BERTELS' Eiermeel C.E. DAMES Reclame-Aanbieding BEDDEN - MATRASSENB STOP! GEBR. UBINK DEN BOSCH. W.LAGROUW, Tel. 6, NIEUWENDIJK Hooge Steenweg 2-4 Korenstraat 3-5 G. G. NIEUWKOOP, Drongelen te veel water krijgt. Thans volgt nog een breedvoerige discussie over waterverstrekking van den polder van Wijk in droge peri- ode's. De Voorzitter van den polder van .Wijk zegt, steeds in de beste har monie met het polderbestuur van Aalburg te hebben 'kunnen samen werken, een bewering die door een paar Ingelanden van den polder van Wijk wordt bestreden en waarbij den Voorzitter van den polder van Wijk, heftige verwijten worden ge maakt. Daar dit gedeelte echter niet direct met het voor of tegen van de voorgestelde oprichting van hel groot waterschap verband houdt, meenen wij deze persoonlijke dis cussie' s achterwege te kunnen laten. De uitslag van de stemming was, dat 47 personen zich tegen 15 voor oprichting verklaarden. Voor dezen uitslag geldt hetzelfde, wat wij bij beide vorige polders schreven. Ook bij deze polders maakte een gedeelte der voorstemmers hetzelfde voorbehoud, als de voorstemmers bij de polders Veen en Wijk. Vergadering van den raad der ge meente WASPIK op Vrijd^ 18 September 1925. Voorzitter Burgemeester Dekkers.. Secretaris B. v. Schijnuel. Aanwezig alle leden. De vergadering -wordt geopend met gebed en de notulep der vorige ver gadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De, .Voorzitter deelt mede: De opbrengst der belasting op de openbare vermakelijkheden bedroeg met de kennis f582.33. Goedkeuring door G. St. van het raadsbesluit 3 Aug. tot heffing ee- ner straatbelasting. Adhaesie betuiging gevraagd aan adres Tweede Kamer door den raad van Zoeterwoude tot opheffing yan den zomertijd. B. en W. stellen voor adhaesie te betuigen. Allen voor. Schrijven van den Raad van Com missarissen der waterleiding maat schappij om in de politie verorde ning de bepaling op te nemen tot verplichte aansluiting. Medewerking wordt gevraagd om bedoelde veror dening vaSt te stellen. Besproken wordt wijziging bouw verordening. In concept adres wordt duidelijk gemaakt welke woningen moeten worden aangesloten. B. en iW. kunnen drie achtereenvolgende jaren ontheffing verleenen, mits over andere middelen tot watervoorzie ning wordt beschikt. De Voorzitter deelt nog mede,dat het de bedoeling is, in de bouwver ordening de verplichting op te ne men binnen 5 jaren aan te sluiten. Na uitvoerige bespreking, waar aan verschillende leden deelnemen, wordt in stemming de wijziging in de bouwverordening niet algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens wordt de verordening op de staanplaats van woonwagens vastgesteld. De Voorzitter deelt me de, dat bij de bestaande verorden, geen voldoende bevoegdheid bestaat. De bedoeling is, meer bevoegdheid te krijgen om desnoods dwangmaat regelen te gebruiken. In stemming alle leden voor. Ingekomen een schrijven van den Raad van 's Gravenmoer, waarin wordt gewezen op de vervuiling van het water in de L'ei, door de 'gem. Loon op Zand. Medewerking wordt gevraagd tot het nemen van maatre gelen om dezen toestand op te heffen. Een dito schrijven is ingekomen van verschillende ingelandendie eveneens last van die vervuiling heb ben. B. en \V. hebben die zaak be sproken. Zij vragen machtiging in verbinding met 's Gravenmoer en Capelle stappen te doen om tot op heffing van die toestanden te gera ken, Na ampele bespreking zijn allen voor. De begrooting 1926 werd aangebo den en gesteld in handen van den Raad tot onderzoek. De gem. rekening over 1924 luidt: A. Gewone dienst in ontvangsten f70895.40, in uitgaven f71394.69. Na- deelig slot f499.29. B. Kapitaaldienst: Ontvangsten f58776.98, uitgaven f54465.98. Voor- deelig slot f 4311. De Voorzitter stelt voor tot leden der commissie van onderzoek te be noemen J. Smits, J. Kamp en J. de Hond. Hij vraagt of ze deze be noeming aannemen. Wordt aangeno men. Nog is ingekomen een verzoek schrift van de R. K. Werkliedenver. om met het oog op mogelijke werk loosheid eene steunregeling te tref fen of voor werkverschaffing te zor gen. B. en W. vinden het 'tbest dit te bespreken bij de behandeling der begrooting. Wordt met algem. stem men goedgevonden. B. en W. stellen voor op verlan gen van de P.N.E.M. punt 6 der agenda, bespreking verkoop electr. net in [geheime vergadering te behan delen en over te gaan tot de rond vraag. A. Kamp vraagt of de buizender waterleiding niet kunnen doorgetrok ken worden langs het Dijkje te Bo ven. Hierdoor zou men meer aan sluitingen krijgen. Voorzitter, ik zal er over spreken en later informeeren, dan zal ik het mijnheer Boelants meedeelen, maar de menschen moeten zich nu ver binden. A. Kamp. Met het oog op bet vuile water zijn er nu veel genegen om aan tesluiten. Voorzitter. Ik heb het gepubli ceerd, dat er gelegenheid bestaat tot aansluiting. Morgen zal ik er met den opzichter over spreken. J. Smits. Heeft de gemeente er belang bii, dat de kermisZater dagsavonds begint'? Voorzitter. Vroeger jaren was het kermis van Zondag tot Zondag. Zon dags daarop was liet nog kermis te Waspik-B oven. Dat was te lang en daarom is er destijds besloten de kermis op Woensdag, te doen eindi- digen. Voor twee jaar kwam het voorstel Brokx, om 's Zaterdags te beginnen. Na een lang debat, waarin de meesten hunne ontevredenheid luchtten over den slechten afloop der laatste kermis, bekend om hare vechtpartijen en dronkenschappen, trekt Smits zijn voorst, in, om 's Zon dags de kermis te doen beginnen in plaats van Zaterdags en wordt op voorstel van den Voorzitter beslo ten er eens goed over na te denken en de eerstvolgende vergadering de zaak verder te behandelen. De Hond. Wanneer het electr. net aan de P.N.E.M. verkocht wordt, zou dan het tarief verhoogd kunnen wor den? Voorzitter. Ik wenschte hierop lie ver in besloten vergadering te ant woorden. J. Smits. Ik heb vroeger al eens gevraagd of er niets gedaan zou kun nen worden, om hier wat meer in dustrie in de gemeente te krijgen. Voorz. Wij zouden het wel willen en hebben al eens uitgekeken. Maar ,t is moeilijk. Kunt U ons de midde len aanwijzen, dan willen we gaarne in die richting werken. Smits. De belasting zal misschien al weer Verhoogd moeten worden. Voorzitter. Nu dat zal meevallen, de begrooting valt mee. Vloeimans en Brokx wijzen op den moeilijken tijd, die de industrie mee maakt en nemen als voorbeeld, de fabriek van mijnh. Hagen, die reeds zoo lang stop staat. Verschuren. Was liet niet wen- schelijk punt 6 der agenda, verkoop electrisch net in openbare vergade ring te behandelen in plaats van in geheime? Voorzitter. De belangen der ge meente zullen er niet door geschaad worden. De netten zijn echter van verschillende waarde. De P.N.E.M. wil echter den prijs geheim houden. Bij publiceering komen ze misschien in moeilijkheden. Ik ben het echter volkomen met U eens, dat gemeen tezaken het licht moeten kunnen zien. Verschuren. Moet die soms ge heim blijven? Vloeimans. Van hun standpunt uit hebben ze gelijk. Voorzitter. Ik kan nu niet ant woorden, ik zal het straks doen. Verschuren. Het besluit moet toch in openbare vergadering vallen. De voorbereiding moet echter, in 't be lang der zan1 in geheim cqpiité ge schieden. Vloeimans. 'tls koopmanszaak. Van der Rijken vraagt, waarom de weg tusschen jv. d. Broek en Nou- wens niet bij de waterleiding was aangesloten. Voorzitter. Ik heb laten publicee- ren, dat er gelegenheid tot aanslui ting bestaat. Er beeft zich niemand aangemeld. Ik zal liet nog eens be spreken met den opzichter. Van der Rijken. Ik heb nog een verzoek tot wegver be tering. In het bijzonder vraag ik dat voor den Hoek binnen den kortst mogelijken tijd. De Voorzitter zal een onderhoud vragen met den opzichter van den provincialen weg. Hij geeft toe, dat de weg op verschillende plaatsen slecht is, doch meent, dat men het volgend jaar tot verbetering zal over gaan. J. Kamp vraagt of de uitwatering van den Binnenp older in de Vrouw- kes vaartsche haven niet verbeterd zou kunnen worden. Hij schrijft de ze slechte uitwatering toe aan den slechten toestand der haven. Voorzitter. Wij kunnen dit bij de behandeling der begrooting bespre ken en daarvoor een post uittrekken. Voor baggerwerk zullen echter groo- te bedragen noodig zijn. Verschuren kan zich met het voor stel van den Voorzitter vereenigen en wenscht punt 6 der agenda af gehandeld te zien. Aldus beslolen. Hierna gaat de raad in geheime ver gadering over. DAMRÜBRIEK. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 2. Stand in cijfers Zwart (6 sDiyvcr. en T^'Jarn) op 7, 8, 28, 29, 33, 42, en dam op 25. Wit (6 schijven en 1 dam) op 19, 31, 37, 43, 46, 48 en dam op 4. Wit begint en wint. Oplossingen van dit probleem worden ingewacht tot 14 Oct. a.s. VOOR SCHAKERS. Wij meenen velen een genoegen te doen, naast onze damrubriek, een plaatsje af te staan voor de liefhebbers van het schaak spel. We willen beginnen met U wat te vertellen van de geschiedenis van dit spel, dat zeker interessant genoeg is om ver meld te worden. 't Heet dan, dat 't schaakspel uitgevon den is in Indië, door den wiskundige Sissa, Het spel is dan ook naar hem genoemd, want, «schaak® (in 't Engelsch »chess«) is een verbastering van dien naam. De uitvinder had een opdracht van zyn koning Scheram, een spel samen te stellen, dat hem aangenaam bezig kon houden. Hij ging dan met zijn vinding naar koninr; Scheram, en deze kwam dermate over het spel in bewondering, dat hij Sissa gelastte te zeggen, welke belooning hij hiervoor hebben wilde, Bij voorbaat verbond hij zich reeds zijn verzoek te zullen inwilligen. Sissa, geleerd als hij was, deed toen een^:, zonderlinge vraag. Hij vroeg voor he eerste vakje van hst schaakbord (dat, zo men weet, uit 64 ruiten bestaat) korrel tarwe. Voor het 2e vakje twé' korrels, voor 't derde vier korrels, enz. tot het laatste vakje toe. Koning Scheran. toonde zich eerst over dat verzoek zéé' gebelgd. Zijns inziens was die beloonir véél te gering in verhouding tot datg wat hij den uitvinder had toegeda; Maar toen Sis?a aanhield, gelastte Koning zijn grootvizier aan het verzoek voldoen. De grootvizier gingdoch kwam al gauw radeloos by zyn meeste.' terug met de mededeeling, dat hij tot conclusie gekomen was, dat de hoeveelheD tarwe zóó reusachtig groot was, dat dezé' niet alleen niet in heel Indië maar zeiG in heel Azië niet bijeen te krijgen was^ Sissa, opnieuw bij den koning ontboden,^ ontving een nederige verontschuldiging, dat hy niet rijk genoeg was aan zijn verzoek te voldoen, een verzoek waarvan de oogen- schyrdijke bescheidenheid hem evenzeer verwonderde als het spel zelf. Voor degenen die wiskunde kennen is 't niet moeilijk te berekenen, wat Sissa wel vroeg. Hij vroeg een aantal korrels gelijk aan 1 -J- 2 -j- 4 -j— 8 -j— 16 -f- enz. Deze getallen vormen een meetkun dige reeks. Sissa vroeg 706771803390400 Kilogram. Dit vertegenwoordigt, als men de waarde van 1 K.G. tarwe op 15 ct. rekent, een af gerond bedrag van 105 000.000.000.000 (105 billioen) gulden En een hoeveelheid, die ter hoogte van 35 c.M. uitgespreid, een oppervlakte san 54 maal de grootte van Nederland zou bedekkeTTT" Een volgende maal wat over «groote meesters in 't schaakspek. o— "1 Door bijzondere omstandigheden zijn wij in de gele genheid een partijtje Dames Efcy wielen van 1ste klas Hollandsche fabrieken, als Burgers - Gazelle - Serva en «Ceres®, aan buitengewone voordeelige prijzen aan te bieden. Bovengenoemde rijwielen worden verkocht van 20 tot 35 beneden fabrieksprijzen onder volle garantie en tegen contante betaling, terwijl geen oude rijwielen worden ingeruild. Aanbevelend, Rijwieimagazijn „CERES" rmaEEaEEM»—B— wu giMKen alleen f mal. ra Jan mm Zoekt XJ een JEïty wiel V Zoo ja, komt dan eerst hier zien zonder verplichting tot koopen. Ik heb de grootste voorraad uit de geheele omgeving. De nieuwe modellen 1925 zijn reeds aangekomen, als«Burgers E.N.R.c, «ALTENA® en andere merken Rywielen. Ook in 2e hands opgeknapte Dames- en Heerenrijwielen is ruime keuze. RIJ WIELBANDEN1 diverse merken en maten, voorraad plm. 1000 stuks. Kettingen Pendalen Vrywielen Torpedonaven Wielen Hand- en Voetpompen Frames Diverse maten Assen, voorraad 1300 stuks NAAIMACHINES, 85 modellen. «VERITAS®, «SIMPLEX®, «BURGERS E.N.R.®, GRITZNER®, «NOTHANN®, verkoop tegen de laagste prijzen op contant en termijnbetaling. Oude machines worden ingeruild. Alle merken machines worden door ons gerepareerd. Waschmachines, in 5 modellen voorradig. GRAMAPHONES EN PLATEN, WEERGERS NAALDEN, ENZ' Laat uw Rijwiel eens grondig nazien en schoonmaken, Moffelen, Biezen, Vernikkelen. Prima werk, Lage prijzen. Valvoline, Machineolie, Petroleum per vat en per liter, beneden de concurrentie HANK en ALMKERK, Filialen. w 1 Persoons Kapok-bedstellen 19.5014.50 2 Persoons Kapok-bedstellen 16 7513.00 Zeegras-matrassen 1 persoons 13.50—10.70 Zeegras-matrassen 2 persoons 14.50—12.75 Kapok-matrassen, schuine peluw en 1 kussen 32.50 Kapok-matras, schuine peluw en 2 kussens 42.50 Kindermatrasjes gevuld met zeegras 575—475 Stroo-matrassen, alleen de prima soorten, 1 en 2 persoons, 495395 Kapok Garnituur 3 deelig Damast 47,50 Schuine peluw en twee kussens gemaakt van gestreepte Tyk 45,00 Stroozakken 1 persoons, prima 195145 Stroozakken 2 persoons 245 195 2 persoons Bed-Tijk, gestreept 495395 2 persoons Overtrek, prima kwal. 495 425 Veeren-Tijk 2 persoons 8,90 Veeren-Tijk, gegarandeerd prima kwaliteit 10,35 Stroozaklinnen 100 cM. breed 29—226 Stroozaklinnen 130 cM. breed 3929 Loostijk, prima kwaliteit 5949 Gestreepte Tyk 2 el breed 69—59 Prima Damast-Tijk, 140 cM. breed 9885 Veeren-Tijk, gegarandeerd veerendicht 225 -160 W at T, SO K.G. f 9.90 bevat Levertraan, GUt, Vleasch en staat in kwaliteit eier- productie en lagen prijs sedert 1893 dus 32 jaren aan de spits. Kippen leg gen hiervan ook in ruitijd en winter. Jubileum-droogvoederbak f2.- en bij 50 K.G. C.E. slechts f 1 Eierlüsten met droogvoedermethode path Bestelt bij Uw leverancier en wanneer daar niet verkrijgbaar tegen inzending van post wissel aan de fabriek. Wederverkoopers en Hoender parkhouders speciale prijzen. OUEFABQIÊKEfl AMSTEROAM éto DE KROON

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 4