Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. na. 4542. ïriü 9 October DAM&UBRIEK. Abdijsiroop Ian U van'Uw hoest afkipa BEHOORENDE BIJ HET SLACHTOFFERS VAN RUGPIJN Duizenden voelen zich rampzalig door rugpijn. Kruipen de dagen voor u zonder dat uw rugpijn ooit op houdt? Wordt gij gekweld door ont stoken en rheumatische ledematen, pijn in het hoofd en in de schouders, waterzuchtige zwellingen en urine- stoornissen? Geen wonder dat gij u overdag zenuwachtig, zwak en ziek voelt en 's nachts te naar om te sla pen of zelfs te rusten. Waarom zoudt gij het slachtoffer blijven van dergelijke ongemakken en pijn? Die afmattende rugpijn, weet gij, is dikwijls de eerste waar schuwing van verzwakkende nieren. Andere zullen spoedig volgen: hoofd pijn, duizeligheid, zenuwachtigheid, graveel blaaszwakte en waterzuch tige zwellingen. Wacht niet tot liet te laat is! Ie dere minuut, uitstel kan gevaar voor ontwikkeling tot ernstige nierkwa len beteekenen. Herstel uw gezond heid tijdig en gebruik Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Foster's Pillen hebben duizenden geholpen en kun nen ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Wedstrijd-probleem no. 1. Auteur W. Fermie. De stand was Zwart (6 schijven en 1 dam) op 7, 8, 15, 22, 23, 28 en dam op 5. Wit (6 schijven en 1 dam) op 20, 33, 34, 37, 39, 42 en dam op 50. De oplossing is 34—29,42—38,50-39, 39—4848X46 23X43, 43X41, 15X24, 28X397 Fijn en correct afgewerkt 1 De inlei- dingszet is mooi en de tweede zet mees terlijk gevonden. Ware de witte dam op 44 geplaatst, dan zou dat niet 't géval zijo. De slotzet heeft veel weg van een, in alle vormen van beleefdheid uitgevoerde overrompeling. Goede oplossingen van dit probleem ont vingen we van de heeren P. van Krieken, P. R. van Andel, P. Wilhelm, G. de Joode Gz., J. Kentie Bz., allen te Wou- drichemA. de Graag te HeusdenH. Vogelaar en C. Redert te Andel,C. A. J. van Herpt te Herpt. Het doet ons genoegen de »oude garde* weer met succes aan 't werk te zien. Wanneer alle problemen opgelost zijo be looft de eindkamp nog veel moois, gezien de practische spelkennis van onze oplossers. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 3. Stand in cijfers Zwart (11 schijven) op: 2, 4, 7, 8, 9, 44, 16, 21, 30, 36, 44. Wit (12 schijven) op: 11, 20, 22,28, 29, 32, 33, 37, 45, 46, 47, 48. Wit begint en wint. Oplossingen worden ingewacht tot 21 October a.s. VOOR SCHAKERS. Vanuit Iodië heeft het schaakspel zich een weg naar Perz:ë gebaand, v.aar de Arabieren het leerden toen ze in 't jaar 700 dat land veroverden. Uit oude ge schriften heeft men zelfs opgediept dat aan 't hof te Damascus geschaakt werd. De Arabieren brachten het spel eerst in Noord-Afiika en later naar Spanje waar het zéér in zwang kwam. Vandaar breidde hef zich uit over geheel Europa. Vóór 't begin der kruistochten in 1096 was het reeds in Frankrijk en Duitschland bekend. Van tijd tot tijd is het spel in meer mo dernen v rm veranderd. Niet alleen vorsten en geestelijken, maar ook wijsgeeren, dich ters en vooral musici gevoelden groote neiging voor het schaakspel. Piins Maurits, Kant, Hoffmann, Voltaire, Rousseau, Ro bespierre, Frederik de Groote en Napoleon I zochten en vonden ontspanning in 't fraaie spel. Na Napoleon is het spel in steeds grooteren bloei gekomen. Sedert 1894 is het wereldkampioenschap in handen van Dr. Emat.usl Lasker. Voor dien was Wilhelm Steinitz 25 jaar lang in 't bezit van dien titel. Verder zjjn Tarrash, Mor- phy, Anderssen, Rubenstein, Rexti, Zuker- turt e. a. bekende figuren in de schaak wereld. Enkelen hiervan zijn reeds over leden. Ook onze landgenoot Max Euive mag zich als nationaal kampioen, vei heugee in een wereld-reputatie. Een volgendn maal een vermakelijke geschiedenis uit de dagen van Wilhelm Steinitz' (1836 1900). KANTONGERECHT HEUSDEN. Strafzitting van het Kantongerecht te HEUSDEN van Vrijdag 2 October 1925. KantonrechterMr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Jhr. Mr. J. Twiss Quarles v. Ufford. Griffier: Mr. W. Ruitinga. In verhouding tot het aantal zaken is het eene kalme zitting. Er staan er 160 op de rol, maar bijna 70 betreffen onwillige kiezeressen en kiezers, die alle zonder onnerscheid worden veroordeeld tot fl,boete of 1 dag hechtenis. Al lerlei excuses werden opgegeven voor het feit dat ze op 1 Juli j.l. geen gang naar de stembus wilden maken. Dikwijls krijgt manliel de schuld, w.mt een veel vuldig voorkomend excuus is „mijn man wilde niet hebben dat ik ging stemmen en een vrouw moet toch onderdanig zijn aan haar man". Een lid der schoone sexe gaf als reden van wegblijven op „ver gevorderde staat van zwangerschap". Bij onderzoek bleek dat zij alleen op 1 Juli in dien staat verkeerde en noch vóór noch na dien datum eenig teeken van toekomstige moeder vertoonde. A. d, F., landbouwer te Andel, had zich te verantwoorden omdat twee zijner runderen uit de weide waren geloopen en een bezoek hadden gebracht aan een griend van A. Z. Snoek te Almkerk. Beklaagde zei dat hij slechts éénmaal twee zijner pinken in den griend van Snoek had zien liggen en zulks niette genstaande hij er iederen dag naar ging kijken, maar zien loopen had hij ze nooit. Maar, aldus de Kantonrechter, heb je dan gevleugelde pinken, die slechts kun nen vliegen en niet loopen waarop beklaagde antwoordde dat hij ze nooit in den griend had zien loopen. De getuige van Andel, machinist van het stoomgemaal te Veen, zegt dat tus- schen de bestuursleden van den polder, Snoek en beklaagde, moeite was ontstaan over het inlaten van water en dat hij Snoek, die voorzitter is, moest gehoor zamen boven beklaagde. De Kantonrechter zei dat we hier dus weer een zaak hebben, die haar oorzaak vindt in persoonlijke quaestie's en die men weer aan den strafrechter wil voor leggen. Ik, aldus de Kantonrechter, voel daar niets voor en heb veel liever dat zulke quaestie's maar onder elkaar worden uitgemaakt. Beklaagde kreeg f3,of 2 dagen. De verdere behandeling der in de vorige zitting geschorste melkzaak tegen mej. M. d. R. te Dussen werdnuYOort gezet. De veldwachter Heijmans, die het monster had genomen, werd nu als getuige gehoord en verklaarde dat de emmer, waaruit het monster door hem was genomen, aanwezig was op de ge wone plaats, waar melk wordt verkocht en dat een halve litermaat in den emmer hing. Beklaagde hield vol dat de melk voor de kalveren was bestemd en niet voor verkoop voorhanden was. Beklaag- de's echtgenoot had den veldwachter den emmer voorgezet. M. H. Bakker, winkelier te Dussen, echtgenoot van beklaagde wordt op ver zoek van den verdediger Mr. van Rijcke- vorsel met goedvinden van den Kanton rechter en van den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie als getuige gehoord. Hij zeide dat de melk voor de kalveren was bestemd en dat hij uit onwetend heid een monster had laten nemen uit den door hem aan Heijmans aangewezen emmer. De Kantonrechter vroeg: „hoe weet je nu wel dat die melk voor de kalveren bestemd was en waarom wist je dat niet toen Heijmans een monster kwam nemen Getuige antwoordde hierop dat hij aan Heijmans had gezegd dat de melk voor de klanten en voor de fabriek reeds weg was. Mejuffrouw M. B., scheikundige bij den Keuringsdienst te Breda, als des kundige gehoord, verklaarde dat 12yg pCt water aan de melk was toegevoegd en dat beklaagde nooit eerder was be trapt op het aanlengen van te verkoopen melk. Bekl. hield vol, dat de melk voor de kalveren bestemd was, hetgeen den Kan tonrechter deed zeggen, dat hem zulks wel verbaasde, want de boeren geven aan de kalveren steeds melk, waaraan meer dan pet. water is toegevoegd en wat deed de halve litermaat in den emmer. De uitspraak werd bepaald op 16 Oct. a.s. M. v. d. P., arbeider te Heusden, had gejaagd onder Oudheusden zonder acte en zonder vergunning. Bekl. bekende, maar voegde er aan toe, dat de Majoor der Rijksveldwacht hem had gevraagd, of hij niet een strooper mede in het veld kon brengen, dien de politie reeds lang verdacht, maar dien ze niet konden krijgen. Aan dit verzoek had bekl. voldaan en nu hadden ze met hun tweeën een procesverbaal gekregen. De Kantonrechter zeide dat zulks toch een gemeene streek was, wat bekl. be aamde. Ja maar, zei de Kantonrechter, ik geloof van je verhaal al bitter weinig en om eens te weten hoe de vork pre cies aan dan steel zit, zal ik de verdere behandeling 14 dagen uitstellen en als dan laten dagvaarden de verbalisanten Majoor Van den Hout en den jachtop ziener De Man. T. v. d. M., chauffeur te Wijk, kwam er ditmaal best af, met f 1 boete of 1 dag hechtenis. Teunis had n.l. op den hoek van de Putterstraat en de Herpt- sche8traat, komende uit 's Bosch, met zijn autobus aan den linkerkant der straat geredeD, met gevolg dat het heel weinig had gescheeld of zijn boezem vriend Bretveid van de „gele", die van den tegenovergestelden kant kwam rijden, had hem aangereden. De opperwacht meester der marechaussée had een en ander gezien en Teunis was er bij. Teunis bekent het hem ten laste ge legde, maar voegt er aan toe, dat hij de verkeerde richting met den wijzer had aangegeven, daar hij een pakje aan een huis, dat links van de straat staat moest afgeven. Maar Teunis had het mis. Gelukkig ram de Kantonrechter aan, dat Teunis „te goeder trouw" gezondigd had. J. V. grossier te Heusden had met zijn vrachtauto in de Gasthuisstraat ge reden, zulks terwijl die straat voor der gelijke vehikels is afgesloten. Beklaagde is niet verschenen, zeker omdat hij juist jarig was. Hij kreeg f 1.boete of 1 dag en kwam er dus best af, wat hij stellig aan zijn jaardag had te danken. E. v. d. P. te Wijk had op 1 Juli jl. niet gestemd en nu kwam zij vertellen dat dit kwam omdat zij niet kon loopen, daar ze haar enkel had verstuikt. De Kantonrechter zei dat hij de zaak 14 dagen zou aanhouden om beklaagde in de gelegenheid te stellen een bewijs van den dokter over te leggen, waaruit zou moeten blijken, dat zij waarheid sprak. De gebroeders W. en W. v. B. te Haarsteeg brachten het er minder goed af. Ze waren in den nacht van 22 op 23 Augustus j 1. stom dronken geweest en waren, toen ze een waarschuwing van verschillende marechaussée'g hadden ge kregen, hevig aan het schelden, vloeken en schreeuwen gegaan, terwijl een hunner ook nog met een mes had gedreigd. Be klaagden waren niet verschenen, zeker omdat ze bang waren voor een geducht standje van den Kantonrechter, want 't zijn oude bekenden, die nu niet direct te goeder naam en faam bekend staan. Ieder kreeg drie boeten n.l. van f 15. f 6.— en f 10.te vervangen door respectievelijk 10 dagen, 3 dagen en 5 dagen naar zeker huis in de hoofdstad onzer provincie, waar zij zich stellig niet zullen bedrinken. Openbare vergadering van den Raad der gemeente POEDEROIJEN, gehouden Zaterdag 3 October des voor middags 10 uur. Tegenwoordig de heerenP. W. Bok, A. J. A. Maas, Th. ten Hage, G. C. Haasakker, M. van Ooijen, G. A. J. Bok en W. van der Sluijs. Voorzitter: de EdelAchtb. Heer S. van Dalen, Burgemeester. Na opening der vergadering en voor lezing der notulen zegt het lid G. A. J. Bok dat hij in die notulen gaarne had vermeld gezien, dat het lid P. W. Bok in de vorige vergadering niet met cijfers kon aantoonen, dat Vereeniging van ge meenten eene bezuiniging van f 4000.-— zou meebrengen. Het lid P. W. Bok antwoordt, dat hij daarvan geen optelsommetje kan maken, doch hij heeft gezegd dat het zóóveel, misschien nog wel meer kan zijn. Ook kan men nu zoo precies niet zeggen, daar niet bekend is hoe groot eventueele wachtgelden dan zullen zijn. Het lid G. A. J. Bok vraagt ook of uitvoering wordt gegeven aan het in de vorige vergadering besprokene inzake de standplaats voor woonwagens, waarom trent hij toen in besloten vergadering het woord heeft gevoerd, en wijst nog maals op het gevaar dat zich voordoet voor het verkeer als de woonwagens te Poederoijen blijven staan op de tegen woordige plaats. De Weth. Bok en de Voorzitter zeggen dat reeds met de Polder is besproken en dat deze kwestie niet aan de aandacht is ontgaan. Blijf niet dagen wellicht weken lang tondloopen met dien hoest in afwach ting dat die van zelf zal overgaan. Maar al te vaak gaat het nooit heeie- maal over; ja legt ge den grond slag voor eene gevreesde ziekte. Neem bijtijds een afdoend middel te baat, dat niet alleen spoedig maar ook grondig helpt. De kleine moeite van af en toe een lepel Akker's Abdij siroop te nemen weegt ruimschoots op tegen al de last en de ellende waaraan U zich vrijwillig onderwerpt. Ook bij bronchitis (acute of chronische), kink hoest is de Abdijsiroop een beproefd hoeststillend en slijmoplossend middel. Ingekomen is het Verslag der Com missie van onderzoek der gemeentereke ning over 1924. De Voorzitter leest het rapport voor. Hieruit blijkt dat de commissie o.a. be zwaar heeft tegen een post voor de reis kosten, die naar zij meenden door den Burgemeester had moeten worden be taald. De Voorzitter zegt dat hij dit, zal onderzoeken. Verder vindt de commissie enkele posten nog al hoog en een post voor verfwerk aan de veldwachterswoning zou naar hunne meening goedkooper uitge vallen zijn als dat werk was aanbesteed De Voorzitter merkt op, dat de com missie daarin in zooverre gelijk heeft, doch deze post is hooger geloopen dan aanvankelijk was vermoed. G. A. J. Bok. Ik zou ook willen vragen of aan het slaan van een pomp te Poederoijen niet een voorwaarde is verbonden geweekt. Die pomp heeft f 300 gekost en nu geeft ze nog geen water. P. W. Bok. Het water is goed ge weest, doch op het oogenblik is de pomp niet in orde. Van Laarhoven is er al verscheidene malen mee bezig geweest. Die heeft er ook nog geld van te goed, doch dit wordt niet betaald voordat de pomp goed water geeft. De Voorzitter wijst er op, dat het vaak met die Norton pompen een ge sukkel is. Spr. geeft daarvan een voor beeld met een pomp te Brakel. Die werkjes kunnen ontzettend tegenvallen. Verder is ingekomen, het procesverbaal van kasopneming bij de gem.ontvanger, dd 27 Augustus jl., waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden en in kas was f 404,24. Aangenomen voor kennisgeving. Thans worden door den Voorzitter ter tafel gebracht, 3 adressen van dezelfde strekking, nl. om in de gemeente gele genheid open te stellen tot het volgen van vervolgonderwijs en wel van de Oudercommissie te Aalst, van 16 inwo ners te Aalst en van A. Groeneveld te Poederoijen. Voorzitter. Ik zou op den voorgrond willen voorstellen, vervolgonderwijs te doen geven. Als men kinderen heeft, wil men ook graag dat ze wat leeren en vooral op het platteland is dit on derwijs erg nuttig. Van Ooijen. Ik vind echter, dat de Oudercommissie hier buiten moet blijven, Elke vergadering is er een verzoek van die commissie. Van der Sluis. Ik ben er ntet voor, om dat onderwijs op kosten van de gemeente te geven. Laten de menschen die het betalen kunnen, hun kinderen zelf onderwijs doen geven. G. A. J. Bok. De Oudercommissie schrijft maar. Naar mijn oordeel zullen de Raad en B. en W. voldoende voor de belangen van het onderwijs zorgen. Daar moet hen eens op gewezen worden. Voorzitter. Ja, maar ze kan vragen wat ze wil, dat kan men aan niemand beletten. Ik zou voorstellen, om voor elk dorp f150 voor dit doel uit te trekken.. Van Ooijen. Nu vragen wel ouders van 21 kinderen te Aalat om dat onderwijs, doch ik ben er voor dat men daar wat voor betaalt. Als er echter betaald moet worden, zullen velen zich terugtrekken. Dan is de behoefte zoo groot niet meer. Als er werkelijk zoo veel belangstelling voor vervolgonderwijs is, moet men er maar wat voor over hebben. In Nederhemert moet men f 5 per leerling betalen. Voorzitter. Maar hoe dan voor de menschen die het niet betalen kunnen Van der sluis. De kinderen hebben ook al een heele schooltijd achter den rug en het is voor de gemeente geen verplichting om verder onderwijs te geven. De heer G. A. J. Bok zegt, naar aan leiding van een opmerking van den Voorzitter, dat we f 1 per lesuur als belooning zouden kunnen uittrekken, dat hij van oordeel is, dat de Hoofden der scholen het nog wel voor minder zullen doen. Spr. vindt het wèl nood zakelijk dat het onderwijs wordt gegeven. Voorzitter. Met de Hoofden der Scho len zou overleg gepleegd kunnen worden, doch het is beter in eens te zeggen hoe hoog de gemeenteraad de belooning wenscht te stellen. Laten we zeggen voor elke school flOO, dat is dus f200 in totaal. Wordt met algemeene stemmen ten slotte goedgevonden. Voorzitter. Nu het schoolgeld. Ik had gedacht f0.50 per maand voor hen die het betalen kunnen. Onvermogenden vrij te stellen. üe heer P. W. Bok vindt dit bedrag te weinig. De heer ten Hagen is van oordeel, dat men het schoolgeld niet te hoog moet opvoeren. De heer van Ooijen wijst er nogmaals op, dat men voor alle mogelijke dingen wel geld heeft en als er werkelijk belang in 't onderwijs gesteld wordt, dan is fl,per maand niet te veel. De discussie over dit punt wordt nog eenigen tijd voortgezet met het resultaat, dat met 5 tegen 2 stemmen wordt be sloten f0 50 per maand schoolgeld te heffen. De heeren Van der Sluis en Haasakker meenden, gezien de geringe inkomsten die dit zal opleveren, dat men dan het onderwijs ook wel gratis kan geven. Ook de heer van Ooijen vindt het bedrag te laag, doch legt zich bij de beslissing der andere leden neer. Vervolgens wordt door den Voorzitter namens B. en W. aan den Raad aange boden de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1926 en gesteld in handen van een commissie van onderzoek bestaande uit de heeren G. A. J. Bok, M. van Ooijen en Th. ten Hagen. Rondvraag. De heer G. A. J. Bok zou gaarne, in verband met de besprekingen over ver eeniging dezer gemeente met Brakel, aan den Voorzitter willen vragen of het waar is, dat de school te Brakel is afgekeurd. Hij heeft daarover geruchten gehoord, doch de Burgemeester kan dit het beste weten. Voorzitter. De geruchten zijn absoluut onjuist. Er is geen sprake van geweest. De school in Brakel is zelfs heel goed. G. A. J. Bok. Dan zijn het dus praat jes. Ik hoor ook al dat thans alhier weer met een lijst wordt rondgegaan om vereeniging van gemeenten te ver krijgen. Weet men ook wat die men schen willen? P. W. Bok. De bedoeling is vereeni ging te verkrijgen en daardoor vermin dering van lasten. Er staat in, dat men een commissie wil vormen om te onder zoeken welke belangen er bij betrokken zijn. Velen uit Aalst b.v., die in Neder hemert werken, moeten daar belasting betalen. Dat is al een goed voorbeeld. G. A J. Bok. Ik zou liever willen, dat de gemeentebesturen dit eens met elkaar komen bespreken. Maar nu loopt men de zaak weer vooruit met die lijst. En dan is er nog meer. Het lid Van Ooijen heeft reeds opgemerkt, dat er nog andere belangen zijn, dan de fianciëele. Zoo strijd het tegen mijn principe, als we eens met Brakel vereenigd werden, dat daar de gemeenteraad heeft besloten dat des Zondags de herbergen open zijn. Daar zou ik, voor mijn beginsel uitko mende, niet toe medewerken, want dan krijgt men dit hier later waarschijnlijk ook. En nu zijn er menschen, die maar teekenen op zoo'n lijst en waarvan ik weet dat zulke dingen ook niet met hun program overeenkomen. Hoe verant woorden ze dat? De Voorzitter wijst er op, dat als de vorige spreker als lid van den Raad er als het noodig is, tegen zou zijn, dat de herbergen des Zondags open zijn, hij dat in den Raad tot uiting kan brengen en er zijn best voor doen dat dit niet gebeurt. Dan heeft hij zijn plicht ge daan en is de meerderheid van een ander gevoelen, dan is daar niets tegen te doen. Nadat nog eenige minder belangrijke opmerkingen te dezer zake zijn gemaakt, wordt, daar de agenda afgehandeld is, de vergadering door den Voorzitter ge sloten. jtienwsbiad Per flesch van 230 gr. (ia koker) f 1.50 550 gr. f2.75; 1000 gr. {4.50

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5