Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. is. 4545Vrijdag 16 October Kloosterbalsem Binnenland BEHOORENDE BIJ HET Ernstig ante-ongeluk Een doode en twee gewonden. Men meldt uit Den Haag De groentenhandelaar F. V. B., wonende Seinpostduin te Scheveningen, die zich, vergezeld van twee zoons, met zyn groen- tenwagen naar Scheveningen begaf, werd aan den Scheveningschen weg aangereden door een vrachtauto. Vader en zoons geraakten onder de auto, met het droevig gevolg, dat de jongste zoon korten tyd later in het ziekenhuis »Bronovo« aan de bekomen verwondingen is overleden en de vader een hersenschudding bekwam. Hij moest naar het Gemeentelyk Ziekenhuis worden vervoerd. De oudste zoon kon, na in het ziekenhuis te zyn verbonden, naar huis gaan. —O— Brutale inbrekers Met behulp van een ladder uit een in aanbouw zijnd gebouw, heeft een inbreker zich toegang verschaft door inkhmming, in het achterhuis van den heer Cremers te Tegelen. Gekomen in de slaapkamer der echte lieden, dwong de inbreker met een revolver den bewoner de plaats van het geld te wijzen. Toen de inbreker het geld en de sieraden had, verdween hij hiermede. De buit was ruim duizend gulden. Eerst toen het dag werd, durfde de bestolene de politie waarschuwen. o Voorzichtig De visscher B. Ridings, te Willemstad, is aan bloedvergiftiging overleden. Eenige weken geleden had hij door een vischhaak een verwonding aan den pink gekregen, met het bovenvermelde noodlottig gevolg. o Het mes Zondagmiddag trachtten marechassées te Oldenzaal een drietal onverlaten, die, onder den invloed van sterken drank, den weg onveilig maakten, te arresteeren, toen een hunner, zekere G. K. uit Deurningen, met een groot mes een der politiemannen een stoot in het hoofd toe te brengen. De politieman wist den stoot te ontwyken en loste daarop een paar schoten die geen doel troffen. Hij zelf kreeg een snij wonde aan het hoofd. Daarop werden G. K. en diens broeder onder heftig verzet geboeid in arrest gesteld. Zij zijn naar Almelo overgebracht. o— Een agent van politie beklaagd van diefstal Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terecht gestaan de 33 jarige agent van politie en buitengewoon gem.-veldwachter W. B., te Rotterdam, thans gedetineerd, wien ten laste was gelegd diefstal van een kistje sigaren. Beklaagde ontkende. Het O. M, eischte 4 maanden gevan genisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak en on middellijke invrijheidsstelling. Deze werd geweigerd. —o— Gemeenterekening Den Besch By den gemeenteraad* van Den Bosch is ingekomen de gemeenterekening over 4924. Het batig slot bedraagt f 100.399.31, niettegenstaande de opbrengst der inkom stenbelasting f170.000 beneden de raming bleef. De kapitaaldienst wijst een nadeelig verschil aan van f 1.326.508.84. De werkloozenzorg heeft in 1924 een bedrag van f 277.226.55^ gevorderd, waarvan f 125.221.15^ ten laste van de gemeentekas komen. —o Autobus in brand Door onbekende oorzaak geraakte Maan dag naby Mortel een autobus, die vol pasagiers zat, in brand. De inzittenden wisten met moeite zich te redden. Van een kind verschroeide het haar, ook de chaffeur kreeg brandwonden. o— Brandstichting Te Silvolde by Doetinchem is de kapitale boerderjj van den landbouwer de M. totaal afgebrand. In verband met dit feit is de 20-jarige zoon terzake van brandstichting gearresteerd. De aangehoudene heeft volledig bekend. o Te Ruinen werd een dezer nachten her- haaldelyk geschoten op de woning van D. Hut. Toen deze zich naar buiten begaf om de daders te ontdekken, werd er ook op hem geschoten. Hy werd op twee plaatsen aan zijn hoofd en aan zijn been verwond. De politie stelt een onderzoek in. o— Landbouw en vogelbescherming. Algemeen wordt tegenwoordig er kend, dat de meeste der in het wild levende vogels nuttig zijn voor den landbouw, tuinbouw en boschbouw en men zou daarom mogen verwach ten, dat deze dieren zooveel mogelijk door den mensch beschermd wor den. In werkelijkheid is het evnwel vaak anders. Ter wille van een ge ring direct voordeel worden nog steeds duizenden vogels gedood of gevangen en andere duizenden wor den aan de natuur onttrokken, zon der dat er eenig voordeel voortvloeit uit deze vogelverdelging. Met netten wordt jacht gemaakt op sijsjes, kneu tjes, vinken enz.; torenvalken, bui- zerden en uilen worden nog steeds op klemmen gevangen of geschoten en nog veel te weinig wordt er over nagedacht, dat voor het bestrijden van insecten en muizenplagen de vo gels niet gemist kunnen worden. Pa- rij sch groen moet worden aange wend om het land van emelten te zuiveren; de natuurlijke vijanden van dit gedierte, de vogels, worden even wel nog in grooten getale .opgeof ferd. Wij meenen een dringend beroep te moeten doen op allen, vooral op de landbouwers, om aan den vogel- moord paal en perk te stellen. Wij hopen, dat de landeigenaars en de landgebruikers ernstig zullen willen overwegen, of het wel raadzaam is, vergunningen te verleenen vogels te vangen of te dooden op de hun toe- behoorende of bij hen in gebruik zijnde landerijen. Wij twijfelen er niet aan, of hunne beslissing zal on zen vogelstand ten goede komen. De Vogelwet en de Jachtwet laten het vangen of dooden van verschil lende vogelsoorten toe; kooivogels mogen met netten gevangen worden, goudplevieren behooren nog steeds tot het waterwild, doch de eindbe slissing over het al of niet uitoefe nen, zoowel van de geoorloofde als van de niet-geoorloofde vogelvangst en vogeljacht berust bij de landeige naars en landgebruikers en wij ho pen dat deze van hun recht een oor deelkundig gebruik zullen maken. Het Hoofdbest. der Nederl. Vereen, tot bescher ming van Vogels, Dr. A. E H. SWAEN, V 001*7 i Hor J. DRIJVER, Secretaris. Amsterdam, Oct. 1925. Heerengracht 260/266. o— Lijm banden om vruchtboomen. Bezitters van ooftboomen, die, of schoon de rupsen van dein kleinen wintervlinder in den afgeloopen zo mer scnade aan hunne hc(omen heb ben gedaan, nog geen lijmbandcn hebben aangelegd, worden er aan herinnerd, dat het thans het juiste tijdstip daarvoor is. Zoodra het nl. licht gevroren heeft, bestaat er Kans op het uit den grond voor den dag komen der wintervlinders. De lijm banden nu dienen om den vrouwe lijken wintervlinders, die geen vleu gels bezitten en die dus loopende de takken moeten bereiken om daar ha re eieren Je leggen, het opkruipen tegen den stam te beletten. Uitdrukkelijk zij hier vermeld, dat de lijmbanden uitsluitend dienst kun nen doen als bestrijdingsmiddel te gen de wintervlinders. De wormste kigheid van appels en peren wordt door een andere rups veroorzaakt en kan niet met lijmbanden bestre- worden. De rupsen, die uit de win ter vlindereieren te voorschijn ko men, zijn de zgn. trekmaden, die. vooral aan kersen en appelboomen, maar ook aan andere vruchtboomen zeer schadelijk kunnen worden door het aanvreten der jonge vruchten en door het vernielen der bladeren. In mededeelingen no. 3 van den Plantenziektenkundigen Dienst is de wijze van aanleggen der lijmbanden nauwkeurig beschreven. Daar het resultaat, dat men berei ken zal, zeer afhankelijk is van de kwaliteit (langen duur van de kleef- kracht) der gebruikte lijm, bepale men zich tot de aanschaffing van een der goede handelssoorten. Inlicht, hierover worden gaarne verstrekt door den Plantenziekten kundigen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen werkzame ambt. van dezen Dienst. De Inspecteur, Hoofd van d. Plantenz. kundigen Dienst, N. v. POETEREN. Bij den Plantenziektenkundigen Dient ste Wageningen is verschenen vlugschrift no. 42, handelende over drinkbakken voor vogels en andere dieren, welk vlugschrift bij den In specteur Hoofd van den Plantenziek tenkundigen Dienst te Wageningen a 4 cents1 verkrijgbaar is. De venijnige steken van Spit in den rtlg verdrijft de pijn Vergadering van den Raad der gemeente HEDIKHUIZEN op Vrydag 9 Oct. v.m. 9 uur, nadat de vergadering voor de tweede maal was by eengeroepen. Voorzitter Burgemeester van Bokhoven. Secretaris Couwenberg. Afwezig wethouder Winkel en het lid Van der Heyden. De Voorzitter stelt aan de orde de goed keuring der notulen van de vorige verga dering. Het lid Van den Dobbelsteen verzet zich daartegen. De vergadering van heden is slechts een voortzetting, want toen is ze niet gesloten en is de Voorzitter slechts driftig weggeloopen. Wanneer spr. art. 14 van het reglement van orde nagaat dan moet hy daaruit lezen, dat de Voor zitter in deze omstandigheden niet het recht had om de vergadering te sluiten, maar wel om te schorsen, Spr. stelt vervolgens eenige wyzigingen voor van het reglement van orde, waarin wordt bepaald o. a. dat de Voorzitter verplicht is de vergaderingen uit te schryven op een Dinsdag of Vrijdag tusschen 5 en 7 uur in den avond en verder dat de stukken voor den Raad min stens 2 X 24 uur ter inzage moeten worden gelegd. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering voorgevallene, stelt spr. de volgende motie van afkeuring De raad der gem. HedikhUizen, Overwegende, dat de liouding van zijn Voorzit ter tegenover de raadsleden in vele opzichten afkeuring verdient, wijl hij meermalen de raadsleden op belee- digende wijze bejegent en tegen hen uitdrukkingen bezigt, welke in een vergadering allerminst op haar plaats zijn; dat zijn Voorzitter zich dikwijls zeer driftig maakt en zich door zijn drift laat verleiden tot het bezigen van uitdrukkingen en het doen van handelingen, welke oorzaak zijn,dat de orde in de vergaderingen meer malen te wenschen over laat. dat hij in zijn Voorzitter den man ziet, die er toe medewerkt, om ge nomen raadsbesluiten niet uit te voe ren, in voege als deze zijn genomen, hetgeen verscheidene malen reeds gebleken is en o.a. moge blijken uit het raadsbesluit, strekkende tot ver koop van den tuin bij de Bijzondere School, als bouwterrein, in welk be sluit de Raad had bepaald, dat de bouwterreinen moesten zijn bebouwd binnen een jaar na toeslag en niet, zooals in publicatie der verkoopcon dities, welke toch zeker op verzoek van B. en W. door den betrokken Notaris werden opgemaakt, na een half jaar; overwegende voorts, dat zijn Voor zitter de noodige kennis van gemeen terecht geheel ontbreekt en hem voorts de noodige tact, om als goed Voorzitter van den raad op te tre den, geheel vreemd is; spreekt over een en ander zijn groot misnoegen en sterke afkeu ring uit; gaat over tot de orde van den dag. En besluit voorts bovenvermelde motie ter kennis te brengen van den burgemeester der gemeente Hedik huizen, in zijne kwaliteit als Voor zitter van den Raad dier Gemeente en voorts van den Commissaris der Koningin in de Provincie Noord- Brabant, van het Gedeputeerd Col lege dier Provincie en van den mi nister van Binnenlandsche Zaken. Het lid Van den Dobbelsteen hoopt, dat het zal helpen, doch hy heeft er niet veel vertrouwen in. De Voorzitter is er ook bang voor dat het niet helpen zal, doch als het publiek weer weet wat er is gebeurd, dan ben jelui weer tevreden, maar we kunnen tbans tot stemming overgaan. Wethouder Van Engelen kan zoo niet in eens over deze belangryke voorstellen stemmen hy wenscht de stukken eerst te raadplegen. De VoorzitterDaar hebt ge toch niets aan, ge behoeft niet te protesteeren, want het voorstel wordt toch aangenomen. Het voorstel v. d. Dobbelsteen werd ver volgens aangenomen met alleen de stem van weth. v. Engelen tegen. De motie werd eveneens aangenomen. Thans komen aan de orde de notulen der vorige vergadering, Het lid v, d. Dobbelsteen zegt, dat geen notulen behoeven gelezen te worden, aan gezien het slechts een voortzetting der vorige vergadering is, daar deze onwettig was gesloten. De Secretaris licht nader toe, dat door een wettigen Voorzitter de vergadering is gesloten, dus moeten er ook notulen ge maakt worden daarvan. De notulen werden gelezen en onver anderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat de kas- opneming heeft plaats gehad by den ge meente-ontvanger en by het G. E. B. en alles in orde is bevonden. Nog was ingekomen een schrijven van B. en W. aan den Raad der gemeente Hedikhuizen, welk schrijven reeds in ons nummer van Woensdag 7 Oct. onder Plaatselyk Nieuws van Hedikhuizen is op genomen. Dit schryven werd voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van Th. v. d. Wiel tot aankoop van een perceel bouwland in de Bernsche Hoeve om daarop een woonhuis te bouwen. Besloten werd, den grond te verkoopen voor f 700. De Voorzitter zegt, dat de leden wel een afschrift hebben ontvangen vari de beslis sing op 't ingestelde beroep. Aan de orde komt het volgende besluit .Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau enz. enz. enz. Beschikkende op het beroep, in gesteld door den Baad der gemeente Hedikhuizen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant van 25 Maart 1921 G. Nr. 332, 3e Afdee'ling A, waarbij goedkeuring is onthouden aan de begrooting dier gemeente voor het dienstjaar 1925; den Baad van State, Afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, ge hoord advies van 4 Aug. 1925 No. 515; op de voordracht van onzen mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, van 25 Aug. 1925 no. 6480, Afdeeling Binnenlandsch Bestuur; overwegende, dat Ged. Staten bij bovengenoemd besluit hunne goed keuring aan de begrooting der ge meente Hedekhuizen voor het dienst jaar 1925 hebben onthouden uit over weging, dat zij zich niet konden ver eenigen met lo. verlaging van het salaris van den gemeentebode; 2o. afvoering van den post salaris amb tenaar ter secretarie; 3o. verlaging van den post drukwerk; 4o. toepas sing gemeente-veldwachters; en 5o. verhooging van den post grasver pachtingen; dat de Raad der gemeente He dikhuizen in beroep het goed recht van hetgeen de Gemeenteraad 'heeft besloten ten aanzien van de onder werpen, vermeld in het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant londer de punten lo. tot en met 4o. betoogt en wat punt 5o. betreft, Gedeputeerde Stalen toegeeft, dat de post grasverpachtingen momenteel van f 12.500 op f 10.000 kan worden gebracht, daar gebleken is, dat de opbrengst te hoog werd geschat, daar de eerste gehouden weiland-verpach tingen niet aan de verwachtingen hebben beantwoord; overwegende ten aanzien van de bezwaren van het gemeentebestuur tegen de door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurde fouten op de be-' grooting voor 1925, dat uit de overge legde stukken is gebleken, dat de voorgenomen salarisverlaging van den gemeentebode niet is gewettigd, daar aan het ambt van gemeente bode, waar in blijvend moet worden voorzien nu de gemeenteveldwachter geen diensten als bode mag verrich ten, eene zoodanige bezoldiging moet verbonden blijven, dat de ambtenaar met zijne overige verdiensten uit ne venbetrekkingen een behoorlijk loon ontvangt dat voorts door het gemeentebe stuur niet aannemelijk is gemaakt, dat een post voor salaris voor een ambtenaar ter Secretarie op de be grooting kan worden gemist, daar met het oog op de vervanging bij verlof of ziekte van den Secretaris tevens Ontvanger dit ambt niet kan worden opgeheven; dat wijders uit de overgelegde stukken is gebleken, dat eene verla ging van den post drukwerk met f 100 niet toelaatbaar is vermits de ervaring heeft aangetoond, dat bij gebruik van behoorlijk materiaal een bedrag van f 300 te weten het laats telijk voor drukwerk en bindwerk uitgetrokken bedrag, nauwelijks vol doende is te achten; dat Gedeputeerde Staten ook le- j recht eene verlaging van 10 pCt. op de jaarwedde der gemeenteveldwach ters niet hebben goedgekeurd omdat de bezoldiging van het ambt van ge meenteveldwachter in vergelijking met andere gemeenten op het tegen woordig peil niet onnoodig hoog is opgevoerd dat ten slotte met Gedeputeerde Staten moet worden aangenomen, en ook door den appèieerenden raad wordt toegegeven, dat op de begroo ting voor het dienstjaar 1925 ge brachte post „grasverpachtingen" te hoog is geraamd; dat derhalve Gedeputeerde Staten hunne goedkeuring aan de begroo ting der gemeente Hedikhuizen voor het {dienstjaar 1925 terecht hebben onthouden Gezien de Gemeentewet; Hebben goedgevonden en verstaan het beroep ongegrond te verklaren. Onze minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, is belast met de uitvoering van dit besluit, waar van afschrift zal worden gezonden aan den Raad van State afdeeling voor de Geschillen van Bestuur. Het Loo, den lsten September 1925. (get.) WILHELMINA. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw (get.) DE GEER. Overeenkomstig het ooispronkelyke de Secretaris-Generaal van Binnen landsche Zaken en Landbouw (w.g.) I. B. KAN. Het lid v. d. Dobbelsteen zegt, dat thans het besluit in hoogste instantie is gevallen en er thans niets meer aan te doen is. Na toelichting van eenige wyzigingen van de begrooting voor 1925 stelt de Voorzitter voor, de begrooting thans op nieuw vast te stellen en op te zenden naar Ged. Staten. Aldus werd besloten. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening 1924, met balans winst- en verlies rekening van het G. E. B. voor 1924 en vaststelling van de rekening van het Burg. Armbestuur. De Voorzitter deelt mede, dat de com missie de rekeningen grondig heeft onder zocht en geene aanmerkingen daarop heeft gemaakt. Met algemeene stemmen werden de rekeningen goedgekeurd. Vaststelling van de gemeentebegrooting en de begrooting van het G. E. B. voor 1926. De Voorzitter stelt voor, om eerst de subsidie aanvragen te behandelen. Subsidie-aanvrage voorden Jonge Boeren stand gevraagd werd f 50. Het lid v. d. Dobbelsteen zegt, dat 't vorig jaar ook niets gegeven is hij zou het thans ook maar niet doen. Het lid v. d. Brand vindt de belastingen al hoog genoeg en wenscht geen nieuwe subsidies te verleenen, Het verzoek werd daarna afgewezen weth. v. Engelen stemde alleen voor. De subsidie voor de Harmonie ging er met vlag en wimpel door. Alleen vroeg het lid v. Hemert of ook niet een concert moest worden gegeven op' Hekesen en dat dit in 1925 nog niet was gebeurd. Aanvraag ran de Zangvereeniging om subsidie. Het lid v. d. Dcbbelsteen is de meening toegedaan, dat deze vereeniging wel sub sidie mag hebben. De VoorzitterDaar is u nu voor en voor den Jonge Boerenstand geeft u niets. Die vereeniging is toch zeker zoo nuttig als een zangvereeniging. Het lid v. d. Dobbelsteen is het daar mede nie. eens, enfin, ieder heeft zyn meening, zegt spr. Ook deze aanvrage werd afgestemd. Weth. v. Engelen en het lid v. d. Dob belsteen stemden voor. De subsidie-aanvrage van de R. K. Kweekschool voor vroedvrouwen werd voor kennisgeving aangenomen. De gewone sub sidie voor de beide bewaarscholen werd ook goedgekeurd. De Voorzitter stelt thans aan de orde de behandeling der begrooting. Het lid v. d. Dobbelsteen vraagt, of het salaris van don Secretaris is vastgesteld naar het aantal dienstjaren. Da Voorzitter beaamt zulks en van den ontvanger ook. Het lid v. d. Dobbelsteen zegt, dat hij den post van ambtenaar ter secretarie en van den gemeentebode niet wenscht te voteeren. De Voorzitter zegt, dat dan de begroo- JWettwsblad overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker's Kloosterbalsem, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoopende ziektestoffen doet verdwijnen, snel en grondig geneest.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9