GEVRAAGD TEGEN BELOONING van 20,000 GULDÉN GELDPRIJZEN voor de DEELNEMERS '1EUZEBÉENKRNSJE bu|QTuS en/de drukfouten in 1loïust9dschrift IPTUS zoet als rooh ffiiiiteiilaiid. AAN DE PRIJSVRAAG ZQStt DE fout inde IPTUS ETALAGES sr23 EN 24 VRAAG uw winkelier volledige inuchtiü6eh J. van Honsewijk. Zooals het peil nu is in deze polder, zijn wij tevre den. Wij hebben nu ook het recht te malen tot zeker peil, volgens con tract met het Rijk. Fraaij, (mach. watermach. Noor- der'afwaterings kanaal). De aanvang van de bemaling staat op 39. De heer Branderhorst haalt hier op verschillende gegevens met da tum en peil te voorschijn welke hij voorleest en waaruit de groote kos ten der tegenwoordige bemaling bij hooge waterstanden bliikt en voegt er tevens nog een pleiaooi aan toe, dat er beslist verbeterd kan worden, door de oprichting van het nieuwe Waterschap. Na nog verschillende lange dis- cussie's omtrent het voor en tegen, waarb ijrnen soms persoonlijk werd, zei de Voorz. nu genoeg omtrent deze zaak te hebben gehoord en over te willen gaan tot stemming. Op enkele stemmen na, welke de heer Bran derhorst op een volmacht uitbracht, daar hij persoonlijk geen grond in den Z. H. polder bezit, waren allen tegen de oprichting. Hierna dankt de Voorz. de ver gadering voor hunne opkomst en wordt deze gesloten. CENT PER HALF POND Openbare vergadering van den Raad der gemeente BRAKEL, gehouden 49 September 4925 des vm. 44 u. Tegenwoordig zijn alle leden t.w. de Heeren E. Klop, A. van Dalen, D. W. van Dam van Brakel, L. van Wijgerden, F. A. van Veeneneaal en R. van Zanten. Voorzitterde EdelAchtb. Heer S. van Dalen, Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorig6 vergadering worden voorgelezen en zonder discussie onveranderd vastgesteld. Op voorstel van den Voorzitter wordt allereerst overgegaan tot voorloopige vast stelling van de gemeenterekening over 4924. De rekening heeft gedurende den voor geschreven tijd ter inzage gelegen. Geen der leden verlangt over dit onderwerp meer het woord, zoodat de rekening met alge- raeene (5) stemmen voorloopig wordt vast gesteld als volgtde gewone dienst in ontvangst op f 57776.73, in uitgaaf op f 50479.34 en de kapitaalrente in ont vangst op f 8966.25 en in uitgaaf op f 23020.75. De Wethouders onthielden zich ingevolge de gemeentewet van medestemmen. Begrooting 4926. Door den Voorzitter wordt namens Burg. en Weth. aan de Vergadering aangeboden de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 4926. Spr. zegt dat nog enkele posten niet geheel volledig zyn, doch B. en W. zullen vóór de behandeling der begrooting in den Raad, deze posten aanvullen, nadat eerst deze nog een onderwerp van bespre king by hen hebben uitgemaakt. Vervolgens doet de Voorzitter voorlezing van een conclusie van dupliek, door Mr. Vonkenberg, Advccaaï te Görinchem aan de Rechtbank te Tiel over te leggen inzake het bestaande geschil met den Polder van Brakel over het eigendomsrecht van een stukje grond, waarop de electrische centrale is gebouwd. De procureur der gemeente geeft -echter in een bygaand schrijven de Raad in overweging alsnog te trachten met den polder een minlijke schikking te heffen daar de kans om het proces te winnen niet groot wordt geacht. Voorzitter Ik ben van 't zelfde gevoelen ais Mr. Vonkenberg. De conclusie is wel heel scherpzinnig opgesteld, doch de advo caat erkent zelf dat de gronden zwak zijn. Naar mijne meening is het de vraag, of we verantwoord zyn, aan deze vrij onbe langrijke kwestie nog meer te geld verspillen met procedeeren. Ik geloof het niet. De hjer Klop. Mijns inziens is het beter dat de Rechtbank het geschil beslecht. Dan zijn de Polder en de gemeente er beiden af. De heer Veenendaal. Het is te betreu ren, dat de Polder al niet eerder voor een schikking te vinden is geweest. Op den geërfden dag wilde men dit echter niet. Ik geloof ook wel, dat hoe eerder de zaak uit de wereld is, hoe beter. Van Zanten. Ook ik ben er voor het de rechtbank te laten uitmaken. Dan weten we ook, of het weiderecht op dien grond, dat er altijd geweest is, weer aan de ge meente toekomt. Van Dam. Maar Mr. Vonkenberg wil natuurlijk zoo'n proces als advocaat graag winnen. Als hij er nu zelf geen kans voor ziet, zal het toch maar beter zyn de pro cedure te eindigen. Voorzitter. Onderstel, dat de gemeente het proces nu eens verliest. Dan zal de raad misschien weer in hooger beroep willen gaan. Van Zanten. Dat ligt er aan, of er motieven zijn. Als op aannemelijke gronden wordt uitgemaakt dat het etukja van den Polder is of van de gemeente, is het mij goed. Voorzitter. Ik zou willen voorstellen te trachten met den Polder tot een oplossing te komen. Vooral nu de centrale der ge meente eerdaags verdwijnt, wordt het be lang nog minder. Laten we desnoods het recht van den Polder erkennen en dan trachten de koopsom die indertijd is betaald en slechts f 50 bedraagt, in de gemeente kas te houden. Klop. De gemeente heeft in deze zaak al zooveel toegegeven. Ik ben er niet voor. Het voorstel van den Voorzitter om een minlijke sehikking te treffen, daarcp in stemming gebracht, wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Klop, Veenendaal, L. van Wijgerden en Van Zanten. De Voorzitter stelt voor een subsidie van f 50 te verleenen voor een te houden Tuin- bouwcursus door B. Vroom te Zalt-Bommel, in deze gemeente en waarbij speciaal de groententeelt zal worden behandeld. De heer Van Dam vraagt hoe lang zoo'n cursus duurt en wat de leerlingen zelf nog moeten betalen. Enkele leden zeggen dat de cursus van November tot Februari duurt. De Voorzitter deelt verder mede, dat het lesgeld voor de leerlingen f2.50 be draagt Hy zou tevens willen voorstellen dit lesgeld ook voor onvermogenden voor rekening der gemeente te nemen. Wordt met algemeene stemmen goed gevonden. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering door B. en W. gedane voorstel tot verbetering van de rioleering in de Nieuwstraat, deelt de Voorzitter thans aan den Raad mede, dat de meening van B en W. ten opzichte daarvan eenigszins is gewijzigd. De bewoners zijn n.l. volgens de politieverordening verplicht de goten vóór hunne huizen schoon te houden. Ge schiedt dit, dan is al veel verbeterd. Om nu op kosten der gemeente een andere rioleering te leggen als het niet noodig is, gaat toch niet. Bovendien is gebleken dat verschillende bewoners hierbij graag de lakens uit zullen deelen, zoodat B. en W. den indruk hebben gekregen, dat verbetering zooals zij zich hadden voorgesteld, wellicht ook weer niet allen zal voldoen. Na eenige bespreking wordt besloten de zaak voorloopig zoo te laten. Van Dalen. Wel moesten de Polder meesters er eens op gewezen worden, dat de toestand der watergangen achter Nieuw straat en Kosingsstraat lang niet in orde is. Voorzitter. Dat zal gebeuren. De heer Klop wijst er op dat ook de weg onder water heeft gestaan tengevolge van het niet goed wegloopen van water uit een gemeentepomp. De Voorzitter Zegt dat dit nu veranderd is. Spreker stelt voor aan de Groene Steeg, zooals de vorige maal is besloten, een pomp te doen slaan en wel een z.g. pulspomp. Veenendaal. Het heeft mijn aandacht getrokken dat die pompen aan de gemeente altijd zooveel geld kosten. Particulieren betalen niet half zooveel voor een pomp. Voorzitter. Het kan wel eens zijn dat er eene duur is geweest. Hier is wel eens een pomp geslagen die toen ze klaar was niet in orde bleek. Dieper slaan hielp niet veel, tenslotte brak de buis af en heeft men alles opnieuw moeten doen. Zulke ongelukken komen duur uit. Nog deelt de Voorzitter mede dat hij een bezoek heeft gebracht aan de Jaarbeurs en aldaar heeft bezichtigd de stand van de brandspuitenfabriek van Bikker. Waar hier al eens meer de aanschaffing van een motorspuit is overwogen heeft hij eens prijsopgaaf gevraagd. Zeer geschikt voor deze gemeente zou zijn een spuit met een capaciteit van 800 L. per minuut. Dit is een z.g. roteerende pomp, die het water 8 M. verticaal kan halen. Deze wordt gedreven door een Ford motor. Met 4 straal wordt een spuithoogte verkregen van 42 M„ met 2 stralen van 32 M. Zoo'n spuit kan door 3 personen bediend worden. Vooral zullen daardoor groote kosten van pompers bespaard worden, af gezien van het feit, wat een moeite men meestal heeft deze te krijgen. De heer Van Zanten zegt dat men in Buren een spuit tot motorspuit heeft omgebouwd. Zou dit hier ook niet gaan? Het heeft daar f 4700 gekost. Hij weet echter niet, of elke spuit zich voor ombouwing leent. De heer Klop zegt dat men zoo'n spuit eens moest zien. Anders kan men geen juist oordeel vormen. Voorzitter. De firma wil in Rotterdam een demonstratie geven. We zouden daar de werking kunnen zien. Verschillende leden vinden ook dat vooral de omstandigheid, dat een motorspuit het water veel verder kan halen, een voordeel is. De kosten, die zooals de Voorzitter zegt f 3600 zijn, worden nogal hoog ge vonden. Dit punt zal nog nader worden be sproken. De heer L. van Wijgerden vraagt nog, of enkele straatlantaarns, die op 't oogen- blik geen licht geven, niet in orde kunnen worden gemaakt. De Voorzitter zegt dat direct orders zullen worden gegeven om daarin te voorzien. De vergadering wordt daarop door den Voorzitter gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente HEDIKHUIZEN, op Woensdag 16 September, n m. half drie. Deze vergadering was reeds eerder belegd, n.l. op Maandag 14 September, doch kon toen wegens onvoltalligheid niet doorgaan, aangezien alleen Weth. v. Engelen en de heer v. d. Heijden tegenwoordig waren. Thans zijn met den Voorzitter en Secretaris alle leden tegenwoordig, met uitzondering van Weth. Winkel. De Voorzitter opent om 2 45 uur de de vergadering, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering leest, die daarop onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken a. Schrijven van den Commissaris der Koningin in deze provincie, inhou dende het bericht, dat de heer J. A. v. Bokhoven is herbenoemd tot burgemeester dei gemeente, wordt aangenomen voor kennisgeving. b. Declaratie van reiskosten, behoort bij B. en W. c. Procesverbaal van kasopneming bij het G.E.Bwaaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde is bevonden. d. Kennisgeving van Ged. Staten dat zij hunne beslissing inzake het raads besluit tot het aangaan eener geldleening verdagen. Uit een brief, die later is ingekomen blijkt, dat Ged. Staten be denkingen tegen de goedkeuring maken, omdat de geldschieter niet is genoemd. e. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot verkoop van grond aan mr. v. Lanchot. f. Idem tot opheffing van het boom- recht. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. g. Verzoekschrift van de R K. School voor vroedvrouwen te Heerlen, om een subsidie van f25.-^-. De heer Dobbelsteen zou dit verzoek ook maar voor kennisgeving aannemen. De Voorzitter meent, dat men er des noods bij de behandeling der begrooting op terug kan komen. h. Verzoek van het gemeentebestuur van Zoeterwoude om adhaesie-betuiging aan het adres tot de regeering gericht, waarin wordt aangedrongen op afschaffing van den zomertijd. De heer Dobbelsteen zegt, dat hij niet weet of het voor de boerenbevolking noodig is. De heer zou wel adhaesie willen be tuigen, maar het zal toch niet helpen. De heer v. Hemert zou het adres maar voor kennisgeving aannemen. Met algemeene etemmen wordt aldus besloten. i. Verzoek van het bestuur der Bijzon dere Bewaarschool te Hedikhuizen om subsidie en tevens om eenige M2 gemeente grond, tot uitbreiding der speelplaats. De heer v. Engelen vraagt of de Voor zitter den toestand van de speelplaats heeft opgenomen, waarop deze ontken nend antwoordt. De heer v. Hemert zegt, dat het ver zoek om eenige M2 grond zonder bezwaar kan worden ingewilligd, er is daarvoor ruimte genoeg, zou men echter een ge deelte van den tuin afstaan, dan zou deze eerst ontzettend veel opgehoogd moeten worden. De Voorzitter merkt op, dat het er thans alleen over gaat of de raad wil besluiten, het verzoek in te willigen ja of neen. Met eventueele bijkomende werkzaamheden heeft de gemeente niets te maken, deze zijn voor rekening van het schoolbestuur. De heer v. Vrede zou het verzoek maar toestaan, de jeugd is dartel en heeft behoefte om te spelen, alleen is het moeilijk om te zeggen hoeveel M2 men wil toestaan. De Voorzitter vraagt, of de raad dit laatste aan B. en W. kan overlaten. Met algemeene stemmen wordt het verzoek ingewilligd, terwijl de hoegroot heid van het stukje grond door B. en W. nader zal worden bepaald, De kwestie van subsidieverlening zal bij de begrooting worden behandeld. j. Verzoek van de zangvereeniging te Haarsteeg om voor 1925 en '26 een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. v. Hemert. Ik wist niet eens dat hier een zangvereeniging bestaat. Dobbelsteen. Hoeveel vragen zij Voorzitter. Zij noemen geen bedrag. Dobbelsteen. De kosten voor een zangvereeniging zijn niet zoo groot als voor de harmonie, hoewel tegen een kleine subsidie bestaat niet zooveel bezwaar. v. Vrede. Kunnen wij dit niet aan houden tot de volgende vergadering, wij hebben er niet over kunnen denken. Dobbelsteen. Dit punt heeft evenals zoovele andere niet op de agenda gestaan, daarom is het moeilijk thans te beslissen. Hierop wordt besloten het adres tot een volgende vergadering aan te houden. (Slot in 't volgend nummer.) Het geheimzinnig geval te Oosterhout Op een Zondag in April 4925 te on geveer kwart voor vier uur zijn ten huize van Mina Bosgoed te Oosterhout welk meisje op 9 Augustus d.o.v. in een greppel bij de leemputten onder Oosterhout dood werd gevonden twee jonge mannen geweest, terwijl het meisje alleen thuis was. Zij kwamen met de fiets uit de richting van het Wilhelminakanaal en hadden een pet op. Zij waren vry lang van postuur en in het donker gekleed. Mina B. zou verder op Zondag 49 Juli 4925 bij de Oosterhoutsche processie aan Meerselsche Dreef kennis gemaakt hebben met een jongen, die zich, zooals bij onder zoek is gebleken, ten onrechte noemde jJacobs, koperslager, Ginneken«, Bovendien heeft Mina Bosgoed op 2 Aug. j.I. des avonds pl.ra. 7 uur te Ooster hout op den openbaren weg tusschen haar woning en de boerderij van den landbouwer Evers gesproken met een jongen, die een rywiel bij zich had en gekleed was in donker colbertcostuum met een liggend boordje en een pet op. De Rechter commissaris te Breda, belast met de instructie van strafzaken, verzoekt een ieder, die eenige inlichtingen kan geven over voormelde personen, deze me- dedeelingen schriftelijk of mondeling bij hem te doen in het Gerechtshof te Breda. 0— Jhr. mr. Buys de Beerenbrouck voorzitter der Tweede Hamer. Men seint uit Den Haag De nieuw benoemde voorzitter van de Tweede Kamer Jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck aanvaardde zijn ambt met een rede, waarin hij dank bracht voor het hem ge schonken vertrouwen en hulde kracht aan het beleid van den vorigen president mr. dr. Kooien. 0— Federatie-Eiameus (lercurius-Diploma) De Practijk-Examens der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden Vereenigingen in Nederland zullen gehouden worden voor Handelscorrespondentie op 2 en 3 December, voor Boekhouden op 8 en 9 December e.k. in de plaatsen in het prospectus ge noemd. Dit prospectus is gratis verkrijg baar aan de bekende adressen en bij den Administrateur der Federatie, Dirk Dake, Azaleastraat 20, Den Haag. De inschrijving sluit op 3 November. o— Een moeder doodt haar kind Te Beesei (L.) is als verdacht van dood slag op haar kind door de marecjiaussée's aangehouden de 20-jarige W. De onge- huwde moeder is naar de gevangenis te j Roermond overgebracht. Het lijkje is in beslag genomen. O— Een beruchte dief gearresteerd Jaren geleden werd de hoofdstad onveilig gemaakt door een berucht trio dat in tal van woningen inbraken pleegde. Zij gingen daarbij volgens 'n vast sy steem te werk, alles overhoop halende en een gebruikelijk souvenir achterlatende, zoodat na eiken ontdekte inbraak onmid dellijk kon worden vastgesteld, dat het trio daaraan debet was. Na veel moeite en inspanning slaagde de politie er in het trio achter slot en grendel te krijgen. Een der leden van deze bende Roos genaamd, werd Zaterdagnacht op heeterdaad betrapt toen hij in de Frans van Mierestraat een raam van een benedenhuis openschoof en juist naar binnen wilde gaan. Een kame raad van Roos die op den uitkijk stond werd met hem door de politie gearresteerd. Roos is sedert 7 maanden uit de ge vangenis ontslagen waar hij 8 jaar door bracht. O— Noodweer boren Bergen-op-Zoom Zaterdagavond omstreeks 8 uur ontlastte zich boven Bergen op Zoom een hevige onweersbui, gepaard met een enormen slagregen. De bui woedde zeker gedurende drie kwartier in alle hevigheid. Het bliksemlicht was niet van de lucht af, terwijl de regen zoo hevig was, dat in enkele laag gelegen stadsgedeelten het water de huizen binnen stroomde. o— Het Witte Kruis in moeiiykheden Een ton gouds verduisterd. Men meldt uit Den Haag Dezer dagen deden zich bij de obliga- 4 tiemaatschappij »Hst Witte Kruis« finnan- cieele moeilijkheden voor. De prijzen van honderdduizend, vijftig duizend en tien- dutzend gulden, gevallen op de preroieloten, konden niet aau ds winners worden uit gekeerd. Een der directeuren der maatschappij A. C. M. B. heeft zich bij de politie aan gemeld en bekend, zich aan verduistering van omstreeks een ton gouds te hebben schuldig gemaakt om eigen particuliere schulden te dekken. B. is gearresteerd. o— Dc moord te Giesscn-Nieuwkcrk Voor de Dordtsche rechtbank werd behandeld de zaak van den moord op den spoorwegwachter De Jong te Giessen- Nieuwkerk. Terecht^ stonden J. Chr. K,, timmerman te Deventer, en J. S. te Sluis (Z.-Vlaanderen), beiden thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Dordrecht. Hun werd ten laste gelegd, dat zij in den nacht van 3 op 4 Augustus 4923, nabij de spoorweghalte Giessen-Nieuwkerk onder de gemeente Hardinxveld, na kalm overleg, het pian hebben opgevat, om te zamen den overwegwachter, haltechef J. de Jong van het leven te berooven. Subs, werd hun ten laste gelegd diefstal in vereeniging gepleegd, gevolgd door het gebruiken van geweld tegen de Jong, tengevolge waarvan deze is overleden. Er waren in de zaak, waarvoor zeer groote belangstelling bestond, 40 getuigen gedagvaard. Als verdedigers traden op, voor K. mr. Van Tricht Jr. en voor T. mr. Salomonson. Aan het slot van de zitting werd tegen beide beklaagden levenslange gevangenis- -1 straf geëischt. De verdedigers vroegen vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling der beklaag den, welke door de rechtbank werd ge weigerd. Uitspraak over 44 dagen. o Verblindend autolicht Een 22 jarig student gedood. Vrijdagavond is, naar de )Tel.<t meldt, op den Groninger straatweg te Leeuwarden een droevig ongeluk gebeurd. De 22 jarige P. C. de Waal, student in de medicijnen te Utrecht, zoon van den Inspecteur van de Volksgezondheid te Leeuwarden, reed tegen 40 uur per fiets in de richting Groningen om een vriend te gaan bezoeken. Vermoedelijk verblind door de lichten, geraakte hij onder den OPSPORING]

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2