T IVSCHOOL HEESDEN. PASSERDOO: E^ L. J. VEERMAN - HEESD Teeketi beïw^digdheden Binnenland. Plaatselijk Nieuws CURSISTBèL ZIET ONZE ETALAGE SPECIALE AAN&ËDING wil echter gaarne technisch contact met die drie Ingenieurs. De heer Straver gelooft ook niet dat de werken voor het geraamde [be drag zijn te maken, te Dussen heeft liet f65.000 gekost. -De heer Rulkens zegt, dat het werk te Dussen niet is te vergelijken met deze werken, daar moest 100 M. gewapend beton worden gelegd. De heer Kerssemakers merkt op. dat men evengoed een vergelijking met het Vredespaleis kan maken. De heer W. Straver zegt, dat het is voorgekomen, dat bij een buiten- -gewone regenbui het gemaal aan de Peereboom liet water niet kon ver zwelgen, Dat Eethen stond te malen, zwelgen, dat Eethen stond te malen, achter hem [direct weer in den pol der liep. De lieer Branderhorst verklaart, dat dit een andere oorzaak had, en dit kwam omdat het gemaal te Kei- zersveer stop stond toen het peil in het N. A. K. aan 40 pf! was. Ook in dergelijke "tijden zou het nuttig zijn, dat er een Alg. Watersch. jvyas, dan zou de heer Fraaij waar schijnlijk inplaats van krant lezen en het stoomgemaal stop zetten, wat -harder moeten malen en wat vroeger. De heer v. d. Pluijm komt op te gen de beschuldiging van den machi nist Fraaij, deze doet steeds goed zijn dienst en het zou te betreuren zijn, als deze machinist weg ging, Want een betere zou men nooit krij gen. De heer Senden verklaart op de ^vergadering te Wijk te zijn geweest, e mee^rvoorstemmers daar maak- n hét voorbehoud afvloeiing tekrij- n op het Noorder Afwateringska- al, iets wat voor den polder B. oek een groot bezwaar zou vor- ii. ;°*be Voorzitter gelooft niet, dat de ^iieer Senden hier juist is, de lieer plu/jmers te Wijk sprak over toevoe- 'gmg Cëher clausule aan art 3, doch "I niet op welke manier de waterlos sing zou moeten plaats hebben. De heer Donker zou nog gaarne even willen antwoorden op de be swering' van den heer v. d. Schans, over liet belachelijk maken in de Vergadering van den Zuid H. polder. De Voorzitter kan dit niet toe staan, het gaat hier alleen over den Polder Oud- en Nieuwland van B. roek, gaat men uitweiden, dan wee! icü tenslotte niet waar het einde is. De heer Donkers noemt het erg onzijdig, de heer v. d. Schans mocht el hierover spreken. De heer v. Canipen meent, dat de ommissie wel in de war moet ra ti. De een beweerd de toestand is °ed, de ander weer de toestand is [hirig. Spr. kan zeggen dat de toe- d gelukkig beter is geworden. 1 jk meer water wordt ingela- heer JLankhaar heeft ge- pjbr modder gedronken mocsl dit is werkelijk wel eens De toestand is echter veel 1, dat hij zoo slecht is als geweerd is niet waar. Hel t men nog zou wenschen iftere inlating in een droge lager peil in regentijden, ^chter zulke groote kos- Ln aclit hij overbodig, 'dt overgegaan tot stem- Uslag, dat een groote Personen zich tegen op.- P /aarden. I I ter zegt, dat voor liij li li I verSa(iering metpol- M1pn heer Donkers nog beeft de eer^ wil geven, wijl de ócïfans pok de iZ. ,H. polder nceft aangehaald en hij absoluut den schijn niet wil wekken dat de com missie eenzijdig zou zijn. De heer Donkers zegt, niet te knn- iien inzien, dat hij de heer v. d. Schans in die vergadering belache- ijk heeft gemaakt door te beweren, fat niet twee derde doch slechts een lerde uiUvatert op de Peereboom- luis, f H- u. bij het Noorder Afwaterings kanaal zou hebben heeft willen doen uit komen, dat dit wel zoo is, of dit twee derde of een derde is, doet niet zoo veel aan de zaak af. De heer Senden zegt, dat het be wezen is [dat de Z. li. poldejr geen [be lang heeft bij peilverlaging van het N. A. K. liet water is in droge zo mers al zoo laag, dat de menschen 's zomers vechten om water. Er is nu al weiland te weinig en 'men moet vaak zijn weiden reeds gaan scheu ren. De heer v. d. Schans meent, dat hier juist uit blijkt dat de Z. Ii. pol der wel belang heeft bij liet peil. De heer Donkers merkt nog op, dat als de ingelanden van den Z. ii. polder over iets te klagen hebben, zij dit bij het bestuur moeten doen, zoodra deze de klachten ontvangt, worden zij onderzocht en dan is het direct gebleken dat zij ongegrond waren. De commissie hier kan wel zeggen, dat bij haar schriftelijke klachten zijn ingekomen, doch tot heden heeft het bestuur geen klach ten ontvangen. De Voorzitter verklaart er nu me de uit te scheiden en over te zullen gaan tot de vergadering met polder den Hill. Zie vervolg in bijblad. De moord te tiliessen-Nieuwkerb. De rechtbank te Dordrecht veroordeelde heden J. C. K. te Deventer en J. F., uitvoerder te Sluis, beschuldigd van den moord op den baanwachter Haldesjep, J. de Jong te Giessen-Nieüwkerk in den nacht van 3 op 4 Augustus 1923, ieder tot 15 jaar gevangenisstraf. De eisch was levens lange gevangenisstraf. o Twintig smokkelaars gesnapt. Er wordt weer druk gesmokkeld van Nederland naar Ditschland en omgekeerd. Voornamelijk koffie en tabak zijn gewilde artikelen. Meermalen loopen de smokke laars in de armen der ambtenaren. Bij Simpelveld werd een bende smokkelaars op heeterdaad betrapt. Niet minder dan 20 personen konden worden gearresteerd. In Eilenhof bij Aken deed de Duitsche politie huiszoeking in de woning van een bekend smokkelaar. Groote kwanta Neder- landsche koffie werden in beslag genomen, o— Wie niet ging stemmen Tot de overtreders van de Kieswet, die voor den kantonrechter te Zuidbroek terecht moest staan, behoorde o.a. één der plaatsvervangende kantonrechters. Overeenkomstig de wet verklaarde de kantonrechter zich onbevoegd van deze zaak kennis te nemen. o— Fabrieksongeval. In de cartonnage-afdeeling van Philips Glasfabrieken te Eindhoven is Zaterdag morgen een ernstig ongeluk gebeurd. Toen een zevental arbeiders twee ledige spoor wegwagons uit de cartonnage-afdeeling naar buiten wilde duwen, geraakte een hunner, de 21-jarige ongehuwde arbeider A. Vera uit Vaikenswaard, tusschen de buffers. In levensgevaarlijken toestand werd hy naar het ziekenhuis gebracht aldaar is hij Zaterdagmiddag overleden. o— Verdronken. In het Dortmund-Eemskanaal is ver dronken de Nederlander J. O., uit Emmen afkomstig. o— Merkwaardig incident by de opstyging ran een luchtballon. Zaterdagmiddag 1 uur is de luchtvaar der Van Pottum op het terrein aan de Lammermarkt te Leiden, in verband met de viering van de 3 October-feesten, op gestegen met zijn ballon. Op het oogen- blik dat hy opsteeg geraakte een 10-jarige jongen, die zich onder de toeschouwers bevond, hoewel het terrein geheel door een hbuten heining was afgesloten, in een lus van het ankertouw, dat op het afge sloten gedeelte lag. De jongen ging mee de hoogte in, doch hield zich stevig vast en ging met den ballon ontzaglyk snel naar boven in Noord-Oostelyke richting. Ver schillende vrouwen onder het publiek vielen flauw. Gelukkig had Van Pottum spoedig het voorgevallene ontdekt. Hij nam dadelijk maatregelen om te dalen, wat echter, aangezien hij zich boven een met huizen dicht bezet stadskwartier bevond, niet oogenblikkelijk kon geschieden. Achter het station van den Heerensingel is hÜ echter geland. De jongen bleek ongedeerd te zijn hij had alleen 'n opgezwollen arm tengevolge van de omstrengeling van het touw en was nat doordat hy door een sloot was getrokken. o— Ken vliegtuig omlaag gestort De piloot gedood. Op het vliegveld Schiphol by Amsterdam heeft Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur een ernstig ongeluk plaats gehad, waarby de 29-jarige vliegtuigbestuurder B. Hess, Duit- scher van nationaliteit, om het leven is gekomen. Deze was piloot in dienst van de Nederl. Vliegtuigenfabriek Fokker en demonstreerde voor eenige officieren een nieuwen één persoons militairen eendekker, die door hem zelf en door den heer Grasé reeds ingevlogen was. Even vóór 2 uur was hy opgestegen toen hij op ongeveer 250 M. hoogte vloog, geraakte hij, al dan niet opzettelijk, in een vrille« (dat wil zeggen het toestel maakte een cirkelende beweging omlaag) Door de betrekkelijk geringe hoogte is hij er niet meer in geslaagd, de machine weer tijdig in den normalen stand te krygen, al voerde hij de pogingen daartoe volgens deskundi gen volkomen correct uit. Het vliegtuig is dus van een hoogte van 250 M. op den grond gestort en geheel vernield. Den vlieger haalde men niet zonder moeite uit het wrak te voorschyn zyn beide beenen waren verbrijzeld, en hij had een diep gat in het hoofd. Hij had het bewustzijn niet verloren, maar heeft nog slechts korten tijd geleefd tydens het vervoer naar het zieken huis is hij bezweken. Namens de directie der Nederlandsche Vliegtuigenfabriek werd medegedeeld, dat de jager in goeden toestand gestart was. Het toestel was reeds verschillende keeren ingevlogen en steeds waren de vluchten naar wensch geslaagd. Het is althans zoo verklaarde men ons zeker, dat het vliegtuig niet gevallen is te, gevolge van een constructiefout, maar ten gevolge van het feit, dat dat de piloot meende een aêrobatischen toer op deze hoogte te moeten maken. Men heeft over 't algemeen liever niet, dat dergelijke *stuts« worden volbracht op zulk een hoogte. Indien Hess nog 50 M. meer ruimte had gemaakt, was hij ver moedelijk, nank zy den vol gas draaienden motor, vit de vrille geraakt en was er niets gebeurd. Dit is> de tweede piloot van de Fokfabrie- ken, die op Schiphol om het leven is ge komen. Zoo viel Parge op 26 Februari 1921 gezeten in een Fokker D7 voorzien van een 200 paards Siddelley, naar men zegt door het overtrekken van het toestel. o Mr. Zimmerman De koning van Italië heeft mr. Zimmer man, den commissaris-generaal voor Oos tenrijk, het grootkruis van de kroonorde van Italië verleend. o— Nieuwe postzegel De directeur-generaal der P. en T. brengt ter kennis, dat in gebruik zullen worden gesteld postzegels van 9 cent. Zoo mogelijk zullen deze zegels tegen het einde der loopende maand aan de kantoren der posterijen verkrygbaar zijn. —o— Wasschen met benzine In een perceel aan de Lynbaansgracht te Amsterdam is het haar van een vier jarig meisje, dat door de moeder met ben zine, werd gewasschen, terwijl in de naby- heid een theelichtje brandde in brand ge raakt. Het kind kreeg brandwonden aan het hoofd de moeder kreeg by het blus- schen brandwonden aan de linkerhand. o—- Belastinginning door postkantoren. Met betrekking tot de belasting-inning op de postkantoren met ingang van 1 Jan. a.s.f verneemt »de Tel.« nog nader, dat zulks niet gepaard zal gaan met overbrenging der belastingcohieren naar het postkantoor. De postbeambte zal uitsluitend kassiers- werk verrichten, een ssrookje invullen waar op het gestorte bedrag wordt genoteerd, en dit strookje opzenden naar den houder der cohieren op het belastingkantoor. Door dezen worden de belastingsrookjes inge boekt in het cohier, hetgeen thans geschiedt door afschrijving van het journaal. De nieuwe methode wordt vlugger en goedkooper geacht dan de momenteel be staande. Ook zal het inboeken dan op ieder uur van den dag kunnen geschieden. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Vorige week maakten een twintigtal leden van de afdeeling van het N. O. G. een uitstapje per autobus naar Eindhoven met het doel een bezoek te brengen aan de bekende fabrieken van Philips. Bezichtigd werden o. a. de glas blazerij en de papierafdeeling, inclusief de drukkerij. Zeer tevreden over dit interes sante bezoek, keerde men in den avond hier terug. Almkerk. Op de jl. Vrydag gehouden najaarspaardenmarkt werden 390 stuks aangevoerd. Handel slap. In verband met de IJkwet zijn al hier door de rijks- en gemeentepolitie eenige gewichten in beslag genomen. Andel. In deze gemeente worden pogingen aangewend om dezen winter wederom een landbouwcursus op te richten, onder leiding van den heer F. C. Huyser, landbouwonderwijzer te Woudrichem. Het zoontje van A. Kraay alhier, had het ongeluk een ketel kokend water over het lichaam te krygen, tengevolge waarvan het ernstige brandwonden bekwam. Op 14 October des n.m. 7 uur zal de firma Van Nelle uit Rotterdam alhier in het gebouw der v.m. openbare school een film-voorstelling geven. Alleen dames boven 18 jaar hebben vryen toegang. Beneden-Langstraat. De prys van ve te varkens weet zich nog steeds te handhaven. Bjj goede en geregelde vraag besteedt men alsnog f 0.90 A f 0.92 per K.G., levend gewogen. Jonge biggen gelden by geringen aanvoer f 15 f20 per stuk. Capelle. Gedurende de maand Sept. werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor te dezer plaatse ingelegd f 2646.54 en terugbetaald f 3829.95. Het aantal inlagen bedroeg 43, dat der terug betalingen 21. Er werden 51 telegrammen behandeld, waarvan 20 verzonden en 31 ontvangen, terwijl 250 telefoongesprekken gevoerd werden, n.l. 112 inkomende en 138 uitgaande. De ORlangs alhier opgerichte dans club zal haar cursusavonden houden in het Gymnastieklokaal der O. L. School in de Kom, onder leiding van den heer Land meter, dansleeraar te 's Bosch. Melden we onlangs, dat er dezen winter weder een reizende Nutsbibliotheek in de school in de Kom gevestigd zou zijn, thans kunnen we mededeelen, dat zij Zaterdag 10 Oct. zal geopend worden en dat de gelegenheid tot het verkrygen van toeken opengesteld zal zyn des namiddags van 2—3 uur en voorts iederen Zaterdag op hetzelfde uur. Drongelen. By de najaarsinspectie voor het Ned. Rundveestamboek werden van den heer C. M. Donken alhier, 4 koeien en van Gebrs. Oerlemans van der Schans 1 koe en 1 stier voor inschryving goedgekeurd. Drunen. Veiling van 1 Oct. 1925. Snijboonen 3 24 ct. per K.G. Duitsche boonen 1—12 Princessenboonen 7—31 Appelen J—14 Peren 12—35 Spruitjes 10—23 V Juin 6—11 Witte kool 1 9 stuk. Roode kool 2 8 Bloemkool 2 9 Savoye kool J- 7} Kroten 1— 3J bos. Wortelen 2 3| Andijvie i2J j> Preij 17—18 Noten 35-60 100 's Gravemoer. In den boomgaard van mej. Nijenhuis alhier is de arbeider P. v. d. L. by het plukken van appels, staande op den dertigsten sport van een ladder, voorover op den grond gesmakt. Kreunend van pyn is hy opgenomen en ten huize van mej. Njjenhuis overgebracht. De ontboden geneesheer, Dr. Koert, achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodig. Hedikhnizen. Het stellen van vragen bij de rondvraag in raadsvergaderingen. Loor B. en W. dezer gemeente is onder staand schrijven aan den gemeenteraad van Hedikhuizen gezonden Nu vanwege de verschillende onverkwik kelijke debatten in de raadsvergadering, de voorzitter in de laatste vergadering heeft medegedeeld mondeling niet meer te zullen antwoorden op tot hem gerichte vragen en waar de rondvraag den laatsten tyd inderdaad ontsierd wordt door minder fraaie, zelfs ruwe uitdrukkingen, hebben wij voor den goeden gang van zaken be sloten, uw college in overweging te geven in 't vervolg alle eventueel door de leden te stellen vragen, schriftelijk ter secretarie in te dienen minstens 24 uren vóór de vergadering. Alsdan zullen die vragen door ons naar best vermogen schriftelijk beant f woord worden en worden onaangenam discussiën over minderwaardige onderwerpen voorkomen. Tot goed begrip der zaak, merken wij u op, dat bij de rondvraag dus wel af geronde voorstellen van niet te verre strek king en die spoedeischend zijn aan de agenda kunnen worden toegevoegd, doch vragen hoe het hier of daar mee is of staat, worden staande de vergadering mon deling door den voorzitter niet meer be antwoord, zoodat voor afdoening van ge meentezaken het aanbeveling verdient, voor taan te handelen, zooals wy u hiervoor hebben voorgehouden. Meeuwen. Naar wij vernemen, is door bemiddeling van het Hoofd der school alhier wederom voor het lezend publiek gearriveerd een kist boeken van de Rei zende Bibliotheek. Nienwendijk. Ds. H. de Bruin, predikant bij de Geref. Kerk alhier, heeft voor het beroep naar Bedum (Gr.) bedankt. Raamsdonksveer. De heer Penning, schrijver van Afrikaansche boeken, komt dezen winter een lezing houden in het gebouw voor Prot. Chr. belangen. Gedurende September passeerden 2106 vaartuigen met een totaal inhoud van 228196 ton de rolbrug. Door bemiddeling van mej. A. J. v. Dongen werd ruim f 47 bijeengebracht voor de Bybelvereeniging, terwijl voor de Bijbelverspreiding in Noordbrabant en Lim burg alhier f 54 werd ontvangen. Een kind van v, K. kwam te vallen en liep een heupontwrichting op. Sleeuwijk. Maandagmorgen in de vroegte ontstond brand in de houten woning eigendom van en bewoond door Van Burgel aan den Straatweg alhier. Het houten gebouw lag spoedig geheel in asch. oorflUik is onbekend. Huis en inboedel** waren verzekerd. Aan Mej. S. v. d. Linden onder wijzeres alhier is met 1 Januari wegens opheffing van de betrekking eervol ontslag verleend. In de afgeloopen maand September zyn op bet hulppostkantoor ingelegt f 2412,53 en terugbetaald f 618 voor d Rijkspostspaarbank. Er zijn op 't hulppostkantoor behande 27 telegrammen en 375 gesprekken gt voerd. Sprang. Maandagavond werd de on spanningszaal van den Chr. Volksbond a hier geopend. Door het bestuur zyn we( verschillende nieuwe spellen aangeschaft, De zaal ziet er weer keurig en gezellig uit. De Chr. Zangvereen. »Halleluja« uit Capelle zal alhier in de Geref. Kerk, op uitnoodiging van de Ger. Zendingsvereen., een uitvoering geven. Nog voor het vertrek van haar voorzitter, Ds. Wolthers, zal door het be stuur der Chr. schoolvereen. alhier een ouderavond georganiseerd worden. Woensdag, 14 Oct., zal voor de Jongelingsvereen. »Pred. 12 la« in h£ Geref. Kerkgebouw aan het Bruggetje optreden den alom bekenden spreker L. Penning, met het onderwerp vReisindruk- ken over Hongaryec en historische in drukken. Veen. In de vacature, ontstaan door het vertrek van mej. Van Rijswijk, onder wijzeres aan de openbare school, is thans tjjdeljjk voorzien door de benoeming van mej. Bouman uit Gorinchem. Daar de prijzen der vette varkens steeds omhoog gaan, is de prys van het spek weer met 5 cent per pond verhoogd. Dinsdag, 13 Oct., zal alhier in de zaal van den heer J. eene reclame-avond worden gegeven door de firma Van Nelle uit Rotterdam. Eene filmvoorstelling der thee vanaf het planten tot den verkoop is wel het voornaamste wat zal worden aan geboden. Een druk bezoek zal wel het gevolg hiervan zyn. Wijk c. a. Vrydag j.l. stonden voor het Kantongerecht te Heusden terecht, inwoners dezer gemeente, die op lduli niet deel hadden genomen aan de g»v -d l)e fc v. d. Schans merkt op, tegen de bewering, dat r\ polder geen belang

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2