min der gesteld is. Bovendien dringt de vraag zich aan ons op of de Colleges van B. en W. wel voldoende zijn gesitueerd om een kasopname behoorlijk, met kennis van zaken, te verplichten. Deze vraag zal geen verwondering baren, indien men weet, dat zelfs de Gemeentewet het niet- deskundig-zijn op dit gebied mogelijk acht, waar zij zegt, dat B. en W., een lid van dat College of een met de kas opname belaste ambtenaar bevoegd zijn zich daarbij door een deskundige te doen bij, taan. Wethouders toch staan meestal buiten de administratie, terwijl men van een Burgemeester ook niet kan eischen, dat hij met de Ontvangers-administratie en de desbetreffende voorschriften tot in al de onderdeelen bekend is. Waar aan de hierboven genoemde be zwaren moeilijk is tegemoet te komen is het de vraag of in het belang der gemeenten te dezen niet een andere weg behoort te worden ingeslagen, welke vraag bevestigd moet worden beantwoord. Gedep Staten hebben hier naar onze meening in te grijpen; niet door aan schrijvingen, waarin zij de Gemeentebe sturen aanwijzingen omtrent de te ver richten controle geven, welke vermoede lijk onder deze omstandigheden toch hun uitwerking missen, doch door een daad werkelijk optreden, n 1. door het aan stellen van een Provinciaal Inspecteur der Gemeentefinanciën, die op ongere gelde tijden de kasopname bij den Ge meenteontvanger en bij de bedrijven verricht. Dan weet men toch dat de controle op deskundige wijze wordt ver richt, hetgeen fraude voorkomt of aan het licht doet komen, wat niet anders Er brandde een houtvuur in den haard. Ik zal eerst gerust zijn, zeide de gravin, als de vlammen het telegram en den brief hebben verslonden. Omdat.... Zij hield plotseling op, hare oogen staarden voor zich. Wat is er? vroeg Carmen, eensklaps angstig geworden. Er is iemand gekomen, zei zij, die in deze lade heeft gesnuffeld. Carmen wankelde, ter prooi aan een hevigen angst. Hélène vervolgde haar oifderzoek, zich zelf afvragende, of ze zich niet be droog, of zij in een oogenblik van on nadenkendheid den briei niet elders had gelegd. Maar dat kon onmogelijk. Niets, niets, zeide zij, beide weg. Mevrouw de Saint-Hyrieix wilde op hare beurt zoeken, het was tevergeefs. Je hebt je vergist, riep zij wanhopend uit. Je zult den brief in een andere kast gelegd hebben. Neen, hernam Hélène. Het was daar. En daar heeft men de papieren wegge nomen. Maar wie? vroeg Carmen, de handen wringend. Wie heeft er belang bij ons in het verderf te storten? vroeg mevrouw de Kerlor op haar beurt. Carmen kon nog niet gelooven, dat de brieven gestolen waren. Hélène, smeekte zij, herinner je goed, wat je gedaan hebt Ik herinner me alles. Deze diefstal is onwaarschijnlijk. Helaas Laten we veronderstellen, dat een dan een groot Gemeente- en daarmede tevens Provinciaal-belang zijn kan. Ged. Staten toch ontleenen daartoe aan de Gemeentewet het recht, terwijl ook dat College alsdan, als hebbende het opper toezicht over de Gemeente-financiën, vrijuit gaat. De Gemeentebesturen kunnen niet anders dan een dergelijk ingrijpen toe juichen, indien zij het wel meenen met het Gemeentebelang. In de jongste Statenzitting mochten we reeds een geluid in deze richting hooren, waar een Statenlid toen reeds aandrong op aanstelling van een Pro vinciaal accountant. Moge dit punt dan ook bij Gedep. Staten een onderwerp van ernstige over weging uitmaken I W. B. Manchesterbroeken 425 475 495 Pilobroeken 450—475 Grijze Jasjes 295—325 Grijze broeken 275 Werkmansboezeroenen 159 Blauwe Jassen en Broeken 295 Aansluitingen waterleiding Naar wij van de Directie der Water leiding Maatschappij »Noord-West-Brabant« vernemen, zijn lot 15 Augustus j.l. 7067 aanvragen voor huisaansluilingen ingekomen, weike over de verschillende gemeenten als volgt zijn verdeeld Aantal Aantal Gemeente inwoners aangevraagde 4 Jan. '25 aansluitingen Dinteloord 4046 371 Dongen 8047 237 Etten 9007 373 Fynaart 4664 327 Geertruidenbeirg 2670 416 's Gravenmoer 4444 90 Hooge Lage Zwaluw© 5058 378 Loon-Op-Zand 9598 623 Made Drirnmefen 5078 422 Nieuw-Vosmeer 4399 125 Oosierhout 44394 300 Oudenbosch 5918 367 Oud- Nieuw-Gastel 6059 181 Princenhage 43872 426 Raamsdonk 7084 329 Sprang-Capelie 5003 317 Standdaarbuiten 4944 214 Steenbergen 9345 642 Terheyden 4337 89 Waspik 3360 197 Willemstad 2184 430 Zevenbergen 8807 824 St. Phiüp.slaui 2487 272 Klunder l J Buiten het 43 Hoeven r ?ebied ge- 3 Waalwijk 1 'egen- 1 Totaal 435493 7067 Het totaal aautal aangevraagde aanslui tingen bedraagt rond 31 procent van het aantal aansluit bare perceelen. In St. Philipsland is reeds 70 procent der bevolking van water voorzienin misdadiger hier was binnengeslopen om te stelen, dan zou hij toch voorwerpen van waarde hebben meegenomen en niet deze papieren. Je zult ze hebben mee genomen naar Villmrs. In je haast, je verwarring, zullen ze uit je zak zijn ge vallen. Misschien ziijn ze gevallen bij Eugenie Repiquef, die ze mij morgen zal teruggeven. Neen, zeide Hélèa<e daarop, iemand is hier in mijn afwezigheid binnengedron gen. Maar met welk doi9l We zullen het al te spoedig weten. Carmen werd nog meer verschrikt. Dus je hadt gelijk, ik wordt gevolgd door een verspieder. Of een verspiedster. Betaald door mijn mail Wie weet? Plotseling kwam het gezond verstand en de rechtschapenheid van mevrouw de Kerlor weer boven, ondanks haar ontroering. Neen, zeide zij, Firmin is onbekwaam tot deze laagheid. Dat geloof ik ook, hornam Carmen. Van den anderen kant, vervolgde Hé lène heeft uw man, in weerwil van de koelheid die hij altijd toont, te veel hart om zoo goed dergelijke verdenkin gen, indien hij ze koestert, le verbergen. Ik denk er zoo over. Niettemin zijn wij verloren. O, zeide Carmen, wier amgst verdub belde, ik zal alles aan de Saint-Hyrieix mededeelen. Zij keerde zich naar de deur. Fivrain is afwezig, hernam Hélène. Terheyden is dit ongeveer 41,5 procent en in Oosterhout bijna 42 procent. o— Wijziging Pensioenwet Krachtens het bepaalde in het 4 e lid van artikel 450 (nieuw) der Pensioenwet, daalt de pensioensgrondslag van een Ambte naar niet beneden het bedrag van den Pensioensgrondslag op 30 Juni 1922, indien bij vóór 4 September 4925, of, indien de afwijking tusschen pensioensgrond slag en wedde na 4 Juli 4925 intreedt, binnen drie maanden na dat intreden, aan het orgaan, in welks dienst hy is Ge meente-Ambtenaren en Onderwijzers by het O.L. onderwijs aan het Gemeentbestuur, bij het Bijzondere Onderwijs aan het school bestuur schriftelijk het verlangen te kennen geeft in het genot van dien (hoogeren) grondslag te blijven gesteld. Opgemerkt wordt, dat het in het voornemen ligt het Verhaalbesluit binnenkort zoodanig te wij zigen, dat de pensioenpremie is verschul digd van den hoogeren grondslag. Het inzenden van een dergelijke verkla ring heeft nut voor hem, wiens pensioen berekend naar den hoogeren grondslag volgens de bepalingen der vervallen Pen sioenwet hooger is dan het pensioen be rekend naar de wedde volgens de bepalingen der Pensioenwet 4922, zooals deze is ge wijzigd. o— Bewijzen van Nederlanil«eh«p De vroegere bewijzen van Neder «ndschap voor reizen naar België en Luxemburg zijn vervallen. Men melde zich in voorkomende gevallen ter Secretarie zyner gemeente aan voor het verkrygen van een nieuw-bewijs, waarin portret met handteekening van den houder en signalement aangebracht. BRAKEL. Geboren: Jaantje d. van P. de Jong en J. van RemertHuibert z. van S. den Tek en C. WijnstekersArie z. van G. Grandia en E. van Steenis Pieter z. van D. J. de Vries en A. van Willigen. Getrouwd: J. P. Soer 39 j. en G. Duyzer 27 j.J. W, van Wijgerden 37 j. en H. Zwamborn 22 j.C. de Boef 29 j en M. van Wijk 27 j. Overleden: K. van Dalen 55 j., echtg. van A. Slijkoord. VEEN. Geboren: Dirk z. van M. Smits en de BruynJohanna Adriana d. van J. A. Duister en N. van Wijk Janske d. van G. van Vuren en G. VosMartinus Jo hannes z. van A. 't Lam en S. J. van BergeijkLevenl. aangeg. kind van H. Duijster en M. Sack. Overleden: D. Smits 20 dagan. ZU1LICHEM. Geboren. Paulina d. van A. Eeton en P. Schalk. Ondertrouwd: H. van Veen 30j. en C. Versteeg 47 j. 's GRAVEMOER. Geboren: Evert z. van W. Kielen en J. C. van der Dussen. Overleden: J. W. van Raamsdonk, echtg. van H. Faro, 67 j. Welnu, vervolgde Carmen met dezelfde heftigheid, dan zal ik zijn terugkomst afwachten niets zal mij verhinderen *>m uit te roepen „Ik bon schuldig 1" Alleen wil ik niet, dat jij, beste Hélène, meegesleept wordt in het complot, dat tegen mij gespannen is. Zwijg, Carmen 1 Dit leven is onverdragelijk. Ik wd, dat er een eind zal komen aan mijn marteling. Ik zou niet weten, hoe ik mijn straf kon ontsnappen, na zoolang vergeefs geworsteld te hebben. Ik ben vervloekt, en veroordeeld. Mevrouw de Saint-Hyrieix barstte in tranen uit. Hélène, die zich allengs herstelde en begreep, dat men krachtig moet zijn tegenover deze meer dan ooit dreigende ramp, riep haar kamenier en beval streng om niemand tot haar toe te laten. Het was tijd, want mevrouw Vernier was bij het huis aangekomen. Carmen, hernam mevrouw de Kerlor, het is onmogelijk, dat je niet de eene of andere verdenking hebt. Mevrouw de Saint-Hyrieix nam het hoofd tusschen beide handen, als om de denkbeelden vast te houden, die door haar gloeiend hoofd woelden. De bewerker van den diefstal, vervolg de Hélène, kan geen vreemde zijn. Je bedienden Ik sta voor hen in. Welnu, ik voor mij, hernam Carmen, ik sta niet in voor de weduwe Crépin. Hélène sprong op, dat was een licht straal. Die vrouw bespiedt ons, vervolgde WOUDRICHEM. Geboren: Johannes z. v an C. Baks en A. van AndelPieter z. van T. J. Ottevanger en C. Kraaieveid. Ondertrouwd: J. van den Assem 29 j. en G. Groeneveld 32 j. Getrouwd: H. Hartman 27 j. en D. van der Wiel 22 j.J. Struik 34 j. en S. J. van Straten 25 j.H| J. B. Scheur water 24 j. en A. M. Vink 21 j. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Aart z. van J. van Dijk en D. de Rade Neeltje d. van J. C. Schoon en N. Paans Lourens z, van N. Dekker en A. M. DaimPieternella Johanna d. van P. KJaasse en H. Pellicaan. Getrouwd: A. Pruysen 45 j. en F. van Andel 45 j. Overleden: B. A. van den Heuvel Andel. Het maken van z g. bier schijnt in deze gemeente al weer afgeloopen ie zijn. Althans men hoort er niet veel meer van. Het bezoek der kommiezen aan sommige inwoners schynt schrik te hebben gezet. Naar verluidt, is het evenwel nog niet uitgemaakt, of het maken van dergelyk vocht strafbaar is. »Andel's Fanfarecarpst zal op Zaterdag a.s. des nam. 8 unr (Z.T.) op de tent in de Achterstraat alhier een openlucht concert geven. De prijs der varkens bedraagt in deze gemeente 8084 cent per K.G. De prijs der aardappelen is dalende en men besteedt voor eigenheimers f 2.60 f3.20 en voor blauwputten f 2,30f2.75 per H.L. Wegens het verven der banken, zal Zondag a.s. in de Ned. Herv. Kerk geen dienst worden geJiouden, doch in het gebouw der voormalige openbare school in de Achterstraat, alwaar zal optreden Ds A. B. v. d. Put. Gameren. De verjaardag van H. M. de Koningin is hier lang niet onopgemerkt voorbijgegaan. In de vooravond werd met de vrachtauto van E A. Nieuwenhuizen, prachtig versierd met vlaggen en oranje, beladen met het kinderkoor »Van Knop tot Bloem«, ruim 40 leden, een route door 't dorp gemaakt. Alle uithoeken werden bezocht en overal werd men in vroolijke stemming begroet. Voor de andere vereenigingen was een tent gebouwd (een vaste ontbreekt er nog). De eerste welke op de tent plaats nam, was de Gem. Zangvereen. »Aurora«, welke eenige zangstukjes, toepasselyk op den heugelyken dag, ten gehoore bracht. Daarna beklom ons Fanfarecorps Princes Julianahet podium en liet eenige prachtige nummers hooren. In de pauze werd door de Zangvereen. sSursum Corda« de ge legenheid waargenomen, enkele uitgelezen nummers ten gehoore te brengen, waarna de vroolijke en aangename feeststemming met nog enkele nummers en tot slot met het oude »Wi!he!musc werd besloten. Veel volk woonde, begunstigd door praohtig weer, deze zoo gezelligen avond bij. De collecte voor de geteisterde streken heeft aihier met Nieuwaal opge bracht de som van f 405. mevrouw de Saint-Hyrieix. Het schijnt me nu toe, dat een sluier zich opheft. Twintig malen reeds scheen mij de houding van dit schepsel verdacht. Laat haar hier komen! Carmen stak de hand reeds uit om te schellen. Hélène dacht na, zij hield den arm van haar schoonzuster terug. Wacht even, zeide zij. Je deelt mijn achterdocht? Misschien. Zij alleen is hier in huis in staat tot zulk een laagheid. Als Pélagie schuldig is, antwoordde Hélène, heeft zij voor rekening van iemand anders gehandeld. Dat is nog niet bewezen. Het zou beter zijn, dat zij alleen voor zich zelf werkte. Waarom. Omdat zij dan wel in een schikking zou treden en ons den brief en het tele gram voor een groote som gelds zou teruggeven. Je begrijpt wel dat lieden van haar soort, geen ander doel hebben. Wat voordeel zou zij er van trekken door zich dadelijk tot uw echtgenoot te wenden? Ik wil onmiddellijk Pélagie spreken, riep Carmen uit en in haar stem trilde de woede der de Kerlor's. Die papieren zijn misschien nog in haar bezit. Ik worg haar, indien zij weigert ze terug te geven. Bedaar, als ik je bidden mag. In den toestand, waarin je nu bent, zou je je geheim openbaren aan deze vrouw, alleen door haar te ondervragen. Wordt vervolgd.) ffteuwsblad concesBie-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5