Plaatselijk Nieuws {ét Noorder-Afwate- ringskanaal. Vergadering van de Bijzondere Com missie voor de Waterschappen uit de Staten van Noord-Brabant, mei i de ingelanden van den polder Oud en Nieuwland v. Babiloniënbroek. op Zaterdag 26 September .v.m. elf uur in het café van D. iVlot te Babiloniënbroek. De Voorzitter der Commissie heet de aanwezigen welkom en zegt dat de commissie hier is, ingevolge op dracht van de Prov. Staten, om in [ie voor deze streek zoo gewichtige Ï:aak van de oprichting van het Noor- Ier Afwaterings kanaal, welke op richting ook voor den polder Oud en Nieuwland van B. Broek van het grootste gewicht is, eens met de in gelanden te komen spreken. Ook voor den polder Oud- en x'iieuwland 'van B. Broek valt, wat ter voorziening en waterlossing be treft nog heel wat te verbeteren. Spreker zal geen pleidooi houden voor de oprichting van het groot waterschap, veel minder trachten, de tegenstanders der oprichting te be- keeren. Dit gaat toch niet, dit weel de commissie veel te goed. De taak der commissie is alleen de ingelan den voor te lichten. Daarvoor is oók mede tegenwoordig de Hoofd Inge- WtTr-Van den Prov. Waterstaat en en Ingen. Rulkens, welke laatste iier heel wat voetstappen heeft aan. Getracht zal worden zon mo elij k vooroordeelen uit den weg te uirnen. Een paar zaken zou spr. nog aar voren willen brengen. Gesteld, at men zelf niet helgrootste belang eeft bij de oprichting, doch men )u door deze oprichting andere pot ers kunnen helpen, zonder dat het zelf geld kost of schade berok- |nd, waarvoor zoudt gij dan tegen werken en het algemeen belang niet men? Rijk en Provincie hebben ei* veel klachten bereikt, over den chten toestand in deze streek. De Waterstaat wil die klachten in (eens radicaal oplossen en daar- or den grooten weg volgen. Men j in het algemeen de streek helpen cfóor verlaging van het peil op het N. A. K. in regentijden en ter voorziening in versch drinkwater, voor mensch ;en dier.. Worden in het belang-van een streek werken uit gevoerd dan maken wij ons sterk, Wwij daarvoor van \r H rijk subsidie kunnen krijgen en ^^4>ok de provincie niet zal terug Wn rr vens maken wij ons sterk, ^Ycntueele rechten die sommige Riders beweren te hebben, indien leze door een centraal lichaam wor sen voorgestaan eerder gehoor zul- n vinden, dan wanneer iedere pol- r op zijn eigen manier daarvoor >Tert. Als men zijn blik laat gaan Cr hetgeen in onze provincie op t gebied van de watervoorziening ordt gedaan, wat vroeger gebeurde. )or het nieuwe watersch. de Maas- uit, wat in de naaste toekomst zal 'beuren voor Aa en Dommel, Steen- mgsche vliet, wat daar is en wordt daan voor het waterschapsbelang, m zou het toch jammer zijn, dat deze streek geen verbetering tot and kwam, omdat men het oneens as en daardoor een onhoudbar en tand moest blijven voortbestaan, ten moet, zegt spreker, het ijzer den als het heet is. Hij heeft ens hoor en beweren, dat de c omi ssie een pleidooi zou houden voor oprichting van het groot water- ïap. Deze bewering is echter on- ar, want het kan spreker persoon- absoluut niets schelen. Wel zou [j het bejammeren, als deze streek et mee zou deelen in de verbete- ng van den toestand. Als de bu- aux dan later klachten krijgen, dan al men deze klachten ter zijde leg gen en zeggen, het is U eigen schuld Wat de werken betreft, die door igTmoer Rulkens zijn ontworpen, ze zeggen niets en zijn slechts be id als een vingerwijzing. Het een- de lichaam zal over eventueele Barken hebben te beslissen en is ab- luut vrij om iets te doen. Spr. ent het hierbij te kunnen laten, Ij zou alleen willen verzoeken, de ïsprekingen zoo zakelijk mogelijk e voere.i. De heer G. Straver meent, dat de watervoorziening voor B. Broek op goedkoopere wijze kan geschieden [als op de manier die in het rapport -vordt voorgesteld, b.v. Van uit de ^olders Genderen en Biesheuvel Moet het water van den polder ijk, Biesheuvel en Genderen door n polder van Babiloniënbroek 'orden afgevloeid op het Noorder fwaterings kanaal Idan zal (de polder jan B. Broek geheel onder water omen. Wat de watervoorziening van jl polder van B.Broek door de in- sluis te Wijk betreft, die kan ;//sar sprekers meening nooit goed lijn. Men zal dan veel slechter wa ter krijgen als men nu al heeft, omdat de Maas daar veel te laag ebt. De Voorzitter merkt op, dat er geen werken tot stand zullen komen, die den een voordeel en den ander nadeel zullen berokkenen. Dhr. G. Straver zegt, dat de Alm niet natuurlijk meer loost en al het water dus over den polder van B. Broek moet komen. De heer Rulkens zegt, dat er ge sproken wordt over watervoorzie ning door de polders Genderen en Biesheuvel, zijn deze daartoe gene gen? De heer Straver is overtuigd dal polder Genderen daartoe zeker ge negen is. De heer Rulkens merkt op, dat er dan altijd polder Biesheuvel nog tusschen ligt en hij zeer betwijfelt of deze polder zal willen medewer ken, want op de manier die hier wordt aangegeven zal men polder Biesheuvel onder water zetten. De heer G. Straver zegt, dat door watervoorziening van uit Wijk, men ook onder water zal komen. De heer Rulkens beweert dat dit niet waar is, omdat hierin wordt voorzien dooi* een kade en gedeel telijk geloosd zal worden op den pol der van Eethen. Spr. is ook niet over tuigd dat Genderen zal mede werkep' zoo als hier wordt beweerd. Jlet bestuur van dezen polder heeft hem persoonlijk ook al eens meer dingen beloofd, die men niet is nagekomen. De heer Straver vraagt, hoe het water in het Noorder Afwaterings kanaal moet komen. De heer Rulkens stelt zich dit zoo voor. Aan de bovenzijde van B.Broek komt een sluisje in de Doode steeg, waarvan het bestuur van uw water schap zelf de sleutel krijgt en daar mede dus de gelegenheid, om zooveel water te nemen als het zelf wil. Heeft men voldoende dan zet men het sluisje dicht. Krijgt men de wa tervoorziening uit Genderen door polder Biesheuvel, dan heeft men geen afsluiting en zal men dus ge noodzaakt zijn een nieuwe sluis te bouwen. Polder Biesheuvel komt dan in open gemeenschap met polder Genderen. Het lage gedeelte van Gen deren komt nu al onder water en dit ligt nog 60 cM. liooger als pol der Biesheuvel, zoodat deze heele- maal onder water komt te staan. Biesheuvel zou dan wel idioot moe ten wezen om water door te laten uit Genderen, dat op een peil van 70 cM. -(- ligt, terwijl Biesheuvel slechts 10 cM. -j- ligt. i Wat de bewering betreft dat men uit de doode Maas niet voldoende van water zou kunnen worden voor zien, omdat het water niet hoog ge noeg vloeit, dit. is ook onwaar. Spr. heeft de laagste peilstanden geno teerd en daaruit blijkt het tegenover stelde. Hoe dichter men bij Andel komt, hoe hoqger de Adoed wordt. De heer Straver merkt-op, dat er wel eens meer iets gezegd wordt wat later blijkt niet goed te zijn. Dhr. A. Vos zegt, dat er zoo dik wijls gesproken wordt over bevloei ing, hoe hoog moet op het kanaaltje het peil dan niet zijn? De heer Rulkens zegt, dat op het N.A.K. een stand noodig is van 50 cM. -f- om hier over een afstand van 6 K.M. te kunnen vloeien, met welk peil men verschillende andere polders waterbezwaar geeft. De heer Vos beweert dat men op 29 Aug. een peil noteerde van 23 N.A.P. bij de Peereboom en men toen hier meer dan voldoende wa ter had. Dezelfde spreker betoogt, dat de polder van B. Broek op een andere manier geholpen kan worden en zijn oom, wijlen de heer Straver daar voor een geheel ander plan had uit gewerkt. De Voorz. zegt, men moet zich niet blind staren op de plannen van mijnh. Rulkens, deze zijn slechts bedoeld als vingerwijzing, het centraal wa terschap blijft absoluut baas omwer ken uit te voeren of niet uit \te voe ren. Zouden de plannen van wijlen den heer Straver voordeeliger zijn, of beter blijken te zijn, dan is er niets tegen deze plannen te nemen. Dat er echter reeds plannen be raamd zijn ter verbetering geeft toch wel het bewijs dat er te verbeteren valt. De heer Vos voert aan, dat deze plannen ter verbetering niet den pol der van B. Broek betroffen, doch een anderen polder. De heer Iverssemakers heeft den indruk gekregen, dat ook bevloei ing van den polder van Oud- en Nieuwland van B. Broek nog wel eenige verbetering behoeft. Bevloei- /dezen polder noodig zijn. De heer Branderhorst zegt, dat er beweerd is, dat er bij een peil van 23 aan de Peereboom voldoende ge vloeid kan worden, en dit is onmo gelijk, de bevloeiïng is zeer onvol doende, in 1924 is er slechts 4 keer en in 1923 slechts 5 keer gevloeid en meermalen is de kade van Biesheu vel doorgestoken om water te krij gen. Verder klopt niet, als Genderen een gemaal bouwt voor haar lage deel, dat men dan voor B. Broek uit dat lage deel zou kunnen vloeien. Als jelui een sluisje krijgen, aldus spreker, om van uit Wijk water in te laten naar uw verkiezing en het peil op N.A.K. wordt verlaagd tot 45 (wordt B. Broek ie,i* veel beter van en kan zijn molen afbreken. De iheer Boom vraagt, of de polder van B. Broek verplicht is het water van de Alm te ontvangen. De Voorzitter zegt, dat de commis sie vandaag niet heeft uit te maken wat er ontvangen zal moeten wor den. Moet dit gebeuren, dan zal dit wel zoo gebeuren, dat de polder van B. Broek er geen schade bij heeft en zijn ibelangen er niet door wor den geschaad. De heer Boom zou willen vragen, of men niet in conflict zal komen met het Rijk. De Voorzitter zegt, dit niet te ge- looven, waartegen de heer Boom in brengt dat men dit zeker dient te weten. De lieer Rulkens merkt op, dat als men in conflict met het Rijk zou komen, dan ook geen werken uit gevoerd mogen worden. De Voorzitter zegt, dat men wel kan begrijpen, dat alle werkzaam heden waaraan het Rijk subsidie ver leent, dan over die werken voeling met het Rijk gehouden zal moeten worden. Wordt vervolgd. gezlchts puistjes, open wondjes, door- geloopen voeten, smetten/kloven en barsten, en alle mo&efijke wonden, zweren, negenoogedj steenpuisten, dauw- baard- en/ringworm, geneest de Oprechte^nsumer Zalf binnen drie dagen/fadicaal. Verkrijgbaar by Apoth. Drog. en vele Winkeliers. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. Ten bate der muziek- vereenig. „Ileusdensche Harmonie" wordt een verloting gehouden, waar voor vergunning is verleend door Burgemeester en .Wethouders. Ver schillende prachtige prijzen zijn hier voor aangekocht, welke binnen en kele dagen te bezichtigen zijn in de etalage van den heer Kamminga al hier. Hoofdprijs een eikenhouten Junghansklok met bim-bam slag- Loten zijn verkrijgbaar bij de le den der Harmonie. De datum van trekking zal per advertentie worden bekend gemaakt. ing van uit Genderen komt hem als J Heden Vrijdagmorgen is op de een onmogelijkheid voor, omdat men dan nog een aangrenzend gebied noo dig heeft. Ook polder B. Broek heeft dus de gemeenschap noodig, om ver beteringen aan te brengen, die voor scheepswerf van de fa. Bouman al hier, het eerste schip, op de met motor gedreven helling gehaald, ter reparatie. Het is het schip van den heer Wijgers uit Aalburg. Moge de ze eersteling door velen gevolgd wor den. Verbetering. De in ons vorig nummer onder de rubriek „Recht zaken" geplaatste, uit het „liuisge- zin" overgenomen mededeeling dat de Burgem. dezer gemeente gunstige inlichtingen zou hebben verstrekt voor den gedaagde C. J. H. V.\is on juist. - 1 Oct. Met een korte toespraak to|L deeraren en leerlingen, door den Voorz. van het bestuur Mr. C. W. v. Ommeren, werd heden avond, de nieuwe cursus van de teekenschool geopend. Er hebben zich aangemeld 73 leerlingen, een getal nooit tevoren bereikt. Dank zij de welwillende me dewerking van het gemeentebestuur, door het disponibel stellen van de lagere school in de Puttërstraat, kon den gelukkig alle leerlingen worden geplaatst. Dat de school blijkbaar in een ware behoefte van de bewo ners van Heusden en Omstreken voorziet, zijn woorden, die wij den Voorzitter gaarne nazeggen. - De heer Dijl, Hoofd d. School voor Mulo, is benoemd tot leeraar voor Ned. Taal en Rekenen aan de teekenschool alhier. Zondag 4 Oct. v.m. 10 uur hoopt in de Luth. Kerk op te treden ,Ds. Dr. H. «1. Toxopeus van Breda. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand September 1925 ingelegd f 16256.98, terugbetaald f 13532.40. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 9744. p Almkerk. De zoozeer gevreesde ziekte het mond en klauwzeer is in deze gemeente geweken. Capelle. In de zaal van den heer L. F. v. •ngen alhier, zal Donderdag 8 Oct., des avonds te 7 aur, een openbare vergadering worden gehouden, ter bespreking van de plannen tot het houden van een zang- en muziekconcours ter viering van het 15 jarig bestaan der Gem. Zangvereen. »Het Roze- knopje De vergadering is toegankelijk voor ieder belangstellende. Op het oogenblik circuleert in onze gemeente een adres ter adhaesiebetuiging aan het door de heeren A. M, Verheijden, R. Middelkoop en J. Michaël by de Kroon ingesteld beroep tegen het besluit van den Raad dezer gemeente, tot het in veiling brengen van het oude Raadhuis Dassen. De beroepen Candidaat A. de Koning te Nieuwenbrug aan den Rijn, heeft voor 't beroep naar de Geref. Aerk alhier bedankt. Nienwendijk. Nu de bietencampagne in vollen gang is, bemerkte men wel eens dat er buitengewone groote bieten gerooid worden, het was ook het geval op den polder Jannezand. Er werd o.a. een biet gerooid van 5, K.G. zwaar. Deze week werden voor de eier- vereen. »Nieuwendyk en Omstreken* ver zonden naar de Rotterdamsche consumptie veiling 2982 stuks. Men besteedt voor kipeieren (groote) f 9,40, (kleine) f 7.62 eenden f 8.00 per 400 stuks. De arbeider P. v. B. Johz. kwam zoodanig van zjjn fiets te vallen, doordat de lastdrager van zijn voorvork ging, dat hy zich onder geneeskundige hulp moest begeven. Dr. Overbo3ch constateerde zware kneuzingen. De vrouw van J. B. en haar kind verrichten arbeid op het landbij het naar huis gaan geraakte^beiden in een diepen sloot. Na een kwartier in den sloot ge zeten te hebben werd haar hulpgeroep waargenomen door W. die er heen snelde en haar uit de benarde positie verloste. De moeder werd later door de zenuwen zeer sterk aangegrepen. Nederhemert. Alhier werd Dinsdag eene drijfjacht gehouden. Op de Arkens- waard van den heer P. werden niet minder dan 15 hazen en 2 patrijzen bemachtigd. Sleenwijk. Deze week had hier een droevig ongeval plaats. Het byna twee jarig zoontje van O. Meerburig raakte in een onbewaakt oogenblik te water. Dit werd even later door de moeder opgemerkt, maar alle pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet meer baten. Waspik. Woensdag a.s. des nam. 3 uur, zal in de Ned. Herv. Kerk de huwe lijksinzegening plaats hebben van den heer J. A. de Bas en Mej. E. J. A. Ruijtenberg door Ds. H. Akersloot van Hautenroos te Sas van Gent. Wijk c. a. Naar we vernemen, heeft de Coöp. Landbouwvereen. Onderling Belang« te Aalburg een verzoek ingediend aan den Raad der gemeente, om een schoollokaal te Aalburg beschikbaar te stellen, voor het houden van een Land- bouwcursus in de a.s. wintermaanden. De ingezetenen van Wijk en van Aalburg kunnen onder dezelfde voorwaarden aan dezen cursus deelnemen. Reeds een 20 tal personen hebben zich opgegeven om gebruik te maken van dezen nuttigen en voor den landbouw zeer leer zamer) cursus. Verleden week had J. N. te Aalburg, werkzaam op de scheepstimmerwerf te Heusden, het ongeluk zoodanig tusschen eenige platen ijzer bekneld te raken, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Per auto moest hij huiswaarts worden vervoerd. De bietenoogst is deze week aan gevangen. Reeds verscheidene vrachten suikerbieten zijn op de aanlegplaats alhier ter verscheping aangevoerd. Ze zijn flink van stuk, zoodat het ge wicht wel zal meevallen. Werkendam. Op 15 October a.s. hoopt het gezelschap A. Knyf uit Gorin- chem een tooneel- en kabaret avond in de Nutszaal alhier te organiseeren. Dinsdag en Woensdag 6 en 7 October wordt in het gebouw Chr. belangen alhier een bazar gehouden ten bate van de Geref. meisjes vereen, »Prescilla«. Nu deze ver- eeniging haar eigen vereenigingslocaliteit bezit, wenscht zij ook een eigen orgel te bezitten, opdat daardoor het leven op de vereen, gezelliger wordt. Naar wij vernemen zal de heer Jac. G. v. Oord, de bazar openen met een openings woord, terwijl verder vele a racties deze avonden gezellig en aanlokkelyk hopen te maken. De verpachtingen van zitplaatsen vorige week Zaterdag in de Ned. Herv. Kerk gehouden brachten opde stoelen gemindeld f 6.en de banken van de 18.tot de f 12.50 per zitplaats. Blijkens een in de Staatscourant voorkomende bekendmaking van den Mini ster van Marine zullen in 1926 voor her halingsoefeningen moeten opkomen de ver lofgangers der zeemilitie, lichting 1923. Ais bijzonderheid kan worden vermeld dat de opkomst voor elke op te roepen dienstplichtige zooveel mogelijk bepaald wordt op het tijdstip, dat hij zelf kiest. De heer T. v. Duist directeur van de Chr. Zang, Vereen. »SoIi Deo floria*, heeft als zoodanig bedankt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2