Tweede Blad voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo, m vrijdag 2 October Het Noorder-Afwate ringskanaal. m jm BEHOORENDE BIJ HET WAT IEDEREEN BEHOORT TE WETEN. Nierkwalen worden vaak verkeerd begrepen, en bijgevolg worden on- noodig veel last en pijn geleden. Het is de taak der nieren om het bloed te filtreeren, en als zij hierin falen, kunnen urinezuur en andere vergif tige onzuiverheden in het lichaam achterblijven en uw gestel van streek brengen. Daarom is het zoo gevaar lijk om de eerste verschijnselen te verwaarloozen, zooals urinekwalen, blaaszwakte (vooral bij kinderen), voortdurende of nu en dan voorko mende rug- en lendepijn, rheuma- tisclie aandoeningen, hoofdpijn,dui zeligheid en zenuwachtigheid. Deze verschijnselen komen ge woonlijk niet allen tesamen voor, doch als gij twijfelt, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Ris keer niet de ontwikkeling van rheu- mathiek, ischias, spih waterzucht, nierzand of -steen, en andere ern stige nierkwalen. De bestanddeelen waaruit Foster's Pillen zijn samen gesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp, welke zij noofdig heb ben om haar gezondheid te herstel len en 0111 ze gezond te houden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijl geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Vergadering van den raad der ge meente WERKENDAM, op Vrijdag 25 September 1925 nam. 7 uur. Voorzitter: Edel Ach tb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris i WelEd. Heer J. A. Tim- mernums. Afwezig wegens ziekte de heer Baggerman. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is: 1. Mededeelingen, geene. 2. Ingekomen stukken: i. Schrijven van Ged. St. d.d. 9 >t. 1925, houdende goedkeuring n de rekening gesloten niet de ank van Ned. Gemeenten. Schrijven van hetzelfde college 2 Sept. 1925, houdende goed- aring verhuur woning, waarin ge- stigd het kantoor der Registratie. c. Verzoek van den heer A. Bak ker, om de electr. lantaarn in de oningssteeg wat om te draaien daar >u veel licht valt op het dak van vil daarbij staande woning. Wordt <ie lantaarn evenwel wat veranderd m zal men meer licht krijgen in meergemelde steeg. Dit schrijven wordt in handen ge steld van B. enW. d. Schrijven van Ged. St. om de begrooting eenigszins te wijzigen. e. Schrijven van alsvoor d.d. 9 Sept. 1925, houdende goedkeuring, wijziging begrooting, genomen in een vorige raadsvergadering. f. Verzoek van den veearts al hier om het vorig raadsbesluit in te trekken en hem wel de subsidie te verkenen, zooals andere jaren, daar hij toch op d,ie voorwaarden de be trekking aanvaard heeft. Volgens den Voorz. is het schrij ven van den heer Dixhoorn juist. Het schrijven wordt in handen van B. en W. gesteld om advies aan den raad in een volgende vergad. In de vorige vergadering is aan gehouden een verzoek van den heer Bottenberg, om aan den machinist Vjan de waterleiding een gratificatie toe te kennen, daar door deze een belangrijke verbetering is gebracht aan de motoren der waterleiding. Het voorstel van B. en W. om f 100 toe te kennen werd met algemeene stemmen aangenomen. h. Voorgesteld wordt de rekening van het vleeschkeuringsbedrijf met f 26 te verhoogen. Dit voorstel wordt eveneens goed gekeurd. 3. Verhuring woonhuis aan den Ivievitswaard, (v. Vugt aan wie in de vorige vergadering besloten is de wo ning te verhuren wenscht deze niet te betrekken.) Ter bespreking hiervan wordt de vergadering even geschorscht. Na heropening deelt de Voorzitter mede dat besloten is de woning niet te verhuren. Naar aanleiding van punt 4 der agenda, voorstel van B. en W. om evenals het vorig jaar toe te kennen f 2.50 per leerling en per cursus, voor het geven van herhalingsonderwijs, werd besloten het gemelde bedrag toe te kennen. 5. Vaststelling rekening Burgerlijk Armbestuur dienst 1924. De heer v. Wijk, rapporteur dei- commissie belast met het nazien dei- verschillende rekeningen, stelde voor deze vast ie stellen, zooals ze zijn aangeboden. 6. (Vaststelling rekening Waterlei dingbedrijf dienst 1924. De heer v. Wijk. Wat aangaat de ze rekening, zou ik aanraden, de hoogst mogelijke zuinigheid te be- traeliten en zooveel mogelijk af te schrijven, daar buizen, machines, enz. nog jveel te hoog op de ibalans voorkomen. Voorzitter. B. en W. kunnen zich hiermede volkomen vereenigen. Het winstsaldo zal voor afschrijving die nen. 7. Vaststelling rekening Vleesch keuringsbedrijf dienst 1924. Wat betreft rekening vleeschkeu ringsbedrijf deelde de rapporteur mede dat hiertegen geen bezwaren zijn en stelde voor deze vast te stel len zooals aangeboden. 7a. Vaststelling rekening gemeent. Electr. Bedrijf over 1924 (Dit punt kwam niet op de agenda voor.) De straatverlichting wordt bere kend tegen 25 ct. per K.W.U., van daar het nadeelig slot van f 500. Het aantal vereischte K.W.U. is niet afgenomen van de P.N.E.M. hierdoor is het bedrag voorgeschre ven in het garantiefonds, niet be reikt. Voortaan zal voor het Water leiding bedrijf meer gebruik worden gemaakt van de electr. zoodat dan het aantal vastgestelde K.W.U. be reikt zal worden. 8. Vaststelling gemeenterekening. De heer v. Wijk. Wal aangaat pa ragraaf 6 volgens nummer 69, on derhoud straten, wijs ik het college van B. en W. er op, de putten in de straten beter na te laten zien, vooral wat de Kerk \eeg betreft. Volgno. 98, post van f V), voor verbruik van water voor ambtswo ningen komt ons wel wat te laag voor. Nadat door den Voorzitter is me degedeeld, dat deze bedragen niet veranderd kunnen worden, wordt de rekening vastgesteld zooals aangebo den. 9. Verzoek van het Burgerlijk Armbestuur om verhooging van toe gekende subsidie voor 1925 met f900. Voorstel van B. en W. om de nver- hoogde subsidie toe te kennen en in verband daarmede de gemeentebe- grooting 1925 te wijzigen. Besloten werd dit bedrag af te schrijven van den post onvoorziene uitgaven. 10. Beslissing omtrent het al of niet aankoopen der Rijkspolitieiboot. Nadat nog even- over het voor en tegen van den aankoop is gespro ken werd besloten de boot niet aan te koop en. 11. Vaststelling politie verorden. Door B. en W. was een politie- verord. ontworpen, concepten daar van waren aan de raadsleden toe gezonden, met verzoek, daarop zoo noodig amendementen in te dienen. Het eerst werd behandeld amen dement Visser. Enkele daarvan wa ren van redactioneelen aard. 1. Amend, over het verbod van schieten van schadelijk gedierte bin nen de kom der gemeente. 2. Over het werpen van vuilnis in (de Kasloot en Ide haven. Amend. Hakkers-Groeneveld. Enkele van redactioneelen aard, een ander over het verbod om hon den, die als waak-, werk- of trek honden zijn aangegeven deze des nachts NIET los te laten loopenter voorkoming van schade, vervuiling of hindernis aan ingezetenen. (De pers werd verzocht hierop bij zonder te wijzen.) Vervolgens een over het verbod tot het maken van verkiezingsrec lame op lOpenb. gebouwen en straten. Amndem. v Wijk.. Principiëele amendem. betreffende tapperijen enz. Ander amend, van redactioneelen aard, waarvan som mige werden opgenomen en anderen ingetrokken. De heer v. Wijk eischt hoofdelijke stemming over deze verordening. Tegen stemde de heer v. Wijk. Rondvraag. v. Wijk. In de vorige raadsverga dering is het besluit genomen om de waterleiding uit te breiden tot Na- bots-Wijnberg en de Keetjes, ik zou aanraden de grootst mogelijke spoed hiermede te betrachten.. Hoe denken B. en W. het werk uit te voeren, in eigen beheer? Voorzitter. Wat aangaat punt 1 kan ik U mededeelen, dat de uit voering eerstdaags zal plaatshebben. Wat aangaat de tweede vraag kan ik mededeelen, dat het werk in eigen beheer uitgevoerd wordt, daar dit veel voordeeliger is. Van Wijk. Dan nog iets over de straatverlichting. Het duurt meestal zoo lang eer er iet:? in orde gemaakt wordt, dit is niet de schuld van de agent van de P.N.E.M., maar het komt omdat alles langs den hierar- chieken weg gaat. Kunnen we dat niet wat vlugger regelen. Voorzitter. Wij zullen er nota van nemen. v. Wijk. Dan zou ik B. en W. in overweging willen geven om te on derzoeken inhoeverre de kosten van de rioleering in de buurt van Sas, voor rekening van de gemeente ko men. De Boon. In een der vorige verga deringen is besloten de grond van de gedempte sloot op helt Slik, aan de naastliggende eigenaren toe te wijzen, tot nu, is dit niet geschiedt. Kan dit thans spoedig gebeuren? Voorzitter. Hiervan zal ook nota worden genomen. Vervolgens vraagt dhr. de Boon, of het niet wenschelijk is, de lam pen van de electr. straatlantaarns schoon te maken daar deze ergwuil zijn. Voorzitter. Ik kan het den agient wel eens opdragen. Op een vraag van den heer Visser of de Burgemeester bevoegd is, op bepaalde dagen, met name het Oran jefeest, het sluitingsuur der tappe rijen ontspon zich een discussie, die daar ze zich n.l. op het gebied der politie bewoog, niet meer tot het openbare gedeelte der vergadering beh oorde. Daar niemand meer het woord verlangde sloot de Voorzitter deze vergadering. De heer Branderhorst zegt, dat Minister Bongaerts heeft aangedron gen op de oprichting van een alge- ineen Waterschap, omdat in deze streek zooveel tegenstrijdige belan gen zijn, die door een centraal (li chaam tot elkander gebracht kunnen worden. De heer Roelkens merkt op, dat in het rapport niet over waterlos sing wordt gesproken, omdat door het polderbestuur daar heelemaaj niet over is gesproken, men heeft daar schijnbaar zelf niet aan ge dacht en eerst later nadat dit rap port was opgesteld, is men over wa terlossing gaan spreken. De heer D. v. Wijk wijst ook nog op den noodtoestand die in de water- lossing bestaat, ook deze spreker acht verbetering hierin hoogst noodzake lijk. De heer E. Sluijmers vraagt nog maals, of de vrees die bij de Inge landen bestaat, dat in de waterlos sing niet zal worden voorzien, niet kan worden weggenomen door een clausule aan art. 3 toe te voegen. De Voorzitter acht dit overbodig. Behalve 'betere watervoorziening, wordt in het rapport gesproken over verdere verbetering van waterlossing van het gebied dat tot het Noorder Afw. Kanaal behoort en tot dit ge bied behoort toch ook den Polder van Wijk. Het Statenlid v. Beek zegt, dat het gaat over de vraag of de toestand hier goed is. Is dit het geval, dan zou het dwaasheid zijn tot liet groot waterschap toe .te treden. Is deze echter niet goed, dan moet men het middel tot verbetering aangrijpen, welk middel bestaat in de oprich ting van het Noorder Afwaterings kanaal. Als men nu afzonderlijk blijft werken, zal men nooit geen verbete ring kunnen krijgen. En wat de kos ten betreft, hiervoor behoeft de op richting toch ook niet achterwege te blijven, want de bestuurskosten worden geraamd op het luttele be drag van f 450, doch als men f 1000, neemt, wat beteekent dit dan nog voor de geheele streek. Spreker kan zich niet verbeelden dat er leden van de Prov. Staten of de Tweede Kamer zullen zijn, die, als het gaat over subsidieverleening in de kosten tot verbetering van den toestand hun stem daaraan niet zou den geven, als voldoende, wordt aan getoond, dat de toestand slecht is. De heer v. d. Schans zegt, dat de commissie reeds meer vergaderingen met andere waterschappen heeft ge houden, dat men echter nog nergens zoo zakelijk is geweest. Deze verga dering zal zeker ten goede komen aan de oprichting van liet Water schap. De commissie heeft bemerkt dat hier nog al wat te verbeteren valt en dat wat hier is aangevoerd, gegrond is. Spr. kan niet aannemen dat subsidie verleend zou worden voor werken waarbij niet voldoende rekening werd gehouden met de be langen van deze streek. De heer Senden kan zich niet voor stellen dat de tegenstrijdige belan gen die er bestaan, tot elkaar ge bracht kunnen worden en dat de Polder van Wijk zou kunnen loozen op het Noorder Afw. Kanaal. De heer Kerssemakers meent, dat er altijd wel tegenstrijdige belangen zullen zijn. Deze zooveel mogelijk tot elkaar te brengen is de taak van het centraal lichaam. Dat de heer Sen den geen uitzicht ziet, om deze tegenstrijdige belangen tot elkaar te brengen ligt aan zijn voorstellings vermogen. De heer Senden zegt, dat hij hier geen oplossing ziet. De Voorzitter brengt hiertegen in, dat de heer Senden die niet behoeft te zien, de technici zullen de oplos sing wel zoeken. De heer v. d. Maaden meent, dat als men den weg afsnijdt tol ver betering, geen oplossing zal worden verkregen. De heer Kerssemakers deelt mede, dat hem indertijd opdracht is gege ven, plannen te beramen tot verbe tering in den bestaanden toestand. Het hier aanwezige plan geeft een idee aan, hoe volgens spr. verbete ring tot stand is te brengen. Het is echter heel goed mogelijk dat er nog een janderen weg bestaat tot ver betering en hierover is later te spre ken gis alle belanghebbenden in een groot verband zijn opgenomen. Komt dit groote verband echter niet tot stand dan krijgt men ook niets. De Voorzitter herhaalt, dat men niet te veel aan het bestaande rap port moet hechten, dit is slechts bedoeld als leiddraad, meer niet. Zou later blijken dat het plan niet goed is dan wordt het ook niet uit gevoerd. De heer D. v. Wijk meent, dat als men de oprichting van het wa terschap afstemt men geen verbete ring zal krijgen. Komt het centraal lichaam tot stand dan heeft men ten minste kans op verbetering. De Voorzitter schat deze kans op zeker 80 pCt. De heer Senden vraagt den Voor zitter dit te bewijzen,'waarop deze antwoordt dat hij dit niet bewijzen kan. Hierop wordt tot stemming overt gegaan, met uitslag dat zich 54 perl sonen voor en 18 personen tegen oprichting van het waterschap vér! klaren. Wij merken ook hierbij op* dat deze opgaaf geen juist beeld van de stemming geeft, omdat er perso nen zijn, die meer dan een stem kun nen uitbrengen. Een groot gedeelte der voorstem mers maakten het voorbehoud, dat behalve betere watervoorziening, ook betere waterlossing zal worden ver kregen. De Voorzitter brengt de aanwe zigen dank voor de zakelijke be sprekingen en de -inlichtingen die zijn verstrekt. Hierop komt de Polder van Aal burg aan de beurt. In zijn openings rede laat de Voorz. uitkomen dat de Polder v. Aalburg niet het meeste belang heeft bij de oprichting van het waterschap. Deze polder is ech ter in het verband opgenomen, om dat de Prov. Waterstaat meent, dat voor de liooge gronden van dezen polder ook nog wel eenige verbe tering zou zijn tot stand te brengen door middel van betere watertoe voer. Met het mindere belang dat dezen polder heeft bij de oprichting van het waterschap, zal zeer zeker bij de classificatie rekening -war den gehouden. Spreker wil ook nog even opmerken dat door de plannen van mijnheer Roelkens, omtrent ze kere werken niets komt vast te staan, deze zijn slechts bedoeld als een vingerwijzing. Hij hoopt dat de be sprek. even zakelijk zullen zijn als bij de vorige polders en vraagt wie van de Ingelanden het woord verlangt, in het belang van den polder Aalburg. De heer Jacob Mans zegt, dat de waterlossing van den polder Aalburg langs natuurlijken weg op de Alm plaats heeft. Doordat de laatste jaren echter de Alm door sterke bemaling van andere polders op een te hoog peil wordt gehouden, laat deze wa terlossing veel te wenschen over, kan hierin verbetering worden ge bracht, dan was Polder Aalburg reeds tevreden, het is natuurlijk on mogelijk dat natuurlijke strooming tegen een machine kan werken. Spr. geeft toe dat in de waterstand f van het hooge gedeelte wel iets te verbeteren zou zijn, dat hiervoor een groot waterschap zou opgericht moe ten worden acht spr. overbodig. Daarbij het rapport spreekt, dat4- de polder van Aalburg zijn water zou krijgen van den poldr van Wijk, doch dit acht spr. een onmogelijk heid, omdat de polder van Wijk een lagere waterstand heeft als de pol der van Aalburg. De heer D. v. Wijk zou gaarne eenige inlichtingen hebben, als bijv. het waterschap en daarmede de voor gestelde verbeteringen tot stand ko men, zal dan door de uitlaatsluis te Wijk, den polder van Aalburg van water moeten worden voorzien en komt daardoor de tegenwoordige wa tervoorziening te vervallen? De lieer Roelkens antwoordt, dat het een gescheiden kwestie blijft on afhankelijk van den polder van Wijk, evenals de polder van B. Broek, b.v. krijgt Aalburg een apart sluisje, waarvan deze polder zelf de sleu tel krijgt en daardoor dus zooveel water kan krijgen als hij noodig heeft. De heer D. v. Wijk betoogt, dat de waterlossing van den polder van Aalburg veel te wenschen overlaat. Heeft men tengevolge van overvloe- digen regen te veel water in den pol der, dan gaat er 9 a 10 dagen overheen eer men dat overtollige water kwijt is, omdat de polder van Eethen mét zijn krachtig electr. gemaal de Alm op een te hoog peil houdt enjde pol der van Aalburg daardoor zijn wa ter niet kwijt kan. De heer v. d. Schans noemt deze woorden uit zijn hart gegrepen; de heer Branderhorst maalt verschil lende polders onder water. De heer Mans zegt, dat de polder van Aalburg vroeger voor dat de Maasmond was gegraven, altijd on der water stond. Nadien is de toe stand echter zeer veel verbeterd en voor de heer Branderhorst zijnelec- trisch gemaal had zelfs zeer goed. De heer D. v. Wijk merkt op, dat daar straks door den heer v. d. Maa den terecht is aangevoerd dat betere toevoer van drinkwater, voor mensch en dier voor deze streek van groot belang is. Spr. is geen technici, doch als leek kan hij niet aannemen, dat door een inlaatsluis te Wijk de pol der van Aalburg, voldoende van wa ter voorzien zal kunnen worden. De heer Branderhorst zegt, dat hem door den polder van Aalburg is verweten, dat hij dezen polder onder water maalt. Spr. bestrijdt de ze bewering, dat Aalburg zijn water niet kwijt kan ligt niet aan het ge maal te Eethen, doch aan oorzaken die te Genderen liggen. Kan de pol der van Eethen malen op liet Noor der afwateringskanaal dan is dat ook van belang voor Aalburg. Bovendien is betere bevloeiïng voor het gedeelte langs den Hoogen Maasdijk ook voor Aalburg van belang. Voor de men- scben die aan dien dijk wonen, kon- deil^de zoo goed als waardel,ooze griendjes, dan in tuint jes achter hun ne woningen herschapen worden. De héér v. d. Schans zegt, dat hier voldoende aangetoond wordt de na deden, die de polder van Eethen an dere polders gezorgd. Als straks plannen worden over wogen, om hierin verbetering te bren gen dan is het, dit blijkt uil de dis cussies voor den polder van Aalburg van belang, dat ook met zijne belan gen wordt rekening gehouden en het dus noodig dat hij in het groot waterschap is vertegenwoordigd. Spr. is het er niet mede eens, als de Voor zitter van polder Aalburg zegt, dat de toestand goed is, dit blijkt boven dien voldoende uit de discussies. Aangenomen echter, dat deze be wering wel waar was, waarom moet Aalburg dan tegen stemmen, als het er zelf geen nadeel bij heeft en een ander er mee kan helpen? Men moet eerst aan zich zelf denken, doch daarnaast ook aan de geheele streek. De heer Mans zegt, dat de toe stand voor de verlegging van den Maasmond slecht was, en hij is be vreesd dat men dezen slechten toe stand weder zal terug krijgen, door toe te treden tot het groote water schap. Spr. zag liever dat men Aal burg niet in het verband opnam en den toestand van thans liet besten digen. De Voorzitter vraagt, hoe of de heer Mans weet, dat Aalburg door toetreding weer in zijn slechten toe stand van voor 'de verlegging van den Maasmond zal terugkeeren. De heer W. v. Wijk kan niet ^zien dat het hooge gedeelte van Aalburg door de inlaatsluis te Wijk van wa ter voorzien zal kunnen worden, hoe wil men dit water daar krijgen, zon der dat het lage gedeelte onder wa ter komt te staan. De heer Roelkens geeft uitlegging op welke manier dit zal geschieden, namelijk door de Berenhoekstraaten door de Aalburgsche Steeg. De heer Brander horst voegt er aan toe, dat men door opschutten moet voorkomen, dat het lage gedeelte niet Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 3