Tweede Blad voor het Land van Heusd8n en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No, 4537. Vrjjöao 18 September It echtzaken De Protestantsche Zending, Plaatselijk Xieiiws fturgerlijke Stand. Laiidbouwrubriek Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET NIERKWALEN BIJ VROUWEN. Nierkwalen bij vrouwen treden vaak op na de geboorte van een kind. Op zulke tijdstippen en ook bij vele andere lichamelijke stoornissen, waaraan vrouwen onderhevig zijn, hebben de nieren veel te verdragen. Vaak verzwakken deze overwerkte organen hierdoor, en dit veroorzaakt verschijnselen, die licht verward worden met vrouwelijke kwalen. Zenuwachtigheid, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn, stoornissen, blaaskwalen, pijn in den rug en de zijden, rheumatische aandoeningen en waterzuchtige zwellingen kunnen alle ontstaan, als de nieren het bloed niet behoorlijk zuiveren. Grijp in bij het eerste teeken van nierzwakte. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, zij versterken de nie ren, kalmeeren de blaas en dragen zorg voor de zuivering van uw bloed. Zoodoende worden ernstige kwalen als spit, ischias, rheumatiek, water zucht, steen en nier- en blaasontste king! overwonnen. Doch herinner u, dat het gemak kelijker 'is deze kwalen te voorko men dan te genezen. Iedere vrouw behoorde nu en dan een dosis Fos ter's Pillen te gebruiken. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijl geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Eenigszins opmerkelijk is het dat »de Zendingo: zich in de laatste maanden in de pers niet zoo geroerd heeft als dat voorheen wel eens geschiedde. Handelden de leidende personen doel bewust Ging men vreezen dat al te veel herhalingen afstompend zouden gaan werken op het lezende, helangstellende publiek 1 Of waren de moeilijkheden wellicht minder Van vertrouwbare zijde wordt ons ver zekerd dat de moeilijkheden van allerlei aard ook dit jaar niet ontbreken. Zooals immer ook nu arbeidsgelegenheid vol doende, een tekort evenwel aan arbeiders en geldmiddelen Ondanks het feit dat de noodklok niet bij herhaling geluid werd is het tekort op de raming (per 1 Sept. ruim f 200,000, dit jaar echter niet grooter dan anders en beslaat dus als de inkomsten blijven vloeien en straks de Zendingsweek ïslaagU het vooruitzicht dat een sluitende rekening verkregen wordt en de arbeid ongestoord kan worden voortgezet. De Hoofdbesturen der te Oegstgeest Samenwerkende Zes Zendingscorporaties besloten, evenals de twee vorige jaren, ook nu een landelijke »Zendingsweek« te organiseeren en stelden daarvoor vast de week van 18 November a.s. Wordt door de Zendingsvrienden in Nederland evenals vorige jaren met energie aa de voorbereiding van de week ge werkt dan zullen de Hoofdbesturen ook dit jaar weer met dank op het genomen besluit kunnen terug zien. Data noteeren verdient aanbeveling I Op de terechtzitting van het Kanton gerecht te Heusdsn van 4 September werd myn aanklacht behandeld tegen J. v. O. te Wijk, voor het niet uitwijken met voertuig op te kennen gegeven sein, het welk hij nog verergerde door het paard met kar dwars over den weg te plaatsen en zoodoende dus de veiligheid op den weg in gevaar bracht. Nu heeft de Kantonrechter deze zaak byna geheel gepasseerd op grond van familietwist die 10 12 jaren geleden heeft plats gehad. Hoe moet ik handelen om de zaak op nieuw te laten onderzoeken. R. W. Beneden-Langstraat. Vette varkens zijn momenteel weinig voorhanden en dien tengevolge is de prijs weder oploopend. Thans besteedt men weder f 0,90 a f 0.92 per K G levend gewogen. Jonge biggen worden nfet druk aangevoerd en staan aan den prijs van f46 tot f20 per stuk. Capelle. Vorige week had A. S» bij het grasmaaien het ongeluk zich dermate met de zeis te bezeeren, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was en door Dr. Kohier verleend werd. J. 1, Maandag viel de bakker E. G., werkzaam in de elestrische broodbakkerij van den heer Sneep, van een zolder met het noodlottig gevolg dat hij een ernstige kneuzing opliep aan zijn knie. Nadat hij door Dr. Kohier behandeld was werd hij per rijtuig naar zijn woonplaats, Waalwijk, vervoerd. Aan mej, A. Kommers alhier is op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Chr. School te R,veer, zulks in verband met haar aan staand huwelyk. Dezer dagen had de bakker H. V. A., het ongeluk met zijn broodwagen te water te geraken. Na veel moeite wer den paard en wagen op het droge gebracht en kon hij in plaats van zijn klanten te gaan bedienen weer naar* huis terug en opnieuw aan den arbeid voor het van zijne gewor.e rondrit. De materieel schade was aanzienlijk. Woudrichem. Fruitveiling van 11 September 1925. Aanvoer5105 K.G. appelen, 1920 K.G. peren, 210 K.G. groene noten, 107 stuks kool, 250 stuks andyvie, 40 bos groenten. Bon Louis 49 cent per K.G. Maagdeperen I 31—-36 II 8—12 d Williams II 2226 Knolperen 14—17J t Stoofperen 12—14 j> x> Kafappelen I 16 19 II 9—11 Cox Pomona II 10—12 j> j> Schijvers 1014 Zoete appelen 8—12 Kroetappelen \\—k\ Groene noten 11 De belasting op de publieke ver makelijkheden bracht met de afgeloopen kermis bijna f 600 op. Andijvie Kool Wortelen Kroten 1| 5|7£ 2j 51 stuk. bos. Aardappelveiling van 14 September. Aanvoer 26 H.L. Blauwe Eigenheimers f2.70f2.80 p. H.L, Roode Star f 2.50 Waspik. De Raad dezer gemeente zal in openbare vergadering bijeen komen op heden Vrydag 18 Sept., 'snamiddags om 5 ure. Aan de orde zijn 1. Mededeelingen. 2. Aanbieding gemeente rekening over het dienstjaar 1924 en gemeentebegroo- ting over het dienstjaar 1926, 3. Wijziging bouwverordening. 4. Vaststelling verordening op de staan plaats voor woonwagens. 5. Wyziging begrooting 1925. 6. Bespreking verkoop electrisch net. Door den gunstigen omkeer in het weer, vordert het aardappelrooien uitstekend. Het beschot is ruim en de kwaliteit uit stekend, terwijl het aantal rotte niet groot is, als men gevreesd had. De prys der boter is weer met 10 cent per K.G. verhoogd en gebracht op f 2.80. De prys van goed hooi bedraagt voor deze streek op 't oogenblik f 17 per 500 K.G. De handel is flauw. Met het rooien der late aardappelen is men druk in de weer. Het beschot is ruim. Er vertoonen zich echter nogal wat rotten. De hier op Woensdag gehouden open schaal collecte langs de huizen voor de door den stormramp geteisterde streken in ons land, bracht f 280 op. Met de gecollec teerde f 100 in de Ned. Herv. en de f 230 in de R.K. kerk, hebben de hier gehouden collecte in totaal f 610 opgebracht. Ofschoon de toemaat een overvloe- digen oogst belooft, is het thans een tegen valler. Het voortdurende natte weer maakt het hooien onmogelijk, zoodat een groot deel op het veld ligt te rotten. HEUSDEN. Geboren: Maria Catharina d. v. M. v. d. Pol en T. KwettersAdriaan Adam z. v. M Bax en J. Nieuwkoop. Ondertrouwd: S. C. Smits 28 j. en A. M. Klerx 26 j. Overleden: Cornelia Jacomijntje Maas 17 j. ALMKERK. Geboren: Heiltje d. v. J. v. Ros-, malen en A. v. Drunen Bertus z. v. Gs Teuling en A. v. Wijk Lucas Adrianuk z. v. M. Roevê en C. A. de GraafDira z. v. G. Prins en A. Heijblom Bastiana Trancijntje d. v. P. v. Wiel en F. de Fijter Neeltje d. v. T. Vink en J. H. Nultenbroek Johanna d. v. H. v. d. Pijl en A. v. KrimpenAdrianus Cornelus Jozephus z. v. A. v. d. Oord en A. M. J. v. de Pluijm Theodorus z. v. J. A. Ver beek een A. VervoertElina Aria d. v. G. v. Herwijnen en G. C. v. Vugt. Getrouwd: M Bouman 23 j. met J. W. Kant 18 j. W. Heistek 51 j. met C. v. d. Heuvel 39 j.Andries Arneldus 23 j. met H. M. Roubos 31 j. Overleden: A. v. Oudheusden Echtgen, van A. Lankhaar 68 j. DUSSEN. Geboren: Antje d. v. M. Millenaar en H. E. M. de GraafJohannes Wilhel mus Jozef z. v. P. H. v. Mierlo en A M. W. Hesssels Johanna Heridrika Benedicta d. v. H. J. II. v. Gooi en A. P. M. Pols Laurentins z. v. G. Eijkhout en H. v. Hees Johanna Antonia d. v. J. G. Heij- mans en M. Akkerman Eliqius Johan nes Hubertus z. v. H. J. van Hees en J. W. RibbersKlaas z. v. G. P. Kiote- maker en C. Westerdijk Fijnardus Marius z. v. J. C. Pellicaan en C. Claessens Cornelia Johanna Magdalena Maria d. v. P. I. Verheijden en C. H. Verharen. Getrouwd: Hendricus Fijneman oud 27 j. en Maria van Steijn oud 23 j. Overlyden: Johannes v. Daalen oud 4 w.Levenlooskind v. A. J. Heij- mans en L. v. DortmontMaria Elisabeth v. Weke oud 79 j. Johanna Staal wed. v. A. Brekelmans oud 28 j.Levenlooskind v. A. Langenberg en A. M. v. Gerver Theodora Emerentia Penninx oud 3 j. Cornelia Petronella Weterings oud 5 m. Cornelia Roubos wed. v, Ant. Ouwerkerk oud 80 j. Diena Groeneyelt oud 18 m. WASPIK. Geboren: Thomas Maria z. v. Wil helmus H. Zijlmans en Cornelia A. M. de Jong Johannes z. v. Johan Gennesen en Goverdina J. Heijmans Johan Karei z. v. Simon P. Schapendonk en Anna M. Mat- heijsen Nicolaas Cornelis z v. Jacobus C. Meijs en Cornelia P. Verschure. Ondertrouwd: Oscar P. Th. J. Veiheijen 32 j. en Jacoba P. H. Kamp 24 j.Cornelia M. Dakkers 26 j. en Jo hanna v. d. Wiel 24 j. Getrouwd: Gerardus Roksnoer wedn. v. Antonia Catharina Hooijmaijer 45 j. en Christina H. M. Vugts 44 j. Cornelia v. Etten wedn. v. Cornelia Hoogers 42 j en Johanna Verhoofstad 40 j. Overleden: Adriaan Heesters 69 j. Petrus Klazen wedn. v. Maria de Glas 85 j Hermanus Verduijn 9 j. DE WERKEN EN SLEEUW1JK. Geboren: Johanna Hendrika d. v. C. G. Noorloos en C, v. Vuuren Jacob z. v. A. v. Wijk en C. Z. Heibiom Cor nelis Johannes z. v. A. v. Heiwijnen en M. Kant. Ondertrouwd: Frans Hakkers 29 j. en Johanna Pruysen 19 j. ZUILICHEM. Geboren: Gysbertus z. v. A. Rooy- man en B. v. Veen. Overleden: T. J. van Wijnen 54 j. Wal elke maand te doen geeft. 2e helft September. Nulde zaaitijd weer nadert,moet aan ,de voorbereiding van het zaai graan iworden gedacht. En dus ook aan ontsmetting daarvan, hoewel nog zeer vele landbouwers hiermee niet bekend zijn. Een ontsmettingsmiddel, dat in korten tijd een goeden naam heeft .gemaakt, is „Germisan" 't Wordt .gebruikt tegen Steenbrand in tarwe Strepenziekte in Gerst tegen naakte Haverbrand, Schimmels in tarwe iSteenbrand in Gerst, gedekte Haverbrand en Wortelbrand in bie ten. Bij Wintergerst en tarwe is toe passing zeer noodig, maar ook bij rogge is het middel zeer nuttig ge bleken. 't Gebruik komt, volgens aan wijzing yan den Plantenziektenkun- digen Dienst, hierop neer. Men neemt een oplossing van 100 gram (1 ons) Germisan ,-in 3 Liter koud water. Deze hoeveelheid is voldoende ter behandeling van 1 Hectoliter graan, dat Waarmee gedurende een minuut of acht wordt omgeschept. Het aldus ontsmette graan wordt met vochtige zakken bedekt; aldus laat men het 6 tot 10 uur liggen, nadat men de lig plaats eveneens heeft ontsmet, 't Is natuurlijk [zaak zorg te dragen, dat na de behandeling het zaad niet op nieuw wordt besmet. Dit zou kunnen gebeuren, indien men het weer stort te in de zakken, waaruit het gekomen is, of in een besmette zaaimachine Houdt men bij het zaaien een deel van ihet graan over, dan mag men het gerust met niet-ontsmet zaad aan de hoenders voederen. Bewaar het Germisan op een droge plaats. Wat het kost? Per ons (100 gram) f 1.05 per 1000 gram (1 Kilo) f7.80. De waarschuwing tegen het zaaien met een besmette machine is niet overbodig,. 'Een der correspondenten van voornoemden PI. Dienst vond hij een loondorschmachine niet minder dan een Hectoliterzak vol met sleen- brandkorrels aan. Ook tegen kraaien kan liet zaaigraan worden behandeld. Dit geschiedt met kool- teer, een goedkoop en werkelijk doel treffend middel. Men gebruikt een vierde tot een halve L. kool- of gas teer op 100 Kg. zaad. De teer wordt iets warm gemaakt en in een dun straaltje op het zaad gegoten; een helper schept tegelijk het graan om. Het iteeren moet gebeuren na hel vitriolen, indien dit voor ontsmetting mocht worden toegepast. De kiem- kracht wordt door een weinig kool- teer niet verminderd, wel komt het geteerde zaad enkele dagen later op. Door de wei gaande, ziet men nu pollen en plekjes gras, welke door het vee worden gemeden; 't zijn meest stokkeriger slechte grassen. Laat ze niet langer staan, straks in den laten herfst hebben ze lnin zaden al uitgestrooid, en in den win ter zijn liet schuilplaatsen voor de muizen. Maai ze dus af. In den tuin. We gaven in Juli den raad boerenkool uit te poolen ook nu kan men dit nog doen, maar groote struiken krijgt men niet meer. Neem als soort de lage, fijne, ge krulde, die heerlijk van smaak is. Evenwel ze kan niet zoo goed tegen de vorst als de grovere soorten, bij geringe vorst wordt ze reeds zwart en gaat rotten. Gaat er een vorstje over de boerenkool, dan is ze mal- scher en smakelijker (zoet) gewor den. De spruiLKool is in 't begin Juli uitgeplant. Als de planten goed ont wikkeld zijn, snijdt men de bladeren er .van onderen af; evenwel laat men een deel van den stengel zitten. Straks in de eerste dagen van October, Kan men de toppen uit de planten breken 't wordt niet steeds gedaan, maar het heeft het gunstige gevolg, dat de spruitkooltjes aan den stam beter gaan groeien. De nachtvorsten komen, en één goede nachtvorst kan veel bederven. Daarom ruime men nu reeds zooveel mogelijk op. Ontdoe uw boonen stok ken, die voor dit jaar hebben uitge diend, van de doode ranken; draai daartoe de stokken in uw hand rond in tegenovergestelde richting dan waarin de stengels om den stok zijn geslingerd, .op deze wijze gaal hel heel gemakkelijk. Zet de stokken met hun ondereind op een plank of dik stuk hout. Verbrand het boonenstroo dat door roest is besmet. Bind van uw andijvie zóóveel planten op, als ge voor den inmaak denkt noodig te hebben. Bij de soort „volblad" worden de harten reeds bleek van kleur; deze planten be hoeven niet langer dan 10 a 14 dagen opgebonden te zijn. Rooit ,ge nu aardappelen voor herfst- of winterprovisie, laat ze dan alvorens ze naar den kelder te bren gen of in te kuilen, een week of «drie in de schuur liggen om op te drogen ze zijn dan duurzamer terwijl ook de smaak er door verbeterd. Tomaten worden, als de nachtvor sten komen, afgeplukt, ze kunnen op een ruit in een bak of kas wor den gelegd om te kleuren en worden dan nog zeer goed bruikbaar Let op of uw fruit van den boom moet. Als enkele vruchten, dieniet aangestoken zijn, afvallen, onderzoek dan of ze plukrijp zijn; dit is het ge- Val, als de vrucht, met de hand op getild van de tak loslaat. Voor de h u i s v r o uw: Wilt ge nu wat boter inmaken voor den komenden winter en ze vrij van ranzigheid houden, denk dan om het volgende: kneed er ongeveer 6 :proc. fijn zout in en meng het goed door; wrijf bodem en wanden van de steenen potten in met een beetje azijn of met een oplossing van sali- cylzuur, laat dan den pot goed uit lekken, duw de boter stevig in den pot, zoodat er geen luchtbellen tus- schen de boterkluiten komen; bedek de boter zorgvuldig met zout water. Gerechtshof van den Bosch. W. T., arbeider, Sprang-Capelle, Beklaagde stond voor de recht bank alhier terecht ter zake: dat hij den 2 Mei 1925 te Kaatsheuvel op zettelijk mishandelend J. Konings met een mes of ander scherp voorwerp heeft gestoken, gesneden en geslagen en daardoor bloedend heeft verwond. Beklaagde werd te dier zake ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf. Eisch in hooger beroep bevesti ging van het vonnis. o Politierechtbank. Om nuchter van te worden. A. D. koopman te Kaatsheuvel, stond terecht wegens wederspannig- heid. Hij verontschuldigde zich door te zeggen, dat hij dronken was geweest. „Maar dat is volstrekt geen veront schuldiging, aldus de politierechter; wat je dronken misdoet, moet je nuchter boeten." En die boete bedraagt tien gulden. o— Kantongerecht Zatbommel. Uitspraak van strafvonnissen pp 20 en 25 Aug. 1925. Overtreding .betreffende de Veld politie: G. C. te Andel, C. d. D. te Wijk, F. v. D. te Rijswijk (N- Br.), allen f 1 of 1 w. t.B. C. v. d.'N- te Rijswijk (N. Br.) vrijspraak. Burengerucht: LI. W. v. d. S. te Zuilichem, f4 of 4 d. h. Stierenreglement; A. v. V. te Zuili chem, G. v. d. W., A. C. K., heiden te Aalst,'G. L. v. G. te Nederhemert, J. v. d. V. te Poederoijen, allen f 4 ol 4 d. h. Kieswet: G. d. B., Ji. H. D., J. H. M. B., allen te Kerkwijk, oproeping nie tig verklaard. StrooperijJ. W. te Zaltbommel, heropening onderzoek. Motorverordening Zaltbommel: J. Q. te Zaltbommel, f2 of 2 d. h.; G- v. G., L. C. d. F., beiden te idem, beiden fl of 1 d. h.; H. W. te idem, f 4 iof 4 'd. h. A. P. V. te Ammerzoden: J. B. te Zaltbommel, f2 of 2 d. h. Binnenaanvaringsreglement: J. d. B. te Bokhoven, f5 of 5 d. h. Motor- en rij wiel wet: L. v. M. te Zuilichem, f3 of 3 d. h.; D. v. LI. te Zuilichem, IT. J. B. te Nederhe mert, A. R. M. te Hedel, C. v. L. te Delwijnen, ;W. C. d. G. te Bruchem, allen f5 of 5 d. h. MotorkenteekenbesIuitUG. IL. B. te Zaltbommel f5 of 5 d. h. Motor-,en Rijwielreglement: L. I., J. W. M J. d. L., J. G. S., L. 1., J. S., allen te Zaltbommel, G. v. d. L\, LI. K. heiden te Ammerzoden, J. II. v LI. te Kerkwijk, L. S. te Ammerzoden M. v. d. V. te Aalst, O. v. W. te Ga meren, W. J. H. te Zuilichem, T. G. v. H. te Waardenburg, A. v. H. te Delwijnen, D. J. v. B. te Hedel, al len f3 o;f 3 d. li. Openbare dronkenschap: C. B. te Aalst, D. v. A. Le Nederhemert, bei den f 3 of 3 d. h. o— Politierechtbank te Tiel. Uitspraken van 2 Sept. 1925. Mishand.: H. G. B., te Zaltbommel, f150 of 25 d. h.C Beleed, v. een ambtenaar: C. v- O., te Hedel, f4 of 2 d. h.D. K. te Haaften, f30 of 15 d. h. Dierenmish.: J. G. G. te Ammerzo den f30 of 15 d. h.. Kicttw^lad 's Gravenmoer. Hoe een snoek zich vangen laat is soms wonderlijk. Terwyl een dochtertje van den landbouwer J. M. met haar vader in de weide was bij het vee, greep het kind aan den slootkant naar een waterplant en beet net een groote snoek in de kleine kinderhand. Van den schrik slingerde het kind den visch over de weide en de snoek, die dacht aas te hebben, werd een prooi voor den vader. Hü liet zich uitstekend smaken. i t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5