^nd van altena Uitgave: Firma L J. VEERMAN. Heugden. No- 4534 Woensdag 9 September 1925, Buitenlandse!! Overzicht FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Binnenhuid Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur #n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Er is weer eens zéér onofficieel onder handeld te Gerève over het veiligheid9pact. Briand heeft zijn Engelsche en Belgische collega's aan een diner genoodigd, waaraan ook de vertegenwoordigers der Britsche Dominions aanzaten en 's avonds na de openbare zitting van den Volkenbondsraad hadden Chamberlain en Vandervelde nog maals een onderlinge conferentie. Over deze laatste ontmoeting is aan de pers het een en ander medegedeeld. Zij moet het doel hebben gehad, de Engelsche en Bel gische ministers van Buitenlandsche Zaken persoonlijk en vriendschappelijk tot elkaar te brengen. Daarbij is natuurlijk ook het veiligheidspact ter sprake gekomen, ten aanzien waarvan verklaard wordt, dat tusschen Londen, Parijs en Brussel alge- heele overeenstemming is verkregen. Aan Duitschland moet deze overeenstemming bekend zijm Men heeft echter van publicatie van den tekst afgezien, om niet den indruk te wekken, dat Duitschland niet dezelfde vrijheid van behandeling dezer zaak geniet ais de andere partijen. Deze kwestie is te Londen in den juristenconferentie nader besproken, welke bespreking nog zal worden gevolgd door een conferentie van den minister van Buitenlandsche Zaken der betrokken mogendheden. Ook is sprake van eön reis naar Gerève der verschillende deelhebbers. Deze laatste samenkomst betreft echter waarschijnlijk alleen de autoriteiten der geallieerde landen want dr. Gaus, de Duitsche vertegenwoor diger, zal direct na?r Berlijn terugkeeren, zoo gauw zijn Loodensche missie vervuld is, om verslag uit te brengen. Uit dit verslag zal dan worden opgemaakt, of een voortzetting der discussies door de ver schillende ministers. Inmiddels is aan Stresemann reeds een uitnoodiging verzonden om de ministrieeie conferentie by te wonen. De zaak is voor den Duitschen Minister van Buitenlandsche Zaken echter zeer deli caat. Men wete, dat de Duitsch-nationaleri, de toonaangevende regeeringspartij, er tegen gekant zijn, dat Stresemann alleen al3 Duitsch vertegenwoordiger zal optreden op een internationale conferentie, omdat zij de pakt-poliliek niet alleen toejuichen, maar voor een groot deel er vierkant tegenover staan. Een andere belangrijke kwestie, die in behandeling is bij den Raad van den Volken bond te Gerève is de Mosoelkwestie. De Frar.sche delegatie schijnt de zaak op haren en snaren te zetten, getuige de warme debatten die er gevoerd worden. Een conclussie is er uit de discussie's echter niet te trekken, het is tot heden gebleven bij een wederzijdsche uiteenzetting der standpunten. Omtrent den toestand in Marokko wordt gemeld, dat de Riffijnen tot het offensief op twee fronten zijn overgegaan teneinde een beslissende Fransch-Spaansche actie le verijdelen. Groote troepenmachten hebben een aanval gedaan op de voorposten van Tetuan. De Spaansche verliezen zijn zeer groot. Het gerucht doet de ronde dat de troepen van Abd-el-Krim een inval gedaan hebben in de vallei van Martine in den westelijken sector van het Fransche front. Issoual wordt belegerd. De rebellen doen hevige aanvallen langs den geheelen sector, Ook uit Syrië komen voor Frankrijk minder gunstige berichten. Gemeid wordt dal de Fransche versterking in het Jebel- Drusen-district in Syrië, waar het bestuur is gevestigd, gevallen is en dat de Drusen een nieuwe Fransche strafexpeditie vanuit een hinderlaag overvielen. Meer dan 1500 Franschen zouden zijn gedood, een geheel regiment artillerie gevangen genomen. De toestand in Damascus wordt ernstig geacht. Openbare vergadering van den Raad der gemeente BRAKEL, op 5 Sept. 1925 des voorm. 11 uur. Tegenwoordig de heeren: E. Klop. A. v. Dalen, D. W. v. Dam-v. Brake! L. v. Wijgerden, J. v. Wijgerden, F. A. v. Veenendaal en R. v. Zandten. Voorz.: de .E.Achtb. Heer S. v. Dalen, Burgemeester. De Voorz. opent de vergadering, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Door den Voorz. wordt vervol gens namens B. en W. aan den Raad aangeboden de rekening der gem. over hel dienstjaar 1924, met ver zoek deze te onderzoeken. De reke ning wordt tevens voor een ieder ter inzage gelegd. Mededeling wordt gedaan van de navolgende ingekomen stukken: a. Brief .van Ged. St. van Gelderl houdende bericht van ontvangst van de wijziging der politieverordening (intrekking herbergsluiting ,op Zon- 160 En als zij onschuldig is Wat te doen, mijn Hemel, wat te doen zeide mevrouw de Saint-Hyrieix, het gelaat in de handen verbergend. Hélène vroeg na een oogenblik van nadenken Noem mij eens eenige namen op van hen, die hier vaak komen en aan het feest van gister deelnamen. Wacht eens, riep Carmen plotseling uit. Mariana heeft gevraagd je een be zoek te brengen, gedurende het feest. De beide vrouwen keken elkaar aan en bleven zwijgend zitten. Tegelijker tijd kwam er in haar een ernstige verdenking op. LXXVIII. Meneer Piouffle. Firmin ontving haar met zijn gewone correcte houding. Mariana bemerkte evenwel, dat de diplomaat een beetje verstoord was. Niet wetende, dat Eirmin tevergeefs ^iaar den minister had gezocht om hem zijn laatste ideeën mee te deelen, waaruit de verstoordheid van de Saint-Hyrieix voortkwamen bouwde Mariana, wier verbeelding altijd in de weer was, twee stellingen op. Of Firmin was eensgezind met Car men en Hélène en had belooft voor zichtigheid te betrachten tegenover me vrouw Vernier of hij begon te twijfelen aan zijn echtelijk geluk. Zij zeide tot zichzelf Indien ik u nu dadelijk mijn beide papiertjes toonde, dan zou je wel eens een ander gezicht te zetten. Firmin zei, na mevrouw Vernier de hand te hebben gedrukt U hebt uw nichten bezocht Weineen, antwoordde zij met iets treurigs in haar stem, hoe kan dat, nu het huis hier een hopitaal is geworden De Saint-Hyrieix keek verbaasdzou Carmen weer ziek zijn geworden Mijn Hemel, zei hij, mijn vrouw. Wijdt haar zorg aan haar schoonzus ter. Hoe? Het schijnt, dat mevrouw de Kerlor lijdend is. Weineen, mevrouw de Saint-Hyrieix is het. Volstrekt niet waarde Firmin, want Carmen is op dit oogenblik bij Hélène. Meent u dat? Men heeft het mij gezegd. Dat is zonderling. Zij vervolgde, met het doel om het terrein te verkennen Kom, mijn beste Firmin, u schijnt niet al te goed te weten, wat er bij u thuis gebeurt. De heer de Saint-Hyrieix maakte een gebaar van verwondering en van ge dag). b. Besluit van Ged. St., houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 12 Juni tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1924. c. Besluit van hetzelfde College, houdende goedkeuring van het raads besluit van 12 Juni j.l. tot onder- handsche verhuring eener gemeente woning aan het hoofd der school. d. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger dd. 22 Aug. j.l. waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden en in kas was f 20357.165. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Een verzoek van E. van den Han del en 17 andere ingezetenen, bewo ners van de Nieuwstraat, strekkende om die straat van een beter.e riolee- ring te voorzien, daar de tegenwoor dig daar doorheen loopende buizen veelal verstopt zitten en bij regen al het water op de straat blijft staan. De Voorz. 'Door B. en \V. is over deze zaak gesproken en deze zijn van meening dat de toestand werke lijk slecht is en zoo niet kan blijven. Het beste ware het er een nieuwe rioleering te doen leggen. Weth. van Dqlen heeft er eene be grooting van gemaakt. Weth. v. Dalen. De bedoeling is een open '.goot langs de huizen le doen aanbrengen van cement. De menschen moeten dan worden verplicht het gedeelte voor hunne woning schoon (te houden. De kos ten zullen naar globale berekening f300 a 400 bedragen. De heer Veenendaal. De riolee ring wordt toch ondergrondsch? De Voorzitter. Neen, het idee was een open cementen goot langs elke zijde van de straat. De heer Veenendaal. Ik geloof dat het beter is een ondergrondsclie rio leering te leggen. Een open afvoer- leiding zal niet altijd worden schoon- gehouden en dit kan ook aanleiding tot moeilijkheden tusschen de bewo ners van de straat geven. Er zijn ook nog andere punten, waar men veel last van het water heeft. Ik ben er voor als er toch aan begonnen wordt, de zaak goed in orde te ma ken. De heer v. Dam. Ook op 't Hoven is verbetering noodig. De heer Klop. En in de Koningstr. is de toestand minstens even slecht. Voorz. We zouden nog eens gron dig kunnen onderzoeken, wat de bes- kwetste gevoeligheid. Deze gemeenzame taal krenkte hem in zijn ijdelheid, en misschien had Firmin ook een zweem van een voorgevoel. Mariana van haar kant bezat blijkbaar niet meer dat volkomen meesterschap over zich zelf, dat haar zoo gevaarlijk maakte. Firmin hernam op levendigen toon Mevrouw de Saint-Hyrieix was ernstig ongesteld na ons feest. Mariana poogde een belangstelling te veinzen, die zij niet bezat. Inderdaad, zeide zij. zoo ernstig? Ik heb vreeselijke bekommernissen doorstaan, dat verzeker ik u. De diplomaat deelde aan mevrouw Vernier mee, wat er gebeurd was. Mariana luisterde met een slecht ver borgen ongeduld naar hemzij merkte eens weer te meer op, hoeveel de diplo maat van zijn vrouw hield. In deze omstandigheden twijfelde Ma riana er niet aan, of zij zou den onge- lukkigen echtgenoot, als zij hem de oogen opende, woedend maken op Car men, maar zij begreep tevens, dat Fir min, terwijl hij zijn eer zou wreken, alle betrekkingen zou afbreken met de vrouw, die hem de oogen opende. En hoe dan Hélène te treffen? Hoe haar zeker te treffen? Mevrouw Vernier hernam Gelukkig hadt u ongelijk, u zoo on gerust te maken. De Saint-Hyrieix schudde het hoofd. Uw echtgenoot zou even bezorgd zijn geweest in een dergelijk geval. Maar 't toch wel iets bijzonders, dat te en voordeeligste manier is om de rioleering te leggen. Als de verg. in principe er voor is, om den toestand te verbeteren, kan daar voor wat be treft de Nieuwstraat bij de begroo ting op worden gerekend. We kun nen elk 'jaar een gedeeelte nemen. Dan komen ook andere plaatsen aan de beurt. Na eenige jdiscussie wordt op voor stel van de Voorz. besloten dat B. en Wi de zaak nog eens zullen onder zoeken en dat een volgende maal zal worden beslist. Verder komt ter tafel een verzoek schrift van G. A. v. Kooij en 23 ande ren, inwoners der gem., wonende aan den Waarddijk alhier, strekkende om aldaar een gem.pomp voor drinkwa ter te verkrijgen. De Voorz. zegt, dat in alle gedeel ten der gemeente een pomp is, zoo dat het wel billijk is, dat er aan de Waarddijk ook een komt. Bovendien is een pomp daar wel noodig. Aan de Groene Steeg zal waar schijnlijk een goede plaats zijn om ze te doen slaan. Spr. stelt voor te besluiten het verzoek in te willigen. B. en W. zul len dan vnagaan of evengenoemde plaats geschikt is, en zoo ja, dan zal de pomp daar geslagen worden. Wordt met afgem. stemmen con form dit voorstel besloten. De Voorz. zegt, dat enkele posten der begrooting 1925 eenigszins moe ten worden verhoogd en enkele nieu we posten moeten worden toege voegd, welke door vermindering van andere posten kunnen worden gedekt. Na voorlezing van het ontwerp besluit, wordt dit zonder discussie met algemeene stemmen vastgesteld. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden meer het woord ver langende, wordt de vergadering dooi de Voorz. gesloten. Te iwaar gestraft Voor het Arnhemsche Gerechtshof ston den Maandagmorgen terecht D. A. van H. en A. H. van B. uit Amroerzoden, die in October van het vorige jaar 's avonds een touw gespannen hadden over een straatweg, ongeveer 'n halven Meter bo ven den grond. Deze baldadigheid, die geen ernstige gevolgen had, daar het touw afbrak, toen er iemand tegenaan reed, was door de Tielsche rechtbank de ongesteldheid die zoo weinig betee- kende, zoo besmettelijk is. De geneesheeris onmiddelijk gekomen hij heeft de ziekte beperkt. Zonder evenwel te verhinderen, dat mevrouw de Kerlor op haar beurt is aangetast. Ik wist niet, dat de gravin ongesteld was en u zult mij toestaan, mijn beste Mariana, om eens te gaan zien. Stel u gerust. Hij was opgestaan en liep met on zekere schreden door het vertrek. Hoe gevoelig bent u, zeide mevrouw Vernier. O, het is maar, als Hélène iets over kwam* Kom, kom, dat zal wel gaan. Georges heeft haar aan mij toever trouwd. Hij had gelijk die beste neef. Maar u zult mij op mijn beurt ongerust ma ken en ik begrijp, dat Carmen, na haar plichten als vrouw des huizes vervuld te hebben, gedurende zulk een drukken dag als die van gister, van vermoeid heid is bezweken. Ik begrijp minder hoe mevrouw de Kerlor zoo uitgeput is van haar tochtje. Ik wist niet, dat de gravin was uit gegaan. Zij heeft u het niet gezegd? Neen maar zij zal er den tijd niet voor hebben gehad. Vergeef me, mijn waarde mevrouw Vernier, ik moet eene inlichtingen inwinnen bij mijn schoon zuster. De Saint-Hyrieix scheen zeer zenu wachtig en scheen niet van plan het zwaar gestraft. Bekl. waren tot een week hechtenis veroordeeld, waarvan het O. M. in hooger beroep was gekomen. De advocaat-generaal mr. Cnopiu* eischte een gevangenisstraf voor den tijd van twee dagen. Uitspraak over veertien dagen. o— Waarschuwing roor werkzoekenden in de Mijnstreek De Armenraad voor Heerlen en om streken heeft aan de gemeentebesturen en de burgerlijke armbesturen buiten Limburg een schrijven gezonden, naar aan leiding van een bespreking in dien raad aangaande de vestiging in de Limburgsche mijnstreek, van personen en gezinnen uit de andere provinciën des lands. Ten einde hen zooveel mogelijk te be hoeden tegen een groote teleurstelling en meer nog tegen bittere armoede, wyst de Armenraad op den toestand waarin thans de mijniudustrie verkeert. Daar heerscht tegenwoordig een groote malaise, welke uiteraard van zeer ongunstigen invloed is op de arbeidsvoorwaarden en de arbeids markt, hetgeen in dit schrijven nader wordt uiteengezet. De Raad legt er den nadruk op, dat het ten zeerste valt te ontraden, dat ar beiders op goed geluk naar de mynstreek komen, althans wanneer zij niet voldoende middelen hebben om gedurende een drietal weken in hun onderhoud te voorzien of het noodige geld om de terugreis te be kostigen. Gehuwden moeten bovendien kunnen beschikken over minstens f 30, ten einde zich een woning te kunnen verschaffen. Deze personen doen voorzichtig met voor- loopig hun gezin niet mee te brengen en dit pas te laten overkomen nadat zy werk en een woning hebben gevonden. o— Het 600-jarig bestaan van Enschede Zaterdag is de feestweek ter herdenking van het zesde eeuwfeest van Enschedé besloten met een grooten historischen, folkloristischen optocht, welke uit 101 nummers bestond. Vervolgens werden er concerten gegeven en des avonds op het groote G. J. van Heckpark een schitterend vuurwerk. Daar het weer den iaatsten dag meewerkte liep alles vlot van stapel. A.s. Zaterdag worden van wege het ge meentebestuur voor kinderen van alle open bare en bijzondere scholen, ulo en de laagste klasse middelbare scholen feesten gehouden, gesprek langer voort te zetten. Ik ga heen, zeide Mariana. Wilt u mij veroorloven, u te belasten met mijn groeten aan de zieke en de herstellende Zekerlijk. Ik weet niet, wie den innigsten groet moet hebben, beslist u dat maar, mijn waarde Saint-Hyrieix. Firmin fronste de wenkbrauwen, de spottende woorden van Mariana waren al te duidelijk dan dat bij niet zou be grijpen, dat zij hem voor den gek hield. Gaat u mee? zei hij. O neen, riep mevrouw Vernier uit. Men beeft me straks niet binnengelaten ik denk, dat u niet veel gelukkiger zult zijn. Wat zegt u me daar? De bescheidenheid is de eerste deugd van een diplomaat. Stoor Carmen en Hélène niet in baar vertrouwelijke ge sprekken. Vertrouwelijke gesprekken Maar, mijn beste Mariana, hernam £e Saint- Hyrieix geraakt, u schijnt me vandaag heel bitter gestemd te zijn. U vindt? Hebt u quaestie gehad met P aul Wat een ideel U bent nog altijd heel gelukkig Waarom zou ik bet niet meer zijn? Ik heb in geen enkel opzicht iets ge daan, waardoor ik zijn genegenheid, zijn achting, zijn vertrouwen niet meer ver dien. Het is maar dat u mij toeschijnt boe zal ik bet uitdrukken, eenigszins zenuw achtig, zooals ik u nog niet heb ge kend. NIEUWSBLAD iiet Lanil ïii! flëüsöei en Aitei^deLaiptraBt en de Boiüelerwaarii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1