Eerste Blad A. Verschuur-Baert, Heusden. S. D. LANKHUYZEN Co's BANK C. DE KEMP Raamsdonksveer. „Het Kasteel van Kerlor". Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No. 4537. Vrijdag 18 September 1925 Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct verschijnende nummers GRATIS $e Burgemeesters en de niet- stemlustige kiezers en kiezeressen. FEUILLETON. ËStiitenlaiidscli Overzicht T. BOONSTRA. Engst raat HEUSDEN. land van altenA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Na het uitreiken van de oproeping, hetgeen de burgemeesters gelukkig nog niet zelf behoeven te doen, zendt de burgemeester de stukken aan den ambtenaar van het openbaar mini sterie, onder mededeeling dat, hem van een geldige reden van verhinde ring niet gebleken is. Ziedaar het nieuwe jachtveld voor onzen burgemeester zoo listig ont dekt en zoo lustig ontsloten. Ziedaar een gloednieuw terrein voor den „man der gemeente" wiens „hand van het gouvernement" wel nimmer voozer vrucht te koesteren kreeg. Ligt juist ide hooge beteekenis van het ambt in den stevigen band met en de genegenheid Voor (onze {gemeen tenaren, wier geleigeest de burge meesters hebben te zijn, maar nooit de duivel en vindt alle ware liefde haar uitdrukking in beschermen, dan zien |de burgemeesters zich hier een taak toegeduwd, die vloekt met hun roeping, die indruischt tegen hun waarachtige positie tegenover de burgerij Niet de plicht der burgemeesters is het, of was het tot nu toe, per soonlijk, althans onder eigen naam en kwaliteit, overtreders voor het kantongerecht of welk ander gerecht ook te gaan dagen. Hebben wij het altijd als een na tuurlijke zaak beschouwd, aanraking van onze ingezetenen met de justitie, indien en voor zoover oirbaar, te voorkomen, en onthouden we ons steeds niet zorg verbalisant te zijn en dus partij in het geding, in het juweel van wetgeving, in welks too- verglans we ons een wijle verheu gen, hebben wij den nalatigen kiezer en de niet-verschenen kiezeres als bij den nek te pakken en aan het 163 Ja, mevrouw, hernam Grateloup voor den derden keer. Men kwam, bij de viaduct Auteuil, mevrouw Vernier gaf den koetsier last om voorbij het hotel aan het Pare des Princes te rijden. Zie, hernam weldra mevrouw Vernier het huis is gemakkelijk te herkennen. Het is dat dubbel huis? En ziehier nu de beschrijving der vrouw die u moet volgen. Zij beschreef den agent mevrouw de Saint-Hyrieix. Grateloup luisterde, knikte met het hoofd en verklaarde, dat hij klaar was om aan zijn werk te beginnen. Hij vroeg echter nog aan mevrouw Vernier, of deze hem ten naastenbij het uur kon opgeven, waarop de persoon in quaestie het huis zou verlaten. Tegen een uur in den middag, her nam mevrouw Vernier, ten minste ik zou. Zij hield plotseling op en week ach teruit in het rijtuig. Het rijtuig van de Saint-Hyrieix kwam uit het hek. Firmin, geheel verdiept in zijn diplo matische verwikkelingen, lette niet in het minst op het huurrijtuig, dat op eenige schreden afstands stilstond. Mariana zag hem, de kin op de hand kantongerecht over te leveren, met de boodschap: straffen! Hoe vernuftig ook gevonden of hoe aanminnig ook voorgedragen, wan neer de opgegeven reden van verhin dering ons niet geldig voorkomt, dan luidt ons dictum: straffen! Straffen de kiezeres, die, ondanks het verwerpen door de Eerste Ka mer op 23 Juni j.l. van het wetsvoor stel, houdende vrijstelling van op komst-plicht wegens godsdienstige o- vertuiging, niettemin in allen een voud zich komt verantwoorden: „ik heb niet ,durven stemmen van we gens mijn gemoed; en zal dan daar voor de aardsche rechter mij straf fen, als de Hemelsche rechter mij daarvan vrijstelt?" Straffen ook die andere, die ge moedsbezwaar heeft volgens Gods woord, opgeteekend in 1 Korinthe 14, vers 34: „Dat uwe vrouwen zwij gen in de gemeenten, want het is haar niet vergund te spreken, maar onderworpen te zijn, gelijk ook de wet zegt" Straffen niet minder de derde, die schrijft, niet aan haar verplichting te voldoen, „omdat zij haar Heere meer heeft te vreezen dan de menschen". Straffen ook de kiezeres, die de creteert: „Mijn meening is, dat de mannen het beter weten en kunnen dan de vrouwen". En niet minder de andere, die meent, dat „een vrouw niet zal heer- schen, maar haar man onderdanig zijn. Een eerzame vrouw zal haar huisgezin onderhouden, maar zich niet met politiek bemoeien". En in bijzonder het moedertje, dat „in de waarheid niet heeft kunnen vinden, dat een vrouw kiesrecht heeft." En nu kan men wel zeggen dat al deze menschen het mis hebben, om dat men niet behoeft te stemmen en het voldoende is als men het stem biljet oningevuld in de bus werpt en dus blanco stemt, maar dat is, we weten zulks toch wel, de meesten niet aan het verstand te brengen. Bij de beoordeeling van de opge geven redenen hebben de burgemee sters ook ter dege rekening te hou den met de mogelijkheid dat de kan tonrechter een geheel andere maat staf aanlegt dan zij en dus redenen, die de burgemeesters niet wettig oor- deelen, wel als wettig qualificeert en dus geen straf oplegt. Over het figuur dat de al ite willige burgemeester dan slaat tegenover geleund, in nadenkende houding, alsof hij op groote dingen zat te peinzen. Zij dacht bij zich zelf: Ik zal wachten tot hij een eindje weg is om uit te stijgen en dezen man aan 't werk te laten gaan. Grateloup had, uit gewoonte in zijn vak, nauwkeurig acht gegeven op de Saint-Hyrieix. Mariana gaf hem nog enkele aanwij zingen en vroeg hem, of Piouffie hem geld had gegeven, zoodat hij niet zou te kampen hebben met financieele moei lijkheden. Hij antwoordde bevestigend. Mevrouw Vernier hernam De reis, die gij gaat doen, kan niet heel lang zijn ik zal om zes uur bij meneer Piouffie zijn om den uitslag er van te vernemen. De inlichtingen, die ik heb in te win nen, zullen een zekeren tijd vereischen Dat is waar. Ik zal aan mijn directeur telegrafeeren, indien ik op het vastgestelde uur niet terug zal zijn. Dat is afgesproken. Mariana zweeg o peens weer, en kon een zachten kreet niet weerhouden, want -thans verliet Carmen het huis. Zij heeft er op gewacht, dat haar man uitging, dacht Mariana. En den arm van Grateloup grijpend, zeide zij Zie, dat is de vrouw 1 De agent keek er naar. Dat is voldoende, zeide hij. Mevrouw de Saint-Hyrieix ging met snelle stappen den weg op naar buiten. zijn gemeentenaren in het algemeen en tegenover de door hem voor het kantongerecht gedaagden in het bij zonder, heeft de wetgever het hoofd niet gebroken. Wij voor ons hopen van harte dat de verplichte gang naar de stem bus spoedig tot het verledene moge behooren en de kiezers en de kieze ressen weer als voorheen naar vrijen wil kunnen gaan stemmen of thuis blijven. Geschiedt zulks dan wordt er aan velen in den lande een groote dienst bewezen en niet het minst aan tal van bewoners van het Land van Heusden en Altena en den Bomme- lerwaard. DROGISTERIJ Sloan's LinimentAnker Pain-Expeller Togal Thermogène-watten D D D Heitmann's kleerenverf, Tand poeder (los) Schomperzalf Gedé- zalf Purol. De offic. uitnoodiging aan Duitsch- land tot de conferentie van minis ters van buitenlandsche zaken van Engeland, Frankrijk, België en Ita lië werd overhandigd. Ofschoon de nationalisten tegen de conferentie zijn en de uitnoodiging niet willen aanvaarden, tenzij een bijzondere be scherming der minderheden en een herziening der Oostelijke grenzen wordt gewaarborgd, beginnen vele industrieelen zich voor de conferen tie te verklaren en voorstanders te wordeq van toetreding van Duitscli- land tot den Volkenbond. In de uitnoodiging aan Duitschland wordt gesproken van een „conferen tie van ministers" ter bespreking van het veiligheidspact. Daar niet gespro ken wordt van ministers van buiten landsche zaken, meent men te Ber lijn, dat Streseman niet alleen be hoeft te gaan. Het wordt hier waarschijnlijk ge acht, dat. Streseman zal worden ver gezeld door den rijkskanselier dr. Luther en den minister van binnen- landsche zaken Schiele. Deze laatste is lid van de Duitsch-nationale par tij en zal alleen gaan, wanneer zijn partij hiertoe toestemming geeft. Zij zal een rijtuig nemen, dacht Ma riana. Grateloup had reeds het teeken ge geven om stil te houden, door een der portieren te openen en den koetsier bij een slip van zijn jas te trekken. Maar, hernam mevrouw Vernier nu het geluk ons zoover begunstigt, ver hindert niets mij om bij u te blijven tot aan het Oosterstation, waarheen deze dame zich ongetwijfeld begeeft. Mevrouw, antwoordde Grateloup, ik houd er niet veel van om u tegen te spreken, maar het liefst ben ik alleen. En waarom? Wat kan u dat schelen, daar ik toch denzelfden prijs betaal De agent gaf door een gebaar te ken nen, dat de geld quaestie tusschen den directeur en mevrouw ter sprake geko men, hem niet aanging. Mijn manier van werken brengt mee, dat ik alleen moet zijn De koetsier, gehoorzamend aan de ontvangen bevelen, had zijn paard weer in een lichten draf gesteld. Ik zal u niet hinderen, zeide Mariana. Ik verlang hartelijk u aan het werk te zien. Het zij zoo, hernam Grateloup, de schouders ophalend. Carmen nam inderdaad weldra een rijtuig. De vervolging begon, zonder bijzon dere voorvallen men was weldra op weg naar het Oosterstation. Ik heb tijd genoeg, dacht Mariana, om mij daarna te begeven naar de plaats van samenkomst met Silverstein. En dan, als deze waarde vriend een beetje AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9 -4. Zaterdags van 9 12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie Het antwoord van Duitschland op de nota zal Maandag door bet Duit- sche kabinet worden opgesteld,doch niet eerder worden verzonden, dan nadat het door de commissie voor buitenlandsche zaken uit den rijks dag en de premiers van de Duitsche staten, die naar Berlijn zijn geroe pen, zal zijn goedgekeurd. Dit kan •nog voor het einde Van de volgende week zijn geschied. Intusschen kun nen de Duitsch-nationalen Iiun s'tand- punt ï'nzake de pacC-kwestie vast stellen. In verband met de pact-kwestie wordt groote belangstelling gekoes terd voor de reis van Tsiisjerin naar Duitschland, die op 22 Sept. te Ber lijn wordt verwacht. Men gelooft, dat hij een laatste poging zal 'doen de Duitsche regeering af te houden van het sluiten van het pact (en van toetreding van Duitschland tot den Volkenbond. Deze poging zal echter naar van bevoegde zijde verklaard wordt, vergeefsch zijn. De Engelsche minister van binncn- landsche zaken Sir William Johnson Hicks heeft in een interview met'een correspondent van de Daily Graphic over het Russische gevaar gespro ken. Op een vraag, waarom de reis der communistische parlementsleden naar de Ver. Staten niet verhinderd werd., antwoordde de minister, dat hij de bevoegdheid daartoe mist, aan gezien Saklatvala Engelsch onder daan is. Als de regeering deze be voegdheid had, zou hij geen oogen- op mij wachtte, wat kan dat schelen? In de rue de la Paix, op den hoek der Avenue de l'Opera, dat is bijna op den hoek van den boulevard van dien naam, had een plotseling oponthoud plaats. Een kar versperde den weg. Het rijtuig van Carmen hield stil, de andere rijtuigen deden insgelijks. De koetsier sprong van den bok en maakte van de gelegenheid gebruik, om het hoofdstel van zijn paard wat in orde te maken. Komaan, vooruit, zeide een politiea gent tot den koetsier van Mariana En daar deze zich niet haastte, wegens het consigne, dat hem gegeven was, riep de agent uit Ik zal tegen u proces-verbaal opma ken Vooruit dan toch, riep iemand achter bet rijtuig, meen je, dat ik honderd jaar op je wil wachten Bah, zei de koetsier van Mariana, op den boulevard zal ik omkeeren. Er is altijd een middel om zich te schikken. Mariana kookte van ongeduldzij wilde het portier open doen om den koetsier te doen verstaan, dat hij niet moest toegeven, maar Grateloup hield haar tegen. Mevrouw, zeide hij, u zal zich com- promitteeren. Het was niet zonder re den, dat ik u verzocht, om mij alleen te laten werken. Het was te laat voor Mariana om tegenwerpen te makende koetsier ge hoorzaamde aan de overheid; na eerst een schijn van tegenstand getoond te blik twijfelen om in te grijpen. De minister is overtuigd, dat er in over leg met Moskou pogingen worden overwogen om de Engelsche con stitutie omver te werpen. Het pu bliek kan er van overtuigd zijn, dal het kabinet den loop der dingen zeer nauwkeurig volgt. Voorts deelde de minister mede, dat hij in October een reeks redevoeringen zal houden, waardoor hij zijn medeburgers zal overtuigen, dat er werkelijk een rood gevaar bestaat en dat, indien de te genwoordige bepalingen voor het te gengaan van kuiperijen, die het ver wekken van onlusten beoogen, niet voldoende mochten blijken, de regee ring verdere inachts bevoegdheden moet verkrijgen. Volgens de Daily Mail bedraagt het aantal Engelsche schepen, die door de Engelsche zeeliedenslaking in Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika worden opgehouden, 73 met een totalen inhoud van 750.000 ton, De toestand is voor de reederijen izoo geworden, dat zij er aan denken, een deel der lijnen op Australië, Nieuw- Zeeland en Zuid-Afrika buiten be- GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. hebben, toonde hij nu te groote onder werping. Vort, riep hij, zijn paard even aan rakend met de zweep. Hij ging voort alleenspraken te hou den en reed vlak voor het rijtuig van Carmen langs, juist toen de koetsier daarvan weer op den bok klom. Wertuiglijk stak mevrouw de Saint- Hyrieix het hoofd buiten het portier. Toen zag zij ineens Mariana en Grate loup in 't andere rijtuig. De agent, die verlangde niet gezien te worden, als een man die zijn vak kent, boog zich snel achterover, maar mevrouw Vernier, ofschoon zij ook liever niet Ivilde gezien worden, boog zich toch nog voorover om steelsgewijze een blik te werpen op haar verwante. Carmen herkende haar terstond, en zij kwam dadelijk op de gedachte, dat het wel iets heel bijzonders was, dat haar nicht daar in een rijtuig zat met een man, die er niet naar uitzag, alsof hij paste in het gezelschap eener jonge elegante vrouw van de wereld. De oogen van mevrouw de Saint-Hy rieix bleven rusten op den kraag van de overjas van Grateloup, een kraag van valsch astrakan. Vluchtig verdrongen zich verschillende denkbeelden in Carmen's hoofd. Haar eerste beweging was geweest om te vra gen, wat Mariana daar toch zoo vroeg deed met dien vreemden man, maar voordat zij het kon vragen, was het rij - tuig reeds verdwenen, en ging het er vlug van door. MEUWSBLA» voor ktt Lini ui Heisfei en AlteiaJeLanistraat n i§ Bonelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1