Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 16,4537. Vrijdas 18 September Werkmansgoederen Firma JOH. DE MOL Heeren Mode-artikelen Firma JOH. DE MOL DAMRUBRIEK. Buitenland Plaatselijk Nieuws Marktberichten Faillissementen behoorende bij het probleem, op den rechten weg geholpen te hebben. We hopen van diegenen in het a.s. winterseizoen menige oplossing te ontvangen, daar we er binnen enkele weken weer zullen toe overgaan een oplos singswedstrijd te spelen. Als aanmoediging worden dan tevens enkele fraaie prijzen beschikbaar gesteld. delijke richting dryven. Minister Araery heeft de zaak ter kennis van den Volken bondsraad gebracht. Redacteur: M. j. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Het oplossen van een probleem. (Slot). De stand van 't probleem was Hebben we de vorige week gezien, hoe weinig resultaat we hebben met doelloos zoeken, thans gaan we 't probleem theore tisch ontleden en komen we daarbij aan de beste manier van oplossen. Den stand kalm beziende, zien we op den korten vleugel van Zwart een groepje schyven. We begrijpen dus, dat hier de grondslag van de combinatie verscholen ligt en dat de overige stukken dienst doen als materiaal voor de opbouwing dezer combinaties. De witte schijf op 31 is om zgn afzonderijke plaatsing als 'n hoofdfiguur te beschouwen. Evenzoo de witte dam op 19 wegens zjn meerdere beteekenis. De schijf op 9 kan zoowel dienen om dienst te doen als <am op 3 of 4, of als slaanbaar stuk om ïwart in bepaalde richting te leiden. Zwart noet aanstonds slaan. Wit heeft nu een vrje- of tempozet. Laten we schijf 38 staan, dan heeft Wit zelfs als 2e zet nogmaals >ver een tempo te beschikken, daar schyf 40 m dam geworden is. We gan nu na, waartoe de dam op 49 gedwngen kan worden, aannemende dat sehij 31 wegens haar afzonderlijke pMtsing een bijzondere rol heeft te ver vullen. nVe zien ru twee wegen open Ten Ij, naar 36, doch dan heeft schijf 31 geen bijzondere fceteekenis. Ten 2«, naar 3, nits eerst de dam op 19 weggenomen wordt Laten we dus als 1» zet van Wit de dam van 19 op 5 brengyn. We dwingen Zwart dan om drie schisen te slaan en dan spelen we als tweele zet 3127. Met 27X7 ondermijnen wedan de Zwarte stelling. Als nu op 12 o*k een zwart stuk stond, dan konden we rond slaan (27X27) en hielden we geljktijdig de zwarte schijven 17 en 25 tast. We zullen dus eens probeeren of tve op 12 ook een zwart stuk kunnen brengen. 't Blijkt dat 't plaatsen van den witten dam van 19 op 5 vrijwel zonder nut is. Tevens is gebleken, dat we als ttveede zet ongehinderd 3127 kunnen spelen. We geven dus de witte dam vanaf 19 een ander plaatsje. Bij goed inzicht blijkt dat we bij plaatsing op veld 8 tevens Zwart dwingen van 49 naar 12 te slaan. Zwart wordt dan gedwongen als eerste zet te slaan 40X49hierna spelen wij den tweeden tempozet 3127, waarna Zwart weder verplicht is de meeste stukken te slaan en hem een plaats gewezen wordt op veld 12. Onze wensch is vervuld en de rondslag 27X27 is verkregen. De zwarte schijven worden nu door 27 en 35 tegengehouden. We noteeren dus nu de oplossing in de volgende formule Wit: 19-8 31—27, 27X27 Zwart: 40X49 49X12 We meenen thans degenen die nog niet zoo vaardig waren in 't oplossen van een Overstroomingen in China. Uit Tientsin wordt gemeld: De Ge le rivier in de Provincie Shantoeng is buiten hare oevers getreden en heeft 1000 dorpen overstroomd. Drie duizend menschen zijn ver dronken. Het water kwam tot aan de dorpen die 50 mijlen van den ri vieroever liggen en had een grootste diepte van 30 voet. o— jEen aanslag op een trein. Men heeft gepoogd een trein van Londonderry naar Burton Port, En geland, van de spoorstaven te laten loopen. Er was in een scherpe bocht een zwaar voorwerp op de lijn ge legd. Alleen de locomotief en de le wagen liepen uit het spoor. Eenige reizigers kregen slechts lichte kwets uren. o— Vader en zoon levend verbrand. Een vreeselijk ongeluk heeft in het dorpje Capriano (Italië) nabij Brescia plaats gehad. Een horloge maker was met zijn zoon op den kerktoren geklommen om de klok schoon te maken. Per ongeluk liet de zoon een brandende kaars in een bakje met benzine vallen. Onmid- delijk stonden vader en zoon in vlam men. Brandende snelden zij de to rentrap ;af. Toen zij beneden kwa men zonken zij neer. Voor men hulp kon bieden waren zij verkoold. o Een aanslag. Een onbekende heeft te Escli ver scheidene schoten gelost op den at taché van het Italiaansche gezant schap in Luxemburg, die echter al le hun doel misten. Men denkt met een communistischen of anarchisti- schen 'aanslag te doen te hebben. o— Een auto in vlammen. Zondagavond slipte op den weg van Namen naar St. Vincent een auto met 6 inzittenden en werd te gen een boom geslingerd. Het ben zine-reservoir vatte vlam en onmid dellijk daarop stond de wagen geheel in brand. Drie van de inzittenden konden tijdig uit de auto springen; een vrouw, een jongen en een klein kindje kwamen echter in de vlam men om. o— Vliegtuigen neergestort. In het Ilollenthal tusschen de sta tions Hirschsprung en Posthaldé, zoo wordt uit Freiburg gemeld, is Zond- dagmorgen kort na acht uur een Fransch vliegtuig neergestort, dat ge heel vernield werd. Een der inzit tenden werd dood, een ander zwaar gewond naar het ziekenhuis te Frei burg overgebracht. Zondagmiddag is te Schleissheim bij Munchen, kort na afloop van ieen vliegwedstrijd, de vlieger Roelil met zijn toestel gevallen, waarbij de mo tor ontplofte en het vliegtuig geheel verbrandde. Het lijk van den vlieger werd later geheel verkoold gevonden. o— Een merkwaardige nalatensehap, In een armoedig huisje te Grave- send (Engeland) is een dezer dagen een 70-jarige vrouw, Agnes Rumnay Clarke gestorven. In het huis heeft men, alom verspreid, bankbiljetten en oude munten ontdekt, die teza men een waarde van 80.000 gulden hebben. De moeder van de overle dene, die met een kapitein van het Indische Leger gehuwd is geweest, is, naar men zegt, vroeger gouver nante van den ex-keizer geweest. Het gevonden geld is, om welke reden is nog niet bekend, aan den Earl of Dalhouse en zijn broeder vermaakt. Verscherping ran den toestand in Hosoel De Britsche regeering ontving bericht, dat de Turken de Christelijke dorpen in Mosoel omsingelen en de bewoners in noor Manchesterbroeken 425 475 495 Pilobroeken 450—475 Grijze Jasjes 295—325 Grijze broeken 275 Werkmansboezeroenen 159 Blauwe jassen en Broeken 295 Be malaise met de Britsehe haringvangst Hoe zeer dit jaar de haringvangst tegen valt, blijkt wel daaruit, dat van Yarmouth en Lowestoft van 3 Juli tot 31 Augustus 37.700 vaten gekaakte en gezouten haring naar buiten zijn verzonden, terwijl tot 31 Augustus 1924 856.422 en in 1923 410,463 vaten verzonden werden. O Huiterj) onder de Spanjaarden De sDaily News* meldt uit Malaga Maandag is muiterij uitgebroken onder het nieuwe Spaansche regiment, dat zich den vorigen dag had ingescheept om naar Marokko te vertrekken. De manschappen verklaarden genoeg te hebben van de cam pagne. Gemeld wordt, dat een aantal soldaten werd gedood en velen gewond in een gevecht dat met de politie ontstond. Sommige officieren zouden de zijde van de soldaten hebben gekozen. Een strenge censuur is ingesteld, teneinde het)verzenden van berichten te beletten. o Appeltjes van oranje Het stoomschip aRoman Star« is onder weg van Kaapstad met 'n lading van 15.000.000 sinaasappelen. Het schip komt aan op een oogpnblik, dat in Londen de fruitvoorraden begi nen op te raken en opent een nieuw tijdperk in de geschiedenis van den fruithandel. —o Hü had den tyd Te Stapleton bij New-York heeft een zekere Stephen Krynovik een zekere Adam Loekasik neergeschoten. Krynovik is zich daarop doodkalm by de politie gaan aan melden. Krynovik verklaarde, dat hij reeds 7 jaren met het plan, om Lcekasik te dooden, had rondgeloopen, omdat deze zijn moeder eenmaal had geslagen. Jaren had Krynovik zijn slachtoffer gevolgd om een goede gelegenheid tot wraakneming af te wachten. o Weer een hittegolf Te New-York en elders in de Vereen. Staten heeft men sinds Zaterdag weer te kampen met een hittegolf. Verscheidene personen zijn bewusteloos neergevallen en moesten naar ziekenhuizen worden vervoerd. o— Vronweltyke bandieten Volgens sWeekly Dispatch* worden den laatsten tijd de rijke wyken van Londen en de renbanen in Engeland be zocht door een bende vrouwelijke apachen. De leden dezer bende zjjn buitengewoon groot en sterk en noemen zich »De bende der 40 olifanten*, De vrouwen, leden dezer bende, doen aan chantage, stelen in winkels, breken in en zjjn zelfs niet bang om, zoo het haar noodig lijkt, een mes of een scheermes te gebruiken tegenover haar slachtoffers. De dames zijn goed georganiseerd en de politie staat vrijwel machteloos tegenover haar, o— Chrquc-rerralschlng De Berljjnsche politie heeft drie personen aangehouden, die hun werk maakten van het vervalschen van chèques. Bij hun arrestatie werd een bedrag van bijna 500.000 mark aan vervalschte chèques bij hen gevonden. Men heeft nog niet vastgesteld, hoeveel de gearresteerden hebben weten buit te maken. Bij hun fouilleering werden geladen revolvers op hen gevonden. o— tiroote ontploffing Een hevige ontploffiog heeft een magazyn van ontplofbare stoffen te Algeriras ver woest. De schade is aanzienlijk. De oorzaak is onbekend. O— Ruwe gasten De zigeuners in Andalusië hebben, wat messentrekkerij betreft, in Spanje een zekere vermaardheid. De twisten onder hen zijn legio en worden gevoerd om de onnoozelste redenen. Een dezer dagen werd in het zigeunerkamp van Murcia een complete veldslag geleverd, waarbij de schoten niet van de lucht af waren en men de messen op eikaars body tractate te scherpen. Zeven zwaar gewonde zigeu ners werden naar het hospitaal vervoerd, terwijl de politie een 20 tal andere zigeuners arresteerde. Andel. Zaterdagavond j.l. gaf »Andel's Panfarecorps* op de muziektent een open lucht concert. Het weer werkte bijzonder mede en reeds vroegtijdig was een talrijk publiek van alle zijden opgekomen om van de liefelgke tonen der muziek te genieten. De verschillende nummers, die ten gehoore werden gebracht, waren alle uitstekend verzorgd. Gemelde vereeniging heeft ook dezen avond wederom getoond wat onder bekwame leiding en door ernstige studie kan worden bereikt. Ande 's burgerij kan dan ook met recht trots zij i op zulk een fanfarecorps. De bg deze gelegenheid gehouden ver koop van vlaggetjes heeft pl.m. f 28 op gebracht. In deze gemeente is een begin ge maakt met den pluk van groene noten. De prijs bedraagt 1012 cent per K.G. De prgs der varkens bedraagt 8488 cent per K.G. Meeuwen. Naar wy vernemen zal Donderdag a.s. ter gelegenheid van de officieele opening van de nieuwe auto-garage van de Graaff alhier een specialen Ford-dag worden gehouden. Alsdan zullen geëxpo seerd worden de verschillende nieuwste modellen Fords, als Sedans, Touring, Trucks en bestelwagens, waaronder ook speciale wagens voor bakkers. De garage zal eenigszins feestelijk inge richt worden, terwij! 's avonds een electrische reclameverlichting ontstoken wordt. Tevens zal waarschijnlijk de muziekver- eeniging Kunst en Vriendschap« een avondconcert geven, terwijl getracht zal worden bovendien een radioconcert te krijgen. Wij twijfelen niet of een en ander zal belangstelling wekken. Oudendijk. Het fanfarecorps »Kunst na Stryd*, directeur da ïfber C. G. van Dijk, geeft Zaterdag een concert nabij de 2e openbare school. Aanvang 8 uur (zo mertijd.) Sleeuwijk. Naar wy reeds weten herdenkt de Muziekvereeniging »Wilhel- mina* deze maand haar twaalfjarig bestaan. Teneinde dien dag voor de Vereeniging niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, heeft zich uit de burgery een commissie gevormd, om dat feit feestelijk te her denken. Het ligt in de bedoeling op 23 Sept. a.s. volksfeesten te organiseeren. Het programma is als volgt le en 2e klasse jongens en meisjes koek- happen, 3e en 4e klasse jongens zakloopen. d meisjes eierendragen. 5e en 6e klasse jongens zakloopen. j> d meisjes turf rapen. 3e, 4e, 5e en 6e klasse jongens en meisjes blaastrappen. Voor eiken leeftyd. Ringrijden met paren en fietsen. Spriet- glijden. 7 uur Fakkeloptocht op het terrein. 7.30 uur Concert door de feestvierende vereeniging. Dinsdagmiddag ongeveer vier uur ontstond door tot op heden onbekende oorzaak brand in het schuurtje bij P. van Beest, dat geheel afbrandde, evenals 2 schelven hooi. Wondrichem. De vierhonderdste her denkingsdag van den marteldood van Jan de Bakker werd Woensdagavond in de Ned. Herv. Kerk herdacht door Ds. Vreug- dehil uit Gorinchem. Voor een talrijk gehoor schetste spreker op boeiende wijze het leven en sterven van Jan de Bakker. Voor toepassing koos spreker tot tekstwoorden het laatste gedeelte van vers 3 uit den algem. Zendbrief van den Apostel Judas»dat gij strijdt voor het geloof, dat eenmaal den heiligen over geleverd is.« Veiling van 16 Sept. Aangevoerd 31 II.L. aardappelen. Roode star f2.50 per H L. Eigenheimers f 2 60 De Wets f 2.80 s Terwyl het 11-jarig zoontje van J. W. d. J. met zijn rijwiel door de Kerk straat reed, werd hij onverhoeds aange vallen door een hond, waardoor hij kwam te vallen en zijn arm zoodanig bezeerde, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Waalwijk. Zondag 27 September zal van des voormiddag3 10 tot des namiddags 5 uur in het gebouw der Teekenschool een tentoonstelling worden gehouden van het werk der leerlingen. Evenals vorige jaren zal deze tentoon stelling ook thans druk worden bezocht. Naar wy uit goede bron vernemen zal de weg tusschen Dranen en Waalwijk, de z g. Overlaat, worden geasphalteerd. Voorwaar een prachtverbetering. De afdeeling Waalwijk van het Ned. 1 Roode Kruis heeft te Gorinchem deelge nomen aan den Nationaien wedstrijd voor Transport-colonnes voor Roode Kruis af- deelingen. Zij kwamen met 2 ploegen uit en wist met de eerste ploeg den lsten prijs beschikbaar gesteld door het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis met leidersprijs aan den heer Th. van Dongen, te behalen, terwijl de tweede ploeg den 2den prijs verwierf, met een speciaal woord van lof van den generaal- inspecteur. Werkendam. In de laatste weken hebben zich in deze gemeente eenige ge vallen van typhus voorgedaan, waarom de inwoners wordt aangeraden melk en drink water te koken. Een der lijders is bezweken. Wijk. Als een bijzonderheid kan wor den vermeld, dat by de familie Pullen de frambozenstruiken in vollen bloei staan en reeds voor de tweede maal van dezen zomer vruchten worden geplukt, die bijzonder groot van stuk zijn. Petten, moderne ruiten en gabardine 155 165-175-185 Overhemden met boord en manchetten 225250 - 275 - 295 Dassen zelfbinder 36-50 60 Strikjes 45-50 60-65 's BOSCH, 16 Sept. Op de markt van heden werden aangevoerd 2213 stuks. 1098 stuks hoornvee, 926 biggen, 44 zeugen, 53 schapen lammeren, 92 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkeeien f 280 4 f 440, kalfvaarzen f 270 a f 420, magere ossen en koeien f 170 f 270, vette ossen en koeien le kw. 57, 2e kw. 50 ct. p. p., pinken f145 k f215, zeugen f 95 f 180, biggen f 2.50 k f 3.00 p. w. schapen f 25 a f 50, lammeren f 20 a f Aanvoer ruim. Handel traag. 's BOSCH. Botermijn. Dinsdag werder aangevoerd 22,075 kilo, hoogste prys f2.52, laagste prys f 2,30, rniddelprijs f 2 47. ROTTERDAM, 15 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd266 paarden, 34 veulens, 290 magere runderen, 633 vette runderen, 183 vette kalveren, 567 nuchtere kalveren, 910 graskalveren, 313 schapen of lammeren, 366 biggen, 9 bok ken of geiten, 50 overloopers. Prijzen per stuk van mager vee melk koeien f300—475, kalfkoeien f310 480, stieren f130—550, pinken f130 190, graskalveren f60 115, vaarzen f 200250, paarden f 200350, slacht- - paarden flOO175, hitten f120220, veulens f 6080, biggen f 1223 biggen per week f 2.502.75, overloopers f 30 45, fok-nuehtere kalveren f 25—35, slacht- nuchtere kalveren f 1822. De Rotterd&msche eitrveiling. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren 1 9.00f 9.95 Idem (klein) f f Eendeieren f 7.35f 8. Aanvoer 100.000 stuks. GORINCHEM, 17 Aug. Op de veemarkt waren aangevoerd 655 runderen, 17 nuch tere kalveren, 318 overloopers, 850 biggen. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 400f 450 melkkoeien f 300—f 350 kalfvaarzen f 200—f 250 guiste vaarzen f 200f 225 pinken f 110 f 150 graskalveren f 60f 80, nuchtere kalveren f 20 f 30, overloopers f 25f 40, biggen f 12f 15. ZALTBOMMEL, 18 Aug. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 125 biggen, prys van f 14 tot f24. 28 kalveren, prijs van f 70 tot f 90. 26000 eieren, prys p. 8t. 9 a lOct. 860 K.G. boter, prijs per half K G. roomboter f 1.45, boerenb. f 1.30. Wilh. Gijsb. Boom, wonende te Kaats- hen vel, gemeente Loon-op-Zand. Rechter-CommissarisMr, Dr. C. Heijman» CuratorMr. Jos. van Besouw, Kienwsblaii 'a Gravenmoer. In den polder »Be- oosten de 's Gravenmoersche Vaart* onder deze gemeente, Waspik en Capelle zijn dezen zomer verschillende gevallen van miltvuur voorgekomen, die waarschijnlijk moeten worden toegeschreven aan de ver ontreiniging van het water. De leerlooierijen van Loon op Zand loozen nameljjk hun afvalwater naar de Loonsche Dreef, van waaruit het wordt afgevoerd door de Ley naar de 's Gravenmoersche Vaart, Het wordt wel tijd, dat aan een en ander paal en perk wordt gesteld.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9